Plaatselijke Berichten H.deBont-v.Hulten WEK DE GAL IN UW LEVER OP VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Heerenkleeding naar maat Zaterdag 15 Januari 1938 No. 5. De Echo van het Zuiden Derde Blad r DRUNEN. WIEGEN-ACTIE IN WAALWIJK. In een der zalen van 't vroegere Kantongerecht alhier, staan in keurige rij de zeven geheel opgetuigde wiegen te wachten tot het tijdstip der blijde gebeurtenis, als wanneer ze aan geluk- vkige jonge moeders zullen worden toe ewezen. De wiegen zien er keurig uit, zijn dito aangekleed en bevatten alles wat noodig en passend is en niet minder de zeven luier-manden die achter elke wieg staan en volgeladen zijn met kleertjes en alle benoodigdheden bij de ze gebeurtenis. t Is werkelijk een smaakvol geheel, netjes opgemaakt en opgetuigd met oranje lint en strikjes, dat voor de baby en de moeder een kostbare verrassing zal zijn en voor de samenstelling waar van alle hulde toekomt aan 't comité met aan 't hoofd mevr. Moonen-Sas- sen. Volledigheidshalve vermelden we nog eens wat er zoo al voor ieder der zeven gelukkigen is gereserveerd, n.l.: behalve de mooie wiegen met toebe- hooren, zeven complete luiermanden. Deze bevatten: 6 hemdjes, 6 flanelletjes, 6 borstrokjes, 24 luiers, 3 molton-luiers, 3 onderleggers, 6 navelbandjes, 6 waschhandjes, 1 badhanddoek, 1 zeil tje, 3 lakentjes, 3 sloopjes, 1 molton deken, 1 wollendeken en een volledig luiermand-garnituur. (Zie foto in dit nummer). „ALS MEN MAAR EEN VER LEDEN HEEFT". Ten bate der T.B.C.-bestrijding zal, zooals wij reeds meermalen aankondig den, a.s. Maandagavond in Musis Sacrum" een liefdadigheids-uitvoering gegeven worden door de Tilburgsche dilletanten-tooneelclub „The Show boat", die zal optreden met het beken de stuk „Als men maar een verleden heeft". De Nieuwe Tilburgsche Courant zegt over de eerste uitvoering te Til burg o.m. 't volgende: „De belangstelling was buitenge woon groot. En deze is ook gewet tigd gebleken, 't Is wel waar: lest heugt het best, maar toch hadden w£ het gevoel, dat de Showboat-dilet- tanten dezen avond de beste uitvoe ring gaven, die wij ooit bij hen heb ben medegemaakt. Een bijzonder gelukkige greep is wel geweest de keuze van het stuk: „Als je maar een verleden hebt", een blijspel, zóó geestig en spannend als men maar zelden ontmoet; daar was het ieder over eens. Er zou een prachtfilm van te maken zijn als die al niet bestaat. De geschiedenis speelt in den te- genwoordigen tijd, in een provincie stadje, waar de fabrikant Julius Sei- bolt zijn dochter graag getrouwd zag met zijn compagnon. Die dochter is een hyper-modern meisje, die vóór alles een interessante man wil heb ben, maar dat is de compagnon alles behalve. 't Is een van naiviteit overloopen- de sul. Papa, de fabrikant, verzint echter een middeltje om hem interes sant te maken, hetgeen geschiedt door een sensationeel verleden voor hem te enscèneeren. Uiteindelijk wordt ook het beoogde succes be reikt, doch eer het zoo ver is, heeft zich een reeks verwikkelingen afge speeld, waardoor vooral de compag non en de fabrikant in benauwende situaties, die voor den toeschouwer even zoovele momenten van uitbun dige vroolijkheid zijn, geraken. Zoo tusschen de handelingen door wordt er den draak gestoken met moderne opvattingen, terwijl ook de geest van een provincie-stadje aardig gety peerd wordt. Dank zij het méér dan voortreffe lijke spel der executanten is het gees tige stuk voor de volle honderd pro cent tot zijn recht gekomen." Er staat ons dus blijkbaar een aar dige uitvoering te wachten; een amu sante avond, waartoe het bal met de „Darling Band" het zijne zal bijdragen, en men doet tevens een goed werk: „steun aan de T.B.C.