GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN KANTONGERECHT. UW KRANT SPRANG—CAPELLE. WASPIK. „De Echo van het Zuiden. SPRANG. Predikbeurten Zondag 30 Jan.. Ned. Herv. Kerk. v.m. 9.30 uur (Bediening H. Avondmaal) en n.m. 2 uur Ds W. Bousema. Geref. Kerk. v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. Bediening H. Avondmaal. De voetbalvereeniging S. D. O. p houdt a.s. Maandagavond in haar club- lokaal bij den heer G. van Caem alhier haar jaarlijkschen feestavond, toegan kelijk voor leden en donateurs. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des namiddags 2 uur op te treden Ds. Hoff man uit Besoijen. 's Morgens halt tien leesdienst. De gemengde zangvereeniging .,'t Rozeknopje", welke a.s. Woensdag 2 Febr. des avonds half acht in het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers onder leiding van haar di recteur, den heer N. Snijers, haar jaar- lijksche uitvoering hoopt te geven, zal bij deze gelegenheid voor het voetlicht brengen „Marion, de Marketentster opera-comique in 3 bedrijven van Sam Vlessing. Voor deze uitvoering bestaat, naar we vernemen, groote belangstelling, waarom we ieder in zijn eigen belang willen aanraden zich tijdig van plaatsen te voorzien. VRIJHOEVE-CAPELLE. Op M Febr. a.s. zal een nieuwe negenweeksche periode in het werk kamp te Chaam aanvangen. Werkloo- ze jongens van Prot. huize van 17—24 jaar in de gemeenten Sprang-Capelle, Kaatsheuvel, Waspik en Dongen, die voor deze kampperiode in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich aan melden bij dhr. Jac. Vos, Hoogevaart. In de Geref. Kerk aan het Brug getje hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. de Wit van Den Bosch. In het lo kaal der Geref. gemeente aan de Hoo gevaart leesdienst. Het aantal werkloozen bij de plaatselijke afdeeling van den Chr. Fa- brieks- en Transportarbeidersbond be draagt momenteel 121, waarvan 87 ge heel en 34 gedeeltelijk werkloos zijn; hieronder zijn 92 schoenfabrieksarbei ders, 8 gewone fabrieksarbeiders, 7 steenfabrieksarbeiders en 14 transport arbeiders. Nu de verbindendverklaring van de C.A.O. in de Schoenindustrie is tot stand gekomen, zal aan de arbei ders werkzaam op fabrieken alhier, waar voorheen geen contract was af gesloten, thans ook kindertoeslag uit betaald worden. Door den bedrijfsraad in de Schoenindustrie is voor de ge meente Sprang-Capelle hiervoor be noemd de heer Jac. Vos alhier. Predikbeurten Zondag 30 Jan. Ned. Herv. Kerk voorm. half 10 de heer H. Begeer, godsdienst onderwijzer te 's Gravenmoer. 's Middags geen dienst. Ion-blokjes, ongeveer 20 middel matig groote aardappelen. Ontdoe de kool van de losse buiten ste bladeren, zoodat alleen de vaste „kroppen'' achterblijven; snijd die in de lengte doormidden en schik ze op den bodem van een wijde pan. Giet er den bouillon over, voeg er de boter of het vet bij en leg er het spek op. Laat alles samen in de goed gesloten pan on geveer 2 uur zachtjes koken, maar leg er na \]/2 uur ook de geschilde aard appelen op en laat die mee „stoomen Neem bij het opdienen het spek het eerst uit de pan, snijd het in gelijke plakken en schik die in het midden van den vleeschschotel. Leg er op gelijke afstanden de halve kooltjes omheen en vul de tusschenruimten aan met aard appelen. Overgiet alles met het nog in de pan achtergebleven kooknat. Italiaansche hutspot (4 personen). 