Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. BURGERLIJKE STAND DRUNEN. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. dfc/ HEUSDEN. NIEUWKUIJK. SPRANG—GflPELLE. RAAMSOONK. WASPIK. Sport. Ford-Propaganda-film. oensdagavond had namens Centraal Automobielbedrijf. Official Ford Dealer, voor Waalwijk en omgeving, een Ford Filmvoorstelling plaats in de zaal «Musis Sacrum» van de Twee Kolom mén alhier. Een der heeren van de Fordfabriek liet voor een volle zaal een aantal interessante films zien, o. a. van de Ford Junior, de Ford V 8, de Lin coln-Zephyr en de Ford Vracht wagens. In deze films konden wij niet alleen de fraaie modellen bewonderen maar ook de geweldige prestatie's van de hord automobielen en vracht wagens. Na de pauze werd de groote film veitoond van de enorme fabrieken in Daarboru, Amerika. Daarin was beel duidelijk te zien hoe de onder- deeleu worden gefabriceerd en daar na gemonteerd vanaf het oogenblik dat de ertseu worden aangevoerd tot de wagens dejoopende band op eigen kraout verlaten. Men krijgt door deze film een goed overzicüt van de werkzaam- üeden, zooals bet gieten van de motorblokken en krukassen, bet persen en lasscben de carrosseriën, net üoogovenbedrijf, de cokesovens, walsmacuiues enz. Op zeer vlotte en duidelijke wijze werden de verschillende films ver toond en toegelicht door den heer P. Priem van de Nederlandsche Ford Automobielfabriek teAmster. dam, die in zijn slotwoord den be zoekers er op wees, dat deze fabriek te bezichtigen is, waartoe men zich kan wenden tot Centraal Automo bielbedrijf. Ollicial Ford Dealers te Waalwijk. Invoer schoeisel en leestklaar schoenwerk. Minister zal waken tegen overmatigen import. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van schoeisel en leestklaar schoenwerk, zegt de minister van economische zaken, dat de invoer der producten, welke destijds vielen onder de contingen- teering van zooileder, enz. inder daad een toeneming vertoont van 3ü5 ton in de eerste 11 maanden van 1936 tot 47(5 ton in het over eenkomstige tijdvak van 1937. Bij deze toeneming dient echter te worden bedacnt, dat de groep producten in kwestie, behalve zooi leder, ook verschillende andere grondstoffen omvat, die door de verwerkende Nederlandsche indu strie worden gebruikt. De toeneming van den invoer zal dan ook ongetwijfeld voor een groot deel moeten worden be schouwd als een uitvloeisel van de opleving in het bedrijfsleven, welke zich dit jaar heeft voorgedaan. Nog steeds voorziet echter de Neder landsche industrie voor het over groote deel in de behoefte aan de betrokken ledersoorten. Niettemin zegt de minister gaarne toe, dat hij de ontwikkeling van den invoer van zoolleder, enz. nauwlettend zal volgen. Mocht blijken, dat deze invoer wederom een overmatig karakter zal aan nemen, dan zal hij zich op korten termijn beraden omtrent de te nemen maatregelen. Luxor Bioscoop. The Texas Rangers. Duizend mijl van de Golf van Mexi coduizend mijl langs de Rio Gran deduizenden vierkante mijlen prairieTexas! Bevolkt door den uitstervenden buffel, door geweldige kudden, door plunderende Indianen en moderne blanken. En omstreeks 1870 door woeste vrijbuiters, die de kolonis ten beroofden en doodden. Om het land veilig te maken, om rust en welvaart te scheppen, werd een or ganisatie gevormd, bekend als de Texas Rangers. Een regiment van dap pere, eerlijke