Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Gemeenteraad Vlijmen IJWKRANT DUSSEN. I gelisatieEbenHaezerteBaamsdonks- „De Echo van het Zuiden. HEUSDEN. GEERTRUIDENBEKB. NIEUWKUiJK. KAATSHEUVEL, v DE LUCHTLIJN AMSTERDAM- B ATA VIA. tVlen meldt uit Amsterdam: Ivu^t de benoeming per 1 Jan. 1938 van d-Nheeren H. Fuchs en H. A. A. Kooper tdt gezagvoerder op de lijn Am sterdam^Bat&Z'ia is het aantal com mandanten op dè,ze route uitgebreid tot 25. De gezagvoerder-examens zijn, on der leiding van den chef van den vlieg- dienst, de heer I. A. Aler, nog steeds aan den gang, en naar wij vernemen, zullen begin Januari nog meer benoe mingen waarschijnlijk acht afko men. zoodat de K.L.M. bij het ingaan van het komende zomerseizoen op de lijn AmsterdamBatavia ongeveer 30 gezagvoerders ter beschikking heeft. K.N.I.L.M.-LIJN NAAR MANILLA? Naar de Tel. verneemt komt er thans eindelijk schot in de onderhandelingen over het doortrekken van de Knilm-lijn Soerabaja-Tarakan naar Manilla^ zoo dat wordt gehoopt, dat spoedig gemeld kan worden, dat de Knilm daartoe ver gunning is verleend. In Maart j.l. heeft de heer Plesman, directeur der K.L.M. en der K.N.I.L.M. te Washington besprekingen gevoerd over deze verbinding. „Het zal wel in orde komen zeide hij bij zijn terug keer in Nederland. „Iedereen heeft er immers belang bij en voor de Philippij- nen is het noodzakelijk." Maar 30 April d.a.v. werd te 's-Gravenhage bericht ontvangen van onzen gezant te Was hington, dat de Amerikaansche regee ring hem had meegedeeld, dat zij Ne derland en het Ned.-Ind. gouvernement voorloopig desgevraagde toestemming niet kon verleenen om met vliegtuigen van de K.N.I.L.M. via Soerabaja en Tarakan een geregelden dienst te on derhouden op Manilla, de hoofdstad der Philippijnen, welke dienst aanslui ting zou kunnen geven op een clipper- dienst over den Stillen Oceaan van de Pan American Airways. Verlaging belastingen. De Ambtenarenkwestie De raad dezer gemeente kwam Donderdagavond in Openbare ver gadering iiijeen ouder vooizüler- schap van burgemeester v. d. Ven. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen zijn o.a. een schrijven van de SI. Vineenliusver. waai in er op gewezen wordt dat 12—lo °/0 der scüoolgaande kinderen aan zwakte lijden als gevolg van ondervoeding. Daar de vereeuigiug zelf niet over de middelen besclukt om in deze de noodige maatregelen te nemen, wordt aan de gemeente een subsi die verzocht. Daar het,, stuk niet op gezegeld papier gesteld is kan bel niet in beüandehng giyiomtn worden. Van de kasteleins is dan nog binnengekomen een verzoek om de kermis van Nieuwkuik op een an deren datum te stellen. Op dit verzoek wordt afwijzend beschikt. Aan den heer M.J. v. Hiy^t wordt eervol ontslag verleend als lid van de commissietot weering van school verzuim. In diens plaats wordt be noemd de heer J. H. M. van Heijst. Een verzoek van J.M van Veluw tot tegemoetkoming in de reiskos ten van zijn kind dat de U.L O.- school in den Bosch bezoekt wordt met algeineene stemmen afgewezen. De voorz kan met begrijpen dat iemand als van Veluw bij de ge meente om vergoeding vanieiskos ten kan komen. Spr. vindt dit voor zoo iemand, die nog wei eigen bui zen bouwt een verregaande bruta liteit. Aan de orde komt vervolgens een voorstel van B. en W. om de win kels op 3, 4 ot 5 December, tot 10 uur open te stellen in zooverre een dier dagen op een Zondag valt. De heer v. d. Meerendonk zou het voldoende vinden om alleen wanneer 5 Dec. op een Zondag valt de winkels tol 10 uur open te doen zijn. Het voorstel van B. en W. wordt daarop teruggebracht op 4 en 5 Dec. doch met 5 tegen 8 stemmen ver worpen. Tegen stemden de heeren v. En gelen, v. Wagenberg, v. Helvoirt, v. d. Meerendonk, v. d. Griend, v d. Water, v. Mierlo en Wilgers, waar mede tevens het voorstel van den heer v. d. Meerendonk is aangeno men. De verordening op de hondenbe lasting wordt in dier voege gewij zigd dat