Binnenlandsch Nieuws. Gemeenteraad Vlijmen een dubbeltje In afwachting van de blijde gebeurtenis. Dussen. IN DIT BLAD? I N D I T BLAD meentepolitie te Sjanghai op 6 Januari. Een der slachtoffers was de briga dier Turner, die een Japanschen poli tieagent verzocht, Japansche schild wachten, die passeerende Chineesche boeren naar hun meening onnoodig ruw behandelden, te vermanen. De Japansche politieman beweerde hierop, dat Turner het Japansche leger belee- digd had, en verzocht een soldaat den Brit af te ranselen. Turner werd daar op zoo mishandeld, dat hij in het zie kenhuis moest worden behandeld. In het protest, dat de Britsche con sul-generaal tot den Japanschen con sul-generaal heeft gericht, verzoekt hij laatstgenoemde een onderzoek te doen instellen. Hij vraagt voorts de verze kering, dat maatregelen zullen worden genomen, teneinde herhaling te voor komen. DE KROONPRINS VAN GRIEKENLAND GEHUWD. Zondag is te Athene het huwelijk I voltrokken tusschen kroonprins Paul van Griekenland en prinses Frederica van Hannover. Van zonsopgang af bewoog zich in alle deelen van de stad een dichte menschenmenigte vroolijk door de schitterend versierde en gepavoiseer- de straten en hoofdverkeerswegen. Overal langs den weg, welken de bruidsstoet zou volgen, werden reeds vroeg troepenafdeelingen opgesteld. De officieele plechtigheden begon nen om acht uur, aangekondigd door het lossen van vijf kanonschoten. Om half tien vertrok de prinselijke bruidsstoet van het koninklijk paleis, om zich naar de kathedraal te beoe ven. Een salvo van 101 kanonschoten maakte de plechtige inzegening be kend. Na de plechtigheden volgde nog een rondrit door de stad, waarvan een enthousiaste schare getuige was. Met spanning wacht heel Neder land op de blijde tijding der geboorte van een Prinsenkind. Hoevelen zijn er niet, die dezer dagen bij het hooren van klokgelui of bij het loeien van een fabriekssirene de ooren hebben ge spitst, vol hoop, dat die geluiden reeds het teeken waren, dat het verwachte heugelijke feit was geschied. Hoevelen hebben niet in deze dagen extra dikwijls hun radiotoestel aan staan en hoevelen zijn niet hoopvol af gegaan op een wit papier, dat achter een winkelruit wat op een bulletin ge leek. Nederland wacht inderdaad, met gespannen aandacht. Al die waakzamen en ongeduldigen behoeven echter niet te vreezen, dat, wanneer ons aller blijde verwachting inderdaad in vervulling zal zijn ge gaan, het verheugende bericht langer dan eenige minuten aan hun aandacht zal ontsnappen. Als een electrische vonk zal de tijding overspringen en heel Nederland in een oogwenk in vlam zetten. Eenige weinige seconden nadat het paleis Soestdijk over een speciale lijn het officieele communique zal hebben getelefoneerd naar het Bad hotel te Baarn, zullen de kanonnen bulderen, de klokken luiden, de bulle tins der bladen worden verspreid en zal de radio allerwegen den volke kond doen van de vreugdevolle mare. Want de verspreiding van het bericht is met zorg voorbereid en de modern ste middelen van de techniek zijn hier bij ter hulp geroepen. Hoe het vroeger wel ging. Er gaat een anecdotisch verhaal van een postduif die het was nog in de prille jaren van de negentiende eeuw r ze,er snelle wijze een belangrijk bericht, het Koninklijk Huis betreffen de, overbracht van het Loo naar Den Haag en daar, tot ontsteltenis van de popelende geadresseerden, doodleuk op het dak bleef zitten, met het bericht in het kokertje aan zijn poot. Men heeft het dier, met zijn bericht, met hst en geweld moeten vangen Bij de geboorte van Prinses Juliana waren wij al een stuk verder, van