Plaatselijke Berichten Balans-Opruiming „Volksbelang" Er zijn daar geweldige koopjes. Tweede Blad V Middanstandsborgstellings- fonds. Bent U al bij de van Woensdag 19 Januari 1938 No. 6 De Echo van het Zuiden wezen kijken Nu het Middenstandsborgstel lings - fonds voor de Langstraat ongeveer een half jaar in werking is, kan men reeds een kleine conclusie trekken over de resultaten van zijn werkingsfeer. Uit de vele aanvragen en de daarop gevallen bevestigende beslis singen, ziet men van hoegroot belang en nut deze instelling kan zijn en is voor den kleinen middenstand, vooral waar het fonds ook herhaal delijk in staat is saneerend werk te verrichten, door boeken-controle, adviezen, verkrijging van verlaging van hypotheek- en andere rente, gemakkelijke betalings enaflossings- prijs-condities enz. enz Jammer is het daarom en daarop wilden we hier even met nadruk wijzen, dat er nog verschillende gemeenten zijn in 't rayon der Ka mers van Koophandel voor de Langstraat, die niet deelnemen aan 't fonds, waardoor de ingezetenen dier gemeenten persé uiigesloten zijn van hulp en steun van het fonds; nun aanvragen mogen zelfs niet in behandeling komen. Zoo kwamen er, naar wij verna men, aanvragen uit Sprang-Capelle, Drunen, Wijk en Aalburg e. a., en deze menschen moesten ongetroost worden weggezonden, omdat hun gemeenten tot dusverre niet het kleine offer willen brengen, wat gevraagd wordt als deelnemer van 't fonds, waardoor de gemeenten mede-zeggingschap krijgen in het fonds en hun inwoners ook even tueel kunnen geholpen worden. Wij ineenden goed te doen hierop nog eens de aandacht te vestigen van betrokkenen, opdat men toch opnieuw met ernst wil overwegen of aansluiting aan 't Middenstands- borgstellingsfonds niet een daad en eisch is van werkelijk sociaal en economisch belang. DE HUISHOUDSCHOOL. Aan de plannen voor de R.K. Huis houdschool wordt met kracht gewerkt, waar deze 1 September a.s. moet ge opend worden. In verband hiermee zal weldra de benoeming van een directrice en leeraressen plaats hebben en zal de aanbesteding der groote verbouwing spoedig kunnen warden tegemoet ge zien. Het plan is, zooals bekend, het voor huis van het pand vroeger bewoond door de familie Smelt, eenigszins te moderniseeren en in te richten voor internaat der leerkrachten, terwijl de achterbouw geheel afgebroken en daar op een modern schoolgebouw opge trokken wordt, SLUITING NATIONALE FEESTDAG. Men deelt ons mede dat de Vereeni- ging van Waalwijksche Schoenfabri kanten met algemeene stemmen beslo ten heeft op den Nationalen feestdag niet te laten werken. VERGADERING LUCHTBESCHERMING. In verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis kan worden medegedeeld, dat in geval dat deze plaats zoude hebben op Woensdag 19 Januari, waardoor dus Donderdag 20 Januari de nationale feestdag zou worden, de vergadering van de afdeeling Waalwijk der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming wordt uitgesteld en wel van 20 Januari op 3 Februari a.s. Valt de nationale feestdag niet op 20 Januari, dan gaat de vergadering op dien dag dus door. Uitvoering P. T. T. dienst op den aanstaanden Nationalen Feestdag Ter aanvulling van het reeds in een vorig nummer opgenomen be richt dienaangaande, wordt mede gedeeld, dat op dien dag alleen de morgenbeslelling wordt uitgevoerd. „Noord-Braband.'' Naar wij vernemen is binnenkort te verwachten de aanbesteding van eene belangrijke verbouwing en uit breiding der kantoren der N.V. „Noord-Braband' .Maatschappij van Verzekering op hel Leven alhier. R.K. KIESVEREENIGING. Het bestuur van de R.K. Kiesver- eeniging, alhier vergaderde Zondag in den Gildenbond. Na