Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DUSSEN. HEUSDEN. HERPT. NIEUWKUIJK. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. en W. hierop neer komt alles in het werk te stellen om de school zonder meer op te heffen. Spreker noemt het prac-advies daarom niet 0111 te vol gen. Uit bezuinigings oogpunt is het z.i. alleszins verantwoord de school te handhaven. Opheffing brengt n.l. veel lasten mee voor de gezinnen en dit is nergens voor noodig hetgeen in een vorige raadsvergadering reeds vol doende betoogd is. Spreker zegt dat er geen enkel steek houdend argument kan worden aan gevoerd om tot opheffing over te gaan. Spreker heeft de afstanden van „de Moer" naar de verschillende dichtbij- zijnde scholen eens nagegaan en komt daarbij tot de conclusie dat o.a. de af stand van „de Moer" tot de O.L. School aan den Loonschen Dijk 6.3 K.M. bedraagt. Bovendien toont spr. aan dat in 1940 het vereischte aantal leerlingen van 50 weer bereikt zal zijn, terwijl bij een aantal van 40 leerlin- reeds een tweede leerkracht noodig zal zijn. Spreker wil den raad daarom voor stellen 0111 volgens artikel 19 van de Concentrale wet te besluiten om de O.L. School in „de Moer" in stand te houden en voorts om volgens artikel 22 bis 3de en 4de lid dispensatie te vragen van de wet die opheffing van een school zonder het vereischte aan tal leerlingen vordert. De heer Snoeren kan zich met de woorden van de vorige sprekers ver eenigen. Spreker noemt eventueele op heffing een strop voor de inwoners. Als de wet de ruimte laat om de school in stand te houden, kan spreker niet met het voorstel van B. en W. mee gaan. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich niet de illusie gemaakt hebben dat de raad unaniem met het prae-advies ac- coord zal gaan. De eerste vraag van den heer v. d. Heuvel noemt spreker niet van pikant heid vrij, maar hij kan de verzekering geven dat het voorstel inderdaad van B. en W. is. Ook wat betreft de op merking van dhr. v. d. Heuvel of hij wel op de hoogte is van de artikels 19 en 22 van Concentratiewet kan spr. dhr. v. d. Heuvel gerust stellen. B. en W. hebben niet lang geleden in dezen raad, aldus spreker, stem men op hooren gaan om de school in „de Moer" in stand te houden, maar waar de wet pertinent is en zegt dat de O.L. School moet worden opgehe ven wanneer niet voldaan wordt aan den eiscli die de wet stelt, ligt het op de weg van B. en W., aan die wet ge volg te geven. Hel voorstel van B. en W. vloeit voort uit gemeentebelang. Wij voelen mee, aldus spreker, met de menschcn die in „de Moer" wonen, en wij heb ben zelf ook kinderen. De gemeente heeft hier ook nog te maken met een principieele kwestie. De leden van de raad zijn steeds voor standers geweest van de Bijz. School en hier betreft het een O.L. School. Ook de ouders in „de Moer" hebben zich destijds allemaal uitgesproken voor het Bijz. Onderwijs. Er zijn reeds tal van gemeenten die door de Concentratiewet geen Openbare School meer hebben. Het schoolbestuur heeft daarbij reeds medegedeeld, en dit pleit voor opheffing, dat het geen genoegen wil nemen met mindere uitkeering. Dit komt de gemeente reeds bij een hoo- gere vaststelling van de kosten op ƒ2400.— meer. Wanneer de school in stand wordt gehouden, beteekent dat de uitgaven zullen stijgen met 6400. Dat is 40 opcenten op de personeele belasting meer. Een last van 6400. meer kan de gemeente onmogelijk dra gen en dit ziet de minister ook wel in, die instandhouding dus niet zal goed keuren. Voorts toont spreker aan dat het leerlingental niet zoo snel zal stijgen als dhr. v. d. Heuvel zegt. Dit zal n.l. naar de beschikbare gegevens in 1942 eerst 40 bedragen en pas in 1945 het vereischte aantal van 50 hebben bereikt, waarna weer een daling intreedt. De gemeente kan geen zeven jaar blijven