Buitenlandsch Nieuws. UOLKSULMMIIIK UILENSPIEGEL 1938 GEMENGD NIEUWS SPORT Ruwe schrale huid PUROL KOOPT OE Do Italiaansche Koning Keizer. Slaat men ia de Scandinavische landen over het algemeen afwijzend tegenover net Nederlandscheinitia tief om den «koning keizer titel van liaiië's mouarcn te erkennen (zonder rechtmatigheid der verove ring van Abessinie te erkennen) in andere landen en speciaal in België opnenaart zich inzake dal initiatiel een voor ous gunstiger begrip. De katholieke «Linie Belgique» noemt het Nederlaudscne standpunt juist en ook de liberale «inuépeudance Beige» blijkt het te kunnen deelen. Laatstgenoemd olaa zegt, dat men opnieuw bewondering moet hebben voor de juistheid van het Neder- landscbe standpunt, dat in moreel opzicbl geen enkele concessie doel eu toch zoo verstandig is de feilen te erkennen zooals ze zijn. Bogrootings—tekort in Amerika. President Roosevelt heelt in het congres de begrooting voor 19J8 1939 ingediend. Zij sluit wederom met een tekort, dat evenwel 138 millioen dollar lager is dan't deficit van het loopende jaar. De uitgaven zijn geraamd op 6859 millioen dollar, de inkomsten op 59iy millioen dollar. Voor landsverdediging wordt 991 millioen dollar geraamd. Deze zul len echter aldus verklaarde pre sident Roosevelt in zijn begrootings- rede verhoogd kunnen worden, indien de wereldloestaud dit noodig maakt. Roosevelt zeide verder, dot hij de besnoeiing aanbeveelt der regee- ringsuitgaven voor den aanleg van groole wegen, havenwerken en ri vierverbeteringen, benevens van de uitgaven voor nieuwe openbare ge bouwen en voor plannen tot land aanwinning, aangezien hij verwacht, dat de rijksinkomsten zullen dalen, terwijl duidelijk gebleken is, dat deze uitgaven niet zoo veel werkge legenheid doen ontstaan alsandeie methoden tot bestrijding der werk loosheid. De burgeroorlog in Spanje. Een verslaggever van Havas heeft van de hoogten, die het ten Noorden van feruel gelegen Concud beheer- scheu, de nederlaag kunnen gade slaan, die de batterijen der regee- ringstroepen hebben toegebrachtaan de strijdkrachten van Franco, die met Concud als uitgangspunt een aanval ondernamen. De met sneeuw gecamoufleerde kanonnen der re- geenngsteoepen lieten de naderende aanvallers tot op schotsafstand naderen, waarna zij 't vuuropenden en een vreeselijke slachting aan richtten. De verliezen der rechtscn waren zoo groot, dat de regeerings. troepen bij een tegenaanval eenige hoogten, die het gebied beheerschen, konden heroveren. Uit Barcelona wordt nader gemeld dat de tegenstand der rechtsen in Teruel thans vrijwel geheel onder drukt is en dat de veriedigers, die zich nog in de stad bevinden, ge dwongen zijn zich in de vele ondcr- aardsche gangen, die men hier vindt te verschuilen. De regeeringstro-pen zouden thans bezig zijn dize schuil plaatsen te zuiveren. De republi keinen zeggen echter, dat zij het stadhuis, een der laatste centra van tegenstand.stormenderhand hebben ingenomen. Toen zij het gebouw binnenge drongen waren, vonden zij een groot aantal vrouwen en kinderen, liggend op den grond, waarvan vele tenge volge van uithongering waien ge storven. Degenen, die nog in leven waren, werden ten spoedigste naar een ziekenhuis gebracht. De eenige levensmiddelen, die zich in het ge bouw bevonden, bestonden uit een voorraad erwten. In verscheidene dagen hadden de vrouwen en kin deren niets gegeten. De stakingsactie in Frankrijk Men kan voorzich overtuigd wezen dat de voortdurende stakingsacties in Frankrijken vooral het herhaal de toegeven onder regeeringsdruk aan de eischen der arbeiders