Buitenlandsch Nieuws Binnenlandsch Nieuws. SPORT Volksstemming in Duitschland L)e Duilscüe regeering heelt, naar verluidt, het voornemen, een volks stemming uit te sen rij ven over de binnen- en buitenlandsche politiek, w.o. ook over de kwestie der kolo niën. De stemming zal binnen enkele maanden, mogelijk reeds in April, gehouden worden. Naar men zegt, heeft de regeering de Oedoeling, een uitspraak van de bevolking over de dooi de regeering gevoerde politiek en iu het bijzonder over het koloniale vraagstuk te krijgen vóór Hitler zijn bezoek aan Rome brengt. De vooroereidingen zijn reeds begonnen. in Berlijn en andere steden zijn grooie vergaderingen, waarin de partijleiders alle pdasen der Duit- sche politiek zuilen bespreken, aan gekoudigd. De kabinetscrisis in Frankrijk. Zooals de berichten, die in den nacht van Zaterdag op Zondag om treilt de kaoinetscrisis ontvangen werden, reeds deden voorzien, heeft George Bonnet den president van de republiek Zondagmiddag mede gedeeld, dat hij van de opdracht tot vorming van een nieuwe regee ring afzag. Zondagavond heeft Lebrun toen den socialistischen leider, Léon Blum bij zien ontboden, wien hij met de kabinetsformatie belastte. Blum aanvaardde deze taak en heelt tot laat in den nacht pogingen gedaan, om een verbreed volks frontministerie te vormen. Hij is hierin evenwel niet geslaagd en daarom heeft hij de opdracht aan president Lebrun teruggegeven. De ze heeit nu de kabinetsformatie opgedragen aan den afgetreden premier Chautemps, die in beginsel heeft aanvaard. van de vraag of de Valera de Ul sterkwestie te berde zou brengen en zich op dit punt onverzoenlijk zal toonen. Hij zou volgens som mige politieke waarnemers vast besloten zijn een overeenkomst over Ulster als de eerste en onmisbare voorwaarde voor een regeling over de andere vraagstukken te stellen. Blijkt dit inderdaad juist te zijn, dan zijn de vooruitzichten dat men het eens zal worden niet gunstig te noemen. Voorts dringt de Valera vooral aan op een onafhankelijke Iersche defensie. Overigens ziet ook de Valera zeer goed in, dat een onmiddellijke ver* wezenlijking van de Iersche eenheid niet mogelijk is. Hij zou echter een termijn van tien jaren willen stel len, waarin men de unificatie zou kunnen voorbereiden, o.a. dooreen «federaal Parlement«, waarin zoo wel Zuid- als Noord-Ierland zitting zou nemen. Ten slotte zou een volksstemming gehouden moeten worden. Bouw van groote slagschepen. Volgens vooraanstaande autori teiten te Wasuington treilen Enge. land en de Vereenigde Staten vooi bereidingen voor den bouw van groolere slagscnepen dan krachtens Uet vloolverdrag van Londen is toegestaan, voor het geval de be richten, dat Japan eveneens groolere slagschepen gaat bouwen, hevestigd worden. De woordvoerder der re geering heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de mogend, heden, die het vloolverdrag hebben ondeiteekend, wellicht Japan for meel inlichtingen betreffende zijn bouwprogramma zullen vragen, al vorens stappen te doen nopens de verdragsbeperkingen. De woord voerder zeide verder dat, indien het bericht bevestigd wordt, de Ameri- kaansche marine ongetwijleld de oevoegdheid zal trachten te ver krijgen, slagschepen van gelijke of groolere aluietingen te bouwen. Hevige opwinding in Vlaanderen Het parket van Tongeren heeft de arrestatie van Florimond Gram mens, den Vlaming, die in Vlaan deren door de ollicieele instanties de taalwetten wil doen loepassen, o.a. door de Fransche straatborden te overschilderen en het vernielen van Fransche opschriften in de ollicieele gebouwen, met een maand verlengd. Het Vlaamsche land pro- testeei t hiertegen met moties en telegrammen, niet alleen bij de re geering en bij de justities, maar ook hij den koning. Van Vlaamsche