wachten op verhoo ging van dit leerlingental. Ook zegt spreker dat de grootste afstand naar een nabijgelegen O.L. School slechts 4100 M. bedraagt, of maar 100 M. meer dan het bij de wet voorgeschreven maximum. Er zijn ge noeg kinderen die verder moeten ko men, uit het „Hoekje" bijvoorbeeld. Voorts heeft het gemeentebestuur beraadslaagd met de St. Vincentius- vereeniging, waarbij men overeen kwam dat die kinderen die zouden moeten overblijven, deel kunnen ne men aan de warme maaltijden van de spijskokerij. De heer v. d. Heuvel zegt dat in 1933 onder minister Marchant 450 scholen zijn opgeheven, maar dat de ministers en de Kroon hebben goedgevonden dat de school in „de Moer" bleef be staan. Als hier geen aanleiding toe had bestaan hadden Ged. Staten daar op wel aanmerkingen gemaakt. Spreker handhaaft daarom zijn voorstel. De Voorzitter brengt vervolgens het voorstel van B. en W. in stemming dat met 11 tegen 2 stemmen wordt ver worpen. Alleen de beide wethouders, de hee- ren Grootswagers en v. Lier stemden voor. Het voorstel van dhr. v. d. Heuvel, tot handhaving van de O.L. School wordt in stemming gebracht en met 12 tegen 1 stem aangenomen. Alleen wethouder Grootswagers stemde tegen. De heer Snaphaan zegt bij de rond vraag dat de raad op de begrooting een zeker bedrag heeft beschikbaar gesteld, voor de tractatie der school kinderen bij gelegenheid van de heu gelijke vermeerdering van het Ko ninklijk Huis. Spreker zegt dat hem is medegedeeld dat de gelden hiervoor niet ter plaatse zijn besteed, doch de levering aan 'n firma elders is opge dragen. Hij vraagt waarom inwoners geen gelegenheid is gegeven om in te schrijven. De Voorzitter zegt dat de levering door een firma elders is geschiedt in overleg tusschen de betrokken perso nen en het gemeentebestuur. Daarbij is echter bepaald, dat het bedrag, dat door deze gunning aan een firma in een andere plaats bespaard werd on der de middenstanders alhier zou worden verdeeld. Daar verder niemand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter daarna deze openbare vergadering. Reeds geruimen tijd verricht men nabij de Keizersveersehe brug werk zaamheden, waarvan het doel en bestemming alleen aan insiders bekend is. Allerlei gissingen hieromtrent worden gedaan, doch niemand weet 't eigenlijke doel. Door deze werkzaamheden onder vindt 't verkeer enkelestrubbelingen. HANK. A.s. Zaterdag des nam. 7 uur, wordt alhier 111 het Rondsgebouw een groole vergadering gehouden, um tt komen tot het oprichten van een afdeeling Wit Gele Kruis. Up dien avond zal een spreker optreden, die het doel der vereeniging.duide. lijk uiteen zal zetten. Men zal trachten een volledig gediplomeerde verpleegster te krij gen. Moge de opzet slagen, dan is 111 een reeds lang gevoelde behoelte voorzien. Door de propagandaclub »St. Petrusa alhier, wordt a.s. Zaterdag voor de kinderen om 2 uur des nam. en op Zondag 3U Januari des nam. 2,31) uur, voor vrouwen en meisjes, opgevoerd het drama »De onschuldig veroordeelden Dit stuk wordt voor het laatst gespeeld op Zondag 6 Februari a.s. Aangezien net een mooi stuk is. gespeeld door goede spelers, is een bezoek er van de moeite wel waard. In de vergadering van Heusdens Belang, waarbij vertegenwoordigers van diverse vereeniguigen aanwezig wareu, werd een bespreking gehou. den inzake de installatie van den nieuwen burgemeester G. H. J. Meemers. De vereenigingen van Heusden zullen plm. 2 uur in optocht marcheeren naar Herpt, waar de Herptsche vereenigingen en die uit Hedikhuizen zullen aan sluiten. Garde d'honneurs zul en den burgemeester aan de grens der gemeente alhalen. De stoet gaat vervolgens door Heusden langs tlerptschestraat, Zuslersleeg, Hoog straat, Botermarkt naar 't Stadhuis. De verdere installatie ten Stadhuize zal met een versterker worden