en ambtenaren, naar de economische ruïne van het land voert, daarnevens moer billijkheidshalve worden vast gesteld, dat de tot heden gestelde eischen geenszins onrechtmatig zijn. De Fransche arbeider en ambtenaar wordt, ook thans nog, uitermate slecht betaald en is in alle opzichten slachtoffer van a sociale toestanden in het bedrijfsleven. Helaas echter leiden de loonsverhoogingen tot niets. De begrooting van den staat ligt volkomen uit haar voegen en het heele economische leven is door en door ziek. Verhoogde uilgaven val len uit geen enkele postte bestrijden, met het gevolg, dat men ze eenvou dig moet zien te doen uit de op brengst van nieuwe belastingen of nieuwe verhoogingen van tarieven. Hooger loon brengt duurder leven mee. Het mankeert den Franschen s'aat aan een regeering (een bestuuider) welke (die) de durf heeft om metal het economisch georganiseerde te breken en de kunde om daarvoor in de plaats een nieuwe gezonde struc tuur te scheppen. Zoo Frankrijk al mannen heeft, die dat durven en kunnen,ze hebben bij de huidige politieke constellatie geen kans om naar voren te komen en de noodige volmachten, steunend op algemeen vertrouwen, te verwerven. De Chineezen bombardeeren Woehoe. Het Chineesche telegraaf agent schap Central News meldt, dat de Chineesche vliegtuigen, die Woehoe hebben gebombardeerd, daaibij zes Japansche vliegtuigen en het Japan sche vliegveld hebben vernield Toen de Chineesche vliegtuigen boven het vliegveld kruisten haalden zij een Japans toestel omlaag, terwijl de vijf andere toestellen op den grond vernield werden, Voorts meldt het agentschap dat de Chineezen tijdens hun raid op Woehoe op 3 Januari twee Japan sche oorlogsschepen, men meent torpedobooljagers, tot zinken heb ben gebracht. De Japanners te Jentsjou. Nadat de voorhoede der Japan sche troepen reeds in Jentsjou was doorgedrongen, heeft nu ook de hoofdmacht deze ommuurde stad bezet. In FoeKien achtervolgen de Ja panners, naar Domei meldt, de terugtrekkende Chineesche troepen. Zij hebben Tamengou, 20 K M ten Noorden van Tsjoetoe en ook Tsjoe- foe zelf genomen. De Japanners doen al het mogelijke om Tsjoetoe te redden van het Chineesche van dalisme, hetwelk door de terugtrek kende troepen gemeenlijk in praktijk wordt gebracht. op den weg sprong met zijn wagen geslipt en tegen een boom gebotst. De schok kwam zoo hevig aan dat mevr. Bachmann vrijwelopslagdood was. De zoon werd vrij ernstig gewond terwijlde heer W. Bachmann er zonder ernstige verwondingen afkwam. De auto werd zwaar beschadigd. Twee meisjes schieten chauffeur neer. Twee jonge meisjes, de twintig jarige Ethel Sohl en de zevenlien- jariga Genevieva Owens, hebben aan de politie te New-York bekend, de daderessen te zijn van een gru welijk misdrijf. In een gestolen aulo achtervolgden zij een autobus. Zij dwongen den chauffeur van debus te stoppen en schoten hem daarop neer. Met medeneming van een bedrag van twee dollar namen de meisjes daarop de vlucht. De twintigjarige Ethel Sohl is de dochter van een politieman Zijzelf was werkzaam bij een afdeeling der politie, welke belast is met de be strijding van misdadigheid onder de vrouwen. De Joden ais eerste slachtoffers. Roemenië telt 18 millioen inwo ners, waarvan 1millioen Joden. Dezen wil Gorga bij de«chris telijke® vernieuwing van den staat tot eerste slachtoffers maken straks zijn natuurlijk de katholieke Zeven- burgers (vóór den oorlog tot Hon garije behoorende) aan de beurt. De Joden zijn ineens in al hun burgerrechten beperkt. Nergens ook niet in particuliere diensten mogen zij het verhoudingsgetal