Gemeenteraad Loonopzand, f^ln Zaterdag 15 Januari 1938 No. 5 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Nieuwjaarsrede van den Voorzitter, Salarissen van gemeentegenees- heeren. De raad dezer gemeente kwam Woensdagavond in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap den Edelachtb. heer burgemeester J. Fr. Mallens. Secretaris de heer M. v. d. Wee. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering, waarna hij z'n Nieuwjaarsrede uit spreekt. Mijne heeren, De zoo even voor geopend verklaar de vergadering van den gemeenteraad, welke de eerste is die wij in het be reids nieuw aangevangen jaar zullen gaan houden doet mij de vrijheid nemen om, alvorens met de afhande ling der agenda een aanvang te maken, Uwe aandacht te vragen voor hetgeen ik vermeen daaraan te moeten laten voorafgaan. Het is mij dan een behoefte des harten U op dit oogenblik en vanaf deze plaats mijn beste zege-wcnschen voor het jaar 1938 te mogen aanbie den. Ik doe dit hier met te meer ge noegen omdat ik in U weet en zie de geheele bevolking dezer gemeente, zoo dat ik in mijn heil- en zegewenschen betrokken wil zien de bevolking dezer gemeente in haar geheel, dus zonder eenige uitzondering welke dan ook. Want al moge het dan ook waar zijn dat men zijne gevoelens hij voorkeur zal doen uitgaan naar hen aan wie men met banden des bloeds, handen van vriendschap of andere handen zich verbonden weet, als voorzitter dezer vergadering en U allen als leden bind?geen dergelijke band ons en kan. dus mijn wensch gelijkelijk naar allen uitgaan. Moge dan het nieuwe jaar U sparen voor ziekte, ramp of andere tegenspoed en moge het uiteindelijk, want de alleruiterste grens is reeds overschreden, eens voorspoed bren gen in Uwe zaken of ondernemingen, (ltben er van overtuigd dat men U en mij niet van vermetel vertrouwen zal kunnen beschuldigen, indien wij er eens op gaan rekenen, na zoo lang ver geefs te hebben gewacht, dat verande ring ten goede komen zal. Aan deze goede en van harte welge- meende wenschen doe ik aansluiten 'n betuiging van hartgrondigen dank en van erkentelijkheid voor de bij gele genheid der jaarwisseling zelf ontvan gen bewijzen van belangstelling, wel ke me hebben bereikt in zoo'n grooten getale, dat een persoonlijke darikbe- tuiging aan ieder afzonderlijk vrijwel niet doenlijk is. Het deed mij uiter aard goed die wenschen aangeboden te hebben gekregen uit alle lagen der bevolking van deze gemeente. Ik mag inderdaad vurig hopen dat al het goe de mij te dier gelegenheid toege wenscht in werkelijkheid toch niet in zijn geheel aan mij alleen zal moeten worden besteed, want ik heb een heel ernstig vermoeden, dat zuiver wis kunstig berekend een tijdvak van een eeuw daartoe minstens noodig zijn zou. En nu ben ik evenals de meeste normale menschenkinderen in werke lijkheid niet erg gebrand op mijn uit tocht, zoo ik durf verhopen naar „Be tere Oorden", maar het lijkt me echter ook een vrij hachelijke positie indien men bijgeval vergeten mocht worden. Heb ik hiermede voldaan aan het geen ik me zelf als een aangenaam te vervullen plicht had opgelegd, ik zou alsdan toch afwijken van een ingebur gerde goede gewoonte om hieraan iets vast te knoopen, iets wat men zou kunnen noemen „het aan onze oogen nog eens doen voorbijgaan van het af- geloopen jaar". Waar het dus betreft eene „ingeburgerde goede gewoonte", daar zou het strijdig zijn met steeds gewenschte orde en regelmaat daar aan niet mede te doen. Bovendien kan dat overzicht nuttig zijn voor hen, die gewoon zijn vlug te vergeten, ook voor hen die houden van resume's en moge lijk ook voor ons zelf om daaruit eene conclusie te kunnen trekken of we op den ingeslagen weg al