4* KAATSHEUV" a. b. d. e. f. h. men kunnen worden. Hoopen wij, dat wij in 1938 nog het genoegen mogen beleven, dat samen- werKing er toe moge leiden dat wij de zaken van uit een breeder standpunt zullen gaan zien, om te komen tot een beter product in de fabrieken en voor al een heter prijsstelsel. De verbindend 'verklaring moet voor de fabrikanten i-pj reden zijn om als motiveering te dSien voor een betere prijsregeling, waar toch per saldo de kern voor ae samenwerking in lag. ik kan onderschrijven den dank die U gebracht hebt aan het personeel van de verschillende takken van dienst, y*&ïèt h het minst aan het secretarie- ^ners/Heel onder de ijverige leiding van secretaris v. d. Wee. Ik wil den wensch uitspreken dat onder Uwe leiding 1938 een voorspoe dig jaar mag zijn en dat het U gegeven moge zijn om nog in een lengte van dagen ons te leiden in denzellden geest als hier steeds geheerscht heelt om het belang van de gemeenschap te dienen. De Voorzitter dankt den heer Roes- tenberg voor zijne keurige rede en stelt vervolgens aan de orde: 1. Vaststelling notulen vorige ver gadering. De notulen worden behoudens eèn kleine opmerking van den heer Els- hout goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Van H.K.H. Prinses Juliana een dankbetuiging voor de wen- schen van het gemeentebestuur voor een voorspoedig herstel van Z. H. Prins Bernhard. Van Ged. Staten dat de beslis sing betreffende goedkeuring van de begrooting 1938 is ver daagd, met machtiging tot het doen van uitgaven tot J4 van het bedrag der raming. Dankbetuiging van den heer M. v. Nieuwstadt voor zijn vaste aanstelling als ambtenaar ter secretarie. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger, waaruit bleek dat in kas was 140.709.—, hetgeen in over eenstemming was met de be scheiden. Van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluit tot huur- verlaging van de woning van dhr. v. Nooyen. Idem tot het aangaan van geld- leeningen en eene rekening courant-overeenkomst. Van den minister van Binnen- landsche Zaken dat de conces sie aan het radio-distributiebe- drijf 4s verlengdr— -t- Van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluit tot wijzi ging van de begrooting. Een verzoek van iemand wiens woning niet aan een harden weg ligt om dezen weg te verbeteren, is op ongezegeld papier gesteld en kan dus niet behandeld wor den. Van den Ned. Bond van café houders een verzoek om met de a.s. feestelijkheden niet te streng te laten optreden tegen de ca féhouders en de belasting op dansgelegenheden zoo mogelijk te laten vervallen, voorzitter zegt dat B. en W. tot een en ander besloten heb ben. Het sluitingsuur is bovendien niet te vroeg gesteld. k. Van den heer Dingemans, dat hij wegens vertrek niet langer in den gemeenteraad kan zitting hebben. Al deze ingekomen stukken wor-j den voor kennisgeving aangenomen. 3. Onderzoek geloofsbrieven van den heer P. van Laarhoven, nieuw benoemd lid van den ge-, meenteraad, ter voorziening in de vacature ontstaan door de ontslagname van den heer M. J. Dingemans. De Voorzitter stelt voor de geloofs brieven te laten onderzoeken door een commissie bestaande uit de heeren Verhoeven, Snaphaan en Maas. De heer v. d. Heuvel vraagt of deze commissie bekend is met de verande ringen van de gemeentewet. Spreker vraagt hoe dit onderzoek thans gere geld wordt. De Voorzitter zegt dat het onder zoek gemakkelijk kan geschieden aan de hand van de geloofsbrieven zelf, terwijl zoo noodig de secretaris nog enkele toelichting kan geven. Nadat de vergadering eenigen tijd geschorst is geweest, brengt de heer Verhoeven namens de commissie ver slag uit en verklaard, de geloofsbrie ven in orde. De Voorzitter stelt daarop voor dhr. P. v. Laarhoven als raadslid toe te la ten. Aldus geschiedde. 4. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur dezer ge meente wegens periodieke af treding van den heer M. J. Snoeren. De voordracht luidde als volgt: 1 M. J. Snoeren, 2 P. v. Beers. De heer M. J. Snoeren werd herbenoemd met 12 stemmen, tegen 2 op den heer P. v. Beers. Salarissen gemeente-artsen. De Voorzitter stelt vervolgens aan mnt 5. 5. Voorstel tot vermindering van de salarissen van de gemeente- geneesheeren, met de armen praktijk belast. B. en W. stellen voor over te gaan tot een verlaging van 10%. De heer v. lNieuwstadt brengt dank voor de spoedige behandeling van dit punt. Hij wil evenwel niet verhelen dat hij de behandeling van dit punt liever op een andere manier had ge zien, door de benoeming van een com missie die zich dan in verbinding had kunnen stellen met de betrokken ge- neesheeren om onderling overleg te plegen, 'waardoor de commissie dan met een voorstel had kunnen komen, dat een basis van bespreking in den raad had kunnen uitmaken. Een vermindering van 10% vindt spreker nogal ingrijpend, al is hij er van overtuigd dat vermindering nood zakelijk is. Spreker wil daarom een verlaging van 5% voorstellen; daar een dergelijke verlaging, gezien de tijdsomstandigheden te aanvaarden is. Tevens doet spreker het voorstel om een raads-commissie te benoemen, die in overleg met de geneesheeren zal trachten een ziekenhuisverzekering te sluiten voor steuntrekkers en arbeiders in de werkverschaffing, waarbij dan het doktersfonds, de gemeente en de belanghebbenden respectievelijk J4- 34 en x/i bijdragen in de kosten. Naar sprekers zal het algemeen belang daar bij zeer gediend zijn. De heer Snoeren zegt dat er in de commissievergadering bij de behande ling der begrooting ook over deze sa lariskwestie gesproken is. Spreker vraagt zich af hoe het komt dat, daar de gemeente drie geneesheeren heeft, er een is die 500.— meer ontvangt dan de twee anderen, terwijl hij er toch niet meer werk voor behoeft te doen. Spreker kan zich daarom niet vereenigen met een verlaging van de salarissen voor alle drie de geneeshee ren, wel van die een die meer heeft. De Voorzitter zegt dat het den heer van Nieuwstadt blijkbaar niet bekend is dat B. en W. met de geneesheeren in 'overleg zijn geweest. De commissie die eventueel in het leven zou zijn ge roepen, zou misschien dezelfde erva ringen hebben opgedaan als B. en W. B. en W. hebben n.l. deze salarisver laging ook aan de geneesheeren voor gelegd en toen een brief terug ont vangen die in het kort hier op neer kwam, dat de gemeenteraad niet be voegd verklaard werd over die zaak te oordeelen. B. en W. hebben dat niet Spreker kan niet aannemen dat de dokters zonder meer gezegd hebben dat zij een salarisverlaging niet kun nen aanvaarden. Zij hebben het sterk moeten zeggen om hunne bedoeling duidelijk te maken. De reden is dat de raadsleden niet precies op de hoogte kunnen zijn van het werk der genees heeren. Spreker is de meening toege daan dat wanneer er een serieuze be spreking zou hebben plaats gehad, die zou geleid hebben tot een overeen komst waarmee de gemeente gebaat was geweest. Spreker wil het voorstel van den heer v. Nieuwstadt ondersteunen om de korting voorloopig op 5% te hou den. De heer Roestenberg zegt dat voor belangrijke lagen van arbeiders zoo maar loonsverlagingen van 10% zijn toegepast geworden. Spreker heeft in de commissie-vergaderingen bij de be handeling der begrooting de aandacht gevestigd op het feit dat de armen praktijk van de dokters verminderd is, terwijl ondanks dat er toch nog een sprekende post aan contributies die de gemeente aan het armwezen betalen moet, gehandhaafd is gebleven. Men moet de feiten concreet zien en dan blijkt volgens de opgaven dat er 23 