katholieke zijde zal eerstdaags in de Kamer worden geïnterpelleerd over het niet naleven door de ollicieele lichamen van de taalwet in Vlaanderen en de gevan genhouding van den heer Grammens die sedert een jaar zijn bekende campagne voor het doen eerbiedigen der wetten voert, hegeen hem reeds enkele malen in de gevangenis heeft gebracht. De Spaansche Burgeroorlog. Een communiqué van het mini- nisterie van defensie deelt mede, Gat drie rechtsche driemotorige vliegtui gen vanmorgen ter hoogte van Du- rania vijf bommen hehhen neerge worpen waarvan er eed neerkwam op 200 M. afstand van het Engelsche schip «Seabank Spray». Het ministerie van defensie deelt mede dat drie rechlsche vliegtuigen boven Valencia verschenen en het dorp Danabal en de omgeving van de wijk Las Arenas hebben gebom bardeerd. Er vielen vijf dooden en veertig gewonden. Aan het front van Teruel is de toestand ongewijzigd. In de stad zelf waren nog verscheidene schietpar- partijen en ontploffingen te hooren, hetgeen doet vermoeden, dat de rechtschen, die nog tegenstand bie den. nog niet tot overgave konden worden gedwongen. Japan breekt met China. De Japansche regeering heeft de volgende verklaring gepubliceerd over haar politiek ten aanzien van China Zelfs na de bezetting van Nanking heeft de Japansche regeering tot dezen dag niet nagelaten haar ge duld te bewijzen en de Chineesche nationale regeering de laatste kans te geven, op haar houding terug te komen. De Chineesche regeering heeft zich niet verwaardigd, de werkelijke bedoelingen van Japan te erkennen en zij blijft haar hardnekkig verzet bieden zonder eenige consideratie met den beklagenswaardigen toe stand van het Chineesche volk of de handhaving van den vrede en de orde in het Verre Oosten. Volgens Chineesche berichten uit Hankau zouden 100.000 Buiten- Mongolen ten Westen van Soei Joean zich voorbereiden, om na de inname van Pai Ling Mian in Westelijke richting op te rukken. Van Chineesche zijde wordt toe gegeven, dat de Japanners Tsining voor de derde maal hebben ver- overd. '1 en Zuid-Westen van Tsining wordt zeer verbitterd gevochten. Prins en Prinses naarlndië? Naar de «Telegraafa verneemt ligt het in het voornemen van de Prinses en- van den Prins, om zoodra beider gezondheidstoestand dit toelaat, een bezoek aan Ned Oost-Indië te brengen. Het is niet uitgesloten, dat dit am het eind van het jaar zal gebeuren. Over wogen wordt de mogelijkheid, om met den wensch van Prins Bernhard rekening te houden en over Amerika terug te keeren. De Prins zou gaarne over China en Amerika terugreizen. De situatie in het Verre Oosten laat evenwel een bezoek aan dit eerste land zonder twijfel niet toe. Voorzitterschap der R.K. staatspartij Naar de »Maasbode« mededeelt, is in de gehouden vergadering van het Partijbestuur der R.K. Staats partij de kwestie van het voorzitter schap besproken. De vergadering besloot een nieuwe aanbeveling van twee personen aan den Partijraad te doen en daarop te plaatsen als no. 1 oudminister mr. dr. T. J. Verschuur en als no. 2 mr. dr. P. J Witteman. Ned. gezant in België benoemd Bij Kon. Besluit van 4 Jan. 1938 is mr. B. Th. baron van Harinxma Thoe Slooten benoemd tot builen gewoon gezant en gevolgmachtigd minister bij het Belgische en bij het Luxemhurgsche Hof. Rotterdams diergaarde wordt verplaatst Na tamelijk uitvoerige discussie heeft de ledenvergadering van de vereeniging «De Rotterdamsche Diergaarde« Maandagavond met 99 tegen 5 stemmen besloten de be staande vereeniging te ontbinden en het bestuur machtiging te ver- leetien den grond over te dragen aan de gemeente. Dit houdt in, dat de diergaarde verplaatst zal worden van 't centrum der stad naar een terrein in Blijdorp op ongeveer 10 minuten gaans van het station D.P. Het