Gemeenteraad Drunen. ■M oogenblik van millioénen ingeze tenen des Rijks zoowel hier als in Oost en West de gedachten doet gaan naar Soestdijk, moge begiftigen met de schoonste gaven van geest en hart, een Prinse3 van Oranje waardig. Na den middag begonnen de feestelijkheden, die met een Oranje zonnetje werden opgeluisterd. Om twee uur werd een aubade der schoolkinderen gehouden op het Heereplein, waaraan alle kin deren der scholen van het Veer deelnamen. Na het zingen van een paar liederen, werd in optocht het Veer door getrokken. Om drie uur Schoolfeest met tractatie. Om half vijf concert door de R K. Zangvereeniging «Amicilia». Om vijf uur concert door de Chr. Gem, Zangver. «Excelsior». Reide concerten, die op 't Heere plein plaats hadden, werden door een groote menigte bijgewoond. Om zes uur optocht door 't Veer waaraan de verschillende vereeni- gingen van het Veer deelnamen. In den optocht, di3 voorafgegaan werd door de Kon. Erk. Harmonie «De Eendracht, merkten we o.a. op Chr. Meisjesvereeniging, De Jonge Werkman, R.K. Werkliedenbond, P.T.T., R.K Jonge Middenstands hond, Ger. Meisjesvereeniging, Ger. Knapenvereeniging, Chr. Werklie denbond, Chr. Jongelingsvereeniging Chr. Knapenvereeniging, Postdui ven vereeniging, Tooneel vereeniging «Kunst na Arbeid», Zangvereeniging «Excelsior», R.K. Zangvereeniging, R.K. Middenstandsbond, Voetbal- vereeniging «Veersche Boys». Mooie groepen waren er bij. Vier prijzen werden beschikbaar gesteld voor die vereenigingen die de mooiste groepen vertegenwoor. digden. Om 8 uur uitreiking der prijzen. Daarna Concert op de kiosk op het Heereplein door de Kon. Erk. Har monie »de Eendracht«, dat goed geslaagd is en door massa volk werd bijgewoond. De versieringen die door de ver schillende buurt-comité's waren aangebracht in de straten waren schitterend en zijn door velen be wonderd. Raamsdonksveer heeft getoond te kunnen feesten. VRIJHOEVE-CAPELLE. SPRANG. De geboorte van onze prinses werd alhier met zeer veel vreugde ontvangen. Spoedig wapperde van schier alle woningen de nationale driekleur, terwijl op verschillende plaatsen versieringen werden aan gebracht. Des avonds werd in beide kerken een dankuur gehouden. In de Ned Herv. Kerk ging daarin voor Ds- Bousema, die een predikatie hield naar aanleiding van Ps. 118 24 en 25. Na den dienst werden dooi de talrijk opgekomenen staande drie coupletten van het Wilhelmus gezongen. In de Geref. Kerk ging Ds. B. A. van Lummel voor ee gemeente bepaalde bij vers 1 van Spreuken 21. Aan het einde werd staande gezongen Dat 's Heeren zegen op hen daal Zijn gunst met Zion hen bestraal Hij schiep 't heelal, Zijn naam ter eer, Loof, loof nu aller Heeren Heer. Na den dienst werden de eerste twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. De fanfare Sirena maakte des avonds een muzikale rondwande. ling door het dorp, wat begrijpe lijker wijze zeer veel belangstellen den op de been bracht. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden vele vlaggen door den hevigen storm vernield. O.a. waaide de vlag van den gemeente toren. CAPELLE. De blijde gebeurtenis, waarnaar ook in onze gemeente met spanning werd uitgezien, werd ƒ.1. Maandagmor gen met klokgelui bekend gemaakt, waarop oogenblikkelijk van alle wonin gen de vaderlandsche driekleur met 't onafscheidelijke oranje werd gehe- schen. De schoolkinderen werden ge- tracteerd op beschuit met muisjes. 's Avonds maakte het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" gevolgd door honderden een muzikale wandeling naar het gemeentehuis, waar de burge meester de verzamelde belangstellenden toesprak en de plaatselijke zang- en muziekvereenigingen uit de gemeente Sprang-Capelle zich lieten hooren. Er heerschte niettegenstaande het minder aanlokkelijke weder een opgewekte ongedwongen feeststemming. Groot was de vreugde in Sprang- Capelle toen de geboorte van een Prin ses bekend werd. Zoodra het heuglijk nieuws in de gemeente de ronde deed begonnen de klokken der kerktorens en van het Gemeentehuis te luiden. Binnen enkele minuten waaide van ongeveer alle huizen de nationale drie kleur. I)e schoolkinderen kregen vrij af. Des middags werden de kinderen op de verschillende scholen onthaald op koek en beschuit met muisjes en zij loopen juichend langs de straten versierd met Oranje strikken en vlag getjes en roepen de ouderen toe 'n