H.deBont-v.Hulten Heerenkleeding naar maat NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING DRUNEN. Met den kaartverkoop vlot het reeds goed en wij zouden eenieder die be langstelling voor dit stuk heeft, wil len aanraden zich zoo spoedig moge lijk van kaarten te voorzien. De entreeprijs is zoo laag mogelijk ge houden, zoodat dit geen bezwaar zal opleveren. Daarenboven wordt de op brengst besteed aan de vier parochie- naaikringen. In verband met den omvang van het stuk zal precies om half acht begon nen worden. Men wordt daarom ver zocht tijdig aanwezig te zijn. PROP AGANDA-A VONDEN VAN DEN BIGGELAAR. De firma v. d. Biggelaar heeft onder groote belangstelling Woensdag- en Donderdagavond in den R.K. Gilden bond haar jaarlijksche propaganda- avonden gegeven. Dat deze avonden telkenmale zoo n groot succes zijn is niet verwonderlijk, wanneer men weet, dat het publiek niet verveelt wordt met urenlang gepraat over de beste kwaliteit, laagste prijs enz., maar werkelijk een echte ontspan ningsavond heeft. Dat de propaganda hierbij niet is uitgeschakeld spreekt vanzelf, maar daar zorgt dan de bekende conféren cier en humorist Guus Keddy voor, die met zijn vroolijke propagandistische liedjes de aanwezigen wel van de pri ma kwaliteiten van van den Biggelaar's koffie, thee en tabak weet te overtui gen. Hij oogstte met zijn komische voordrachten en populaire melodietjes dan ook veel succes. Als extra-attractie draaide boven dien nog de bekende Duitsche film ,,Liebescommando", met in den hoofd rol Gustav Fröhlich. De propaganda zal voor de firma van den Biggelaar hier ter plaatse zijn doel zeker niet gemist hebben. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds- omstandig 13 i 3 i aangepast. R. K. KLEERMAKERSPATROONS. De R.K. Kleermakerspatroonsver- eeniging ,,St. Jan" alhier, hield Maan dag j.l. in de zaal van den heer W. v. Helvoirt, haar eerste jaarvergadering, die tevens 'n feestelijk karakter droeg. Eerst werden verschillende vereeni- gingszaken afgehandeld, waaronder enkele belangrijke punten. Verschillen de nieuwe leden bleken den laatsten tijd te zijn toegetreden. Daarna nam het feestelijk gedeelte een aanvang. De feestcommissie, die een en ander had voorbereid, heeft wel eer van haar werk gehad. Het werd een reuze ge zellige avond, o.a. met barakspel om aardige cadeaux, zang en voordrach ten, terwijl ook de inwendige mensch niet vergeten werd. Voor dit laatste onderdeel kreeg de hospita menig pluimpje voor haar goede zorgen te hooren. Ook de geestelijke adviseur, kape laan Völker, vertoefde geruimen tijd op deze feestvergadering. Erger wordt het als bedoelde corr. bij een der berichten, dat hij zelf abso luut niet kon weten, zich een air geeft van originaliteit door te beginnen met de woorden: ,,Naar wij vernemen" 't Is nogal brutaal! DIENSTVAK DIRECTE BELAS TINGEN EN ACCIJNZEN. De heeren A. Faro en P. A. Treffers, respectievelijk schrijvers op Arbeids overeenkomst ten kantore der directe belastingen en accijnzen te Oister- wijk en Waalwijk zijn geslaagd voor het examen schrijver 2e klas. BAL RIJKSVAKSCHOOL. De traditie getrouw zullen de stu denten der Rijksvakschool, alhier op 5 Februari a.s. in Hotel Verwiel hun jaarlijkschen balavond geven. Voor verschillende attracties zal worden zorg gedragen, zoodat het er als steeds weer echt gezellig zal worden. EEN GELUKKIGE PRIJS WINNAAR! De heer A. van Ham, le Zeine te Waalwijk, had het geluk den eersten prijs, 40.te winnen in de prijs vraag ,,Tusschen oud en nieuw" van de Katholieke Illustratie. GEVONDEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: grijze vilten hoed, een paar handschoenen, een rijwielbelastingmerk, een doublé armbandhorloge, een paar zwart glacé handschoenen, een paar regenpijpen. THEATER MUSIS SACRUM. MASSA-JUSTITIE. Een onvergetelijk filmwerk. Dit meesterwerk van den beroem den regisseur