Binnenlandsch Nieuws. AKKER Tl WEEKPRAATJE. Zoo Grieperig GEMENGD NIEUWS. z d g is z< d d« si ir ki m v< ti< di vc m st hf ge en vo st: za ve aa an de lee in< mc eni I ijl „C vai tijc te me de te zee het bes stei der ver ve zin: zijn uitf ook ver; ken dier den al n N voet mee pen kenl se v hooi R Ik teek' treu] aan\ een I BESCHUI1JES MET MUISJES. EN MUISJES MET STAARTJES. Ik heb al eens eerder erkend, dat het in onzen tijd misschien niet anders kèn, wanneer het de blijde verwachting in een vorstelijk gezin betreft, maar mij kan de openbare feest-uooibereiding inzake de ver hoopte komst van een Oranjetelg maar niet bekoren. Over ruim een week zal aldus volgens mensche lijke berekening de blijde ver wachting van Vorstenhuis en volk misschien in vervulling zijn gegaan en dèn zal ik blij zijn met al mijn landgenooten en de voor mijn gevoel wansmakelijke voorberei ding van het feest der geboorte, gauw zijn vergeten. 't Zal wel wezen, omdat ik oud word en dus ouderwetsche opvat tingen krijg, maar ik vind, dat we den laatsten tijd minstens zoo on gepast hebben geleefd als degene, die een twintigje in de loterij koopt en al vast op de honderdduizend gaat fuiven. Wanneer het om een menschen- leven gaat bij geboorte dus en bij steilte dan wikt de mensch, maar God beschikt. En op zoo'n beschikking vooruit te loopen 't komt me eigenwijs voor. Een jonge vrouw, die van de be lofte van het moederschap vervuld is, tracht zoolang datkan, haar zoet «geheim»teverbergen Instillevrengd is ze met nijvere handeu bezig aan den baby-uitzet, maar als er onver wachts visite komt, zal ze al haar ingrediënten haastig verstoppen. Ze wil anderen niet doen blijken van haar hoop en verlangen 't mocht eens ónders loopen dan ze had ver wacht I En als het inderdaad anders uitvalt, dan zal nooit een vreemde het weten van al die doeken en kleertjes, bandjes, spelden en flesch- jes, kleurige lintjes, welke ze zoo naarstig en keurig in't luiermandje had geschikt, het mandje, dat «bo ven» in een kast staat weggeborgen. Gesteld, dat het ook ten paleize Soestdijk eens ünders zou verïoopen wat God verhoede dan de jonggehuwden en het Nederlandsche volk het zoo innig hebben begeerd 1 Ik zit al veertien dagen tegen de versiering van een officieele gemeen tewoning aan te kijken. In andere plaatsen heeft de feestverlichting al voor proef gebrand. Er zijn heele stellages opgetrokkenmonumentale decoraties zijn getimmerd. Eiken dag vermelden de kranten in vele kolommen de «officieele» program ma's van het geboortefeest. Ik vind het niet fijn-gevoeld. Den kinderen is sedert vele weken «beschuit met muisjes» op school beloofd. «Als straks het prinsje of het prinsesje wordt geboren». Deze muisjes hebben staartjes! In de ge dachten der kinderen, in hun vragen thuis. Hoe weten de groote men- schen het, dat er een prinsje of prin sesje zal worden geboren Ik ben niet tegen voorlichting. Dat is een zaak, die ouders en op voeders voor zich moeten regelen. Of zulke voorlichting gewenscht is en op welken leeftijd, hangt geheel af van de geestelijke gesteldheid van het kind. Thans echter is de nieuws gierigheid van allekinderen tesamen, van eiken aanleg, van elk karakter, gewekt en geprikkeld. Zaterdag j.l, luisterde ik eenige oogenblikken naar de K.R.O. Wij katholieken zijn anders op het ge bied van voorlichting erg voorzich tig, maar dien dag repeteerde een dame met een koortje kleuters het «Wilhelmus» en andere vaderland sche liederen, opdat zoo zei ze tegen de kleinen en ten gehoore van duizenden luisterende peuters we deze liederen goed zullen kunnen zingen, als misschien de volgende week een prinsje of prinsesje wordt geboren». En: «dan krijgen jullie allemaal beschuitjes met muisjes op school». De hemel bespare ods een teleur stelling, want wat zou dat iets vree- selijks zijn, wanneer de feestklokken straks