Hoe de blijde gebeurtenis in Waalwijk omgeving gevierd werd. en ar De Echo van het Zuiden Tweede Blad Hoe Waalwijk op de heugelijke tijding reageerde. Zooals de blijde mare alom in den landeeen stroom van Oranje enthou siasme beeft doen losbarsten, heeft ^ook onze gemeente met groote geestdrift en tegelijk met blijde ont roering het heugelijke nieuws ver nomen. Tegen half tien vernam onze redactie, via een geheim telegrafische mededeeling van het A. N. P. dat de tijding, waarop iedereen reeds zoovele dagen met spanning wachtte, thans elk oogenblik kon worden tegemoet gezien. Hierdoor waren wij, alsmede het hoofd der gemeente, dat wij even eens hadden ingewijd, in de gelegen heid in allerijl maatregelen te nemen om resp. via bulletins en klokken gelui de inwoners van de blijde mare kond te doen. Dank zij de radio kwam het lang verbeidde bericht echter terzelfder tijd ter kennis van tal van ingeze tenen als op ons bureau en terwijl onze bulletins near alle richtingen in onze gemeente werden verspreid en de klokken hun feestelijk gebeier lieten galmen, stroomden in een minimum van tijd honderden men- schen de straat op, ging de blijde mare van mond tot mond. De geheele gemeente was in een ommezien in feesttooi en in feest, stemming. Van nagenoeg alle huizen werd de driekleur uitgestoken, juichende schoolkinderen, die van wege de blijde gebeurtenis aanstonds vrijaf hadden gekregen, spoedden zich in jubelstemming naar huis, waarna zij weer, druk met oranje getooid, de feeststemming in de straten kwamen verhoogen, niet het minst door de geestdriftige wijze waarop zij verschillende vaderland- sche liederen door de straten lieten galmen. Allerwege ontwaardde men niets dan blijde gezichten. Eindelijk was dan de spanning gebroken om plaats le maken voor een blijde ontroering y die allengs overging in een laaiend Oranje-enthousiasme. Van die ware Oranje liefde en bezorgdheid om de dierbare panden die wij bezitten in onze beide laatste Oranje telgen getuigden de vele tele fonische en mondelinge informaties aan ons bureau of wij ook omtrent den gezondheidstoestand vanmoeder en kind geen nadere mededeelingen hadden ontvangen. Voor velen was het dan ook een nieuwe blijde tijding dat wij omstreeks het middaguur konden berichten dat beider toestand zeer bevredigend was. Waren het aanvankelijk vooral de winkeliers waar speldjes met ooievaars, oranje strikken, mutsen, enz. verkocht werden, die van de eerste uitbarsting der nationale blijdschap profiteerden, spoedig ver schenen ook de dames van de t. b. c. commissie met hun oranje muisjes aan de huizen en wisten goede munt te slaan uit dezen kersverschen Oranje-jubel. Jammer eigenlijk dat dit fel op laaiend enthousiasme, dat ieder recht geaard Nederlander hij het vernemen der blijde tijding bezielde, in onze ge meente zoo weinig gelegenheid vond om zich in een algemeene uitbundige feestviering van de gezamenlijke bur gerij te uiten. Wanneer men de verslagen in de pers leest over het onbeschrijfelijk enthousiasme waarmee de bevolking van steden en dorpen, die zich vooral door deze heugelijke gebeurtenis in ons geliefd Oranjehuis meer dan ooit één voelde het feest hebben gevierd, als men hoort van zooveel duizen den die gehoor hebben gegeven aan den oproep van autoriteiten en comi- té's om gezamenlijk op bepaalde pun ten, in openluchtbijeenkomsten, op tochten, taptoe, enz. bijeen te komen, om uiting te geven aan hun blijdschap en hun verknochtheid aan Oranje, dan kan men bezwaarlijk zeggen dat Waalwijk hierin niet voor andere plaatsen heeft ondergedaan. Afgaande op hetgeen hier, zoowel op den heugelijken geboortedag als op den nationalen feestdag, op het ge bied van gezamenlijke, georganiseerde feestviering is te zien geweest, zou men