voortduring werden en worden nog al lerlei pogingen aangewend 0111 den aanzwellenden alles verslindenden vloed van ondergang te keeren, maar tot nu toe hielp vrijwel alles niets. Een smartkreet werd gehoord vanuit de vergadering van het Oisterwijksche gemeentebestuur, een smartkreet, die was voorafgegaan door ontelbare zuchten en klachten. Uw gemeentebe stuur heeft onmiddellijk door spon tane medewerking de voor de Regee ring van het land bestemde smart kreet, naar het vertrouwt, scherper hoorbaar gemaakt. De besturen der gemeenten Dongen, Gilze c.a. en Waal wijk zullen wel niet achterwege ge bleven zijn. Het door de Kamers van Koophandel voor de Langstraat te Waalwijk en van Tilburg en Omstre ken te Tilburg aan de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken ingezonden uitvoerig en uitste kend gedocumenteerd adres, waarvan U allen uiteraard door de publicatie er van in de groote en kleinere pers kennis heeft genomen, spreekt te dezen aanzien een zoo duidelijke taal, dat iedere aanvulling slechts tot min dere klaar- of duidelijkheid aanlei ding zou kunnen zijn. En toch hebben die Kamers hun oor tevoren te luiste ren gelegd bij hen, die de slagen van teruggang aan den lijve kunnen voelen en dagelijks pogen middelen te bera men om eenige verbetering te kunnen erlangen. Zij toch raadplegen tevoren de Federatie van Nederl. schoenfabri kanten en de Federatie van Vereeni- gingen van Nederlandsche Lederfabri kanten, ontegenzeggelijk ter zake vol komen bevoegden. Ik zal hierover nu niet langer uitweiden. Ik vraag alleen wel, dat U elk afzonderlijk U er van overtuigt, dat in dit adres een somber, maar juist, beeld gegeven wordt van den ramp voor onze gemeente. Immers ik kan veilig aannemen, dat U, zoo min als ik, er op gebrand zijn zult in den lijst van gemeenten (Dongen, Ois- terwijk, Tilburg, Waalwijk en Loon- op-Zand) de eereplaals in te nemen, als hebbende het grootste aantal ge heel werkloozen in de schoenindustrie. Het past eene gemeente als de onze niet hijvoorbeeld te willen uitvliegen boven Tilburg. Toen Oisterwijk zijn kreet deed hooren, had het 138 geheel werkloozen, Waalwijk 177, Dongen 275, Tilburg 305 en onze gemeente 311. De week daaraanvolgende was dit voor Oisterwijk 144, Waalwijk niet bekend, Dongen 298, Tilburg 318 en onze gemeente 321. Het behoeft na dit alles wel niet ge zegd, mijne heeren, dat ingrijpen, daadwerkelijk ingrijpen, door de Re geering hoogst dringend noodzakelijk is. Er mag niet meer getalmd, geen dag zelfs. De door de belanghebbende Fe deraties gevraagde en bovendien de door de Kamers van Koophandel ern stig verzochte maatregelen moeten, indien zij niet ernstig 's-Lands belang kunnen schaden, spoedigst worden ge nomen. De eerste stap, de algemeen verbindendverklaring van het collec tieve arbeidscontract in de schoenin dustrie, is bereids gezet. Er is hier voor reden tol dankbaarheid, maar er moge bedacht worden, dat het nog slechts de eerste van vele te zetten stappen is. De aldus uit het water ge haalde drenkeling zal alsdan toch nog geruimen tijd met zuurstofapparaten en dergelijke bewerkt moeten worden voordat een lichte ademhaling te con- stateeren zal vallen. Die ademhaling zal dan, naar ik vurig hoop en durf vertrouwen, mede ten goede komen aan den middenstand die, hoe kan het anders, door gebrek aan inkomsten in de gezinnen, wegens het schrijnend leed der bovenmatige werkloosheid, inderdaad met onoverkomenlijke moeilijkheden te kampen heeft. Daar enboven wordt diens omzet aanmerke lijk besnoeid en daardoor ook zijn „Concurrenzfahigkeit", door dat tal van gezinnen, en dan nog meesten tijds kinderrijke gezinnen, de gemeen te verlaten en elders een goed heenko men zoeken, terwijl de jonge uitgaan de wereld schijnbaar niet goed terug te brengen is van hare foutieve en zeer betreurenswaardige opvatting om het haar nog blijvend voor vermaak bestemd