200 G. (2 ons) bruine boonen, 50 G. (}/2 ons) ham, 1 groen sa- voyekooltje, 1 groote winterwor tel, 500 G. (1 pond) spinazie, 1 kleine selderijknol, 500 G. (1 pond) aardappelen, 100 G. (1 ge woon theekopje) rijst, 4 flinke eet lepels dikke tomatenpurée (1 klein busje b.v.), 2 Maggi's Bouillon blokjes, 1 uitje. Los de Maggi's Bouillonblokjes op in y2 L. kokend water en laat daarin de geweekte bruine boonen zachtjes 1 uur koken. Voeg er dan de fijngehakte ham, het gesnipperde uitje, de fijnge sneden kool en spinazie, de in blokjes verdeelde selderijknol, wortel en aard appelen bij met de tomatenpurée. Laat alles samen weer aan de kook komen en strooi er dan ook de gewasschen rijst door. Laat het gerecht nog zacht jes y2 uur doorkoken; roer er af en toe in en vul de hoeveelheid vloeistof met wat water aan, als de pan te droog zou worden. Roer ten slotte alles losjes door elkaar (niet stampen!) en breng het over in een dekschaal; voeg er naar smaak misschien wat Maggi's Aroma en zout bij. TWEE DOODEN OP ONBE- WAAKTEN OVERWEG TE APELDOORN. Op den onbewaakten spoorwegover gang in den Sprengenweg te Apel doorn is een auto waarmee een heer en een dame uit Deventer, die na een condoleantiebezoek aan de familie De Frenne aan de Jachtlaan te Apeldoorn te hebben afgelegd, op weg naar huis waren, door den locaaltrein Zwolle Apeldoorn gegrepen. Beide inzitten den werden vrijwel op slag gedood. Volgens zijn verklaring heeft de machinist van den trein, de heer van Dooren uit Zutfen, bij het naderen van den auto herhaaldelijk waarschu wingssignalen gegeven. De automobi list is vermoedelijk ter plaatse niet bekend geweest. Het zicht op dezen overweg is, wanneer men van het Wal- tersbosch komt, zeer slecht evenals de verlichting. Reeds meermalen zijn er doodelijke ongelukken voorgekomen. In den gemeenteraad is bij herhaling beuleit, dat het gemeentebestuur me dewerking zal verleenen om dezen overweg bewaakt te krijgen. gendarmes de ongelukkigen zonder par don onder vuur genomen hebben. Kantoorbediende met f900 op stap. Een 19-jarige kantoorbediende van een uitgeversfirma, gevestigd aan het Spui, te 's-Gravenhage, had opdracht geKregen van zijn patroon om een aantal kwitanties te gaan innen, voor een bedrag van 1 ö83. Toen de jongeman het geld geind had, is hij niet naar zijn patroon teruggekeerd, maar met het geld op zak naar Utrecht gegaan. Daar heeit hij een fiets en een horloge gekocht en bleef daar den nacht van Maandag op Dinsdag over. De Haagsche politie heeit per radio zijn opsporing en voorgeleiding verzocht, waarbij tevens zijn sig nalement werd verspreid. Eigener beweging heeft het jongmensch zich echter bij zijn patroon aangemeld, waarbij bleeK, dat hij van het geld ongeveer f40 had opgemaakt. De politie werd gewaarschuwd, waarop de jongeman uit angst het horloge heeft weggeworpen de politie heelt het later weer opgehaald. De jongen werd overgebiacnt naar het hoofd, bureau van politie en is, na verhoor, weer op vrije voeten gesteld, Het incident op het Blauwe Zand. De Amsterdamsche rechtbank heeft, geheel overeenkomstig den eisch van het O. M„ vonnis gewezen in de strafzaken tegen ir. A. A. Mus- sert en F. Melchers, welke processen zijn voortgevloeid uit het incident op het Blauwe Zand. Ir. Mussert was niet verschenen, waarop de president het korte von nis mededeelde,datluidde: Mussert is ontslagen van rechtsvervolging. Daarop volgde het even korte von nis tegen P. Melchers, die wel ver schenen was. «De rechtbank»,aldus de president, «heeft het u ten laste gelegde bewezen geacht en het be roep op noodweer verworpen en zij veroordeelt U overeenkomstig den eisch tot f 15 boete subs, tien dagen hechtenis. U hebt veertien dagen tijd, verdachte, om in hooger beroep te komen, als u zich door dit von nis bezwaard gevoelt». Op zoek naar geheimzinnig inbreker T Shirley Temple - John Boles - Rochelle Hudson in •en scène uit de 20th. Century-Fox film „Krullekopje" Theater Musis Sacrum Waalwijk. ^^0 0m 12 gulden belastingschuld. Een paar gerechten uit het buitenland, die met onze Hollandsche stamppotten kunnen afwisselen. Zwitsersche zuurkoolschotel (4 personen). 