uitgezonden. Bij het te kort nemen van een draai geraakie de auto van Dr. S. uit Heusden in een sloot. Spoedig toegeschoten hulp wist te voorkomen dat dit ongeval ernstige gevolgen had en dat het met lichte materieele schade afliep. HEDIKHUIZEN De onderlinge veeverzekering van Hedikhuizen hield hare jaarver- gadeiing waarin de secretaris het laarverslag uitbracht. Door het heerschende mond en klauwzeer had deze vereeniging een slecht jaar te boeken, de onderlinge ver standhouding en goede geest is echter dusdanig dat zij deze stormen weet te trotseeren en dat zij in onderlinge hulp en bijstand een sterke verzekering behouden. Tijdens het korte onweer dat zich Donderdagmiddag boven ons dorp on'lastte, sloeg de bliksem op een van ijzerdraad gespannen afrastering van een weide gelegen langsde spoorbaan. Hij versplinterde hiervan enkele z.g heinpalen. sr *1 2 ADVERTEERT IN DIT BLAD. Propaganda-vergadering. Dinsdagavond hield de R. K. Fa- brieksarbeidersbond in den Gildenbond een groote algemeene propaganda-ver gadering voor de meisjes werkzaam in de Schoenindustrie. De opkomst was zeer massaal. In zijn openingswoord herinnert de voorzitter dhr. Gubbens aan de ge schiedenis van de Katholieke Vakbe weging, haar doel en taak. Hij vroeg bijzonder de aandacht voor de groote belangrijkheid van 't lidmaatschap van de meisjes-afd., daar zij het juist zijn, die in den komenden tijd op gemak kelijke manier zullen bereiken, wat door de mannen niet dan met groote moeite kon verkregen worden. De heer Roestenberg besprak uit voerig het nut en de belangrijkheid der verbindend verklaarde artikelen der C.A.O. voor de Schoenindustrie. De heer Grootswagers behandelde zakelijk de contributie-regeling, waar uit bleek dat deze voor den armsten ar beider nog betaalbaar is. Staande de vergadering werd een motie aangenomen, waarvan Zijne Exc. Mr. Romme, Min. van Soc. Zaken te legrafisch in kennis werd gesteld: Aan Zijne Exc. den Min. van Soc. Zaken, 's-Hage. De meisjes van Kaatsheuvel, werkzaam in de Schoenindustrie, in een zeer druk bezochte vergadering bijeen, waarbij ook hunne moeders door hunne aanwezigheid blijk geven van hunne groote belangstelling, gehoord de toe lichting en het nut der verbindend-ver klaring van de C.A.O. in de Schoen industrie, brengen Uwe Excellentie hartelijk dank voor deze, voor volk en industrie zoo noodzakelijk genomen maatregel. De Geestelijke Adviseur, de Zeer Eerw. Heer F. de Klijn, wees in een korte toespraak op de zedelijke plicht van organisatie ook van de meisjes. De aanwezigen werd een kop koffie aangeboden, waarna de voorzitter sloot met de mededeeling dat de volgende maand een tweede vergadering zal ge houden worden met al de georgani seerde meisjes. Ledental R. K. Fabr. arb. bond. Door het huidige bestuur van boven genoemde vakorganisatie is op de laat ste algemeene vergaderingen van de mannen en ook van de meisjes een propaganda ingeluid voor het lidmaat schap van de vakorganisatie. Deze week is er een begin gemaakt met het huisbezoek en zijn er niet min der dan 100 nieuwe leden ingeschre ven, waarvan er ongeveer 25 meisjes zijn. Door het bestuur was vooral het argument gebezigd om de bestaande verbindendverklaring der C.A.O. na het verstrijken van de eerste periode verlengd te krijgen door een nog ster kere vakorganisatie. Onze arbeiders beginnen nu in te zien dat het juist de vakorganisatie is, die heeft bereikt dat er de laatste we ken guldens meer inkomsten zijn waar te nemen dan voor deze genomen maat regel. Beijersche avond. Het bestuur der Harmonie Apollo heeft een origineel idee ontwikkeld om zijne leden eens 'n avond te presentee ren die Kaatsheuvel tot heden nog niet genoten heeft. Zooals we reeds meldden is uit de Harmonie een z.g. Beijersche Kapelle gevormd, die reeds weken gestudeerd heeft