WEK DE GAL - IN UW LEVER OP Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS Hitler naar den Paus? In katholieke kringen te Berlijn doet het gerucht de ronde, dat Hitier bij zijn bezoek aan Home, in Mei a.s. tevens een bezoek aan paus Pius XI zal brengen. Volgens sommigen zou het hier slechts een beleefdheidsvisite gelden. Anderen achten het echter niet uitgesloten, dat Hitler met den paus een onderhoud onder vier oogen zal hebben en dat daarbij de geschillen, die tusschen het Vaticaan en den Duitschen staat gerezen zijn, behandeld zullen worden. In dezelfde katholieke kringen hoopt men, dat het Vaticaan nog tijdig een regeling zal kunnen trelFen ten aanzien van een nieuw conflict, dat, naar men vreest, binnenkort zal uitbreken. Van ofticieele üuitsche zijde schijnt men n.l. te overwegen, den Duitschen katholieken een deelneming aan het Eucharistisch congres, dat, zooals bekend, te Boedapest gehouden zal worden, onmogelijk te maken. Een beslissing dienaangaande is evenwel nog niet genoman, doch zou wel spoedig te gemoet gezien kunnen worden. Katholieke organisaties in Beieren ontbonden Alle katholieke jeugdorganisaties in Beieren zijn ontbonden en ver boden. Ter motiveering van dit besluit wordt medegedeeld, dat de organi saties zich schuldig hebben gemaakt aan vijandige handelingen jegens den staat. L)e leden zouden belast zijn geweest met het overbrengen van politieke berichten en 't voeren van propaganda tegen den staat. Volgens United Press is 't verbod vooral gericht tegen de bonden van katholieke jongemannen en jonge vrouwen en tegen den bond Nieuw Duitschland, die als politieke organisaties worden beschouwd Het vernod is gebaseerd op de wet ter bescherming van volk en staat, die op 28 Februari 1933, na den Rijksdagbrand, werd afgekondigd. Volgens het concordaat zijn de jeug lorganisaties toegestaan, echter slechts zoolang de Duitsche auto riteiten van oordeel zijn, dat zij zich alleen raetgodsdienstigekwesties bezighouden. Een poging tot opstand in Portugal verijdeld Reuter meldt uit Londen en Parijs, dat er plannen tot een opstand bestonden in Portugal en in het nationalistische Spanje langs de Portugeesche grens, Agenten van den Portugeeschen geheimen dienst en van Franco, kwamen er achter, dat voor het einde van de maand te Lissabon en cenige groote Portu geesche steden en Spaansche steden langs de Portugeesche grens door de communisten een poging tot opstand zou worden ondernomen. Het schijnt dat de ont lekking ge schiedde na een poging die te Badajoz ondernomen is, vroeger dan oorspronkelijk was vastgesteld. In beide landen hebben de autori teiten een streng onderzoek inge steld en huiszoekingen verricht en men denkt binnenkort eenige com munistische centra te ontdekken. Zoowel in Spanje als in Portugal hebben de militairen onmiddellijk voorzorgsmaatregelen genomen. Geweldige bomontploffing in Parijs Kort voor tienen Woensdag, morgen is Parijs opgeschrikt door een ontplolfing, welke den omvang van een ramp heeft aangenomen en aan elf personen het leven heeft gekost. De explosie vond plaats in het zich te Villejuif bevindende pyrotechnisch laboratorium van de Parijsche prefectuur van politie, waar men bezig was met het ver voeren van bommen en handgrana ten, welke tijdens de huiszoekingen in verband met de Csar affaire in beslag genomen waren. Twee krachtige ontploffingen, welke kilometers ver in den omtrek waargenomen werden, deden heden morgen de kleine Parijsche voorstad Villejuif, op haar grondvesten trillen. Een zware rookkolom steeg onheilspellend bij het gebouw op. Wijd in den omtrek waren de ruiten der huizen versplinterd. Rinkelend stortten de glasscherven omlaag. De guerilla in Abessinië De Abessijnsche legatie te Londen deelt mee, dat de laatste twee maanden in Abessinië bijna 6000 Italianen en Askari's en evenveel Abessijnen gesneuveld zijn in ge vechten in het Noorden en Noord westen des lands. De pogingen der Italianen, om hun verloren stel linten te heroveren, hebben, volgens dit bericht, slechts tijdelijk succes gehad. In de verklaring van de Abes sijnsche delegatie staat ook, dat de desertie van drie bataljons Erythee sche troepen, die de anti