niet zouden beieren, de ka nonnen moesten zwijgen, de versie ringen onverbruikt werden ontta keld en de beschuitjes met muisjes ongeconsumeerd bleven Het betoonde ongeduld is ver klaarbaar, maar nochtans niet goed te praten. Ik herinner me: toen Juliaantje geboren werd, was er aanstonds een zee van vlaggen in de straten der steden, er was muziek, er waren fakkeloptochten, gevulde kerken wa ren er en een blijde stemming. Dat is voldoende als uiting van de eerste vreugde. Het was alles spontaan, op het bericht zelve, gewekt. En daarna groeide uit een spoed-organisatie het officieele feestbetoon. Nu loopen de jongens en meisjes, als ze van school komen, grapjes te tappen onder elkaar over het prinsje of prinsesje, en zegiechelen. Ik vind dat niet leuk. Maar ik word oud. Verzekering tegen normale werkeloosheid. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor ontwerp van wet in zake de ver zekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosneid. Voorts is bij Koninklijk Besluit van 6 dezer een staatscommissie ingesteld, aan welke is opgedragen de regeering van advies te dienen over de vraag, in hoeverre in de huidige wijzen van hulpverleening met betrekking tot de groepen van volide, werkwillige personen, die voornamelijk ten gevolge van maat- schadpelijke oorzaken niet in het onderhoud van zich zelf (en van hun gezin) kunden voorzien, ver andering behoort te wordan gebracht en voorstellen betreffende de rege ling van hulpverleening ten deze, anders dan bij wijze van armenzorg, te doen Terwijl het bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte voorontwerp betoogt de voorziening in de geldelijke gevolgen van nor male werkeloosheid, heeft de inge stelde staatscommissie ten doel, onder de oogen te zien de wijzen van hulpverleening, welke aan de orde zijn, bij gemis aan arbeid buiten het enenbedoelde terrein der normale werkloosheid. De Stille Omgang te Amsterdam De stille omgang ter vereering van het H Sacrament van Mirakel zal dit jaar door de Amsterdamsche straten trekken in den nacht van 13 en 20 Maart a.s. «Behoud en vermeerdering van christelijken levensernst in de huis gezinnen», zoo luidt de intentie ditmaal, waarvoor 't speciaal gebed van de tienduizenden deelnemers wordt gevraagd. Het gezelschap van den Stillen Omgang zal zijn huishoudelijke en algemeene vergadering houden op Zondag 30 Januari 1938 in hotel Krasnapolsky in de Warmoesstraat te Amsterdam. De huishoudelijke vergadering zal des morgens te ll uur aan vangen in de kleine zaal, terwijl de algemeene vergadering des middags te 2 uur in de groote zaal gehouden wordt. Fietsers op voorrangswegen. Van verschillende zijden werd gevraagd, aldus schrijft ons de K. N. A. C. of men met een auto een auto een voorrangsweg naderend, ook veorrang moet verleenen aan aan wielrijders op rijwielpaden, die angs die voorrangswegen zijn ge- egen. Het blijkt dat op dit punt nog al eens misverstand bestaat bij auto mobilisten. Daarom zij er nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat volgens de wettelijke bepalingen een rijwielpad langs een weg gelegen tot dien weg behoort en datderhalve aan gebruikers van een rijwielpad angs een voorrangsweg terdege voorrang dient te worden verleend door alle verkeer, dat van zijwegen op den voorrngsweg komt. Een anderekwestie, de voorrangs regeling betreffende, die van bij zonder belang is voor wielrijders, is de volgende: Het verkeer op rijwielpaden, die niet langs een verharden weg zijn gelegen, maar die zich bijv. los door iet landschap slingeren, moet voor. rang verleenen aan het verkeer op een verharden weg, die dat rijwiel- >ad kruist. Daartoe dient op het rijwielpad een waarschuwingsbord te zijn geplaatst, in den vorm van »den omgekeerden driehoek.» Daar- Daaruit mag dus door wielrijders die verder den verharden weggaan volgen, niet