Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. FEESTLIED. FEESTZANG. Wat de dieren in 't bos aan het Prinsesje brachten. een der officieren grijpen naar de tele foon. Het is jhr. Dedel. Zijn stem, beheerscht als altijd, heeft toch een bijzondere trilling toen hij zei- de: Thans kan ik u mededeelen, dat een prinses geboren is". ,,Een prinses", wordt in de A.N.P.- kamer herhaald. Nauwelijks is dit telefoongesprek af- geloopen, of het bericht: ,,Een prinses geboren, aandacht militaire autoritei ten: 51 schoten", wordt op de telex ge dicteerd en onmiddellijk daarna door gezonden op het A.N.P.-net naar de dagbladen, naar de omroepvereenigin- gen, en in slechts enkele seconden we ten de geheele wereld van Oost tot West, in Europa en de Nederlandsche gebiedsdeelen over zee, dat onze Prin ses Juliana het leven heeft geschonken aan een dochter. De telex heeft zijn werk gedaan en het is, of er een abrupt einde is geko men aan de spanning, welke latent zoo veel weken in de A.N.P.-kamer heeft geheerscht en welke in de laatste uren tot de hoogste spantoppen was opge voerd. Voor het paleis. Het is tien minuten voor tienen. De Amsterdamsche straatweg ligt stil in den regenachtigen morgen. Oogen- schijnlijk is er niets bijzonders. Doch dan komen van alle kanten fotografen, op de fiets en met auto's. Zij posteeren zich voor het paleishek, waar zij nu reeds zoo vele dagen hebben gestaan, doch thans staan zij er met een zeker heid, dat er werkelijk een einde zal ko men aan den vruchteloozen wachttijd, want de telex van het A.N.P. heeft hen gewaarschuwd op hun hoede te zijn. Dan plotseling, het is vijf minuten voor tienen, springt ineens het blijde bericht op de wachtenden aan: „Een prinses". Deze roep veroorzaakt een levensge vaarlijk moment op den straatweg. In alle richtingen stuiven auto's en motor fietsen weg. Prins Aschwin in Soestdijk gearriveerd. Maandagmorgen om kwart voor 10 is de broeder van Prins Bernhard, prins Aschwin, per auto uit Duitschland in Soestdijk aangekomen. Prins Berhard begroette zijn broeder op het bordes van het paleis. Wijze: Bondslied van de Leerbewerkers uil Waalwijk en Besoyen 15 Mei 1909. Idem Typografenbond. 1. Laat vlag en wimpel zwaaien, zwieren En heft een vreugd'-en danklied aan; Vervuld, verhoord zijn hoop en bede, 't Oranjehuis blijft voortbestaan. Bimbamt nu klokken, schalt, bazuinen, Dreunt, vreugdeschoten, ver in 't rond. En roept 't Prinsesje ons geboren, Het welkom toe op Nêêrlands grond. 2. Wanneer na langen, bangen winter Een frissche loot den stam ontspruit, Doel blijde hoop den boezem zwellen, Geestdriftig galmen wij het uit: „Goddank, de stam is niet gestorven, „Hij groeit en bloeit in lentelucht, „Zij 'n zomer, herfstgetij gekomen, „Is ook gerijpt zijn ed'le vrucht!" (Wjjze: Al is ons prinsesje nog zoo klein). 1. 3. Almachtige, die zon en regen, Den wasdom schenkt aan bloem en plant, Bedauw die loot met Uwen zegen En richt ze met Uw vaderhand. Opdat ze prijkend als een ceder, Met fieren stam en trotse kroon, Belofte zij van heil en vrede, Van luister voor d'Oranjetroon. A. C. v. d. H. Zingt, knapen, meisjes saam in koor! Uw lied dring' tot de heemlen door, Het brenge hulde, dank aan Hem, Die hoorde onze stem. En in Zijn liefde eind'loos groot, Oranje een Prinsesje bood, Dat naar den wensch van groot en klein, Eens koningin zal zijn. 2. O welk geluk voor Nederland, Dat aan zoo teed're moederhand, Een telg op wie inen hoopt en bouwt, Zoo goed is toevertrouwd; Dat ook een vader groot van moed. Van heldenstam en edel bloed, Als wachter aan haar zijde staat, Haar steunt met raad en daad. 3. Is eind'lijk dan de tijd eens daar, (God geef 't zij eerst na vele jaar) Dat Moeder zegt: „Aanvaard mijn kind, De teugels van 't bewind", Dan stijgt zich zelf bewust van kracht, Een fiere