IILHS lUIIIM IILEKHSL1938 een dubbeltje KERKNIEUWS. RECHTZAKEN AGENDA'S BINNENLAND. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS. DUSSEN. KOOPT OE IN DIT BLAD? IN DIT BLAD rein in aanraking komen. Om duidelijk te maken wat spr. met „Belang en Beginsel" bedoelt, wil hij een reisje maken naar de Middelland- sche Zee, waar in de Straat van Mes sina aan de eene zijde een gevaarlijke klip en aan de andere zijde een draai kolk is, die beiden vermeden moeten worden. Als we daaraan denken dan zal dui delijk zijn dat de klip „eigenbelang" in onze dagen in ontstellende mate aan wezig is. De communisten, zoowel als de socialisten en de nationaal socialis ten redeneeren allen dat de werkman recht moet trachten te vinden met om verwerping van het hedendaagsche stelsel. Dat zou op zichzelf voor onze rhenschen niet erg zijn, wanneer zij niet met die zoo spreken in aanraking kwa men, maar dat is wel het geval en dan hoort men: laten we de beginselen nu opzij zetten, dan kunnen we toch onze gemeenschappelijke belangen wel sa men behartigen. Waarom, vragen zij, strijdt ge niet met ons voor uw belang? Het gaat er toch maar om, hoe we on ze stoffelijke belangen kunnen beharti gen. Dit behoeft op zichzelf niet te ver- wonderen. Die van den arbeid moeten leven hebben nog geen overdaad en er moet wel degelijk iets gedaan worden ter verbetering. Het gebed: geef ons heden ons dagelijksch brood, is een ijdel gebed, zegt spr., wanneer er niet gewerkt wordt om verbetering te bren gen in toestanden die niet zijn naar den eisch des Heeren. Men kan heel gemakkelijk komen onder de bekoring van hen die het be ginsel willen opzij schuiven. Als wij dus van nature de neiging in het hart hebben om ons eigenbelang te behar tigen, mogen we wel dubbel toezien dat ons schip niet strand op de klip „eigenbelang". Spr. wijst er op dat wij den arbeid zien als een zegen, om daarin Hem te dienen en dat het onmogelijk is onze belangen te behartigen wanneer wij daarbij het beginsel opzij zetten. Wij christenen mogen nooit onze belangen veilig stellen daar waar niet met God" gerekend wordt. Onze stoffelijke be langen zijn nooit veilig als we ze niet zien in het licht van Gods Woord. Een andere toon kan men hooren van hen die zeggen: wat baat het ons zoo wij de geheele wereld winnen en schade lijden aan de ziel, en die daar om alléén naar de beginselen zoeken. Die praten weer anders dus dan die u heenwijzen naar de belangen-klip, maar_d.it, is toch de draaikolk van het beginsel-zonder-meer, zegt Ds. v. L., het ijdele beginsel dus. Wanneer nu zoowel de klip als de draaikolk ver meden moet worden, moeten wij ook nog weten wat de veilige weg is en t ligt voor de hand dat dit is de midden weg. Niet de weg van schipperen met onze beginselen en ook niet sjaggeren met onze belangen. Wij moeten duide lijk weten welke weg wij moeten gaan om én de klip eigenbelang én de draai kolk alléén-beginselen te ontwijken en dan biedt Gods Woord ons voldoende gegevens, zegt Ds. van Lummel. Wanneer wij van de grootheid der beginselen doordrongen zijn, dan gaan wij die beginselen uitdragen en daar door de toestanden verbeteren; bidden én werken. Het beginsel dient om ons de juiste weg te wijzen, waarop wij ons belang kunnen bereiken. Dus uitgaan alleen van de Goddelijke beginselen in Zijn Woord geopenbaard, opdat wij meer en meer worden beelddragers Gods. Met een opwekking tot beginsel studie besluit Ds. van Lummel zijn met aandacht gevolgd onderwerp. Uit de vergadering worden enkele vragen gesteld, die naar genoegen door Ds. van Lummel worden beantwoord. De voorzitter dankt Ds. v. Lummel voor zijn duidelijk onderwerp en de aanwezigen voor de opkomst en sluit de vergadering, waarna Ds. v. Lummel in dankgebed voorgaat. CAPELLE. Bij het