straat en Omgeving. WASPIK. üEERTRUIDENBERG. QUSSEN. HEUSOEN. NIEUWKUIJK. RAAMSDONK. VLIJMEN. SPRANG—GAPELLE. KAflTSHEUVE' zet geweest. Indien het Roomsch- Katholieke Heeren of Vrouwen zijn geweest, moeten die lijkkisten, die zeer verteerd waren, in 1791 daar reeds on geveer 150 jaren hebben gestaan. De daarin gevonden menschelijke resten werden door den aannemer Laurens van Heijst, ten overstaan van den heer Chrystie, in een klein eikenhouten kistje begraven. Ten slotte moet nog vermeld wor den, dat meergenoemde grafkelder ge durende lange jaren van 1792 tot 1870 is gebruikt geworden als „kerker" of gevangenis voor die Waal- wijkers en Besoijenaren, die zich aan lichte vergrijpen hadden schuldg ge maakt. 2). Aanteekeningen: 1. Zie bijgaande teekening. Het boerenhuis met den boom ervoor, staande ten Oosten van de kerk, is langen tijd het eigendom geweest van Bernardus van Steensel, die in 1840 af brandde. 2. Dit blijkt o.a. uit de verklaring van burgemeester Arnoldus Dalleu, d.d. 8 Januari 1851. Loop der bevolking. Bevolking op 1 Januari 1937: 5867 mannen en 5313 vrouwen totaal 11080. Vermeerdering in het jaar door ge boorten 149 mannen, 142 vrouwen; door vestiging 208 mannen en 174 vrouwen. Vermindering door overlijden 48 mannen en 44 vrouwen; door vertrek 303 mannen en 301 vrouwen. Vermin dering der bevolking met 23 personen. Bevolking per 31 December 1937: 5773 mannen en 5284 vrouwen, totaal 11057. Het aantal levenloos aangege ven bedroeg in 1937: 19. In totaal wer den 55 huwelijken voltrokken. I. V. C. B. Programma voor Zondag; Eerste klas. BrabantiaTreffers ScbijndelBest Vooruit wiliieiminaVenlosche Boys MuloKolping RKTVVDongen EendrachtSV B In verband met de tdeede Zondag der maand is slechts een klein pro gramma vastgesteld. Donderdag j.l. werd in het R.K. Pa rochiehuis aan de Koestraat te Geer- truidenberg van 47 uur en na het Lof 'n tentoonstelling gehouden van de door de R.K. Naaikring St- Gertrudis vervaardigde kleedingstukken ten be hoeve van arme kinaeren in deze ge meente. Mej. Leenaarts, voorzitster van dc R.K. Naaikring was zoo welwillend ons een en anüer omtrent de vereeni- ging en tentoonstelling nader toe te licüten. Jaarlijks omstreeks Drieko ningen wordt deze tentoonstelling ge- houuen. Gedurende het jaar worden door de vereeniging voornamelijk on- derkleertjes gemaakt en na Drieko ningen ungeaeeld onder de arme kin deren. De vervaardiging der kleertjes geschiedt geheel gratis en wordt mo gelijk gemaakt door vrijwillige giften van ongeveer 100 donateurs der naai kring. Ook voor 't R.K. Armbestuur werkt de R K. Naaikring, doch deze goederen worden niet tentoongesteld omdat dit altijd spoedgevallen betreft. Zoodra een aanvraag van het armbestuur bin nenkomt zenen zich een dertiental jonge dames aan het werk om het ge vraagde te vervaardigen en ter be stemoer plaatse af te leveren. On danks dat de vereeniging dertien me dewerkenden telt (een ongeluksgetal) floreert alles zeer goed en kan de Naaikring er op bogen reeds veel lief dadig werk voor de arme ingezetenen van Geertruidenberg te hehben ge daan. Wat de tentoonstelling zelf betreft, deze mocht zich in een ruime belang stelling verheugen. De kleertjes welke door vaardige handen waren gemaakt, waren keurig in de benedenzaal van het parochiehuis tentoongesteld en menig bezoeker offerde een vrijwillige hijurage voor dit schoone doel. De geruchten omtrent de annex- atiekwesue betreffende de samenvoe ging van de gemeenten Raamsdonk en Geertruidenberg (het vierde plan dat Ged. Staien zouden indienen) zijn te Geertruidenberg met kalmte ontvan gen. Indien de ofticieele mededeeling van Ged. Staten af zo.u komen, twijfe len wij er aan of Geertruidenberg met dit vierde plan wel genoegen zal ne men. Hier geldt toch