telg van 't „Oud Geslacht", Getooid met Schepter en met Kroon Op ons' Oranjetroon. A. C. v. d. H. VOOR DE JEUGD. Eddie eekhoorn zat in een hoge denneboom en keek met z'n scherpe kraaloogjes naar de lange schoorsteen in de verte; want die moesten hij en zijn vrouw Ella om de beurt in de ga ten houden, zo hadden de andere bos- dieren besloten. De schoorsteen be hoorde bij de zuivelfabriek van het dorp, en wanneer in het verre paleis het kindje was geboren waar héél het land zo naar verlangde, dan zou de fabrieksfluit wel vijf minuten achter el kaar in werking worden gesteld, zodat alle mensen het blijde feit direct wis ten. Als de wind deze kant uit was dan kon men het ook in het bos wel horen en anders zou het toch te zien zijn aan de ontsnappende stoom. Daarom zat een der eekhoorns trouw op wacht en als het zover was zouden ze springend van de ene boomkruin in de andere in een wip op de plek zijn waar de die ren vergaderden. Dat was besloten na lang en veel ge praat, want een bijeenkomst van het dierenvolk is geen kleinigheid! Alle beesten knorden en mekkerden en tjilp ten door elkaar en ze zouden nooit tot een eind gekomen zijn als het grote edelhert niet met z'n hoef zolang op een boomstronk had geklopt, dat allen ver schrikt zwegen. Toen was het hert met een opgetreden als voorzitter en die rol was hem toevertrouwd. Hij had keurig uiteengezet wat er in de men senwereld zou gaan gebeuren en daar na gevraagd of de dieren mee wilden doen aan een gemeenschappelijk ge schenk. Dat wilden ze allemaal, want ze ken den als bewoners van het Veluwebos immers de prinses heel goed, ze had den haar vaak zien wandelen of rijden 's zomers, als zij op het Loo woonde. En omdat ze wisten, dat de prinses zo heel blij zou zijn met haar klein piin- sesje, wilden ze tonen dat het ook bij de dieren feest zou zijn. Dus: een cadeau. Maar wat? Het was winter; véél hadden de dieren zelf niet. De eekhoorn had in de herfst beukennootjes verzameld en gul bood hij aan er de mooiste uit te zoeken; maar wat heeft een klein kindje daar nu aan? „Een lekkere kool", zei Hans je Haas. „Wat worteltjes meende Koos Konijn. Van alles werd opge somd; maar lekkere hapjes voor dieren zijn voor mensenkinderen toch niet ge schikt. De beesten werden er verdrie tig van; zouden ze nu niets kunnen be denken? Toen kwam het hert op een goed idee. „We moeten de hulp inroepen van de mensen, anders wordt het niets. Boer Berend, die aan de rand van 't bos woont, die zal ons helpen. Weet jullie hoe? We zullen hem aanbieden nuttig werk voor hem te doen. De vo gels zullen de schadelijke insecten uit z'n moestuin vangen en verder belo ven we allemaal van zijn gewas af te blijven. Het haasje zal niet van zijn kool snoepen, de spreeuwen blijven weg uit de boomgaard en niemand eet van z'n graan en het voer van de kippen. Als ruil vragen we een kalfje." „Een kalfje?" riepen de beesten ver baasd. „En dan?" „Dan wordt dat ons eigendom. We zorgen er goed voor en als het een mooie, flinke koe is geworden, dan stu ren we haar naar het paleis met het verzoek of ze de koe mag worden van het prinsesje. Want eerst is het kindje nog zo héél klein en het heeft geen en kel geschenk nodig. Maar later, als het een beetje groter geworden is, moet het lekkere melk drinken en pap eten, en dan zal blijken dat we een goede keus hebben gedaan." Zo besloten de dieren met algemene stemmen en nu de eekhoorns het be richt hebben overgebracht, dat het hele land met blijdschap heeft vervuld, vie ren ze in hun bos een vrolijk feest. Want Boer Berend heeft het goed ge vonden en het kalfje is nu hun kame raadje tot de tijd is aangebroken, dat het namens alle dieren naar het paleis zal vertrekken. Agnès E. C. Langerhorst. UITGEVERIJ HERDER MET DEN ONDERGANG BEDREIGD? Het Zwitsersche dagblad „Vater- land" weet