te Utrecht gehouden exa men slaagde voor het Doctoraal-exa- men Wis- en Natuurkunde (hoofdvak Pharmacie) onze dorpsgenoot de heer D. de Bas Gzn. Geslaagde en familie onze hartelijke gelukwenschen. In navolging van verschillende plaatsen in de Langstraat wordt ook te dezer plaatse ernstig getracht te gera ken tot het oprichten van een schaak club. Daartoe zal a.s. Vrijdag 28 dezer des avonds 7 uur in het café van den heer J. Quirijns aan de Vaartkant een ver gadering worden gehouden, waarop alle schaakliefhebbers welkom zijn. We twijfelen niet of de verschillen de schaakliefhebbers in onze gemeen te zullen deze poging van harte toejui chen en door hun opkomst willen too- nen, dat zij met het plan instemmen. J.l. Zondag had de voetballer M. T. alhier bij het spelen van een wed strijd te Heusden het ongeluk zijn been te breken, waardoor opname in het zie kenhuis te Raamsdonksveer noodzake lijk was. Daags na de geboorte van een Prins of Prinses, dus op den Nationalen feestdag, zal in de Ned. Herv. kerk te dezer plaatse een dankstond worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds. Oost uit Raamsdonksveer. De gemengde zanvereeniging t Rozeknopje zal a.s. Woensdag 2 en Donderdag 3 Febr. d.a.v. in de zaal van den heer P. Pruijssers haar jaar- lijksche uitvoering geven. Donderdag 20 Jan. j.l. gaf het Muziekgezelschap „Sirena" te Vrijh.- Capelle voor donateurs, leden en ge- noodigden haar Saison-uitvoering in het lokaal van den heer A. van Dijk aan het Bruggetje. Deze avond mag als een zeer geslaagde beschouwd worden. Nadat de voorzitter dezen avond met een woord van welkom had geopend, werden door het muziekcorps eenige nummers uitgevoerd, welke zeer ten genoege van den aanwezigen werden ten gehoore gebracht, terwijl de clou van den avond werd gevormd door t optreden van het Variété Ensemble „Vijf komma nul" uit Loonopzand. Dit gezelschap mag er zijn; er is om de vele nummers welke zij voor het voetlicht brachten onbedaarlijk gelach en. Het langdurig en daverend applaus was dan ook meer als verdiend. Bij het afscheid werd hun een hartelijk tot weerzien toegeroepen. VRIJHOEVE-CAPELLE. Zaterdagmiddag werd in de bo venzaal van A. van Dijk aan het Brug getje een massale vergadering gehou den door de afdeelingen Sprang, 's-Ca- pelle, 's-Gravenmoer en Dongen van den Chr. Fabrieks- en Transportarbei dersbond. De groote zaal was stampvol toen om 3 uur dhr. J. Vos deze samen komst op gebruikelijke wijze opende en 't doelder vergadering uiteenzette, waarna als spreker optrad het Hoofd bestuurslid dhr. M. J. Kunst van Den Haag, welke sprak over „De verbin dendverklaring van het Collectief Ar beidscontract in de Schoenindustrie". Spr. begint met te zeggen dat het goed is eens bijeen te komen om de' verbindendverklaring te bespreken. Steeds zijn de samenwerkende organi saties, zoowel werkgevers als werkne mers, bezig geweest om een andere toe stand in de schoenindustrie te krijgen. Sinds 1930 is de schoenindustrie aan 't kwijnen geraakt, de moordende loon- concurrentie was mede een factor van den slechten toestand. In 1936 is er overeenstemming ver kregen met de Fed. v. Schoenfabrikan ten over de afsluiting van een C.A.O., daarnaast is nog met verschillende on georganiseerde fabrikanten de C.A.O. afgesloten. Dit was een stap in de goe de richting om pogingen aan te wenden om te komen tot verbindendverklaring. Niet zoodra was de wet tot stand ge komen of er werd een verzoek ing&- diend om een bedrijfsraad in te stellen welke er ook is gekomen en gepoogd heeft verbetering in de toestanden te brengen. Onder de voortvarende lei ding van Min. Romme is de eerste ver bindendverklaring gekomen voor de schoenindustrie. Tevens is de toepas sing van de wet op de verdeeling van den beschikbaren