BINNENLAND. GEMENGD BURGERLIJKE STAND AGENDA'S. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. NIEUWKUiJK. RAAMSDONK. Sport. Laatste Berichten. Marktberichten, en met haar zoovele trouwe bloedver wanten en vrienden. Doch het werk daarginds roept hem en met pleizier gaat hij er heen, opge wekt en vol goeden moed. Natuurlijk zijn daar gevaren, maar hij vreest die niet. Weer eens hebben wij de moed en wilskracht van een .zielenredder" be wonderd, de overtuiging opdoend, dat deze Missionaris veel, maar dan ook veel meer doet voor God dan wij alle- daagsche menschjes. Met een woord van dank en de beste wenschen voor zijn werk in de toe komst hebben wij afscheid genomen van deze „arbeider in Gods wijngaard". Onder Gods zegen moge het hem goed gaan bij zijn arbeid in de Missie. Groot Nationaal Solistenconcours. A.s. Zondag 16 Januari zal in het nieuwe gymnastieklokaal van het Jon genspatronaat de voortzetting plaats vinden van het Nationaal Solisten-con cours uitgeschreven door de harmonie der Jongenscongregatie. Het concours zal reeds des middags te 12 uur aan vangen. Een 60-tal solisten, voor een groot deel uitkomend in de hoogere afdeelingen, zullen alsdan deelnemen. Uitvoering. Zondagavond om zes uur wordt in de zaal van café Th. Elshout vanwege de handboogschutterij „Constantia" voor hare donateurs en leden een uit voering gegeven door „Berlicum's ge mengd toneel", onder regie van den heer A. Schmeink. Opgevoerd wordt: „Wij zoekenzoeken" en een klucht van Herman Steijlen. Konijnendiefstal. Ten nadeele van een werklooze, H., werden uit een goed afgesloten hok eenige konijnen gestolen. Voor de betrokkene, die deze dieren pas had gekocht als fokmateriaal, een schadepost. Moedercursus. Onder leiding van Zuster Smit uit Den Bosch, wordt alhier een moeder cursus gegeven met groote deelname. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan en Ant. zoons van Ant. Kol- mans-v. Huiten. Overleden: Jan Pulles, echtg. van Petr. de Gouw 60 jaar. In de sigarenmakerij van den heer Akkerman werd in de nacht van Maan dag op Dinsdag jl. ingebroken Er werd een portemonnaie ontvreemd inhoudend I ^5, alsmede een rijwielkaart en belastingmerk. De politie h«»eft»de zaak In onderzoek. - - -- Op 19 Januari hoopt de heer J. Verhoeven den dag te herdenken, dat hij voör 25 jaren in dienst trad bij de familie B. van Dijk-Stoop alhier. In den boomgaard van den heer van Schendel-v d- Pluijm had een prac- tische snoeiles plaats voor fruittelers en kleine boomgaard bezitters. Deze les ging uit van de plaatselijke afdeeling van den N C B. Velen hebben uit deze les veel kunnen leeren en kunnen dit thans in practijk brengen. Donderdagavond hield de R. K. Tooneelvereeniging «Oefening en Ver- maak» in het Patronaat een algemeene ledenvergadering. Het verslag van den secretzris-penningmeester gaf een batig saldo aan van ruim f30, Besloten werd in October, naast de gewone uitvoering met Kerstmis, een Bonte Avond te organiseeren. Het Parochiaal overzicht van de Pa rochie van O.L. Vrouw Geboorte over 1937 vermeldt, dat zijn uitgereikt 24,000 H. Communies, 32 Doopselszijn toegediend en 13 personen zijn over leden. Het aantal zielen op 1 Jan. '38 bedroeg 1100. Aan het veer Sleeuwijk Gorinchem werd Woensdagavond door Rijksambte naren uit Breda een groote partij ge •mokkeld sigaretten papier in beslag genomen. Een passagier der ATO-bus bleek een groote hoeveelheid verborgen te hebben, hij werd gearresteerd