overschrijden. Reeds heeft het uit voerend comité van het Joodsche Wereldcongres protesten gericht tot de regeeringen van Engeland en Frankrijk, o.m. omdat de jongste Roemeensche regeeringsmaatregelen een inbreuk vormen op het minder- hedenverdrag van 9 December 1919, dat door den Volkenbond gewaar borgd werd. De kerkvervolging in Duitschland. In zijn oudejaarsavond-predikatie heeft de vorst-aartsbisschop van Salzburg, die tevens primaat van Duitschland is, dr. Weitz, gesproken over de kerkvervolging in Duitsch land. Hij zeide o m.: Als men het een geheel volk moeilijk maakt of zelfs onmogelijk maakt te leven volgens de leer vau Christus, het woord van Christus te hooren en de godsdienst oefeningen te houden, als men hel een volk moeilijk maakt, zoo niet onmogelijk om de kinderen gods dienstig te laten opvoeden, als bis schoppen en priesters gehinderd worden in hun arbeid aan de ziels zorg, als op alle mogelijke wijze het ongeloof verspreid wordt en de goddeloosheid zich kan uitbreiden, dan is dat een hemeltergend onrecht, dat tot verderf leiden moet. Frankrijks sociale orde. Minister president Chaufemps heeft de volgende verklaring afgelegdGe durende de afgeloopen weken hebben de arbeidsconflicten een hoogte bereikt, welke sedert Lng niet meer bekend is. De toestand welke hierdoor is gescha pen is gevaarlijk voor de welvaart en de veiligheid van Frankrijk. Dit mag niet voortduren, de regeering kan dit niet toestaan, ADVERTEERT IN DIT BLAD. Man verwondde zijn vrouw met een scheermes. Vanmorgen heeft in een gezin over het IJ een huiselijke oneenig. heid zeer onaangename gevolgen gehad, tengevolge waarvan de vrouw in het Binnengasthuis, de man op het politiebureau terecht kwam. Daar de vrouw reeds eenigen tijd lijdende is, is er hulp van huisver- zorging in huis. Sindsdien schijnt het tusschen het echtpaar niet zoo te boteren en komen er om kleine huiselijke aangelegenheden wel on aangenaamheden voor, waarvoor de man zijn vrouw aansprakelijk stelt. Dezen morgen ontdekte de man aan het ontbijt, dat hij weer kaas op zijn brood had. Dit feit wekte zoodanig zijn on genoegen, dat hij in drift ontstak. In dien redeloozen toestand greep de man naar zijn scheermes en ging er zijn vrouw mede te lijf. Buren die op het gerucnt te hulp snelden, waarschuwden den G.G. en G.D., die de gewonde vrouw naar het Binnengasthuis vervoerde. Met snijwonden aan borst en gelaat is het slachtpffer opgenomen. De man is op het bureau Ade- laarsweg aan een verhoor onder worpen. Kolendampvergiftiging. Gistermorgei heeft men den kos ter van de R K. kerk derSt There- siaparochie te Borne dood in de stookplaats van de centrale verwar ming gevonden. Hij bleek dooi kolendampvergiftiging om het leven le zijn gekomen. Het slachtoffer Iaat een vrouw en zeven kinderen achter. Auto te water. Gisteravond is te Leiden tengevolge van de gladheid van den weg de 38 jarige mevr C, A. van B. uil Aerdenhout met een door haar be sluurden auto, waarin nog twee kinderen ven 8 en 11) jaar gezeten waren in '1 water van het Utrechtsche Jaagpad gereden. Mevr. van B. wist zich zelf uit de auto te redden jn heeft vervolgens haar twee kinderen uit de auto ge trokken. Met behulp van iemand op den walkant werden alle drie op het droge gebracht. De auto is later opgehaald. Kindje door auto aangereden. Het driejarig dochterlje van de de familie B. te Binnenwoud onder de gemeente Westwoud, is gister avond, toen het voor de woning speelde door een personenauto, be stuurd door den heer B. uit Wervers- hoef aangereden. Vanochtend is het kind aan de bekomen