Italiaansche hebben versterkt, de verwarring van de officieren van den Italiaan sche staf heeft vergroot. Een groep Italiaanscne deserteurs, die het kader vormden der Ery theesche troepen, verklaren, eldus de Abessijnsche mededeeling, dat er algemeene ontevredenheid hcerscht bij de Italianen, die gedwongen worden in Abessinië te blijven. De laatste betooging van ontevreden heid is met groote wreedheid onderdrukt. DE RUSSISCHE STEUN AAN CHINA. De „Voelkischer Beobachter" ver neemt uit Moskou, dat de besprekin gen der Chineesche delegatie onder leiding van Soen-Fo te Moskou tot de vaststelling der volgende punten voor de samenwerking tusschen China en Sovjet Rusland hebben geleid. De sovjet-regeering erkent de sou- vereine rechten van China over Bui- tcn-Mongolie en gaat ermede accoord, dat China in Ulanbator door een ge volmachtigd gezant vertegenwoordigd wordt, die tevens toetreedt tot de re geering van Buiten-Mongolie. De sterkte van het Mongoolsche le ger zal, tezamen met de sovjet-Rus sische afdeelingen, op 200.000 man gebracht worden. De sovjet-regeering opent een nieuw crediet van 200 millioen roebel voor het leveren van materiaal aan het Chineesche leger. De Chineesche regeering van haar kant is bereid, aan de sovjet-unie een reeks handelsconcessies op haar ge bied te verleenen. Het aantal der in China vertoevende sovjet-Russische militaire instructeurs zal vergroot worden. NAAR EEN KABINETCRISIS IN LUXEMBURG De liberale partij heeft haar coalitie- genoote, de sociaal-democratische ar beiderspartij, officieel in kennis ge steld van de principieele weigering dei- derde aan de regeeringscoalitie deel nemende partij, de rechtsche of katho lieke partij, om den liberalen candi- daat voor een minister-zetel te aan vaarden. De voorgedragene is mr. George Schommer, rechter in de Luxemburg- sclie arrondissementsrechtbank, van wien beweerd wordt, dat hij vrijmet selaar, en deswege voor de Luxem- burgscltc katholieke kamerleden on aanvaardbaar zou zijn. De liberale partij wijst de soc.-dem. partij op de mogelijke ernstige gevol gen van het handhaven dezer onaan vaardbaarheidsverklaring, welke zij in strijd acht met de grondwettige ge wetensvrijheid. Het voortbestaan der drie-parijen regeering wordt daardoor ernstig in gevaar gebracht. DE SPAANSCHE BURGER OORLOG. Op twee punten ten Noorden van Teruel, ten Westen van de lijn Teruel- Saragossa, hebben de republikeinsche troepen verrassende aan vallen op de nationalistische stellingen ondernomen, teneinde den druk op de bedreigde stad te doen afnemen. Bij Singra, op 40 K.M. ten Noorden van Teruel, en bij Belchite, ten Zuiden van Saragossa, hebben zij getracht door de linies der nationalisten heen te dringen en de verbinding met de rechtsche troepen bij Teruel te ver breken. Van republikeinsche zijde wordt melding gemaakt van successen, die bij deze aanvallen zijn behaald, doch de nationalisten verklaren, dat hun troepen konden standhouden en de aanvallers hebben teruggeworpen. DE STRIJD IN HET OOSTEN. De strijd om het bezit van den berg Takoe, welke Woehoe beheerscht, duurt nog voort. Tien Japansche oor logsschepen in de Jangtoe hebben meer dan duizend granaten afgevuurd op de Chineesche stellingen. Het Japansche garnizoen te Woehoe is met tiendui zend man versterkt. In een Chineesch communiqué wordt gezegd, dat de Japansche troepen te Tsjoe Foe, de geboorteplaats van Con- fusius, door de flankbeweging van de Chineezen gevaar loopen. De Japansche woordvoerder heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen die aan beide zijden van den Tientsin- Poekau spoorweg oprukken nog steeds 51 mijl van elkaar verwijderd zijn. Dit zou erop wijzen, dat de Japansche troe pen in ongeveer veertien dagen geen vorderingen hebben gemaakt. HET KOLONIAAL PROBLEEM. Het Fransche koloniale instituut heeft een beroep gericht tot alle leven de krachten der natie, om door heel het land een energieke actie in te zetten, ten einde zoowel de massa als de elite te doordringen ,,van de absolute waar heid, dat toegeven aan de koloniale eischen van Duitschland gelijk staat met aan dat land de meest verschrikke lijke wapens te verschaffen". De oproep is onderteekend door