Buitenlandsch Nieuws. a Binnenlandsch Nieuws. aan Winterhanden en Wintervoeten KLOOSTERBALSEM Plaatselijke Berichten H.deBont-v.Hulten Heerenkleeding naar maat Zaterdag t Januari 1938 No. 1. De Echo van het''Zuiden Derde'Blad ELKEN WINTER LEED HIJ GENERAL MOTORS ONTSLAAN 30.000 MAN. De president van de General Motors, Wiliam Knudsen, heeft medegedeeld, dat de onderneming met ingang van Januari op 45% van de normale ca paciteit zal werken. Op 1 Januari zul- 30.000 arbeiders ontslagen wor- j, hetgeen een vermindering betee- kent tot 205.000 man. Er wordt 24 uur per week gewerkt. HET CONFLICT TUSSCHEN CHINA EN JAPAN. De Japansche troepen, die in Tsje- kiang strijden, zouden zich gereed ma ken op drie punten Kiangsi, de eerste provincie in het Zuid-Westen aan te vallen. Hevige gevechten zijn reeds ontbrand langs de Toejang, op 40 km. ten Zuid-Westen van Hangtsjau. Generaal Sjihai Hissoeng, de gou verneur van Kiangsi, heeft verklaard vastbesloten te zijn tegenstand te bie den tot het einde aan den Japanschen inval. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Van regeeringszyde wordt medege deeld, dat het seminarium te Teruel zich heeft overgegeven. Naar een der speciale verslaggevers van Havas meldt, ging het initiatief in den strijd om Teruel Dinsdag uit van de troepen van Franco, die des nachts den vijand op den linker- en rechtervleugel bestookten en bezit na men van de hoogten, welke de stad be- heerschen. De regeeringstroepen voe ren voortdurend reserves aan om te verhinderen, dat de rechtsche hulp colonnes zich een weg naar de stad banen. De ring, die de troepen van Franco om de stad vormen, wordt iederen dag sterker aangehaald. De verliezen der linkschen zouden reeds tot 20.000 man gestegen zijn. In Teruel zelf begonnen omstreeks het midden van den dag beide par tijen elkaar hevig met geschutvuur te bestoken. De regeeringstroepen heb ben versterkingen in den strijd ge worpen, o.a. op den rechtervleugel in de Sierra Palomera. De rechtsche tegenspraak. De rechtsche zender Radio Nacional meldde gisteravond uit Salamanca, dat de troepen van generaal Aranda op het front van Teruel nog steeds verder trekken. Ze brengen daarbij aan den vijand geweldige verliezen toe en zullen snel hulp brengen aan de belegerden. De vijand biedt wanho- pigen tegenstand en moet zijn met lijken bezaaide gebied prijs geven. Twee oorlogsschepen van de nationalisten, vermoedelijk de krui sers „Canarias" en „Almirante Cer- vera", hebben Dinsdagmorgen het Spaansche grensstadje Port-Bou, welks station voor het treinverkeer met Frankrijk van groote beteekenis is, hevig onder vuur genomen. De locomotiefremises en water tanks van het station werden door tal van granaten verwoest, terwijl ook aan de stationsgebouwen, die reeds bij vroegere bombardementen ernstig beschadigd waren, groote vernielin gen werden aangericht. Ook de spoor brug van Port-Bou werd getroffen door vier granaten, die evenwel niet explodeerden. MOORDCOMPLOT TEGEN STALIN. De geruchten over een moord-com- plot tegen den sovjet-dictator Stalin houden aan. Volgens de „Daily Sketch" zouden de hoofdpersonen van het stoutmoe dig plan, om Stalin te vermoorden door drie agenten in Engeland zijn gezocht. Deze verdachten zouden een klein landhuisje in Sussex hebben ge huurd totdat het hun daar te onveilig werd, waarop naar Ierland zijn gevlucht. De drie agenten der gepoe zijn twee mannen en een vrouw. Het complot heeft zijn oorsprong in Oekraine, waar groote hoeveelhe den wapenen zijn ontdekt. Deze ontdekking zou voor de sa menzweerders, de aanleiding zijn ge weest, om uit de Oekraine te ont vluchten. STAKINGEN TE PARIJS. Het Dinsdagavond door de vakver- eenigingen van het gemeenteperso- neel uitgegeven stakingsparool is op gevolgd. Parijs