arbeid voor wat be treft de schoenindustrie binnen korten tijd te wachten. Spr. wekt op tot me dewerking der arbeiders bij de naleving van het contract. Versterking der or ganisatie is ook dringend noodig, voor al de jongeren hebben in deze hun taak te verstaan. Eenige vragen werden gesteld, die door den spreker afdoende werden be antwoord en waarbij hij nog gelegen heid had op verschillende punten die per in te gaan. Na een dankwoord door den voor zitter aan den spreker werd de verga dering gesloten. HANK. Vrijdagmiddag j.l. kreeg de zoon van den landbouwer A. v. d. Pluijm alhier, terwijl hij een paard wat schoon wilde maken, een klap van het dier te gen zijn voorhoofd. Deze klap was zoo ernstig, dat hij zich onder behandeling van Dr. van Vuure uit Dussen moest stellen. Deze heeft de wonde, die nog mee viel, verbonden, zoodat dit onge luk nog goed is afgeloopen. Bij den gemeente-veldwachter Keiler alhier, is aangifte gedaan van 't vinden van een paar groote houten pa len en een gouden damesring. Inlichtin gen geeft voornoemde veldwachter. HET BOSSCHE DIOCEES. Vergelijkende cijfers. „St. Janski." geeft eenige vergelij kende cijfers uit de statistiek van het bisdom voor de laatste jaren. Om de belangwekkendheid ervan laten we hier volgen een vermelding der totaal cijfers van de statistieken van 1925, 1935 en 1936. Parochie-geestelijken: 1925 560, 1935 629, 1936 637. Andere dienstdoende geestelijken door den Bisschop aangesteld: 1925 92, 1935 139, 1936 139. Rustende priesters: 1925 44, 1935 50,1937 67. Zielen: 1925 588.857, 1935 717.638, 1936 725.683. Communicanten: Van eerste tot plechtige H. Communie: 1925 58.692, 1935 98.b52, 1936 99.033. Communicanten; Boven de plach- tige H. Communie: 1925 396.521, 1935 463.893, 1936 477,494. Doopsels: 1925 18.971, 1935 19.997, 1936 20.182. Illegitimi: 1925 218, 1935 254, 1936 267. H. H. Communiën in de parochie kerken: 1925 14.303.324, 1935 20.374,389, 1936 21.397.567. H. H. Communiën in kloosterker ken en kapellen: 1925 4.885.217, 1935 6.365.702, 1936 6.236.345. Geen Paschen gehouden: 1925 5954, 1935 10.660, 1936 11.433. Gesloten huwelijken: 1925 4035, 1935 4490, 1936 4346. Bekeerlingen: 1925 156, 1935 182, 1936 188. Sterfgevallen kinderen: 1925 2004, 1935 1388, 1936 1240. Sterfgevallen volwassenen: 1925 1925 4604, 1935 5135, 1936 5075. „Het totaal aantal katholieken be droeg over 1936 725.683. In 1925 be droeg het totaal 588.857, een vooruit gang in zielenaantal van omstreeks 23 procent. Diefstal van vee uit de weidet Door de Rijkspolitie te Drunen en Vlijmen werd voor den heer Officier van Justitie te 's Bosch ge leid: A. v. d. Br. 54 jaar, landbouwer te Herpt, als verdacht van diefstal vee uit de weide, gepleegd te Bok hoven in November 1937. Na door den heer Rechter-Com- missaris te zijn gehooid werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring aldaar. WAALWIJK W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten II. Woensdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gvmnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 6.45 uur Adspiranten III en van 7.30—10 uur leden. Donderdag 8 uur repetitie Ge mengd Koor O. en V. Vrijdag Luxor Bioscoop »Als de natuur roept«. Vrijdag Theater Musis Sacrum »Krullekopje«. DE HEUGELIJKE GEBEURTENIS. Van Soestdijk geen nieuws. Dagelijks rijden de prinses en de prins uit. Zondag was 't er zeer druk. We mogen er wel eens aan herin neren dat de regeeringsperdienst in October mededeelde, dat de onder „het volk" lopende geruchten dat de geboor te al vroeg aanstaande was, niet juist waren, en werd medegedeeld, dat een geboorte zeker niet eerder dan eind Januari kon worden verwacht. MINISTER DE WILDE'S PLANNEN. -Minister De Wilde deelt in de me morie van antwoord over de