gevallen door de doktoren behan deld zijn, die de gemeente in totaal ƒ4500.hebben gekost! De doktoren, hebben hier naar sprekers meening een goede praktijk, terwijl de financieele toestand van de gemeente een verla ging van 10% zeer zou baten. Spreker heeft den doktoren zelf gezegd, dat wanneer zij flinke menschen wilden zijn, zelf een verlaging van 10% moes ten aanbieden. De Voorzitter kan niet met het ge zegde van dhr. v. d. Heuvel accoord gaan, wanneer deze zeide dat er feite lijk geen voldoende contact heeft plaats gehad. De geneesheeren hebben voldoende gelegenheid gehad hem daarover te spreken, een enkel tele foontje zou reeds veel gedaan kunnen hebben. De heer Roestenberg zegt z.i. zeer juist dat 10% niets te veel is, er loopen er genoeg rond die onder een korting van 10% gebukt gaan. De heer v. d. Heuvel zegt dat de aangifte wel getuigt van 23 behande lingen, maar z.i. zijn er veel meer ge weest waarvan de doktoren geen brief je bij het armbestuur hebben gehaald. De Voorzitter zegt dat dit niet in het geding gebracht kan worden. De doktoren kunnen dan wel achteraf De reeds ic uuiui_Litii m zeggen: we hebben £00 of 1000 visi- op zich laten zitten en teruggeschreven tes gemaakt. Spreker zegt dat men hier dat met die bewering van de genees- I alleen met de admin,stratie te maken heeren, de grens van het onbetamelijke I heeu. Spreker acht het waarschijnlijk •was overschreden. De raad heeft im- I iC'Jir reeds rc^er aangiften ge- mers toch deze zaken te regelen en 1 daan zijn, dan er bezoeken hebben niemand anders. B. en W. blijven plaats gehad. daarom op hun eenmaal ingenomen Qe heer v. d. Heuvel zegt dat wan- standpunt staan. I neer alleen op de officieele kennisge in de ontvangen brief van de ge- vingen wordt afgegaan er volgend neesheeren staat dat hunne werkzaam- jaar wel meer briefjes zullen binnen- heden aanmerkelijk zijn toegenomen, komen. maar in het afgeloopen jaar is er een ][)e Voorzitter zegt dat het Armbe- dokter geweest die 8 briefjes heeft in- stuur voornemens is er achter te ko- geleverd en de overige twee samen men met welk bedrag het voortaan af 15. Spreker meent dat deze bezoeken I za] zijn. vrij royaal betaald zijn geweest. De VOorstel van B. en W. wordt gemeente heeft bovendien 2650.— hierna in stemming gebracht en met 4 betaald als bijdrage in het dokters- tagen 10 stemmen verworpen. Voor fonds. Men behoeft dus zeker niet te stemden de heeren Grootswagers, Els- spreken over toename van de werk- hout, Roestenberg en van Lier. zaamheden. Het ligt op den weg, dat Hierna brengt de Voorzitter het wanneer er iets gedaan moet worden, voorstel van de heeren v. Nieuwstadt de dokters zich eerst tot B. en W. en y d Heuvel, éen verlaging van wenden. 5% in stemming, welk voorstel met 10 Dat er een geneesheer is die 500.— tegen 4 stemmen werd aangenomen, meer heeft, komt omdat bij zijne ves- Tegen stemden de heeren Elshout, tiging in eigen huisvesting moest voor- Roestenberg, Snoeren en v. Lier. zien. De gemeente heeft toen wel een Voorstel tot vaststelling van een bod gekregen van Dr. de Both, voor verordening tot wijziging van de diens huis, doch deze vroeg daarvoor bouwverordening dezer geineen den abnormalen prijs van 15.UUU. _n zake hgt bouwen van zo- De nieuwe geneesheer moest dus een merhuizen eigen huis huren en vanwege den zeer u_t ,advies blijkt dat deze hoogen huurprijs heeft de gemeente eg steeds meer tot woonverblijf het billijk gevonden dat zij een ge- worden ingericht, waardoor noodza- deelte daarvan bijdroeg in den vorm jce]ijlce voorschriften moeten worden van een hooger salaris. Bovendien was Het betreffende gebied be- deze geneesheer genoodzaakt er voor w van Loon Qp Zand naar te zorgen dat hij steeds een vroed- Moef tQt Hujg