terrein van de huidige dier gaarde wordt gedeeltelijk volge bouwd en gedeeltelijk bestemd voor park- en stratenaanleg. Geschut besteld Naar «De Tijd« uit goede bron verneemt, heeft het departement van Defensie aan de artillerie- inrichtingen bij de Hembrug op dracht gegeven tot levering van 80 veldkanonnen en 100 stuks infanterie geschut. Deee bestelling zal slechts een gedeelte zijn van een reeks te ver wachten orders. Uitbreiding van de onbereden artillerie Naar de N R.Crt. verneemt ligt het in bedoeling van het leger bestuur het regiment motor- artillerie te Naarden, dat uit den staf en 2 schoolbatterijen bestaat, eerlang tot een brigade van twee regimenten uit te breiden. Deze uitbreiding wordt noodzakelijk ge acht in verband met de voorge nomen vermeerdering van de ge- motorisrerde artillerie bij het veld leger. Intusschen zal die uitbreiding eerst haar beslag kunnen krijgen, wanneer omtrent de overplaatsing van het 1ste regiment veldartillerie te Utrecht is beslist. Het ligt in het voornemen dit regiment naar Harderwijk te verplaatsen, waar betere oefengelegenheid voor een bereden wapen is dan te Utrecht en waar meer met de infanterie kan worden samengewerkt. In dat geval zal te Harderwijk een nieuwe kazerne worden gebouwd. Alhoewel een beslissing omtrent dezen bouw nog niet is genomen, wordt 't wel zeer waarschijnlijk geacht, dat de nieuwe kazerne te Harderwijk er komt, Van de brigade motor-artillerie wordt dan de dislocatie: brigadestaf en 1 regiment te Naarden,'t tweede regiment te Utrecht. Voor een ge motoriseerd regiment is 't minder bezwaarlijk, dat de oefeningster reinen wat verder van de kazerne verwijderd zijn. Ook ligt het in de bedoeling van het legerbestuur het regiment kust- anillerie, dat op het oogenblik uit den staf en twee schoolcompagnieën bestaat en garnizoen houdt in Den Helder en Vlissingen eenigszins uit te breiden, vermoedelijk met één schoolcompagnie. Het ligt althans niet in het voornemen van de kust- artillerie een brigade te formeeren. Ernstig wordt overwogen door het regiment kustartillerie de pantser forten IJmuiden en Hoek van Holland op nieuw te laten bezetten. Blijven Radio toestellen onbelast Zoo af en toe duiken weer ge ruchten op over een aanstaande belasting op radiotoestellen, zoo dezer dagen in verband met de aangekondigde dekking van de defensie uitgaven. Minister De Wilde heeft reeds vier bijzondere heffingen als in ernstige overweging en voorbereiding voor dit doel aangekondigd, n.l herziening van de belasting op de Naamlooze Vennootschappen, in het bijzonder ten aanzien van be sloten N.V..en, wijziging van de Omzetbelasting en boogere opcenten op de Inkomstenbelasting. Minister Oud heeft, naar de Tel. meent, indertijd een belasting op radiotoestellen reeds afgewezen. De opbrengst moet in verband met de kosten van heffing en controle niet worden overschat en onze indruk is, dat ook minister De Wildethans niet tot zulk een belasting zal be sluiten. Iels anders is, dat uit de Eerste Kamer bij het afdeelings- onderzoek van de begrooting van Financiën, het denkbeeld van een radiobelasting weer geipperd is en gevraagd is naar de mogelijke op brengst. In verband hiermede wor den ten departemente nu gegevens verzameld met 't oog op desamen- stelling van de Memorie van Ant woord en eventueele nadere inlich tingen bij het mondeling debat. Geboorte-aangifte ten Paleize. Naar men verneemt, is thans offici- cieel vastgesteld, dat de geboorte van het kind van Prinses Juliana en Prins Bernhard ten Paleize zal worden aan gegeven door den Prins zelf ten over staan van den hurgemeester van Baarn, jhr. mr. G. C. J. van Reenen, als amb tenaar van oen burgerlijken stand, terwijl als getuigen zullen optreden de hoogste twee functionarissen in den