mannenonvermoei bare ruiters, nimmer missende schut ters. Zij dienden den Staat die zij lief hadden en offerden met vreugde hun leven. Dit schitterende filmwerk, in scène gezet door King Vidor, den meester lijken regisseur van het onvergetelijke drama „De Groote Parade" is een ge weldig epos van de woelige dagen in Amerika's Westelijke Staten, toen plunderende bandieten en moordende roodhuiden plaats moesten maken voor wet en orde. Over den inhoud van" deze film wil len wij niet verder uitweiden om niets van de verrassende spanning te ontne men. Wij willen nog wel even de aan dacht vestigen op den hoofdrolspeler, Fred Mac Murray, wiens ster in korte jaren tijds tot fabelachtige hoogte ge stegen is. Het bijprogramma is ditmaal weer prima verzorgd. Bij dit barre jaargetij. Gedenk de SPIJSKOKERIJ 1 Penningm.: J. Teurlings, Julianastraat 1. Raadsvacature. De heer Ant. de Gouw, die aange wezen was als lid van den raad (va cature (Louw van Herpt) heeft mede gedeeld dat hij zijn benoeming niet aanneemt. Opvolger is thans dhr. Mart. Vrijhoeven. R.K. Boerinnenbond. Dinsdagavond werd in de zaal der meisjescongregatie de openingsles ge geven voor den kookcursus. De be langstelling was groot. De leidster van dezen cursus is mej. v. d. Wiel uit Oss. Alweer fittings. Het komt aanhoudend voor, dat de fittings der electrische lantaarns van rijwielen spoorloos verdwijnen. Thans hebben de daders hun terrein gezocht bij de R.K. Kerk tijdens de vroegmis. Reeds meerdere gevallen werden in enkele dagen geconstateerd. Kerstcantate. Zaterdagnamiddag zal het dames koor met medewerking van het pa rochiaal zangkoor onder leiding van dhr. Jan Kuijs de vierstemmige Kerst cantate uitvoeren van M. C. v. d. Roo- vaart. Eind goed al goed! Naar het „Huisgezin" verneemt was dit spreekwoord van toepassing ge weest bij den automobilist, die maar even vlug over „den weg in aanleg" aan de Hooge Schijf naar de „Steeg- erf" wilde rijden. Hier was alle begin niet moeilijk, 't Ging als gesmeerd, maar even over 't einde van „den weg in aanleg" strand de het geheele geval. Draaiende wielen groeven den auto heelemaal vast en dank zij eenige planken en vele mannenkrachten werd de auto reisvaardig. 't Mag een waarschuwing heeten voor andere liefhebbers. Broeder Josephus. Wij vernemen, dat de Eerw. Broe der Josephus in het St. Franciscus- gesticht, alhier, voorzien is van de H. Sacramenten der Stervenden. Keesje de Ruijter. Zaterdag na de Hoogmis zal Keesje de Ruijter, het biljartwonder een bil jartseance geven in café Th. Elshout alhier. Feestavond. Zaterdagavond zullen de leden der Meisjescongregatie in feestvergade- ring bijeenkomen in de groote Con gregatiezaal. Burgelijke Stand. Geboren: Walth. zv. Adr. Kempe- naars-v. Eeten. Overleden: Joh. van Bers, 88 jaar. R.K.W.V. De R.K.W.V. organiseert Dinsdag 28 December a.s. een propagandaavond. Als spreker zal optreden den beken den redenaar Pater Henricus uit Hel mond. Historische namen. Door den gemeenteraad werd een commissie benoemd, die belast zal worden met de herbenaming der stra ten. Wij vernemen, daaromtrent, dat in gevallen waar 't niet zou stroken met de traditie qua streek of gedeel te, getracht zal worden benamingen te vinden, die historisch in verband staan met Drunen en Elshout. Wild overlast. De eigenaars of huurders van de landerijen rondom het kasteel schij nen overlast te