-bestrijding. R. K. VROUWENBOND. Donderdagmiddag werd in het K. J. V.-huis voor de leden van den R.K. Vrouwenbond een goedgeslaagde film- vertooning gegeven. Onder leiding van Mej. Neganck uit Vucht werd vertoond de propagan- da-zuivelfilm, uitgaande van het zui- velbureau den Haag en speciaal be stemd voor de Propaganda-afdeeling West-Brabant. De film toonde zeer aanschouwelijk de uitwerking van een glas melk op de werklust van arbeidsters en arbeiders in alle mogelijke branches. Ongetwijfeld zal deze film de dames wel duidelijk van het nut der zuivel- voeding overtuigd hebben, waarmede dan de bedoeling van het Centraal Zui- velbureau ten volle is bereikt. IN- EN UITVOER VAN SCHOENEN. Wij ontleenen aan het maandblad voor de statistiek over December '37, dat werd ingevoerd aan schoenen, laarzen en pantoffels: In 1937 11268 paar voor 40.000.—, in 1936 25860 paar voor ƒ74.000—, Over de maanden Januari tot en met December in 1937 436067 paar voor 1.345.000,— in 1936 465030 paar voor 1.182.000,—. Uitgevoerd werd: in 1937 157790 paar voor ƒ60.000.— in 1936 4963 paar voor 17.000. Over de maanden Januari tot en met December in 1937 104302 paar voor ƒ421.000.—, in 1936 42545 paar voor 134.000. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 gaan om een 3e schatter te be noemen. Het bestuur ziet de nood zakelijkheid hiervan niet in, doch indien de vergadering er in meer derheid toe besluit zullen de meerdere kosten van flO.— voor een derde schatter wel door de kas betaald worden. Slecht 7 van de 28 aanwezige leden verklaren zich voor een 3e schatter, zoodat niet tot benoeming daarvan wordt overgegaan. In de plaats van den heer W. v. Nooy, die wegens bloedverwant schap met een der bestuursleden niet meer herkiesbaar is, moet een nieuwe schatter gekozen worden. Bij herstemming tusschen de h h. C, van Heesbeen en G. v. d. Broek verkreeg eerstgenoemde 18 en van den Broek 9 stemmen, zoodat C. van Heesbeen tot schatter was gekozen, die deze benoeming aan nam. De heer G. van den Broek werd als reserve-schatter aange wezen. De aftredende bestuursleden R. van den Broek, L. van Spaandonk en J. de Rooij werden bij acclamatie herkozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten dat de secretaris-penningm voortaan geen uitbetaling meer mag doen voor gestorven vee dat opgeruimd moet worden dan tegen SLUITINGSUUR OP DEN NATIO- NALEN FEESTDAG. De café s hier ter .plaatse mogen op den Nationalen Feestdag allen tot 2 uur 's nachts geopend blijven. Tevens is algemeen toestemming verleend voor het maken van dansmu ziek, orgels uitgesloten. OPBRENGST COLLECTE BIO-VACANTIEOORD. De Kerst-collecte, welke in nagenoeg alle Nederlandsche Bioscopen gehou den is, en waarvan wij de totaal-op brengst in ons vorige nummer hebben medegedeeld, heeft in onze beide plaat selijke theaters opgebracht 44.87. Hiervan werd gecollecteerd in The ater Musis Sacrum 32.47 en in de Luxor Bioscoop 12.40. Hierdoor kunnen ook weer dit jaar eenige Waalwijksche bleekneusjes in 't Bio-Vacantieoord te Bergen aan Zee worden opgenomen. OEFENING EN VERMAAK. De Liedertafel „Oefening en Ver maak" zal morgen hare algemeene jaar vergadering houden. De agenda vermeldt: Verkiezing Be stuursleden; aftredend zijn de heeren A. v. d. Heijden, Th. Festen en G. Bank; bespreking introductierecht. tegen prijzen aan de tijds- om standighedenaangepast. Een jubileum-nummer Ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, verscheen een jubileum-nummer van «Mededee- lingen«, Officieel