K. E. M. L gud en Nieuw. NIEUWJAARS WENSCH „Tflijnhatodljes riTTT'i WONINGINRICHTING De Echo van het Zuiden DOOR THOMASVAER EN PIETERNEL Het verhaaltje van den hollen kies. Zaterdag 1 Januari 1938 No. 1. Tweede Gelukkig Nieuwjaar. ALGENEEN JAAR-OVERZICHT. de naamlooze vennootschap wenscht U esn in all* opzichten De wereld draait en we draaien mee. Ieder onzer ondergaat den in vloed van den tijd met al diens wisselvalligheden. Dat behoeft ons er nochtans niet van af te houden om te trachten alles wat we doen, zoo goed te doen als we meenen het te kunnen doen. Leven is strijd - voor het goede, en strijd is leven. rö Vanzelfsprekend is het, dat we nu en dan willen overzien wat achter ons ligt, wat we wonnen en wat we verloren. Wat we goed de den en verkeerd. We maken balans. Maar bij de uitkomsten moeten we met te lang stilstaan. Het zijn tenslotte gedane zaken, ben balans moet in hootdzaak dienen om tot een reëele begrooting voor het vol gende jaar te kunnen kon.en. En naar die begrooting richten we ons dan weer in ons denken en handelen. Het volgend jaar zal blij ken dat de uilkomsten weer niet veel' verschillen In l«3l was er revolutie in Spanje en ook in 193/; in 19.H vermoordden de Japanners de Chineezen en ze deden dat ook in 1937 bn de Volkenhond staat nog altijd in de kinderschoenen en is zwak... We hebben het niet in de hand om de wereld te richten en zelfs niet o n den loop van het eigen leven te bepalen. Daarom besluiten we de laatste bladzijde van de balans van 1937 met de woorden «D..nk en Berusting». Dank voor alle goeds, berusting in het verlies, vertrou wende op de bedoelingen van Hem Die Zijn schepselen leidt. En op de eerste bladzijde onzer begrooting schrijven we: Hoop en Geloof. Eu d^n ordenen we de werk wijze, zooals we ons die hadden gedacht, - den strijd voor 'tgoede en rechtvaardige. In materieel en geestelijk opzicht. Het nieuwe |aar zullen we ingaan met de bedoeling om te winnen. 0 we zullen winnen en hoe de victorie er uit zal zien, dèt is een zaak der Voorzienigheid. We moeten werken,streven,strij den om het goede te bereiken. Dan zal ons het leven in alle omstandig heden ten volle bevredigen. Hoe ons schilderij er precies uit zal zien, als we het klaar nebben, dat is een zaak van andere orde. De kracht om te werken en te strijden, de lust tot arbeiden in het geestelijke èn het maatschappe lijke deze wenschen we onzen lezers van harte toe. Moge God onze kracht en onze Zóó zien ze er uit de cachets Mijnhardt Nemen zeer gemakkelijk In. lust tot werken zegenen met dear- beidsgehgenheid, welke we behoe ven. Elk jaar heeft zijn typische eigen aardigheden en 1937 maakt daarop geen uitztnderir.g. 1937 mag zelfs genoemd worden een der belang rijke jarenin de wereldgeschiedenis. Waarom?., zal men zich afvragen. Omdat n dit jaar de laatste ru- dimnnten van Versailles zijn opge ruimd mtt uitzondering nog van de koloniale kwestie, een kwestie echter die mede aan de orde is gesteld. m?ar die men, ter wille van de gevoeligheden, uiterst voorzich tig wil behandelen. Duitschland is voor het forum getreden als groote mogendheid, waar mede gerekend moet worden, terwijl Duitschland, Italië en Japan e n band hebben gesloten, die van verstrekkenden invloed zal zijn op de verdere ontwikkeling der dingen. De wereld wijzigt zich in ideologie; eerst verwekt zulks een enorme tegenkanting. De critiek is niet van de lucht, maar ten slotte zegeviert het realiteitsverstand omdat men nu eenmaal niet kan blijven ingaan tegen iets, dat historisch en logisch gaat groeien. De groote tegenstellingen kwamen in botsing, niet door een nieuwen wereldoorlog, maar door conflicten in bepaalde regionen de Spaansche burgeroorlog, terwijl in China voor een deel uitgevochten wordt de we- ring van Japan in de voorname landen der wereld. Japan werd den laatsten tijd meer en meer aan banden gelegd immigratie van Ja panners werd in verschillende Sla- ten verboden, terwijl men zich te weer ging stellen tegen het massale aanbod van goedkoope Japansche artikelen. Vandaar dat Japan z'n eigen territoir gaat zoeken en uit breiden, hoe erg dit voor China ook is. Hiermede is het probleem van Oost tegen West in een bepaald stadium gekomen. Men kan nog niet spreken van een «acuut