te berichten, dat de beken de uitgeversmaatschappij der firma Herder, die o.m. de groote Duitsche Encyclopadie uitgaf in den laatsten tijd allerlei moeilijkheden in den wea ge- Deze firma wordt zoodanig door de regeering belast met allerlei verplichte uitgaven dat dit tenslotte de ondergang van de zelfstandigheid van deze eens zoo bloeiende uitgeversmaatschappij moet beteekenen. De nieuwste schadepost bestaat hier in dat de eerste vijf deelen van de En- meer verkocht m.ogen worden. Al deze vijf deelen moeten eerst in nationalen geest omgewerkt worden. EERSTE LUSTRUM DER NAZI-REGEERING. Het was Zondag de dag dat het ge heele Duitsche volk het eerste lustrum vierde der regeering van Adolf Hitler. Overal in het rijk wapperden de vlag gen van de huizen. Des morgens heeft dr. Goebbels een radiorede uitgespro ken tot de jeugd, waarin hij een terug blik wierp op den strijd om de macht door de N. S. D. A. P. voordat zij aan het bewind kwam. Duizenden bevonden zich op den Wilhelmsplatz en verlangden in spreekkoren Hitier te zien. Deze ver scheen ten slotte op het balcon en kreeg een ovatie in ontvangst te nemen, om later nog eens te verschijnen vergezeld van dr. Goebbels. In zijn werkkamer in de Rijkskanse larij ontving Hitier de dragers van den door hem gestichten nationalen prijs voor kunsten en wetenschappen. Met woorden van dank en erkentelijkheid voor hun verrichtingen, overhandigde Hitier de aan den prijs verbonden gou den versierselen en de oorkonde aan mevrouw Troost, weduwe van profes sor Troost, alsmede aan Alfred Rosen berg, dr. Filchner, professof Bier en professor Sauerbruch. DE SPAANSCHE BURGER OORLOG. Aan het front van Teruel beginnen de herhaaldelijke aanvallen der repu blikeinen steeds meer het karakter van een grooten veldslag te krijgen. De inzet van dezen strijd is de weg van Teruel naar Saragossa. Beide le gers beschikken over een troepen macht van circa 70.000 man en een groot aantal reserves. Honderden vliegtuigen staan achter het front ge reed om de operaties der troepen te steunen. Volgens berichten, die te Barcelona de ronde doen, zouden de republikei nen er gisteren reeds in geslaagd zijn, een gedeelte van den weg naar Sara gossa te bezetten. Volgens dit United- Press-bericht, dat evenwel nog niet bevestigd is, zouden 40.000 nationa listen van het witte leger afgesneden zijn. Het ministerie van Defensie te Bar celona meldt slechts, dat de republi keinen in den sector van Celadas in den aanval zijn. Over het verloop van den strijd wordt evenwel niets naders medegedeeld. Wel staat vast, dat er gisteren fel gevochten is; de roode vliegtuigen hebben voortdurend den straatweg naar Sarragossa gebombar deerd en circa 30.000 kilo bommen op de centra der nationalisten laten val- DE TAALSTRIJD IN BELGIë. De verklaring, in de afgeloopen week door den minister van binnen- landsche zaken, mr. Dierckx, voor den Senaat afgelegd, volgens welke de ad ministratieve taalwet van 1932, door hem geïnterpreteerd wordt in dien zin dat alle olficieele berichten en mede- deelingen, in het Vlaamsche land, tweetalig mogen zijn, zoodat het een taligheidsbeginsel alleen voor het Wa lenland zou gelden, heeft in diverse Vlaamsche gezinde kringen heel wat ontstemming teweeggebracht. Van deze ontstemming hebben ver schillende couranten en ook de Katho lieke Vlaamsche Landsbond uiting ge geven. Thans heeft de berucht gewor den Raad der Daad een open brief ge zonden aan minister Dierckx, waarin o.m. wordt gezegd, dat „letter en geest van de wet het eentaligheisbeginsel huldigen in de beide landsdeelen, met uitzondering van de Brusselsche ag glomeratie en het taaigrensgebied" en dat de Raad der Daad, die het ge heele jonge, levende Vlaanderen met kwast en verfpot te wapen roept, dit nesnoods met de regeering zal weten