Fritz Lang, waarin de bekende sterren Silvia Sidney en Spen cer Tracy den hoofdrol vervullen heeft overal groot opzien gebaard, niet het minst om de verstrekkende ten- denz die Fritz Lang in het werk gelegd heeft, door in dezen film geweldig van leer te trekken tegen de onmen- schelijke lynchmethodes die heden ten dag nog in verschillende deelen van de Ver. Staten heerschen. De inhoud geeft de geschiedenis van een jongeman (Spencer Tracy) die er van verdacht wordt, geheel ten onrechte, kinderen ontvoerd te heb ben. Door een woedende menigte wordt zijn gevangenis in brand ge stoken, doch Tracy slaagt erin te ont snappen en zweert wraak op zijn be lagers. Hij slaagt erin hen wegens moord, want zijn onschuld is aan het licht gekomen, voor het gerecht te brengen, waar 22 van hen worden veroordeeld. Op het laatst heeft hij echter berouw van zijn daad en treedt dan als bemiddelaar op, waardoor de veroordeelden gered worden. Zooals men ziet waarborgt dit ge geven een uitermate spannenden film, waarbij dan nog komt het ont roerende spel van Silvia Sidney, wan neer zij merkt dat haar verloofde, onschuldig in de gevangenis zit. Deze prachtige film, zooals men niet dikwijls te zien krijgt zal ongetwij feld een diepen indruk op de bezoe kers achterlaten. Een prima verzorgd bijprogramma vervolmaakt het geheel. LUXOR-BIOSCOOP. WAALWIJKSCHE SCHAAKCLUB. De Waalwijksche Schaakclub hield Woensdagavond in café Molenvliet haar algemeene jaarvergadering. De Voorzitter de heer C. Pulles, riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en kon zijn voldoening uitspreken over den vooruitgang van de vereeni- ging in het afgeloopen jaar. Ook de jaarverslagen van secretaris en penningmeester waren in majeur ge steld, waarbij vooral tot uiting kwam de vooruitgang van het spelpeil bij de verschillende leden. De heer M. C. Goudberg, winnaar van de onderlinge competitie werd ge huldigd en had daarbij een prijs in ont vangst te nemen, waarna deze en ook dhr. A. Vader een causerie hielden over het pionnen eindspel. LEENTJEBUURZONDER BRONVERMELDING! De correspondent hier ter plaatse van zeker blad verrijkte Donderdag avond zijn courant weer met een 9-tal berichten, waarvan der gewoonte ge trouw, we zouden zeggen minstens 8 aan ons no. van Woensdag waren ont leend. Daaraan zijn we nu eenmaal ge woon, alsook aan 't feit dat nooit de bron vermeld wordt. We zullen ons daarover niet druk maken, wijl het lezend publiek dat even goed weet als wij en zich daarover dik wijls heel vroolijk maakt. Ruggles dient twee heeren. Een model-comedie. Inderdaad kan deze film een model- comedie genoemd worden, want de hu mor die in deze film hoogtij viert is van een geheel ander genre dan zoo vele andere humoristische films, waar het den hoofdrolspeler zooveel mogelijk om te doen is, anders te handelen dan een gewoon mensch. Het is een film die met subtiele trek jes de langzame ontdooiing van een deftigen huisknecht tot een mensch van vleesch en bloed weergeeft. „De Telegraaf" schreef over „Rug gles": Dit proces van menschwording wordt door Laughton met grappige ac centuatie uitgebeeld. Hij toont in deze film, dat hij niet alleen zijn kracht be hoeft te zoeken in het macabre of ruw- kluchtige; hij brengt in de uitbeelding van deze figuur de fijne schakeeringen die alleen de geraffineerde comedie- speler weet aan te brengen. Geen enkel effect wordt te veel geforceerd en het belachelijke is juist gelegen in den doo- delijken ernst, waarmede Ruggles zich zelf opvat. Laughton wordt in deze film uitste kend bijgestaan door Charlie Ruggles (die toevallig denzelfden naam draagt als de held in deze film) en Mary Bo- land als het Amerikaansche million- nairspaar, en Zasu Pitts als het meisje, dat hem zijn zelfbewustzijn doet terug winnen Terecht is deze film overal als een triomf voor Charles Laughton bin nengehaald. Waarschuwing. De