stadi um«, daar Tokio de zaak momen teel nog niet op den spits drijft. Hoogstens zou men gewag kunnen maken van het feit, dat de teerling is geworpen en dat het Westen van een en ander deconsequenties moet bestudeeren. Een halt is toegeroe pen aan het verder penetreeren in Azië; rnen zal moeten uitzien naar een efficiente penetratie in Zuid- Afrika, waartoe de eerste vitale stappen zijn gedaan. Engelend ver sterkt Kaapstad en de route langs Kaapstad Italië nam Abessynië en versterkt zijn strategische en eco nomische positie in Noord en Oost Afrika. Duitschland heeft een aan vang gemaakt met geleidelijke pe netratie in zijn oude Afrikaansche bezittingen met het doel deze op een gegeven moment terug te vor deren. Italië verscherpt zijn verhouding met Engeland. Het zijn rivalen ge wordenItalië als beginnend rivaal, Engeland als verdediger van het geen Albion bezit. Maar Engeiand heeft met tal van problemen te maken, die in 1937 zijn verscherpt. De Islam steekt het hoofd op, gromt tegen het Britsche Imperium en verzamelt zijn aanhangers. De do minions willen hoe langer hoe on afhankelijk r worden van het Moe derlanden in enkele vroeger Britsche gebieden heerscht een anti-Engel- sche stemming, zooals in Zuid- Afrika, juist het P**hied, dat Enge land als steunpunt zo i willen ver sterken. De Bi itacuc Begeering heeft het uiterst moeilijk en haar vroeger onaantastbare positie is door het vhegwapen uiterst precair geworden. Engeland is ten slotte geen eiland meer in miliiaire beteekenis, het geen de Engelsche Regeering des tijds uitdrukte door te zeggen, dat haar grenzen tot aan den Rijn zijn verplaatst. Doch ook in de Middel landsche Zee kan Italië de Britsche hegemonie bestrijden door het vlieg tuig en de krachtige steunpunten, die het ltnd bezit voor zijn vlieg- dienst. Britannie rules the waves heeft misschien nog niet aan be teekenis ingeboet, al is deduikkoot o k hier een wig maar Brittan- nie does no rule the air. Want op dit gebied kan elke energieke natie Londen den loef gaan afsteken. In Frankrijk gist het; 1937 heeft daar heel wat te zien gegeven, niet het minst door het ontdekken van een revoiulionnaire poging van rechts Het feit, dat wapendepots gevon den zijn. beteekent nog niet, dat men de, revoiulionnaire beweging in zijn wezen heeft onderdrukt Wij zouden bijna durven zeggen, dat het Volksfront op een gegeven mo ment geheel en al uit elkaar ge slagen zal worden, want dit front woont niet in de harten van het Fransche Volk, dat in wezen bur- geilijk is en niet graag getornd ziet aan zijn positie van klein kapitalist., van kleine rentenier. De Fransche Regeeiing heeft den franc nog we ten te houden op het huidige, al belangrijk gedecimeerde niveau en misschien zal het haar gelukken om een verdere ontwaarding te voorkomen, hetgeen evenmin wil zeggen, dat men het bestaande re gime zal weten te handhaven. In Amerika woedt de strijd tus schen Roosevelt en Wallsireet, of beter gezegd tusscben Roosevelt en de Republikeinen, de laatsten aan gevuld met de overloopers uit het democratische front Gewoonlijk beteekenen de Amerikaansche pre sidentsverkiezingen weinig voor Enropa behalve dan voor de spe culatieve beleggers, die van koers- fluclnaties profiieeren. Maar ditmaal KAN de komende presidentsverkie zing enorme gevolgen hebben. Im mers wordt Roosevelt niet voor een derde maal g kozen tot dusver is nog geen enkele president twee maal herkozen dan vraagt men zich af, hoe de millioenen arbeiders zich zullen houden, wanneer een Regeering op het kussen komt, die r.iet zoo sociaal voelt die de ver kregen rechten der massa niet wil handhaven of uitbreiden. Amerika is in do Rooseveltsche periode be hoed voor revolutie, terwijl het er zeer ernstig uitzag in de laatste dagen van de Hoover-regeering 1 Vandaar dat het gebeuren in Ame rika in 1938 en 1939 van groot be lang mag worden genoemd.niet het minst ten opzichte van de situatie in het Verre Oosten. Washington slaat tegen Japan een krachtigen toon aan, maar »woorden« regeeren niet meer; het zijn de »daden« die tellen. In Rusland schijnt eveneens he- begin van een revolutie te zijn gel legd. De geschiedenis heeft immers zoo menigmaal bewezen, dat een regiem zich niet kan handhaven, alleen door een