en naar Breda overgebracht. Een groote koffer die in de dus lag, werd in beslag ge nomen deze bleek eveneens een groote partij te bevatten- Deze koffer behoorde aan een anderen passagier, die inmid dels de bus verlaten had en de plaat gepoetst. Het was een goede slag voor de ambtenaren Het Oranje-comité is met zijn verrassing gereed gekomen en het wenscht de nieuwsgierigheid der inwoners niet langer te prikkelen. Ziet hier hegeen ons staat te wachten; Op den dag van het bekend wor den van de geboorte van een prins of prinses zal klokkengeluien muziek ons daarvan op de hoogte stellen. De daarop volgenden dag om 8 uur reveille door de harmonie Apollo terwijl om half 11 een kin deroptocht zal worden geformeerd welke begeleid door de harmonie Appollo door de gemeente tr« kt. Om 2 uur des middags zal op het plein der St. Antoniusschool door burge- lampionoptocht waaraan ieder recht geaard Bergenaar zal deelnemen. Om 7 uur wordt het vreugdevuur op het marktplein ontstoken waarna polo naise over het marktplein en bal cbampêtre voor welke gelegenheid gedurende de avonduren een orgel voor de noodige afleiding zal zorgen. Op dezen dag is aan alle cafés ge legenheid gegeven tot het houden van muziek. Voor een feeëriek ver lichting van het marktplein is zorg gedragen. De winkeliers worden veezocht hun etalages feestelijk te willen verzorgen terwijl verder het devies luidt: Op dien dag geen huis zonder vlag. Wij vernemen verder dat de electriciteitsfabriek van de N.V. P.N.EM. ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis feestelijk zal worden verlicht. Voorzeker zal deze verlichting, de fabriek eigen, schit terend zijn. Het aantal inwoners dezer ge meente bedroeg per 1 Januari 1938: 2891. Het vermeerderde in het jaar 1937 met totaal 23 personen. Er ves tigden zich 200 personen, terwijl er 227 vertrokken. De vermeerdering van 23 zielen is ontstaan uit het geboorte overschot. Zondag a.s. geeft de fanfare der H. Familie niet in het R.K. Vereeni- gingsgebouw doch in „Het Wapen van Amsterdam" haar uitvoering. Bij die gelegenheid zal de tooneelvereeni ging „Kunst na Arbeid" uit Nieuw- kuijk haar medewerking verleenen en het bekende werk van Felix Timmer mans opvoeren: „En waar de ster bleef stille staan". Wel jammer dat de plaatselijke too neelvereeniging in deze wordt gepas seerd. De laatste collecte voor de a.s. oranjefeesten bracht alhier op 62.50. Aantal inwoners op 1 Jan. 1937: 2775; vertrokken 172, Ingekomen 131, Geboren 54, Overleden 31; Verminde ring 18. Aantal inwoners op 1 Januari 1938: 2757. Verkeersongeval. Woensdag morgen circa 10 uur werd de 40-jarige landbouwer Jan Fitters op 't Hoog" al hier, terwijl hij per rijwiel naar de Bos sche markt reed, door een hem achter op rijdende auto aangereden. De man werd een 10-tal meters ver der tegen den grond geworpen en kwam wonder' boven wonder, behalve een schaafwond aan den arm, een ge scheurde jas en een vernield rijwiel, oogenschijnlijk met den schrik vrij. La ter thuis zijnde, klaagde hij erg over toenemende pijn in de heup, zoodat een geneesheer ontboden werd. Solisten-concours. Het door den bond van „Langstraatsche harmo nieën" georganiseerde solisten-con cours, dat dit jaar alhier gehouden zal worden, werd door het bestuur onzer harmonie vastgesteld op Zondag 6 Fe bruari a.s. Het uitvoerend comité heeft met haar inschrijvingen groot succes gehad. De aantrekkelijkheid van dit concours hebben de verwachtingen van inschrijving