uit te vechten. ZWITSERSCH STREVEN NAAR ALGEHEELE NEUTRALITEIT. Te Genève is 'n belangrijke bespre king gehouden tusschen Delhos, Eden en Motta aan een door Avenol aan deze drie ministers aangeboden maal tijd over de Zwitsersche neutraliteit. Engeland en Frankrijk schijnen wel bereid te zijn tot een uitbreiding van de verklaring van den volkenbonds raad van 13 Februari 1920 over de Zwitsersche neutraliteit, in dien zin, dat Zwitserland voortaan in plaats van een gedifferentieerde neutraliteit zijn volstrekte neutraliteit zal terugkrijgen en toch lid van den volkenbond zal kunnen blijven. HITLER'S BEZOEK AAN ROME. ■s« Thans is van Rome uil officieel be vestigd, dat de Paus ongeveer een week voordat Hitier te Rome komt, zich naar Castel Gandolfo zal hegeven. Daardoor zijn alle protocolarische zor gen, welke aan het bezoek van Hitier verbonden wraren, met één slag ver dwenen. 1 evens is het nu overbodig geworden om zich nog verder bezig te houden met de beschouwingen over een toenadering tusschen de Duitsche regeering en de Katholieke kerk, waarvan Hitler's vermeend be zoek hij den Paus het uitgangspunt zou wezen. I)E STRIJD IN HET OOSTEN. Van Japansche zijde wordt een suc ces der Chineezen bij Tsining tegen gesproken. Volgens Domei zouden 300 Chineesche troepen een poging heb ben gedaan om de stad, die het eind punt is van een zijtak van den Tien- sin-Poekou-spoorwreg, te hernemen. Zij waren echter door de Japansche strijdkrachten verdreven met achter lating van achttien dooden. De Ja panners achtervolgden den vluchten den vijand. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Ja pansche vliegtuigen in een sneeuw storm gevlogen hebben hoven Fcng- jang, een strategisch punt aan den Tientsin-Poekou-spoorweg in de pro vincie Anhoei. De Chineezen leden zware verliezen. De Japanners zijn bezig met het leg gen van een tijdelijke brug over de Gele rivier. Het werk vordert goed. De Japanners hopen het verkeer op den spoorweg tusschen Tientsin en Tsinan op 11 Februari te kunnen her openen. Uit Sjanghai wordt tenslotte nog gemeld, dat de Japansche troepen heb ben gepoogd de Ming Ivwang over te steken en naar Pengpoe op te rukken, doch de Chineezen beletten hun de ri vier over te steken. Naar verluidt hebben beide partijen zware verliezen geleden. Van Chinee sche zijde wordt medegedeeld, dat on geregelde benden Ihing hebben herno men, waardoor de weg Nangking Hangtsjau is doorgesneden. Uit Kanton wordt gemeld, dat de Chineesche generaal Ji Tsjen-jen, de chef van den staf van het achtste Chi neesche leger, dat een communistisch leger is, te Kanton is aangekomen om daar in opdracht van maarschalk Tsjiang Kai-sjek de massa op te leiden voor het voeren van guerrilla. VERZOEKEN VAN EERSTE KAMER AAN MINISTER GOSELING. Hel zijn de bekende, telkens terug- keerende onderwerpen, die de Eerste Kamer in haar voorloopig verslag over de begrooting van Justitie aan de orde stelt. Verschillende leden waren van oor deel, dat een regeling van het ontslag recht bij arbeidsovereenkomsten, met name voor zooveel betreft den opzeg gingstermijn en de schadeloosstelling, met spoed moet worden vastgesteld. Zulks vooral met het oog op de uit breiding van het jaarlijkscli contin gent van dienstplichtigen en de verlen ging van den eersten oefentijd tot 11 maanden, opdat voorkomen worde dat zij, die bij hun opkomst onder de wa penen een betrekking hebben, na ver vulling van hun dienstplicht werkloos zullen zijn. Eenige leden drongen aan op een be paling, volgens welke voor het uitoefe nen van de advocatuur de Nederland sche nationaliteit zal zijn vereischt, daar het naar hun meening een ver keerde toestand is, wanneer aan vreem delingen wordt toegestaan aandeel te hebben in onze rechtsbedoeling. Van andere zijde vond dit betoog bestrij ding; men zag