1 K.G. zuurkool, 500 G. (1 pond) mager rookspek, 50 G. [}/2 ons) boter of reuzel, Y2 L. kokend wa ter met 2 Maggi's Bouillonblokjes. Druk de aewasschen zuurkool in een vergiet goed droog uit, doe ze bij de heetgemaakte boter of reuzel in de pan en roer ze daarmee flink door elkaar. Giet er den bouillon bij en laat in de gesloten pan de kool \y2 uur zachtjes doorkoken. Voeg er dan het spek bij en laat alles samen nog 1 ]/2 uur zoo zachtjes mogelijk koken, zoodat ten slotte de kool en het spek gaar zijn en het vocht er geheel in is opgenomen. Leg het gesneden spek in het midden van den schotel en schik er de zuur kool omheen. Presenteer er verder een schaal aardappelpurée bij. Groene savoyekooltjes op Fransche wijze (4 personen). 4 groene savoyekooltjes (z.g. „Bredasche of kappertjeskool") 500 G. (1 pond) mager rookspek, 30 G. (ly afgestreken eetlepel) boter, reuzel of vet van jus, x/2 L. kokend water met 2 Maggi's Bouil- Belegering van een hoeve. Tegen een overmacht van gendarmes brandweerlieden en genie-olficieien ver dedigde een oude boerin met haar twee zoons deze week gedurende 36 uur |n een alleenstaande boerderij van het gehucht La Porée, in het depariement van de Sarthe op omstreeks 300 km. ten Zuidwesten van Parijs gelegen. De weigering om 200 frarcs belasting te betalen is door het drietal, met een koppigheid, die waanzin doet vermoeden opgevoerd tot een strijd met openbare macht, waarbij aan de zijde der beleg raars twee dooden zijn gevallen nl. een jonge smid, cie door een der zoons werd doodgeschoten, toen hij het slot der deur wilde forceeren en een gendarme die het huis poogde te benaderen, nadat de belegeraars getracht hadden om de bewoners met traangassen te bedwelmen. Tenslotte werd de woning door de belegeraars in brand gejaagd. De vlam men wonnen eindelijk het pleit; bijna gelijktijdig kwamen de bewoners naar buiten gesneld. De oude vrouw stormde met brandende kleeren en haren op de gendarme toe, gevolgd door haar zoons. Zij hadden nog geen tien meter afgelegd toen de vrouw en een van de zoons doodelijk getroffen door de kogels der gendames, neervielen. De tweede zoon ontsnapte naar het nabijgelegen bosch van Lude, maar werd ingehaald en gearresteerd op het oogenblik, dat hij zijn geweer op de achtervolgers aanlegde. Het is nog niet bekend, waarom de Op de Veluwe en omgeving is nagenoeg de geheele politie in actie om den inbreker op te sporen die den laatsten tijd bijna avond aan avond inbraken pleegt. Dan wordt hij opgemerkt te Amersfoort, om de volgende dagen achtereenvolgens te Deventer, Apeldoorn en Zutpben zijn slag te slag. Dat 't hier slechts één persoon betreft, leidt de politie af uit de wijze van handelen, ter wijl in alle gevallen op dezelfde wijze toegang is verschaft n.l. door het uitsnijden van een ruit. Opmerkelijk is, dat de dief steeds eenige inbraken achter elkaar voor zijn rekening neemt, veelal in be scheiden woon- en winkelhuizen en als hij kans ziet zich ook weder rechtelijk wat gezelligheid verschaft zooals te Apeldoorn, waar hij wat rust op den divan nam en te Deventer, waar hij in een salon een sigaartje oprookte. Zijn buit is meestal niet groot. Aan de tactiek van den