verwondingen overleden. Schip te Druten uitgebrand. Een felle brand heeft Dinsdaga vond laat een schip, liggendeopdescheeps- werf van de Gebr, Janssen te Druten, geheel verwoest. Tijdens het blus- singswerk zijn acht mannen, door dat een luik bezweek in het ruim gestord, waarbij zij allen vrij ern stige verwondingen hebben gekregen- Hun toestand was naar omstandig- den gistermiddag redelijk wel, zoo bericht de Tel. Nijmeegsche dame in Duitschland omgekomen. Dinsdagavond is de heer W. A. Bachmann die met zijn vrouw en zijn 13-jarigen zoon per auto van Dtisseldorf naar Nijmegen terugkeer, den op ongeveer 40 K.M. van den grens tusschen Goch en Kleef, bij het uitwijken voor een konijn dat K. N. V. B. AFDEELING IV. Eerste klasse. Tweede klasse B. Derde klasse D. Reserve tweede klasse B. Eerste klasse. Tweede klasse B. Derde klasse D. Reserve tweede klasse B. WAALWIJK. W. S. C. JULIANA. RWB W.V.V. BLAUW WIT. KAATSHEUVEL. Zandschel. WIELRENNEN. Scherens tweemaal door van Vliet geslagen. bevattende kalender, mark ten, water getijden, tuiniers- en vele andere nuttige gegevens, tal van aardige anecdoten, verhalen enz. met een inhoud van 96 bladzijden. A. PRIJS 15 CENT. Verkrijgbaar Bureau van dit blad. a .lii li&iju. iüLiffil i, ri.«KiSi van handen en gelaaf, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met CCËk _wiT Doos 30-60 cl. Bij Apoth.en Drogisten MIJNHARDT Wedslrijdprogramma voor Zondag: Bleij erheideRoermond NO ADEindhoven NACJuliana PSVLON'QA BW—Willem II PicusDe Valk HelmondHelmondin TSCVW Tegelen—ESV Ti vol IWilhelmina Znlt bommelTOP DAW—GW RWB—Heusden w. Blom. Baardwijk—ZBVV Th. v. Heesch Vlijmen—WSC c. van Soelen HaaftenDevo WSC 2Willem II 3 Wilhelmina 2Zaltbommel 2 Noad 4Longa 3 BW 3—PSV 4 Het programma vermeldt deze week geen bij zonder belangrijke wedstrijden. Op de eerste plaats hebben wij BleijerheidcRoermond. Al hoewel beide clubs elkaar In kracht niet veel toe zullen geven, zijn wij van meening dat de puntjes wel in Spekholzerhclde zullen blijven. De wedstrijd NOAD—Eindhoven is voor NOAD van geen groot belang om nog tijdig uit de ge vaarlijke zone weg te komen. Het zal de geel- blauwen wel niet meevallen, maar toch achten wij hen in staat dc overwinning te behalen. NACJuliana kan nog wel eens een heel aar dige wedstrijd worden, daar Juliana nog zeer goede papieren heeft om haar rechten op de bo- venste plaats te handhaven. Een gelijk spel ach ten wij geheel niet onmogelijk. PSV zal tenslotte met Longa niet al te veel moeite hebben evenmin als BW met Willem TI. I)e hoogst geplaatsten gaan morgen in Eind hoven Picus een bezoek brengen. De roofvogels zullen danig op moeten passen, willen zij van dat uitstapje plezier hebben. De derby HelmondHelmondia, zal ongetwij feld een macht bezoekers trekken. De uitslag ls o.l. echter een dubbeltje op zijn kant. Afgaande op de groote nederlaag van vorige week, dan zouden wij Helmondia een klein kansje op de twee puntjes willen geven. Het tegenovergestelde is daarbij geenszins uitgesloten. VVV gaat bij TSC op bezoek en zal danig jp moeten passen om zonder kleerscheuren uit Oos terhout weg te komen. Voor Tegelen geldt het morgen, nu of nooit, want de Tegelenaren moeten toch ln staat zijn po eigen terrein ESV te verslaan. Tivoli heeft in een thuiswedstrijd tegen Wil helmina ongetwijfeld de beste papieren. Hier staat wederom een zeer belangrijke wed strijd op het programma tusschen Zaltbommel en TOP. Zaltbommel leed vorige week een flinke nederlaag en zal daarom morgen ongetwijfeld al haar krachten Inspannen om te voorkomen dat zooiets haar nog