orgaan van de Ned. Vereeniging van Handelaren in Ijzerwaren, uitgave van Geijers' Uitgevers-buieau te Utrecht, ter gelegenheid van het 25 jarig be staan van dit blad. Het is een lijvig nummer, 50 pagina's groot, geheel uitgevoerd op kunstdruk papier, met een toepasselijke smaakvolle omslag, alles in twee kleuren gedrukt en bevat tal van overzichten, artikelen enz. op dit jubileum betrekking hebbende. Als een bijzonderheid mogen wij releveeren dat dit vereenigingsblad gedurende bijna 25 jaren, is ge drukt en verzorgd ter Waalwijk sche Stoomdrukkerij Antoon Tie- len, nl. in t najaar van 1938, zoo dat slechts enkele nummers elders waren gedrukt, toen het blad ver huisde naar de drukkerij van onzen uitgever en daar sinds dien tijd werd verzorgd. De redacteur-uitgever maakt van dit feit in dit nummer melding en brengt dank aan den heer Jan Tielen en zijn staf der drukkerij Antoon Tielen te Waalwijk, waar »Mededeelingen« in het najaar van 1938 gedurende 25 jaren typografisch zal zijn verzorgd en dat op zoo- danige wijze dat daarover met zeer veel waardeering kan worden ge sproken. Moge, zoo zegt hij, de belangrijke rol, die deze drukkerij in het leven van »Mededeelingenc< gespeeld heeft, nog lang door haar vervuld worden in den uitstekenden geest van elkander begrijpen, die zich gedurende welhaast 25 jaren heeft gekenmerkt. De heer Tielen op zijn beurt, heeft gelegenheid in dit nummer z'n hartelijken dank uit te spreken voor de allerprettigste wijze van samenwerking en de groote waar deering gedurende al die jaren ondervonden van den uitgever redacteur. Onderlinge Veeverzekering De Onderlinge Veeverzekering alhier hield Donderdagavond haar jaarvergadering in de zaal van den heer C. van Heesbeen. Aan het finantieel jaarverslag ontleenen wij dat op 1 Januari 1937 in kas was f 1409,39, de ont vangsten bedroegen f 1549,42, de uitgaven f 1612,41 zoodat het bezit der vereeniging op 1 Jan. 1938 f 1346,40 bedroeg. Gezien de vele uitkeeringen die er dit jaar geweest zijn mag een achteruitgang van ruim f50,nog een meevaller worden genoemd. Bovendien is het laatste halfjaar de premie met pCt. verminderd, wat f 100,- minder ontvangsten voor de kas beteekende Bij de oude premie-heffing zou er dus nog een voordeelig saldo van f50,zijn geweest. De commissie van onderzoek heeft een en ander in orde be vonden. Er zijn vorig jaar stemmen opge- De zeven wiegen, met baby-mand en inhoud, voor zeven jonge moeders in Waalwijk, uit te reiken bij de geboorte van een prins(es), zooals ze keurig geëtaleerd staan in een der zalen van 't Kantongerecht in 't Gemeentehuis. overlegging van een bewijs van den schatter. Voorts werd besloten dat zonder advies van den veearts geen vee meer mag worden opgei uimd, wat dit jaar vanwege slechte weer nogal eens voorkwam. Alleen in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van het bestuur, zal het geoorloofd zijn dergelijk vee op te ruimen, zonder uitdrukkelijk advies van den veearts. Bij de rondvraag werd gevraagd of de prijs die de heer Werther betaalt voor de opgeruimde beesten niet wat laag was te noemen. In Drunen zou Werther bij inschrijving f58,_ betaald hebben. De voorzitter zegt dat over 1937 door Werther f40,— of f34,— werd betaald, maar het contract is nu om, zoodat een nieuwe over eenkomst met hem kan worden aangegaan. Het bestuur heeft met den heer Werther altijd prettig zaken gedaan. Voor dat geval van Drunen zullen wel bijzondere om standigheden gegolden hebben. Er werd nog van gedachten ge wisseld over de al of nietwensche. lijkheid van inspuiten inplaats van het