de verrekening der contributies met de verschillende wijken kwam het bestuur overeen om de algemeene ver gadering te adviseeren, het besluit te nemen om candidaten te stellen voor de gemeenteraadsverkiezingen in 1939, zulks machtens het huidige reglement. STUDIE- EN PROPAGANDACLUB. De Studie- en Propagandaclub van de R.K. Kiesvereeniging hield gisteren haar maandelijksche ontwikkelings avond in zaal 20 van den R.K. Gilden bond. De Voorzitter, de heer H. v. Well gaf daarbij onderricht in de Staatsin richting, aan de hand waarvan ver schillende vragen werden gesteld, die tot tevredenheid werden beantwoord. CHRISTELIJK HISTORISCHE KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE" WAALWIJK. Op de laatste bestuursbespreking van deze vereeniging besloot het be stuur de algemeene ledenvergadering eventueel tot het najaar op te schor ten. De kas is niet bij machte om thans eenige uitgaven te doen mede in verband met het herdenken van 't 20-jarig hestaan van deze Vereeniging. Gehoopt wordt dat de leden straks allen trouw hun contributie zullen voldoen en dan kan verder weer ge zien worden. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den Minister-Pre sident, Voorzitter van den minister raad waarop deze in antwoord op het verzoek van deze kiesvereeniging d.d. September 1937 mededeelt, dat hij de beu ellende ministers verzocht heeft ons verzoek inzake rijwielbelasting in overweging te nemen. Inmiddels is van den Minister van Financian be richt binnen gekomen. Dit antwoord komt hierop neer dat deze Minister het verzoek van de kiesvereeniging, voor zoover het zijn departement be treft, heeft gewogen maar te licht be vonden. Zijn Excellentie schrijft n.l.: Dat hij bezwaren heeft tegen een uni forme rijksrijwielkaart en het invoe ren van een reductie voor kinderen beneuen een bepaalde leeftijd omdat dit gepaard gaat met een te groote ad ministratieve omslag. Bovendien gaat dan de omstandigheid te loor dat meerdere gezinsleden met één l'iets- plaatje kunnen doen en één tietsplaat je voor meer dan één fiets kan ge bruikt worden. Wat de provinciale weggeldkaart voor fietsen in Noord- Brabant aangaat, schrijft deze Minis ter, dat die zaak geheel buiten de be moeiingen van zijn departement valt. Het bestuur heeft inzake dit laatste, wat de hoofdmoot in het verzoek aan den Ministerraad uitmaakte, niet alle hoop verloren. Hel zal verder afge wacht moeten worden, wat de betref fende minister in deze zaak beslissen zal. LIEFDADIGHEIDS UITVOERING. The Showboat". 't Was Maandag een in elk opzicht geslaagde avond in Musis". Een aardig bezette zaal met een ze ker cachet, een goed tooneelstuk, dat een prima vertolking vond, een gezel lig bal en een mooi resultaat voor de T.B.C.-commissie. Wat wil men dus meer. De Tilburgsche Tooneelclub ,,The Showboat" heeft een gelukkige greep gedaan met haar stuk „Als je maar een verleden hebt", een bijzonder geestig blijspel met een opeenvolging van ver gissingen, moeilijkheden en dol komi sche situaties. De geschiedenis speelt in den tegen- woordigen tijd, in een provinciestadje, waar de fabrikant Julius Seibolt zijn dochter graag getrouwd zag met zijn compagnon. Die dochter is een hyper modern meisje, dat vóór alles een in teressante man wil hebben, maar dat is de compagnon allesbehalve. 