ge neraal Gouraud, Henry Bérenger, ad miraal Lacaze, George Rivollet en Al- In het document heet het o.a.: Men is er niet genoeg van doordrongen, dat herstel van Duitschlands gezag over de gebieden, welke het opeischt, wel verre van de handhaving van den vrede te vergemakkelijken, juist doordat men het Reich nieuwe militaire, marine- en lucht-bases zou verschaffen, een nieu we bedreiging zou scheppen voor den vrede. De openbare meening moet worden ingelicht ten aanzien van die essenti- eele elementen van het verschrikkelijk probleem, dat thans gesteld wordt. Het is niet slechts een probleem van kolo niaal belang, van zijn oplossing hangt de nationale veiligheid, ja zelfs de vei ligheid der wereld, af. Hernieuwde actie voor versch brood. Naar »De Tel.» verneemt zullen over enkele dagen de verdere plan nen van het comité van actie voor versch brood aan het ontbijt, waar van de oudminister dr. P. E. Post. huma voorzitter is, bekend worden gemaakt. Dit comité is namelijk van oordeel, dat wel is waar met de aan hotels verleende faciliteiten een belangrijke stap in de goede richting is gedaan faciliteiten, die den hoteldirecties uitermate te stade zijn gekomen doeh dat in dusdanig resultaat niet mag worden berust. Gelijk ook her haaldelijk in deze kolommen werd betoogd, moet het geheele Neder- landsche publiek van een maatregel kunnen profiteeren, die vrijwel over al elders in Europa volmaakt nor maal wordt geacht En het enkele feit, dat ter gelegenheid van den komenden nationalen feestdag versch brood vroeger zal mogen worden afgeleverd, bewijst zonneklaar, dat de overheid die beschikbaarstelling aanmerkt alseen bijzondere attractie. Zij heeft die attractie trouwens eveneens mogelijk gemaakt ter ge legenheid van eenige vroegere feest dagen. Binnenkort proefuitzendingen van Televisie. Aangaande de televisie merkt minister de Wilde in zijn Memorie aan de Eerste Kamer op, dat de betreffende commissie juist dezer dagen aan hem voorstellen heeft gedaan oin met de instanties, die daarvoor volgens de wettelijke re gelingen zijn aangewezen, t.w. de omroepvereenigingen en de N. V Nederlandsche Omroep—Zender Maatschappij (Nozema), die de or ganisatie van experimenteele televi sie-uitzendingen voor te bereiden. De omroeporganisaties hebben er prijs op gesteld reeds gedurende de periode van het experiment met de verzorging der programma's te worden belast en in de hieruit voort vloeiende kosten zelf te voorzien. De bedoeling van het experiment is om aan de televisie-commissie de gelegenheid te bieuen onder ineer 't vraagstuk van de financieering van mogelijke regelmatige televisie uitzendingen onder de oogen te zien en haar htt noodige materiaal te verschaffen om met kennis van zaken de vraag te beoordeelen, welke geldmiddelen in de toekomst eventueel benoodigd zullen zijn en op welke wijze daarin waren te voorzien. Een millioen Radio luisteraars. Op 31 December j.l. waren volgens de voorschriften op de postkantoren aangegeven 695.897 radio-ontvang toestellen. Het aantal aangeslotenen op de radiodistributie bedroeg op dien datum 375.972. K. N. A. C. heeft bezwaar tegen ambtenaren in burger. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Ciub heeft zich met een adres tot den minister van Justitie gewend, ten einde de aandacht te vestigen op een bericht waarin is vermeld, dat twee personen op den straatweg bij Birkhoven verscheidene antomo- bilisten hebben doen stoppen, daar bij gebruikmakend van de zooge naamde «claque», het kenteeken van de met de controle op de naleving der motorrijtuigenbelastingwet be laste ambtenaren. De orastannigheid, dat dit soort oplichting gemakkelijk kan plaats vinden, wordt veroorzaakt door de wijze waarop de officieele controle geschiedt, namelijk door ambtenaren in burgerkleeding, alleen voorzien van een z.g. «claque», waarmede zij een stopteeken geven. Door bijstand van in nniform gekleede manschappen der rijks politie kan misbruik vrijwel onmo gelijk worden geacht, De toepassing van de vestigings wet op het slagersbedrijf. Thans zijn de vestigingseischen voor het slagersbedrijf ingevolge de Vestigingswet kleinbedrijf in het Staatsblad verschenen. In het desbetreffende