Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VIRGINIA'S KEUZE. BUITENLAND „ROORD BRABAHD" K FEUILLETON Twintig jaren Sovjet-Unie. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Grii ou en vjriep „MIJNHARDTJES' NUMMER 5. ZATERDAG 15 JANUARI 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Twintig iaar heeft het bolsjewisme zich in Rusland weten te handha ven. 't Is géén kunst, het zal er nog langer bestaan. Het zijn de stichters van de Sovjet Unie, welke het aan de wereld, aan óndere dan bolsjewistische machts usurpators mede, lubben geleerd, hoe een minderheid de macht kan verwerven, behouden, uitbreiden, ten slotte met goedvinden van degroote meerderheid. Deaanvangs- methode vooi een en ander is be kend en vanouds beproefd het ge weld eener revolutie Voor het eerst in de moderne geschiedenis echter pasten de bolsjewisten een methode toe om de uitkomsten van de door hen uitgevoerde revolutie te behou den ze belemmerden de rormale geestelijke evolutie. Stop I heb en de bolsjewistische revol'itionnairen gezegd. We verze keren de uitkomsten van ons geweld door de geestelijke ontwikkeling met hetzelfde geweld stop te zetten. Het Russische volk zal en mag niet anders meer denken en spreken op straffe des doods dan wat wij, machthebbers, verkondigen. Het zal niet anders meer lezen of aanhoo- ren dan wat in overeenstemming met ónze zienswijze is. Het volk zal in vergaderingen nie-t meer samen komen dan ten behoeve van onze doeleinden. Zoolang een volk naar deze rege len bestuurd wordt en de leiding niet verslapt zoolang, als in Rusland, het ontzag voor den wil der heerschers er wordt ingehouden met steeds versch bloed van tegen strevers of van degenen, die men daarvoor wil laten doorgaan, zóó lang zal het systeem onfeilbaar werken. Daar zijn geen hersens voor noodig, alleen maar de durf om een onmenschelijke tiran te zijn. In landen als Nederland bestaat niet het dilemma: bolsjewisme óf fascisme Nederland is democratisch en kent een in grenzen van tucht en orde gebonden vrijheid. Bolsje wisme én fascisme zijn hier slechts 'npaar zeere plekjes op een gezond lichaam. Maar het zou in strijd wezen met de weikelijkheid om het bestaan van het bovengenoemde dilemma in sommige andere landen te ont kennen. Daar is het gesteld door het bolsjewisme. Nu in Rusland was bewezen, dat het bolsjewisme zich door haar geweld-methoden ook in sommige andere landen zou kunnen vestigen en handhaven, lag het min of meer in de lijn van hen, die het bolsjewisme verafschuwden of te vreezen hadden, dat zij met dezelfde methoden een andere dic tatuur zouden trachten te stichten, welke de macht in handen van hun groep bracht. Het fascisme is het geestelijke kind van het bolsjewisme en de reactie daarop. Als democraten mogen en moeten we alle dictatuur metboden verwerpen en verafschu wen, we mogen ecu ter niet vergeten, dat 't facisme (nat.-sscialisme) in Italië, Duitschland en Spanje, ver weer was tegen een dreigende bol sjewiseering. Het bolsjewisme is de bron van alle huidige wereldellende. De mas sa, vooral de arbeiders en de zwakke volkeren, zijn haar bloedige slacht offers. Iedereen voelt, hoe een nieuwe, vreeselijke wereldoorlog onafwend baar nadert. De schuld van het bol sjewisme. Het volkenrecht ligt ver kracht. De schuld van het bolsje wisme. We huiveren voor het geweld van dictaturen als in Italië en Duitsch land. Maar welke democraat durft het spoedige einde dier dictaturen voor die landen verhopen? Het