Plaatselijke Berichten 9 i Naak iios die kou! DRUNEN. DUSSEN. Fa* Anton Holtgrefe ampOdaarlucht Je van epl Uitvoering. Dinsdag 11 Januari 's avonds 7 uur *al door de Tooneelver eniging der isjescongregatie een uilvoering gege ven worden in de groote zaal van het Jongenspatronaat. Opgevoerd zal worden een Kerstspel en het tooneelspel in 3 bedrijven van Jo van de Leur, «Haar Oogappel». De regie is in handen van den heer J. Kuijs. Groot Nationaal Solisten Concours. Op Zaterdag 8 en Zondag 16 Jan. zal in ds nieuwe gymnastiekzaal der Jongenscongregatie een groot Nationaal Solisten Concours gehouden worden. Het ui.voerend comité onder leiding van kapelaan Vogel en met als leden de heeren J. Th'issen, H. Brok, Nico Merkx Jzn-, Nico Merkx Jaczn Jan de Munnik en J >s Klerks heeft naar moeite reeds beloond gezien met de 80 inschrij vingen voor soli, duetten en kwartett n- De deelnemers zijn uit Heiningen, Well, Ammerzoden, Waalwijk, Capelle, Udenhout, St, Michielsgestel, Wijk, Wa genberg, Slikkerveer, Tilburg, Geertrui- denberg. Boxtel, Zalt Bommel, Dor drecht, Helvoirt en Sch'indel en blazen in de afdeelingen Uitmuntendheid, Superieur, enz. Als jury leden fungeeren de heeren J. Hermans, Toonkunstenaar, 's-Bosch en P. van Leeuwen, Kapelmeester 1ste Reg. Inf, te Assen. De cancours pianist en accompaqna teur is de heer Jo Verhoeven (Piano M. O.) De officieele opening heeft plaats Zaterdagmiddag om 4 uur door Kapelaan Vogel. Vergadering. De besturen der R. K. W. V. en FabrieksarbeiJersbond hebben vergaderd met de besturen der afd. Elshout. Omtrent de voorbereidingen van de actie om te komen tot indeeling van de gemeente Drunen in de 8ste klasse werd niets definitiefs besloten en deze kwestie uitgesteld tot na 23 Jan. e. k. De Melk. Door het losraken van de burries van de melkwagen van melkrijder Br. ter hoogte van het Station S-S. liep de wagen op de schuine slootkant. Het gevolg was, dat de bussen van den wagen in de sloot rolden en daarin een groot deel van haar inhoud achter lieten. Bezorgd. Hoe koud het geweest is, weet een ieder. Dat een dergelijke vorst moeilijk heden meebrengt vooreen boerenbedrijf is zeker en om deze radicaal op te lossen had een boer in Drunen daar een even radicaal middel op gevonden. De zeug had elf biggetjes en daar deze diertjes even slecht tegen de kou kunnen als de persoon, die daar eenige tijd bij moet waken, verhuisde het geheele varkensgezin naar de woon kamer. achter de kachel. De zorgzame landbouwer nam daar mede het zekerste voor het onzekerste. Komt er een IJsclub Naar wi vernemen bestaan er plannen om te komen tot oprichting van een IJsclub. De eerste vergadering valt spoedig te verwachten. Spaarders. In deze gemeente nemen ruim 40 werkloozen deel aan spaargelegenheid voor de extra B. st°un-regeling. Bonte Avond. De Drunensche »Snip en Snap* met nog verschillende eersterangs acteurs verzorgen Zondagavond om half zeven in Café A. v. d. Geld «De Bonte Avond», die georganiseerd is door het Mannen koor >Zang en Vriendschap* voor hare donateurs en begunstigers- 't Zal een *lachavond« worden met muziek, zang en voordracht. Burg. Stand. Geboren; Lamb. Ant zv. Joh-Jungqe- bürth —van Kuijk; Leon. zv. Mar. Pul les Klerkx- Overleden: Mar. Cath. v. Dommelen 81 jaar. Werkloosheid. Op 1 Jan. 1938 stonden er bij het agentschap der Arbeidsbemiddeling te Drunen 132 werkzoekenden ingeschre ven, waarvan 101 geheel en 31 gedeel telijk werkloos. Ned Herv. Gemeente Wij vernemen, dat tot diaken der Ned. Herv Gemeente alhier is gekozen de heer J, de Geus. Diaken A. van Drongelen had ontslag genomen wegens vertrek naar elders. ELSHOUT. Oudheidkundige vondst. Bij het sloopen van het boeren huis van G. Verhagen te Elshout stuitte v. d. Lee bij het graafwerk in een hoek van de schouw opeen groote steeoen pot van aardewerk en van buiten bedekt met een don kerbruine glazuurlaag. Een flink »oor« versiert de pot, die ruim 36 c m hoog is. De