't Is een van naiviteit overloopende sul. Papa, de fabrikant, verzint echter een middeltje om hem interessant te maken, hetgeen geschiedt door een sen sationeel verleden voor hem te enscè- neeren. Uiteindelijk wordt ook het be oogde succes bereikt doch eer het zoo ver is, heeft zich een reeks verwikke lingen afgespeeld, waardoor vooral de compagnon en de fabrikant in benau wende situaties, die voor den toeschou wer even zooveel momenten van uit bundige vroolijkheid zijn, geraken. Zoo tusschen de handelingen door wordt er den draak gestoken met moderne op vattingen, terwijl ook de geest van een provincie-stadje aardig getypeerd wordt." Het stuk werd voortreffelijk ge speeld, ieder was uitnemend in z'n rol; er is gegierd om de pracht-zetten, om de moeilijke situaties, de uitvluchten, de vondsten van den fabrikant Julius Sei bolt (Dick van Heuven), die het stuk in hoofdzaak droeg en een prima crea tie gaf van dezen rol, die hem wel uit stekend lag. Hij zat niet zoo heel gauw in de put, hij vond er altijd weer iets op om den knoop te ontwarren en dat op een feillooze manier. Een waardig tegenspeler was z'n compagnon „Stieg- nitz" (Jan Kerstens) die op alle moge lijke wijzen er in liep en de dupe werd van onberekenbare situaties, waarin hij door Seibolt gebracht werd door diens plan hem z'n eenige dochter uit te hu welijken. Z'n mimiek, z'n spel als de onhandige, de bedeesde compagnon en minnaar waren bijzonder getroffen. Direct hierna mogen we noemen de fabrikantenvrouw (Net Taminiau), die de oudere dame op voortreffelijke wijze typeerde, terwijl haar dochter Gerty (Mariette Janssen-van Kemena- de) en Maria Reindert (Maud Ru- ding), met veel charme en coquetterie het moderne meisje, de film-diva, per fect uitbeeldden. Ook Henri Hartman (Han Jansen), de verloofde der filmster, A. Dróge, Een perfect geregelde zelfbescherming verzwakt de waarde van vijandelijke luchtaanvallen. onschuldige versmaadde meisje,dat al de rampen die haar tioffen ge laten onderging. Lijnrecht in tegenstelling daarmee, wat in het spel ook zoo goed tot uiting kwam, was het karakter van Marchesa, een half zuster van Angela welke rol vertolkt werd door Cesa- rina Vink, Ook zij toonde het beste wat er op dit gebied te genieten valt en met het spel van deze twee, was dat der anderen medespelenden geheel in overeenstemming. Wij zouden een aanmerking willen maken, niet op het spel der ver schillende personen, en dat is dat de to meel-veranderingen tusschen de bedrijven vaak te lang duur den terwijl daar nog bij kwam dat een pauze van bijna een uur de vriendinnen (Wies Kerstens en Trees de Beer) en zeer zeker 't dienst meisje (Elly Dröge-Goyarts) gaven goed spel en droegen 't hunne bij tot een geheel gave opvoering van dit genoegelijk spel, waarmede zij in Waalwijk een uitbundig succes heb ben gehad en dat ons de hoop doet uit spreken „Showboat" ook in 't a.s. sei zoen weer hier te zien. Notaris Schaap, voorzitter der T. B. B.-commissie, bracht de Showboat har telijk dank voör deze zeer geslaagde opvoering en aan 't Dames-comité voor zijn onvermoeiden arbeid voor de T. B. C.-bestrijding. Daarna ving een zeer gezellig en ge animeerd bal aan; de goede, opgewekte muziek van de Darling Band, de aller prettigste stemming en leuke sfeer werkten samen tot een buitengewoon genoeglijk samenzijn, een waardig slot van een mooien avond. Wanneer we hier spreken van een mooie avond, dan bedoelen we natuur lijk niet op de laatste plaats 't finan- cieele resultaat en dat is eveneens goed te noemen. Dit danken wij natuurlijk aan de groote activiteit van 't geheele dames-comité, maar zeer zeker op de eerste plaats het mag hier wel eens gezegd aan de voorzitster mevr. v. Loon-de Jang, die zich voor de T.B.C.- bestrijding enorm veel moeite geeft. Nu is 't een fancy-fair, dan een oilebollen- dag, dan weer een tooneeluitvoering, straks een muisjesdag, die zij als zoo vele gelegenheden aangrijpt om dagen en dagen te werken én steeds met succes om zooveel mogelijk geld bijeen te krijgen voor de T. B. C.