moest het gisteren zonder zijn openbare diensten stel len. De transportmiddelen liggen ge heel stil. De autobussen zijn niet uit gereden en de hekken van de métro's zijn gesloten. De vuilnisbakken zijn niet weggehaald en staan netjes in rijen op de trottoirs. Daarentegen ontbreken noch de electriciteit noch het water en het gas, welke diensten, zij het ook op eenigszins beperkte wijze, onderhouden worden. Blijkbaar zijn de leiders des syndi caten, ondanks de gisteravond gedane aankondiging er voor teruggeschrikt om de water- en lichtvoorziening stop te zetten, waardoor Parijs den aan blik van een door de revolutie getei sterde stad zou hebben verkregen. De ministers Chautemps en Dormoy hebben aan den kabinetsraad den toestand, geschapen door de stakin gen in de Parijsche gemeentebedrij ven, uiteengezet. De regeering, zich be wust van haar verantwoordelijkheid, heeft eenstemmig besloten geen sto ring in de openbare diensten te gedoo- gen. Zij hoopt, dat de betrokken em- ployé's, doordrongen van hun bij zondere plichten jegens de bevolking en van hun gevoel van nationale soli dariteit, blijk zullen geven van de noodzakelijke kalmte en bezonnen heid door zonder verwijl den arbeid te hervatten. De kabinetsraad heeft eenstemmig besloten, in elk geval de orde te handhaven en het regelmatig functionneeren der openbare diensten te verzekeren. Marinetroepen uit Brex zijn aangekomen. RECHTS-RADICALE KOERS IN ROEMENIë. Het Roemeensche kabinet-Tatarescu heeft in den uitslag van de verkiezin gen, waarbij het de nederlaag leed, aanleiding gevonden, zijn ontslag in te dienen. De koning onverwachts uit Sinaia naar de hoofdstad terugge keerd heeft gisteravond Octavian Goga, een der leiders van de fascisti sche en antisemietisch-gezinde Chris- telijk-nationale partij in audiëntie ontvangen. Bij het verlaten van het paleis verklaarde Goga aan de pers vertegenwoordigers, dat koning Carol hem met het kabinetsformatie belast had. Deze benoeming heeft een fascisti sche strekking en duidt op een aan sluiting bij de as Rome-Parijs. DE PRINS VERMOEDELIJK BEGIN JANUARI NAAR SOESTDIJK. Naar wij vernemen, zal Prins Bern- hard waarschijnlijk in de eerste da gen van Januari het ziekenhuis kun nen verlaten om naar Soestdijk te worden overgebracht. Op het oogen- blik worden besprekingen gehouden hoe deze overbrenging zal geschieden. Er bestaan twee mogelijkheden: n.l. of vervoer per auto of per trein. In het laatste geval zou een speciale trein kunnen stoppen bij den overweg Linnaeusstraat achter het Burgerzie kenhuis om den Prins rechtstreeks te vervoeren naar de halte Soestdijk, waarna het vervoer dan slechts enkele honderden meters bedraagt. Een be slissing is echter nog niet genomen. De vooruitgang in den toestand van den Prins houdt gestadig aan. NATIONAAL GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA. Het fonds dat de stichting „Ons Kind" bijeen hoopt te brengen en dat door H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard wordt aanvaard als 'n nationaal geschenk ter gelegenheid van Prinselijk kind, hoopt men te vormen, in de eerste plaats uit het batig saldo van den verkoop van de twee luxe-uitgaven van het boek „Ons Kind", gids voor de jonge ouders. De prijs van deze uitgaven 100 of 25 is weliswaar aanzienlijk te noemen, maar daar staat tegenover, dat de na men van de inteekenaren op een van deze beide edities, waarvan de eerste uit genummerde exemplaren op bij zonder papier bestaat, vermeld wor den in de uitgave en op de oorkonde welke het H.K.H. aan te bieden exemplaar zal vergezellen. Intusschen deelt het landelijk co mité van aanbeveling mede, dat ook zij, die het fonds op andere wijze wil len helpen aangroeien, daartoe ruim schoots gelegenheid krijgen. Ten eerste door storting