lande, te weten de ministerpresident dr H. Colijn en de vicepresident van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts an Blokland. Zij beiden zullen zich reeds vóór de geboorte naar het paleis te Soestdijk begeven. Bijzonder nieuws is er verder niet rustig afwachten is de boodschap, want aan de fantastische berichten en be schouwingen der wachtende journalisten hebben onze lezers totaal niets DE WERKLOOSHEID BIJ DE JAARWISSELING. De directeur van den rijksdienst dei- werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week van 20 tot en met 25 December j.l. bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangeslo ten 540,800 personen (waarvan 73,700 landarbeiders). Voor de 473,000 verzekerden buiten de landarbeiders was hel werkloos heidspercentage 29,9 (in de vorige ver. slagweek, 6 t.m. 11 December 1937, was dit percentage 28,8). Voor de 546,800 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was 'l werkloosheidspercentage 32,2 (in de vorige verslagweek was het 28,3). In de tweede verslagweek van De cember was het werkloosheidspercen tage voor alle verzekerden in de laat ste jaren (tusschen haakjes zijn ver meld de percentages, indien de land arbeiders buiten beschouwing worden gelaten) 1934 33,8 (32,4), 1935 39,5 (36,7), 1936 33,7 (32,3), 1937 32,2 (29,9). Deze cijfers doen zien, dat de werk loosheid, na gedurende vier jaren hooger te zijn geweest, dan in 1932, over 1937 weer tot het peil van 1932 is gedaald. Bij de organen der openbare ar beidsbemiddeling slonden op 25 Dec. 1937 in totaal 449,615 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 425,264 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 429,983 werkloos, onder wie 411,828 mannen. Wielerwedstrijden op Brabant- sche wegen Ged. Staten van Noord-Brabant ïebben, in verband met herhaalde- ijk gerezen moeilijkheden, aan de burgemeesters in de provincie, voorschriften gegeven voor het houden van wielerwedstrijden op den weg. Eventueele verzoeken tot het louden van wegwedstrijden moeten elk jaar vóór 1 Februari worden ingediend, dit jaar vóór 1 Maart a.s. Er zullen per jaar in de pro. vincie ten hoogste tien wegwed strijden mogen worden gehouden, regelmatig te verdeelen over de jjeheele provincie in de maanden Vlei tot en met September. Ieder jaar geniet die gemeente voorkeur, waar, in het afgeloopen jaar geen wedstrijd heeft plaats gehad. Be- loudens uitzondering, voor zeer Heine wegvakken, mogen geen wedstrijden worden gehouden op wegen van het rijkswegen] lan en van het provinciale-wegenplan. In *emeenten waargeen aaneengesloten jebouwing is mogen de wedstrijden alleen worden geleid langs buiten wegen of langs voor het verkeer afgesloten, wegen. In het wedstrijd-comité moet zitting hebben de burgemeester der gemeente ol zijn vertegenwoordiger. De wedstrijden worden slechts bij uitzondering toegestaan op Zon- en teestdagen en mogen dan niet aan vangen vóór des miduags 2 uur. K. N. V. B. BONDSELFTAL SAMENGESTELD. NEDERLAND—SCHOTLAND TE AMSTERDAM. Het bondsclftiil, dut op 19 Januari om twee uur °P het Sparta-terreln te Rotterdam tegen '-'"coin City F. C. zal spelen, is als volgt samen gesteld Doel: Dijkstra (K.F.C.) Achter: Wllders (Blauw Wit) en van den Lin den (N.A.C.) Midden: Paauwe (Feijenord), Pienter (Be Quick Groningen), v. Heel (Feijenoord). Voor: Vondenhof (Juliana), van Spaandonrk, (Neptunes), de Boer (K.F.C.), Smi. (Haarlem, en Mijnders (D.F.C.) Reserves: Micbell (V.S.V.), van der Hevden (Feijenoord), Peters (P.S.V.), Huppen (Feljc. noord), Drok (R.F.C..) en van Walsum (R.F.C.J. Naar het D. v. N. verneomt is in de Bestuur.