ver overtroffen, zoodat het in overweging zal worden genomen of dit concours al of niet tot twee dagen verlengd zal worden. In de jury heb ben zitting genomen de bekende musici H. van Abeelen, toonkunstenaar te Tilburg en P. van Leeuwen, Kapel meester le reat. inf. te Assen. RAAMSDONKSVEER. Dekeuring voordendienstplicht der lichting 1939 zal voor deze ge meente plaats hebben in het St. Henricusgebouw, J. 20, alhier, en wel op Dinsdag 1 Februari a.s., om 9 uur v.m. voor hen, wier namen beginnen met de letters A en B. tot Bouwens; en om 2 uur namiddag voor de namen B. le beginnen bij Biiaire tot en met J. tot W. J. Joore en op Woensdag 2 Februari a s, om 9 uur, voor hen wier namen begin- de letters J. vanaf W. J. Joore tot en met Z. Bij gelegenheid der aanstaande geboorte van een prins(es) is op den dag van de geboorte en op den vol genden dag ontheffing verleend van het sluitingsuur tot des nachts twaalf uur zoodat de café's een uur langer geopend mogen blijven. Verder is aan de caféhouders ontheffinn verleend van het verbod betreffende het maken van muziek en het gelegenhed geven tot dansen voor die dagen tot elf uur. Tot Commissie van Fabricage in deze gemeente zijn benoemd de heeren C. J. Kanters, G. C. de Bont en J. W. Mertens. De R.K. Vrouwenbond hield 13 Januari il. een algemeene vergadering in het St. Henricusgebouw, Na opening van de vergadering door de presidente bie de leden hartelijk welkom toeriep werd door de secietaresse een keurig verslag uitgebracht over de verrichtingen van den Vrouwenhond overhet afgelopen :aar. Daarna had de opvoerin plaats van het drama in drie bedrijven »Als het bloed spreekt* met een voor en naspel van W van deu Berg, De opvoerinp geschiedde noor de bekende töoneelclub vervtlden uitstekend hun rol, Naafloop werd de toneelclub dan ook met een daverend aplaus beloond, Mej L P van der Hagen, uit Som- boek is benoemd tot onderwijzeres aan de St Theresiaschool alhier, Door de R.K. Tooneelvereeniging »Kunst na Arbeid* is in studie geno men het prachtige blijspel ineen bedrijf S.O.S. Op Zaterdag 15 Januari a s. zal de Spaarvereeniging E.L.T.A.,gevestigd bij J. A. Heere, haar 12'/a jarig bestaan vieren. De echtelieden Lourens Snoeken Hendrikjen Bos, wonende aan de Kei zersdijk, hopen op Donderdag 27 Ja nuari a-s- den dag te herdenken, dat zij voor 50 jaren in het huwelijk traden. Het zal het nog krasse echtpaar dien dag voorzeker niet aan belangstelling ontbreken. Zondagmorgen om half tien treedt Ds Oost op in de Dorpsche Herv. Kerk en om 2 uur in die op 't Veer. Nieuwe regeling der Werkloos heidsverzekering Lit de toelichting op het bij den Hoogen Baad van Arbeid aanhangig gemaakte voorontwerp van wet in zake de verzekering tegen de gelde iijke gevolgen van werkloosheid, blijkt dat minister Romme voor stander is van het volgende Verplichte verzekering; uitvoering door het bedrijfsleven zelf, waarbij bedrijfsraden zullen worden ingeschakeld risico zal door de bedrijven wor den gedragen; premiebetaling geschiedt door de werkgevers, die de helft op de arbeiders moeten verhalen verzekering omvat, met een weinig beteekenende uitzondering, alle arbeiders in dienst van een onder neming. De kermis te Tilburg. De Tilburgsche Kamer van Koop. handel heelt in nijverheids handels- en middenstandskringen een enquête ingesteld naar de vraag of het wen- schelijk is om de jaarlijksche kermis, welke thans valt op den Donderdag voorafgaande aan den eersten