bolsjewisme was oorzaak, dat in Italië en Duitschland het dilemma: bolsjewisme of fascisme werd ge. steld en thans moet men inderdaad aannemen, dat de dictatuur van rechts in de genoemde landen slechts zou kunnen worden opge volgd door een van links. Als het bolsjewisme er niet ware geweest, dan zouden er op het oogenblik heel wat minder proble men in de wereld zijn; het interna tionale reent zou met meer succes zijn te verdedigen; de vrede zou meer verzekerd wezen. Al degenen, die gevoel hebben voor vrijheid en recht, huiveren van wat in Abessiniëgeschiedde, van wat in Spanje is gebeurd, van wat in China bezig is zich te voltrekken. We huiveren zonder in staat te zijn iets te doen. De ellende van thans is slechts weg te nemen, wan neer we een grootere ellende van plan zijn te aanvaarden. Zoo werd de wereld door 20 jaar bolsjewisme in Rusland. Oslo-staten 17 Januari te Kopenhagen bijeen. Op 17 Januari a s. zal te Kopen hagen een bijeenkomst plaats vin' den van de deskundigen van de landen, die partij zijn bij de over- VERZEKER U BIJ DE eenkomst van Oslo van 22 Decern- ber 1930, te weten België, Denemar" ken, Luxemburg, Finland, Neder land, Noorwegen en Zweden. Deze conferentie heeft ten doel, om, aan de hand van de sinds de laatste te 's-Gravenhage gehouden besprekingen verkregen ervaring, na te gaan, welke middelen alsnog zouden kunnen worden overwogen, om te komen tot verbetering of uitbreiding van de tusschen de lan den der groep bestaande handels betrekkingen. Italië's handel met Amerikai Een weigering van de Ver. Staten, om den koning van Italië te erken nen als keizer van Ethiopië heeft ten gevolge gehad, dat de onder handelingen tusschen Italië en Ame. rika over de sluiting van een han delsverdrag zijn afgebroken. De welingelichte bror nen, waaruit de berichten over het afbreken de zer onderhandelingen stammen, verklaren, dat Mussolini als eisch stelde, dat het vei drag zou worden gesloten uit naam van den koning van Italië en keizer van Ethiopië. De Amerikaansche ambassadeur te Rome deed nog stappen, om een paragraaf in het verdrag opgenomen te krijgen, welke zou behelzen, dat de onderteekening van het verdrag door de Vereenigde Staten niet moest worden uitgelegd als een er kenning de jure of de facto van het Italiaansch-Abessijnsche imperium, doch slaagde daarin niet, waarop een impasse volgde. Pastoor Scholz. Naar K.W.P. verneemt, heeft pastoor Scholz, die pastoor Leo nards opvolgde als hoofdredacteur van het z.g. Katholieke Persbureau «Deo et Patriae«, van den Bisechop van Berlijn, mgr. graaf von Prey- sing, een verbod ontvangen om nog langer als redacteur aan bedoeld bureau verbonden te blijven. Fransche vlootuitbreidings plannen In de Intransigeant vraagt Pierre Dubard de aandacht voor de door Italië genomen beslissing aangaande het bouwen van twee nieuwe krui sers van 35,030 ton. Na op het antwoord van Engeland endeV. S. te hebben gewezen, deelt hij mee dat er besprekingen over het Mid- dellandsche zeevraagstuk tusschen de Fransche ministers gaande zijn. Het iministerie van marine, weiks budget voor nieuwbouw voor 1938 als eenigste der defensiebegrootingen is verminderd, zal supplementaire credieten aanvragen. Het gaat hier waarschijnlijk om l'/2 milliard. Dit bedrag zou worden gebruikt om het loopende programma sneller te verwerkelijken en voor de onmid dellijke uitvoering van het program- ma voor 1938. Dit laatste bevat twee vliegkampschepen, een kruiser, zes torpedoschepen en vijf onder