-;-; vergadering van deu K.N.V.B. besloten den inter landwedstrijd Nederland—Schotland op Zaterdag 21 Mei a.s. in hel Olympisch Stadion te Amster dam te doen houden. Het bestuur van den voetbalbond heelt voorts toestemming verleend om de ontmoeting tusschen Nederlandsch Indië en de Vereenigde Staten in de voorronde voor hel wereldkampioenschap in Nederland ie laten spelen. Deze wedstrijd Is dcfi-. nilief vastgesteld op Zondag 29 Mei in hel Feijr- noord-Stadlon te Rotterdam. - Uitslagen van 1.1. Zondag: AFDEELING IV. EERSTE KLASSE. Willem IIBleijerlieide 1—1 LONGARVV 2—1 NAC—PSV 2—0 EindhovenMVV 11 JulianaRoermond 1—0 TWEEDE KLASSE B. VVV—Tivoli 3—0 ESV—De Valk 2—2 HelmondiaWilhelmina 4—5 Picus—TSC 11—0 DERDE KLASSE D. TOP—Haaften 3—1 GVVHeusden 8—1 ZBV VBa a rd w ij k afgek. WSC—DAW 2—0 DEVO—RWR 2—1 VlijmenZult bommel 8—2 DERDE KLASSE E. Pazo—WVVZ 1—2 BoxtelNevelo 1—1 TongelreValencia 1—1 TrnplustOislerwijk 2—2 ViennaZGC 1—1 Reserve 2e klasse B. Willem 113— BW 3 0-2 RWB 2Wilhelmina 2 1—1 Zaltbommel 2—PSV 4 1—9 EERSTE KLASSE. B.V.V. voorloopig uitgeschakeld. De wedstrijden van Zondag hebben ons, wal dt Zuidelijke eerste klas betreft nog niet veel wijze» gemaakt, waar het betreft de oplossing van .ie kampioens-puzzle. De wedstrijd van den dag tuschen NAC en PSV is geheel naar onze verwachting in een over winning voor de thuisclub geëindigd. De span ning bereikt liier nu wel haar hoogtepunt. Een andere candidaat, waar tot nu toe niet veel no- litie van genomen is, heeft zich langzaam maar zeker naar boven gewerkt. Dit is Juliana, dal door een 1—0 overwinning op Roermond thans zelfs met weinig verschil op de leiders de derde plaats inneemt. RVV stelde haar aanhang teleur door met 2—1 in Tilburg van LONGA te verliezen, en de Bos schenaren kunnen daarom voorloopig althans zeker een dikke streep door de kampioenskansen zetten. Zooals te voorzien was liepen de krachten el kaar in den wedstrijd tusschen Willem II en Bleijerlieide niet ver uiteen en met het gelijke spel zullen beide clubs dan ook wel gaarne ge noegen hebben genomen. De wedstrijd tusschen Eindhoven en MVV ein digde eveneens in een 11 draw. Opmerkelijk is wel het feit dat in de 5 hier gespeelde wedstrij den slechts 11 goals werden gescoord. De stand Is: PSV 13 8 o 3 18 39- -20 NAC 11 6 3 2 15 27- -15 Juliana 12 7 1 4 15 30- -22 BW 13 (1 3 4 15 34- -21 MVV 13 5 3 5 13 25—30 Eindhoven 12 4 4 4 12 29- -25 Willem II 13 4 3 6 11 22- -32 LONGA 13 4 3 6 11 20- -27 Bleijerlieide 12 3 3 8 9 22- -20 Roermond 10 3 2 5 8 20—28 NOAD 12 3 1 8 7 25- -38 TWEEDE KLASSE B. Het was voor het leidende VVV Zondag een goede dag en wel om meer dan een reden. De voornaamste is het feit dat zij zelf met 30 ile overwinning behaalde en daarmee twee pun tjes rijker werd, ten koste van Tivoli. Het mes sneed evenwel aan twee kanten want de Valk wist het in Eindhoven tegen ESV niet verder te brengen dan een gelijk spel. Met dat al neemt VVV nu toch maar stevig niet twee punten meel de bovenste plaats in, waar evenwel tegenovei staat dat de Valk een wedstrijd minder gespeeld heeft. Wilhelmina verbaasde door liaar prestatie vriend en vijand, want het is geen peulschilletje om Helmondia in eigen huis met 45 te verslaan. Dat het in dezen wedstrijd niet aan spanning ontbroken heeft bewijst wel den 45 uitslag. Een drama In elf bedrijven werd de' wedstrijd PicusTSC. TSC was niet eens bij machte een tegenpunt te scoren. De stand is hier nis volgt VVV De Valk Picus Helmondia Wilhelmina Helmond TSC Ti vol 1 ESV Tegelen DERDE KLASSE D. WSC rekende af met DAW. Groote nederlaag van Zalt- bommel. Evenals in de Tweede Klas B. met VVV het ga- val ls, ls het hier met WSC gesteld, maar dan 15 12 1 2 25 59—23 14 11 1 2 23 58—25 13 8 2 3 18 50—19 14 7 1 6 15 41—37 13 6 1 6 13 35—43 14 5 2 7 12 29—36 13 4 0 9 8 31—53 13 3 2 8 8 29—49 12 3 1 8 7 23—43 11 1 1 9 3 10—45

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2