z.g. »oppompen« bij kalfziekte. Naar de meening van het bestuur zal inspuiting, indien een deskundige als veearts daartoe overgaat, wel de besle methode zijn. Besloten werd om een paar nieuwe lucht- lilters aan te schaffen en deze bij Antoon Kuijsten en J. van Dalen te deponeeren. Door een der aanwezigen werd bezwaargemaakt tegen tusschentijds verhoogen, doch algemeen was de vergadering van oordeel dat de bestaande regeling in dit opzicht de beste was. Op een vraag van een der leden werd medegedeeld dat de vereeni ging op het oogenblik 52 leden telde die beesten hielden, doch er waren er bovendien nog enkele die geen vee meer hadden en zich toch nooit als lid hadden laten schrappen. Deze laatsten betalen dus geen contributie, doch als na verloop van jaren de vereeniging eens mocht ontbonden worden zouden zij altijd nog hun aan spraken op de kas kunnen laten gelden. Dit werd door verschillende aan wezigen onbillijk geacht en besloten werd dan ook dat leden die geen vee meer houden na 5 jaar niet meer als lid zullen worden -be schouwd. Hierna sloot de voorzitter met een dankwoord deze geanimeerde vergadering. AANRIJDINGEN. Gistermiddag had in de Grootestraat alhier een aanrijding plaats tusschen een paard met wagen van aeii vracht rijder F en een luxe auto bestuurd door M. De aanrijding geschiedde doordat P. den dam van van Loon's Lederfabriek in wilde rijden, hetgeen door den ach terop komenden M. niet werd opge merkt. De auto bekwam lichte schade aan het linkerspatbord, terwijl het paard enkele schaafwonden aan een der bee- nen opliep. Voorts heeft aan het Hoekeinde nog een aanrijding plaats gehad tusschen een luxe auto bestuurd door J. v. d. B. uit Boxmeer, die kwam van de richting Baardwijk en een zekeren H. O. uit Rotterdam, die van de richting Markt kwam gereden. Bij de scherpe bocht bij Slaats stond een groentenkar geparkeerd, waardoor het uitzicht beperkt was, met het gevolg dat beide wagens tegen elkaar opreden. Zij werden slechts licht beschadigd. Nieuwe Directeur van „De Provinciale". Naar de Provinciale Noord-Bra- bantsche en 's-Herlogenbossche Courant meldt, is tot directeur van dit blad, als opvolger van wijlen mr. J. van Roosmalen, benoemd de heer A. A. M. van Roosmalen. Toen Vlijmen een Koningskind bejubeldebleek er een flinke brand te woeden De Maandagsche rust in het vriendelijke Vlijmen. De slagers vrouw, die tevens café houdt, peddelt op haar fiets door 't dorp en gaat de klanten af Hier en daar tingelt een winkelbel of de bel van den voddenkoopman. Bij de dorps pomp krijten een paar kinderen, cie het samen niet eens zijn. 't Is Maandag cn Vlijmen ligt in diepe rust, uitgesloten natuurlijk de werkers die achter de zwijgende muren of ginds ver in het land hun arbeid verrichten. Dan ineens, een blij gerucht. Alle klokken beginnen te luiden. Zoo maar op een stillen Maandag middag. Dat kan niet anders zijn, denkt de peddelende slagersvrouw, dan het feestgelui voor de geboorte van een koningskind. De burge meester heeft het immers gezegd dat de blijde gebeurtenis on middel lijk door klokgelui zou bekend gemaakt worden. En de slagersvrouw slaakt een wilden kreet die duizendvoudig door de krijtende jeugd wordt herhaald en terugslaat tegen de zwijgende en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. muren, waarbinnen de menschen wakker worden of den arbeid laten rusten. «Oranje boven 11» De slagersvrouw rent naar haar café om de oranjebitter uit te deelen. De kinderen rennen rond, want ze weten niet waarheen. Ineens is heel de straat vol gerucht Maar ergens ver weg in de Wolput stond in