dan niet moeten voortgaan. Bestuur der gemeente. Evenmin als in het daaraan voorafgaande jaar kwam in het nu pas voorbije jaar ver andering in het bestuur der gemeente door overlijden. Wat ik dus nu een jaar geleden verhoopte, dat wij allen voor de gemeente en onze gezinnen zouden mogen behouden blijven is dus vervuld geworden, waarvoor we niet anders dan ten hoogste dankbaar kun nen zijn. Ecncei ia om redenen van vertrek uil de gemeente eene plaats in deze vergadering opengevallen. De heer M. J. Dingemans n.l. heeft om deze reden ontslag als gemeenteraads lid genomen; uit de stukken voor deze vergadering zal U zulks dadelijk blij ken. Door den voorzitter van het daar toe door de wet aangewezen stem bureau is in diens plaats benoemd verklaard de heer P. van Laarhoven, wiens inmiddels ingezonden geloofs brief al mede hierna door U onder zocht zal moeten worden. Niet minder dan het vorig jaar mo ge ik de hoop uitspreken, dat om rede nen van overlijden in deze vergadering gedurende het jaar 1938 geen mutatie zal plaats hebben. Personeel der gemeente. Aan de ge meente-gasfabriek kwam door overlij den van een stoker en benoeming van een plaatswerker verandering in het aan dit bedrijf werkzame personeel. Voorts werd aldaar de tijdelijke be noeming van den incasseerder-meter- opnemer in eene definitieve omgezet. Bij de gemeente-politie, noch hij den dienst der openbare werken kwam wijziging in het personeel voor. Bij de gemeente-administratie werd een dei- volontairs, ingaande 1 Januari j.l. als ambtenaar ter secretarie aangesteld, terwijl 2 volontairs werden toegela ten. Het is mij een groot genoegen hier met lof te kunnen getuigen van den ook in het afgeloopen jaar door allen, die in dienst der gemeente werkzaam zijn, aan den dag gelegden ijver en de getoonde meest nauwgezette plichts betrachting, waardoor het belang der gemeente in de hoogste mate wordt gediend en behartigd. Waar ik er ten vorigen jare van repte, dat onder de goede leiding van onzen volijverigen gemeente-secretaris de administratie der gemeente stond te worden gemo derniseerd, daar zal het zeker Uwe hoog gewaardeerde belangstelling kunnen hebben, indien ik U mededeel, dat deze reorganisatie intusschen is voltooid geworden en haar nut bi) voortduring bewijst. Ik maak daar hier vooral gewag van, wijl die alge- heele omzetting heeft plaats gehad zonder eenige stagnatie in de gewone werkzaamheden te veroorzaken en dus met en onder het gewone werk, dat inderdaad met den dag toeneemt, is voltooid geworden. Het staat voor mij onomstootclijk vast, dat de door Uwe vergadering hiervoor toegestane gelden meer dan nuttig zijn besteed en de op de nieuw ingevoerde administra tie geregeld gehouden wordende con- Irole, blijvend zijn goed effect zal sor- teeren. Vergaderingen. Zoowel de vergade ringen van Uwen Raad als die van burgemeester en wethouders, respec* tievelijk tot een aantal van ta 38, werden zóó door de leden daarvan bij gewoond, dat alleen absolute onmo gelijkheid om aanwezig te zijn tot niei- bijwoning leidde. Ik lees daaruit af een steeds onverflauwde belangstel ling bij elk Uwer leden in die zaken, welke de gemeente meer of minder van nabij aangaan of voor welke het gemeentebestuur zijn zorgen heeft uit te strekken. Waar het terrein der ge meentelijke bemoeiingen hoe langer hoe meer uitgestrekt gaat worden en in omgekeerde evenredigheid daar mede hoe langer hoe moeilijker wordt, daar moge ik, om wille van het belang der gemeente en dat harer inwoners, het blijven voortduren dier belangstel ling vriendelijk en allerdringendst ver zoeken. Een typisch kenmerk van al onze vergaderingen over 1937 is o.a. ook geweest de daar heerschende goede