inbreker is opvallend, dat hij alle potten, pannen, busjes en andere voor werpen grondig onderzoekt en als hij geen geld vindt, zonder wat mee te nemen weer vertrekt. In een winkelhuis te Apeldoorn, waar hij via de keukendeur was binnen gedrongen, had hij alle potten en planten, die hem op zijn doorgang belemmerden, buiten gezet met de bordjes, die er onder stonden, er netjes opeengestapeld naast. Aangezien geen vingerafdrukken te vinden zijn, verondersteld de politie, dat hij handschoenen draagt. Zijn voetstappen wischt hij veelal uit dobr met zijn voeten heen en weer te schuiven. Deze inbreker bezorgt den be woners der Veluwe veel onrust. Het nemen van voorzorgsmaat regelen tegen dit ongewenscht be zoek is algemeen. ZIJDE EN KUNSTZIJDE. Koud wasschen is voor teere ge kleurde zijden of kunstzijden stoffen een eerste vereischte. Wanneer U nu de volgende methode toepast en er voor zorgt, dat het wasschen, spoelen en drogen snel na elkaar geschiedt, opdat Uw zijden goed niet lang in nat ten toestand blijft liggen, dan zult V ondervinden, hoe eenvoudig ook het wasschen van dergelijke teere weef sels is. Op iedere 2 Liter water 1 eetlepel Persil nemen. Het sop maakt U ge reed in een grooten waschbak; U mengt de vereischte hoeveelheid Per sil eerst met een beetje koud water aan tot een dun papje, waarin geen klontjes mogen voorkomen. Dan zoo veel koud water bijvoegen als noodig is. Het verdient aanbeveling, het goed vóór het wasschen even in koud water onder te dompelen. Het sop trekt dan sneller en gelijkmatiger in de weef sels. En nu het wasschen! U legt het goed direct hierna in het heerlijk schuimende Persil-sop en drukt het zacht tusschen de handen. Erg vuile plekken geeft U een extra beurt, maar U moogt vooral niet wrijven, trekken of wringen Onmiddellijk na het wasschen drukt U het waschgoed tusschen beide han den flink uit en spoelt het in gereed staand koud water. Dit herhalen tot alle zeepdeeltjes verdwenen zijn en hel water helder blijft. Voor het op- frisschen der kleuren aan het laatste spoelwater een scheutje azijn toevoe gen Het drogen geschiedt door het water er tusschen de handen uit te drukken (niet wringen) en dan het goed op een witten handdoek uit te spreiden. Aan de binnenzijde ook witte doeken leg gen, zoodat de gekleurde deelcn niet op elkaar komen te liggen. Nu rolt U dezen handdoek verschillende pialen flink in en uit tot Uw waschgoed hij na droog is. Zijden kousen kunt U drogen door ze, aan den teen beginnend, op te rol len, flink uit te drukken tusschen d« handen en ze verder eenige keeren in en uit te rollen tusschen doeken. Ten slotte aan de teenen ophangen. Wanneer U op deze wijze Uw fijne goed met het zelfwerkend waschmid- del Persil behandelt, beleeft U er veel en veel langer plezier van, want het heeft dan van het wasschen niets te lijden 2.boete. P. v. E„ Waalwijk, sneeuwballen gooien, 2.boete. A. M., Waalwijk, sneeuwballen gooien 2 boete. H. C. B., Waalwijk, po li,tie-verordening, 2.50 boete. J. R. Sprang-Capelle, vleeschkeuringswet. 30.