Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Vierde Blad. Benoeming Commissiën. NUMMER 1. ZATERDAG 1 JANUARI 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. i Telegr.-adres: ECHO. Telefoon No. 38. Advertentiën moeten Woensdag efl Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De raad dezer gemeente kwam Donderdagavond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den EdelAchtb. heer Burgemeester E. C. J Moonen. Secretaris, de heer J. van Mierlo. De heeren J. Spijkerman en H. van der Waerden waren met kennisgeving afwezig. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: I. Ingekomen stukken. a. Van den Minister van Economi sche Zaken. Kennisgeving van Koninklijke goedkeuring der bij raadsbeslui ten van 29 October 1937 en 22 Nov. '37 vastgestelde verorde- ning/\vijzigingsrverordening als bedoeld in artikel 9 eerste lid, der Winkelsluitingswet. b. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Vastgestelde gemeente- en be drijf Srekeningen over 1936. 2.- Koninklijk goedgekeurde ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, vastge steld bij raadsbesluit van 29 October 1937. 3. Koninklijk goedgekeurde wij zigingsverordening betreffen de de tarieven der personeele belasting (verlaging der bil jartbelasting), vastgesteld bij raadsbesluit van 29 October 1937. 4. Ontvangstbericht der bij raadsbesluit van 26 November 1937 vastgestelde verordening, als bedoeld in artikel 9, derde lid, der winkelsluitingswet. y. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 November 1937 tot het aan gaan eener rekening-courant- over-eenkomst met de N.V. Rotterdamsche Bankvereeni- ging. 6. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 November 1937 tot onder- handsche verhuring eener ge meentewoning aan de Mr. van Coothstraat. 7. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 November 1937 tot wijzi ging der begrooting 1937. Worden voor kennisgeving aange- nomen. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig arti kel 72 der lager-onderwijs-wet aan bet bestuur der R.K. Meis jesschool Grootestraat 244 voor het aanbrengen van veranderin gen aan het schoolgebouw. (Zie prae-advies in ons blad van Dinsdag M.) Wordt goedgekeurd. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de viering van de te verwachten blijde ge beurtenis in het Koninklijk Huis. De Voorzitter zegt dat het hier een bedrag betreft tot een maximum van f200.— De heer Passier vraagt waarvoor die gelden besteed zullen worden. De Voorzitter zegt dat deze zullen dienen voor tractatie der schoolkinderen 'f op beschuiten met muisjes en zoo mogelijk ook voor een tractatie der muziekcorpsen. De heer v. Driel vraagt of de mi nister niet een bedrag van f0.10 per kind per tractatie heeft beschikbaar gesteld. De Voorzitter zegt dat hem daarvan niets bekend is. De heer v. Gent vraagt of het niet doenlijk zou zijn de beschuiten met muisjes te koopen van het damesco mité, het zg. Kruiscomité, dat de ge heele gemeente van beschuit met muis jes wil voorzien. Spr. zegt dat dat comité ln het groot de muisjes inkoopt en ze wederom verstrekt tegen den winkelprijs. De Voorzitter zegt dat men voor de tractatie 4000 groote beschuiten noodig heeft, daar er ongeveer 2000 kinderen zijn. Voor dit groote kwantum zal ook wel een lagen prijs kunnen worden bedongen. De heer v. Gent geeft B. en W. in overweging zich met het damescomité in verbinding te stellen. De Voorzitter zegt het bij het Cen traal Oranje-Comité in overweging te willen geven. Spreker zegt evenwel dat er in iedere parochie een dames comité voor smeering en uitdeeling der beschuiten zorgt. Dit zou z.i het Kruiscomité moeilijk kunnen doen. Spr. wil het evenwel graag nog eens onder de oogen zien. De heer Roxs vraagt van wie de beschuiten betrokken zullen worden. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is dit van Waalwijksche firma's te doen. De heer v. Beijnen vraagt of hier mede de bakkers, dus de fabrikanten van de beschuiten bedoeld worden. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is de beschuiten van Waal wijksche bakkers te betrekken. Goedgekeurd. 4. Voorstel tot verkoop van een perceeltje gemeentegrond. Goedgekeurd. 5. Voorstel tot verhuring van de voormalige kantongerechtloka len in het gemeentehuis aan de Kamer van Koophandel. (Zie prae advies in ons blad van Dinsdag 11.), De voorz. zeqt dat de Kamer ver zocht heeft ee huurprijs van f 600,— niet te verhoogen. Wel komen de di verse onkosten die voor enkele ver anderingen met het oog op de nieuwe bestemming moeten gemaakt worden voor rekening der Kamer. De veranderingen zullen voorts moe ten worden aangebracht onder leiding van den Gemeente Architect. |A fi. Voorstel tot sluiting eener ,s fraudeverzekering. Wordt goedgekeurd- 7. Voorstel tot wijziging der be grooting 1937. De voorz. zegt ter toelichting, dat eep post van f 1000.— voor verande ring der bevolkingsadministratie uit het Fonds voor Bijzondere doeleinden is geput, zoodat de begrooting er niet door belast wordt. Het werk wordt verricht door volon- tairs van de secretarie» die geen be zoldiging genieten. Men wil hen nu dit productieve werk laten doen, dat bovendien binnen een bepaalden tijd gereed moet zijn, waar* door het noodig zal zijn, ook builen hun gewonen werktijd hieraan te wer ken. Ook op andere plaatsen schijnt men op deze wijze te handelen- Wordt goedgekeurd. 8. Benoeming/herbenoeming leden van commissiën, besturen van weldadigheidsinstellingen, /enz. wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1938. De stemmingen hebben het volgende resultaat. Voor de Commissie voor de Licht en Waterbedrijven, worden herkozen de aftredende leden M. v. Driel met 10. F. Passier met 10 en C. W. Pullens met 9 stemmen. Voor de Commissie voor het Wo ningbedrijf worden herkozen de aftre dende leden J. H. J. Klijn met 7, F. C. Roxs met 8 en F. Spijkerman met 11 stemmen. Voor het Burgerlijk Armbestuur van Waalwijk werden op het aftredend lid R. Th. van Mil 4 stemmen uitgebracht, tegen 5 op den heer E. E. A. v. Til burg, die nummer twee op de voor dracht stond. Bij herstemming ver kreeg de heer E. E. A. van Tilburg 7 stemmen en dc heen R. Th. van Mil 3 stemmen, zoodat de heer E. E. A. v. Tilburg werd gekozen. Voor het Burgerlijk Armbestuur van Baardwijk werd herkozen het aftredend lid J. A. Loeff met 9 stemmen, tegen 1 op den heer Th. v. Leent, die nummer twee op de voordracht stond. Een was van onwaarde. Voor het Burgerlijk Armbestuur van Besoijen werd herkozen het aftredend lid D. Loeff met 8 stemmen, tegen 3 op den heer A. P. Maijers, die nummer twee op de voordracht stond. Voor het R.K. Burgerlijk Gasthuis werd herkozen de aftredende gasthuis- meester C. J. J. M. Witlox met 8 stem men, tegen 3 op den heer L. W. J. C. Christ, die nummer 2 op de voordracht stond. Voor de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werd het aftre dend lid J. Wilzing met algemeene stemmen herkozen, en het aftredend lid C. J. J. M. Witlox met 9 stemmen, te gen 2 op den heer A. W. A. Jansen, die nummer 2 op de voordracht stond. Voor de Commissie van Toezicht op het Gemeentelijk