Buitenlandsch Nieuws. GEMEENTERAAD EETHEN. AKKERTJES 'n Migraine op komst? „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" om inzage te nemen van de aan hun district gedane toekenning biggen- merken 1938 voor georganiseerden der L.C.O.N. is opengesteld vanaf Maandag, 24 Januari tot en met Za terdag 5 Februari ten huize van den district-secretaris. Hierbij dient voor wat betreft de districten 45, 52, 55 en 69 met het vol gende rekening te worden gehouden. District 45 (Almkerk, Dussen, Made en Drimmelen (Biesbosch), Woudri- chem en Werkendam): hiervan is de toekenning nog niet verzonden. T.z.t. zal nog nader bericht volgen. District 52: inzage ten huize van den districts-secretaris op Maandag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag des voormiddags van 9 tot 12 uur. District 55: ten kantore van den districts-secretaris (Landbouwwinter- school) te Roosendaal van 9 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur. District 69: ten huize van den dis tricts-secretaris des namiddags van 2 tot 6 uur. Chautemps' meerderheid. Het was in de parlementaire ge schiedenis iets ongekends, dat een nieuwe regeering bij haar verschij nen voor de volksvertegenwoordi ging een meerderheid krijgt voor een motie van «vertrouwencc van 501 stemmen tegen 1. Eu toch is zulks een feit geworden len aanzien van de regeering.Chautemps, welke algemeen als een zwakke iegeering zonder levensvatbaarheid was ge kenmerkt en... als zoodanig be schouwd blijft worden, óndanks de »verpletterende« meerderheid, welke zij bij haar eerste optreden verwierf. Men mag zeggen, dat Chautemps zijn taak begonnen is in een sfeer van goedmoedige onverschilligheid en gemis aan strijdlust bij uiterst- links en rechts. Als bepaalde voor stellen aan de orde komen, zal men wat anders zien. Deze regeering Chautemps wordt geenszins een langdurig bestaan toegedacht. De toestand in Duitschland, Het Schendblad »Der Stürmer«. Het laatste nummer van hel be ruchte, in ons land b.v. verboden Duitscne anti-Joodsche standblad »Der Siürmcr« van Hitler's vriend rijksminister Julius Streicher, is door de gestapo in beslag genomen. In dat nummer beschuldigde Strei cher het deviezenbureau ervan bui- tenlandsche deviezen te hebben verschaft aan Joden, om hen in staat te stellen Duitschland te ver laten. »Der Slürmer« is voor onbepaal- den tijd verboden. Men is bang voor den slechten indruk die het geschrijf in 't bui tenland maakt en tegenover 't bui tenland schijnt men z'n houding niet te willen wijzigen. Niet zoo tegenover de kerkelijke aangelegenheden. Op 7 Febr. zal de moedige voor vechter der Belijdeniskei k, de thans reeds vele maanden in de gevange nis opgesloten gewezen duikboot commandant nil den grooten oorlog, Ds. Niemöller, voor de rechtbank moeten verschijnen. Voorts wordt medegedeeld, dat in Beieren op last van de Duitsche autoriteiten 18 middelbare scholen voor jongens en b4 meisjesscholen, welke onder leiding staan van reli gieuzen, zullen worden gesloten. Deze scholen tellen in totaal vijftienduizend leerlingen. »Het rijk heeft nochtans«, zoo besluit het Vatikaansch orgaan, »een concordaat geteekend, waarin bepalingen zijn vervat, die de hand having van alle bestaande katholieke scholen waarborgen en zelfs den katholieken het recht verleenen, er nieuwe op te richten. De toestand in Roemenië. Ontgoocheling over koning Carol. In Roemenië blijft de toestand verward en eenigszins beangsti gend, Zal min. president Goga, door den koning aan het bewind geroe pen, terwijl hij nog geen 10 