Prinises geboren. Des avonds maakten de fanfare korpsen „Kunst na Arbeid" uit Capelle en „Sirena" uit Vrijhoeve-Capelle een muzikale wandeling door de verschil lende deelen der gemeente naar hel Gemeentehuis te Vrijhoeve-Capelle. In verband met de kerkdiensten echter, werd pas om ruim 8 uur afge marcheerd. De werkende leden der korpsen wa ren extra geladen met Oranje-liefde en muziekanimo. De meesten menschen leggen nog met koortsachtigen haast de laatste hand aan de Oranjeversie ring en de illuminatie. Voor het Gemeentehuis zijn twee groote lichtbollen aangebracht. Tegen acht uur wordt de vroolijke drukte steeds intenzer en groeit de men- schcnmassa aan, niettegenstaande den hevigen storm en regen. Toen de muziekcorpsen aankwa men, eerst „Kunst na Arbeid" uil Ca pelle; even daarna „Sirena" welke van het Oosteinde van Sprang kwam, zag hel voor het gemeentehuis en zoo- ver men kijken kon zwart van de menschen. Door de vroolijke muziek van onze plaatselijke radio-centrale welke zoo als altijd weer present was, werd hel wachten van de menschen in de neer- swiependen regen en de hevige ruk winden verkort. Toen dan ook de muziekcorpsen binnenkwamen, wer den zij met een geweldige spontaniteit ontvangen en was de feestvreugde los geslagen. Door de Chr. Gein. Zangvereenigin- gen „Halleluja" uil Capelle en „Excel sior" uil Sprang en de kinderkoren werden liederen gezongen en na elk nummer ging er een golf van enthou siasme door de menigte. Onze geachte Burgemeester A. Smit sprak hierna door de microfoon, vtolke in de.hal vah het Gemeentehuis was opgesteld de inwoners toe, welke toespraak wij hier laten volgen: Er zijn vele berichten die via de ra dio de wereldruimte binnen enkele se conden doortrillen; de wereldzenders, de radiotelegrafie en telefonie zenden onophoudelijk berichten uit en helaas vele berichten omtrent oorlogen en geruchten van oorlogen: Verwoede gevechten in China, handelsschepen getorpedeerd in de Middel 1. Zee, bloe dige veldslagen in Spanje enz. enz. En nu, temidden van al deze berich ten van onvrede en strijd, van ongun stige verhoudingen tusschen de volke ren onderlingeen bericht van vrede en vreugde, van blijdschap en enthousiasme, want aan ons volk, aan al onze landgenooten in Oost en West- Indië, ja in de geheele wereld is de blijmare verkondigd: Er is een prinses geboren in de Nederlanden; aan den Ouden Oranjestam ontlook een nieuwe loot. De 51 bulderende kanonschoten, de loeiende sirenes, de luidende klokken, jle trompettende herauten, de juichen de kinderstemmen, de wapperende vlaggen, zij allen hebben 't verkon digd: Etui Koningskind is geboren. En zoo gaan ook onze gedachten heen naar dat wiegje in Soestdijk, naar onze geliefde Prinses, die de hoogste vreugde welke een vrouw kan smaken, het moederschap, ondervindt, naar Haar thans weer geheel herstel den Gemaal, vooral ook naar onze Ko ningin, die, nog voor Haar 40-jarig Jubileum, dat we dezen zomer hopen te vieren, Haar Kleinkind mag aan schouwen. In dat wiegje ligt de Hoop en de Liefde der Koninklijke Ouders niet al leen, daar ligt ook de Hoop en de lief de van ons geheele volk, en daaraan denkend gaan onze gedachten zich. vermenigvuldigen. De spanning in de wereld duurt voort, wat de toekomst ons zal bren gen weel niemand, doc^ ook niemand ziet de toekomst vol zonneschijn, in tegendeel, allerwege een bewapenings wedloop en een zich voorbereiden op een nieuwe wereldoorlog. Onder welke omstandigheden, zoo vragen we ons af, zal deze Konink lijke telg opgroeien, zal ons land en zullen onze koloniën buiten dezen wereldbrand blijven. Wij welen het niet. En daarom klimme, naast de dank toon in ons hart aan den Almachti- gen God, de hede op, dat Hij, de Ko ning der Koningen, in gunst en gena de moge neerzien op ons geliefd Vor stenhuis, op dat jonge Prinsesje en Hij geve dat dezelfde Geest, die Haar grooten Voorzaat Willem de Zwijger bezielde, in Haar moge wonen. En laten we ons dan bij vernieu wing voornemen om, welke moeilijke tijden ook onverhoopt mochten komen voor Vorstenhuis en Vaderland, on der alle omstandigheden trouw te staan rondom den Troon der Oranjes en Iaat ons dat voornemen bezege len door, direct nadat ik zal hebben gesproken, gezamenlijk te zingen met begeleiding der muziek ons Oude Wilhelmus. Laten we uit volle borst medezin gen, laat niemand op zijn buurman let ten, of