op de postreke ning van den penningmeester, dhr. J. M. G. van Lanschot te 's-Hertogen- bosch (no. 17570 van firma F. van Lanschot met vermelding „Ons kind") en ten tweede door het verkoopen van zegeltjes, die het publiek binnenkort door vele jeugdige handen zullen wor den aangeboden en die men reeds zal kunnen verkrijgen van een waarde van vyf cent af. ROODE ACHTERLICHTEN. Wij brengen in herinnering, dat voor rijwielen met ingang van 1 Jan; a.s. het roode achterlicht wettelijk is voorgeschreven. Wie tot nu toe verzuimde, zich een installatie aan te schaffen, dient zich dus te haasten, wil hij zich onaange naamheden besparen bij het gebruik maken van zijn rijwiel. DE NIEUWE SPELLING. Het bestuur van de nationale ver- eeniging voor orde en eenheid der spelling, wijst er op, dat, nu de kamer leden de motie Moller, tot doorvoe ring van de spelling 1934, hebben ge steund, hierbij een belangrijk punt over het hoofd is gezien. De meerderheid der Kamer is name lijk vergeten dat de regeling 1934, vol gens Marchant, een belangrijke aan vulling behoefde, een aanvulling, waarvoor men in 1934 geen tijd meer heeft gehad en die tot op heden ont breekt. De Kamerleden, die gestemd heb ben voor de tweede motie van dr. Mol ler, vragen dus officieele aanvaarding van een regeling, die tot dusverre on voltooid is gebleven, ongeacht ook de talrijke andere bezwaren, die er tegen aangevoerd zijn. Het bestuur van de bovengenoemde vereeniging vertrouwt dus, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, met het kabinet ach ter zich, de motie naast zich zal neer leggen en spoedig, in samenwerking met de Belgische regeering. zijn plan nen zal verwezenlyken. MEER DAN 70.000 GELDIGE OPLOSSINGEN. Ten overstaan van notaris inr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gravenhage had gisteren de trekking plaats van de prijzen der tweetonpuzzle „Voor het Kind". Ingekomen waren 72780 gel dige oplossingen. De hoofdprijs, ter waarde van 100, uitgeloofd door H.K.H. Prinses Juliana viel ten deel aan G. W. Koel man te Amersfoort. DE GEGIJZELDE JOURNALIST. De gegijzelde journalist, de heer C. L. Hansen, is Woensdagmiddag om 5 uur, na ruim drie weken in het Huis van Bewarring te hebben doorge bracht, op vordering van den officier van Justitie, mr. J. L. Nysingh, bij be schikking van de Haagsche recht bank in vrijheid gesteld. Deze vrijlating was een volkomen verrassing, zoowel d<>.;r den gegijzelde als voor de raadsman mr. J. F. Hy- mans, aangezien pas gisteren door de Haagsche rechtbank was besloten de gijzeling opnieuw met twaalf dagen te verlengen, zoodat de invrijheidstel ling niet vóór 13 Januari a.s. werd verwacht. De plotselinge omkeer in de houding der rechtbank wordt dan ook in welingelichte kringen be schouwd als een gevolg van ingrijpen van hoogerhand; met name wordt be teekenis gehecht aan het feit, dat door den raadsman enkele dagen geleden een telegram aan H.M. de Koningin over deze geruchtmakende zaak is ge richt. ONTVLUCHTE SPANJAARDEN WORDEN TERUGGEZONDEN. De vertrouwensman van de Spaan sche nationalistische regeering hier te lande heeft aan de Nederlandsche re geering doen weten, dat de regeering van generaal Franco besloten heeft de in het begin van deze maand, on danks het gegeven eerewoord, uit ons land ontvluchte Spanjaarden, zoo spoedig mogelijk naar Nederland te rug te zenden. Het bericht van deze beslissing van generaal Franco zal ongetwijfeld hier te lande met instemming worden ver nomen. Ook in regeeringskringen heeft men er met voldoening van ken nis genomen. Er is aanleiding reke ning te houden met de mogelijkheid, dat, wanneer de ontvluchte Span jaarden zich weer ter beschikking van de autoriteiten in Nederland hebben gesteld, voor de op het oogenblik in de Citadelkazerne