voor losloopende honden in plaats van f5,— voortaan f3,— belasting verschuldigd is en voor vastliggende honden fl,— in plaats van f 3, Een voorstel van B. en W. om den Minister van O., K. en W. te verzoeken de O. L. School, bij de vaststelling van de kosten van het 1. o. buiten aanmerking te mogen laten, vindt tegenwerking bij den heer v. d. Meerendonk, die daarin een motie van wantrouwen ziet tegenover de Kerkbesturen. De voorz. zegt dat de Minister de bevoegdheid heeft toegekend om het bedrag voor de vergoeding per leerling, het voorstel is f 6,— vast te leggen, zoodat de kerkbesturen niet meer kunnen eischen. Wordt dit niet gedaan dan kunnen de Kerkbesturen rechten doen gelden tot 10.02 per leerling en mochten zij dit inderdaad doen, dan zou dit de gemeente f 4000,- extra kosten. De heer v. d. Meerendonk zegt dat zij dit toch niet zullen doen De Kerkbesturen hebben steeds, loyaal gehandeld t.o.v. de gemeente. Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren v. d. v. Engelen zou willen om üe afdeelingen Meerendonk en v. d. Griendt. Aan het Burgerlijk Armbestuur wijk Vlijmen worut een bijdrage gegeven van f 16 000,— en aan dat uit wijk Nieuwkuik van f 3000, De negrouting van bet Armbe stuur van Vlijmen sluit op i 18148,50 en die van Nieuwkuik opf4o77.bO. Worden vastgesteld. Een voorstel van B. en W. om al wijzend te beschikken op oe ver zoeken om een bijdrage 1938 van de E.H.B.O. te Vlijmen, motiveert de voorz. met te zeggen dat deze aldeeling nog slechts kort bestaat en dat alleen sunsidie verleend wordt aan vereenigingen die hun waarde in de praktijk bewezen hebben. De heer vooi stellen Nieuwkuik, Vlijmen en Haarsteeg elk I 10,— te geven, daar B. en \V. kunnen meegaan met een verzoek van subsidie van wijk Nieuwkuik. Up voorstel van den heer v. Wa genberg wordt dan aan iedere al deeling een subsidie van f 15,- toegekend. Voorstel van B. en W. tot het toekennen van de gewone jaarlijk- sche bijdragen aan diverse vereeni- gingen en instellingen van algemeen nut wordt goedgekeurd. ^?e,. a*tleellI,g Vlijmen van den N.L.B. vraagt een subsidie van f80 voor proelveld van hop. De voorz. zegt dat B.en W. voor- stellen de gevraagde subsidie te ver leenen te meer daar de afdeeliug van het Bijk f 400, van de Provin cie f 200 en van den Boerenbond f 1^0 krijgt. Wordt goedgekeurd. Bij de behandeling van de be- grooling meent de heer v. Engelen dat de gemeente het wel zonder het woning welstandstoezicht doen kan. Spr. verlangt daarom over deze kwestie stemming, doch zijn voor stel wordt met 6 tegen 7 stemmen verworpen. De begrooting wordt hierna on. gewijzigd vastgesteld. Een voorstel van B. en W. om de personeele belasting met 25 op centen te ve.lagen en te brengen op 175 wordt goedgekeurd. Even eens wordt goedgekeurd voorstel van B. en W. tot hefling van 75 opcenten op de hoofdsom van de gemeentefonds belasting. Van Ged Staten is binnengekomen een dringend verzoek tot wijziging van de begrooling 1937 in verband met de salarisregeling van de amb tenaren ter secretarie B. en W. stellen voor tot salarisverhooging over te gaan, daar anders Ged. Staten zullen ingrijpen en op eigen gezag de begrooting zullen wijzigen. De heer v. Wagenberg kan niet met het voorstel van B. en W. mee gaan, omdat hij meent dat dit voor stel rechtstreeks in striid is met de publieke opinie. Spr. kan geen redenen vinden om tot salarisver hooging over te gaan. De heer v. d. Meerendonk kan ztch hierbij aansluiten. Het voorstel van B. en W.wordt dan in stemming gebracht en voor de zooveelste keer wederom ver worpen met 3 tegen 9 stemmen Vóór stemden de heeren J, Wilgers, W. v. Sprang en A. Boom. De heer v. Engelen bleef buiten stemming. Voor het tijdvak van 40 jaar, wordt een stukje dijk gelegen tus schen de woningen A No. 74 en A 75 in erfpacht gegeven aan Petrus Moonen, De jaarlijksche canon be draagt f 0,50. Hierna sluiting. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Vrijdag 24 Dec. j.l. hield 't Wa terschap de Zuid-Hollandsche Pol der onder Dussen in Hotel Heesels alhier een algemeene vergadering ter verkiezing van een nieuwtn secretaris-penningmeester. Aan den heer Mr. J. Buygrok werd door zijn benoeming tot No taris te Beemster als scheidend functionaris eervol ontslag verleend. De stemming bracht het volgend resultaat: A. Z. Snoek Jr. Dussen 179 stL. J. v. Moergestel Dussen 173 st. en C. M. Pouli Almkerk 2 stemmen. Door den voorzitter werden ter vergadering een aantal stemmen voor nietig verklaard, waartegen door den Edelacütb. Heer Alard, oud.burgemeester van Geertruiden- berg protest werd aangeteekend. Hierdoor zal deze zaak dienen voor G:deputeeide Staten van Noord-Brabant. o 7 £ondag (2de Kerstdag) gaf de B.K. looneelvereeniging «Oefening en Vermaak« een welgeslaagde op voering van het tooneelspel in drie bedrijven win de Branding«. De belangstelling was vrij goed. Donderdag, 30 Dec. 's avonds om 7 uur zal in het Patronaatsgebouw alhier, een groote demonstratie plaats hebben der blinden. Op de Vischraarkt-hoek Nieuw- straat had een botsing plaats tus. schen twee luxe auto's. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade was nogal aan zienlijk. - Nu de tijd zoo langzamerhand verstrijkt dat aan de blijde verwach tingen van ons volk zal worden voldaan en allerwege plannen wor den beraamd om dit heuglijk gebeu ren zoo feestelijk mogelijk te vieren, komt ook het mede-leven van onze Bergenaren in zijn goeden kant naar voren. De eerste oproep om behoeftige moeders, waar omstreeks dezen tijd eveneens een kindje zou worden geboren met een baby uitzet geluk kig te maken vond gretig gehoor en op de lijst werd royaal geteekend en werden ruime toezeggingen om een wieg en luiermand te vullen gedaan. Vorige week werden aan het •clubhuis van de K. J. V. de ver schillende goederen in ontvangst genomen, terwijl de meisjes van de K. J. V. en de naaikring het hunne n^g kwamen bijdragen en voor het in orde brengen der wiegen zorgden. De heer en meviouw Bianchi gaven dien avond van bun belangstelling blijk, terwijl de burgemeester de gelegenheid te baat nam eerstens om de dames voor hun bereidwillig heid te danken en er op wees dat naast het loffelijke werk dat zij hadden verricht, zij ook iets leerrijks voor de toekomst hadden klaar gemaakt. 8 stuks baby-uitzetten konden dan ook worden klaar gemaakt. De burgemeester gaf blijk van zijn voldoening door dedamesspontaan te tracteeren. Donderdag waren de baby-uitzet ten te zien in de raadszaal van het gemeentehuis. Door de goede zorgen van mevrouw Bianchi, mevr. ten Bruggenkate en mej. E. Allard waren 0 wiegjes keurig met oranje opge maakt, een kinderwagen en een ledikantje opgesteld. In elke wieg komt een complete baby-uitzet waarvan de inhoud is: 6 katoenen hemdjes, 8 flanellen hemdjes, 7 navelbandjes, 4 truitjes,21 katoenen luiers, 6 molton luiers, 4 sloopjes, 4 lakentjes, 1 garnituur, 2 dekens, 1 onderlegger en 5 sluitlakens. De groene tafel waaraan anders de vroede vaderen zijn gezeten, was herschapen in eenlingerie.toonbank. Van de gelegenheid om de uit zetten te bezichtigen is een zeer druk gebruik gemaakt en met kennersoog is alles bezichtigd Nog zij medegedeeld dat zij, die voor een uitzet in aanmerking wen- schen te komen zich schriftelijk kunnen wenden tot Mevr. Bianchi- von Freyburg, onder opgaaf van naam en aJres alsmede naam en adres van den behandelenden ge neesheer. Voor zoover bekend heb ben zich reeds 4 personen voor de baby-uitzet aangemeld. r>— Tot Voorzitter van de Sint Vincentiusvereeniging werd gekozen de heer Ant. Santbergen. Oudejaarsavond zal in de Evan gelisatie Eben HaezerteBaamsdonks- veer om 7 uur n.m. een kerkdienst worden gehouden. Voorganger is de heer Terlouw uit Groot Ammers, N ieuwjaarsdag zal de heerTerlouw om 9.3U in genoemde Evangelisatie een kerkdienst houden, terwijl Zon dag 2 Januari a.s. genoemden heer om 9.3U