grootste omtrek is 86 c.m. en de halswijdte heelt een middellijn van 16 c.m. met inbegrip van de 1 c.m. dikke wand. De pi t was netjes ingemetseld en afgedekt met een eigen gebakken, juist passenden steen, waarin een tweetal vingerafdrukken staan van zijn maker. De inhoud van de pot was asch n eenige harde voorwerpen, die het overschot van half vergane beenderen bleken te zijn. Alles wordt thans reeds deskun. dig onderzocht. De pot is thans in het bezit van rietdekker v. d. Lee te Elshout. Omtrent den ouderdom van den pot en zijn inhoud worden allerlei gissingen gemaakt. Het is misschien typisch om hierbij te vermelden, dat voor 70 jaar vóór 't huis waar de pot ge vonden werd, een kind als »vonde- ling« werd opgenomen. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente te houden op Zater dag 8 Januari 1938, des namiddags om 3 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Reconstructie Nieuwe Steeg. BOND VAN MIDDENSTANDS- de bedoelen. De S.D.A.P. b.v. wil via SCHOENFABRIKANTEN. ordening de heilstaat, de N.S.B. de to- taalstaat bereiken. Speciaal van Roomsch-Katholieke en van Socialistische zijde is over dit on derwerp al heel wat studie gemaakt en lectuur verschenen. De nood van den tijd maakt het on derwerp urgent en dringt tot ordening. In normalen tijd zal zij evenwel eerst resultaten kunnen geven. Directe voor deden zijn niet te wachten. Ordening is noodig.door de wanorde die heerscht. De A.R. ziet naar Gods Woord de zonde als oorzaak. De Over heid heeft tot taak de gevolgen der zonde te beteugelen. En dan hebben we geen „plan" en ook geen systeem, bij aanwending waarvan eensklaps alles beter zou zijn. Ook daaraan zullen bezwaren ver bonden zijn. Dan heeft de overheid wegen te zoeken met voorzichtigheid en wijsheid, om datgene, wat in het be drijf zelf groeit tot verbetering, aan te wakkeren of te bekrachtigen. De ordening geschiedt met een soci aal en met een economisch doel. Onder den eersten vorm is te rangschikken de verbindend-verklaring van de Collec tieve arbeidsovereenkomst in de schoenindustrie. Dat de schoenindustrie het eerst voor deze vorm van ordening in aanmerking komt, demonstreert het beste de groote wanorde die hier heerscht. Directe voordeelen moet men niet al leen verwachten. Er zullen ook slacht offers vallen, mogelijk aan beide zijden. Maar de mogelijkheid voor verbetering is er. Bij de beoordeeling van eventueele gevolgen van een ordeningsdaad, heeft de Overheid de gerechtigheid naar Goddelijken maatstaf te betrachten. Dat b.v. sommige noodlijdende be drijven er door ten onder zouden gaan, of onbekwame arbeiders zouden wor den gedupeerd, behoeft in zich nog niet maatschappelijk onrechtvaardig ge noemd te worden. 't Kan zelfs voor een gezonde ont wikkeling van het bedrijfsleven noodig zijn, dat ongezonde plekken daarin worden verwijderd. De verbindend-verklaring geschiedt evenwel nooit opgelegd van bovenaf, doch uitsluitend op verzoek van de contracteerende partijen. De Bedrijfs- radenwet van 1933 wordt hierbij ur gent. Want juist de in te stellen bedrijfs- raden zijn de aangewezen lichamen voor de voorbereiding der verbindend verklaring. Voor ordening op economisch terrein zou nog heel wat in aanmerking komen. Spreker noemt het verkeerswezen, de landbouwproductie, met aan één kant vernietiging van kostelijk voedsel en aan den anderen kant gebrek. Dan het bouwbedrijf, bijzonder in de groote steden, waar steeds maar wordt doorgegaan met bouwen van blokken en straten, terwijl andere woningen worden leeggezogen. Tenslotte de ordening die bedoeld wordt door de Vestigingswet, b.v. in het slagersbedrijf en de sperringswet voor de bakkers. Bij deze ordening wordt bedoeld, om tegen te gaan, dat maar steeds weer nieuwe zaken worden geopend, terwijl de bestaande niet meer een bestaan opleveren. Spreker geeft hierbij een ontstellen de doch duidelijke toelichting met cij fers. Bij de algemeen drukke bespreking, die hierop