burgemeester van Achtkarspelen geeft in het algemeen belang in over weging, alvorens in relatie te treden met Josef Reiber, schilder, geboren 5 Februari 1921, wonende te Rottevale, gem. Achtkarspelen, alsmede met diens vader Bertus Reiber, eveneens aldaar woonachtig, beiden ook wel handelende onder den naam van Firma Reiber en Zn. Rottevale, zich eerst tot hem te wenden. Genoemde personen maken er hun beroep en gewsonte van om goederen te koopen en niet te betalen, voorna melijk verf en glaswaren. Luchtbescherming is nationale plicht. R. K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willebrordus." Een telegram aan den Minister. Gisteravond had in den R.K. Gil denbond een zeer druk bezochte ver gadering plaats van den R.K. Fabrieks arbeidersbond „St. Willibrordus", afd. Waalwijk. De voorziiter, de heer van Seters heette allen hartelijk welkom, speciaal de twee sprekers, de heeren J. Heijnis en P. Buijkcx. Spr. wenschte boven dien allen een zalig 1938 en ging daarbij nog even in gedachten terug naar 1937. Hij wees er daarbij op dat het afgeloopen jaar voor de schoenindustrie nog niet gebracht heeft wat er van verwacht werd. 1937 is een jaar geweest van zeer veel ellende op alle gebied. Overal heerscht groote wanorde. Spreker hoopte dat 1938 daarin verbetering mocht brengen. De Verbindend Ver klaring van de G.A.O. noemde spr. een stap in de goede richting en als contra-prestatie drong hij er aan dat alle ongeorganiseerden zich alsnog bij hunne vakorganisatie zullen aansluiten. Iedere aangeslotene moet daarom voor dit doel een propagandist zijn. De heer Nic. van Gorcum, secre taris las de notulen der vorige ver gadering, die werden goedgekeurd. Rada J. Heijnis. Hierna was het woord aan den heer J. Heijnis. bondspenningmeester die sprak over „Rechten en plichten van de leden in verband met de werk- loozenkas." Als ik hier moet gaan spreken over rechten en plichten bij de werkloozen- verzekering, zegt spr., dan moet ik voorop stellen dat ieder de reglemen taire bepalingen zal naleven. De ver plichting is op tijd contributie te betalen. Een week achterstand kan reeds iemands rechten op uitkeering bij werkloosheidsverzekering ontnemen. Zulke personen moet men aansporen, dat zij bij hun contributiebetaling niet achter komen, daar zij anders de dupe worden van hun eigen nalatigheid. Het kan echter ook voorkomen dat de premies trouw betaald zijn, terwijl toch geen uitkeering kan volgen, alhoewel een ontslagbewijs is voor gelegd. Dit kan voorkomen doordat zoo iemand zijn ontslag aan eigen schuld te wijten heeft. De contributie moet betaald worden naar rato van het loon dat men ont vangt. Nu komt het ook voor dat iemand zich bijv. in de 7e klas ver zekert en bij werkloosheid slechts uitkeering krijgt voor een verzekerde in de 5e klas. Men zegt dan dat dit onrechtvaardig is, maar men vergeet dat men geen loon verdient heeft dat op uitkeering volgens de 7de klas kan aanspraak maken. Menige rijksdaalder is daardoor toch reeds door de werk- loozenkas te veel betaald. Daarom is goede controle noodig, maar dan gaat men weer zeggen dat men de bepa lingen wel wat soepeler kan toepassen. Doch de bepalingen worden toch reeds soepel genoeg nageleefd. Spr. dringt er daarom op aan dat allen geheel volgens hun geweten zullen handelen, opdat daardoor voor komen wordt dat de werkloozenkas noghmeer werk zullen hebben. De heer Heijnis had aan het eind van zijn rede een dankbaar en hartelijk applaus in ontvangst te nemen. De voorzitter dankte spr. voor zijn keurige rede. Rede P. Buykx, Hierna werd het woord gevoerd door den heer P. Buykx, districtsbe stuurder, over het onderwerp „De" algemeen verbindend verklaring van de voornaamste bepalingen van de C.A.O. voor de schoenindustrie". Spr. begon met er op te wijzen dat op 14 Febr. a s. wederom een ver gadering zal bijeen geroepen worden waarbij