Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Hl Mulo-school voor Meisjes Ie Waalwijk. E W* Eikenbroek Ontvangen een zeer mooie collectie Zomerstalen Plaatselijke Berichten ZWEMBAL Derde Blad. U komt toch allen naar het op Zondag a.s, 23 Januari Heerenkleeding naar Maat Lage prijzen Tot 1 Maart a.s. 151 KORTING NUMMER 7. ZATERDAG 22 JANUARI 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs; per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Tele gr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Heeds meerdere malen is er in dit blad op gewezen, dat Waalwijk nog altijd mist een inrichting voor Katho liek voortgezet dagonderwijs voor meisjes. Dat gemis wordt steeds ster ker gevoeld, nu, in bredere kringen dan vroeger, de wens naar voren komt, om de meisjes wat meer ontwikkeling mede te geven dan de lagere school kan aanbieden. Men moet volstrekt niet de waarde van zulk onderwijs al leen beoordelen naar geldelijke voor delen, die het misschien zal afwerpen. Iedere opvoeder, die met de wensen van oudere jongens en meisjes op de hoogte is, weet, dat velen van hen het heerlijk vinden „om te kunnen blij ven doorstuderen", de meisjes vooral in de talen, aardrijkskunde en ge schiedenis, en de jongens meer in wis- en natuurkunde. Het is dan voor een ouder hard, om te zeggen, „ja, kind, maar dat gaat boven onze portemon- naie". Men dient te beseffen, dat zulke kinderen, als ze volwassen worden, nog vaak zullen zeggen: „Och ik zou vroeger toch zo graag doorgestudeerd hebben". Omgekeerd, als de kinderen wat meer onderwijs hebben genoten dan gewoon, zal hun leven rijker en voller zijn. Ze genieten meer op reis, van de lectuur, van een voordracht. En wan neer dat onderwijs ook een echt op voedend karakter heeft gedragen, kan de waarde er van niet licht te hoog worden aangeslagen. Over de materiële voordelen willen wij niet uitweiden. Het is bekend, dat voor de meeste betrekkingen, min stens een Mulo-diploma wordt ge wenst of geëist. Hiermede vergeleken, zijn de kosten voor U.L.O. betrekke lijk laag, veel lager dan bij het mid delbaar onderwijs, omdat bij het U.L. O. de leermiddelen gratis verstrekt worden. In overleg met het Kerkbestuur van St. Jan zijn de Eerw. Zusters J.M.J. van het St. Theresiagesticht voorne mens met September a.s. een U.L.O.- school voor meisjes te openen, welke met twee klassen zal beginnen en voorlopig op zal leiden voor het U.L.O.-diploma A. De ouders van Waalwijk en omge ving kunnen zich overtuigd houden, dat op deze school het onderwijs op dezelfde degelijke wijze zal worden ge geven als op de dagschool voor ge woon lager onderwijs. De Congrega tie van J.M.J. met haar hoofdzetel in 's-Hertogenbosch (Mariënburg), staat in geheel Nederland, van Brabant tot in Friesland, bij de Katholieken en ook bij de niet-katholieken, hoog aan geschreven om haar voortrelfelijk on derwijs; dit geldt zowel de lagere als de middelbare school. Zij zal er een eer in stellen haar reputatie in een van haar oudste stichtingen, n.l. hier in Waalwijk (centrum) ook in de op te richten U.L.O.-school te handha ven. Wij twijfelen niet, of we zullen eerstdaags hebben een in elk opzicht keurig-ingerichte katholieke meisjes school, alsde ouders van Waal wijk, Drunen, Kaatsheuvel, Waspik, enz. niet wachten met de aangitte tot 1 September. De Nederlanders in het algemeen lopen niet zo erg hard, wan neer het nieuwe inrichtingen betreft, zij kijken eerst de kat uit de boom en de Langstraatse mensen zijn, in dat opzicht volbloed-Nederlanders. Zij zouden liefst hun kinderen aanmel den, als de school er al is, en men ze kerheid heeft, dat het buurmeisje ook gaat. Voor een op te richten school moet het schoolbestuur echter zeker wezen van een minimum getal, het schoolbestuur wenst geen risico in dat opzicht te dragen. Nu is hel mi- nimum-getal voor aangifte (24) wel dra bereikt, maar het is gewenst, dat er minstens een dertigtal zijn. Ik nodig daarom alle ouders die voor hun 12, 13 en 14-jarige dochters uitgebreid lager ónderwijs wensen, uit, deze aan te geven bij de Eerw. Zusters, of althans, eens met de Zus ters te gaan praten. Deze uitnodiging geldt niet in de laatste plaats voor de ouders uit de omgeving van Waal wijk, die wellicht van deze plannen nog niet voldoende op de hoogte wa ren. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie voor komende in het eerste blad, pag. 3 van dit nummer. Drs. G. J. DE VRIES. lijk gaan zal. daar er reeds zoo vele afdeelingen zijn, terwijl bovendien iedere afdeeling van zuiver plaatselij ken aard is. Het reglement werd hierna goedge keurd. De inkomsten van de vereeniging hebben bestaan uit de opbrengst van de tentoonstelling in November. Deze had 847 betalende bezoekers a 5 cent is 42.35. Hierna moesten nog verschil lende kleine uitgaven gedaan worden. De heeren Wilsing en Hendriks on derzoeken de bescheiden en verklaren deze in orde. Hierna wordt overgegaan tot be stuursverkiezing. De heer Smolders acht een bestuur van 6 personen niet juist, daar het dan zou kunnen voorkomen dat de stem- De wijkleiders hebben een voorname taak en het bestuur zal pogen om voor hen een cursus te organiseeren, waar de algemeene beginselen der L.b. zullen worden bijgebracht. Ten slotte zal worden ingesteld een commissie van Advies en Controle, aan te wijzen door het bestuur, waarin de voorzitter der afdeeling zitting heeft en waarin voorts het hoofd van den L.b.d. wordt uitgenoodigd zitting te nemen. De heer Guthmann wenschte het aan tal wijken uit te breiden tot bijv. 15. De Voorzitter zegt dat het aantal nog nader zal worden vastgesteld. De heer Bos zegt dat het reglement de benoeming van een eere-voorzitter toelaat. Spr. stelt daarom voor den burgemeester tot eere-voorzitter te be- ANTONIUSSTRAAT 19e WAALWIJK Beleefd aanbevelend LIEFDADIGHEIDS UITVOERING. Naar wij vernemen bedraagt het netto-resultaat, dat aan de T. B. C.~ commissie van de liefdadigheidsuitvoe ring van de „Showboat" kan worden afgedragen, de somma van 108. Zeker een mooi succes! AFD. WAALWIJK NED. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING. De burgemeester eere-voorzitter. De afd. Waalwijk van de Nederl. Vereeniging voor Luchtbescherming hield Donderdagavond in de Achterzaal van Hotel Verwiel een matig bezochte, maar zeer geanimeerde, algemeene ver gadering. De voorzitter van het initiatief-co mité, de heer Ir. C. v. d. Hoeven, open de de'bijeenkomst, waarbij hij alle aan wezigen hartelijk welkom heette. Spr. kon tot zijn genoegen constateeren, dat sinds de oprichting in November 1937, het ledental van 184 gestegen was tot 327. Hierna werd overgegaan tot vaststel ling van een afdeelings-reglement, waarvan de leden allen een ontwerp hadden thuisgekregen. De heer Blokzijl merkte op dat in verschillende punten van dit reglement verwezen werd naar de statuten van de Ned. Vereeniging, die echter niet in het bezit van de leden waren. De Voorzitter geeft dan een verkla ring van deze punten en zal nader po gingen in het werk stellen om alle leden een afschrift van deze statuten te doen toekomen. De heer Guthmann acht een bestuur van 5 personen te gering in verband met de uitgebreide werkzaamheden. Spr. stelt voor dit aantal te verhoogen. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar en wil het aantal uitbreiden tot zes. De heer Fooij vraagt of het niet wen- schelijk is dat op de algemeene verga dering een vertegenwoordiger van het hoofdbestuur aanwezig is, die geheel met de verschillende werkzaamheden op de hoogte is en dan voorlichting kan geven. De Voorzitter zegt dat dit bezwaar- men staken. Spr. wil dit daarom op 7 brengen. De Voorzitter heeft daar geen be zwaar tegen. Door de vergadering worden hierna de volgende heeren candidaat gesteld: C. v. d. Hoeven, Blokzijl, Holtgrefe, v. Oss, A. Meijs, Fr. Knepflé, Verhulst, Fijan, mej. E. van Gijzel. Na de stemming bleken te zijn be noemd de heeren C. v. d. Hoeven (37), Blokzijl (36), Holtgrefe (37), van Oss (31Verhulst (32), Fijan (28) en mej. E. van Gijzel (26). In totaal werden 45 stemmen uitge bracht. De Voorzitter deelt daarna mede dat de contributie is ingegaan 1 Januari 1938. Spr. ontvouwt hierna een sche ma van een werkplan, zooals hij zich dat gedacht had. Wij ontleenen daaraan: De gemeente zal worden verdeeld in minstens 6 wijken. Voor iedere wijk wordt door het bestuur een wijk-leider aangesteld. Deze wijk-leiders hebben tot taak: de organisatie van de gezins- en bedrijfsbescherming. De wijkleiders hebben hierbij de medewerking van wijk-meesters. Wijkleider en wijkmees ters vormen tesamen dan de wijk-com- missie, die een permanent karakter draagt en onder voorzitterschap, van den wijkleider staat. De wijkmeesters zijn belast met: a) De organisatie van een wijk- brandweer; b) het aanstellen voor iede re woning van een huisbrandwacht; c) het voorlichten van de vrouwen (hier voor neemt men een vrouwelijke wijk meester); d) Het bevorderen en regelen van de opleiding van personen uit de betreffende wijk bij de hulpdiensten van den L.b.