volgde, bleek wel, hoe voor al in de details nog veel moeilijke kan ten aan het geval zitten, alsook hoe vrijheidslievend wij, Nederlanders, in 't algemeen zijn. Bij de rondvraag werden drie nieu we leden ingeschreven, terwijl voor de in Februari te houden jaarvergadering de heer Wachtels v. d. Berg een on derwerp zal inleiden. De heer de Hoop sloot daarop met dankgebed. Allerwegen leest en hoort men dat het nu inderdaad ernst gaat worden met de ordening van de schoenindus trie. Diverse maatregelen worden ge troffen om den noodtoestand te helpen verbeteren, en we kunnen niet anders dan dergelijke ingrijpingen met vreug de begroeten, omdat zij toch, zij het dan ook over eenigszins langeren termijn, de toestand zodanig moeten helpen ver beteren, dat de chaos van thans weer wordt herschapen in een normale be- drijfsgang, zooals wij die vroeger ken den, en waaraan ieder, Fabrikant en arbeider, zoo graag terugdenkt. De Regeeringsmaatregelen zijn ech ter niet de eenige reactie op de slechte toestanden, ook op ander terrein komt er kentering ten goede, en wel op het gebied van de Organisatie. Ook in Waalwijk is men begonnen met de oprichting van een Bond van Middenstands - schoenfabrikanten en eerlijk moeten we het bekennen, met weinig resultaat. Op de oorzaken hier van willen we niet verder ingaan, doch vast staat, dat men in andere plaatsen de besliste noodzakelijkheid van orga nisatie voor deze categorie van schoen fabrikanten niet alleen eerder, doch ook beter inzag, als gevolg waarvan reeds verschillende Vereenigingen van Mid denstands-schoenfabrikanten bestaan met een behoorlijk aantal leden. Nu is men echter reeds zoover geko men, dat van al deze Vereenigingen sa men een Bond gesticht is, welke zal gaan werken onder de Kon. Ned. R.K. Middenstandsbond „De Hanze". Deze Bond welke thans ruim 30.000 leden telt, zal thans ook de belangen van alle Nederlandsche Middenstands-schoen fabrikanten gaan behartigen, indien zij tenminste zoo verstandig zijn zich aan te sluiten. Zullen de betreffende Fabrikanten in Waalwijk misschien nu de noodzake lijkheid van aansluiting inzien? Als we rondom ons kijken naar alle mogelijke maatregelen welke genomen zijn, en op het punt staan genomen te worden, en waarbij op geen enkel punt de meening -van de middenstandsfabri kanten gevraagd is of bij het ontbre ken eener organisatie zou worden, ge- looven we dat toch iedereen zal moe ten bekennen, dat het thans hoog tijd wordt zich te vereenigen in een Bond welke speciaal hun belangen kan be hartigen en bij de Regeering in over weging kan geven. We weten toch immers dat de Re geering omtrent bindende besluiten en wat dies meer zij, alleen wil onderhan delen en alleen de bezwaren wil aan- hooren van Organisaties? Volgende week wordt weer een Al- gemeene Openbare Vergadering ge houden, waartoe alle in aanmerking ko mende fabrikanten nog persoonlijk zul len worden uitgenoodigd. Het Bestuur rekent op aller belangstelling en de al- gemeene toestand in oogenschouw ge nomen, gelooven en hopen we dat deze belangstelling er inderdaad zal zijn. ANTI-REV. KIESVEREENIGING WAALWIJK. De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Waalwijk hield Donder dag j.l. een vergadering, die goed was bezocht. Na opening op de gebruike lijke wijze, sprak de voorzitter dhr. M. Wijnands een kort openingswoord. Hij releveerde 't vereenigingsleven in 't verstreken jaar en wekte op tot ver nieuwde activiteit voor onze politieke ontwikkeling. Besloten werd hierna om een tiental abonnementen te nemen op „Nederland Waakzaam" en dit blad op de meest nuttige wijze te verspreiden. De heer H. de Hoop Jr. leidde hier na in het onderwerp „Ons standpunt inzake de ordening van het bedrijfsle ven". Alle partijen willen ordening, wat niet wil zeggen dat ze daarmee hetzelf- ZAG ER ERNSTIG ZIEK UIT DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Dankbaar voor een goede raad. „De directie van een