pet. der kiezers achter zich kreeg, zich weten te handhaven? Zal hij straks misschien moeten plaats maken voor den leider der vol-fascistische IJzeren Garde: Codreanu? Of: zal van den koning respect voor grond wet en democratie kunnen worden afgedwongen Een der strijdbaarste figuren in de Roemeensche politiek is de lei der der boerenpartij Julin Maniu een man van groote onverschrok kenheid en doorzettingsvermogen, vurig nationalist en even vurig kampioen voor sociale verzekering. Groot is zijn populariteit onder de leden van zijn partij, die bij de vorige verkiezingen van de opposi tiepartijen de meeste stemmen ver wierf. Onder zijn bewind, in de jaren 1928 tot 1930 en 1932 tot 1933, zijn talrijke verbeteringen ingevoerd, vooral in het belang van de arme bevolkingsgroepen. Maniu, de voornaamste figuur der Roemeensche democratie, verklaar de 'in een persgesprek, dat koning Carol anti democratisch handelt,en dat de Roemenen van hun dynastie, maar óók van hun Grondwet hou den. Kabinetscrisis InBuIg arije? Drie ministers van de Bulgaarsche regeering zijn afgetreden het zijn de minister van Binnenlandsche Zaken, Krasnowski, de minister van Oorlog, generaal Lukof en de mi- Het is echter niet uitgesloten.dat ook nog andere ministers het voor beeld van hun collega's zullen vol gen. Men noemt in dit verband den naam van den minister van Justitie, Ognianof Het aftreden van generaal Lukof heeft groot opzien gebaard en kort daarop liet ook de minister van Handel weten, dat hij zijn portefeuil le ter beschikking sttlde. Verschei dene andere ministers zijn het met het aftreden van den minister niet eens en de toestand is op het oogen- blik zoodanig dat een kabinetscrisis niet is uitgesloten. De premier zal in den loop van den avond een verklaring afleggen, waarin hij den binnenlandschen politieken toestand uiteen zal zetteu. De strijd in het Oosten. Generaal Han Foe-tsjoe, gouver- neurneur der provincie Sjantoeng, is door den krijgsraad ter dood veroordeeld en hedenavond door een vuurpeleton terechtgesteld. Naar Chineesch gebruik is zijn stoffelijk overschot in een rijkversierde kist neergelegd. Hij werd voornamelijk schuldig bevonden aan het niet opvolgen van militaire bevelen, tengevolge waarvan de provincie Sjantoeng voor de centrale regeering verloren ging- Op militair gebied is de belang rijkste gebeurtenis, dat de Japansche troepen de stad Hosjen. tusschen Nanking en Woehoe aan den Jangtse gelegen, hebben ontruimd, na de stad te hebben »gesaneerd«. Omtrent de motieven van deze ontruiming zijn geen verdere mededeelingen gedaan. Intusschen trachten de Chinee- sche troepen in de provincie Sjan toeng Tsining te isoleeren en Japan sche versterkingen uit het nabijge legen Jentsau, aan den Tientsin- Poekauspoorweg, tegen te houden, waarbij zij weer guerilla-methodes toepassen. Hunnerzijds zijn de Ja panners er op uit het contact tot stand te brengen tusschen de van het Noorden en het Zuiden langs den spoorweg oprukkende troepen, doch deze zijn nog 250 K.M. van elkaar verwijderd en de Japansche troepen schijnen bij hun opmarsch op groote moeilijkheden te stuiten. De Japansche vliegers hebben groote Chineesche troepenconcen traties waargenomen| bij Pengpoe, ca. 150 K.M, ten Noorden van Nanking aan den spoorweg naar Tientsin. Daar de numerieke over macht der Chineezen daar zeer groot is, wachten de Japanners op versterkingen, alvorens met hun aanval op Pengpoe te beginnen. Volgens mededeelingen uit Chi neesche bron hebben de Ctiineesche vliegtuigen tijdens den aanval op