begroo ting van Financiën aan de Eerste Ka mer mede, dat een beslissing van de re geering omtrent het vraagstuk van ver laging van de accijnzen op gedistilleerd en bier spoedig kan worden te gemoet gezien. Verder zijn 's ministers mededeelin- gen meest van negatieven aard. Zoo acht hij voor een algemeene herziening van ons belastingstelsel den tijd nog niet gekomen; de minister is bereid na te gaan of op enkele concrete onder deden wijziging gewenscht is om een „anti-sociale" werking te voorkomen. Afschaffing van de heffingen op zout, suiker, vleesch e.d. is voorshands on mogelijk. De Omzetbelasting kan nog niet worden gemist. Tot een hernieuwde koffieheffing zal de regeering alleen in zeer dringende omstandigheden overgaan; deze om standigheden zijn op het oogenblik niet aanwezig. Het denkbeeld eener radiobelasting verwerpt de regeering. Voorstellen, waarin maatregelen worden getroffen tegen het ontgaan van de belastingen naar het inkomen door middel van naamlooze vennoot schappen, zullen binnenkort bij de Sta- ten-Generaal worden ingediend. NOODERLICHT GLOEIT BOVEN ONS LAND. Ook hier schitterend waargenomen. Gisteravond omstreeks acht uur is boven een groot gedeelte van ons land een prachtig en zeldzaam natuurver schijnsel waargenomen, dat later bleek Noorderlicht te zijn. Het zal ongeveer kwart voor acht zijn geweest gisteravond toen aan den Noord-Westelijken hemel vrij plotse ling een rose gloed verscheen. Het bleek te zijn het bij ons zoo zeldzaam voorkomende Noorderlicht. Nu en dan schoten er lichte banen door, terwijl het centrum van het ver schijnsel dieper van rood werd. Ge durende eenige minuten, was het schouwspel fantastisch mooi. Er ston den rechts van het gloeiende hemel- segment eenige heldere stralenbun dels, als werden er zoeklichten op gericht, maar de stralenbundels ver vaagden naar beneden, terwijl zij in het midden zeer helder waren. Op dat moment was het of de hemel brandde' en zij het bij verre, verre benade ring even kon men vermoeden hoe aangrijpend schoon het lichten moet zijn van den hemel in het zwart van den Poolnacht of in de donkerte van de Noorderlijke landen, als de sneeuw van den weerschijn gaat gloeien. Het was dan ook niet te verwonde ren, dat overal de menschcn in den avond uitliepen en met stille verbazing stonden te staren naar den zwarten, sterreklaren hemel, waar die fantas tische gloeiing hing te dralen als een vreemd wonder. Deze volkomen wolkenlooze hemel was de gelukkige bijkomstigheid, waardoor wij dit prachtige en voor deze streken ditmaal zoo ongewoon sterke verschijnsel zoo goed hebben kunnen waarnemen. Langzamerhand werd hel minder, maar na middernacht heeft het ver schijnsel zich op schitterende wijze herhaald. VESTIGING VAN SLAGERS. Eischen van handelskennis, vakbe kwaamheid en credietwaardigheid. Afgekondigd is het Staatsblad 641 van 25 Januari 1938, inhoudende de eischen van handelskennis, waaraan met ingang van 1 Februari a.s., inge volge de vestigingswet kleinbedrijf 1937 diegenen, die zich als slager wil len vestigen, moeten voldoen. Op dienzelfden datum vervalt het tijdelijk vestigingsverbod (de z.g. spertijd), dat 18 Augustus 1937 was ingesteld. De eischen voor handelskennis ko men overeen met die van het z.g. mid denstandsdiploma algemeene handels kennis, waarvoor door de drie Ne- derlandsche middenstandsbonden cir ca 200 cursussen zijn opgericht. Behalve aan de slagersvakschool te Utrecht zal hij een 20-tal cursussen over het geheele land verspreid, inge richt door de slagersorganisaties, ge legenheid bestaan zich de vereischte vakbekwaamheid eigen te maken. In verband waarmede kan worden opge merkt dat in het ontwerp onderscheid wordt gemaakt in runder-, varkens-, paarden- en lamsslagers. Diegenen, die zich willen