wel de gedachte: What is in a name? H.M. de Koningin heeft een be langrijke gift geschonken voor de res tauratie van de Ned- Herv. Kerk te Geertruidenberg. Prinses Juliana heeft dit reeds eer der gedaan. Op de te Nieuwendijk, op 4 en 5 Jan- j.l. gehouden tentoonstelling der ver eeniging van Konijnen en Pluimvee houders van Nieuwendijk en Omstre ken behaalden verschillende leden der Pluijmveevereeniging alhier, fraaie prijzen. De detailleering hiervan laten we hier volgen: J. F. J. Ausems: 1 eere, drie 1ste en 2de prijs, met Leghorns wit, Ameri- kaansche Standaard. Mevr. C. J. Leemans van Balkom, met Japansche Zijdehoenders, wit: twee eere, en drie 1ste prijzen, met Blaak en Tans: een eere en 1ste prijs; L. M. Borstlap met Vlaamsche Reus, geel: twee eere en een 1ste prijs, met Polen (roodoog) twee 3de prijzen; J. Heimans met Fransche Hangoor (wit): een eere en een 1ste pr., met Rese (Castor) een eere, een 1ste en een 2de prijs ;W- J. Roubos, met Vlaamsche Reus (geel)twee eere en een eerste prijs. RKVV Dussensche Boys. HANK. Dinsdagmiddag kreeg de fabrieksar beider W. Heijmans, wonende alhier en werkzaam aan de papierfabriek „de Maasmond" een zwaar pak tegen een been, waardoor het onderbeen brak. Per auto werd hij naar zijne woning vervoerd en verder behandeld door Dr. v. Vuure uit Dussen. Dinsdag slaagde te Breda voor 't examen E.H.B.O. de heer A. M. Keiler, gemeenteveldwachter alhier. Deze cur sus werd gegeven door Dr. Hermans te Breda, vanwege den R.K. Politiebond St. Michaël, speciaal voor gemeente veldwachters. Wegens de gladheid van den weg kwam op de Nieuwesteeg alhier Mej. Heijmans uit Dussen met haar rijwiel te vallen. Zij bezeerde zich zoodanig dat zij per auto naar haar woning moest worden vervoerd. Zij stelde zich on der behandeling van Dr. v. Vuure te Dussen, die constateerde dat een harer beenen nogal zwaar was gekneusd. Zij zal voorloopig rust moeten houden. A.s. Vrijdag zal de pas opgerichte vereeniging „Hank Vooruit" in het Bondsgebouw een algemeene vergade ring houden, waarbij de plannen der vereeniging naar voren zulien worden gebracht. Aan het postkantoor alhier, en het daaronder behoorende ambtsgebied, werd gedurende de maand December ingelegd 19.319.85, en terugbetaald 27.073.11. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 11911. Ter gelegenheid van den 40-jari- gen dienst van J. D. Bax, bij de firma L. J- Veerman alhier, ontving de jubi laris een zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Van verschillende zijden ontving deze jubilaris blijken van belangstel ling, terwijl door de firma Veerman een stoffelijk aandenken werd over handigd. 40 jaar secretaris-penningmeester. De heer H. H. Verhoeven is op 7 Januari 40 jaar secretaris-penningmees ter van het waterschap De Polder van Doeveren; behalve deze, heeft hij de zelfde functies in de waterschappen: „het Aalsveld", „de polder van Hees been", de Binnen Oude Maas" en „de Hooge Maasdijk van het bovenland van Heusden; secretaris van de Vin- centius-vereeniging, de processie Heus denKevelaar enz. enz. Buitenkansje. De heer M. had het geluk in den nacht van Dinsdag op Woensdag met de klem twee bunzings te vangen. RAAMSDONKSVEER. -Zondag treedt de Eerw. heer de Groot uit Leiden om half tien op in de Veersche Kerk en om 2 uur in die op het Dorp. -Gedurende December passeer den 1260 vaartuigen met een totaal in houd van 151312 ton de Rolbrug; in 1937, 18572 vaartuigen, met een geza- menlijken inhoud van 2384100 ton. Zaterdag zal de Afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond een le denvergadering houden. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 7 Januari 1938, des n.m. ten 7.30 uur ten raad- huize. Aan de orde: 1Herbenoeming van een lid der schaarcommissie wegens periodie ke aftreding. 