BUITENLAND NOG EEN JUBILEUM R.K. STAATSPARTIJ EN KATH. DEM. PARTIJ. Naar de Res. Bode verneemt, zal mr. André Peters, oud-voorzitter van de K.D.P., binnenkort voor het lid maatschap van deze partij bedanken en zijn zetel in de Prov. Staten van Zuid-Holland ter beschikking stellen. Het oud-hoofdbestuurslid F. J. Evers heeft, aldus het blad, de K.D.P. reeds verlaten en zich weer aangemeld als lid van R.K. Staatspartij. EEN KATHOLIEKE GEMEEN SCHAPSOORD. meen verbindendverklaring van het kartelreglement en de gemeenschappe lijke betalings- en verkoopsvoorwaar- den der conventie te bevorderen. De z.g.n. principieele bereidverkla ring heeft, naar wij vernemen, tot ge volg gehad, dat na twee algemeene le denvergaderingen, te Arnhem gehou den, en na besprekingen met de ver tegenwoordigers van de twee ver schillende stroomingen binnen dit kar tel, besloten is de Nederlandsche Tex- tielconventie vrijwillig voort te zetten tot 1 Januari 1940. Alle leden hebben zich hiertoe inmiddels verbonden. HET KONINKLIJK GEZIN. Prinses Juliana heeft zich Vrijdag het Burgelijk Ziekenhuis te Amster dam naar 't paleis te Soestdijk bege ven. Daar bevonden zich H.M. de Koningin, Prinses Armingard, moeder van Prins Bernhard en diens broer Aschwin. De beide laatsten hebben Zondag een bezoek gebracht aan den Prins in 't Ziekenhuis. Prins Bernhard zal vandaag of mor gen naar Soestdijk terugkeeren. Hij wandelde reed in den tuin van 't Zie kenhuis. DE GEGIJZELDE JOURNALIST. De journalist Hansen, die in gijze ling gezeten heeft en plotseling werd vrijgelaten, kwam 1.1. Maandag weer op de perstribune in den gemeente raad. De raadsleden wenschten hem ge luk, fotograven kiekten, doch de bur gemeester reageerde noch op 't een, noch op 't ander. Liempt. Wij behoeven niet in herhaling te treden van wat de Kamer van Koop handel voor de Langstraat, thans on der beleidvol voorzitterschap van dhr. Gerard N. van Loon, terzijde gestaan door z'n bekwaam en actief secreta ris Mr. R. v. d. Heijden, voor 't ge bied der Kamer op verschillend terrein ook de laatste 10 jaren heeft gewrocht; de verslagen der vergaderingen, de jaarverslagen leggen daarvan voortdu rend getuigenis af en vooral den laat sten tijd wordt van hare diensten, haar" adviezen, haar werkkracht enorm veel gevergd en toont zij hare groote waar de op veelzijdig gebied. Een jubileum als dit geeft tenmin ste een gereede aanleiding om eens duidelijk naar voren te brengen, wat dit instituut voor handel en industrie, zoowel voor 't groot- als kleinbedrijf beteekent en om hulde en dank te brengen aan deze werkers voor 't al gemeen zaken-belang, voor handel en industrie, verkeerswezen enz. dezer nij vere streek. Driewerf hulde en dank dus aan deze 60-jarige jubilarisse. |o^^?VANSftlAAK - PRIJS 70 cl* Nieuwjaars-reden. Hel is de gewoonte dat ook vele staatshoofden en ministers Nieuw jaarsredevoeringen houden en ze zeggen daarbij allemaal dat zij wer ken voor den vrede De minister-president van Japan b.v. heefi gezegd, dat alles wat Japan doet. alleen is om den vrede te bevorderen, maar dat de wereld dat nog maar niet begrijpen wil. De nieuwe minister president van Roemenië bedoelt precies 't zeilde, al -is men daar in Engeland en Frankrijk niet zoo gerust op en zoo zijn er nog tal van goede bedoelingen over de wereld aan te wijzen,waar het lot der wereld echter niet veel verder mee komt. We kunnen al deze mooie toe spraken dus gerust laten voor het geen ze zijn, alleen mogen we een tieetje meer aandacht besteden aan de congres-boodschap van president Roosevelt. President Roosevelt heeft in zijn Boodschap aan het Amerikaansche Congies het volgende gezegd over de Buitenlandsche politiek De Ver. Staten kennen nog vrede, ondanks provocaties, die in vroeger tijden wellicht lot oorlog zouden hebben geleid. Elk land, dat den vrede wil, moet sterk genoeg zijn om de vreedzame oplossing van geschillen le kunnen bewerken. De wereldvrede is het veiligrt 1 ij de democratische landen hij woidt het ergst in gevaar gebracht door de landen, waar de democratie op zij geschoven