er geen bezwaar in, aan vreemdelingen toe te staan, te onzent de reehtspractijk uit te oefenen. Boven dien is het aantal vreemdelingen, dat van de bestaande mogelijkheid gebruik maakt, zeer gering. De toenemende baldadigheid van de jeugd boezemt het eerbiedwaardig col lege, dat de Eerste Kamer is, in het bij zonder belang in. Men had vernomen, dat er te Rotterdam een afdeeling van speciale diensten is, die zich in het bij zonder met de baldadigheid van de jeugd bezig houdt. Meermalen worden de overtreders naar het politiebureau gebracht en daar vastgehouden, waar na den ouders wordt verzocht hun kinderen te komen afhalen. Al zullen er wel ouders zijn, die over dit optre den der politie ontevreden zijn, zoo schijnt toch in de meeste gevallen dit middel terdege te helpen. Daarom ver dient het voor elders aanbeveling, al dus een aantal leden. Enkele leden vroegen, of de minis ter bereid is een einde te maken aan de bestaande onzekerheid omtrent het recht van den journalist, zich te ver- schoonen als getuige, als hem wordt gevraagd naar zijn zegsman. Het is een vaste regel in de journalistiek, dat men zijn zegsman in geen geval noemt. Het verschooningsrecht voor den journa list kan en moet wettelijk worden ge regeld, althans voor publicaties, waar bij de zorg voor het algemeen belang de drijfveer is. Zulk een verschoonings recht kan niet worden gemist, wil men de vrije meeningsuiting onverkort 'haven. BELANGENGEMEENSCHAP IN HET LEVENSVERZEKERINGBEDRIJF. Tusschen de Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij, on derlinge maatschappij te Leeuwarden, opgericht 1844, en de Vereeniging van Levensverzekering en Lijfrente „De Groot-Noordhollandsche van 1845" te Amsterdam, is dezer dagen een belan gengemeenschap tot stand gekomen. Beide instellingen behouden haar zelf standigheid. Door wederzijdsche benoeming van commissarissen en bestuursleden, voor zoover de thans geldende statuten zulks nu reeds toelaten en door een in voorbereiding zijnde statutenwijziging, die dit nog verder mogelijk zal maken, zullen bij beide instellingen eenzelfde directorium en eenzelfde college van toezicht gevormd worden. SANEERING BAKKERSBEDRIJF. Naar wij vernemen, zal dezer dagen de ondernemersovereenkomst tot rege ling van het bakkersbedrijf te Amster dam door den minister van Economi sche Zaken algemeen verbindend wor den verklaard. 't Verzoek tot verbindendverklaring van deze overeenkomst is ingediend door een groep van bakkerspatroons, wier gezamenlijke omzet meer dan drie vierde van den totalen broodverkoop in Amsterdam en enkele randgemeen ten bedraagt. Tijdens de behandeling zijn door de vaste commissie van den Economischen Raad uitvoerige verhoo- ren gehouden, waarbij de verschillende groepen van belanghebbenden in de ge legenheid zijn gesteld haar meening tot uiting te brengén. De betreffende overeenkomst houdl in een regeling van het slijtersstelsel, alsmede een aantal bepalingen op het gebied van leverings- en betalings voorwaarden. Als gevolg van de alge meen verbindendverklaring zullen al diegenen, die handelingen verrichten „welke naar haar aard" onder betref fende overeenkomst vallen, verplicht zijn, zich aan haar bepalingen te hou den. MEMORIE VAN ANTWOORD BETREFFENDE DEFENSIE- UITVOERRECHT. In de memorie van antwoord betref fende het Defensie-uitvoerrecht wordt met voldoening geconstateerd, dat vrij algemeen met instemming is toegege ven, dat Indië, evenals Nederland, zich in de eerstvolgende jaren belang- rijke offers moet getroosten om, bin nen het kader van het financieel be reikbare, tot zoo krachtig mogelijke weermacht te land en ter zee te ko men. De bereidheid van den Volksraad tot medewerking effent het pad voor de beraadslagingen over dit onder werp.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2