eenmaal overkomt. Hoe de uit slag ook zijn zal, zeker ls dat WSC er het meeste baat bij zal hebben. WSC heeft het evenwel morgen verre van ge makkelijk met een uitwedstrijd tegen Vlijmen, want deze Vlijmenaren behalen de meest ver rassende resultaten. Toch geven wij de zwart- hemden de meeste kans op succes. DAW ontvangt GW en zal nu toch zeker met geen 72 verliezen. RWB heeft morgen gelegenheid om te bekomen van den schrik door de nederlaag tegen Haaften. Als zij morgen Heusden maar niet de schrik op het lijf jaagt. Baardwijk ontvangt ZBVV en dit is voor de geel-zwarten een mooie gelegenheid om zich wat op te werken. Haaften zal het tenslotte met een thuiswedstrijd tegen Devo niet al te moeilijk hebben. WSC 2 speelt huis tegen Willem II3 en zal daarom zeer zeker hard aan moeten pakken om de trlcoloren met eenige kans op succes te kun nen bekampen. Wilhelmina 2 wint op haar sloffen van Zalt bommel 2, evenals Noad 4 van Longa 3. In Den Bosch kan het tusschen BW 3 en PSV 1 nog wel eens spannen en een overwinning voor rood-zwart ls o.l. in het geheel niet uitgesloten. Zooals wij boven reeds gezien hebben gaat WSC morgen een uitwedstrijd spelen tegen Vlijmen. Zoo oogenschijnlijk lijkt dit een makkelijk kar weitje, maar het zou wel eens kunnen blijken dat WSC het in Vlijmen hard te halen heeft. Dit is voor de eerste maal in dit seizoen dat beide ploegen tegenover elkander staan, zoodat men van bet krachtsverschil, afgaande op vorige wed strijden weinig kan zeggen. Het is gebleken dat Vlijmen in eigen huis een uitermate lastig te be strijden tegenstander is en het is nog slechts aan DAW en TOP, en dan nog met de grooste moei te gelukt een kleine overwinning te behalen. De WSC-rescrves spelen morgen wederom een thuiswedstrijd, nu tegen Willem II3. In Til burg hebben dc tricolores destijds tegen de WSC- rescrves het loodje moeten leggen, doch sindsdien hebben zij succes op succes behaald, wat wel be wijst de tweede plaats die zij momenteel ln ne men, De Tilburgers zullen daarom alle pogingen in het werk stellen die fraaie plaats te behouden. Daartegenover staat dat WSC ook zin in die tweede plaats heeft en bij een overwinning zelfs zeer waarschijnlijk die tweede plaats zal gaan innemen. Zooals men ziet, dus redenen te ove» om een spannenden wedstrijd te waarborgen. Aan een voorspelling wagen we ons ditmaal eens niet. WSC 4 is morgen te gast bi) Haarsteeg 2. Zondag a.s. speelt het eerste elftal een thuis wedstrijd en komt ZBVV uit Zaltbommel op be zoek. Deze verceniging zorgde Zondag JJ. voor een groote verrassing door den kampioenscandl- daat DAW uit OSS een 7—2 nederlaag toe te brengen. Door dit succes zullen zij ook Zondag a.s. met goede voornemens naar Baardwijk ko. men en kunnen onze geel-zwarten op sterken tegenstand tekenen. Wij vertrouwen dat de Julia, na-spelers weer vanaf het begin er alles op zyj. Ion zetten zooals in den laatsten wedstrijd tege^A WSC, opdat de vele voetballiefhebbers welke Zon-T «lag weer op het Juiiana-terrein aanwezig zullen zijn, van een spannenden wedstrijd kunnen ge nieten. Aanvang om 2 uur. Juliana 2 speelt eveneens een thuiswedstrijd tegen SVK uit Kaatsheuvel. Ook dit belooft een spannenden wedstrijd te worden. Aanvang haif twaalf. Juliana 3 moet naar Blauw Wit en bij deze plaatselijke ontmoeting staat voor onze 3 entailer's veel op het spel met het oog op de bovenste plaats. Aanvang half twaalf. bondag staat er voor RWB 1 een thuiswedstrijd tegen Heusden op het program. In tegenstelling met het vorige seizoen kan Heusden er dit sei zoen maar niet inkomen, en neemt op de