nukkige postduiven was men niet meer afhankelijk, telegraaf en telefoon het nieuws snel door het land en door de wereld. Ook thans zullen deze middelen der techniek groote diensten bewijzen Doch weer sneller en perfecter. Boven dien staan radio en telex als nieuwe vindingen ten dienste om aan het be richt de snelst mogelijke verspreiding te geven. Hoe het dit jaar zal gaan. a xVri Cen S^in in ^aar wek zal het A.N.P. zitten in het Badhotel te Baarn. Het Persbureau heeft daar een tijde lijk bijkantoor gevestigd, dat tevens het hoofdkwartier voor de berichtge ving over de blijde gebeurtenis zal zijn. Het Badhotel ligt in de bosschen in de omgeving van het Paleis Soestdijk. Een directe telefoonlijn zonder tus- schenkomst van centrales, telefonisten e" scaakelborden waarborgt de on- midde lijke verbinding van het Paleis boestdijk met de werkkamer van het A.N.P. in het Badhotel. Het officieele communique zal over deze lijn worden doorgegeven en dan verder worden verspreid. Het spreekt vanzelf, dat telefoontoestel in de werkkamer van het A.N.P. met de uiterste waakzaam heid wordt bewaakt, niet alleen door de redacteuren van het A.N.P., doch ook door eenige officieren, vertegen woordigers van het Departement van Defensie. Het is de bedoeling der regeering, dat het eerste bericht van het Paleis gelijktijdig aan den vertegenwoordiger van het Departement van Defensie en aan het A.N.P. wordt verstrekt. Onze Weermacht is daar, met haar kanonnen, in de berichtgeving inge schakeld, en daarom lossen vijf offi cieren van den generalen staf elkander bij toebeurt af om de wacht te houden bij het zoo gewichtige telefoontoestel, dat elk oogenblik kan gaan rinkelen. j?Man'lten in de werkkamer van het A.N.P. officieren en journalisten broederlijk tezamen. dien de vertegenwoordigers van de re dacties der Nederlandsche dagbladen, In hotel Trier, dat tegenover het Paleis ligt, is het verblijf gevestigd van cen aantal buitenlandsche correspon denten. Hoe krijgen deze journalisten in het Badhotel en in hotel Trier het nieuws van het A.N.P.? We komen hierbij aan de tweede phase van den korten levensloop van het blijde bericht. De doorgifte van het bericht is zoo geregeld, dat de journalisten in hotel Trier en in het Badhotel tegelijk met het hoofdkantoor van het A.N.P. worden ingelicht. Nu doet de telex goede diensten, want de telex is het middel bij uitstek om ge lijktijdig eenzelfde bericht aan een be perkt aantal adressen op de snelst mo gelijke wijze te doen geworden. Wan neer het officieele communique op de werkkamer van het A.N.P. is binnen gekomen en de dienstdoende journalist en de dienstdoende officier er van ken nis hebben genomen, wordt het getikt op een zich in die werkkamer bevin dende telexmachine. Met deze machine zijn verbonden een ontvangstmachine op het hoofdkantoor van het A.N.P. te Amsterdam en ontvangstmachines in hotel Trier en in het Badhotel. Dan rennen de journalisten in beide hotels naar de telefoon. Niet minder dan 14 telefoonlijnen zijn uit het gewone ver keer genomen en voor dit doel gere serveerd. Eenige seconden nadat in Baarn het bericht op de telex is getikt, wordt het te Amsterdam weer verzonden en nu wordt het eerst recht wereldkundig. Men kan aannemen, dat eenige oogenblikken, nadat het bericht per telex is doorgegeven, de bulletins der bladen zullen uithangen. Ook de radio wordt op de snelst mogelijke wijze bediend, als tenminste het bericht niet in den nacht door komt. Ook de telegraaf blijft niet werke loos. Op het Rijkstelegraafkantoor lig gen telegramformulieren gereed. Een telefoontje van het A.N.P. en het spreekt