te Gorinchem ge ïnterneerde Spanjaarden het oude re giem van beperkte vrijheid zal wor den hersteld. MISVERSTAND BIJ DEN NEGUS. Naar aanleiding van het bericht, dat de Negus Haile Selassie, in een telegram aan de staatshoofden der Oslo-landen er zijn ongerustheid over heeft uitgesproken, dat op uitnoodi- ging van de Nederlandsche regeering deze staten in overweging zullen ne men de bezetting van Ethiopië door Italië de jure te erkennen, wordt er van bevoegde zyde op gewezen, dat het Nederlandsche voorstel betrek king heeft op een erkenning de facto, doch dat van een erkenning de jure nimmer sprake is geweest. R.K. WERKLIEDENVERBOND. Dinsdag en Woensdag is in Utrecht de najaarsvergadering gehouden van het R.K. Werkliedenverbond. De vergadering gaf met een applaus haar instemming te kennen met het voorstel van het bestuur om aan Z.H. den Paus een telegram te zenden, waarin de vergadering zich aansloot bij het protest van Z.H. neergelegd in de Kerstboodschap tegen de kerk vervolging in Duitschland. Daarna werden tal van meer of minder belangrijke mededeelingen, gedaan, als over het organiseeren van bedevaarten door het Verbond, waar voor de toestemming van het Epis copaat werd verkregen, terwijl de geestelijke adviseur, Mgr. J. G. van Schaik, als geestelijke leider is aan gewezen. Van 23 Mei tot 1 Juni 1938 wordt de eerste officieele bedevaart van het R.K. Werkliedenverbond naar Lour- des gehouden. Over de voorbereidin gen voor de Rome-reis, waarvoor een spaarregeling in het leven is geroepen, is het Verbondsbestuur echter minder voldaan. Betreurd werd door een der afge vaardigden dat minister Romme de kindertoeslag eerst bij het derde kind wil doen ingaan. Ook werd nog ter sprake gebracht de afwijzing van het verzoek om verbetering van de leer- lingenschaal. In afzonderlijke vergaderingen zul len de twee wetsontwerpen inzake de kindertoeslagregeling en den arbeid der gehuwde vrouw behandeld wor- Dank zij den KL00STERBALSEN komt hij daar voor goed van af. Geen goud zoo goed" den. Besloten is voorts nog een nieuw kantoorgebouw op te richten. Examen. Te 's-Gravenhage slaagden voor het examen Boekhouden M.O. acte Q. (onderwijskundig gedeelte) de heeren J, Froklage en A. de Jong alhier. Jubileum. Heden was het 25 jaar geleden dat de heer Cor Holster in dienst trad als overleersnijder bij de Stoomschoen- fabriek der fa. A. H. van Schijndel alhier. Vanmorgen werd hij ten kantore der directie in warme woorden gehuldigd en hem een geschenk onder couvert aangeboden. Ook het personeel van zijne afdee- ling heeft dit jubileum op bijzondere wijze herdacht. Voor da T.B.C.-bestrijding, Zooals reeds vroeger aangekon digd heeft de T.B.C. Commissie weer een nieuw initiatief genomen in den vorm van een groote Lief dadigheids uitvoering. Deze wordt gegeven in Musis Sacrum op Maandag 17 Januari a.s., door het bekende dilletanten- tooneel »The Showt»oat« uit Tilburg, die ditmaal opvoert het blijspel in drie bedrijven »Als je maar een verleden hebt«. Deze Tilburgsche tooneelvereeni ging heeft hier van vroegere uit voeringen nog een goede klank, het stuk moet het zeer goed doen en als we daarbij voegen het goede doel, de versterking der kas voor der T B.C.