tot de conclusie kunnen komen dat in onze gemeente die Oranjeliefde, die blijdschap om den nieuwen Oranje-telg niet in zoo sterke mate aanwezig was. Doch wij weten na tuurlijk beter en zeer velen zullen het 'betreurd hebben dat in Waalwijk, waar elke parochie zijn Oranje-ver- eeniging heeft met een centraal comité voor de hoofdleiding in deze blijde nationale gebeurtenis bij uitstek, zoo weinig activiteit heeft getoond en daarmede in de hand heeft gewerkt dat massa's ingezetenen gisteren in de na burige steden aan de feestelijkheden gingen deelnemen en de omgeving niet naar Waalwijk kwam. Wij moeten het dan ook volkomen eens zijn met de inzenders in ons blad, die de feestelijke herdenking niet in overeenstemming achtten met de hooge waarde der gebeurtenis en de traditie ten deze onzer gemeente. Er was vrij wel geen attractie noch voor de inge zetenen, noch voor de vreemdelingen. Nap lei ten heeft geen doel, maar wel meenen we als onze en de volksmee- ning hier eens openlijk te moeten zeg gen dat wij met de viering der natio nale feesten o.i. op den verkeerden weg zijn en centralisatie in één hand dringend noodig is. R.K. HOGERE BURGERSCHOOL. Toen de blijde gebeurtenis door het luiden der klokken bekend werd, zijn de jongens van onze school in het met oranje versierde gymnastieklokaal als volgt door den Directeur, den heer Drs. G. J. de Vries, toegesproken: De klokken luiden, er is feeststem ming in de lucht, de lang-verwachte en vurig verhoopte blijde gebeurtenis heeft plaats gehad: er is een Konings kind geboren. Lorsque l'enfant paraït, le cercle de familie applaudit a grands cris, zong Victor Hugo. .Wanneer het kindje binnenkomt, juicht heel het huis gezin'. Een geboorte is d e blijde ge beurtenis bij uitstek, dit geldt voor elke familie, hoe nederig de maatschappe lijke positie ook moge zijn. Hoe groter de familie, des te meer wordt er ge juicht en gejubeld. Het Nederlandsche volk als een groot gezin, viert thans feest, omdat onze al te kleine Koninklijke familie een nieuwe telg heeft ontvangen, welke, naar wij hopen, de eersteling zal zijn van een volgende en talrijker generatie in ons aloude Oranje-vorstenhuis. Wij verheugen ons, omdat er vreug de is in de Koninklijke familie, evenals wij getreurd hebben bij de dood van Koningin Emma en Prins Hendrik. Wij leven en voelen mede met het wel en wee van ons Vorstenhuis. Ook nu. Is de vreugde op dit enkel ogenblik een uiting van blijheid over de geboorte van een Koningskind, hoe begrijpelijk en prijzenswaardig zulk een feestvie ring zou zijn? Neen, wij moeten er ons goed van doordringen, dat deze blijde geboorte een staatkundige gebeurtenis is van onberekenbare betekenis, welke des te beter kan worden gewaardeerd, wanneer men meer heeft nagedacht over onze vaderlandsche geschiedenis. Naar menschelijke berekening, kan Ne derland nog vele jaren, misschien eeu wen, verzekerd blijven van die vastheid van regeringsvorm, welke in het ver leden gebleken is te zijn een staatkun dige band, welke alle Nederlanders te zamen houdt, een burcht voor onze staatkundige vrijheid, een plechtanker voor onze nooit genoeg te waardeeren politieke en godsdienstige vrijheid. Ne derland wordt in het buitenland vaak niet zonder naijver terecht be schouwd als een gelukkig eiland, rus tig te midden van de soms beangsti gend-woelende golven van het wereld gebeuren. De tijden, waarin het constitutioneel koningschap werd beschouwd als een ornament, dat men zonder bezwaar of nadeel kon afleggen, zijn voorbij. Heel Nederland is koningsgezind. De mi nisteries mogen wisselen, de Koning of Koningin blijft in zijn of haar waardig heid onaangetast. Daarom kan het ge hele Christelijke volk meestemmen met de verheven, reeds meer dan vijftien eeuwen oude