en met een programma kan ko men, dat de bezoekers in de juiste sfeer van de ons alle bekende Beijersche Bierstub zal brengen. De 15 muzikan ten de obers de Biermadel, alles is aanwezig om de nabootsing werke lijkheid te doen zijn. Zelfs de biertonnetjes en 't verdere décor ontbreken niet. Zondag 30 Januari is als Beijersche GEMARTELD DOOR HOOFDPIJNEN. Nu altijd even fit. ,,Ik werd gemarteld door hoofdpij nen; dikwijls werd ik er zelfs duizelig van. Na een serieuze proef met Kru- schen Salts werd ik echter een ander mensch. De hoofdpijnen en duizeligheid verdwenen. Ik ben nu 58 jaar en voel me altijd even fit, vervuld van energie, die me het leven tot een plezier maakt". G. F. te C. Hoofdpijnen beginnen meestal wan neer Uw afvoerorganen onvoldoende werken en zoodoende Uw organisme niet vrij houden van afvalstoffen. De zes zouten in Kruschen Salts zorgen voor een geregelde, gezonde werking Uwer inwendige organen, waardoor U spoedig vrij zult zijn van hoofdpijnen, vermoeidheid en allerlei kwaaltjes ont staan door onzuiver bloed. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A dam voorkomt. avond gereserveerd.. Alleen de blijde gebeurtenis zou dit kunnen verhinde ren. In dit geval zal hieraan echter tij dig publiciteit worden gegeven. Drie in acht dagen. Moesten wij vorige week twee ge vallen melden van beenbreuk bij school gaande meisjes, deze week werd weer n 7-jarige jongen van de St. Bernar- dusschool, zekere H., uit de Verl. Hoofdstraat, de dupe van 't spelen op den weg. Terwijl hij wilde uitwijken voor een komende fietser, werd hij aangereden door een andere, met het gevolg dat hij een zijner beentjes brak en opgeno men moest worden in 't Ziekenhuis te Waalwijk. 't Is geen overbodige weelde, dat de kinderen bij 't drukker wordend ver keer, nadrukkelijk op 't gevaar gewe zen worden van 't spelen en loopen op 't middenwegvlak of de daarlangs lig gende rijwielpaden. BERKDIJK. Verandering verlichting. Naar we vernemen bestaan er bij de P.N.E.M. plannen de verlichting van de Kruisstraat te veranderen en deze te brengen zooals in de overige straten onzer gemeente. Het lichtnet zal onder- grondsch komen, zoodat de straat aan zienlijk verfraaid wordt. Statiedag. Het kruisbooggezelschap Willem Teil hield Zaterdag z'n jaarlijkschen teerdag in de zaal van dhr. Wagemakers. Even als vorige jaren ging het er gezellig naar toe. Ook de koffietafel was goed verzorgd. Harmonie St, Jan. Maandagavond hield de Harmonie St. Jan haar jaarvergadering. De op komst was zeer goed. De voorzitter, de heer P. Robben opende de vergadering met den gebruikeJijken groet en heette allen hartelijk welkom. De voornaam ste gebeurtenissen liet spr. de revue passeeren en spoorde de leden aan trouw op de repetitie s te komen en ijverig de muziek te beoefenen. Hierna gaf de secretaris een keurig overzicht van 't afgeloopen jaar. De boeken van den penningmeester waren zeer accuraat bijgehouden en sloten met een batig saldo. Besloten werd dezen zomer een reisje te gaan maken en de statiedag Zaterdag 29 Jan. te houden. Bijeenkomst om 4.45 uur in de zaal. Burgerlijke Stand. Van 20 t.m. 26 Jan. 1938. Geboren: Maria d.v. H. Smals en Ha. v. d. Venne. Gerardus z.v. J. P. van Wanrooij en Aa. Damen. Anna d.v. J. v. d. Ven en Pa. v. d. Velden. Nelly Johanna d.v. H. Nouwens en Pa. Ver- boven. Maria d.v. A. van Berkel en Eth. v. Turnhout. Cornelis z.v. M. v. Esch en Ca. van Bragt. Willy z.v. A. Donders en Ha. Verduijn. Huwelijksaangiften: C. van Iersel 29 jaren en Pa. Ha mers 26 jaren, beiden alhier. Overleden: Pieter de Rooij 66 jaren echtg. van Pa. de Roon. Carolina Beerens oud 3 maanden. Ingekomen: Ca. Snijders van Spxang-Capelle. Ha. Brekelmans van Eandhoven. Vertrokken: P. de Poot naar Tilburg. N. de Poot naar Tilburg. Ja. van Wazen- beek naar