de C. A. O. voor de schoen industrie in zijn geheel zal behandeld worden, terwijl hij slechts de voor naamste bepalingen onder het oog zal zien. Spr. zegt dat men in de geschiedenis meermalen heeft ondervonden dat een G. A. O. van buitengewoon veel be- teekenis is. Als in de schoenindustrie niet met alle middelen gewerkt was, ook in het verleden om tot een C. A. G. te komen, dan waren de arbeids- voorwaarnen zeer veel slechter geweest dan nu, want ook nu is alles nog niet in orde. Het ligt niet voor een gering deel aan de arbeidsvoorwaarden dat de toestand in de schoenindustrie zoo slecht is. Men is er in het algemeen over eens dat de toestand zeerslecht en onbevredigend was en aan de activiteit van de vakvereenigingen is het te danken dat daarin verbe tering kwam. Vorig jaar, 1 October heeft de minister van Sociale Zaken de be- bevoegdheid verkregen om de ar beidsvoorwaarden voor ieder, dus ook voor de ongeorganiseerden van kracht te doen zijn. Als de toestand in de schoenindustrie niet zoo slecht was geweest zou de C A.O. voorde schoenindustrie zeker niet de eerste zijn geweest die verbindend werd verklaard. Iedere schoenfabrikant moet zich aan deze verbindend-verklaring hou den, patroon even goed als arbeider. Het voornaamste punt van de C.A.O. is wel dat daarmede een einde is gemaakt aan de looncon- currentie. Bovendien zijn verbin dend-verklaard de klasse indeeling, het vacantie- en feestdagenartikel, het kindertoeslagartikel, de bepaling dat men vrij heeft bij bepaalde familieomstandigheden en de wacht geldregeling Die wachtgeldregeling is een zeer omstreden bepaling in de C.A.O. Vele werkgevers zeggen dat zij toch geen loon betalen wanneer niet ge werkt wordt en dan laat men een werknemer b.v. maar enkele dagen werken. Nu wordt er wel gezegd dat men het met deze verbindend-verklaring niet zoo nauw zal nemen, maar de verbindend-verklaring wordt door de werkgevers heel goed aangevoeld. Het is direct overal wel niet in eens in orde, maar men mag zelf niet gaan meewerken om de maatregelen in discrediet te brengen. Aangeno- men dat er afwijkingen plaats vin den, dan moet men niet vergeten dat de Bedrijfsraad den minister kan verzoeken een controle te voe ren en de minister draagt die con trole op aan de arbeidsinspectie. Is de arbeidsinspectie ervan over tuigd dat de maatregelen niet geheel zijn nageleefd dan heeft de Bedrijfs raad het recht het te weinig betaalde na te vorderen, plus 50% van het na te vorderen bedrag en een zekere boete. Hieruit ziet men dus dat de re geering niet met zich laat spelen en dat sobotage daardoor zooveel moge lijk wordt voorkomen. Men kan wel makkelijk zeggen: Za terdag was het hier zus en daar zoo, maar men moet niet te vroeg gaan praten en doen alsof er van de heele C.A.O. niets terecht komt. Integendeel men moet eens goed de voordeelen onder de oogen zien. Er is nu reeds gebleken hoeveel in loon vele arbei ders reeds zijn vooruitgegaan. Dit kan evenwel weer tot gevolg hebben dat velen denken dat zij nu niet meer georganiseerd behoeven te zijn, maar dit kan dan op zijn beurt weer tot gevolg hebben dat aan de bepalingen niet zoo stevig meer de hand wordt gehouden, waartegen de verzwakte organisatie dan niet vol doende meer kan optreden. Dit moet op de eerste plaats voorkomen wor den. Wij moeten een sterke organisa tie hebben. De organisatie is het fun dament onder deze maatregelen en deze verbindend-verklaring heeft be wezen hoe groot de invloed van een krachtige organisatie kan zijn. Als wij dit overwegen moet het geen vraag meer zijn of wij in de organisatie thuis hooren, maar moeten we beslui ten alles te doen om de organisatie zoo groot en sterk mogelijk te maken. Ook deze spreker had een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. De Voorzitter dankte dhr. Buijkx voor zijn keurige uiteenzetting en bracht daarbij ook woorden