geld hij voorkeur elders te be steden, terwijl toch niet gezegd wor den kan dat men ter plaatse niet zijn vermaak zou kunnen vinden. U gelie ve mij wel te verstaan, dat het geens zins mijn bedoeling is en ook nimmer zijn zal om, wal men hier noemt, hel uitgaan te stimuleeren, al gun ik dan j ook eenieder van harte op tijd gepast verzet, maar wel om eene lans te bre ken voor de wenschelijkheid om, in dien er dan toch uitgegaan moet wor den, onze eigen middenstanders voor al niet te vergeten. Na teekening naar waarheid en ten voeten uit van dit schrille beeld ver meen ik hier van te kunnen afstap pen in de hoop dat mijn hier en daar kenbaar gemaakte wensch, ter plaat se waar zulks noodig is een goed ge hoor zal mogen ondervinden. dachtige aandacht vragen voor eenige gegevens, welke het onmiddellijk ge volg zijn geweest, veeltijds zelfs de oor- zaaK, van dien toestand. In de werk verschaffing waren per 1 Januari '37 22 werkloozen, terwijl er alstoen 210 in den steun waren opgenomen, waar nevens nog 101 kastrekkers waren, In totaal was dit dus 393 tegen 360 per 1 Januari 1930. Op 1 Juli 1937 waren de gegeven cijfers respectievelijk 33, 141 en 226 of in totaal 400 tegen een totaal vanööO per 1 Juli 1930. Op 15 Decem ber 1937 had de gemeente 00 geplaat- Kraanven 1800 Ma grond gespit ter diepte van 1 meter en 600 M2 verhar ding van puin en sintels werd ter plaatse aangelegd. De Hilschestraat zal spoedigst voor 360 M2 van dezelfde verharding voor zien zijn. Aldaar werd eveneens 1800 vierkante meter gespit ter diepte van 1 meter, waarna nog 230 M3 zand werd opgebracht. De Rechtvaart werd voor een op pervlakte van 1000 Ma onder profiel gebracht, verhard'en gewalst Ook in het Hoekje in 280 Ma weg sten in de werkverschaffing 183 op- verbeterd door verharding met puiii genomen in den steun en 23o kastrek- I en sintels. tem 12 inzake aanrijdingen en 11 we gens gepleegde baldadigheid. Het politiebureau werd over 1937 mede belast door de uitreiking van 1047 vergunningen, waarvan 153 voor het geven van muziek op de openbare straat, 400 voor verlenging van het ge wone politieuur en de rest aan vent vergunningen. Hel behoeft wel niet gezegd te wor den dat, waar het goedschiks kan, hij voortduring waarschuwingen worden gegeven ofwel vermaningen, die, het doet mij genoegen zulks te kunnen constateeren, meestal goed effect sor- kers ol in totaal 484 personen tegen 320 op 15 December 1936. Inderdaad, mijne heeren, zorgwekkende cijfers. Geen wonder dan ook dat de verzor ging van dezulken, en dat dan nog slechts tot aan de grens van het abso luut noodzakelijke, funest moet wor den genoemd voor de openbare mid delen, zoowel van het rijk als van die der gemeente, en meer dan algeheel uitpuilend voor de werkloozenkassen. 1 er vergemakkelijking van het vor men van een juist oordeel diene, dat over 1937 in de werkverschaffing werd betaald bijna 21.000.—, aan steunuitkeering ruim 60.000.uit werkloozenkassen bijna 48.000. en aan subsidie aan die kassen bijna 8.000. ol in totaal zoowat 14,1.000.Ik heb dan hierbij nog niet gerekend met het straks waar schijnlijk ontoereikend blijkend sub sidie van 20.000.— voor het Burger lijk Armbestuur, noch met de bijna J 15.000.vragende verpleging van armlastige krankzinnigen, terwijl geen melding is gemaakt van de ruim 1.700.welke werden besteed aan den extra B-steun. Al met al vormen deze cijfers het waarachtig niet on aanzienlijk bedrag van bijna 180.000 olwel van 10,34 per inwoner der ge meente. Ik vertrouw dat deze cijfers ook voor de belastingbetalers duide lijke taal zijn zullen en zij klaar zullen inzien, dat de tot ilinke hoogte door Uwe vergadering geheven wordende rechten inderdaad niets anders zijn dan billijke bijdragen aan het alge meen, hetwelk geheel en al buiten Uw toedoen dergelijke zware eischen stelt aan evengenoemde» kassen. Wanneer ik nu van dit onderdeel