is. Wij gelooven in het herstel van de demociatie in die landen, die haar thans niet kennen. Het volgende zeide de president over de Binnenlandsche politiek Doel is, het volksinkomen te doen stijgen tot 90 100 milliard dollar. De begrooting 1939 zal een verdere afneming toonen van het tekort. Het verkrijgen van een begro tingsevenwicht is alhankelijk van drie factoren Verschaffen van werk aan iederen Amerikaan, die werken wi!het besnoeien van onnoodige federale activiteithet verhoogen van de koopkracht der natie. Loonsverhooging voor de laagst betaalde arbeiders is gewenscht. Samenweiking is noodig tusschen kapitaal en arbeid. Nieuwe actie tegen de Joden in Duitschiand. Een nDuwe actie tegen joden en andere niet »ariërs« in het Duitsche zakenleven is op komst, welke deze liede in nog sterker mate dan vooi heen in de uitoefening hunner beroepen zal bepeiken. Nadat eenige weken geleden een actie tegen niet-»arische« confectie- firma's werd begonnen en lien dagen geleden aan Joodsche dokjers hel recht werd ontnomen patiënlen van de fondsen te behandelen, is het thans tegen het »ariticeeren« van »>niet arische« zaken, dat een orgaan der nationaal socialistische partij, »Die Deutsche Volkswirtschalt«, te velde trekt. Het »arificeeren« van lirma's is w volgens dit blad zeker niet te be schouwen als een weldaad voor het Duitsche volk, strekt den Duitscber, die daaraan meewerkt, zeker niet De Volkskrant meldt thans, dat vanwege het R.K. Werkliedenverbond onder de gemeenten Baarn en Laren gronden zijn gekocht, o.a. voor den bouw van een katholiek gemeenschaps oord. Het geldt hier het landgoed Dra kenburg, groot ongeveer 63 hectaren, vlak bij den grooten straatweg Hilver sumBaarn gelegen. HET NIEUWE MATERIEEL VOOR DE ZEEMACHT. De N. Rotter. Crt. schrijft: Zooals gemeld heeft de minister van defensie onlangs ten aanzien van het nieuwe materieel voor de Zeemacht reeds medegedeeld, dat de meeste schepen hier te lande zullen worden gebouwd. Voor de twee torpedojagers toege staan op de begrooting 1937 kunnen bereids bouwopdrachten worden ver strekt. Het zou, naar men ons meldt, in het voornemen liggen deze twee schepen te doen bouwen bij de Konink lijke Maatschappij de Schelde te Vlis- singen. Voor het geven van opdrachten voor den bouw van de marinevaartuigen waarvan eerste termijnen worden aan gevraagd op de begrooting 1938 dient uiteraard te worden gewacht tot dat deze begrooting wet is geworden. De voornemens ten aanzien van het ver strekken van de bouwopdrachten schijnen echter al vasteren vorm te hebben aangenomen, mede in verband met het feit dat voor tijdige reservee ring van materiaal en hellingen snelle voorbereiding van de plannen noodig is. In dit stadium kunnen de voorloo- pige voornemens voor de verdeeling van de verdere bouwopdrachten als volgt worden omschreven: de twee torpedojagers 1938 voor de Rotterdamsche Droogdokmaatschap- pjj; van de zeven onderzeebooten: twee voor de Kon. Maatschappij De Schel de, drie voor de Rotterdasche Droog dokmaatschappij en twee voor de maatschappij Wilton-Fyenoord; De tweede flotieljeleider, waarvan ook op de begrooting 1938 de eerste termijn is aangevraagd voor de Ne derlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam. Wat den nieuwen kruiser betreft, zou het voornemen bestaan deze bij de maatschappij Wilton-Fyenoord te be stellen, de machinekamer-installatie echter bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Naar wij verder vernemen heeft de minister van defensie thans definitief besloten tot den bouw van Dornier- vliegbooten onder licentie in Neder land. De booten zijn bestemd voor de Kon. Marine in Indiê en ontwikkeld te Frie- drichshafen, waar een kleine serie in aanbouw is. De opdracht voor den licentiebouw is gegeven aan de N.V. Aviolanda te Papendrecht, die ook de eerste serie, meer dan tien jaar geleden, in licentie heeft gebouwd. Een gedeelte van de booten zal ech ter worden vervaardigd bij de Schelde te Vlissingen. DE KRUISER „JAVA" WEER IN DIENST. Maandag is de verleden jaar uit Indië teruggekeerde