Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I 6 0 JAAR. begint MAANDAG 3 JANUARI 'smorgens half negen. VIRGINIA'S KEUZE. Mislukte samenwerking V.V.V/s in Brabant. Li ,10011011119111110" FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Bij het beëindigen van den 60sten jaargang In alle afdeelingen SPOTKOOPJES. Ziet onze etalages en leest onze alom huis aan huis verspreide opruimingscourant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door t geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ef Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Met dit nummer wordt voor ons blad en ons zelf een bijzonder feit herdacht. Heden toch is het 60 iaar geleden dat ons blad werd opgericht en pl.m. 40 jaren dat wij daaraan werkzaam zijn of de redactie voe ren. Een heugelijke gebeurtenis zeer zeker. Na de eclatante wijze waarop ons gouden jubileum nu weei tien jaar geleden werd gevierd, bepalen we ons thans alleen tot deze sobere vermelding, zonder meer. Een «obere vermelding, die nochtans inhoudt een hartelijke herdenking van wijlen onzen op richter, een woord van groote erkentelijkheid oan allen die ons blad al die jaren in verschillenden vorm tieooen gesieuna. Wij mogen daarover boogehjk tevreden zijn, alsook over den groei van ons hlad in menig op zicht, in omvang als inhoud. Wij zijn dankbaar gesiemd voor dien steun zoo veelzijdig onder vonden, waardoor wij ons blad konden houden op het peil dat de huidige tijd uok van een nieuws blad voor' plaats en streek vraagt en waardoor wij ons devies getrouw konden blijven, al zijn ons in den loop der jaren op dit moeilijke terreinookteleurstellingen natuurlijk evenmin gespaard gebleven. Wij hebben onze plaats, haaf industrie, haar naam,haar gemeente lijk en cultureel leven van nabij zien groeien en nauwlettend gevolgd, wij hebben den ombouw tot het moderne Waalwijk meegemaakt en meenen aan dit alles naar de mate onzer krachten zooveel mogelijk te hebben meegewerkt. Wij dragen de overtuiging met ons, 't zij in alle bescheiden heid gezegd, dat wij door ons blad hebben mogen bijdragen tot den vooruitgang, de beteekenis in menig opzicht van Waalwijk op de eerste plaats en ook van de streek die ons lief is en wij meenen dat wij de goede principes op godsdienstig, maatschappelijk, cultureel en natio naal terrein zooveel mogelijk hebben uitgedragen en bevorderd. Het is niet doenlijk en ook over bodig thans weer uitvoerig te releveeren, wat door ons blad in deu loop dier jaren daarvoor is gedaan en bereikt, onze getrouwen weten dat voldoende en waardeeren dat zeer zeker. Voor ons was het werkt t an ons bind en daardoor aan de be- langen van Waalwijk en de streek een behoefte, een groot genot en niet minder een groote voldoening. Dat wij steeds zooveel steun, medewerking en waardeering onder vonden, is voor ons da belooning, omdat wij daarin zien dat ons werk veelzijdig wordt cp prijs gesteld en men met ons de overtuigingdraagt, dat hat bazit van een eigen nieuws blad, een eigen orgaan voor een plaats en streek van 't allergrootste belang is, ook en vooral in deze tijden. Voor deze belangen door ons blad te zullen blijven ij veren, zoolang ons de krachten daartoe gegeven wor den, dat is de toezegging die wij op dezen gedenkwaardigen dag gaarne herhalen, terwijl wij de diamanten jubilaresse en onszelf in all r medewerking, steun en sympathie ats tot dusverre met klem blijven aanbevelen. Het is een zeer bijzonderen mijl paal die vandaag gepasseerd wordt nu »De Echo« zijn 6(Lte jaargang beëindigt. Niet alleen voor onzen hoogge- achten patroon, den heer J. Tielen, die tevens zijn 40 jarig jubileum viert als redacteur, maar ook voor ons, zijn dagelijksche medewerkers en verzorgers van bet jubileerende blad is dit een gedenkwaardige dag. Al wordt dit dubbele jubileum, om alleszins begrijpelijke redenen, niet met uiterlijk feestbetoon her dacht, toch gevoelen wij, die dag aan dag, verschillenden onzer reeds tientallen jaren, onze krachten aan de verzorging van dit blad hebben mogen wijden en met onzen jubi leerenden patroon hebben mogen samenwerken, behoefte hier openlijk uiting te geven