firma waar ik zaken mee deed, was gedwongen 12 weken in bed te blijven door zijn rheumatische pijnen. Toen hij weer terugkwam, zag hij er uit of hij ernstig ziek was. Op mijn vraag, welke be handeling hij gehad had, antwoordde hij„Allerlei en U ziet wat er van mij geworden is". Toen vroeg ik hem of hij Kruschen Salts al had gepro- veerd. Hij deed het en binnen zes maanden was hij totaal veranderd en bedankte mij iederen keer als ik bij hem kwam". Mevr. J. L. T. Rheumatische pijnen, jicht, ischias e.d. ontstaan doordat zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoopen, die Uw bloed ernstig verontreinigen. Kruschen Salts zorgt voor een gere gelde afdoende verwijdering van alle schadelijke stoffen, zoodat de oorzaak Uwer pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handerls Mij., A'dam, voorkomt. OFFERTE GEVRAAGD VOOR 300.000 PAREN SCHOENEN. Is het een serieuse aanvraag Den B. Crt. bereikte het bericht dat voor buitenlandsche rekening wordt getracht in Nederland een order te plaatsen voor de levering van 300.000 paren militaire schoenen. De aanvra ger heeft zich tot het hereiken van zijn doel in verbinding gesteld met de Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten, die op hare beurt per circulaire de Nederlandsche fabrieken van de aanvrage in kennis heeft ge steld. Zijn wij goed ingelicht, dan zou het hier aanvrage voor Spaansche reke ning betreffen en zou deze aanvrage niet voor de eerste maal gedaan wor den. De prijs die gecalculeerd moet worden zou echter, zoo deelt men ons mede, dermate laag gesteld zijn, dat er geen behoorlijke schoen voor te maken is. In het verleden is de aan vrage dan ook telkens op bezwaren afgestuit en kon de offerte niet wor den gemaakt. Er rijst dan ook twijfel of men hier wel met een serieuse or der te doen heeft, hoewel vroeger een eerste order van 200.000 paren in Engeland geplaatst zou zijn tegen 5 7 sh. per paar. De Nederlandsche of ferte zou moeten neerkomen op een bedrag van 2.40 a 2.90 per paar f.o.b. Rotterdam, terwijl wekelijks 30 a 50.000 paren schoenen zouden moeten worden geleverd. Het is dus zaak dit bericht, dat wij volledigheidshalve melden, met een korreltje zout te ne men. Men kan zich misschien hebben blij gemaakt met een doode musch! en. frfcRELP <f£&QUlk.^ RADIATOREN In gebruik te zien hij „DE GROOTE IJZERHANDEL" v h. Bierlaagh. Waa'wijk Hoek Raadhuisplein - Tel, 72 GELUIDSFILM VOLGT ONZE VANEN. Op 27 Jan. a.s. vertoont de Christel. Gymnastiek - vereeniging „Kracht en Vlugheid" bovengenoemde geluidsfilm in Musis Sacrum". Het Ned. Christel. Gymnastiek Verbond heeft deze film laten vervaardigen, waarin ze haar streven en doel, in beqinsel en voor de praktijk heeft vastgelegd. Prof. Dr. Waterink, noogleeraar aan de Vrije Universiteit, Directeur van het Paedagogisch Instituut, te Amsterdam, verleende hieraan zijn medewerking, evenals Dr. Leibbrandt, als medisch adviseur van het Ned. Chr. Gymn. Verbond. Het betoog van beide sprekers wordt verduidelijkt aan de hand van filmbeelden genomen uit de Natuur, beroepen, Bedrijven en de School. Aansluitend aan deze principieele uiteenzetting volgt een gedeelte waar in „de weg der middelen" getoond wordt. Jongens, meisjes, dames en hee ren demonstreeren hun oefeningen, el ke oefening wordt kort verklaard, op dat de bezoekers zich een indruk kun nen vormen van het doel waartoe elke oefening gegeven wordt. Het tweede deel der film laat zien hoe het Ned. Chr. Gymn. Verbond naar buiten optreedt. Wedstrijden, de monstraties, zoowel op gymnastiek- als athletisch gebied passeeren de revue. Het is een schier eindelooze rij van gaande, komende en demonstreerende turners en turnsters. De gedemonstreerde oefenstok, met en zonder gebruikmaking van toestel len, het loopen, spingen, werpen en stooten op het Athletisch veld, zal niet nalaten een juist beeld te geven van de wijze waarop het N.C.G.V. zijn taak tracht te vervullen. Wij hopen dat zeer