Woehoe acht Japansche machines vernield. In de provincie Sjansi (Noord- China) zetten de Japanners de ach tervolging der communistische troe pen voort; zij hebben daarbij o.a. een militair centrum op 30 K.M. ten Zuiden van Pingting bezet, even als Mengtsjien. De Japanners ma- Ken zich thans gereed Taitsjan aan te vallen, het laatste en belangrijk ste centrum der rooden. De com munisten behoorden tot de 192ste divisie; velen hunner zijn in burger gekleed. In Hoepeh hebben Japansche vliegtuigen ae belangrijke handels stad Itsjang gebombardeerd, waar veertig burgers werden gedood of gewond en vele huizeo vernield. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. De strijd om Teruel, die eenige da gen heeft gerust, is, naar van nationa listische zijde wordt medegedeeld, op nieuw ontbrand. De stad zou volgens de rechtschen grootendeels ontruimd zijn. Men is in nationalistische kringen overigens van oordeel, dat van de stra tegische positie der stad geen gebruik kan worden gemaakt, doordat de witte troepen reeds thans in het dal van de Alfambra zijn doorgedrongen. Ten N.- Oosten van Teruel bezetten de regee- ringstroepen echter nog twee sterke stellingen, namelijk Santa Barbara en Mansueto. De voorhoeden der natio nalisten bevinden zich reeds zoo dicht bij deze posities, dat de aanval elk oogenblik kan worden verwacht. Omtrent de vele luchtaanvallen wordt medegedeeld, dat 102 ton ont- AKKER.CACHETS Vier electrische centrales van Catalo- nië werden gebombardeerd. Van een der centrales werden de stuwdam en de transformatoren vernield. Ook het sta tion van Portbou werd zwaar bescha digd. Van regeeringszijde wordt toegege ven, dat de troepen van generaal Fran co sedert het op 17 dezer begonnen tweede tegenoffensief een terrein van 12 K.M. breedte en 2 K.M. diepte heb ben veroverd. Een week hebben de na tionalisten noodig gehad, om de hoog ten aan de Alfambra te bezetten, doch Barcelona meent, aldus Havas, dat daardoor de verdediging van Teruel niet in gevaar wordt gebracht. De troe pen van Franco bevinden zich onge veer in dezelfde positie als de regee- ringstroepen de vorige maand en op het oogenblik is de toestand station- nair.. Omtrent de republikeinsche lucht aanvallen wordt medegedeeld, dat zij niet alleen beschouwd moeten worden als represaille-maatregelen, doch ook ten doel hebben te voorkomen, dat Franco al zijn vliegtuigen aan het front concentreert. Hij moet thans machines achterhouden om de strategische cen tra en de achterhoede te verdedigen. INCIDENT IN FRANSCHE WATEREN. Nabij de Spaansche kust in Fransche wateren heeft zich gisteren een inci dent voorgedaan. Een Fransche torpe dojager is door een Spaansch vliegtuig met bommen bestookt. Volgens United Press zou het vlieg tuig behooren tot de luchtmacht der na tionalisten; volgens de lezing van het Fransche persagentschap Havas zou echter de aanval gedaan zijn door een vliegtuig der rooden. Aangezien vliegtuigen van de lucht macht van Franco, die Puigcerda ge bombardeerd hadden, over Fransch gebied zijn gevlogen, zijn de opdrach ten aan de afweerbatterijen langs de Fransche grens hernieuwd en ver scherpt. In het vervolg zullen de Fran sche luchtdoelbatterijen onmiddellijk zonder waarschuwingsschot het vuur openen op 'ieder vliegtuig dat poogt over Fransch gebied te vliegen. RIJKSDAG 30 DEZER BIJEEN. Naar de Tel. uit betrouwbare bron verneemt, is thans door Hitier besloten, den Rijksdag op Zondag 30 Januari a.s. bijeen te roepen. Bij die gelegenheid zal de Führer ter herdenking van het feit, dat