lofzang, welke Zondag in alle Katholieke kerken van ons land zal worden gezongen: Te Deum laudamus, te Dominum confitemur. U. o God, loven wij, U, o Heer, danken wij. Laat die jubelzang tevens zijn een smeekgebed, dat God dit jonge kind voor ons volk moge bewaren, zodat ook de laatste strophe van die lofzang moge worden bewaarheid: In te Domine speravi, non confun- dar in aeternum. Op U, o Heer, heb ik gehoopt, in eeuwigheid zal ik niet beschaamd wor den. Laten wij, om uitdrukking te geven aan onze vreugde, op passende wijze zingen de eerste twee strophen van ons prachtig volkslied, Wilhelmus van Nassouwe. Hierna werd gezamenlijk het Wil helmus gezongen en kregen de jongens twee dagen vrijaf. Het was de Katli. Jonge Midden- standsvereeniging die den avond van de geboorte nog voor eenig vertier zorgde. Voorafgegaan door een groote ver sierde boerenwagen werd een hos- partij door de gemeente gemaakt, ge paard gaande met het zingen van de nationale liederen. Begrijpelijk trok deze Oranje-vreug de veel bekijks. Het gemeentehuis werd belegerd ir.et serpentines, waarna de K.J.M.V.- leden naar de Julianastraat trokken, waar voor de woning van den Edel- Achtb. heer Burgemeester E. C. J. Moonen het Wilhelmus werd gezon gen. I)e burgemeester die buiten ver schenen was, vroeg drie cheers voor het orstelijk Huis welke spontaan werden beaontwoord. Hierna werd de avond verder gezel lig onderling doorgebracht. Een „eigengemaakt" bal, in hotel Verwiel was het slot. ,Op den Nationalen Feestdag werd 's morgens op het raadhuisplein een zanghulde gebracht door de school kinderen, waarbij het volledige ge meentebestuur aanwezig was. Des avonds werd een concert gege ven op het Raadhuisplein door de beide plaatselijke harmoniën, waarbij de Edelachtb. heer burgemeester de volgende toespraak hield: Siadgenooien Wat wij allen een jaar geleden hebben gehoopt, is werkelijkheid geworden. In het Prinselijk Gezin is een kind geboren en dat kind is een prinsesje, dat bij de geboorte den naam heeft gekregen van BEATRIX WILHELMINA ARMGARD Wij allen herinneren ons nog uit de eerste levens jaren van Prinses Juliana, hoe zij het middelpunt was van de belangstelling en aanhankelijkheid van het ge heele Nederlandsche volk hoe dat eenvoudige en natuurlijke prinsesje de sympathie en liefde won van ieder, die haar mocht gadeslaan en hoe zij, grooter geworden, aller harten bleef veroveren door haar goedheid en liefdadigheid. Er is derhalve voor on i reden te over om ons te verheugen over deze geboorte, met zooveel blijde, maar ook bange verwachting door het Nederlandsche volk tegemoet gezien. Deze prinses vormt weder een nieuwe loot aan den Oranje-stam, die den luister daarvan zal verhoogen en hem nieuwe sappen zal doen toestroomen. Laten wij onze dankbaarheid vooral toonen door gevoelens van aanhankelijkheid voor het Huis van Oranje te ontwikkelen in de harten onzer kinderen en dit laatste kunnen wij zeker niet beter bevorderen dan door hen in staat te stellen, de Oranje-hoogtij dagen den laatsten dag van Auguztus, den laatsten dag van April en den laatsten dag van Januari met enthousiasme mede te vieren. Leve Grootmoeder, Moeder en Kind 1 Hierna werd nog het Wilhelmus ge speeld, waarmede de officieele feest viering, die ditmaal wel een zeer sober karakter droeg, besloten werd. In café's en balzalen heerschte nog al wat drukte. DRUNEN. Zooals overal was de tijding hier snel verspreid, waaraan bijdroegen de herauten te paard en de lucht beschermingssirene gemonteerd op de Ford van garage Elshout. Over Drunen voer snel een golf van rood-wit-blauw en oranje, terwijl gedurende de avonden een echte Brabantsche gemoedelijke sfeer heerschte. Op den Nat. feestdag werden de kinderen om half twee getiacteerd op