-bestrijding dan twijfe len we er niet aan of velen zullen het op prijs stellen deze uitvoering bij te wonen en gaarne een of meer toegangsbewijzen der dames koopen. Liefdadigheids.uit voeringen genie ten hier steeds grooten steun en terecht. Cabaret-Variató. Naar wij vernemen zal het alom bekende en gevierde Internationaal- Amusements Orkest «Orpheantw op Zaterdag 8 Januari a.s. in de zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging alhier een avond van bont plezier geven. Het orkest alleen heeft een be zetting van 20 personen, onder de bekwame leiding van Jos Proost Verder zijn er nog tal van eerste klas artisten o.a, Louisa Maes, Ro land Clement, Bartoem, de 4 Milly's, Lon Fabion, de Four Swingers, enz. enz., terwijl er nog diverse nieuwe attracties zijn. Het geheel belooft een enorm succes te worden. Dat het geen onbekenden zijn bewijst wel het herhaaldelijk optreden voor de Radio. Wij raden dus allen aan voor een onvergetelijken avond te gaan naar de R.K. Werkliedenver eeniging. Voor verdere bijzonder heden zie advertentie. Priester-Jubileum. Den Weleerw. Pater Gerardus van der Geld, Missionaris der Congre gatie der H. Familie in Brazilië, hoopt 15 Augustus a s. zijn zilveren priesterfeest te herdenken. Postduiven -tentoonstelling. De postduivenvereniging Dde Eendracht« gevestigd in 't café «Centraakf van den heer D. v. d. loomgaard in de Stationsstraat al hier houdt op 8 en 9 December a.s. eene onderlinge clubtentoonstelling. Als keurmeester zal fungeeren de heer Vernooij uit Gorinchem. Het belooft een schitterende ten toonstelling te worden aangezien de leden der vereeniging over prima duiven beschikken. Er zijn reeds eereprijzen beschik baar gesteld. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds- o Tistandighedenaangepast. Een auto-avontuur! Een familie van boven den Moer dijk zou Woensdagavond tegen middernacht van een partijtje in Waal wijk per auto huiswaarts keeren. De chauffeur, die vanaf de Burg, v, d. Klokkenlaan de Mr. v. Cooth. straat in had moeten rijden, kwam in de Kerkstraat terecht hoewel de versmalling van straat tot pad hem wel wat vreemd voor kwam. Hij vertrouwde zoozeer op de aanwijzin. gen die hem gegeven waren, dat hij doorreed, totdat hij aan de afsluit- palen kwam. die hem het voortgaan beletten, Na kort beraad, stapte de familie uit en zou de chaufftur beproeven om langs de palen heen te rijden. Deze krachtproef mislukte evenwel, want door de gladheid der berm kwam de auto met de rechterhelft in het gelukkig droge sloo' je terecht. Het mannelijk deel van het achter gebleven gezelschap werd nu t<r assistentie geroepen en met man en macht wist men de auto weer op den weg te krijgen, waarop de reis, aanvankelijk achterwaarts, tot aan de Burg. v. d. Klokkenlaan. kon worden voortgezet. Begin van brand in de Ned. Herv. Kerk te v m. Besoijen. Men deelt ons mede, dat het begin van brand in de Ned. Herv. Kerk te v.m Besoijen niet ontstaan was door eenig brandbaar materiaal rond de kachel; in den toren was door de pijp het hout aan't smeulen gegaan. „Kunst en Kracht." De Chr Gymn. ver. »Kunst en Kracht» besloot als propaganda middel in Januari peen inleggeld te heffen en de contribute voorwerk loozen te verlagen, terwijl de kin deren uit werkl» oren-gezinnen gratis de oefenavondiü mogen bij. wonen. Ongeval. Woensdagmiddag kwam vanwege de gladheid de heer A. zoo ongelukkig te vallen dat hij een pols brak. Geneeskundigo hulp werd verleend. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen over de navol gende gevonden voorwerpen Een paar kihderhandschoenen, een vulpotlood, een rijwielbelastingraerk, een damespolshorloge. mDoor mijn oeroep moest ik den ge- geheelen dag op straat loopen en daar- door gingen de plekken altijd ope.i en begonnen te zweren. Van alles pro- beerde ik, maar baat vond ik niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. iïu smeer ik als 't koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Klooster balsem in en heb sedert dien geen last meer van winterhanden en -O"'" W. s. ,-Or. AKKER'S ORiaiNiBt ran inimi Onovertroffen bij brand-en snijwonnon Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bil RheumaUek, spit en pfji !Uke spieren Schroefdoo» 35 ct. Potten: 62'/, ct. en f 1.04

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9