hebben van hel tal rijke wild, dat zich daar ophoudt. Men zal trachten tegen een en ander maat regelen te nemen. ELSHOUT. Flauwe aardigheid. Een dezer dagen is door eenige van een feestavond terugkeerende heeren een grap uitgehaald, die als hoogst on gepast mag worden beschouwd. Het is bekend dat dorpelingen elkaar helpen met de dingen, die zich rondom een stal met vee afspelen. Steeds genieten daarbij eenigen den algemeenen naam van goed „aanbe- kend te zijn" aan bepaalde zaken in het boerenbedrijf. Zoo ook in Elshout. De nacht was koud, bar koud en voor de aardigheid hebben de feestgangers toen een twee tal personen uit hun bed geklopt om te komen helpen daar en daar. Onmiddellijk zijn de opkloppers er toen op uit getogen om te ontdekken, dat zij beetgenomen waren. 't Mag doorgaan voor een grap, maar tegenover andere menschen, dient men zulke aardigheden niet aan te halen, dunkt ons zoo. 2en Kerstdag geeft de R K. Too- neelvereeniging »Oefening en Ver maak» in het Patronaat haar eerste winteruitvoering. Opgevoerd zal worden »In de Branding.» Ongetwijfeld zal ook ditmaal »0. en V.» volle zalen trekkan. Vrijdag 24 Dec. a.s. houdt het waterschap »De Zuid-Holl. Polder» onder Dussen in hotel Heessels alhier een algemeene ledenvergade ring, tot verkiezing van een nieuwen secretaris penningmeester. De voordracht hiervoor is 1 A. Z. Snoek Jr., 2 L. v. Moer gestel, 3 C. M. Pouli. Zooals we reeds eerder hebben gemeld waren de te werk gestelde werkloozen dezer gemeente eenigen tijd geleden des morgens niet aan den arbeid gegaan, doch gingen met klachten over te weinig loon naar Burgemeester Snijders. Door bemiddeling hiervan zijn zij daarop wederom aan het werk ge gaan. Doch Woensdag 15 Dec. j.l. zijn 24 hunner in staking gegaan Over deze aangelegenheid heeft Vrijdag 17 Dec. ten gemeentehuize alhier een bespreking plaatsgehad waarna het in handen is gesteld van den betrokken minister. Maandag 20 Dec. jl. hield de afd. Dussen van de Noord-Brabant sche Mij. van Landbouw in hotel Heessels alhier 'n algemeene leden vergadering. Allereerst werd op deze vergade ring besproken de oprichting van een afdeeling van den Ned. Bond van boerinnen, de postbestelling ten plattelande en de Pachtwet. Tot landbouwkundig adviseur in zake de vogelwet werd benoemd de heer J. J. Baams. Hierna hield de heer de Waard uit Werkendam een bespreking over de gewijzigde arbeidsbesluiten. Op zeer duidelijke wijze lichtte spr. de verschillende maatregelen toe en besprak achtereenvolgens: uitbreiding aantal biggenmerken en de verdeeling; uitbreiding aantal kalverschetsen en de aardappel denaturatie regeling Hier ij kwajn duidelijk naar voren hoe nuttig het is deze aangelegen heden regelmatig onder deskundige leiding te bespreken. Daardoor wordt veel verwarring weg genomen en zelfs veel nadeel voorkomen. Het bleek dat deze afdeeling in het afgeloopen jaar reeds zeer nuttig werk had gedaan en hierdoor haar bestaan reeds gerechtvaardigd heeft. Organisatie is vooral in dezen moei. lijken tijd een dringen Jen eisch. Laten allen die daarvoor in aan merking komen deze vergaderingen bezoeken en zich als lid aansluiten opdat er een steeds krachtiger orga nisatie is die opkomt voor de be langen van den landbouw in het algemeen en voor hun leden in het bizonder. HANK. In den nacht van Zaterdag op Zondag, is bij den visscher J.v. B. alhier uit diens