tCf Heide en het vrouw te zijner beschikking had. Spr. Kraanven en de omgeving van den voelt er wel wat voor langs den weg Roestelberq. der geleidelijkheid de salarissen te Wordt z.h.st. goedgekeurd, verminderen maar dan niet voor een Voorstcl Qm overeenkomstig ar- geneesheer alleen. def Onteigeningswet in De heer v. d. Heuvel zegt desüjds principe te besluiten tot ont- lid te zijn gewees van de raads-com- P P ZQodanig ge„ missie die was afgevaardigd naar dr^ ^9 9^ percee,en toebehoo- de Both om te beraadslagen over den Kort c.s. en A. aankoop van het huts de^pnjs hier- Wagemakers c.s., als noodig voor was echter belachehjk hoo9-To^ 9 dg vorming daarna de kwestie van dr. Capetti v£m Ret in het uitbreidingsplan kwam, had sprek:er geenMatting m den Kaatsheuvel aang£geven raad en hij heeft dan ook niet aange *ór de R K Kerk van de voeld dat van de drie geneesheeren er St^Wph's parochie te Kaats- I uitgelekt is, een onderzoek in stellen, een 500.— meer moest krijgen. De y- aan nalatiaheid te wijten is, voorzitter heeft wel gesproken dat heuve deze in zijn eigen huisvesting moest Uit het prae-advies blijkt dat on- maar men moest ook niet derhandehngen om in minnelijk oveileg dat hij de jongste dokter in in het bezit van deze gronden te ko- 1 men niet tot eenig resultaat hebben geleid. B. en W. meenen in tegenstel ling met de betrokken personen dat een prijs van 15.per M2. vuim vol doende is. B. en W. stellen daarom voor tot onteigening over te gaan. Te vens stellen B. en W. voor om te be sluiten tot aanleg van de bij het uit breidingsplan geprojecteerde straat, loopende vanaf de Leo-Str?.at tot de R.K. Kerk. De daaraan verbonden kosten, zullen, met inbegrip van het maken van voortuintjes vóór de wo ningen staande aan de Zuidzijde van het Wilhelminaplein waar het plan van uitbreiding voorziet plm. 4100. bedragen. De heer v. d. Heuvel zegt dat de menschen die den bouwgrond exploi- teeren verplicht zijn de helft bij te dra gen voor den aanleg van den weg voor hun perceel. In dit licht bekeken is het uitbreidingsplan goedgekeurd door den raad. De heer Wagemakers zou voor zijn perceel nu niet meer krijgen dan een goede fooi, terwijl hij een groot bedrag zou moeten storten in de. ge meentekas. Spreker wil voorstellen dat de raadsleden zich eerst ter plaatse nog eens goed van den toestand op de hoogte stellen en wil daarom dit punt tot de volgende vergadering aanhou den. De Voorzitter heeft er geen enkel bezwaar tegen dat deze zaak wordt aangehouden, maar hij zag toch nog gaarne het tweede voorstel goege- keurd. Aldus geschiedde. 8. Voorstel om toe te treden tot de „Fraude Onderlinge Ge meentenzijnde een door de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten in het leven geroepen organisatie tot het on derling dragen van het risico, verbonden aan het geldelijk be heer van gemeenten enz. De gemeente zal voor 16.000 deel moeten n^men tegen een voorschot- premie van 118. Wordt goedgekeurd. 9. Voorstel tot het sluiten van een kasgeldleening groot 40.000.-. B. en W, stellen voor aldus te be sluiten tegen een rente van y2 pCt. per jaar. De rente voor creditposten be draagt 3% pCt. Wordt goedgekeurd. 10. Voorstel om Burg. en Weth. te machtigen tot het houden van eventu- eele verpachtingen (gras op wegen, drainagevelden, enz.). Wordt goedgekeurd. 11. Voorstel om de strook grond gelegen tusschen de woning van den heer Kemenade en de straat (Stations straat en Hoofdstraat) in eigendom der gemeente over te nemen. De heer v. Kemenade wil deze strook grond gratis aan de gemeente afstaan, waardoor het naar de meening van B. en W. niet anders dan billijk is, dan dat daarvan geen praecariorechten worden gevorderd. De heer Smit zegt, dat dit de eenige persoon in de gemeente is die geen precariorechten hoeft te betalen. Spr. vraagt hem daarom eene ver goeding te geven en dan toch precario rechten te heffen. De Voorzitter zegt dat men dit moei lijk kan doen, daar er daardoor een precedent zou worden geschapen. Wordt goedgekeurd. 