en op de Rijks werf geheel gemoderniseerde kruiser ..Java wederom in dienst gesteld. In Februari gaat hij convooidienst doen in Spanje om in Mei a.s. naar Indië te vertrekken. De „Sumatra" komt dan naar Nederland. ONGELOOVIG NEDERLAND. Het aantal dergenen, - die tot geen kerkelijke gezindte behooren is de laatste halve eeuw in ons land sterk toegenomen. In die jaren bedroegen hun aantal en hun percentage: 1889 47.280 1.48% 1899 115.179 2.26% 1909 290.960 4.97% 1920 533.714 7.77% 1930 1.444.393 14.42% NED. TEXTIELCONVENTIE TOT 1940 VERLENGD. Vrijwillige samenwerking. Medio November is gemeld, dat de minister van Economische Zaken, in antwoord op het desbetreffend ver zoek der vereeniging „Nederlandsche Textiel-conventie", had medegedeeld, dat hij in beginsel bereid was de alge- DE KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE LANGSTRAAT TE WAALWIJK BESTAAT 60 JAAR. G. N. van Loon Voorzitter der Kamer v. Koophandel. Wijlen Bern. Timmermans-Verschure Voorzitter van 1922 1930. Tegelijk met ons dubbel jubileum op 1 Januari 1937, herdacht ook onze Kamer van Koophandel, haar diaman ten bestaan, zij werd evenals ons blad 1 Januari 1878 opgericht. Het eerste nummer van onze courant maakte daarvan melding in de volgen de beschouwing: „Waalwijk, 1 Jan. 1878. Het is ons „eene streelende voldoening tegelijk „met het verschijnen van het eerste „Nummer van De Echo van het Zui- „den, ook het in werking treden der „Kamer van Koophandel te Waal- „wijk te kunnen mededeelen. Wan- „neer wij een oogslag werpen op al „het goede elders door deze instel- „ling tot stand gebracht, wanneer „wij zien hoezeer handel en industrie „er overal door beschermd, bevor derd en uitgebreid worden, welk „een machtige steun zij overal voor „de stoffelijke welvaart der plaatse lijke bevolkingen zijn en hoe vaak „door hare eendrachtige samenwer king maatregelen genomen en wer ken uitgevoerd werden, die, hoe „heilzaam en nuttig ook voor het al gemeen welzijn, toch niet tot stand „gekomen zijn, enkel en alleen om dat er eene corporatie ontbrak, die „speciaal met die belangen zich be- „lastte, dan kunnen wij het bloeien de Waalwijk niet anders dan met „eene zoodanige instelling geluk „wenschen. „Wij koesteren des te grooter „verwachtingen van haren werk kring, wijl de mannen, die tot le den dier Kamer benoemd zijn, ons „door hunne kunde, hunnen ijver en „de algemeene achting en het ver trouwen, dat zij genieten, de beste „waarborgen zijn voor het veelzijdig „nuttige van hunnen werkkring". Wij geven hier voorts eenige bijzon derheden over de Kamer in haar ouden en nieuwen vorm: De Kamer van Koophandel en Fa- )rieken te Waalwijk werd in voorma- ligen organisatievorm opgericht den 1 Januari 1878. In dezen vorm bleef zij )estaan tot 1 April 1922. Het initiatief tot de oprichting werd genomen door handel en industrie. Een vereeniging van leerlooiers, lederhandelaren en schoenfabrikanten wendde zich tot den Gemeenteraad met het verzoek te be vorderen, dat door de Regeering eene Warner van Koophandel en Fabrieken voor de gemeente Waalwijk zou wor den ingesteld. Dit adres werd ge steund door tal van industrieelen en handelaren. Het verzoek vond volle Wijlen J. Bern. Timmermans V/zn. Voorzitter van 18781922. instemming bij den Gemeenteraad, die zich wendde tot de Regeering en waar op volgde het Koninklijk Besluit an 8 September 1877 No. 7 tot insi Hing der Kamer. Aanvankelijk zou het aantal leden vijf bedragen, bij Koninklijk Bsluit van 26 Juli 1912 is dit getal gebracht op 7. Van 1878 tot 1922 waren achter eenvolgens lid der Kamer: J. B. Timmermans Wz.; S. Fano; A. C. Zijlmans; P. Quirijns; C. G. van der Heijden; J. B. van der Heijden; A. J. Verbunt; J. Timmermans Bz.; P. van Loon Gz.; J. J. M. van Riel; A. G. Rub- bens; A. H. van Schijndel; B. J. H. C. Timmermans; E. W. Klijberg; M. A. van Loon. Secretaris was in dat tijdvak F. W. van Liempt en daarna M. A. J. van Liempt. De heer J. B. Timmermans Wz. was vanaf 1878 tot 1922 onafgebroken Voorzitter, de heer S. Fano van 1878 tot 1905 Vice-Voorzitter, daarna