— boete. Behandeld werd de uitgestelde straf zaak tegen J. A. van 1). uit Dussen wegens overtreding der veewet, door dat hij op 8 October met mond- en klauwzeer besmet vee naar een onbe smette weide had vervoerd vanuit den polder te Hank waar hij zich bevond. Als getuige werd de veearts Nie- mans gehoord, die verklaarde dat het de verschijnselen van mond- en klauwzeer op den bewusten datum had gehad en bovendien erbij vertel de, dat het toen al aangegeven was was, zoodat verdachte zeker wist wat hij deed. Geëischt werd 50.boete. Uitspraak over 8 dagen. Wegens overtreding der vleesch keuringswet moest voor den kanton rechter verschijnen de veekoopman J. R. uit Sprang-Capelle, aan wien was ten laste gelegd dat hij op 12 Novem ber 1937 des namiddags te kwart over zes ongekeurd vleesch in voorraad had gehad. De controleur die als ge tuige werd gehoord, verklaarde dat 't vleesch was uitgebeend en dat de in gewanden waren verwijderd, zoodal het den indruk maakte, klaar te liggen om naar den slager te worden ver voerd. Conform den eisch werd verdachte veroordeeld tot 30.— boete of 30 dagen. DEN BOSCH. De kantonrechter te Den Bosch wees o.m. de volgende vonnissen: P. J. E., Waspik, dronken rijwiel be sturen 15.— boete. A. C., Waal wijk, rijbewijs niet toonen, 2.— boe te. M. A. v. d. S., Waalwijk, rijwiel zonder licht 3.'boete. W. P. v. d. S., Waalwijk, sneeuwballen gooien, Verduistering. G. S., 34 jaar, venter teHeusden, gedetineerd, stond terecht ter zake dat hij in Juli '37 ie Eethen een bontmantel, fluweelen japon en dames ondergoed, alles eigendom van de koopvrouw A. Bosch uit Utrecht, welke goederen hij van haar in bewaring had, zich wederrech telijk had toegeëigend. De Olficier van Justitie eischte zes maanden gevangenisstraf tegen verdachte. Verdediger Mr. van Nispen tot Sevenaer, Den Bosch, relereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Vonnis over 14 dagen. Een lastige „armlastige". H. D. K35 jaar, arbeider te Genderen, gedetineerd, moest voor de Bossche rechtbank verschijnen ter zake dat hij op 27 November'37 te Genderen den wethouder dier gemeente E. v. Beek had bedreigd, door onder het uiten der woorden »Doe open anders maak ik je kapot«! met geweld tegen de gesloten deur der woning van dezen wethouder te schoppen waarbij hij een paneel uit de deur verwijderde en een ruit van het bovenlicht insloeg. Verdachte bekende, De president wees hem op het ergerlijke van zijn gedrag. Hij had voor meer dan vijf gulden drank naar binnen geslagm en dat juist op den dag, dat hij bij den wethouder wilde gaan klagen over zijn groote armoede en de on mogelijkheid waarin hij zich bevond zijn schulden te betalen. En toen niet terstond aan zijn wenschen voldaan werd ging hij daar op een dergelijke manier herrie schoppen. Getuige Eimert van Beek, wethou der der gemeente Eethen, Meeuwen, Genderen en Drongelen verklaarde dat eerst verdachte's vrouw bij hem geweest was aan huis over eenschuld van verdachte, die de gemeente of de diaconie maar moest overnemen. Aan de vrouw werd een briefje meegegeven waarin vermeld stond, dat de zaak onder de oogen zou worden gezien, maar dat briefje had een heel averechtsche uitwerking, want plotseling werd er aangebeld met zulk een geweld, dat de bel uit de deurpost getrokken werd. Dat was verdachte, die tegen de deur begon te bonsen en trappen, waarbij een paneel uit de deur vloog en een ruit van het bovenlicht ingeslagen werd, terwijl verdachte bedreigingen uitle, den wethouder »kapot te zullen maken«. Laatstgenoemde had zich zoo bedreigd gevoeld, dat hy zijn mes had opgezocht om zoo noodig zich tegen verdachte te ver weren. De president las verdachte's straf lijst voor; al 7 veroordeelingen wegens mishandeling, een wegens wederspannigheid, verder beleedtging en bedreiging. Het eenige antwoord dat verdachte op al de vragen van den president wist was een schouder ophalen. De Officier van Justitie eischte 6 mnd. gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. MOET 2 IJ N Waalwijksche en Langstraatsche Courant.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7