en 2 uur zal voorgaan. y~ Gedeputeerde Staten hebben het raadsbesluit tot verkoop van industrie terrein, gelegen achter de eenestraat eu waarop een fabriek van stalen meubelen zal worden gebouwd welke voorloopig aan een 20 arbeiders werk zal bieden, goed gekeurd. Naar wij vernemen zal begin Januari de aanbesteding plaats vin den, zoodat den bouw spoedig zal kunnen worden tegemoet gezien. £7- De toestand van Mej. T. uit de Koestraat, die iu aanraking kwam met een electriscüeu draad van haar onder stroom staande eleclrische waschmachine, waardoor zij hevige braudwouden aan haar hand opliep en waarvan wij in ons blad eenigen tijd geleden melding maakte, is ernstig. Zondag 26 December gaf de too- neelvereeniging «Kunst na Arbeid« in de zaal van het Bondsgebouw haar eerste groote winteruitvoeiing. Zooals verwacht werd was de zaal reeds geheel uitverkocht alleen aan voorverkoop of plaatsbespreking, zoodat zeer velen moesten worden teleurgesteld vanwege plaatsgebrek. De vereeniging trad ditmaal voor 't voetlicht met «Ecce Sacerdos. Een Spaansch tooneelspel van liefde en haat in 3 bedrijven door Jan E. Odijk. Er werd weer uitstekend spel vertoond en er was maar een roep van het publiek «dit spel is geen dilletanten maar meesterwerk«. Voor een groot deel is het sublie me spel dezer vereeniging voorzeker te danken aan den bekwamen re giseur, den heer A. van Steensel, cn het moet hem zeer zeker een voldoening zijn de moeite werkelijk te zien beloond met dergelijke spe- Ook de opgevoerde klucht «De plaatsvervanger« had enoim succes. De korte uiteenzetting van het tooneelspel voor de opvoering ge geven door Kapelaan Schakenraad heelt voorzeker veel bijgedragen tot goed begrijpen bij 't publiek. Vanwege de groote teleurstelling bij velen door het geen plaats meer kunnen krijgen is het wel aan te bevelen voor de volgende uitvoering d!e. Zondag a<s. wordt herhaald tijdig zich van plaatsen te voorzien' Kanarietentoonstelling. De Kaatsheuvelsche Kanarie-vereeni- ging gevestigd in den R.K. Gildenbond hield met de beide Kerstdagen in de mooie zaal van den Jongen Werkman in het Gildenhuis haar eerste clubten toonstelling, voorafgegaan door een zangwedstrijd, waarbij de heer G. Jans- sens, erkend keurmeester van den Alg. Ned. Bond, als zoodanig fungeerde. De officieele opening had plaats op den len Kerstdag om 12 uur en ge schiedde door den Weled. Achtb. heer J- C. Fr. Mallens, Burgemeester der ge meente. Verder waren o.m. aanwezig de ZeerEerw. heer de Klijn, pastoor, en de WelEerw. heer Rietra, kapelaan der Parochie St. Joseph, Wethouder Grootswagers, de heer C. Roestenberg en meerdere notabelen en zeer-veel be langstellenden. Het zag er in de show zaal keurig uit. Behalve de kanarie, was er een uitgebreide goedverzorgde stand van exotische vogels, opgezette dieren, voeder en andere artikelen van dhr. Brokken uit Waalwijk. De heer Janssens kende de volgende bekroningen toe: Klasse I, vier vogels eigen kweek: 1 Jan de Man, le prijs bij loting, 291 p., A. v. Dongen 2e prijs 291 p., H. Da- men 3e pr. 288 punten. Klasse II, twee vogels eigen kweek: Jos. Dingemans le pr. bij loting, 147 p., Jos. v. d. Louw 2e pr. 147 p., M. Damen 3e pr. 132 punten. Klasse III, 1 vogel eigen kweek: A. Roestenberg 78 p. le prijs, A. van Don gen 75 p. 2e prijs, J. de Man 69 p. 3e prijs en A. v. Dongen 66 p. 4e prijs De heer A. van Dongen werd mees terzanger met 81 p. en behaalde daar door de Kanarie-plaquette van de fir ma P. Sluis, tevens de Favoriet van de show, waardoor hij de dasspeld van Wijnands-Rens uit Amsterdam behaal de. De heer J. de Man won de wissel beker le klasse, Jos. Dingemans de wisselplaquette 2e klasse en A. Roes tenberg het Eere-kruis-wisselprijs 3e klasse, met een Balineesch kunststuk geschonken door Mevr. de Benis- Bouwman uit Indië. Van verschillende paiticulieren waren verder eereprijzen geschonken. Een goed geslaagd begin voor de jonge vereeniging. H. Familie. In