de nationaal-socialisten vijf jaar aan het bewind zijn, een groote re devoering houden, waarbij hij alle ge beurtenissen na 1933 en de resultaten van zijn politiek op binnen- en buiten landsch gebied de revue zal laten pas- seeren. Deze Rijksdagzitting zal wederom in de oude Kroll-opera in de rijkshoofd stad plaats hebben. Men heeft den indruk, dat de rijksre- geering geaarzeld heeft, den Rijksdag bijeen te roepen, omdat er geen zeer opzienbarende aankondigingen te ver wachten zijn. Oorspronkelijk heette het dan ook, dat er sechts een groote pro clamatie van den Führer op komst was. Blijkbaar is men pas gisteren tot de overtuiging gekomen, dat het vijfjarig bestaan van het nationaal-socialistische regime voldoende aanleiding was om den Rijksdag bijeen te roepen. HET JOODSCHE VRAAGSTUK. In de commissie voor financiën van den landdag te Polen heeft de rappor teur van het budget van het ministerie van binnenlandsche zaken, Wojts- jechofski, de Joodsche kwestie behan deld. Hij deed een beroep op Frankrijk en Engeland, tot wie de Poolsche Joden herhaaldelijk klachten hebben gericht over hun toestand. In het bijzonder vroeg spreker aan Engeland, welks menschlievende ge voelens bekend zijn, een mogelijkheid te scheppen voor Joodsche emigratie naar Palestina en andere weinig be volkte koloniën. De koloniale mogendheden moeten materieel en financieel helpen om het vraagstuk der Joodsche emigratie op te lossen met hulp van de Joden zelf. Spreker verklaarde vervolgens, dat Polen na den oorlog een schuilplaats heeft aangeboden aan eenige honderd duizenden Joden, die uit Rusland wa ren gevlucht. Hierdoor is het Joodsche vraagstuk in Polen moeilijker gewor den. Tenslotte zeide spreker, dat de Pool sche regeering zich met alle ten dienste staande middelen zal verzetten tegen een strijd met messen en gummiknup pels en hij verzekerde Engeland, dat op het oogenblik dat Polen verlost zal zijn van het overschot van zijn Joodsche bevolking, de reacties van het wanho pige Poolsche volk 'n einde zullen ne- De L. School te Eetlien. Elect rificat ie DoeverenHeesbeen. De raad dezer gemeente kwam Za terdagmorgen in openbare vergade- ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester van der Schans. Alle leden waren aanwezig. De notulen der vorige vergadering werden onveran derd vastgesteld. Na de opening spreekt de voorzitter de volgende Nieuwjaarswensch Dit is thans de eerste maal dat wij in 1938 hijeen zijn en een jaar met al zijn leed voor onze gemeente ligt ach ter ons. De landbouwbedrijven hadden in de eerste maanden van het afge- loopen jaar met veel regen te kampen gevolgd door een periode van zeer droog weer, omstandigheden welke de uitkomsten van den oogst slecht deden zijn. Het mond- en klauwzeer is voor vele bedryven ook een flinke schade post geweest. Er is ook wel verbete ring aan te wijzen in de hoogere prij zen voor zuivel en vee. Wanneer wij zien naar de gemeen te zelf dan kunnen we dankbaar op 1937 terugzien. Het aantal inwoners nam toe, hetgeen nu niet direct een goede omstandigheid is te noemen, daar deze toename van bevolking op het platte land een gevolg is van ge brek aan werk in de industrie centra. De werkloosheid was in 1937 min der dan voorafgaande jaren, maar wat nog meer voldoening opzoekt is dat de financieele gesteldheid van onze ge meente in het jaar dat achter ons ligt vooruit ging, al moet gezegd dat deze vooruitgang vooral te danken is aan een gunstigen samenloop van omstan digheden. Ik hoop dal 1938 voor U, Uwe ge zinnen en het