Maan dag in September en eindigt met dien dag, te vervroegen. Uit de binnengekomen antwoorden heeft de Kamer de copclusie getrokken, dat verreweg het grootste deel van het Tilburgsche bedrijfsleven en ook van de Tilburgsche bevolking gebaat zou zijn bij een dergelijke vervroe ging. Alleen in de kringen der neringdoenden waren de meeningen min of meer verdeeld. Als meest gewichtigen grond voert de Kamer aan, dat het tijdstip waarop de kermis thans gehouden wordt,juist samenvalt met een periode van seizoendrukte in de Tilburgsche wollenstoffen-industrie, waardoor het voor deze bedrijven steeds op nieuw niet zonder bezwaar is vacan- tie aan het personeel toe te staan. In dit verband heeft de Kamer thans een verzoek gericht aan het gemeentebestuur om de kermis te vervroegen in dier voege, dat de kermis voortaan zal aanvangen op den Zondag voorafgaande aan den eersten Maandag van Augustus en zal eindigen op dendaaropvolgenden Woensdag. In een bijgevoegden brief dringt de Kamer voorts aan om maat regelen te nemen tegen het groot aantal loterijen en tombola's op het kermisterrein, hetwelk schade toe brengt aan den neringdoenden middenstand. En eindelijk vraagt de Kamer om zooveel mogelijk paal en perk te willen stellen aan het toenemende lawaai, dat van sommige kermis inrichtingen uitgaat,omdatdaardoor de huizen van de dichtst-omwonen- den gedurende de kermis vrijwel onbewoonbaar zijn. Nieuwe Staatsleening met oploopende rente Naar de Tel. inzake de staats- conversie verneemt, heeft deminis- ter van Financiën besloten lot de uitgifte van een 38-jarige staats leening met gelijke aflossingen, warrin alle aflosbaar te stellen 4 pCt. leeningen, te weten de leeningen 1931. 1933 I; 1933 II, 1934 en 1936 zullen worden geconverteerd, welke leening derhalve ongeveer 1700 millioen gulden groot zal zijn. De houders van obligatiën der genoemde leeningen zullen bij de toewijzing recht van voorkeur hebben. De rentevoet is bepaald op 3 pCt. gedurende de eerste 10 jaren en op 3'/2 pCt. voor den verderen duur van den looptijd, terwijl de uitgifte tegen den koers van 99'/a pCt. zal geschieden. Het ligt in het voornemen het prospectus in 't begin der volgende week verkrijgbaar te stellen. De inschrijving zal worden open gesteld op 27 Januari a.s. bij de bekende bankinstellingen en bij het MICIIM/e Overval met berooving te Emmen. Te Nieuw-Dordrecht gemeente Emmen is de 24 jarige KI. Boekholt uit Weerdinge door twee nog niet bekende mannen overvallen en van een bedrag van f325 beroofd. Boekholt was bij zijn verloofde mej. W. te Nieuw-Dordrecht op bezoek geweest en begaf zich daar na op weg naar huis. Op den Veen- niet ver van de woning van het meisje werd hij door twee mannen aangehouden. De een sloeg hem met een bijl de ander beroofde het slachtoffer van een portemonaie waarin zich aen bedrag van on geveer f325 bevond. Hierop namen de aanvallers de vlucht. Boekholt strompelde terug naar de woning van van waaruit de politie werd gewaar schuwd later kon de aangevallene die niet ernstig gewond was, zich te Emmen naar een dokter begeven om verbonden te worden. De politie laat zich over de stand van het onderzoek niet uit, evenwel werd reeds een vermoedelijke dader aangehouden. Er word een bepaald spoor gevolgd. De bijl is later in de omgeving van de plaats van den aanval teruggevonden. JO VAN GEENE. De Waalwijksche wielrenner Jo van (ieene is ook bij de kopstukken in de wielerwereld bekend. Zoo zal hij heden op uitnoodiging van Jan Pijnenburg als gangmaker fungeeren tegelijkertijd met Jan Mar tens voor een wedstrijd achter tan dems die Pijnenburg in het Ant- werpsch Sportpaleis moet rijden te gen den specialist Ronsse. 