rang lijst momenteel de laatste plaats In. Ook RWB heeft het nog niet tot groote successen gebracht ondanks het elftal van dezelfde kracht ls als vo^ rig seizoen. Het dient echter gezegd dat het ge luk onze jongens volkomen verlaten heeft, en enkele wedstrijden hierdoor werden verloren. Wat de wedstrijd van Zondag zal brengen ls moeilijk te voorspellen daar Heusden zich eenigs- zins heeft hersteld, terwijl RWB in de laatste wed strijden geen succes wist te behalen. Wij ver wachten dan ook een spannende kamp, temeer daar beiden de kans zich enkele plaatsen op te werken zullen probeeren uit te buiten, en dus hun uiterste best zullen doen elkaar de punten te ontnemen. Zoowel het tweede als het derde elftal is Zon dag vrij, terwijl RWB 4 thuis speelt tegen Heus den 2. Indien voor Zondag dc weergesteldheid ons laat spelen, staat er voor Blauw Wit een belangrijken dag te wachten. Baardwijk 3 dat momenteel mei N lijmen 1 punt op Blauw Wit voor staat, komt op bezoek. Dat Baardwijk op revanche belust is lijdt geen twijfel, maar ook ten aanzien van haar prachtige kans op het kampioenschap dienen zij een overwinning te behalen. In Baardwijk wisten onze jongens met 2—1 te zegevieren. Wie thans aan het kortste eind trekt kan zich als uitge schakeld beschouwen. Voor Blauw Wit staat de mogelijkheid open dat het Zondag wederom leidt indien het weet te winnen en Vlijmen bij Zand- schel struikelt. Dus Blauw Witten, dit is uw laatste kans, grijpt zc aan en geef u geheel Ge zien de kampioenskans als inzet en het plaatse lijk karakter verwachten wij een spannenden wedstrijd welke zal aanvangen om half twaalf, op het Blauw Wit terrein, hetwelk gelegen is na bij café „Galgenwicl" van den heer Jos. Steen bergen-Kroot. Morgen heeft Zandschel een vrije dag Zandschel 2 speelt om 2 uur een thuiswedstrijd tegen Vlijmen 2 Dit belooft een spannenden wed strijd te worden; dus jongens .morgen flink aan gepakt. De Kopenhaagsche wielerbaan beleefde een van haar grootste dagen, want de internationale om nium, waaraan renners uit Nederland, België, Duitschland en Deneraarken deelnamen, had een ware volksverhuizing naar de wielerbaan veroor zaakt. Van dc beide Nederlandsche vertegenwoordigers, Arie van Vliet en Jan Pijnenburg, kan speciaal van Vliet voldoening hebben over het heden ge boekte resultaat, want het gelukte hem, den Bel gischen wereldkampioen Scherens in een match i» deux een geduchte nederlaag toe te brengen, een overwinning, die Van Vliet's zelfvertrouwen met betrekking tot den grooten strijd tusschen de beide renners in het komende seizoen slechts kan versterken. 'Sprints. Eerste serie: 1 Scherens; 2 Engel. Tweede serie: 1 Arie van Vliet; 2 Falck Hansn. Finale der eersten: 1 Arie van Vliet (180 M. «n 10,6 sc.); 2 Scherens. Finale der tweeden: 1 Falck Hansen; 2 Engel. 500 meter tijdrit met vliegenden start: 1 Arie van Vliet in 30,13 sec.; 2 Scherens in 30,19 sec.; 3 Falck Hansen in 31,63 sec.; 4 Jan Pijnenburg in 31,91 sec. Achtervolgingsrit1 Grundahl; 2 Debruycker (België)3 Ehmer; 4 Jan Pijnenburg. Klassementrace, 50 ronden met 5 sprints: 1 Grundahl; 2 Debruycker; 3 Jan Pijnenburg; 4 Scherens. EindklassementDead heat om de eerste plaats tusschen Nederland en Denemarken elk 14 pnt.; 2 België 13 p.; 3 Duitschland 3 pnt. Koppclwedstrijd over 50 K.M.: 1 Falck Hansen Stieler In 1 uur 4 min. 15 sec. 22 pnt.; 2 Jacobsen Magnussen 22 pnt.; 3 Falck Hennansen—K. Jacobsen 8 pnt.; Op één ronde: 4 Christenen— Grundahl 23 pnt. Op de zevende plaats; PijnenburgEhmer met 7 punten.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8