geest, de vriendschappelijkheid der omgangsvormen en de wil en begeerte om in een elkander begrijpen een- drachtig samen te werken aan de af werking der aan de leden gezamelijk opgedragen taak. Niet éénmaal zelfs is het noodig geweest dat verzocht moest worden een, in een wellicht on doordacht oogenblik gebruikt, minder goed geplaatst woord of uitdrukking, terug te nemen of te vervangen door een ander. Aldus worden onze verga deringen eerder een lust dan een last. Moge het nieuwe jaar ook dit besten digen. In 1937 kwamen tot stand o.a. de volgende: Regelingen of besluiten: Opheffing commissie van toezicht op het lager onderwijs. Wijziging werkliedenreglement. Vaststelling nieuwe schoolgeld-ver- ordening met zeer ruime kinderaftrek. Benoeming leden commissie tot we ring van schoolverzuim. Toetreding als begunstiger tot de Nederlandsche vereeniging voor lucht bescherming. Verkoop voormalige onderwijzers woning te Kaatheuvel. Wijziging winkelsluitingsverorde- ning. Medewerking verleenen tot oprich ting van een landbouwhuishoudcur- sus (dagcursus) en een avondhuis- houdcursus voor fabrieksmeisjes. Vaststelling voorschot vergoeding ex artikel 101 der Lager Onderwijs wet 1920. Wijziging der algemecne plaatselij ke politic-verordening (bekalking van straten). Electrificatie der lagere scholen te Berkdijk. Vaststelling loonschalen voor de gemeente-werklieden. Belegging van door conversie vrij- gjeKofivm gelden. Aanvulling, der z.g. capitulanten- vérordening. Credietverleening voor extra hulp aan werkloozen (crisissteun B). Verbouwing dokterswoning (Dr. Vercauteren). Benoeming plaatswerker aan de ge meente-gasfabriek. Conversie van geldleeningen tol 125.000.—. Beroepsregeling autovervoer per sonen. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1936. Conversie geldleeningen tot ƒ201.700.—. Verkoop voormalige openbare lage re school te Loonopzand. Medewerking te verleenen aan de spaarregeling voor werkloozen. Wijziging algemeente plaatselijke politic-verordening (verkeer) Verlenging ontruimingstermijn on bewoonbaar verklaarde woning. Beschikbaarstelling van gelden voor bijzonder schoolbestuur ex art. 72 Lager Onderwijswet 1920. Aanstelling meter-opnemer gemeen te Gasfabriek. Conversie geldleening tot 24.500. Tbetreding steunverleening kleine boeren. Vaststelling gemeentebegrooting dienstjaar 1938. Aangaan rekening-courant-overeen- komst met N.V. Bank voor Nederland sche Gemeenten. Economische toestand: Evenals vroeger legde ik ook nu, om zooveel mogelijk de waarheid te kunnen be naderen, voor dit nieuwjaarsverslag, mijn oor te luisteren bij menigeen, die kunnen geacht worden kijk op de toe standen te kunnen hebben. Maar ook heb ik me aan verschillende nieuws bronnen willen laven om te bereiken, ik vertel dat hier in het geheim, dat ook iets niet zoo somber helzwart ge kleurd mij medegedeeld zou kunnen worden. Maar, geachte vergadering, ik heb ze misrekend, ik heb te dezen aan zien hoop gehad tegen alles in. Ik durf de hopen op een niet ongunstig be richt, al was het er dan maar één ge weest, maar de radeloosheid, welke zoowel de industrie als de handel zeer nabij is, deed al mijn hoop in rook op gaan. Na de toegepaste muntcorrectie in 1936 en de inwerking treding dei- vestigingswet in 1937 had ik, ik durf dat bekennen, eenige hoop op opleving of, nog bescheidener gezegd, op stil stand van het hellend achteruitgaan. Maar, mijne heeren, niets van dit al les is in 1937 ons geworden. Integen deel de achteruitgang is voortgegaan in versneld tempo en onze eertijds zoo bloeiende leer-industrie en handel is gebracht geworden aan den rand van algeheelen ondergang. Het eene he- cïrijf na hot andere is stilgelegd of na