bedrijfsleven een gun stig jaar mag zijn. De ingekomen stukken bevat een schrijven van Ged. Staten dat de reke ning 1936 is goedgekeurd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten is tevens ingeko men aanmerkingen op de begrooting. Deze bemerkingen zijn echter in hoofdzaak van administratieven aard, weshalve zij in handen worden gesteld van B. en W. De heer v. Drunen, slager te Meeu wen richt het verzoek om in aanmer king te mogen komen voor de distri butie van vet voor werkloozen. De Voorzitter zegt dat dit verzoek valt onder de bevoegdheid van B. en W.. De muziekvereen. „Excelsior" uit Genderen richt een verzoek om sub sidie, dat evenwel op voorstel van B. en W. wordt afgewezen, daar er an ders wel eens een precendent kon ge schapen worden. Dan is aan de orde, aansluiting Ar- beids-beurs te Almkerk. De Voorzitter zegt dat er sedert eenigen tijd een soort Arbeids-beurs bestaat vooir Alm kerk en omliggende dorpen, die zeer gunstig werkt. Het is de bedoeling dat Eethen daar nu wordt bijgetrokken. Almkerk draagt zelf 300.in de kosten bij, terwijl de overige kosten voor dë overige aangesloten gemeen ten zijn naar rato van het getal in woners. B. en W. hebben de zaak aan alle kanten bekeken en zijn van meening te moeten voorstellen om tot die tege- ling toe te treden. De heer Donker vraagt wat de kos ten voor de gemeente zijn zullen. De Voorzitter zegt dat dit is 3Vi ct. per inwoner, dus voor deze gemeente ongeveer 85. De heer Donker zegt dat daar de beurs zelve te Almkerk gevestigd is, personen uit die gemeente wel eens konden worden voorgetrokken. De Voorzitter zegt dat die zaak ook in de vergadering van de vereenigde gemeentebesturen behandeld is. De beurs is in Almkerk gevestigd, zoodat die plaats dus een streepje voor heeft, maar B. en W. meenen dat dit be zwaar niet zoo groot is. Het voorstel van B. en W. wofdt hierna z.h.st. goedgekeurd. Aan het Groene Kruis, afd. Dronge- len wordt voor 1937 een subsidie ver leend van 200. Betreffende de instandhouding van de Openbare Lagere School te Eethen zegt de Voorzitter dat in 1937 het ge middelde aantal leerlingen 35 bedroeg, hetgeen beneden den vastgestelden be- staansnorm is. Toch zijn er alle rede nen om pogingen aan te wenden de school te doen blijven bestaan. Het kerkdorp Eethen is een zelfstandig gelegen geheel, waar de school met het dorp is samengegroeid. Bovendien zouden bij de heffing de afstanden naar een andere school voor de kinde ren te groot worden, terwijl er tus- srhen de kinderen van de verschillen de dorpen een zekere wrijving bestaat, die er ook niet toe mede werkt om hen bij elkander op school te laten gaan. B. en W. stellen daarom voor een verzoek in den vorm van bovenstaan de tot de regeering te richten waarin de standhouding van de school ge vraagd wordt. De heer G. v. d. Beek kan met het het in te dienen verzoek de passage van „een zekere wrijving" er uit te lichten. Naar zijn meening zijn de ar gumenten toch reeds sterk genoeg. De heer Donker vraagt of het niet beter was dat een commissie werd af gevaardigd die mondeling de zaak be pleiten kan. De Voorzitter is van meening dat dit niet noodig zal zijn. Men kan deze zaak veilig aan B. en W. over laten. Ook wethouder E. v. d. Beek is van meening dat de passage over die wrij ving beter kan vervallen, alhoewel ze juist is. De Voorzitter heeft er niets op tegen, waarna het voorstel van B. en W. z.h.st. wordt goedgekeurd. I ot onderwijzeres aan de openbare lagere School te Babyloniënbroek wordt met algemeene stemmen be noemd