groot aantal tegen standers den dood in te jagen. Op deze wijze kan men haar uitstellen, maar in den kiem smoren is niet mogelijk. Slalin verzet zich met alle midd«ien tegen de stormen, die op hem aan komen gieren en zijn po sitie is niet te benijden. Het zou voor millioenen een uilkomst zijn, wanneer een systeem zou worden ingevoerd, waardoor het dictatoriale bewnM zou worden omgezet in een gematigd kapitalisme en waardoor aan den enkeling weer bewegings vrijheid zou worden geschonken. En voor het Westen, dat door een frontverandering het enorme Rus sische achterland zou worden open gesteld voor onze bedrijfsenergie Alle andere vraagstukken worden op den achtergrond geschoven ter wille van de hierboven genoemde hoofdproblemen. Wie spreekt er nu nog over den Anschlusz! over de Donau en de Balkan-landenvraag- stukken al worden «leze natuurlijk niet vergeten. Del bos, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken heeft nét een reis gemaakt naar de leden van de vroegere Kleine En tente, maar wat heeft hij er gevon den Slechts rudimenten van een onlogische vijandscbaps politiek en dankbaaiheid voor de economische voordetien, welke Duitschland voor hen oplevert. Duitschland is de ntluuilijke leverancier van indu- slrieëele producten... het is de spieiiier van economische voordee- len in deze contreien en ten slotte is het land, dat aan de welvaart der bevolking werkt, favoriet. Jam mer dat in Duitschland zelf de godsdiejstsu ijd of bestrijding zoo- velen van het regiem moet alkee ren. Moge hier 1938 uitkomst brtn- gen. In ons land is 1937 een jaar ge. weest van wat meer veelal verdien sten, maar helaas nog niet van »arbeiden«. Bij ons slaat het kapi taal, het geldbezit nog als groote factor, terwijl het werken op de tweede plaats staat. 0«k hierin zal verandering moeten komen en moe ten we alle» in dienst stellen van het werkende Nederlandsche Volk, dan zal ook onze deur worden opengezet voor de welvaart, die reeds enkele malen aan de Neder landsche grensdeur heeft geklopt. W. Wat onze plaats en streek betreft, hoe mooi 19.17 zich liet aanzien, noch op 't gebied van handel en industrie, noch van dm landbouw, heelt 't z'n belofte ingelost Voor 't algemeen is het slecht geweest, zeer zeker de tweede helft. Wij zullen ons maar niet aan oorspellii gen wagen maar alleen de hoop uitspreken, dat met steun der regeering die voor de schoen, industrie reeds de helpende hand heeft uitgestoken en onder Gods Zegen voor handel, industrie en landbouw een betere toekomst moge aanhr« ken en op de eerste plaats arbeid zal zijn te vin len voor de werkers, die thans doelloos rond. loopen. VOOR DE LEZERS VAN „DE EC1H10 VAN HET ZUIDEN" IN WAALWIJK EN OMÜEVINQ. (Ingezonden). Pieternel: 0 Thomasvaer, ha, ben je daar, En is Uw heilwensch al weer klaar? U weet toch dat het nieuwe jaar Al reeds is ingetreden. En de traditie weer getrouw Verwacht van mij, maar ook van jou Een htilwensch, dus doe het gauw En «De Echo» is tevreden Thomasvaer: «De Echo», oude beste Saar Die lees ik reeds al zestig jaar, Zij heeft den strijd gestreden. En telkens als ik haar doorschouw DOOR IET HOOGERS. Weet je wat er laatst is gebeurd? Jannen^an moest naar den tandarts, omdat zijn kies hem zo'n pijn deed, dat hij haast niet kon eten. En daar werd hij op een grote stoel gezet en naast hem stond een klein tafeltje met niets dan blinkende staafjes en kleine ilesjes en potjes en hij moest zijn hoofd helemaal achterover leggen te gen het leuninkje aan. En toen ging de dokter draaien aan de stoel, totdat hij net zo groot was als de dokter zelf. Dat was nog eens leuk! En toen, ja, toen begon de dokter een grappig verhaal te vertellen aan Janneman, het verhaal vn de holle kies. „Elke kleine witte tand of kies in jouw mond is een huisje en daarbin nen in woont heel gezellig en knus een heel klein kaboutertje. Die kabouter noemen de menschen „Zenuw". Hij heeft het best naar zijn zin daar in dat huisje en het kan hem niets schelen of er boven zijn hoofd op het dak ook lawaai wordt gemaakt, of er nootjes geknabbeld worden of biscuitjes of zelfs noga, al is het nog zoo knap pend, hij stoort er zich niet aan, want daar zijn de tanden en kiezen toch ook voor. Als er maar niets met z'n huisje gebeurt. Maar