het achterhuis een jongen en waschte zijn handen om te gaan koffiedrinken. En bij dat reinigende werk ontwaarde hij plotseling vlam men op de zolder van zijn bakkerij. En binnen in he achterhuis lag zijn arm moederke ziek te lied. En rade loos rende de jongen naar haar henen en redde zijn moeder uit dreigend gevaar. In nachtgewaad vluchtte zij naar de buren, waar een dokter haar hulp moest ver- leenen. En buiten ondekte het toege stroomde volk dat de klokken geen vreugdetijding maar 'n onheilstijding brachten. Het huis van bakker Bruurmijn stond in laaiende gloed. En de dorpers die bij de brandweer waren, holden weg om spoedigst terug te keeren met de spuit en on versaagd tastten zij den vuurgloed aan en wisten het voorhuis te be houden. Langzaam zaktede vlammen weg en zakte het volk weg.... (Zie Vervolg Provinciaal, 3e pagina). Pater v. Huiten uit Drunen. 20 Januari a.s. naar Borneo. Nadat Pater Herman J-CZCf O.M.C. (in de wereld H. van Huiten) Zondag- een afscheidspredicatie heeft gehouden in onze parochiekerk, zijn wij hem Woensdagavond even gaan opzoeken om een en ander nader van hem te ver nemen bij zijn vertrek naar de Missie. Ondanks 't gaande zijnde afscheids feest had Z.E. gaarne eenige oogen- blikken voor ons disponibel. Z.E. werd op 6 Juni 1907 in Drunen geboren en op 21 Sept. 1935 werd hij door Mgr. v. Valenberg tot Priester gewijd. Daarbij herinneren wij ons de groote hulde, die zijn buurtbewoners hem brachten bij 't opdragen van zijn Eerste Plechtige H. Mis in de R.K. Kerk te Drunen. Daarna verbleef hij nog een jaar in 's-Bosch, waarna hij zijn medische e.a. studies in Breda voltooide. De reis wordt gemaakt met het s.s. „Sibajah" van de Rotterdamsche Lloyd. Waar hij heengaat weet hij nog niet definitief, maar in ieder geval naar 't vicariaat van Mgr. v. Valenberg op Ned. Borneo. Pater Herman Jozef is de laatst ge wijde priester van de parochie „St. Lambertus". De twee ook voor enkele jaren gewijde paters Wilbertus de Wit en Godhart Boom (O.F.M.) uit Drunen zijn eveneens naar de Missie vertrok ken resp. China en Brazilië. Het is daarom zeer toevallig, dat de drie laatst gewijde priesters uit deze parochie, alle drie geroepen zijn om als missionaris naar verre landen te trek ken. Natuurlijk waren wij benieuwd in wat voor soort Missiegebied Pater Her man Jozef terecht zou komen. Dit bleek nog een open vraag te zijn, hoewel Z.E. dacht, dat 't werken onder de Dajaks (koppensnellers) wel zijn toekomst zou zijn. Maar alles zonder vrees. Als wij daar dan de jeugdige Missionaris zien staan in de habijt, die zij in de Missie plegen te dragen, dan voelen we, dat we hard zijn geweest door hem even te halen uit een gezellige kring van familieleden en goede vrienden. Onze verontschuldiging wordt afge slagen en heel enthousiast vertelt hij over zijn gulgevige goede dorpsgenoo- ten en hoe hij over 10 jaar hoopt terug te komen om hen te vertellen van zijn belevenissen in zijn Missiegebied. Dan hoopt hij zijn oude moeder en allen nog terug te zien. Dan pas kunnen wij ons eenig be grip vormen van een dergelijk afscheid, om een oude goede moeder te verlaten Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de Inge- wanden doen vloeien. Wanneer de galaf3ehelding on voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor do vrije toevoor van gal. waardoor U v.eer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel Oin de ga! te doen vloeien. Eischt Carter's LererpiKetjes, verkrijgbaar by apo thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75. I

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9