de heer P. van Loon Gz. van 1892 tot 1922. Tot 1922 had de Kamer vrijwel een plaatselijk karakter, al was zij ook meermalen in de gelegenheid bepaalde streekplannen van dienst te zijn, we denken aan de vestiging van de spoor lijn door de Langstraat c.m.a., ter wijl in hare jaarverslagen ook gege vens werden verwerkt betreffende handel, industrie en landbouw in de naaste omgeving. Door het inwerking treden der Wet op de Kamers van Koophandel (Wet van 26 Maart 1920, Staatsblad No. 152), werden met ontbinding van de oude, nieuwe Kamers ingesteld, waar onder de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Binnen het gebied der nieuwe Kamer werden opgeheven de bestaande Kamers te Kaatsheuvel, Dongen en Raamsdonk. Het karakter der Kamer werd daar door geheel veranderd; voor 'n orgaan, dat in hoofdzaak plaatselijke belangen betreffende handel en industrie na streefde, trad in de plaats een meer of ficieele vertegenwoordiging van han del en nijverheid van 'n ruim gebied. Daarenboven werd aan de Kamers op gedragen het inrichten en het behee- ren van een handelsregister. De Ka mers werden samengesteld uit twee afdeelingen, een afdeeling voor Groot bedrijf en een afdeeling voor Kleinbe drijf. Zij kregen een permanent bureau met een secretaris en verder bureau personeel. Van de afdeeling Grootbedrijf wer den toen lid: B. J. H. C. Timmermans te Waal wijk; M. A. van Beurden te Kaatsheu vel; P. A. van Dongen te Raamsdonks- veer; F. J. v. d. Reijt te Made; A. I. J. Smits te Dongen; A. de Haan te Heus- den; G. N. van Loon te Waalwijk; H. Verheijen te Dongen; J. B. Verschuren te Loonopzand. Van de afdeeling Kleinbedrijf: M. Beerens te Waalwijk; J. Berg mans te Drunen; H. L. J. van Iersel te Waspik; J. B. de Lange te Kaatsheu vel; B. Roza-te Wijk; J. P. Elemans te Raamsdonksveer; B. J. Hoevenaars te Dongen; J. H. Rombouts te Raams donksveer; P. C. Schellekens te Don gen; A. van Beek te Made; J. C. Fre- deriks te Kaatsheuvel. Algemeen Voorzitter was: B. Tim mermans-Verschure. Wijlen M. A. J. van Liempt Secretaris van 1916—1931. Voorzitter Grootbedrijf: M. van Beurden. Voorzitter Kleinbedrijf: J. Bergmans. Secretaris: M. A. J. van Liempt. De samenstelling der Kamer op dit oogenblik is: Algemeen Voorzitter: G. N. van Loon te Waalwijk; Onder-Voorzitters: A. I. J. Smits te Dongen, Voorzitter der afdeeling Grootbedrijf en A. D. C. Snels te Dongen, Voorzitter der af deeling Kleinbedrijf. Secretaris: Mr. R. J. Th. van der Heijden. Adjunct-Secretaris: J. van Nuenen. Leden der afdeeling Grootbedrijf: G. F. P. van den Assum, Dongen; P. A. van Dongen, Raamsdonksveer; A. de Haan, Heusden; G. N. van Loon, Waalwijk; Th. H. C. J. Raming, Waal wijk; F. J. van de Reijt, Breda; A. I. J. Smits, Dongen; J. B. Verschuren, Loon op Zand; een vacature voor wij len Chr. Vesters. Kaatsheuvel. Leden der afdeeling Kleinbedrijf: A. van Beek, Made; J. C. van Eijke- lenburg. Waalwijk; J. C. Frederiks, Kaatsheuvel; C. P. Gijsman, Waspik; C. Marks, Waalwijk; W. J. van den Noort, Made; D. C. v. d. Rijken, Was pik; J. C. H. M. W. Sassen, Geertrui- denberg; A. D. C. Snels, Dongen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat omvat de gemeenten Dongen, Drunen, Dussen, Eethen, Geertruidenberg, 's-Graven- moer, Hedikhuizen, Herpt, Heusden, Hooge- en Lage Zwaluwe, Loon-op- Zand, Made c.a., Nieuwkuik, Oud- Heusden. Raamsdonk, Sprang-Capelle, Waalwijk, Waspik en Wijk. c.a. Hierboven gaven we dan een over zicht van de oprichting der oude en nieuwe Kamer, de eerste onder ener gieke leiding van den heer J. „Bernard Timmermans Wz., de tweede onder die van den heer Bernard Timmer mans-Verschure, de man, die voor onze industrie, onze gemeente en streek op veelzijdig gebied zoo enorm veel heeft gedaan. De namen van deze twee pioniers blijven met eere genoemd in de ge- geschiedenis der Kamer van Koophan del van Waalwijk, ijverig bijgestaan door hun eminente secretarissen wijlen de heeren F. W. en M A. J. van Mr. R. van der Heijden Secretaris der Kamer v. Koophandel.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2