de Parochies St. Jan en St. Joseph werd bij gelegenheid der beide Kerst dagen een oefening gehouden voor de leden der H. Familie. In beide kerken leidde een Eerw. Pater Capucijn de plechtigheden. De familiemannen na men in groote getale aan de oefeningen deel. Na een algemeene H. Communie op den 2en Kerstdag werd om 4 uur een slotpredicatie gehouden gevolgd door de hernieuwing der opdracht door de oude leden en het aannemen van de nieuwe leden. In de St. Jansparochie bedroeg het aantal nieuwe leden 31 en in de St. Joseph-parochie 36. In de pa rochie St. Jan herdachten 14 leden hun zilveren jubileum als lid en in de St. Josephparochie 7, daarenboven ont ving de heer D. Vastree in de St. Jo sephparochie het gouden eerekruis als aandenken aan zijn diamanten jubileum. Voetbal. Op het Sportpark speelde DES II j.l. Zondag een competitiewedstrijd tegen Heike I uit Tilburg. Het weer was goed en zoodoende profiteerden velen van deze aardige ontmoeting, waarin beide ploegen vrij goed tegen elkaar opwerk ten. De uitslag was 5—4 voor de thuis club. Breda's Tooneel. In de zaal van het Kon. Muz. Gez. Euphonia trad Zondag het Breda's 1 ooneel onder leiding van den heer Joh. v. Eekelen op, met het Tooneel spel van Jez. Steijns „De Prijs van het Geluk". Wij maakten reeds meermalen een vergelijking tusschen goed dilletanten- werk en beroepswerk op tooneelgebied en meermalen viel dit ten gunste van de dilletantengezelschappen uit. Wanneer wij ditmaal een vergelij king maken tusschen wat en hoe Bre da s tooneel Zondag j.l. op de planken vertoonde en wat daartegenover een Rotterdamsch beroepsgezelschap voor eenige maanden te zien gaf, dan slaat ook thans de schaal naar Breda over. Geen realisch volkstooneel met als grondslag een vrije liefde met haar na sleep van dieptreurige levensverwoes ting, doch hier verheven, waardige op offerende echtelijke liefde, die alle won den heelt en de zon doet wederkeeren daar waar zij recht van schijnen heeft. De wijze waarop van Eekelen zijn spel speelde en deed spelen, mogen en moeten wij onverdeeld prijzen. Spel, dictie en grime waren af; vertoonde de meesterhand van den fijngevoeligen kunstbewuste dilletant, die juist in ver- zorging en minitieuze preciseering en uitbeelding vele beroepstooneelen voor bij streeft. Dat er genoten is van 't keurige spel behoeven wij hierop niet meer te her halen. Een drukker bezoek was èn voor den gastheer èn voor de gasten gezelli ger geweest. Apollo's Cabaret-avond. Voor Honoraire en werkende leden van het gezelschap gaf de Harmonie Apollo in de zaal van den heer Joh. Smit-Hesselmans Zondagavond een gratis Cabaret-avond, verzorgd door 't gunstig bekend staande Ensemble Klaveren Vijf" uit Roosendaal. De roep, die over dit ensemble bij hun op treden bij gelegenheid van de laatste kermis is uitgegaan, waarborgde Apol lo een succes-avond. De zaal was dan ook overvol en velen moesten zonder gelegenheid te hebben iets te zien heen gaan of zich tevreden stellen met een staanplaatsje. Roosendaal heeft ook dit maal de gezelligheid weten te brengen, die van het gezelschap verwacht werd. Aan één stuk is er gelachen in de Apol- lo-zaal, dat de vloer er van dreunde. Zonder ook maar in het minst eenige dubbelzinnigheid te debiteeren, wist 't gezelschap van vijf de lachspieren in beweging te houden, zoodat velen ge dwongen waren te verzuchten „hou nou op, 't is meer dan genoeg". Zoo n avond brengt nog eens vroo- lijkheid, waar de tijd overvol is van drukkende bezorgdheid. Het bal als slot gegeven en verzorgd door de Darling Band was al even goed geslaagd dan de cabaretavond zelf. Rectificatie. In afwijking met ons bericht omtrent sluiting van café de Wed. Smit, moe ten wij mededeelen dat deze sluiting zal plaats hebben niet op 1 Januari a.s., doch op een nader te bepalen lateren datum. MOET Z IJ N Waalwijksche en Langstraatsche Courant.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 3