van dank aan den minister van sociale zaken voor de spoedige totstandkoming van de verbindendverklaring. Hij stelde daar om voor het volgende telegram van dankbetuiging te zenden: Zijne Excellentie den Minister van Sociale Zaken, 's-Gravenhage. Excellentie, „De afdeeling Waalwijk van den ,,R. K. Fabrieksrbeiders(sters)bond ,,St. Willibrordus", in vergadering „bijeen op 21 Januari 1938, betuigt „Uwe Excellentie groote erkentelijk heid voor algemeen verbindend verklaring bepalingen C. A. O. „Schoenindustrie". (w.g.) VAN SETERS, Voorz. VAN GORKUM, Secr. W MESMIS# Dit voorstel van het bestuur werd met een luid applaus door de vergade ring begroet. Enkele vragen aan de hand van de gehouden spreekbeurten uit de verga dering gesteld, werden naar genoegen beantwoord, waarna de voorzitter, na nog een opwekkend woord voor de vergadering van 14 Febr. a.s. gespro ken te hebben, de vergadering sloot met den Christelijken groet. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering, te houden op Vrijdag 28 Januari 1938, desavonds 7 uur, ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Nota van aanmerking op de ter goedkeuring ingezonde gemeen te- en bedrijfsbegrooting voor 1938. 2. Besluit tot verdaging der beslis sing omtrent de gemeente- en bedrijfsbegrooting voor 1938. 3. Machtiging tot het innen van ontvangsten en het op beperkte wijze doen van uitgaven op de posten der gemeente- en bedrijfs- begrootingen voor 1938, hangen de de beslissing omtrent goed keuring daarvan. 4. Nota van aanmerkingen op het raadsbesluit van 30 December 1938 inzake sluiting eener frau de-verzekering. 5. Alsvoor op de bij raadsbesluit van 26 November 1937 vastge stelde verordening lot wijziging der politie-verordening. 6. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 December 1937 tot wijziging der begrooting 1937. 7. Afschrift-besluit, houdende goed keuring van het besluit van den raad der gemeente Velp inzake toetreding tot het streekplan voor Oostelijk Noord-Brabant. b. Van verschillende personen. Mededeeling aanneming hunner herbenoeming tot bestuurslid eener commissie of instelling van weldadigheid. c. Van den Nederlandschen Bond van Hotel-, koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters, Amster dam. Verzoek tot het verleenen van verschillende vrijstellingen of ontheffingen aan de vergunning en verlofhouders op den Nationa- len feestdag ter viering van de a.s. blijde gebeurtenis in de Ko ninklijke Familie, 2. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur van Waal wijk, wegens niet-aanneming van gelijke benoeming door den heer E. E. A. van Tilburg. 3. Aanbieding rekening over 1934, 1935 en 1936 van het R.K. Bur gerlijk Gasthuis. 4. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1937. 5. Behandeling bezwaarschriften straatbelasting en schoolgeld. R,K. Middenstandsvereen. Woensdagavond 26 Januari zal de R K. Middenstandsvereen. haar jaarver, gadering houden in Hotel Verwiel, alhier. Als spreker zal daarbij optreden de heer v, Driel te 's-Hertogenbosch over het onderwerp »De Vestigingswet*. Woensdagavond kwamen een groot aantal vaders en moeders bijeen onder leiding van kapelaan Vogels. Het doel der bijeenkomst was om een bespreking te houden over den Bond van Groote Gezinnen. Kapelaan Vogels gaf een korte uiteenzetting over de samenkomst en verleende daarna 't woord aan Rector Daardels uit Oisterwijk. De spreker gaf een uiteenzetting van de schepping van den mensch en de Christelijke beleving van 't huwelijk. De tegenwoordige mensch is erg egoistisch aangelegd. Het huwelijk wordt onteerd en misbruikt Den Bond voor Groote Gezinnen bestaat thans ruim 20 jaar en werd opgericht door een Nijmegensche werkman een zekere Jansen. Was 'toorspronkelijk Bond van Groote Gezinnen, spoedig werd het Bond voor Groote Gezinnen.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2