mijner mede deel ing ga at stappen, dan vermeen ik daaraan nog te moeten doen vooraf gaan de hartgrondige bede, waarmede naar ik zeker weet U allen instemmen kunt en instemmen zult, dat het onzb gemeente nu uiteindelijk to>eb ook ge- geveiï mogo worden te genieten van datgene, waarnaar we reeds heel wat langer dan een vol jaar reikhalzend hebben uitgezien, t.w. de opleving in handel en nijverheid, welke men el ders, zoo althans leest en hoort men, door een niet eens met een extra zwa- ren bril gewapend oog, heeft kunnen bespeuren en waarnemen en waarvan, althans naar men zegt, men de vruch ten reeds plukt. teeren. In het sporadisch voorkomen- Naast dit alles werd' bijna 40 K.M. de geval, dat zulk een optreden niet waterloop uitgediept en meestentijds baal> ofwel niet helpen kan, moet pro- opnieuw opgezet. ces-verbaal natuurliik vnltrpn Ik geloof te mogen aannemen da: deze ietwat dorre opsomming van plaats gehad hebbende werkzaamhe den meer dan voldoende bewijs is voor het feit, dat het wegenvraagstuk ook Uwe vergadering zeer na ter harte gaal niet alleen maar ook Uwe daad werkelijke belangstelling ten volle be zit. Gasbedrijf. Gezien het voorgaande nopens den economischen toestand en de verstrekte gegevens in zake steun en werkverschaffing en armenzorg, zal het Uwer vergadering wel geen verwondering kunnen natuurlijk volgen. Omtrent den ijver in de vervulling der plichten is er ten aanzien der ge- meente-politie geen enkele aanleiding tot eenige klacht; integendeel, de ab soluut te lage personeelsbezetting kan, in verband met de hoeveelheid ge- presteerden arbeid, niet anders leiden dan tot welverdienden lof en uiting van volledige tevredenheid. Blikvleesch en margarine. Door middel van de daartoe zich beschik baar gesteld hebbende slagers en win keliers werden over 1937 gedistribu eerd bijna 10000 blikken gehakt, on- over geg ken van eene afname van rond •)3o000 M3, het jaar 1937 moest zich te vreden stellen met een afname van rond 524000 M3 (de afname der laat ste 4 dagen van het jaar is geschat), deze distributie genietenden, noch van de zijde van het gemeentebestuur gaf deze verkrijgbaarstelling aanleiding tot klachten. Het wordt door mij ech- - - t,er len zeerste betreurd, dat, hoewel olwel rond 11000 M3 minder. Beliep de daartoe herhaalde ernstige pogingen mindere afname over 1930 circa 1,2%, ziJn ongewend geworden, van deze margarine-verstrekking de alhier met heel veel moeiten en zorgen opgerichte en in stand gehouden spijskokerij niet kan of mag profiteeren. Gezondheidstoestand. Vooral het voorjaar van 1937 was nu niet wat - men P'eegt te noemen een voorbeeld meerdering boven 1936 van 0.7%, het van een tijdperk, waarin de menschen derde en vierde kwartaal eene vermin- zicb in Wakenden welstand mogen die van 1937 beloopt ruim 2% on danks den ingevoerden aanzienlijk verlaagden gasprijs. Gemakshalve geel ik een overzicht over die vermin- dering. Het eerste kwartaal gaf te zien eene vermindering der afname met 1,2%, het tweede kwartaal eene ver- Werkloosheid, steun en armenzorg. Ik mocht U zooeven een beeld uit- teekenen van den inderdaad meer dan treurigen economischen toestand. Als aanvulling daarop, ik wilde dat het een terugnemen zijn konde van de ge- Diensl openbare werken. Middels dezen dienst werden ingediend 56 bouwaanvragen, welke geleid hebben tot even zoo vele bouwvergunningen. Deze vergunningen betroffen 13 maal den bouw van een nieuwe woning, 5 maal de oprichting van een weekend huisje, 20 maal verbouwing tevens verbetering van woningen en voor de rest oprichting enz. van bergplaatsen, stallingen enz. Als gevolg van ter zake gevoerd mondeling overleg werden 4 minder goede woningen aan bewoning onttrokken, hetzij door afbraak, hetzij anderszins. Door dezen dienst werd in de Hoofd straat, ter verkrijging van de dringend noodzakelijke verbreeding, ter lengtu van 1 kilometer