vanzelf, dat ook hierbij geen seconde wordt verzuimd en de tele graaftoestellen klapperen en zenden het nieuws naar alle deelen, ook de verst afgelegene, van ons land. Ook het platteland wordt aldus, door mid del van zijn periodieke nieuwsbladen, op de snelst mogelijke wijze ingelicht. Ook daar zullen na eenige minuten de bulletins uithangen en de kerkklokken luiden. Ook in alle garnizoensplaatsen staan telextoestellen, ten einde aan de be diening van de batterijen, welke de vreugdeschoten moeten lossen, zoo snel mogelijk het bericht te kunnen overbrengen. Ook het Departement van Defensie heeft zijn ontvanger, ter wij] op het Departement van Koloniën een dergelijk toestel zorgvuldig wordt bewaakt, ten einde aan de gebieds- deelen over zee zoo spoedig mogelijk per regeeringstelegram de blijde mare te kunnen melden. De nieuwsgierigen en ongeduldigen en zijn wij dat in deze dagen niet allemaal? behoeven niet te vreezen, dat het groote nieuws hun ook maar enkele minuten te lang zal worden onthouden. het aantal daardoor verzuimde uren tot een maximum van 8J/2 uur te doen in halen op de eerste vijf werkdagen der weken, vallende in het tijdvak, gelegen tusschen bovenbedoelden dag van be- drijfsstilstand en den vierden Zater dag daaropvolgende. Overwerkvergunning voor café's en hotels. De minister van Sociale Zaken heeft vergund, dat ten aanzien van mannen en vrouwen, die arbeid verrichten in een koffiehuis of een hotel, wordt af geweken van het bepaalde in artikel 1 van het Rusttijdenbesluit: le. op den dag, waarop de geboorte van een Koninklijken Prins of een Koninklijke Prinses plaats heeft; 2e. op den dag na dien, waarop de geboorte plaats heeft, echter indien de geboorte plaats heeft op een Zater dag op den onmiddellijk daarop vol genden Maandag. Op genoemde dagen mag de dage- hjksche onafgebroken rusttijden met zooveel uren worden verminderd, als de betrokken inrichtingen krachtens een vergunning langer geopend mogen zijn, met dien verstande nochtans, dat die rusttijd niet minder dan zeven uren mag bedragen. De winkelsluiting. De regeeringspersdienst meldt dat de minister van Economische Zaken verband met de viering van de te De toestand in Soestdijk is zeer lustig. Niets is er, dat er op wijst, dat buitengewone dingen te wachten staan. Prins Bernhard maakt het zeer goed. Vanmiddag heeft hij een autotochtje in de omgeving van Soestdijk gemaakt. MAATREGELEN VOOR DE BLIJDE GEBEURTENIS. Inhalen van verzuimde werkuren. De minister van sociale zaken heeft het volgende bepaald: Aan hoofden of bestuurders van on dernemingen. in wier fabrieken of werkplaatsen op den dag, volgende op dien der geboorte van een Prins of Prinses, of indien deze gebeurtenis op Zaterdag plaats vindt, op den daarop volgenden Maandag, in verband met de viering van die gebeurtenis, geen ar- verwachten geboorte van een Konink lijken Prins of een Koninklijke Prin ses, burgemeester en wethouders van a le gemeenten heeft gemachtigd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing van de Winkelsluitingswet te verlee- nen ten aanzien van den dag der ge boorte, mits deze niet op Zondag valt, en van den daarop volgenden werk dag. KERSTCOLLECTE BIO-VACANTIEOORD. De Kerstcollete in de Nederland sche bioscopen, ten bate van het Bio-Vacantieoord gehouden, heeft f37.578.69 opgebracht tegen het jaar tevoren f35.684.75. Het bestuur van de stichting Bio- Vacantioord betuigt hiervoor zijn dank aan het bioscoopbezoekend publiek, dat er aan heeft medegewerkt, dat thans weer vele honderden zwakke kinderen uit de allerbehoeftigste gezin nen te Bergen aan Zee kunnen worden verpleegd. VIERMOTORIGE TOESTELLEN VOOR DE K.L.M. In verband met berichten, dat de Douglas-fabrieken in Californië door overvloed van orders voor het Ame- rikaansche gouvernement, geen 4- motorige Douglas-toestellen voor de K.L.M. in de eerstkomende twee jaar zouden kunnen leveren, waarom de di rectie der K.L.M. zich tot de Duitsche fabrieken zou hebben gewend om daar de mogelijkheid van order voor een 4-motorig toestel heeft gespreken, ver neemt de Tel. van de zijde der K.L.M.