ligger een partij visch ontvreemd. Aangifte hiervan is gedaan bij de plaatselijke politie, die een onderzoek naar de dader(s) insteld. Alhier is opgericht, voorname lijk voor de meisjes die werkzaam zijn aan de papierfabriek, een i.aai cursus. Deze wordt gegeven bij de Eerwaarde Zusters alhier. Er wordt door ongeveer 20 meisjes aan deel genomen Door dezen cursus is in een reeds lang gevoelde behoelte voorzien. Bij den gemeente-veldwachter werd door P. aangifte gedaan van diefstal van een rijwielbelastingmerk, ont vreemd van een rijwiel dat geplaatst was in een schuur aan de Haven. In de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer zal 1ste en 2de Kerstdag a.s. om 9.30 uur v.m. en om 5 uur n.m. een kerkdienst worden ge houden. Zij die voor een baby-uitzet in aanmerking wenschen te komen kun nen zich schriftelijk wenden tot Mevr. Bianchi-von Freijburg, onder opgaaf van naam en adres alsmede naam en adres van den behandelen- den geneesheer. Omtrent de verdeeling der baby-uit zetten zal de volgende gedrachtslijn worden gevolgd. De eerste die hier voor in aanmerking komt is de moe der die op denzelfden dag bevalt als de Prinses. Daarna zullen achtereen volgens de overige zes baby-uitzetten woj-den geschonken. lsten Kerstdag des v.m. 10 uur en 2en Kerstdag des v.m. 10 uur zal Ds. W. F. ten Bruggenkate predik beurten houden in de Ned. Herv. Kerk. Op len Kerstdag zal voor de kin deren van de Zondagschool van de Ned. Herv. Gemeente des avonds om 7 uur ,-een Kerstfeest worden gehou- In de Kerstmis zal door het zang koor „St. Caecilia" de cantate uitge voerd worden, welke is getoonzet dooi den directeur van het zangkoor, dhr. Chr. Merkx. Op 2 Januari a.s. zal deze cantate nogmaals worden uitgevoerd. HET LOOPEN NAAR HAAR WERK WAS EEN MARTELING. Nu bevrijd van de rheumatische pijn in haar voeten. „Gewoonlijk liep ik naar mijn werk met tranen in mijn oogen door de rheu matische pijn in mijn voeten. Een col lega drong er op aan, dat ik regelma tig Kruschen Salts zou gebruiken. Na 3 flacons voelde ik mij zoo verlicht, dat men mij door de zaak kon zien hollen. Ik heb sindsdien steeds de dagelijksche dosis genomen en heb nooit meer last van rheumatische pijnen''. Mevr. M. W. Wanneer zich in Uw lichaam afval stoffen ophoopen, zullen zich hieruit allerlei schadelijke stoffen vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat de oor zaak is van rheumatische pijnen. Kru schen Salts spoort Uw inwendige or ganen aan tot actieve geregelde wer king, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en regelmatig worden verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A dam voorkomt. Ecce Sacerdos....Dit is de titel van het pakkende tooneelspel dat de tooneelvereeniging «Kunst na Ai beidop 26- Decern bei* (tweeden Kerstdag) en den d a,v. Zondag dit jaar voor het voetlicht zal brengen. Het is een spel van Spaansche liefde en haat in 3 bedrijven door Jan E. Odijk. Het belooft ook dit jaar wederom een mooie uitvoering te worden. Gezien het enorme succes dat deze alom gunstig bekend staande ver eniging steeds heeft gehad, twijfelen we er niet aan of ook ditmaal zal ze onder de bekwame regie van den heer A. van Steensel wederom groote publieke belangstelling en waardee ring ondervinden. Naast het tooneel spel zal nog worden opgevoerd de klucht »De plaatsvervanger®. Op Zaterdag 25 December a.