zeebooten. Geen vreemde scheepvaart op de Jangtse. Aan de Britsche marine autori teiten aldaar is medegedeeld, dat de Japann-2s.i—njet langer doortocht kunnen verleenen aan nict-Japan- sche koopvaardijschepen, die den Jangtse bevaren De Britsche regec- ring erkent echter niet, dat Japan het recht zou hebben zich te mengen in de Engelsche scheepvaart op deze rivier. Naar aanleiding hiervan meldt United Press, dat de Britsche en Japansche marine-autoriteiten te Sjanghai hun standpunt reeds ken baar hebben gemaakt De Engel- schen blijven staan op hun rechten ten aanzien van den onbelemmerden doortocht van koopvaardijschepen. Tegelijkertijd hebben de Britsche au toriteiten de buitenlandsche scheep vaart gewaarschuwd voordegevaren, waaraan de scheepvaart op de rivier op bet oogenblik onderhevig is De Engelschen zijn voornemens, een onderzoek in te stellen naar den toestand op de Jangtse ten einde zich er van te vergewissen, of de van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 15) Mary Lee hooide van Virginia, wat zij omtrent het bureau had willen we ten en praatte over antiquiteiten, over haar ouderlijk huis in Memphis, haar moeder, haar zangstudie en haar toekomst-idealen, over al de dingen waarover zij den vorigen dag met Ric key had gepraat. Uw broer vertelde mij dat u ook in New York komt wonen, zei ze tegen irginia. Ik hoop dat u hel goed vindt dat ik u eens kom opzoeken. Wjj zullen niet veel tijd hebben voor gezelschapsleven. Rickey moet schrijven. O, maar ik vertegenwoordig het gezelschapsleven niet! Zeg alstublieft dat u blij zult zijn als ik kom Er was iets openhartigs in Marv Lee, dat Virginia onwillekeurig aan trok. Zij legde haar hand op die van het meisje en gaf haar een hartelijk drukje. Natuurlijk zullen we blij zijn, zei ze oprecht- Anthony zat er verveeld hij. Hij wil de dat zij wegging, de avond was toch al kort genoeg Maar plotseling deed Mary Lee iets, dat hem uit zijn apathie deed ontwa ken. Al pratende had hij drie wijngla zen bij elkaar gezet en nu tinkelde zij er met de tanden van haar zilveren vork tegen, zoodat er een fijn dun me lodietje ontstond. Daarbij zong zij zacht, alsof zij alles 0111 zich heen ver geten had, een vreemd liedje van een Chineesch meisje, dat op zekeren nacht uitging om haar geliefde te ont moeten, maar in plaats van hem den dood ontmoette. Mary Lee had een mooie, zuivere stem en zij droeg het zoo gevoelig voor, dat zij in de oogen van haar toehoorders niet langer het dikke, slordig gekleede meisje was, maar het meisje, waarvan zij zong, teer en tragisch tegen een achtergrond en een maanlichten nacht. Toen zij zweeg vroeg Anthony: Waar hebt ,u dat opgeduikeld? In China. Vader heeft mij mee genomen op een reis om de wereld, toen ik zeventien was. Anthony was ook de wereld rond ge weest en zei dat. Zij praatten nu over hun herinneringen. Virginia zei wei nig, zij was bezorgd over Rickey. Waarom kwam hij zoo laat? Hij wist toch, dat zij een gast verwachtte en dat ze hem erbij wilde hebben- Zij luis terde nauwelijks naar het gesprek, zij hoopte alleen maar, dat haar gasten spoedig zouden vertrekken. Waar ter wereld kon Rickey uithangen? Mrs. Montgomery zat te knikkebol len in haar stoel. Af en toe schrok zij wakker en trachtte dan deel te nemen aan het gesprek. Er lag een droeve poging om haar oude charme te doen herleven in haar opmerkingen, die zij meest tot Anthony richtte. Maar dan kreeg de slaap weer de overhand en dommelde zij in. Ik vrees, dat ik