en tot een oppervlak te van 800 M-, een 2e fietspad aange legd. Door de daardoor noodig gewor den herstrating werd ongeveer 5000 M- keiweg herstraat en verbeterd. Behal ve in de Verlengde Hoofdstraat ligt hierdoor in de geheele kom der ge meente ter weerszijden van den weg een goed fietspad, hetgeen uiteraaru de veiligheid der wielrijders ten zeer ste bevordert. Voorts werd de geheele 1 ramlaan verbeterd door wegneming der oude keibestrating en aanleg van een geheel nieuwe klinkerbestrating met z.g. dubbele klinkers. De oude be strating ter breedte van ruim 3 meter werd bij de klinkerbestrating verbreed tot 0 meter met daarenboven daar naast een voetpad van ongeveer 50 ii 00 cM. aan eiken kant van den weg, waardoor de geheele wegbreedte op ruim 7 meter kan worden gebracht. De totale bestrate oppervlakte be draagt hier plus minus 3500 Ma. Te Loonopzand werd in de Gasthuis straat nieuwe bestrating met z.g. klinkerkeien aangebracht tot een op pervlakte van 1500 M2; de oude sintel- en steenslagverharding werd hiervoor weggebroken, waarvoor een grondver zet van ongeveer 500 M3 noodig was. Nieuwe rioolaansluitingen kwamen tot een getal van 7 tot stand. Aan het vuilnisterrein werden ruim 600 vrachtwagens huisvuil verzameld en gedeeltelijk vernietigd, terwijl onge veer 200 vrachtwagens puin van af braak enz. naar de landwegen werden vervoerd. dering van respectievelijk 1,5% en on geveer 5,8%. De voorraad verbruikte gaskolen beliep 1250000 kg., zoodat per 1000 kg. steenkolen 420 M3 gas ge produceerd werd. Over 1936 werden verbruikt 1205000 kg. gaskolen of per 1000 M' gas 2250 kg. steenkolen. Over 1937 waren per 1000 M3 gas noodig 2380 kg. gaskolen. Ik mag hier piel vergeten melding Je Hinken van het feit dat Uw gemeen teraad op 13 Mei 1937 in een daartoe belegde afzonderlijke bijeenkomst op eenvoudige wijze het 25-jarig bestaan van dit bedrijf herdacht. Het ligt voor zeker niet aan het aan dit bedrijf ver bonden personeel noch, naar ik ver meen aan burgemeester en wethou ders of aan U, mijne heeren, dat de alstoen geuite wenschen tot nog toe „vrome wenschen" zijn gebleven. De Drainagevelden, waarvan de ad ministratie voor zoover het zuiver fi- nancieele gedeelte betreft, ter gasfa briek plaats heeft, blijken, trots crisis- of andere omstandigheden over 1937 een hoogere opbrengst dan over 1930 op te leveren. De opbrengst dier gron den over 1937 beliep 1.410,—, legen 1.195,— over 1936. Geldleeningen. Het afgeloopen jaar heelt dermate Uwe aandacht gevraagd in zake conversie van geldleeningen, dat het mij wenschelijk wil voorko men hiervan een kort résumé te ge ven. Op 22 Mei werden 125.000l— leeningen, rentende 47*%, omgezet in één leening tot hetzefde bedrag tegen eene rente van 33U%. Tegen hetzelfde rentepercentage werd eene nieuwe lee ning ad 43.000.— geplaatst. Op 11 Augustus werd de rentevoet van eene leening ad 07.600.— van 472% te ruggebracht op 3VsDienzelfden dag werd 134.100.leening tegen 47* procent omgezet in eene 3%% lee ning. Den 16en November werd eene 4% leening ad 12.000.— omgezet in eene 3% leening, terwijl bovendien een bedrag van 24.500.— werd geleend in plaats van tegen 37i% tegen 3V« procent. Voorts werd 39.900.ren tende 47a's-jaars, afgelost door verzilvering van obligaties, welke zelf minder rente opleverden of eerlang minder zouden leveren. Gemeentepolitie. Vermits Uw ge- gemeenteraad, als goed bestuurder, uiteraard niet onverschillig staat te genover de resutaten van de uitvoe- ring der besluiten in het belang van bescherming van persoon en goed, van de orde of veiligheid of om andere redenen aan het algemeen belang ont leend, genomen, moge in het onder- volgende een beeld worden gegeven wat, naar het mij wil voorkomen, een behoorlijk inzicht ter zake kan verge makkelijken. Over 1937 werden opgemaakt 576 processen-verbaal, waarvan 69 wegens overtreding der algeineene