-be strijding. een activiteit die zeker wel eens een openlijk hulde verdient. „De Witte Non." De Tooneelgroep Piet Vink was Zondagavond de gast van de R. K. Werkliedenvereeniging waarbij voor de 370e maal werd opgevoerd het meesterwerk van Bob Constance in 5 bedrijven getiteld »De Witte Non.» Het deed ons speciaal genoegen te kunnen constateeren dat ditmaal een talrijk publiek genoten heeft van de werkelijk hoogstaande kwa. liteiten van dit gezelschap, waar door tevens getoond is dat goed werk door het gros van het publiek nog gewaardeerd kan worden. Goed werk leverden Piet Vink c.s. inderdaad en de roep die van dit gezelschap uitging is zeer zeker niet misplaatst geweest. Zonder uitzondering waren alle medespelenden voor hunne dikwijls moeilijke taak berekend. Geheel leefden zijzich in hun rol en in dit feit bewees reeds direct dat men met een prima beroepsgezelschap te doen had, dat de knepen van het vak kent en ook ten volle beheerscht, waaraan het bij vele diletanten nog al eens mangelt. Vooral Helena Vink in haar rol van Angela, of de Witte Non ontroerde vaak door haar beheerscht spel, waarin zij met een enkel woord of gebaar baar innerlijke gevoelens tot uiting bracht. Angela was het na het 4de bedrijf misplaatst was Deze omstandigheden waren vaak oorzaak, dat het publiek zich niet geheel kon inleven in den zin van het stuk en daarom ook den ernst van enkele bepaalde scènes niet begreep. Deze kleineaanmerking van onzen kant doet aan het spel der acteurs en actrtces evenwel niets af en wij kunnen met dit stuk de Toneelgroep Piet Vink ook elders volle zalen beloven. Ontwikkelingsavond R. K. Werkliedenvereeniging. Voor de leden van de R.K. Werk liedenvereeniging, werd Maandag wederom een Onlwikkelingsavond gegeven, waarbij als spreker optrad de ZeerEerw. Heer S. J. Morel, over hel onderwerp: »het Gezin.» De belangstelling was slechts matig. Spreker ving aan met er op te wijzen dat het gezin de belangrijkste maatschappelijke functie vervult in het leven. Als onderdeel van dat gezin is er de mensch, de spil waar om heen alles draait. Wanneer men op sociaal terrein de positie van den mensch wil be palen komt men tot de vraag: wat doen de menschen op aarde? Deze vraag kan als volgt beantwoord worden De mensch is door God geschapen en God heeft hem een bepaalde functie toegewezen die hij moet vervullen. Deze functie is God te dienen en daarvoor krijgt men dan als loon de eeuwigheid in den hemel. De mensch heeft begrijpelijker, wijze vele behoeiten, doch de aarde is er weer om in die behoeften van de menschen te voorzien. De mensch heeft de neiging van nature om met andere menschen samen te werken, daar de indivi- dueele mensch niet bestaanbaar is. Deze neiging van de menschen komt tot uiting in het beslaan van het gezin en de staat, van welke twee het gezin het voornaamste is. Met welgekozen woorden gaat spr. dan diep op de taak van het gezfn in, waarvan het voornaamste punt is het voortbestaan van de mensch beid verzekeren. Zeer scherp ver oordeelt spr. de moderne dwalingen die er ten aanzien van het gezin heerschen en die nergens anders voor dienen dan voor gemakzucht. Spr. besluit met den wensch dat allen zooveel mogelijk zullen medewerken om aan deze dwalingen een einde te maken, daar zij ook veelal ook de oorzaak zijn van allerlei mistoestanden die er in de wereld heerschen. „OEFENING EN VERMAAK". De liedertafel „Oefening en Ver maak" met het Gemengd Koor hield Zondag in Hótel „De Twee Kolom- -men" een goedbezochte Jaarvergade ring. De Voorzitter, de heer A. C. v. d. Heijden heette in een kort openings woord de aanwezigen hartelijk wel kom en