u zal moeten verzoeken haar thuis te brengen, zei Virginia tegen Anthony. Het is hier vlak tegenover Hij stond dadelijk op. U doet het toch niet 0111 mij kwijt te raken? vroeg hij. Virginia lachte. Ik geloof van wel, zei ze eerlijk. Mary Lee keek van de een naar den ander en begreep de situatie onmid dellijk- Vóórdat hij vertrok, had Anthony nog een oogenblikje Virginia voor zich alleen. Mag ik uw adres hebben? vroeg hij. Ik moet ,u terugzien. U zult ons in een armoedig oud huis op Washington Square vinden, zei ze en gaf hem het nummer. Geen huis zal mij armoedig lijken, als uw tegenwoordigheid het opluis tert. Virginia bloosde niet bij dat com plimentje en toonde ook niet de min ste belangstelling in een volgende ont moeting. En hoe kon hij weten dat zij, toen zij nauwelijks de deur achter hem gesloten had, hem alweer vergeten was? Mary Lee was met de anderen weg gegaan en toen Virginia eindelijk al leen was, holde zij de trap op naar de tweede verdieping, warbij alle echo's in het oude huis haar nadreunden. Toen ze Rickey's kamer bereikt had, opende zij het bureautje, waarin hij zijn papieren bewaarde. Het geld, dat Grogan hem had gegeven, lag er nietl In koortsachtige opgewondenheid doorzocht zij alle laden en kasten, zelfs de zakken van Rickey's pakken. Niets. Zij stond roerloos midden in de ka mer. De vreeselijke waarheid drong tot haar door. Rickey had al het geld bij zich en bevond zich op het oogen blik ongetwijfeld in het gezelschap van zijn gevaarlijke en sluwe vrienden. Zij holde weer naar de keuken te rug en blies de kandelaars uit. De roo- de vuurgloed van de beukenblokken verlichtte de kamer en de resten van het maal. Het gouden poesje zat op tafel van den room te snoepen. Maar Virginia voelde, dat er geen tijd was voor iets anders dan Rickey. Ieder oogenblik teldehij had al dat geld hij zich, al dat geld. Haar vingers beefden, toen ze haar regenjas toeknoopte, haar hart klopte of het barsten zou. Zij had wel willen huilen, maar dat mocht ze niet. Ze moest probeeren haar broer te vinden. Hij had haar noodig, zij moest hem redden VII. MICHAEL REDT RICKEY. Toen Virginia het huis verliet, be merkte zij dat de regen had opgehou den. De maan zetelde hoog aéhter de laatste wolkenslierten. Zij haastte zich door de donkere straten, tot ze de brug over de Severn bereikte. Aan weers zijden van de brug waren lantaarns, maar hun licht scheen de duisternis rondom nog te verdiepen. Een auto reed haar voorbij, scheen haar aan te staren met zijn gouden oogen. Daarna ontmoette zij noch auto's noch voetgan gers meer, totdat zij nog maar een paar stappen van den anderen oever verwijderd was. Een man leunde over de steenen ba lustrade en keek in 't donkere water. Op het geluid van haar stappen draai de hij zich om en keek naar haar. Toen zij onder de laatste lantaarn kwam, sprak hij verwonderd haar naam uit. Virginia voelde zich plotseling won derlijk gerustgesteld. O, Michael McMillian. Haar opgeheven gezichtje was doodsbleek, maar glansde blij. Ik ben zoo blij dat u het bent Zij was buiten adem, maar mooi in het lantaarnlicht, dat pal op haar neerscheen. Hij kwam een stap dichter naar haar toe. (Wordt vervolgd). 99 De Echo van het Zuiden, Waalwykstlie en Langstraatscbe ('eirail. NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIQE VOORWAARDEN •jpól'en *e verdrijft U wonder snel met CACHETS MIJNHARDT Koker 12 cachets 50ct. Proefdooye 2stuk$ lOct.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1