versnaperingen, terwijl voor hen een filmvoorstelling werd vertoond. Burgemeester Mr. R. Th. v. d. Heijden en NotarisSchreurs voerden het woord. Om 3 uur plantte Mevr. v. d. Heijden Perquin een Prinsesse- boom in de Wolfshoek, waar Wet houder Muskens en Raadslid deWijs het woord voerden en Burgemeester Mr. R. v. d. Heijden het slotwoord sprak. De harmonieën onder leiding van hun directeuren Brok en v. Huiten hielden muzikale wandelingendoor de gemeente. GEERTRUIDENBERG. Groot was de vreugde, toen de ge boorte van een Prinses via de radio en klokgelui bekend werd. Alle schoolkin deien trokken vergezeld van ondeiwijzers en onderwijzeressen met oranje vlag getjes zingend door de versierde straten. Voor het gemeentehuis werd een lied gezongen. Het hoofd der R.K. Jongens school, sprak de burgemeester namens de schoolkinderen toe. Burgemeester Bianchi antwoordde hierop en richtte zich vervolgens in welgekozen woorden tot de bevolking. Beschuiten met muisjes werden uitgedeeld. Door het gemeen tebesluur werd een gelukstelegram aan het Koninklijk paar gezonden, de harmo nie Apollo maakte een muzikale rond wandeling door de gemeente, de werk- Ioozen kregen een dag eerder hun steun uitbetaald en tot na het sluitingsuur (l uur 's nachts) heerschte er een on gekende vreugde in de Oude Veste. Ook de nationale feestdag zelf werd enthousiast gevierd. Hij werd ingezet met klokgelui en een muzikale rondwan- de ing van de harmonie Apollo door de gemeente om 8 uur 's morgens. Velen werden uit hun slaap gewekt omdat zij 's nachts zeer laat te bed waren gegaan en uitrustten van hun feestroes. Om half 11 volgde optocht der schoolkinderen door de gemeente, waarna tractatie op de scholen, 's Middags om twee uur plantte hurgemeesler Bianchi een her inneringsboom op het plein van de St. Antoniusschool. Om vijf uur volgde er een grootsche fakkel-en lampionoptocht waarna het vreugdevuur op het maktplein werd ontstoken. Een ontzetlende menigte nam daarna deel aan de polonaise en het openluchtbal op het marktplein waarbij een draaiorgel voor de muzikale opluistering zorg droeg Ook in de cifé's heerschte een groote gezelligheid. De harmonie Apollo trok meerdere malen door de gemeente. Jammer was het dat de sterke wind de versieringen in alle straten der gemeente zoo had vernield. Slechts daar waar men laat op den nationalen feestdag nog versieringen had aangebracht, bleef nog wat gespaard. Laat na sluitingstijd begaven zich de enthousiaste Ora.njevierders te bed om Woensdag zich halfbakken weer van hun dagtaak te kwijten, KAATSHEUVEL. Niet minder spontaan en enthou siast als elders in Kaatsheuvel de blijde gebeurtenis van't Koninklijk Huis gevierd. Mogelijk was onze groote kerk met haar prachtig klokkenstel wel een der eerste, die het feit aankondigde, daar juist in de pastorie op dat moment naar de radio geluisterd werd. In 'n oogen blik was geheel de plaats in opge togen vreugde. Op de scholen trof het al even gelukkig, daar juist tijdens het speelkwartier! je de blijde mare kwam. De schoolprogramma's werden la minute afgewerkt en de tractatie vond bij de kleinen een bijzonder goede ontvangst. Maandagavond waren tot twaalf uur de diverse dansgelegenheden, waar stemming te over was, te klein. Dinsdag werd het feest vervolgd met de teekening van het felicitatie- register, dat in het Gemeentehuis ter teekening lag, waarvan zoowel door vereenigingen als particulieren een druk gebruik gemaakt werd. BurgemeesterMallensnamals hoofd der gemeente daarbij de felicitaties der burgerij in de raadzaal in ont vangst. Met een frissche muzikale wan deling trok een groote menigte om twaalf uur naar het R.K. Sport- en Wandelpark om tegenwoordig te zijn bij de planting van een oranje boom. Na een openingswoord door den