- directie dat zij nog geen enkele order voor een 4-motorig toestel heeft ge plaatst. Van vertraging in aflevering van Douglas-toestellen voor de K.L.M. is tot heden niets gebleken. Van de des tijds bestelde 14 D.C. 3-machines moe ten er nog 5 afgeleverd worden en wel voor 1 April a.s. Hierin zal stellig geen vertraging ontstaan tenzij zich natuur lijk buitengewone omstandigheden zou den voordoen. DE FRANKEERING VAN LUCHTPOSTBRIEVEN. Nog dikwijls worden brieven ver zonden per luchtpost Amsterdam- Bandoeng en bestemd voor andere lan den dan Ned.-Indië, gefrankeerd met cent per 10 gram. In het bijzon der is dit het geval met brieven voor passagiers en andere opvarenden van Nederlandsche mailschepen, gericht aan tusschenliggende havens. Het port van 12J^ cent per 10 gram is echter uitsluitend van toepassing op de brievenpost voor Ned.-Indië. Voor alle andere brieven geldt het gewone internationale tarief (eerste 20 gram 123^ cent en elk volgend gewicht van 20 gram 7y2) terwijl daarenboven een luchtrecht verschuldigd is dat niet voor alle landen gelijk is. Voor Egypte b.v. is het luchtrecht 5 cent en voor Colombo 10 cent per 5 gram. Voor deze brieven is ook het etiket ,,per luchtpost, par avion kosteloos op de postkantoren verkrijgbaar, vereischt. De postkantoren verstrekken nadere inlichtingen. LIBERALE KLACHT TEGEN HET „KATHOLIEK INSTITUUT VOOR V OLKS VOORLICHTING". In de gemeente Utrecht en verschil lende andere plaatsen van ons land is door het Katholiek instituut voor volksvoorlichting" een pamflet ver spreid, waarin op krenkende wijze over het liberalisme en de liberalen wordt gesproken. Het dagelijksch bestuur van de libe rale staatspartij ,,De Vrijheidsbond" heeft tot den officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Utrecht het verzoek gericht om tegen de schrij vers en verspreiders een vervolging in te stellen wegens overtreding van de artikelen 137 c en 137 d van het wet boek van strafrecht, daar het van oor deel is, dat het pamflet zich opzettelijk Komt er een nieuw raadhuis Ue raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bij een onder Voorzitterschap van burge meester v. d Ven, die de opening na mens B. en W vergezeld liet gaan van de beste wenschen voor 1938 De heer v. d. Griendt, wenschte na mens de overige raadsleden B. en W. hetzelfde toe en hoopte dat 1938 van cen vruchtbare samenwerking tusschen zijn0" en dCn raad 9etui9e ma9 De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Aan de orde: 1. Herbenoeming van een lid der schaarcommissie wegens periodie ke aftreding. De heer J. van Helvoirt, Jzn. werd herbenoemd. 2. Herbenoeming secretaris-penning meester van het Burgerlijk Armbe stuur afd. Nieuwkuijk, wegens pe riodieke aftreding. Ook hier werd het aftredend lid J. v. d. Brand, herbenoemd. 3. Verzoek om ontheffing van school geld met voorstel van Burg. en Wethouders. Wordt op voorstel van B. en W. in besloten vergadering behandeld. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot het afsluiten van twee onderhand- sche geldleeningen, ter aflossing van de ontvangen Rijksvoorschot ten in het belang van de Volks huisvesting. De Voorzitter stelt namens B. en W voor over te gaan tot conversie van een geldleening groot 167.199.67 a 4% tegen 3y2%. Het besluit zal de Woningbouwver- eeniging het eerste jaar reeds een voordeel opleveren van 1840. De heer v. d. Meerendonk vraagt of het niet beter is met dit voorstel te wachten op de mogelijkheid dat de re geering zelf tot renteverlaging zal overgaan. De Voorzitter zegt dat daar wel niets van zal kunnen komen, boven dien brengt langer wachten financieele nadeelen mee. De heer v. d. Meerendonk wijst ver der nog op de groote behoefte die er Verbetering Nieuwe Steeg. De raad dezer gemeente kwam Za terdagmiddag in openbare vergadering bijeen onder Voorzitterschap van burgemeester Snijders. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opende de 'vergade ring met het uitspreken van een korte Nieuwjaarsrede, waarbij het zijne ver heugenis uitsprak over het voorspoedig herstel van Z.K.H. Prins Bernhard. In het kort gaf hij voorts nog een over- 1937 Van dC 9emeente over ^et laar Hierna ging de raad over in gehei me vergadering, waarna besloten werd over te gaan tot verbetering van de Nieuwe Steeg, de weg tusschen Hank en Dussen. en de werkzaamheden hier van onderhandsch te gunnen aan den laagsten inschrijver, de N.V. Aug. v. Dijk en Petit te Bergenopzoom voor de som van ƒ41685.—. De firma L. v Drunen Zn. te 's Bosch had inge schreven voor ƒ41940,-. De raming was ƒ41800.—. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van den gezamenlijken be- stuurdersbond van landarbeiders waar in gevraagd wordt een einde te maken aan de willekeurige behandeling van de opzichters, waarvan de tewerkge- stelden het slachtoffer worden, zoodat niemand in staat is het uurloon dat op 0.20 gesteld is te bereiken. De Voorzitter zegt dat hij met deze aangelegenheid in feite niets te maken heeft, maar toch in het belang der werkloozen een onderzoek naar den toestand in de werkverschaffing heeft ingesteld. Spreker zegt dat deze zaak echter onder de aandacht van den be trokken minister gebracht moet wor den. De heer van Rijswijk zegt dat ge dupeerde arbeiders recht hebben op een lichaam waartoe zij zich moeten kunnen wenden. Wanneer zij van mee- ning zijn, dat zij onrechtvaardig wor den behandeld. Spreker zegt dat mis schien bereikt zou kunnen worden in den vorm van een contact-commissie, die dan zal staan tusschen de werkloo zen en B. en W. De Voorzitter kan in zeker opzicht met dit voorstel meegaan, maar hij zegt dat de tewerkgestelden toch ook aan kunnen kloppen bij de besturen van de diverse werknemers-organisa ties Spreker zegt dat men reeds meer malen met klachten bij hem is geweest en hij kan dan ook ten volle beamen dat het onmogelijk is met een loon van o. een gezin te onderhouden. Spre ker heeft toen de werkloozen beloofd dat er een nader onderzoek naar deze kwesties zou worden ingesteld, maar hij heeft toen tevens uitdrukkelijk te gen staking gewaarschuwd. Zij hebben evenwel tot hun eigen schade niet willen luisteren en zijn toch in staking gegaan, spreker kan dit niet anders kwalificeeren als onverantwoordelijk en hoogst roekeloos. De Voorzitter leest dan een schrij- bei\dsgezhmerL°nin^en *°°r 9r°°te °e Voorzitter zegt dit punt onder de ac Y,an woningbouwvereeni- ging te zullen brengen. Het voorstel van B.' en W. wordt hierna z.h.st. goedgekeurd 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot handhaving van de o.l. school. Wordt goedgekeurd. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verzoeken van ontheffing van de verplichting, tot het nemen van -^. een besluit tot het handhaven van de o.l. school. -/,v Wordt goedgekeurd. °P de aanvullingsagenda staat voorts nog een voorstel van B en W om toe te treden tot de fraude-risico verzekering. De Voorzitter zegt dat daarmede de zekerheidstelling zal komen te ver- vallen. De premie bedraagt f 125 per 5 jaar. Wordt goedgekeurd. 1 Op voorstel van B. en W. wordt eveneens goedgekeurd dat aan den ambtenaar ter secretarie een toelage wordt verstrekt van 100.— 1 De heer Verschuren stelde voor de- 1 van /300e"aar SaIa"'S te 9eVCn De Voorzitter zegt dat B. en W. °P dit voorstel niet in kunnen gaan De heer v. Mierlo stelde daarop in plaats van ƒ300.— een verhooging van 100.—voor. y Ook dit voorstel werd verworpen 1 Voor stemden de heeren Verschu- 1 ren, v. Mierlo, Willigers en v. Sprang. j x* rondvraa9 beijverde de heer v. d. Meerendonk zich voor den bouw j van een nieuw raadhuis of voor uit- breiding of vernieuwing van het be- staande. Spreker vraagt met het oog hierop een raadhuis-commissie te be- noemen. Z.i is uitbreiding hoogst noodzakelijk daar de ambtenaren niet eens voldoende over ruimte hebben j De Voorzitter zegt dat dit punt reeds meermalen de aandacht van B. en W. heeft gehad, die zich goed bij- de meening van den heer v. d. Mee rendonk kunnen aansluiten. Spreker hoopt hierop in de volgende vergade ring terug te komen, waarna sluiting. cent gemakkelijk gehaald kan worden, grondwerkers misschien uitgezonderd.' aar de meening van den minister zijn dus de lage arbeidsloonen te wijten aan te geringe arbeidsprestatie. De ar beiders zijn ontevreden en willen niet werken en gaan dan maar staken, waarbij zij werkwilligen door allerlei bedreigingen met zich mee sleepen Urn deze redenen acht de minister een strenge straf wel op zijn plaats en hij- deelt dan ook mede dat alle tewerk gestelden die aan de staking hebben meegedaan tot nader order van de steunverlening moeten worden uitqe- sloten. a De heer van Besouw kan zich daar mede niet vereenigen want hij meent dat de stakers wel degelijk in hun recht waren en daarom groot gelijk hadden toen zij het werk neer legden. Spreker meent daarom dat de ingeze tenen van Dussen en Hank de stakers 200 veel mogelijk bij moeten staan, zoodat zij de komende moeilijke weken doorkomen. Ook kan spreker met den heer v. Rijswijk meegaan, wanneer deze pleit voor het benoemen van een contact-orgaan uit den raad. De Voorzitter zegt dat hij door het schrijven van den minister een heel anderen kijk op de zaak gekregen heeft en niet anders kan doen dan de straf toepassen. B. en W. zijn, aldus spreker gaarne bereid personen die met gegronde klachten te helpen, maar hier gaat dit niet op, omdat men de boed heelemaal is gaan verdraaien. Wat betreft het instellen van een commissie, is spreker nu van meening dat de arbeiders-organisaties zelf maar voor hun eigen belangen op moeten komen. De heer v. Balkom zegt dat hem meermalen er op gewezen is dat de schafttijden voor de arbeiders door gaans veel te kort zijn. De Voorzitter zegt dat men daar nu niet mee aan behoeft te komen, daar er op andere tijden voldoende gelegen heid is met bezwaren voor den dag te komen, waarna de discussie over dit punt door hem gesloten werd. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin. gen uit plaats en streek, zooals ze voorkomen En dat alles voor I e k d 8 k o k P g' P d; li d: V 8 L de M V. ve be de de de op ui ov se) va nu de de sh sal ha zei in bei ho als bal vo< Nii rer pei fin MpI O r-.o I_ a. 1. 1 XT t uri/'k fL i p V w »au Vit- IC VI di VI hi h. di di di V£ W£ Sll Lo va 4d 40, op ke Al 8sl 39' me op COI

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2