-dienst; e) de organisatie van de zelf- en bedrijfsbescherming in fabrieken en werkplaatsen. noemen. Dit voorstel wordt met applaus door de vergadering overgenomen en door het bestuur goedgekeurd, waarna slui ting. STILLE OMGANG. Wij vragen de aandacht voor de al gemeene jaarvergadering van de afd. Waalwijk van „den Stillen Omgang die Zondag ten kwart voor twaalf in den Gildenbond gehouden wordt. De agenda deelden wij bereids mede. NED. HERV. KERK, WAALWIJK. Vijfde lezing, Woensdag 26 Januari 1938, des avonds 8 uur precies. Spreker de Weleerw. heer Ds. J. A. van Selms, pred. der Ned. Herv. Gem. te Nijmegen. Onderwerp: Waarom ve len niet godsdienstig zijn. ZWEMBAL 1938. Wij vestigen de aandacht op de me- dedeeling in dit blad, betreffende het bekende bal der Waalwijksche Zwem- vereeniging, dat a.s. Zondag in „Mu sis Sacrum" gegeven wordt. Speciaal willen we er op wijzen, dat dit bal toegankelijk is ook voor dege nen, die mogelijk geen speciale per soonlijke uitnoodiging hebben ontvan gen. NEDERL R. K. BOND VAN H.K.W. Per d.d. 19 Januari werd in de zaal van Hotel Verwiel de aangekondigde lezing met lichtbeelden gegeven voor de leden en genoodigden van boven- genoemden bond, door den heer A. Cüppers, leider der Cultureele Propa ganda van Reisbureau Lissone-Linde- man, den Haag. De heer Cüppers be handelde: Van de Alpen naar de Ve suvius. In een schitterend gehouden causerie, over de schoonheid van Italië, zijn romantiek, zijn verschillende groote kunstenaars als Leonardi da Vinci, Mi chel Angelo etc., wist hij zijn gehoor gedurende 3 uur op de meest interes sante manier te onderhouden. Zijn ver haaltrant, gepaard met een tikje hu mor, was van dien aard, dat men zich de werkelijkheid van het gebodene zeer goed kon voorstellen. Het daverend applaus dat hij op het einde van deze lezing kreeg, was dan ook ten volle verdiend. Ons past ook een hartelijk woord van dank aan de Eerw. Broeders die zoo bereidwillig waren hun projectie- lantaarn met doek voor dezen avond beschikbaar -te stellen, terwijl één hun ner ook als operateur fungeerde. Het openings- en sluitwoord werd gesproken door den heer v. d. Ven, die van deze gelegenheid ook nog gebruik maakte den leden een Zalig Nieuwjaar toe te wenschen. CHRISTELIJKE FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS AF DEELING WAALWIJK. Naar aanleiding van de Verbindend Verklaring van de Collectieve Ar beidsovereenkomst, zal een massale vergadering gehouden worden op Za terdag 22 Januari e.k. des avonds 5.30 uur in het gebouw van Christe lijke Belangen, Besijenschestraat. Het bestuur rekent op aller aanwe zigheid. LIEDERTAFEL „TOT BLOEI DER TOONKUNST". Zondag j.l. hield de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" haar jaarverga dering in de zaal van den heer W. v. Helvoirt. Rekening en verantwoording van den penningmeester, dhr. H. Maas, werden in orde bevonden. De aftredende bestuursleden, de hee ren P. v. Cromvoirt, H. Maas, A. Ver- heijden en E. v. Beijnen werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd o.m. om het gebrui kelijke Vastenavond-concert dit jaar Zondags vóór Vastenavond te geven en zich hiervoor de medewerking te verzekeren van het bekende Cabaret gezelschap „Armand en Carolus" uit Amsterdam, dat reeds meermalen voor de radio optrad en dat ons een hoogstaand programma van instru mentaal- en vocaal kunstgenot als mede van vroolijke scènes garandeert. Dat belooft dus een heel bijzondere avond te worden. in „MUSIS SACRUM" met medewerking van d0„DARLING BAND" Aanvang 8 uur. „WROEGING". Zooals reeds aangekondigd in vo renstaande advertentie zal Donderdag avond in de zaal van den R.K. Gil denbond, aanvang 7.30 uur, worden opgevoerd het schitterende tooneel- spel in drie bedrijven „Wroeging". De laatste weken is er door de da mes, van den Missienaaikring St. An- toniusparocliie nog duchtig gerepe teerd om werkelijk het publiek iets goeds te brengen en dat zij daarin ook zullen slagen daarvan zijn wij verze kerd. Wstalwyksclic en Langstraatstbe Courant* i t i V I

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1