Oosterhout». Ha. Toet- huis naar Heusden. Grummels met gezin naar Tilburg. RAAMSDONKSVEER. Dit jaar zijn in deze gemeente >elast met het gemeentewerk en wel op het Veer: L. van der Waals Zoon, huisschilder; Gos. A. Si- monis, koperslager; L. B. Spuibi oek, metselaar; Gebr. Baijens, smid; A. Molewijk, timmerman en op het Dorp: P. van Oort, huisschilder; Gos. A. Simonis, koperslager; P. C. van Suijlekom, metselaarD. van *- Onzenoort, smid en Gebr. Boom, timmerman. Het bouwen van een schuur voor rekening van P. de Wijs aan het Fort, is opgedragen aan den aannemer H. J, Oome alhier. Deze week zal worden aange vangen met het leggen van een noodbrug over de Donge, aan de Dongebrug, zoodat met de werk zaamheden van de nieuwe brug ook eerstdaags zal worden be gonnen. De bevolking in de gemeente Raamsdonk bedroeg op 31 Dec. 11)36 3596 mannen en 3526 vrouwen totaal 7122 zielen. Deze vermeer derde in 1937 door geboorte met 87 mannen en 90 vrouwen totaal 177; door vestiging met 98 mannen en 159 vrouwen totaal 257. En verminderde in 1937 door overlijden met 39 mannen en 28 vrouwen totaal 67 en door vertrek met 193 mannen en 260 vrouwen totaal 453. Op 31 December 1937 bedroeg dus de bevolking in deze gemeente 3549 mannen en 3487 vrouwen is totaal 7036 zielen. De vermindering bedroeg dus 47 mannen en 39 vrouwen is totaal 86. De voorjaarskeuring van dek hengsten zal worden gehouden op Woensdag 9 Februari om 9 uur voormiddag te Bergenopzoom en om 2 uur namiddag te Zevenbergen en te 's Hertogenbosch op Donder dag 10 Februari a.s. om 9 uur voormiddag. Zondag om half tien treedt in de Veersche Kerk op Ds. Oost en om twee uur in de Dorpsche Kerk eveneens Ds. Oost. Des morgens zal het Heilig Avond maal worden beaiend. Door de marechaussee werd alhier aangehouden zekere V. die nog ver schillende vonnissen had loopen wegens de overtreding van de Motor en Rijwiel- wet. Daarbij de geldboete niet kon be talen, werd hij opgesloten en Donder dagmorgen op transport gesteld naar Breda. DeheerD.de Bruin, marechaussee van de brigade alhier, zal met ingang van 12 Febrvari a.s, in gelijke functie woJden verplaatst naar Moerdijk. Donderdag |1. vierde het echtpaar L. Snoek-Bos, wonende aan de Keizers- dijk. zijn gouden huwelijksfeest. Hoewel aan dit feitgeen ruchtbaarheid was gegeven, en de familie had verzocht alle Jeestbetoon van buiten achterwege te laten was toch door de buren eenige versiering voor de woning van de gouden jubilarissen aangebracht, zoodat dit zeld zaam feest toch niet onopgemerkt zou voorbij gaan. Het feest werd in familiekring gevierd, een groote schare kinderen en kleinkin deren waren aanwezig, om de nog krasse oudjes hun gelukwenschen aan te bieden. Het aantal werkloozen uit deze gemeente, die geplaatst is bi) de werkverechaffirg, bedroeg in de afge loopen week 79, gesplitst als volgt: bij de werkverschaffing in het Waterschap «de Emiliapolder» 54, en bij de Bosch- wachterij te Dorst 25. Het aantal werk loozen ingeschreven bij de plaatselijke arbeidsbeurs bedroeg in deze gemeente 366 en het aantal steuntrekkers van de gemeente 153. De uitslagen van de 2e ronde voor de medaille uitgeloofd door den Noord-Brabantschen Dambond, tenge volge van het vijftien-jarig bestaan, is als volgt: H. HeurterM. D. Barel 11 J. SteigengaH. Blom 11 Joh. FaroM. Wesselius 02 N. SnijdersJoh. Spuybroek 11 J. C. Schott—M. Timmermans 0—2 De uitslagen van de derde ronde is als volgt: M. WesseliusM. Barel 02 H. HeurterH. Blom 11 Joh. FaroJ. Steigenga 0—2 J. SteigengaA. van Netten 20 N. SnijdersJ. C. Schott 20 C. J. Schott—P. Blom 0—2 Om het clubkampioenschap van D.G.V. alhier (uitdager J. C. Schott) is y de uitslag: 96 in bet voordeel van J. Steigenga. Er zijn thans zes partflen gespeeld. _j.Jr. -n. 2— 'M «v*

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6