wenschte hen een gelukkig Nieuwjaar. De secretaris, de heer van Iersel, las hierna de notulen der vorige vergade ring, terwijl hij daarna tevens een overzicht gaf over het afgeloopen jaar. Beide verslagen werden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter dankte den secretaris voor de keurige wijze waarop hij zijn taak verricht heeft. De penningmeester, de heer A. v. d. Meijdenberg, gaf hierna een overzicht over den financieelen toestand van de vereeniging, waaruit bleek dat op het eind van het jaar de boeken met een klein batig saldo konden worden af gesloten. Ook dit overzicht werd onder dank zegging goedgekeurd. De herziening van het reglement be treffende het introductierecht, alsme de de wijze waarop in het vervolg de contributie zal geïnd worden, gaf aan leiding tot eenige bespreking. De ver gadering kon zich evenwel hierna met de voorstellen van het bestuur ver eenigen. De aftredende bestuursleden, de heeren Th. Festen en J. Bank, werden bij acclamatie herkozen. Door de damesleden zal tevens iemand in het bestuur worden afge vaardigd. Getracht zal worden op 21 Februari a.s. een tweede winteruitvoering te ge ven, al dan niet met medewerking van de liedertafel „Aurora", te Ooster hout. Met een woord van dank tot allen sloot de voorzitter hierna deze geani meerde vergadering. PLUIMVEE TENTOONSTELLING. Onder flinke publieke belangstelling heeft de Waalwijksche Vereeniging v. Pluimveehouders een goed geslaagde tentoonstelling gehouden in het café van den heer A. v. d. Pluijm. De tentoonstelling betrof een afdee ling kippen, waarvoor als keurmeester optrad de heer Henstra uit Hilversum en een afdeeling konijnen met als keur meester de heer Vlasblom uit Dord recht, respectievelijk voorzitter en se cretaris van den Ned. Bond van Klein- dierenteelt. De uitslag was als volgt: Afdeeling Kippen. Hamburger Zilver geloverd: Hen Oud, le, 2e, 3e prijs en Eere- prijs Jac. Eijkens. Haan Jong, le prijs en Eereprijs H. J. Stokwielder. Hen Jong, le, 2e, 3e en Eere-prijs H. J. Stokwielder. Twentsche Grijze: Haan Oud le en eere-prijs L. Dijk stra; Hen Oud 2e prijs L. Dijkstra; Hen Jong, le en eere-prijs L. Dijkstra. Witte Leghorn: Haan Oud. le en eere-prijs J. Zee- gers; Hen Oud, le en eere-prijs J. Zee- gers. Patrijs Wyandot: Hen Oud, 2e prijs L. Dijkstra; Hen Jong, 2e prijs Th. v. d. Griendt. Witte Wyandot (Kriel). Hen Jong le, 2e en eereprijs H. Heijmans. Koekkoek PI. Rocks. Haan Jong, le en eereprijs L. Dijk stra. Hermelijn Licht: Hen Jong, 2e prijs L. Dijkstra. Rhode Islands (Reds): Haan Oud 2e prijs. Hen Oud, le, 2e en eereprijs, Hen Jong le en eereprijs J. v. d. Hammen. Minorca Kriel Zwart: Hen Oud 2 eerste- en 2 eereprijzen, Haan Jong le, 2e en eereprijs, Hen Jongle en eereprijs J. Verwiel. Hamburger Kriel: Hen Oud le, 2e en eereprijs J. Ver- wiel. Hollander Kriel, Zilver geloverd: Hen Oud le en eereprijs. Haan Jong le, 3e en eereprijs, Hen Jong le en eereprijs L. Dijkstra. Witte Wyandot Kriel: Hen Oud le en eereprijs J. B. Ver- wiel. Zwarte Wyandot Kriel: Hen Oud le en eereprijs J. B. Ver- wiel. Ned. Kriel Blauw: Hen Jong le en eereprijs J. B. Ver- wiel. PI. Rocks Kriel Wit: Haan Oud le en eereprijs, Hen Oud 2e prijs, Haan Jong le en eereprijs, Hen Jong le en eereprijs L. Dijkstra. Trio's: Patrijs Wyandot le en eereprijs: Twentsche Grijze 2e prijs; Holl. Kriel Zilver geloverd le en eereprijs; PI. Rocks Kriel Wit le en eereprijs L. Dijkstra. De wisselbekers in deze afdeeling zijn als volgt behaald: Mooiste Haan J. Zeegers. Mooiste Hen. Jac. Eijkens. Mooiste Kriel Haan, L. Dijkstra. Mooiste Kriel Hen, J. B. Verwiel.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5