é, (len Kerstdag) zal door het Waal- wijksche »Biljarlwonder« Keesje de Ruijter des avonds om 6 uur in café Siegers een biljart-séance worden gegeveni/ CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk hoopt a.s. Za terdag (le Kerstdag), des namiddags 2 uur op te treden Ds. G. Lans Ir. van Waspik. A.s. Zondag (2en Kerstdag) des na middags 2 uur hoopt op te treden Ds. Oost uit Raamsdonksveer. Bij de gehouden herstemming ter verkiezing van een lid van het Col lege van Notabelen bij de Ned. Herv. Kerk te Capelle, in de vacature ont staan door het overlijden van den heer J. van Pelt, werd gekozen de heer J G. Addink. Berichten van Capelle hebben wij tot onze spijt niet tijdig ont vangen, ondanks alle daartoe aan gewende pogingen. Door de Kon. Erk. Postduivenver- eeniging „Prinses Juliana" alhier, zal op Zaterdag 1 Januari en Zondag 2 Januari a.s. een clubtentoonstelling worden gehouden in het café bij dhr. J. G. A. Kamp, aan den Keizersdijk al hier. De keurmeesters zullen worden aangezocht uit de groep van keur meesters te Oosterhout. De duiven worden verdeeld in vier klassen, oude en jonge doffers in de vliegklasse en oude en jonge duiven in de vliegklasse. Het inleggeld bedraagt per duif tien cent. De inschrijvings biljetten zijn verkrijgbaar bij P. Da- men, Bakkersteeg alhier, en moeten worden ingeleverd voor of op 26 De cember a.s. Zij die een prijs wenschen beschikbaar te stellen kunnen zich vervoegen bij P. Damen. De R.K. Tooneel vereeniging „Kunst na Arbeid", alhier heeft in studie genomen hel tooneelspel „De Kerstmis van broeder Thomas en de drie roovers", van frater Gummarus. Met ingang van 1 Januari a.s. is noemd tot 1ste ambtenaar-administra teur der gemeente-secretarie alhier, de heer A. J. I. M. Janssens. Op Zaterdag 18 December j.l. her dacht het echtpaar P. Weggeman- Rijkaart alhier, den dag, dat zij voor, 40 jaar in den echt verecnigd werden. Het ontbrak het echtpaar dien dag niet aan belangstelling. De Winkelweek-actie der groote T.B.C.-verloting heeft een batig slot opgeleverd van 102.35. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar door Chr. Jongelingsvereeniging „Obadja" een Kerstvergadering wor den belegd. Besloten is die vergade ring dit jaar te houden op Donderdag 23 December en wel des avonds om half acht in gebouw Rehoboth aan de Julianalaan. De fabrieksarbeider Ruiters vond in de papierfabriek een portemon- naie, inhoudende een bedrag van 62.en een loonbriefje ten name van den werkbaas W. Onmiddellijk bracht de eerlijke vinder het gevon dene bij den eigenaar terug, waarvoor hij een flinke belooning heeft gekre gen. De marechaussee I). de Bruijn van de brigade alhier, die sedert enkele maanden is gedetacheerd ge weest op de wachtbrigade van het Ko ninklijk Paleis te Apeldoorn, zal naar we vernemen, op 5 Januari a.s. weer naar deze brigade terugkeeren. Zijne HoogWaard. Excell. den Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd tot lid van het Kerkbestuur der Parochie van Onze Lieve Vrouw- Hemelvaart de heer A. M. M. Kie- boom. RAAMSDONKSVEER. Het was Woensdag een zeer ge- wichligen dag voor Meester v. Raams- donk. Toen toch nam hij afscheid van de school, die hij 46 jaar had ge diend. Het woord werd hierbij gevoerd door Ds. Oost, voorzitter van het schoolbestuur; door dhr. van Aalde ren, Hoofd der school; door Ds. Roos, Inspecteur van Chr. Volksonderwijs; door