hoe hard en stevig dat er ook uitziet, dikwijls wordt het toch beschadigd en dat vindt kabouter Zenuw lang niet prettig. Dan is er opeens een scheurtje in het dak genomen, Ueei Kiem, je kunt het niet eens zien, zo klein is het. Maar dat kleine kereltje merkt het wel degelijk, want door üat scheurtje komt koude tocht naar binnen. Hij gaat gauw een beetje heen en weer springen om weer warm te worden. Heb je üat wel eens gevoeld, als kabouter Zenuw gaat springen en tegen de muur klopt? Maar er komt niet alleen koude lucht naar binnen, stel je voor, het scheurtje wordt een beetje groter en daar komt opeens een korreltje sui ker in het huisje. Dan wordt de ka bouter echt boos! Zoiets wil ik niet in mijn huis! roept hij. Ik wil dat het schoon is en dat moet er uit! En hij gaat aan het werk en is zo druk en bevvegelijk, net zolang tot al les weer schoon is, maar dat voelt Janneman duchtig want dat doet pijn. Daarna neemt hij zijn mutsje van zijn hoofd en stopt dat in het scheurtje. Nu heeft kabouter Zenul eerst weer rust en Janneman denkt: de kiespijn is over, die komt niet weer. Maar zo'n scheurtje wordt maar steeds groter en groter, het wordt een heel gaatje. Zo gaat het met een gat in je kous of een scheur in je broek zak ook, is het niet? Nu, en kabouter Zenuw wil het gat telkens maar dicht stoppen en doet zijn buisje, zijn broek je en zijn kousen uit, maar het gaat steeds maar tochten en hij wordt al tijd maar kouder. En er komt telkens een beetje koek of jam naar binnen en de kabouter kan het haast niet meer opruimen. Dan begint hij te keer te gaan, hij slaat tegen de wanden, hij springt en hij danst net zolang tot Janneman naar den tanuans gaai. imi dan komt de dokter met zijn boortje en die maakt het hele huisje weer schoon en tot slot zet hij er een heel nieuw dak op. Dan is de kleine Zenuw weer rustig. Hij heeft het weer lekker warm en denkt er niet meer aan om lawaai te maken daar binnen, hij laat het boven zijn dak weer kraken en stampen, zonder dat het hem iets kan scheien. Zolang als zijn huisje maar heel is". „Zo, Janneman", zei toen de tand arts, „nu heeft jouw huisje ook weel een nieuw dak en zal voorlopig geen pijn meer doen. Maar denk er om, dal geen van die kleine kabouters weer boos wordt en zodra je merkt, dat er weer een aan het springen is, dan moet je maar gauw weer bij mij komen, noe eerder het huisje weer in orde is hoe minder last jij van kabouter Ze nuw hebt. WETENSWAARDIGHEDEN. Vissenhersens. Een Engels geleerde, James Gray, die professor is aan de Cambridge- Universiteit, beweert, dat van alle dieren de hersens van een vis het meest lijken op mensenhersens. Deze professor is ook van mening, dat de mens heel vroeger een soort water dier is geweest. Een voor-historische beer met kiespijn In Hongarije heeft men in een hol overblijfselen gevonden van een voor historische berensoort, die nu al lang O goede, beste, lieve vrouw, Sell «De Echo» mij tevreden. Pieternel: «De Echo» kan bij jou geen kwaad, Je bent een goede kameraad En strijdt voor haar belangen. Kom op en steek nu eens van wal, Je oude liefde ken ik al, Kom op met Uwe zangen. Thomasvaer: Wanneer 'k «De Echo» terdege bezie Dan zal je me gelijk moeten geven, Dat gemeentezaken en industrie uiigesiorven is. uu ae oo.uw Van ue kaaK, die nog gaaf bewaard was ge bleven, meenue men te moeten op maken, uat deze beer een ziekie aan zijn tanuen en kiezen moest hebben geüad. OPLOSSINGEN. 1. Luifel, 'Tegen, Algunst, Nest, Stil. Uitstel is geen afstel. 2. Katuil, Tuinman, Zestien, Wen ken, Zuiden, Staal, Nemen. Als de katten muizen, miauwen ze niet. 3. Roos, Dienstbode, Hond, Vuur, Direkt. Verhuizen kost bedstroo. 4. Passeeren, Kellner, Gezongen, Koren, Pijl. Alle koopers zijn geen kenners. 5. Lijster, Aandenken, Honderd, Eerbied, Organisatie, Beginnen, Web, Tante. Het is beter benijd, dan beklaagd te worden. SPREEKWOORDEN. Spreekwoord van 9 woorden of 34 letters. 16 13 32 19 33 32 10, kroeg, hotel. 4 17 26 18 23 5 30 14 29, merk. 24 3 8 20 32 11, niet dezelfde. 13 28 15 21 7 33 6 1 25 82 2 32, acrobaat. 27 9 32 22, vlug rendier. 19 28 31 32 18, volkswijk. Koker 12 cachets 50 ct. 2 stuks 10 ct. Bil Apoth. en Drogisten. 6

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5