12. Rondvraag. De heer v. d. Heuvel vraagt: of het noodzakelijk is dat bij aanvrage van een bouwvergunning het begrootte be drag genoemd moet worden; of het zeker is dat de betrokken ambtenaar die genoemde som geheim houdt; of het mogelijk is dat anderen op een of andere manier van dit bedrag ken nis nemen; of het geen eigenaardigen indruk maakt, dat bij een vorige week gehou den inschrijving, een der inschrijvers j het juiste bedrag van de begrooting noemde; dat wanneer de le vraag bevestigend wordt beantwoord er maatregelen ge troffen worden, dat niemand voortaan via het raadhuis kan worden ingelicht. Verder vraagt spr. hoe B. en W. denken te handenlen om den openbare school in de Moer te behouden, nu deze slechts 33 leerlingen heeft en er uit zicht bestaat dat dit aantal wellicht in twee jaar weer tot 51 zal zijn gestegen. De heer Snoeren vraagt of het B. en W. bekend is dat de gemeente-ont vanger aan verschillende inwoners van Loon-op-Zand een aanmaning heeft gezonden, voordat hij daar zitting heeft gehad. Spr. vraagt of het mogelijk is die aanmaningen als niet gedaan te be schouwen. Betreffende de vragen van den heer v. d. Heuvel zegt de voorzitter dat het noodzakelijk is dat het bedrag van de begrooting genoemd wordt in verband met de rechten die daarvan geheven worden. Spr. heeft echter geen aanlei ding gehad om te veronderstellen dat van die aangifte misbruik werd ge maakt. Het kan spr. daarom ook niet aannemelijk voorkomen, daar deze za ken behandeld worden door een per soon die daarvoor volkomen geschikt Spr. wil echter, nu er misschien iets zegt spr., met een postzegel van 5 cent kan men reeds groote bedragen giree- ren en dan heeft het postkantoor er ook nog wat aan. Hierna sluit de voorzitter de open bare vergadering. voorzien, vergeten dat hij aanstelling-was. Dr. Capetti, zegt spr. heeft mij zijn aanstellingsbrieven ge toond en de toestand is zoo, dat toen Dr. Capetti in plaats van Dr. de Both waarnemend geneesheer was, hij ge tracht heeft hier een vaste aanstelling te krijgen, wat hem ook gelukt is tegen een salaris van 1500.Dit is toen door het gemeentebestuur niet juist ge zien, maar er worden wel meer fouten gemaakt, die men echter niet moet gaan afwimpelen op de geneesheeren. Men moet dit nu maar voor lief nemen en in de toekomst de besluiten voort aan beter formuleeren. en zoo dit aan nalatigheid te wijten maatregelen nemen dat zoo iets niet meer voorkomt. Spr. zegt dat men de aanbesteding echter ook kan houden, voor de bouwvergunning is aange vraagd. Wat betreft de school in de Moer zegt spr., dat daarvoor waarschijnlijk in den loop der maand een aparte ver gadering zal worden belegd, daar alle gegevens nog niet binnen zijn. Betreffende de opmerkingen van den heer Snoeren, deelt de voorzitter mede, dat de ontvanger in het daartoe be stemde lokaal geen zitting meer kon houden, maar dat reeds naar een an der lokaal wordt uitgezien. B. en W. hebben geen bezwaar om de aanmaningen in te trekken, maar, Polleke Prik. Ten bate der Spijskokerij zal in het Patronaat op Zondag 23 Jan. worden opgevoerd het tooneelwerk »Polleke Prik*, dat door onze schooljongens onder leiding der Eerw, Broeders ter plaatse en elders reeds 5 maal mat groot succes werd opgevoerd. Wie «Polleke Prik» nog niet gezien heeft, verzuime niet deze uitvoering bij te wonen. Het is ontegenzeggelijk het mooiste, dat ooit door onze jongens werd gegeven. Middenstandsvereeniging. Er was zeer veel belangstelling voor de jaarvergadering van de R.K. Midden standsvereeniging, die Woensdagavond in de zaal van den heer Jan van Dun werd gehouden. De ruime zaal was geheel gevuld. Na de opening door den Voorzitter, den heer J. Frederiks, werd een uit voerig jaarverslag gegeven door den Secretaris Penningmeester, de heer J. v. d. Linden, waaruit een stijgend leden tal bleek. In veroand hiermede kon de contributie, die tot heden f 7-50 per jaar was, verlaagd worden tot f6.