Mevr. den Beste van Andel, die reeds als wachgeldster als dusdanig uaar werkzaam is. Tot leden van het Burgerlijk Ar in stuur te Genderen worden rnet alge meene stemmen benoemd G. Haspels. Nummer twee op de voordracht was M. v. d. Beek. Idem te Eethen G. A. v. Uithoven. Nummer twee op de. voor dracht was J. de Rooij. Idem te Dron- gelen J. A. v. d. Schans. Nummer twee op de voordracht was J. v. d. Stelt. Al de benoemden waren periodiek aftre dend. Bij het Burgerlijk Armbestuur van Babyloniënbroek is aftredend de heer Lankhaar (wethouder), die zich even wel niet meer herkiesbaar stelt. De volgende voordracht is opge maakt: 1 L. A. van Andel. 2 H. Lank haar Czn. Zij behaalden resp. 5-2 stemmen, zoodat L. A. van Andel be noemd is. De Voorzitter brengt woorden van waardeering en dank aan het adres van den heer Lankhaar die zoovele jaren de belangen van het Burgerlijk Armbestuur van Babyloniënbroek heeft gediend. Nu zijn er omstandig heden waardoor hij het beter acht niet langer lid van het Burgerlijk Armbe stuur te moeten blijven. Het gemeen tebestuur is er van overtuigd dat de heer Lankhaar in zijn vroegere func tie zeer verdienstelijk werk heeft ver richt en het is jammer dat de omstan digheden hem gedwongen hebben zijn functie op te geven. In de Commissie tot wering van schoolverzuim worden met algemeene stemmen benoemd W. Blom, hoofd der school te Genderen, J. Haze, hoofd der school te Drongelen, A. Vos Czn., die aftredend waren en voorts nog H. v. d. Heuvel en J. Hieter. De huur van de Rijksveldwachters woning te Meeuwen wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. op 100.per jaar gesteld voor 1937. Met algemeene stemmen wordt goed gekeurd dat als vergoeding voor den administrteur van de steunverleening 200.wordt gegeven. De electrificatie van Doeveren en Heesbeen vergt, zegt de Voorzitter, van de gemeente een vrij groot offer, maar B. en W. zyn van meening dat gezien de omstandigheden en de geest van den tijd tot electrificatie moet worden overgegaan. Nu is er van verschillende zijden wel de opmerking gemaakt dat men de kosten zou kunnen bestrijden door een Baat-belasting in te voeren, maar B. en W. achten dit niet rechtvaardig ten opzichte van de inwoners van Doeveren en Heesbeen, die ook in de electrificatie van andere gedeelten hebben bijgedragen. B. en W. stellen voor dat de gemeente de zaak zelf ge heel moet financieren. De kosten vra gen aan rente en aflossing jaarlijks ongeveer 700.dit is veel maar de omstandigheden zijn nu zoo dat het moet, bovendien vraagt de P.N.E.M. nog een garantie van 3000 Kwh. Daar staat evenwel tegenover dat zij die nu aansluiten hel licht gratis in huis krij gen, terwijl de kosten van de straat verlichting in het totale bedrag van 11500.begrepen zijn. De heer G. v. d. Beek spijt het dat daar dit voorstel komt in een tijd die toch reeds zoovele uitgaven vergt, het voor de gemeente een heel offer is, al hoewel hij niet tegen het voorstel is. Wethouder E. v. d. Beek zegt dat het geen offer is maar een schuld die nu tegenover de inwoners van Doeve ren en Heesbeen wordt ingeloscht. Het bouwen van een raadhuis noemt spreker een offer. Hierna wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen z.h.st. aangenomen, waarna sluiting. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de La j- traat en Omgeving, abonneert U dan op Als 's morgens dal onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondig», voorkom dan die misère mei 1 of 2 Volgens recept i/on Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6