genoeg stilgelegd of heeft opgehouden te bestaan. De oorspronkelijk in den leerhandel behaalde winst, welke op zichzelf al dikwijls niet toereikend was om voor dien geleden verliezen ongeveer goed te maken, is verdwenen en wederom in verlies gekeerd. Bij DE SARGASSOZEE. In het Noorden van de Atlantische Oceaan tussen de Bermuda-eilanden West-Indische eilanden, ligt de Sar- gasso-zee, een rustig gedeelte, midden in de onrustige stormachtige Oceaan. De diepte van de Sargasso-zee is onge veer 6000 meter en hij heeft een op pervlakte van 8000 vierkante kilo meter. Zijn naam heeft hij te danken aan het drijvende zeewier, dat er in geweldige hoeveelheden in voorkomt. In sommige tijden is het zelfs zo sterk, dat hele stukken ermee zijn bedekt, en dat mensen die voor het eerst er langs voeren, dachten dat ze 'n groene strook land zagen. De Sargasso-zee is een van de zeeën waar de palingen heen gaan om hun eieren te leggen. Uit de rivieren hier in ons land en uit andere landen gaan de palingen naar de Atlantische Oce aan, waar de jonge aaltjes geboren worden, die eerst nog helemaal niet op palingen lijken, maar kleine platte visjes zijnze heten dan eerst ook lan cet-visjes. Wanneer ze dan uitge groeid zijn tot echte palingen, zwem- »jnen ze naar de kusten en de rivieren op, waarbij ze hele afstanden afleggen. De Sargasso-zee nu is een van d? meest geliefde plaatsen voor palingen. Oude zeelieden kunnen allerlei ver halen vertellen over de Sargasso-zee, want vroeger gold hij als een van de geheimzinnigste zeeën ter wereld. Schepen, die het wagen om er door te varen, vertellen ze, zijn onherroepe lijk verloren, want ze worden door de massa's wier naar beneden getrokken. Ook wordt er verteld, dat er midden in die zee nog onontdekte eilanden moeten liggen, waar vreemdsoortige mensen wonen. En een Amerikaans stoomschip zou eens hebben meege maakt, dat een boot op de Sargasso- zee plotseling loodrecht naar beneden zonk, zonder dat er een spoor van was te zien. Alleen vloog er een zwerm vogels van het water op. Een bij zee lieden geliefd verhaal is ook, dat alle schepen op de hele wereld, die ergens zijn vergaan, langzamerhand door on derzeese stromingen naar de Sargas so-zee worden gedreven, zodat daar op de bodem een hele verzamelplaats van wrakken zou moeten zijn. Maar dat zijn waarschijnlijk allemaal zeemans verhalen, die voor het grootste gedeel te gefantaseerd of overdreven zijn. Wel is het ongeveer 25 jaren geleden gebeurd, dat een duiker in de Sargas so-zee afdaalde, voorzien van alle ap paraten, die hem moesten helpen en beschermen. Toen het te lang duurde voor hij boven kwam, trok men hem omhoog en toen bleek dat de slang, waardoor de lucht werd gevoerd, doorgesneden was. Waarschijnlijk had een zeedier met een scherpe bek de slang doorgebeten. Maar het is nu wel vastgesteld, dat de Sargasso-zee voor schepen niet zo kwaad is als men lange tijd heeft ge dacht en dat er betrekkelijk weinig schepen zijn vergaan in de loop dei- tijden. ZELDZAME KRANTEN. In het Britse museum heeft men enige kranten, die tot de zeldzaamste ter wereld behoren. Het nieuwste exemplaar is een blad, dat de titel „Pow-Vow" heeft en in het Tibetaans wordt geschreven. Deze krant wordt geschreven op ongeveer 3050 M. hoog te. Hij wordt uitgegeven door een En gelsen zendeling Walter Asboe, die al jaren met zijn vrouw te Kylang woont in 't Tibetaanse hoogland. Zijn krant, die in 50 exemplaren verschijnt, iede re maand, en verspreid wordt onder de Boeddhistische Tibetanen, bevat behalve godsdienstige stukken ook al lerlei medische raadgevingen, waar door de zendeling de algemeen ge zondheidstoestand van de bevolking en de zin voor reinheid wil