aan onze gevoelens van medeleven, vreugdeen erkente lijkheid op dezen gedenkwaardigen dag. Wie eenigszins op de hoogte is ven de voor s efTelijke verstandhou ding. van dim geest van elkaar be grijpen en waardeeren, die hier als traditie steeds tusschen patroon en werknemer gehandhaafd bleef, zal bet kunnen begrijpen dat deze ver tolking van ons medeleven en er kentelijkheid geen ijdele gelegen heidsfrase is. We hebben het inderdaad steeds als een groot voorrecht, als een eer beschouwd aan «onze» Echo te zijn verbonden en hetzij als redactioneel medewerker, chef, zetter, drukker of in welke functie ook te hebben mogen samenwerken met onzen hooggeaebteo patroon uitgever, om het blad aan zijn doel te doen be antwoorden en steeds in beteekenis te doen winnen. Wij verheugen ons met hem om den gestadigen groei van het lezers tal, om de waardeering die het blad in breeden kring heeft mogen on dervinden. Wij bieden den redacteur-uitge ver onze oprechte gelukwenschen aan met dit zeldzame jnbilé van zijn blad, waaraan bij, wij weten bet uit dagelijksche ondervinding, steeds met zooveel liefde, toewijding en energie zijn beste krachten heeft gewijd, reeds 40 jaar lang. Moge »De Echo« steeds in lezers* tal en beteekenis blij vei toenemen tot heil van plaats en streek en tot voldoening van onzen hooggeachten patroon. Het personeel. In een vergadering van V.V.O. te Oisterwijk heeft de voorzitter, de heer O. P. van de Klei een uiteen zetting gegeven van de plannen om te komen tot samenwerking van V.V.V in Noordbrabant in streek- verb.r.d en van de wijze waarop" deze plannen zijn mislukt H:j deelde hel volgende med° De eerste vergadering tot dat doej werd gehouden op April 11M/ onder voorzitterschap van den heer Commissaris in Noord-Brabant, van wien de uitnoodigingen tot deze vergadering waren uitgegaan De heer Commissaris had dit initiatief genomen op verzoek van de Stich ting voor Vreemdelingenverkeer te 's Hertogenbosch. Ia deze vergadering werd in be ginsel besloten en werd als vorm gedacht het federatie-verband. Door den voorzitter werd volledige me- dewerking van het provinciaal be stuur toegezegd, waarhij een pro vinciale subsidie in het vooruitzicht werd gesteld. De vergadering benoemde vier leden van een werkcommissie nl. afgevaardigden van de V.V.V.'s te 's Hertogenbosch, Tilburg, Breda en Oisterwijk, terwijl door den heer Commissaris een vijfde lid zou worden benoemd. De commissie kreeg tot opdracht een concept- statuten te ontwei pen. Door de voornoemde vereenigiu- gen werden tot leden benoemd de heerenG. Bergmans ('s Hertogen hof)^ I (V H#» \Vü« fTilburek Mr. F. A. J. M. Smits (Breda) en O F. P. van der Klei (Oisterwijk), terwijl als vijfde lid door den heer Com missaris werd benoemd de heer J. J. L. M. Verwiel, burgemeester van Oisterwijk. üp verzoek van het door den heer Commissaris aangewezen lid, werd de eerste vergadering van de werk commissie belegd op 18 Mei 1937. Op die vergadering bleek, dat reeds door de V.V.V.'s den Bosch, Tilburg en Breda een voorbespreking was gehouden en naar aanleiding daarvan door deze vereenigingen een schrijven atin den heer Com missaris was gericht, waarin de aanwijzing van het vijfde lid werd becritiseerd. In een schrijven van 8 Juni d.a.v. gaf de heer Commissaris aan de afgevaardigden van de drie genoem. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 11) Vóór hem stroomde kalm de blau we rivier, de wind floot zachtjes door het riet kings den oever. Groote vluch ten vogels dreven over, de eerste trek kers naar het warme Zuiden. De meeuwen maakten een krijschend ge luid, als zij snel en feilloos op hun prooi in het heldere water neerdoken. Ver weg klonk het gezoem van een marine-vliegtuig op weg naar Chese- peake. Plotseling hoorde hy stemmen. Toen Michael door het hem bescher mende groen keek zag hij Virginia Farquhar en haar broer, die over hel veld kwamen aangewandeld. De zon was aan het ondergaan en zette de wereld in gloed. De boom stammen en de heggen waren versierd met het vurig rood van den wilden wingerd, de grond was bezaaid met afgewaaide bladeren, geel en amber en gloeiend