vestigen, hebben zich voortaan niet meer te wenden tot het Departement van Eco nomische Zaken, doch tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken van het district, waar de vestiging zal plaats hebben onder overlegging van de stukken, waarbij zij moeten aan- toonen, dat zij aan de eischen van handelskennis, vakbekwaamheid en credietwaardigheid voldoen. Zoo spoedig mogelijk zullen eenige overgangsmaatregelen voor diegenen, die reeds in het bezit zijn van be paalde diploma's en voor ouderen, die reeds langdurige ervaring in het be drijf hebben, worden gepubliceerd. bevattende kalender, mark ten, water getijden, tuiniers- en vele andere nuttige gegevens, tal van aardige anecdoten, verhalen enz. met een inhoud van 96 bladzijden. PRIJS 15 CENT. Varkrllgbaar Bureau van dit blad. De Volkenbondszitting. Men zal goed aoen van de heden, ochtend beginnende honderdste zitting van den volkenbondsraad geenerlei sensationeele beslssingen te verwachten. De raadszitting zal, aan de volkeren duidelijk maken, dat de volkenbond ondanks het uittreden van Italië zal blijven voort bestaan, doch hoe belangrijk dit ook moge zijn, het wordt niet anders verwacht en zal dus bezwaarlijk grooten indruk kunnen maken. Misschien dat Engeland en Frankrijk een verklaring geven. Groot offensief van Franco op het Teruelfront. De nationalistische troepen zijn Dinsdagmorgen een groot otlensief op het Teruelfront begonnen, dat, naar men veronderstelt, lot een volledige omsingeling van de stad Teruel zal leiden. Nadat de aanval door de artillerie en luchtmacht was voorbereid, rukte de infanterie van twee ver schillende punten tegelijk naar de vijandelijke stellingen op. Reeds is zij erin geslaagd, de eerste loop graven van den vijand binnen te dringen. Volgens de laatste berichten heb ben de operaties van Franco's troepen een gunstig verloop, Barcelona is ook gistermiddag door de nationalistische vliegtuigen gehomnarneerd. Urn 1.4U verscnenen vijt machines boven de stad en lieten vooral bommen vallen in ue arbeiderswijken. Zoodra het lucht- alweergeschut werd gehoord, zochten alle bewoners een schuilplaats, doch desondanks werden, voor zoover thans bekend, löü personen gedood en 30U gewond. Evenals gisteroch tend werden hevige oniplolliugen waargenomen, waarvan ue uitwer. king verschrikkelijk was. De groene muizen over den Oceaan. Zooals bekend zijn de drie Itali- aansche vliegtuigen, waarvan een onder commauuo van den zoon van Mussolini van Rome vertrokken zijn voor een sprong naar Rio de Janeiro. Den eersten dag vlogeü zij naar Dakar, den tweeden over zee naar Natal. Twee ervan, waaronder Mussolini zijn echter rechtstreeks doorgevlogen naar Rio en zijn daar gisteren om 23 uur (I.T.) geland, zij hebben den afstand Dakar—Rio algelegd in 14l/a uur. Deze afsland is 57U0 K.M. Een van hen is in Natai geland, deze gaat heden verder. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan- biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin. gen uit plaats en «treek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, Trap van een paard gekregen De 45 jarige paardenkoopman L. Luyendijk kreeg Maandagmiddag bij het vervoeren van een paard van Rozenburg naar het abattoir te Rotterdam, een trap van het dier met het gevolg, dat de man zeer ernstig werd gewond. Hij is naar het Ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Bejaard heer te Sneek overleden De 80 jarige heer A. Blok is Maandagmorgen, ter hoogte van den Groenendijk, bij 't oversteken van den Leeuwarderweg onder een passeerenden auto uit Lemmer geraakt. De heer B. had den wagen niet hooren aankomen. Hij werd teg.n den grond geslagen en bekwam een diepe wonde aan 't achterhoofd. I I

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 11