verbeteren. Asboe, die in Engeland de eerenaam van de „held van de ijswoestijnen" heeft gekregen, moet per jaar 500 mij len afleggen om zijn kranten zelf rond te brengen. Dan is er nog een merkwaardige krant, die jaren geleden in Noord-A- inerika werd opgericht. Een jonge journalist, die te arm was om zelf 'n krant te laten drukken, schreet al zijn berichten en verhalen op. de achterkant van de gesteven ppieren „frontjes", die de heren toen droegen. De mensen vonden dat zo interes sant, dat ze vochten om zijn kranten en het duurde niet lang of hij moest verschillende „frontjes" aan elkaar plakken maar toen verdiende hij ook al zo veel dat hij al gauw een eigen blad kon bekostigen. Veel kranten hebben een feuilleton, die eindeloos vervolgd wordt, soms maanden lang. Maar in dal opzicht spant Tokio de kroon, want 'n krant, die daar verschijnt, is 20 jaar geleden met een feuilleton begonnen, die nu kort geleden het 3300ste vervolg had. Als die ooit in zijn geheel uitgegeven zou worden, mochten het wel kranten zijn, waar je met een trap bij moest klimmen om de bovenste regels te lezen, zulke grote bladen zouden het dan worden. De schrijver die deze feuilletons is begonnen, is intussen gestorven, maar zijn zoon schrijft er nu verder aan. Niet alle kranten hebben altijd uit papier bestaan, in Frankrijk is in het jaar 1831 een krant verschenen, die „De politieke zakdoek" heette en die werkelijk in plaats van op papier, op katoen was gerukt. De uitgever deed dit om de hoge belasting op het pa pier te ontlopen. Nu trof het dat juist in die herfst heel Parijs zowat verkou den was, dus de kranten werden niet alleen gekocht omdat ze goedkooper waren of uit curiositeit, maar ook om ze echt als zakdoeken te gebruiken. Toen in het voorjaar de verkoudheden weer minder werden en het nieuwtje er af was, verdween de zakdoeken krant. Engeland heeft de enige krant op de wereld, waarvan er maar eentje is gedrukt. In de vorige eeuw was er een Engels staatsman ernstig ziek en om hem niet de verontrustende be richten over zijn ziekte in de kranten te laten lezen, maakte men voor hem een aparte krant, waar alleen gunsti ge tijdingen in kwamen. Ook is er in Engeland een blad ge weest, dat „Anti Tophat" heette, wat beteekent „Tegen de Hoge Hoed". Een rijke zonderling had het opgericht, om daardoor de strijd aan te binden met de hoge hoed, die in Engeland heel veel wordt gedragen en waar hij blijkbaar een hekel aan had. Toen hij stierf, vond men in zijn testament de voorwaarde dat zijn neven alleen dan zijn geld zouden erven, als ze zorgden dat het blad bleef bestaan. Zoo is het werkelijk nog een paar maal versche nen, maar er waren in het geheel mgar vijf abonné's voor. In een klein dorpje in Duitschland was een schoolmeester, die de mensen daar zo vreselijk dom vond, dat hij, om ze tot het lezen van kranten te brengen, zelf een krant oprichtte, waarin hij allerlei berichten zette, die hij uit de grote bladen over nam. Dat was de enige krant van de hele we reld, die op moest houden te bestaan, omdat.... er te veel abonnés kwa men. De meester liet namelijk de jon gens de kranten overschrijven als schrijf- en taaloefening en die over geschreven kranten bracht hij rono. Maar toen er meer dan 20 abonné's kwamen, konden de schoolkinderen '1 niet meer bijhouden en verscheen de krant voortaan niet meer. RAADSELS. 1 Zeg mij eens welke koningin komt zeker met veel grooter stoet dan onze koningin dat doet steeds haar residentie in. 2 Zeg eens gezwind Mijn liefste kind Wie maakt er zonder verf of doek Een mooi portret van jou of mij Zoo gelijkend dat men zegt Nu die kan goed er mee terecht.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5