Kon. besluit dat aangehaald kan worden als Vestigingsbesluit slagersbedrijven 1938, wordt onder de uitoefening van het slagersbedrijf verstaanhet in voorraad hebben anders dan voor eigen gebruik, het voor aflevering aan het publiek geschikt maken of het aan het publiek verkoopen van versch, gekoeld of bevroren vleesch; dit geldt niet ten aanzien van vleesch van in nood gedoode slachtdieren, mits de aanleiding tot het in nood dooden te goeder trouw is ontstaan Wat de vestigingseischen zelf be treft, de minimum eischen van credietwaardigheid zijn de volgende: Men moet beschikken over voldoen de geldmiddelen om de inrichting waarin men zijn bedrijf uitoefent gedurende een jaar te kunnen ex- ploiteeren; een en ander zal beoor deeld worden naar de plaatselijke omstandigheden. Bovendien zal men de installatiekosten tenminste voor de helft contant moeten kunnen betalen. Indien het bedrijfskapitaal uit geleend geld bestaat moet men een bewijs over kunnen leggen dat dit niet binnen twee iaar opeisch- baar zal zijn. Het voldoen aan minimumeischen betreffende handelskennis kan blij ken uit het bezit van een midden standsdiploma algemeene handels kennis. Eenzelfde regeling is getroffen ten aanzhn van de eischen van vak. bekwaamheid; volgens het Kon. besluit kan voldoende zijn het eind diploma van de slagersvakschool te Utrecht, of een nader door den minister aan te wijzen diploma, of een verklaring van den minister. Bekwaamheid in het volledig slachten van rund en kalf, van varkens en van slachtpaarden zal eerst 1 Januari 1940 in de eischen van vakbekwaamheid worden op genomen. ACCIJNSVERLAGING BIER EN GEDISTILLEERD. In zijn memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer deelt de minister van Financiën mede, dat het nemen van een beslissing door de regeering om trent het vraagstuk van verlaging van de accijnzen op gedistilleerd en bier thans spoedig kan worden tegemoet gezien. GEEN HERNIEUWDE KOFFIE- HEFFING. In de Memorie van Antwoord aan de eerste Kamer inzake de begrooting van Financiën deelt minister De Wilde mede, dat hij van oordeel is, dat tot 'n hernieuwde koffieheffing, in welken vorm dan ook, niet dan in zeer dringende omstandigheden moet worden overgagaan, omstandigheden, welke, naar hij meent, op dit oogen- blik nog niet aanwezig zijn. Het denkbeeld, een radiobelasting te heffen ten behoeve van de algemeene middelen, is eenige jaren geleden, na grondig onderzoek door de regeering verworpen. Nieuwe gezichtspunten, die tot een andere beslissing zouden kunnen leiden, heeft de minister se dertdien niet ontdekt. Voor zooveel noodig, wordt opge merkt, dat radio-ontvangtoestellen, als deel uitmakende van de stoffeering van een perceel, aan de personeele be lasting naar den grondslag „mobi lair" zijn onderworpen. GEEN HERZIENING VAN HET BELASTINGSTELSEL. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Financiën erkent de minister, dat onder drang der omstandigheden, de opcenten op bepaalde belastingen tot een bedenkelijke hoogte zijn opge voerd. Het tijdstip om een ingrijpende her ziening van 't tegenwoordige belas tingstelsel ter hand te nemen, acht de minister nog niet gekomen. Hiertoe zal eerst kunnen worden overgegaan, wanneer de toestand van 's Rijks financiën een verlichting van lasten gedoogt. Intusschen is hij wel bereid na te gaan, of het thans vi- geerend belastingstelsel wellicht op eenige concrete onderdeelen zoodanig zou kunnen worden gewijzigd, dat de economisch vaak ongewenschte en „anti-sociale" werking er van, zou kunnen worden opgeheven of althans verminderd. INDIë KRIJGT EEN LUCHT VAARTFONDS. De geldtoezeggingen voor een te stichten luchtvaartfonds, voor de op leiding van reserve-vliegers, zijn van dien aard, dat de totstandkoming thans verzekerd is. De Kon. Ned.-Indische Vereeniging voor Luchtvaart is, naar de „Tel." verneemt, in Juli 1937 bijeengekomen, ten einde maatregelen te beramen, om de sportvliegerij in Ned.-Indië met terdaad meer leven in te blazen. Bij de opening van het nieuwe vliegveld te Singapore was gebleken, dat men aan den Overwal over een zeer belangrijke vloot van sportvliegtuigen de be- en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. schikking heeft, terwijl het aantal sportvliegtuigen in Ned.