29 Januari a.s. neemt Jo van Geene met als koppelgenoot B. van Helvoirt, deel aan een koppelwedstrijd voor profs en onafhankelijken eveneens te Antwerpen. De Gentsche Zesdaagsche. Nadat Van Schijndel-v. d. Broek een dag aan kop hadden gestaan, was de stand dezen nacht 1. Buysse- Billiet, 2. Slaats-Pel- lenaars. 3. Van Schi|ndel v. d. Broek, 4. Gutmbretière—Giorgetti, Op 4 ronden: 5. Deneef-De- kuysseher. Op 7 ronden 6. Naeye—Martin. Op 8 ronden 7. Depauw-Bruneau. Op 9 ronden 8. Raes - Thyssens, 9. HuysVerreyken. Op 12 ronden: 10. Defoordt Meerschaert. Op 18 ronden: 11. Debruyker— Verhaegen, DAMMEN. W. D. V. De 1.1. Dinsdag voortgezette club- competitie brachten de navolgende uitslagen A. HollemansH. Brouwers 02 D. VerhagenH. Leijtens 20 Fl. HollemansA. v. d. Gouw 20 Joh. HulstA. Moonen 02 Fr. le VruchteFr. v. d. Gouw 02 A.s. Dinsdag wordt deze competitie vervolgd. Aanvang 8 uur. WAALWIJK. Van. 7 tol 14 Januari 1938. Geboren: Jan, zv. van A. Schoonder- mark-Treffers Anna Gerarda, dv. P. P. Adriaanse-v. de Coevering Adriana Pctronella Maria, dv. A. van Rooij-Ver- meulen Maria Pctronella, dv. J. H. v. Mierlo-Heessels Henricus Gerardus Johanna Maria, zv. G. A. Dnijvelaar- Lombarts Gerardus Richardus Marie, zv. C. J. Mustert-Cloin Josephina Maria Francina, dv. A. II. Bergmans- Adriaanse Cornelia Anna Maria Pc tronella, dv. H. J. B. van Bladel-Naaij- kens. Ingekomen personenJ. Th. van Schagen van Westzaan M. J. van Schagen van Westzaan N. G. Donders van Loonopzand J. E. G. Hossel van Terheijden Fra P. M. Hossel van Ter- heijden J. F. Hossel van Terheyden Ga. A. Hossel van Terheijden Ja. M. Bakkers van Hilversum B. Wester veen en gezin v. Geleen - Ha. v. Strien v. Gelcen - Ma. Chr. J. Verhaagen v. Vlijmen Ma. Chr.J. Verhaagen van Vlijmen Aa. A. W. M. v. Delft van Rotterdam. Vertrokken personenH. C. Mutsaerts naar Tilburg G. N. A. van Delft naar Amsterdam Ma. J. van Brunschot naar 's-Bosch Ma. P. Bergmans naar Asten Ja. P. Proveniers naar 's-Bosch E. J. van Kempen naar Oploo c.a. L. A M. de Greeff naar Roosendaal Eth. A A. Broumels naar 's-Bosch -- Fr. W. van der Loo en gezin naar Vlij- men-Haarsteeg. Het Fransche Cabinet afgetreden. ParijsHedennacht heeft het cabinet Chautemps zijn ontslag ingediend bij den president der republiek- De ontbinding der regeering is uitge lokt door een onverwachte gebeurtenis in de Kamerbijeenkomst, juist toen de Minister-president aacht ten koste van veel inspanning erin geslaagd te zijn de meerderheid verkregen te hebben voor het behoud van den frank in monetaire vrijheid- Bij monde van Ramette beweerde de communistische partij, toen zij haar stem ging motiveeren, ernstige criiiek op de algemeene politiek der regeering en gaf zij zelfs te verstaan dat zij, Chautemps verhief onmiddellijk en niet zonder heftigheid zijn stem tegen de communistische verklaring en ein digde met de woorden: »Ramefte vraagt vrijheid van handelen voor zijn partij. Wat mij betreft ik geef hun die vrij heid*. Deze mededeeling baarde opzien in de vergadering, speciaal in de banken van socialisten en communisten. Deze beide groepen vroegen onmiddellijk schorsing der bijeenkomst omdat zij den toestand die ontstaan was wilden onderzoeken. Blum, die reeds vertrokken was, werd onverwijld teiuggeroepen en in een korte bijeenkomst van de fractie wer den de socialistische ministers uitge- noodigd het cabinet geen medewerking: meer te verleenen. De socialistische afgevaardigden zul len in een officieele resolutie uiteen zetten dat hun houding Was opgelegd door de waarschijnlijkheid dat de com munisten zich van stemming zouden!