roodbruin. De naalden van de dennen glinsterden, alsof er een laagje ijs om zat, de rivier en de hemel glansden in 'n eigenaardig licht. Maar Michael was het, alsof al dit licht, al deze schoonheid uitging van, haar oorsprong vond in Virginia's ge stalte. Zij stond stil en hief haar hoofd naar de zon op. Zij sprak tegen haar broer, Maar Michael kon haar helde re stem duidelijk verstaan. O Rickey. Als je dit allemaal eens in je boek kon schrijven! Wat allemaal? Al deze schoonheid, deze vlam mende schoonheid! Gebruik je pen als een penseel, zoodat de bladzijden worden als een prachtig oud schilde rij! Haar stem klonk nóg dringender, als in extase: Ons leven is zoo kleurloos en grijs geweest.Maar je zou kunnen schrijven over alles, wat we gedroomd hebben, alles wat we gemist hebben... Hy scheen haar te begrijpen. Zooals de oude Florentijnen? Een modern schilderij, en toch rijk als oud brocaat of... of beschilderd Spaansch leder. Virginia's oogen glansden. Zouden, .o zoiden wij 't „Vlam mende Schoonheid' kunnen noemen, Rickey? Michael had moeite om een uitroep te onderdrukken, hij wist wat een goede titel was! Richard ging op een omgevallen boomstam zitten. Het zou misschien wel voldoen. Maar je begrijpt to^h wel, dat het mijn boek is en niet het jouwe, Jinny. Hij zei dat zóó pedant, dat Michael hem wel een klap oai zijn ooren had willen geven. De vlegel! Alsof zijn zusje niet tien keer meer waard was dan hijMaar Virginia scheen het niet eens te merken. Natuurlijk is het jouw boek, gaf zij toe, en kwam naast hem zitten. Toen keken ze zwijgend naar dë weg stervende zonnepracht. Virginia hield ontzettend veel van haar jongeren broer, niettegenstaande zijn egoisme. Zij begreep hem mis schien beter dan wie ook. Haar liefde voor hem was als die van een moeder, zij vergaf hem alles, en vroeg niets. Even later begon zij over zijn toe komst te spreken. Vader heeft altijd teveel in hel verleden geleefd. Maar wij zijn van dezen tijd en wij hebben nog een heel leven voor ons. Ik heb een gevoel als of wij ons op een schip bevinden, dat ons naar een onbekend land brengt. O, ik hoop, dal het nieuwe leven een succes wordt! De stem van den jongen klonk wre velig- Ik weet zeker, dat ik succes zal hebben, als ik maar eenmaalvrij ben. De zon was onder den horizon ge zakt. De lucht was van die broze glas helderheid, die herfstavonden hebben tusschen zonsondergang en scheme- ring. Virginia stond op. Het is al laat Rickey. We moeten gaToen ze langs Michael's schuilplaats kwamen hoorde hij haar zeggen. Hoeveel geld heeft Grogan je ge geven? Duizend dollar in contanten. O, waar is het? Rickey klopte op zijn jasje. Hier. Rickey, je moet niet zoo veel geld bij je dragen! Het was al te laat om het naar de bank te brengen. Als we thuis zijn, moet je het maar dadelijk op een veilige plaats opbergen. Ik ben geen klein kind, Jinny. Hun stemmen klonken zwakker en een enkele ster blonk aan den nog lichten hemel. Plotseling hoorde Michael naast zich een geluid, dat niet veroorzaakt werd door den wind of door een laten vogel. Hij zag een man opstaan uit 'n platte schuit, die tusschen het riet verscholen lag. De donkere gestalte stapte op den oever en volgde het pad dat Virginia en haar broer hadden ge nomen. Het kwam Michael voor dat hij hen achtervolgdehad hij ook gehoord, dat Richard al dat geld bij zich droeg? Michael sprong op. Toen hy even eens het pad koos, zag hij de gouden schijf van de maan boven den horizon stijgen. Het boschje was al donker, maar toen hij het verliet zag hij de twee Farquhars langzaam over het veld verder loopen. Terwijl hij keek, gingen ze juist een tweede boschje in en meteen zag hij den man achter hen te voorschijn komen. (Wordt vervolgd). Be Echo van het Zuiden Waalwjjbscbe en Langstraatsclie Courant f w Zich veri*k*r*n bl| een good* maatschappij la ton wl|za voorzorgsmaatregel WIST U DAT ESN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKER D ZIJN Do ..NOORD-BRABAND" bataalda In 1936 circa f 1.500.000 al» aan hara varzakardan naar uc uiaic mcu «*\j **-" KOFA BALANSOPRUIMING f

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1