dhr. Sneep, oudste collega; door dhr. Raven namens het Mulo-perso neel; door dhr. Elsman, hoofd der Dorpsche Chr. school; door dhr. G. J. Knaap, JGzn. als oud-leerling en door dhr. J. van der Waals namens de oud leerlingen. Verschillende kinderen gaven een voordrachtje of samenspraak ten beste. Namens de oud-leerlingen werd een prachtig dressoir aangeboden en namens personeel en leerlingen een schitterende leeslamp. Met welgekozen woorden heeft Meester allen dank gezegd. Medegedeeld zij nog, dat een tele grafisch blijk van medeleven gezon den was door den Inspecteur in de in spectie Breda. De keuring van ingeschrevenen der lichting 1939 zal voor wat betreft deze gemeente worden gehouden in hel Henricusgebouw te Raamsdonksveer op Vrijdag 21 Januari 1938 des voor middags 9 uur voor 13 keuringsplich- lingen en op dienzelfden dag des na middags 2 uur voor de overige keu- ringsplichtingen. Door de harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" zal op den eersten Kerstdag voor de gewone en op den 2en Kerstdag voor de stemgerechtig de leden telkens des avonds om 7 uur in de zaal der vereeniging de eerste winteruitvoering worden gegeven. Op gevoerd wordt het tooneelspel in 5 tafereelen en een proloog „Staminee de Witte Katte". WAALWIJK.- Van 17 tot en met 23 Dec. 1937. Geboren Antoon Geirit Karei Hendrik, zv. G. Gouda-Schabêr Petronella Hendrika, dv. A. A. Leytcns-van de Griendt Han- nclore Helena, dv. M. J. Janson-Dom- browski Arnolda Bernardina There- sia, dv. H. A. Knippels-Damen Gerar- dus Adrianus, zv. P. \V. Hesselbertk- Verhulst Antoon Christiaan August, zv. W. A. Chr. Pfauwe-Gloudemans; Overleden Huibcrdina H. M. Schilders, oud 1 jaar Antonetta J. M. Keetels, oud 7 maan- den. Huw. aangiften: Geene. GehuwdGeene. Ingekomen G. M. M. van Bruchem, van Eethen Ja. Mutsaerls, van Oisterwijk Ca. Ja. Hakkel, van Dussen J. A. Merkx, van Loonopzand B. van de Wiel, van Dru nen, Fr. M. M. van der Steenhoven en gezin van 's-Bosch Ja. C. van Huiten, van Vlijmen Wa. M. van de Water, van Vlijmen Eth. A. van Bokhoven, van Vlijmen H. J. van Delft, van Dru nen. Vertrokken Ja. E. W. van Tilborg naar Tilburg Aa. Chra. Moonen naar Tilburg Ja. M. van Herwijnen naar 's-Hage. WAALWIJK. BaardwijkWSC Na de flinke nederlaag die de Juliana- mannen vorige week in den derby tegen RWB te slikken kregen, krijgen zij mor gen wederom een plaatselijken wedstrijd te spelen legen de kampioenscandidate WSC. Het zal de Baardwijkers zeker niet meevallen om met eenige kans op suc ces de zwarthemden te bestrijden, maar dat zij alle pogingen in het werk zullen stellen een zoo goed mogelijk resultaat le behalen, is zeker. WSC zal dan ook geenszins met een gerust hart tegen de Baardwijkers in het strijdperk treden, overtuigd als zij zijn dat de overwinning alleen na 2 x 45 mi nuten hard werken te behalen zal zijn. Wij lioopen dat in dezen wedstrijd de sterkste inderdaad zal moge zegevieren. W. S. C. WSC 2 speelt wederom een interessan ten thuiswedstrijd tegen de Wilhelmina- reserves uit 's-Bosch. In Den Bosch ver loren de zwartbaadjes op het nippertje met 32 en men kan er daarom van ver zekerd zijn dat de WSC-reserves op wraak belust zijn, temeer daar zij een redelijke kans maken op de bovenste plaats. Wy zijn geneigd aan te nemen dat de- overwinning ditmaal aan den Parallel-

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 11