- onthouden en doordat de minister pre sident die mogelijkheid aanvaard had Onder die omstandigheden leek het hun dat de parlementaire basis van de regeering Chautemps gewijzigd was in striid met de overeenkomst tusschen dev verschillende groepen van het Volksfront. Wat later deelde Blum aan Chautemps de beslissing der socialisten mede. De premier meende dat hij niet moest trachten de socialisten van hun besluit te weerhouden en trok daaruit de con clusie door aan Lebrun het collectieve ontslag van het cabinet aan te' bieden In verband met de nieuw te vormen regeering werden hedenmorgen de na men van Herriot, Farraux en Daladier reeds genoemd. De socialistische fractie van de Fransche kamer en de partijraad van de S.F.I O. hebben zich inmid dels in een gemeenschappelijke vef- gadering voor de vorming van een derde volks frontministerie onder socialistische leiding uitgesproken, De Fordfabrieken in Amerika zullen met ingang van a.s. Maandag 10 000 nieuwe arbeiders aannemen. Verduistering van 25.000 gulden te Haarlem. Naar wij vernemen is een ernstige - fraude aan het lient gekomen bij een Haarlemsche agent van deAlg. Friesche Levensverzekering Mij te Leeuwarden. De man wordt ver dacht verduistering te hebben ge pleegd, in totaal voor een bedrag van ongeveer 125.000. WAALWIJK. Zaterdag 1.302.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zaterdag, Zondag en Maandag Luxor Bioscoop »Nooit te Laat«. Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum »Dat zaakje is niet' pluis«. _'Sj i üf' Zondag 12 uur Algemeene jaar vergadering liedertafel »Oefening en r Vermaak« in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedet tafel „Tot Bloei der Toonkunst", r. Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gymnastieklokaal O.S. Waalwijk, 14 Januari '38. Eieren 5 cent. Varkens: geen handel. DE TOONEELGROEP PIET VINK TE WAALWIJK. De bekende tooneelgroep Piet Vink komt a.s. Zondag in de groote zaal van onze R.K. Werkliedenvereeriigrng een opvoering geven van het mooie too- neelstuk „De Witte Non", bewerkt naar de bekende roman van Bob Constandse. Dit beteekend voor onze looneel- liefhebbers goed nieuws. Zonder ook maar aan onze dillettantcnvereenigin- gen iets te kort le willen doen, is een tooneelavond te geven door een goed beroepsgezelschap, toch altijd liet r „neusje van de zalm". Maar tusschen beroeps tooneel en beroepstooneel is ook een heel groot verschil, want zoo als in elk bedrijf of vereeniging, schuilt ook onder de beroepsgezel-^ schappen nog wel eens wat kaf. Dil kan gelukkig van Piet Vink, van zijn hekend staand gezelschap niet gezegd worden, want zoolang wij deze tooneelgroep kennen, heeft deze groep altijd gezorgd voor goed ver zorgde voorstellingen, goed in alle opzichten. Het is dan ook een goed idee ge weest van het bestuur der R.K. Werk- liedenvereeniging, om a.s. Zondag Piet Vink uit te noodigen te komen spelen en nog wel een zeer goed, span nend, romantisch stuk „De Witte Non". In een kort onderhoud, wat wij met tooneelleider hadden,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 10