2. Herbenoeming secretaris-penning meester van het Burgerlijk Armbe stuur afd. Nieuwkuijk, wegens pe riodieke aftreding. 3. Verzoek om ontheffing van school geld met voorstel van Burg. en Wethouders. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot het afsluiten van twee onderhand- sche geldleeningen, ter aflossing van de ontvangen Rijksvoorschot ten in het belang van de Volks huisvesting. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot handhaving van de o.l. school, 6. Voorstel van Burg. en W^eth. tot het verzoeken van ontheffing van de verplichting, tot het nemen van een besluit tot het handhaven van de o.l. school. Predikbeurten Zondag 9 Jan. '38: Ned. Herv. Kerk voorm. half tien en nam. 2 uur Ds. G. Lans Jr. Naar we vernemen hoopt op Donderdag 13 Jan. a.s. voor den Ger. Zendingsbond in de Ned- Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Oostenburg van Gouderak. Aanvang 7 uar. Woensdag 5 Jan. j.l. hield' de Chr. Gem. Zangvereeniging alhier, haar gewone jaarlijksche ledenverga dering. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. Verduijn met bijna algemeene stemmen weer als bestuurs lid herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Dub belman als voorzitter, werd met alge meene stemmen Ds. Lans tot voorzit ter gekozen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 9 Januari 1938: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. Aan het Oosteinde alhier had j.l. Woensdag een autobotsing plaats; een luxe auto die om te draaien een dam kwam uitgereden, werd door een pas- seerende auto gegrepen en aan de voor zijde geheel in eixaar gereden. Persoon- lijKe ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Aan de Biersteeg reden wegens de gladheid van den weg een tweetal au to's tegen elkaar, waarbij echter geen noemenswaardige schade werd opge lopen. De Afdeeling Sprang-Capelle en Omstreken van den Ned. Chr. Werk- meestersbond, houdt op Zaterdag 15 Januari a.s. in de zaal van den Chr. Volksbond een feestelijke vergadering, ter gelegenheid van de viering van het eerste lustrum. De voorzitter en secretaris van genoemden bond, de hee ren Hokken en van Riet zullen bij deze gelegenheid tegenwoordig zijn, terwijl afgevaardigden van verschillende or ganisaties enz. werden uitgenoodigd. VRIJHOEVE-CAPELLE. Mej. S. kwam Woensdagavond in de Heistraat door de gladheid van den weg met haar rijwiel zoodanig te vallen dat ze bewusteloos bij N. werd binnengebracht. Dr. Roos bracht haar per auto huiswaarts. De arbeider C., werkzaam op de Stoomzuivelfabriek „De Toekomst", alhier, verbrandde zich dermate aan ontsnappende stoom, dat geneeskun dige hulp van Dr. Roos moest worden ingeroepen. In de Geref. Kerk aan het Brug getje hoopt a.s. Zondag, des avonds 6 uur op te treden Ds. B. A. Lummel van Sprang. De Koleninkoop-vereeniging van den Chr. Besturenbond alhier, houdt a.s. Donderdag 13 Januari des avonds half acht, in het gebouw voor Chr. Belangen haar Jaarvergadering. Naast de gebruikelijke jaarversla gen, komt tevens aan de orde bestuurs verkiezing, wegens periodieke aftre ding van de heeren Jac. Vos, J. Haver- hals en P. Wagenmakers. Door de Chr. Oranjevereeniging „Het Drievoudig Snoer" is besloten, in verband met de blijde gebeurtenis, als dan in de Geref. Kerk alhier, een dankstond te houden, waarin als spre ker hoopt op te treden Ds. P. K. Kei zer te Voorburg. -Aan het postkantoor alh e: is over de maand December ingelegd 5758.75 en terugbetaald 5596.49. CAPELLE. Door het plaatselijk comité ter pro pageering en verkoop der weldadig heidszegels, waarvan de netto-op brengst ten goede komt aan het hulp behoevende kind, zijn dezen keer ver kocht: 112 series kaarten van 7 ct. per stuk, 58 series kaarten van 35 ct. per serie, 