de conclusie getrokken worden, dat die verharde weg een voorrangsweg is. Zij zullen dus moeten nagaan of op den verharden weg al dan niet de kenteekenen van iet voorrangsrecht, de vierkante oranje bordjes of de oranje koppen van kilometerpalen, aanwezig zijn. Zijn deze er niet. dan moeten zij dus bij de eerstvolgende kruising normaal aan het verkeer van rechts voorrang verleenen. Ten slotte zij er nogmaals op ge wezen, dal het verkeer, komende van uitritten of onverharde wegen op verharde wegen, altijd voorrang moet verleenen aan het verkeer op dien vei harden weg. Waarschu wingsborden worden op zulke pun ten niet aangebracht. Wellington Koo In Den Haag. Met den Parijschen trein van halfzes kwam te Den Haag Woens dagmiddag aan het Hollandsche Spoorstation de Chineesche ambas sadeur te Parijs, de heer Wellington Koo, aan. Aan het station was de Chineesche gezant met de leden der Chineesche legatie ter begroeting aanwezig. Over het doel van zijn bezoek wenscht de heer Wellington Koo zich niet uit te laten, evenmin bleek hij bereid over andere aangelegen heden een onderhoud toe te staan. De Chineesche legatie wenschtehet bezoek in alle stilte te doen ge schieden. Alleen kon worden mede gedeeld, dat de heer Wellington Koo hier enkele dagen zal blijven. Of hij hier een ontmoeting zal hebben met den heer SoenFo, den nieuw te benoemen gezant te Mos kou, werd ons niet bevestigd; wel schijnt de heer Soen Fo hier binnen kort verwacht te worden. Ook het karnverbod werd ingetrokken. Men deelt ons mede, dat door de wijziging van 't Crisis-Zuivelbesluit 1935 I bij K. B. van den 21sten December 1937, staatsblad no. 678 formeel het zg. karnverbod is in getrokken. Dientengevolge behoeven de kar nen niet meer verzegeld te zijn. Belanghebbenden kunnen thans zelf de karnen ontzegelen. Bemanning der 'Hannah" maakt het goed. Hoewel bijzonderheden omtrent het lot van de nemanning der tot zinken gebrachte »Hannah» nog ontbreken, bestaat er voor ongerust heid geen reden meer, want na de eerste berichten, die vertelden dat de geheele bemanning in veiligheid is, ontvingen wij nog een Lloyds- telegram. dat zegt „De geheele bemanning is in een reddingsboot bij Alicante geland. Aller, zijn wel." Intusschen heeft de Nederland regccniig iicli uattr aanleid'.Eg" "«A het torpedeeren van het Nederland sche schip telegrafisch tot den Ne- derlandschen consul te Valencia gewend om nadere toelichtingen. In dit verband zij er aan herin nerd, dat de Nederlandsche regee. ring indertijd heeft doen weten, dat zij de door Franco ingestelde blok kade aan de Oostkust van Spanje niet als rechtmatig kon erkennen. De komende blijde gebeurtenis Soestdijk, 13 Januari. Scheen het in het begin van de week, dat de spanning, welke te Soestdijk en te Baarn heerste, bijzonder onder degenen, die ambts halve met de verspreiding van het nieuws omtrent de a.s. blijde ge beurtenis belast zijn, spoedig het hoogtepunt zou bereiken, reeds Dinsdagochtend was de gemoeds rust, zooal niet geheel, dan toch grootendeels, onder militairen en journalisten teruggekeerd. Dr. de Groot, de geneesheer van Prinses Juliana, was degene, die met een tien regelig bericht dit wist te bewerkstelligen. Zelfs was de onrust onder de persmenschen zoodanig geluwd, dat enkele buiten landsche journalisten -- meest Engelschen, want Duitschers en Franschen zijn tot dusverre nog niet gearriveerd, overwogen, het stille Baarn, dat hun weinig vertier kan bieden, voor eenige dagen vaarwel te zeggen en hun tenten zij het dan in den vorm van een of twee hotelkamers zoolang in 's lands hoofdstad op te slaan De Nederlandsche journalist kon zich echter die vrijheid in geen geval permitteeien. Hij is in deze dagen een niet te benijden wezen. Al tien dagen lang heeft hij hersens en potlooden gescherpt en met een vrij verheugend resultaat, maar eens raakt