Voorzitter der Sportpark-commissie den heer C. Vloemans, sprak de HoogEerw. Deken v. d. Brekel een toepasselijk woord met dank aan God en een gelukwensch aan het Vorstelijk Huis, waarna Zijn Hoog Eerw. de boom plantte en de menigte spontaan, begeleid door de harmo nie Apollo het Wilhelmus zong. Burgemeester Mallens sprak woor. den van verknochtheid aan het Koninklijk Huis, in welks nieuwe telg hij het voortbestaan van het Oranje-geslacht begroetie. Bel Canto's Gemengd Koor zong hierop 'n 4.stemmig «Oranje Leev'» De heer M. van Nieuwstadt sprak als Voorzitter van het Oranjecomité een kort woord, dat gevolgd werd door een marsch van het Kon. Muz. Gez. Euphonia. De heer C. Roestenberg sloot de rij van sprekers eveneens met woor den, waaruit vreugde en dankbaar heid sprak. De harmonie Apollo speelde als laatste een populaire Volksliederen marsch, waarop de heer Vloemans allen dankte voor de medewerking bij de plechtigheid betoond. De m uzikale wandeling werd toen voortgezet door het Oostelijk deel der plaats. Om half zes formeerde zich een lichtstoet, waarvoor eveneens zeer veel belangstelling bestond. Jammer dat de sterke wind oor zaak was, dat vele lichten te vroeg hun licht weigerden. De kleur, die de stoet bij de opstelling had, ging daardoor voor een stuk verloren. De beide muziekkorpsen hielden er echter de stemming danig in. Deze stemming plantte zich over in de verschillende dansgelegenhe den, waar het tot middernacht druk bleef. Kaatsheuvel heeft op eigen plaats prettig gefeest, waartoe de vergun ningen door onze EdelAchtb. Heer Burgemeester verleend, niet weinig hebben bijgedragen, NIEUWKUIJK. Direct na het bekend zijn van het heuglijk feit der geboorte eener Prinses werden hier de klokken geluid. Door de leden van de bur gerwacht werden voor 't Kerkplein saluutschoten gelost. In den na middag werd door de harmonie en tamboers en hoornblazers van de Jonge Wacht met het Oranje- Comité een rondgang door het dorp gemaakt waarna men een begin maakte in alle café's te dansen. Dinsdag op den nationalen feest dag werden de kinderen in de scholen onthaald op chocolade en krentebollen. RAAMSDONKSVEER. Het Oranjefeest is te Raamsdonks- veer schitterend geslaagd. Tegen tien uur Maandagvoormid dag werd de blijde gebeurtenis alhier bekend gemaakt door klokkengelui, waarna proclamatie door herauten met klaroengeschal Van alle hui- zen wapperde direct al de vlaggen. Oranjecomité en buurtcomité's wa ren direct ook in de weer om een en ander voor het feest, versieringen enz. in gereedheid te brengen, des avonds werd door de Kon. Erk. Harmonie »De Eendracht» een mu zikale wandeling gemaakt door het Veer. De nationale feestdag werd aan gevangen om 9 uur met kerkdien sten, om half twaalf werd ten ge meentehuize een spoedeischende raadsvergadering gehouden. De voorzitter Mr. Th. Ileere, loco - burgemeester deed voorlezing van een tweetal telegrammen die aan het Prinselijk Paar en aan H. M. de Koningin werden verzonden. De voorzitter hield daarna een toe spraak tot de leden van den raad, die o.m. sprak als volgtEen groot voorrecht vind ik het, om thans naar aanleiding van dit zoo heuge lijke feit dat er in het oude paleis te Soestdijk een jong leven geboren is, u te mogen toespreken. Indien ooit in onze volkshistorie is geble ken, hoe diep de wortel van liefde voor het Huis van Oranje in het Hollandsch hart is doorgedrongen, dan is het wel thans. Laten wij God dankbaar zijn dat Hij ons na zoovele jaren wederom een Prinses van Oranje geschonken heeft en laten wij tot Hem bidden zoowel wanneer wij te samen zijn in onze kerken, alsook wanneer wij in de eenzaamheid onze knie voor Hem buigen, dat Hij dit Kind dat op het wv. *.'ar91

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5