792 postzegels van 3 cent, 32 van 5 cent, 268 van 6 cent, 736 van 8 cent en 12 van 16 ct. De dames Joh. M. v. Suylekom, Jo Oerlemans Jd., Grada Sluyter, Bep Oerlemans en Dina Rijken, die geheel belangeloos zich met den verkoop de zer zegels belast hebben, kunnen dus met het meeste genoegen en met groote dankbaarheid op hun werkzaamheden terugz'en, en een woord van hartelijken dank voor hun ijveren in het belang van het misdeelde kind mag hun dan ook niet onthouden worden. Voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk horpt a.s. Zondag des namiddags 2 uur op te treden Ds. Bousema uit Sprang, 's Morgens half tien leesdienst. Aan het a.s. Zaterdag 8 dezer te Drunen door de harmonie der Jongens- congregatie te organiseereu muziek concours zullen van ons muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" een drietal solisten, alsmede 2 duo's deelnemen. We wenschen hen dien dag veel suc ces toe. In de Ned. Herv. Kerk alhier zal a.s. Zondag des morgens half tien lees dienst worden gehouden, terwijl des namiddags 2 uur hoopt op te treden Ds. Louwe Kooymans uit Baardwijk. Het aantal in- en uitgaande sche pen in de haven alhier bedroeg gedu rende het vorig jaar 174 met een geza- menlijken inhoud van 12889 ton. Op het gehouden examen op 3, 4 en 5 Januari in 's-Hertogenbosch zijn geslaagd voor coupeuse de dames Marie van Pelt en Antje Rietveld. Zij genoten hare opleiding op de R.K. Vakschool bij de Eerw. Zusters te Waspik. Groote algemeene vergadering R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus". Het verbindend verklaarde C.A.O. ter sprake. Woensdagavond had in de groote zaal van den R.K. Gildenbond een al gemeene vergadering plaats voor alle aibeiders die werkzaam zijn in de schoen- en lederindustrie, zoowel voor de leden van den R.K. Fabrieksarbei dersbond als voor de niet-leden. Toen goed half 8 de heer Jan Gub- bens, als voorzitter de vergadering opende, was de groote zaal, tot in de uiterste hoeken gevuld. In zijn openingswoord heette de voorzitter alle aanwezigen welkom en wenschte hen allen een zalig en voor spoedig Nieuwjaar. Hierna zette hij in het kort het doel van de vergade ring uiteen. De heer C. Roestenberg hoofdbe stuurslid van den R.K. Fabrieksarbei dersbond behandelde hierna de C.A. O., welke zooals de leden wel bekend voor de schoenindustrie verbindend is geworden. Spreker wees op de stap in de goede richting voor de schoenin dustrie, welke met het verbindend ver klaren der C.A.O. ongetwijfeld is be reikt. Voor de naleving der C.A.O. riep hij vooral de medewerking in van de werknemers zelf. Vervolgens wees spreker op de vakbekwaamheid vooral onder de jongere arbeiders. Hij spoor de vooral de ouders aan van de gebo den gelegenheid voor hun jongens om vakman te worden gebruik te maken. De secretaris-penningmeester, de heer Grootswagers gaf hierna op zeer duidelijke wijze een uiteenzetting van de nieuwe contributieregeling ook voor de leden beneden de 18 jaren alsmede voor de vrouwelijke leden. De Voorzitter vroeg hierna de spe ciale aandacht voor de vergadering voor het z.i. zeer ernstige punt de or ganisatie als lid te steunen, vooral deed hij dit voor de jeugdige arbeiders. Zij zijn het juist die zooveel kunnen bereiken in het belang van de volwas sen arbeiders en tevens ook in het be lang van de geheele schoen- en leder industrie. De geestelijke adviseur Pastoor de Klijn sprak tot slot een kort, doch niet minder krachtig woord, waarbij hij hulde bracht aan het Hoofdbestuur van den R.K. Fabriekarbeidersbond. Spre ker meende de organisatie in zijn ge heel geluk te mogen wenschen met het behaalde succes der verbindend ver klaring der C.A.O. Spreker wees op de plicht van organisatie zoowel voor volwassenen als jongeren. Alvorens de vergadering