hij uitgepraat. Gelukkig heeft het echter de laatste dagen niet geheel aan »ge- beurtenissen» ontbroken. Het fraaie weder van Dinsdag, dat helaas al te spoedig in het tegendeel veranderde, werd direct door alle leden van het koninklijk gezin benut, om er eens uit te gaan. Geen wonder, want voor degenen, die oog heeft voor het schoons der natuur is reeds op 't oogenblik veel te genieten en in (AKKER-CACHETS het bosch en daarmede is de omgeving van Baarn rijk gezegend zijn de prille teekenen van de naderende lente reeds duidelijk merkbaar. Vertoonden de Koningin en Prins Bernhard zich voor de oogen van het, bijzonder des middags, zeer talrijke publiek, Prinses Juliana beperkte hare wandelingen en hetzelfde geschiedde ook de beide volgende dagen tot de tuinen van het paleis. Het fraaie, bijna voorjaarsachtige weer nam helaas even spoedig een einde als het gekomen was, daar mede tevens de journalisten voor nieuwe problemen gesteld, om van de beklagenswaardige fotografen, die druipnat, met den moed der wan hoop, trouw op hun post bleven, maar te zwijgen. Nu vonden echter enkele fotogra fen, filmoperateurs en radio.repor ters geen emplooi meer aantreffende nabij het paleis, een ander werk- object en werd de pers het, niet al te onwillige «lijdend voorwerp«. Met eenige batterijen fel-flitsende lampen, film- en toto-toestellen, vergez^.d van enkele werd de aanval geopend, waardoor bijzonder op het bijkantoor dat het A. N. P. in het Badhotel gevestigd heeft, verschillende »slachtoffers« vielen. Zoo kon ook Indië, dat ongetwij feld in deze dagen even sterk medeleeft als het moederland, een goeden indruk krijgen van alle maatregelen, welke genomen zijn om de heugelijke tijding op de snelst mogelijke wijze wereldkundig te maken, waarvan ook »Nederland over Zee« dan zal kunnen profi teered Wat aan het gesprokene nog mocht ontbroken hebben, zal het filmjournaal, eenmaal in de Oosten de West gearriveerd, zonder twijfel voldoende aanvullen. Behalve verscheidene hofdignita- rissen, die mede in het Badhotel hun intrek hebben genomen en van hun belangstelling in de technische apparatuur blijk gaven, hebben de laatste dagen ook andere autoriteiten met zichtbare interesse het tijdelijke bijkantoor van het A. N. P. in oogenschouw genomen. Zoo bwam o.a. hedenmiddag de Bairnsche burgemeester Jhr. Mr. van Reenen. vergezeld van zijn echtgenoote, kamer 12a (dat is het nummer van de lokaliteit diestraks een zoo voorname rol gaat spelen) met zijn bezoek vereeren, welk bezoek des avonds herhaald werd, juist toen de A.V.R.O. drukdoende was door de microfoon alle gehei men van de A. N. P.-keuken aan de luisterende wereld prijs te geven. Doch, de lezer kan gerust zijn, de meest geheime geheimen zijn ook thans nog niet ontsluierd. Er blijft nog wel iets over tot n a de blijde gebeurtenis. Dat de gezondheidstoestand van H. K. H Prinses Juliana uitstekend is, werd heden wederom bevestigd door de rijtoer, welke de Prinses, in gezelschap van Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, per auto in den vooravond maakte. 300 personen ontslagen bij de A. K. U. In verband met berichten over een massa-ontslag bij de Nederland sche kunstzijdefabriek vau de A.K.U. verneemt de »Tel.» uit goede bron dat aan het einde van deze maand aan ongeveer 300 personen ontslag zal worden gegeven tengevolge van een noodzakelijke belangrijke in perking van de kunstzijdeproductie. .Van dit ontslag heeft de directie van de A. K. U. in welk bedrijf een collectief arbeidscontract bestaat dezer dagen mededeeling gedaan aan de vakbonden. Het ontslag betreft ongeveer 100 volwassen arbeiders en 60 jeugdige mannelijke en vrouwelijke arbeids krachten in het bedrijf te Arnhem en van ongeveer 25 volwassen ar- r beiders en 100 jeugdige arbeid*— - krachten in de fabriek te Ede. Sedert een maand of vier is de verkoop van kunstzijde belangrijk achteruitgegaan, zoodat de voor raden steeds grooter worden. Het verschijnsel doet zich in de geheele wereld voor. Ook de internationale textielindustrie is in moeilijkheden gekomen. AutÓ met vijf inzittende te water Twee menschen verdronken. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is een auts met vijf inzit tenden te water gereden, waarbij twee heeren om het leven zijn gekomen. De wagen werd bestuurd door de chauffeur C. Bos uit Stolwijk. Het gezelschap keerde van een bruiloft in Stolwijk naar hun woniDgen te Ouderkerk a.d. IJsel terug. Onder de gemeente Berkenwoude is de auto door nog niet bekende oorzaak in de Schinkel gereden. Drie inzit tenden konden op het droge worden gebracht, doch de 34-jarigen J. van Herk en den 50-jarigen J. de Boer heeft men niet meer kunnen redden. Haar kind vermoord. Naar wordt gemeld, heeft de 23- jarige H. L. huisvrouw van J. te Venlo die onder verdenking van moord op haar kind van 14 dagen in het huis van bewaring te Roermond is opgesloten een bekentenis afgelegd. Ze had het slapende kind den verstikkingsdood doen sterven door een paar kussens op het hoofd van het wicht te leggen, Verongelukt bij een poging een hollend paard te grijpen. Vanmorgen wilde 65 jarige B. 'Dijkman—op den straatweg van Hengelo naar Borne een op hol geslagen paard van een melkwagen tot stilstand brengen. D. greep doch viel en kwam onder de hoeven van het dier terecht. Hij werd zoodanig gewond, dat hij spoedig daarop overleed zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. „Samoan Clipper" verongelukt. De «Samoan Clipper» een der groote vliegbooten van de Pan American Airways, is in tegenstelling met aanvankelijk anders luidende berichten op 23 K.M. afstand vau Pagopago verongelukt. De geheele bemanning bestaande uit zeven kop. pen is om het leven gekomen. Kindermishandeling te Mill. Het vreeselijk drama, dat zich op de Nieuwe Millsche heide onder Mill heeft afgespeeld, waarbij een twee-jarig kindje zoo tragisch om het leven kwam, heeft zijn ont knooping gevonden in de bekente nis van den 60 jarige stiefvader K., die Maandagmiddag na een lang durig verhoor door de gemeente politie een volledige bekentenis heeft afgelegd. Eenigen tijd geleden meldden wij reeds, dat men K. er van verdacht zijn stiefdochtertje mishandeld te hebben Hij ontzag zich niet het kind te schoppen en te slaan. Buren had. den dit ook meermalen bemerkt. Het teere gestel van het kind was hiertegen niet bestand en verleden bezweek be arme kleine. Haar moe der bleek niet tegen haar echtgenoot opgewassen. Onmiddellijk na den doodvanhetkindgingen degeruchten rond dat het kleintje geen normale dood had gehad. Dit kwam ook de politie ter oore. De man nam echter een ontkennende houding aan. Door het speurderswerk van de mare- chaussée dit Grave en de gemeente polisie van Mill is het tenslotte ge lukt, zooveel overtuigend bewijsma teriaal te verzamelen dat ontkennen K. niet meer baatte. Nadat het lijk door de Justitie was vrijgegeven, hebben de buurt bewoners het Zaterdag ter aarde besteld. K. is op transport gesteld naar Grave waar hij in de marechaussée kazerne is opgesloten. Heden zal hij naar den Bosch worden vervoerd om vooj den Officier van Justitie te worden geleid. Sir Zoo rillerig, zoo koortsig, geen wonder met dat slechte gure weer en al die zieke menschen om U heen. Weest Gij echter verstandig en neem dadelijk 'n "AKKERTJE" en vanavond voor 't naar bed gaan weer 'n "AKKERTJE" (Akker-Cachet). Tien legen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en frisch opslaat, want de "AKKERTJES" werken buitengewoon bij griep, gevatte koude, rheumaiische pijnen, spier- en zenuwpijnen. Verdrijven ook direct hoofd pijn, migraine, tand- en kiespijn. Per 12 stuks slechts 52 cent.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8