Nijverheids-onderwijs werd het aftredend lid J. H. J. v. Iersel herkozen met 9 stemmen, tegen twee op N. G. C. van Loon, die nummer twee op de voordracht stond. De agenda is hiermede afgehandeld. De Voorzitter zegt deze laatste ver gadering in 1937 niet te willen sluiten zonder de raadsleden en hunne families een gelukkig uiteinde toe te wenschen, waaraan de beste verwachtingen kun nen worden vastgeknoopt voor het nieuwe jaar. Dansavond A,s. Maandag 3 Januari is er een groot dansfeest in Musis Sacrum Waal wijk georganiseerd in samenwerking van diverse dansclubs en oud leden. De band The Jazz Devils uit de N. K. Harmonie Tilburg met een be zetting van 10 man zal de bezoekers van hun Swing Musik laten genieten. Het dansinstituut Crielaara brengt speciale, geheel nieuwe attracties; ballonnendans, champagnedans etc, etc. Iedere bezoeker heeft evenveel kans om de flesschen champagne te winnen zonder daarvoor bijzondere kosten te maken. Een avond van 100 pCt. genot zooals nog nimmer in Waalwijk ge weest. Hier zal getoond worden dat men niet naar elders behoeft te gaan. Werk, kosten noch moeite zijn gespaard om iets apparts en iets goeds te brengen. Ook op dit gebied zal Waalwijk als centrum van de Langstraat weer schitteren. Reserveer dus Maandagavond voor de knaldansfuif in Musis Sacrum. Nieuwe brug bij Hedel De nieuwe brug bij Hedel is gis teren door Minister van Buuren geopend en daardoor een nieuwe verbinding Noord-Zuid tot stand ge- kpmen. Minister van Buuren zeide o.m. 't volgende lk zal het als een belangrijk onder deel van mijn taak beschouwen om dit contact nog meer te verbeteren in een tempo, zoo snel als met de eischen van 's lands kas vereenigbaar is." De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Ryckevorsel, sprak woorden van dank voor alles wat de Rijks waterstaat in de laatste jaren mede in het belang van Brabant heeft gedaan. „Brabant", aldus richtte de gouver neur zich tot den minister, „is niet meer het stille land dat gij vroeger hebt gekend. Wij willen vooruit en kunnen vooruit. Zoo pas is ons in wonertal het millioen overschreden. Het levenzpeil is veel hooger geworden dan vroeger het geval was. Wij moeten dat hoogere levenspeil handhaven door de welvaart in ons gewest te bevor deren en een der middelen daartoe is deze nieuwe brug". De burgemeester van den Bosch sprak over 't prov. weggeld. Maar... veronderstellen we, zoo ver volgde mr. van Lanschot, een inval in onze provincie. Dan rukt het Bossche regiment wielrijders en pantserwagens op en telefoneert naar Amersfoort om versterking. De Amersfoortsche wiel rijders zakken in snel tempo naar het Zuiden af. Dat gaar goed, want over Rijn, Waal en Maas liggen groote bruggen. Totdat zij over de brug bij Grave Brabant willen binnenrukken Daar wordt hun opmarsch gestuit, want daar staat een kommies en die zegt: „Haltj Heeren, uw weggeldkaartasje blieft"! En daarom mijn wensch, Excellentie verlos ons van het Brabantsche pro vinciale weggeld. Maak door middel van het verkeersfonds of anderszins een einde aan dezen onhoudbaren toestand". De gezamenlijke wijdte van de ope ningen dezer btug is 400 meter, tegen 680 meter bij de 400 meter boven- strooms liggende spoorbrug. In verband met de vernauwing van het zomerbed is de hoofdoverspanning 120 meter, voorts bevat de brug 5 openingen van 40 meter ten Noorden en 2 openingen von 40 meter ten Zuiden hiervan. De onderkant der censtructie bevindt zich, evenals bij de spoorbrug op 11.40 meter N.A P. De breedte van het rijdek is 11 meter, met 4 verkeersstrooken, gelijk aan die der bruggen bij Vianen en Zaltbommel. Aan weerszijden is naast den rijweg een verhoogd pad van 2 50 meter breed voor wielrijders en voet gangers. De bovenbouw vertoont den vorm van de brug bij Vianen. De onderbouw bestaat uit twee stroompijlers, vijf kleine pijlers en twee landhoofden, het Noordelijke is in den ouden Maasarm gebouwd. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Aan do gevolgen overleden. De fruithandelaar Timmermans uit Veen (N.B.), die tengevolge van een auto-ongeluk te Giessen naar het ziekenhuis te 's Hertogenbosch moest worden overgebracht,isaldaar overleden. Tengevolge van de glad heid van den weg was de vrachtauto van het slachtoffer van den Hoogen Maasdijk te Giessen gereden. Arbeidsbemiddeling in het Land van Altena. In een te Almkerk ten gemeentehuize gehouden vergadering van vertegenwoor digers van verschillende gemeentebe sturen in het Land van Altena met een vertegenwoordiger van den rijksdienst der arbeidsbemiddeling en werkloos heidsverzekering is een ontwerp opge maakt voor een gemeenschappelijke regeling voor de arbeidsbemiddeling voor verschillende gemeenten in het Land van Altena, welke regeling aan de raden der gemeenten Almkerk, Dussen, De Werken en Sleeuwijk. Woudrichem, Rijswijk, Giessen, Andel en Eelhen, ter vaststelling zal worden aangeboden. Da raad van Giessen heeft reeds tot toetreding bestoten. Di gemeenschappelijke arbeidsbeurs zal te Almkerk worden gevesiigd. BIOSCOPEN. THEATER MUSIS SACRUM. Prins en Bedelknaap. Kostelijke film naar het boek van Mark Twain. We schrijven 12 October 1537 Over Londen donderen de vreug. schoten en uit de torens galmen bronzen stemmen, er is een troon opvolger geboren Eduard VI. Ter- zelfdertijd beieren de klokken ook voor het bedelaarskind, dat in e«n der sloppen van de wereldstad het levenslicht aanschouwt... Tien jaar later zwerft Ton Canty, het bedelaarskind in de buurt van het paleis, verstopt zich voor den regen onder een bank, wordt door de wacht gevonden,afgeranseld en- bevrijd door den jongen prins. Die leidt hem binnen in ne sprookjes wereld van koninklijke pracht en overdaad. Een uur later waagt de prins zich in de bedelplunje naar builen, de soldalen grijpen hem, zijn protest wordt genegeerd en daar ligt Eduard VI weggetrapt op de keiharde werkelijkheid van het leven, dat in die dagen voor den arme een hel beteekent En minstens even radeloos ge voelt zich de dubbelganger binnen, onwennig in het kostelijk gewaad en van angst vervuld voor de hof houding. Het lot plaatst dan bijna een bedelknaap op den troon van En geland en doet den Koningszoon bijna ondergaan in een wereld van misdaad en ellende. Als een toeval echter de waarheid ontsluiert, sabelt Errol Flynn, de kra nige soldaat-verdediger van den jon gen vorst, alle beletselen en intriges weg en voert de Zoon van den Koning terug voor zijn speelmakker, juist op het moment dat deze in de Westmin- stes Abbey gekroond zal worden. Zelden is een verfilming zoo ge slaagd als deze Prins en Bedelaar van Mark Twain. Het is een filmwerk vol romantiek en avontuur, terwijl bij alle ernst steeds het blijspel-allure gepast aanwezig is. Ook over de bezetting en aankleeding niets dan lof. De tweelin gen, Bobby en Billy Mauch boeien vooraan op het eerste plan, terwijl ook Errol Flynn, Claude Rains en Burton Mac Lane van hun uitbeeldingen iets bijzonders hebben gemaakt. De film is zoo goed als men mag verlangen: moge De Echo van het Zuiden, Waalwjjliscbe en Langstraatscbe Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 13