plaatselijke politieverordening, 85 wegens overtre- ing van andere verordeningen (o.a. provinciale verordeningen), 2 inzake branden, 51 wegens misdrijven, 38 op verzoek van de rechterlijke macht or van andere politie-autoriteiten, 183 inzake veldpolitie, 21 wegens overtre ding Wetboek van Strafrecht, 104 we- verheugen. Integendeel, men hoorde dagelijks van een toeneming van het aantal ziektegevallen, waarin, naar verluidt, wat men hier gewoon is „griep" te noemen, de hoofdrol speel de. Ook hierom waren onder het ge meen lepersoneel zeer vele verletdagen wegens ziekte en geen gemeentelijke dienst bleef daarvan gespaard. Daar slaat tegenover dat besmettelijke ziek ten in aanmerkelijk minder aantal ge lukkig slechts voorkwamen. Er zijn slechts 2 gevallen bekend van rood vonk en ook slechts 2 van diphtherie. 'len zeerste te betreuren valt het ech ter dat het aantal gevallen van als le venloos aangegeven pasgeborenen steeg van 12 tot 19. Het wil mij voor komen, dat hierin door nauwere sa menwerking tusschen Wit-Gele Kruis, c.q. Groene Kruis, gemeentegenees- heeren en toekomstige moeders moge lijk verbetering zou zijn te brengen. In ieder geval is het cijfer van 19 voor eene gemeente als deze veel te hoog. Spaarbanken. N.V. Centrale Volks bank (Kaatsheuvel). Ingelegd werd ƒ21.499.98 en terugbetaald 13.969.40, zoodat in totaal 7.530.58 meer werd ingelegd dan teruggehaald. Er werden uitgegeven 34 nieuwe boekjes, waar door hun aantal steeg tot 252 met een totaal tegoed van ƒ42.826.94. Idem te Loonopzand. Terugbetaald werd 1.159.52 en ingelegd ƒ1.014.—, zoodat meer terugbetaald dan inge legd 145.52. Er werden 2 nieuwe boekjes uitgegeven en 2 andere ver vielen. Het aantal in omloop zijnde boekjes beloopt 41 met een totaal te goed van ƒ4.707.51. R.K. Spaarbank te Kaatsheuvel. In gelegd werd 35.540.14 en terugbe taald ƒ34.678.04, zoodat ƒ862.10 meer werd ingelegd dan terugbetaald. Door de uitgil te van 26 nieuwe boekjes steeg het aantal tot 348 met een totaal te goed van ƒ178.116.08. Rijkspostspaarbank. Ingelegd werd ƒ263.925.78 en terugbet. ƒ231.410.46, zoodat meer werd ingelegd dan terug betaald ƒ32.515.32. Er werden 204 nieuwe boekjes uitgereikt. R.K. Boerenleenbank te Kaatsheuvel. Ingelegd werd ƒ29.391.54 en-terugbe taald 37.836.14, zoodat over 1937 een bedrag van 8.444.60 meer werd terugbetaald dan ingelegd. Er werden uitgegeven 16 nieuwe boekjes, waar door hun aantal klom tot 280. R.K. Boerenleenbank te Loonopzand. Ingelegd werd ƒ73.908.48 en terugbe taald 62.055.58, zoodat over 1937 een bedrag van 11.852.90 meer werd te rugbetaald dan ingelegd. Er werden uitgegeven 14 nieuwe boekjes, waar door hun aantal klom tot 220, met een te goed van 151.092.03. Bevolking. Bij den aanvang van het jaar 1937 bestond de bevolking der gemeente uit 11080 inwoners t.w. 5767 mannen en 5313 vrouwen. Door ge boorte vermeerderde het aantal man nen met 149 en het aantal vrouwen met 142 of in totaal met 291. Tenge volge van de vestiging in de gemeente kwamen daar bij 208 mannen en 174 vrouwen of in totaal 384. De totale en 316 vrouwen. Dit verminderde door overlijden met 48 mannen en 44 vrou wen en door vertrek met 303 mannen en 301 vrouwen of in totaal met 351 mannen en 345 vrouwen. Per 1 Jan. was dus het aantal mannen toegeno men met 6 en het aantal vrouwen ver minderd met 29, zoodat de bevolking alstoen bestond uit 11057 inwoners, t.w. 5773 mannen en 5284 vrouwen. Het aantal voltrokken huwelijken over 1937 beliep 55, dus 11 minder dan over 1936. In het alles wat hier nu voorafging heb ik gepoogd aan uw geestesoog nog even te doen voorbijgaan wat 1937 ons zooal gebracht heeft. En, laat ik er maar onmiddellijk op doen volgen, een beeld, dat een lust voor het oog is om zijn mooiheid van lijnen of om het prachtige spel van fijne kleuren wat met kwistige kunstenaarshand daar op aangebracht is, neen, zulk een beeld is het