-Indië op de vingers te tellen is. Nu beheert de zoojuist genoemde vereeniging een „nationaal luchtvaart- fonds". Doch eigenlijk bestaat dit meer in naam, dan in klinkende munt. Het heeft slechts de beschikking over eenige honderden gulden. Nu zoowel Oorlog als Marine grootere be langstelling toont voor de sportvlie gerij, achtte men den tijd gekomen, om het fonds op krachtige wijze te versterken, ten einde tot daadwerke lijke resultaten te komen. Doodelijke val Gistermorgen was een 51-jarige huizenopzichter in een woning in de Marnixstraat te Amsterdam bezig met het aanleggen van een electri. sche leiding De man stond daartoe op een keukentrap. Op een gegeven moment verloor de man zijn even wicht en viel, waarbij hij met zijn hoofd op het steenen trapportaal terecht kwam. Het slachtoffer is met een ernstige hoofdwonde naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij korten tijd na aankomst is over leden, Een onbetrouwbare dokters assistente. Een 23 jarige doktersassistente heeft eenigen tijd geleden, toen zij bij een Amsterdamschen medicus in dienst was, goedeien op naam van haar werkgever besteld en wan. neer deze aan huis werden bezorgd, deze in ontvangst genomen en de kwitanties teruggezonden. Zoo heb ben vele winkeliers hun goederen afgeleverd of de »verpleegster« mee gegeven in goed vertrouwen op de credietwaardigheid van den dokter. Verder plaatste het meisje valsche handteekeningen onder de girore keningen op naam van den medicus en stak het geld in haar zak. Zoo heeft zij zich vele kleinere bedragen en goederen weten toe te eigenen en toen haar na eenigen tijd den grond onder de voeten te beet werd, verliet zij haar betrekking en nam dienst als huishoudster bij een familie te Santpoort. Thans is de oplichtster door de Amsterdamsche politie aangehouden en opgesloten. Ernstig verkeersongeluk te Amersfoort. Te Amersfoort is op den Dooden- weg nabij Oud-Leusden de32 jarige wielrijder S. aangereden door den auto van den heer G. uit Veenen- daal. G. wilde een anderen wielrij der, die links van den weg reed, juist in een scherpe bocht ontwij ken, maar daarbij zag hij den eerst- genoemden fietser niet. Ernstig ge wond is S. naar het Ziekenhuis de Lichtenberg vervoerd. Onder een dieseltrein geraakt. Op een onbewaakten overweg achter de bosschen van het Philips- de Jong wandelpark is gisteravond een bejaarde man, die blijkbaar den dieseltrein niet heeft hooren naderen gegrepen en in stukken gereden. De bestuurder van den dieseltrein, die eerst op het laatste oogenblik den man zag staan, had een aan- rijding ondanks krachtig remmen niet meer kunnen voorkomen. De trein had eenige minuten vertraging. De politie, die na eenigen tijd ter plaatse was, heeft het lijk in beslag genomen en naar het hoofdbureau overgebracht.* Met veel moeite slaagde zij er in het te indentifi- ceeren als van den 59-jarigen café houder A. J. uit de Waalstraat onder voormalig Acht. De man was weduwnaar. Ongeluk op een overweg te Edel Vanmorgen omstreeks half negen had de heer A. Renssen, propa gandist van de NCRV'wonend te Bennekom, het ongeluk op den overweg bij het station Ede S S. onder een met steenen beladen aanhangwagen van een vrachtauto, die hij na het ophalen van de neergelaten hoornen wilde passeeren te geraken. Zijn linkerbeen werd verbrijzeld. Per ziekenauto is hij naar het diaconessenhu's te Arnhem vervoerd. Daar het ongeluk juist op de spoorlijn UtrechtArnhem plaats had, had de sneltrein uit Utrecht 15 minuten vertraging. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafseheiding on voldoende Is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen 7.ich gassen in Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meesle laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforc -e-de stoelgang neemt de oorzaak niet weg. ..laar CARTER'S I.T VERPILLETJES zullen zorgen voor dc vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de ga! te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpillctjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van /U.75.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8