— per jaar. De Bond van R.K. Middenstands- Schoenfabrikanten werd officieel als onderafdeeling van den Middenstands bond geïnstalleerd. In het Hoofdbestuur van den plaatseüiken Bond kregen uit deze afdeeling zitting de heeren W. v, Haaren en A. Peters. De Voorzitter hield hierna een lezing over «de Persoonlijkheid van den Zaken man», gezien in het accuut stadium van de Vest gingswet. Zeer gedocumenteerd en uitvoerig behandelde spreker deze kwestie, waarin hij, mede practicus, tal van wijze raadgevingen gaf om het be drijf zoo rendabel mogeiiik te houden. Ook de noodtoestand in de Schoen industrie werd, mede in verband met de toetreding van de afdeeling Schoen fabrikanten, uitvoerig besproken melde verwachting, dat de regeering eindelijk die maatregelen zal weten te treffen, die kunnen leiden tot een beter bedrijfs leven. Het amusant gedeelte van den avond werd door het bekende ensemble «Vijf komma nul» met de heer P. van Ber- zeveld aan de piano naar ieders wensch verzorgd. Goed afgeloopen. 't Is een gevaarlijue gewoonte van vele schooljongens om op kaïien en wagens te klimmen Donderdag moest een zesjarig ventje, een pleegkind van den heer v, d- H. uit het Loonsch Hoekje dat ondervinden. Het ventje was uit de morgenschool meegereden met de melkwagen van v. R. Toen het bij zijn huis was, sprong het van de wagen, doch bleef met de cape aan een haak hangen, met het gevolg, dat het ventje onder de wielen van den wagen terecht kwam. De ijlings ontbod :n geneesheer, dokter Vercauteren, kon buiten een kneuzing aan hand en voet niets ernstigs constateeren. Zoo het hierbij blijft, is het ongeval bijzonder goed afgeloopen. K. J. M. V. Dinsdagavond 11 Jan. hield de Jonge Middenstandsvereeniging een goed be zochte ledenvergadering in de zaal van den heer J. Smit Hesselmans. Na opening door een Voorzitter wer den enkele huishoudelijke zaken besprg- ken en de medewerking van alle leden ingeroepen om de oudersavond, welke op 15 Februari zal worden gehouden, goed te doen slagen, Hierna werd het woord verleend aan den spreker van dezen avond, den WelEerw. ZcerQel Heer Drs. van Miert Moderator aan het St- Odulphus-Lyceum te Tilburg, die sprak over 't onderwerp «Geen fliit, maar liefde». LOON OP ZAND. Jaarvergadering aanvullingskas. De R K. Ziekenfonds Aanvullingskas hield Zondagmiddag in de zaal bij den heer Stalpers de jaarlijksche algemeene vergadering, die matig was bezocht- Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren C. van der Velden en P. van de Nieuwenhuizen tot bestuursleden nerkozen. Het uitgebrachte jaarverslag gaf aan inkomsten een cijfer aan van f 535,-. terwijl de uitgaven f 524,— heboen beloopen. Het saldo in kas op 31 Dec. 1937 bedroeg f 1462, Jonge Boerenstand. De afdeeling Loonopzand van de Jonge Boerenstand gaf jl. Zondag in de zaal vnn mej. de Wed, G.Wijtvliet een toondelavond, De zaal was meer dan overvol. Onder leiding van den WEerw heer van Vugt, kapelaan alhier, werd opgevoerd 't tooneelstuk «Bergafwaarts» van Herman Burger. Als toegift voerde men op «Sergeant van DrilJenstein.» Beide stukken vielen zeer in de smaak en oogstten een verdiend applaus. Een ten bate der TBC bestrijding ge houden collecte bracht f 4,50 op. ADVERTEERT IN DIT BLAD. c. 9- )- is.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7