niet en kan hel ook niet \vorden. Het afgeloopen jaar sloeg te diepe en te schrijnende wonden om dat lijnen- en kleurenspel niet wel haast onherstelbaar te schaden. Wat na die zoo diep te betreuren beschadi- ging overbleef heb ik U laten zien, maar dan ook absoluut niet meer dan dat. Ook nu dus kan ik u niet juichend toeroepen dat uwe zorgen van bestuur aanmerkelijk lichter en dus gemakke lijker te dragen zullen worden. Al kunnen we dan in eene hoop leven, dat uiteindelijk tot staan zal zijn ge bracht het streven om in een immer voortgaande prijsdaling van het pro duct onzer nijvere schoenindustrie, een streven dat er a.h.w. mede op ge richt scheen te zijn om de eene na de andere zaak te doen verdwijnen, en hetwelk mede moest gaan, het kon trouwens niet anders, ten koste van hem, die in harden arbeid aan de tot standkoming van dat product zijn beste krachten gaf. Wij zijn door den ie langen duur van onze lijdensperio de niet meer in staat om daarom al leen reeds getroost, om maar zeker niet te spreken van geholpen, te kan nen zijn. De alom bekend gemaakte circulaire van den betrokken bedrijfs- raad aan alle fabrikanten verzonden is zeer zeker een stap verder in de goede richting. Maar dringend zeer» dringend zelfs, is mede noodig het al gemeen bindend voorschrift inzake de verhouding in procenten of anders zins, welke er zal moeten bestaan tus schen de jongere en oudere werk krachten in de bedrijven, gevolgd door een nauwlettend toezicht op deszelfs naleving. Nochtans, mijne heeren, gerïarhtig het gulden woord van een groot Ne derlander als Jan Pieterszoon Coen, die bleek eveneens een goed bestuur der te zijn en wiens devies was: „ende despereert nimmer", past het ook ons met frisschen moed eventueel komen de nieuwe moeilijkheden bij de ver vulling onzer taak onder het oog te zien en deze niet uit den weg te gaan. Gezien het eensgezind optrekken naar het goede doel en de eendrachtige sa menwerking van U allen ter bereiking van dat doel is er geen enkele reden om te versagen. Ik hoop U opnieuw bereid te vinden den ons wachtenden arbeid aan te pakken en naar beste weten af te werken. Voor zoover mijn werk zal kunnen dienen tot schraging van het Uwe, staat dat geheel en al te Uwer beschikking. En indien het Gode dan zou kunnen behagen Zijn afge beden onmisbaren zegen op uw en mijn arbeid te laten neerkomen, dan kan het niet anders of dat werk zal strekken tot heil der gemeente en van hare inwoners. Moge het zoo zijn. Antwoord van Roestenberg. den heer Mijnheer de Voorzitter, Zooals gebruikelijk is, wil ik als oudste zitting hebbend- raadslid enkele woorden op uwe breede beschouwing zeggen. Met genoegen hebben wij Uwe wenschen aanvaard en wij van onzen kant wenschen U, met mevrouw Mal- lens en uwe kinderen, daarom weder- keerig een zegenrijk jaar 1938. Het is ons intusschen niet ontgaan, dat belangrijke dingen van groot nut, ondanks den moeilijken tijd zijn tot stand gebracht en waaraan de raad zijne medewerking heeft verleend. Men moet inderdaad erkennen dat er veel tot stand gebracht is, ondanks de groote moeilijkheden van financieelen aard, waarmede de gemeente te kam pen heeft gehad. Het doet ons genoegen dat u ook aandacht besteed hebt aan dei? desola- ten toestand van het bedrijfsleven in deze gemeente. De bezorgdheid strekt zich wel uit op ieder terrein, maar juist de zorgen voor het bedrijfsleven ko men niet in het minst neer op ons col lege en daarmede in het bijzonder op zijnen voorzitter, die daarin zoo goed mogelijk heeft getracht te voorzien. U heeft ook de aandacht gevestigd op de regeeringsmaatregelen, waar door wij reeds een stap in de goede richting gedaan hebben. Het brengt ons nog geen arbeid, maar het heeft ons toch getoond wat er met samen werking is te bereiken, waardoor de regelloosheid in onze bedrijven toch -l

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6