velen dezen film zullen gaan zien. LUCHTBESCHERMING. De algemeene ledenvergadering van de afdeeling Waalwijk van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming is thans vastgesteld op Donderdag 20 Januari a.s. in hotel Verwiel. Behalve de convocaties zal tevens een ontwerp-rcglement ter kennisne ming aan de leden worden toegezon den. Bij de bespreking van het hoofd punt van de agenda, n.l. betreffende de opbouw van de zelf- en bedrijfsbe- scherming te Waalwijk, ligt het in de bedoeling, de vergadering in kennis te stellen van een voorloopig opge steld werkplan, waarvan de grondslag is: het zooveel mogelijk actief deel nemen van de leden der afdeeling aan de te nemen maatregelen. Door liet Hoofdbestuur zijn (of worden nog) uit Den Haag aan alle leden toegezonden de vlugschriften nummer 1 tot 4, uitgegeven door de Ned. Vereeniging van Luchtbescher ming. Het voorloopig Bestuur van de afdeeling Waalwijk moge er op aan dringen, deze korte geschriften niet ongelezen terzijde te leggen, doch vooral goed door te lezen, teneinde zoodoende georienteerd te worden in de beginselen der luchtbescherming. A. R. KIESVEREENIGINGEN IN DEN KAMERKIESKRING DEN BOSCH. De organisatie van Anti-Revolutio naire Kiesvereenigingen in den Kamer kieskring Den Bosch, houdt Dinsdag 11 Januari 1938, des namiddags om half drie, eene vergadering, in hotel „Het Wapen van Amsterdam" te Heus- den. Aan de orde komt o.a.: Bespreking en vaststelling van het standpunt van den Kieskring ten opzichte van het rapport Ordening van het Bedrijfsle ven. Oudersavond. In het patronaalsgebouw te v Baardwijk hebben de Jonge Werk man en de Jonge Wacht Donder dagavond een welgeslaagde ouders- avond gegeven. De opkomst was bevredigend en de bezoekers hebben kunnen genieten van 'n afwisselend programma en van ten geurig kopje thee of koffie met een ver snapering dat aan alle aanwezigen werd gepresenUei d. Zoowel de leden der Jonge Wacht, onder leiding van den heer van Lierop uit 's Bosch, als de leden van de Jonge Werkman onder leiding van den heer van lersel alhier voerden verschillendetooneel stukjes en voordrachten uil, lei wijl een klein orkestje llink zijn best deed en voor een aardige muzikale afwisseling zorgde. Interessant wis vooral de nieuwe methode van tooneelspelen, die hier door den heer van Lierop met zijn jongens gedemonstreerd werd, het geen hij als verteller vooilas werd op het tooneel door de jongens uitgebeeld. Het kerstspel dat aldus werd voorgedragen viel bijzonder in den smaak en ook de demon stratie van eerste huip bij onge lukken en andere oefeningen bewezen dat de nieuwe leider de heer van Lierop uit 's Bosch, in korten tijd aan zijn jongens reeds heel wat heeft bijgebracht en veel belooft voor de toekomst dezer afdeeling. Op de bij J.W -bijeenkomsten gebruikelijke wijze werd de avond door den direcienr, de WHEeiw. heer kapelaan Allard geopend en gesloten, terwijl de ZEerw. heer pastoor van Erp na afloop een woord van dank en waardeering sprak namen"! alle aanwezigen. Zie vervolg Provinciaal Nieuws 3de blad. Door inwrijving en inademing van Dampo. Pot 50. Doos 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. IN MEER DAN ER WARM ING EEN OPENBARING VAN- WEGE HAAR ZUINIG- HEID EN HELDERHEID Vrapiuubut central* rtrwat- ™ng G**n ImullaBckosun G«n Iccülkc ptipkidlngcn Bran- dra 18 uur sondrr look hl Ovro helde» rtukloott warm» Warmt* trgra dc laagitr pril» Or hronua altvotring to Ugcnf hittr b*ltand MADOIN HAOlAIOREH «toffan U «aar om tadara karnat. hal. erathoa. da kadkamada k.ndatkamat ra da garaga hal ga nuf la hakban ran hal koilkaartla canltaal ramattnda huil. ronder da hoogt urtgeran an da trakan/. Gaan leelijkt pgpWng. gaan kotlbara rarandaringan aan hal hul», maar aan nat eanl/tkkalyk an rulMg rarwerming»- kchaam. dal ran karnat naar karnat gatadan kan —orduo H*tborao a'gakaald h da» kUDi KAtXAlO*

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7