te sluiten deelde de voorzitter nog mede, dat voor aanmelding van nieuwe leden zitting zal worden gehouden in een der zalen van den R.K. Gildenbond. Na een dankwoord voor de massale opkomst sloot de Voorzitter de verga dering met den Chr. Groet. Raadsvergadering. Door den burgemeester dezer gemeen te is tegen Woensdag 12 Januari a.s. een openbare vergadering van den raad dezer gemeente belegd des avonds om 7 uur. De blijde gebeurtenis. Deze week werden alhier een twee tal vergaderingen gehouden respec tievelijk bij Euphonia en Johan Smit Hesselmans ter bespreking van de fes tiviteiten bij de a.s. blijde gebeurtenis in het Vorstelijk Huis. Waar de tijdsomstandigheden ter plaatse niet toelaten een groot feest op touw te zetten, is besloten de viering te bepalen tot die attracties die uit den aard van de zaak weinig kosten mede brengen of waarvan de kosten door de betrokken vereenigingen kunnen ge dragen worden. Alzoo is men gekomen tot het volgende programma: Officieel klokkengelui als bekend- king van het heugelijk feit; het lossen van saluutschoten door de Burger wacht Kaatsheuvel op vijf plaatsen; signaalblazen door diverse hoornbla zers van muziek en sportverenigin gen; een tractatie der schoolkinderen elk aan hun eigen school en als slot een fakkeloptocht waaraan naar we mogen veronderstellen alle vereenigingen ter plaatse zullen deednemen. Naar we vernemen zal zich daarna de gezelligheid in de verschillende café's en zalen concentreren. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand December 1937 ingelegd 17.198.97 en terugbe taald 23.804.75. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9475. Burgelijken stand. Van 30 Dec. 1937 tot 5 Jan. 1938. Geboorten: Johanna dv. A. C. Ver duin en van Ca. Ga. Hombergen Wilhelmina dv. H. van der Pas en van Eth. Ma. Coomans Jacobus zv. J. C. Fijneman en van Aa. Ca. Bruijstens Josepha dv. E. H. J. den Nieuwenboer en van Aa. Wa. Ma. v. d. Heuvel Huiberdina dv. W. Honcoop en van Eth. van Beek. Huwelijksaangiften: Geene. Huwelijken: Geene. Overlijden: Wouterus Kuijsters 74 jaren, weduwnaar van Ma. Ca. van Gorkom Franciscus Hollants 74 ja ren, echtgen. van Ha. Reijnen Ca- tharina van Wanrooij 4 jaren Hui berdina de Groot 68 jaren, weduwe van W. Kolsteren Maria Hornman 71 jaren, echtgen. van A. H. Sebregts. Ingekomen: A. M. Klijsen van Beu gen en Rijkevoort A. C. Kroot van Waalwijk Aa. Ma. Ca. Jansen van Udenhout. Vertrokken: Ha. van Boxtel met ge zin naar Waalwijk. LOON OP ZAND. T. B. C.-Kegelconcours. Op Nieuwjaarsdag werd op de ba nen van de Vriendenkring een kegel concours gegeven ten bate voor de plaatselijke vereeniging tot bestrijding der T.B.C. Te ongeveer half twaalf werd het concours geopend door den voorzitter der T.B.C.-Vereeniging, dr. Smals. In zijn openingswoord bracht spre ker dank aan het bestuur van „de Vriendenkring" voor de bereidwillig heid waarmede nu voor de tweede maal de banen voor dit sympathieke doel werden beschikbaar gesteld. Den voorzitter van „de Vrienden kring" werd verzocht den bal aan het rollen te brengen. Alvorens hiertoe over te gaan beval deze het doel der T.B.C.-vereeniging in de welwillend heid der inwoners aan spreker schetste o.m. de goede verstandhouding die ook met „de Vriendenkring" bestaat en gaf de verzekering dat de T.B.C.-ver eeniging wanneer zulks noodig is steeds op de medewerking van ,de Vriendenkring" kan rekenen. Het concours had zoowel 1 als 2 Januari een groote belangstelling en deelname. Zondag 9 Januari vindt de voortzet ting plaats, terwijl ook des avonds de prijzen zullen worden uitgereikt. Vanwege den 2den Zondag der maand is voor de Boys a.s. Zondag geen wedstrijd vastgesteld. Dus wederom een gedwongen rustdag.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6