die wel meezingt. In naburige landen zingt men geestdriftig voor een regiem dat pas vijf jaren aan 't be wind is. Laten wij ons dan niet scha men om dit te doen voor een Voi sten huis dat al eeuwen lang aan ons volk verbonden is, want vier eeuwen zien in het Huis van Oranje op U neer. En nu: Leve de jonge Prinses. Leve hel Ouderpaar. Leve de koningin. Op deze kernachtige rede volgde een geweldig applaus en lieten de muziek corpsen zich hooren, liet oude volks lied ingezet, door de mensel enmassa enthousiast meegezongen. Nadat de Burgemeester de verschil lende vereenigingen had dank ge bracht voor hun medewerking en de aanwezigen voor hunne belangstelling, werd met volle muziek de straten in getrokken, door een groote schare ge volgd. Er was vreugde, er was feest en lot Iaat in den avond, ja middernacht gaf de bevolking op ongekende wijze blijk van haar intense blijdschap ove?' de "komst van het jonge Prinsesje. Dinsdagmiddag maakte het fanfare corps „Sirena" nogmaals een muzikale wandeling, thans door de Heistraat, Nieuwstraat en Loonschendijk, wat wederom veel volk op de been bracht. DEN BOSCH. J&c/e Hoe het bij ons was De Isabellakazerne te Den Bosch is groot en telt velesoldatenkamers. Op een daarvan, op de bovenver dieping van een der gebouwen zitten twaalf dienstplichtinge ser geants om een tafel. Aan 't smalle eind van die tafel staat een sergeant theorie te houden." De sergeant is niet jong meer en heeft boven z'n chevron en evenwijdig ermee nog een smalle gouden bies loopen, hetgeen zeggen wil, dat hij sergeant eerste klas is. Als ik in een oogenblik van af wijkende opmerkzaamheid op m'n horloge kijk, constateer ik, dat het kwart voor tienfis. Nog een kwartier dan is ook dit weer afgeloopen. Ik kijk weer in m'n voorschrift, de minuten verglijden. Vaag ben ik nu bewust, dat voor het raam aan de andere zijde van de kamer een paar sergeanten van een andere compagnie zacht met elkaar staan te praten. «Kom jongens, we houden er mee op, klaarmaken voor lichaams oefeningen», hooren we de oude sergeant nog zeggen maar dan een kreet aan de andere zijde: »de vlag, de vlag, ze hijschen de vlag«. Als een wervelwind, zoo vlug, staan we voor de ramen, kijken, duwen, wringen, wissen gehaast de ruiten schoon, dan zien we iets schemeren van rood, wil, blauw, En dan donderend hoera. Wat we doen, we weten het niet. Een kepi keilt omhoog, boeken zeilen door de kamer, ergens op een stroozak ligt een sigaret te branden. Gejuich druist op van beneden. We nemen het over. Hollen of struikelen de trappen af naar buiten. Ha, daar gaan ze, de vlaggen, drie ia getal. Het gezicht van onze forse, wapperende driekleur brengt me tot bezinning. Eerst nu dringt het ten volle tot me door. »Dat alles goed is«, »dat het Oranje boven blijven zal. En de vreugde daar over, doet al het overige bijzaak voor me blijven. We gaan naar de cantine om daar bij een kop koffie den toestand verder te bespreken en de orders voor het verdere gedeelte van den dag af te wachten. Die komen heel gauw los. Half twaalf in paradetenue verzamelen achter bet eigen com pagniegebouw, avondappèl om vier- entwinig uur. Verder dienst als op Zondag. We gaan weer naar onze kamer om ons te verkleeden. Luid en veelstemmig schallen onze vader landsche liederen door het gebouw. Beschouwingen over het tijdstip van de geboorte worden gehouden over het algemeen nog al gunstig. "V- «w Jei^/ve< Af '<C*£££<J, W Dc officieele geboorte-acte van H.K.H. Prinses Beatrix, welke Dinsdagmiddag ten paleize Soestdijk officieel gepasseerd werd. De acte is voorzien van de handteekeningen van Z. K. H. Prins Bernhard; minister-president dr. H. Colijn; jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president va nden Raad van State en jhr. mr. G. C. van Reenen,burgemeester van Baarn. Net de laatste dag van Januari en verder voor den middag Natuurlijk zijn er uitzonderingen, wacht gaat door, eveneens weekdienst. Maar dat is tenslotte persoonlijk. Voor de groote meerderheid zijn twee vrije middagen gewaarborgd. Kwart voor twaalf. Het regiment staat opgesteld rondom de verhoo ging van waaraf onze Regiments commandant zal spreken. De muziek staat ter linkerzijde, de wacht ter rechterzijde. Commando's klinken luid. Trompetten schallen. De Standaard treedt in. Plechtig speelt het korps de eerste regel van het Wilhelmus. Dan treedt de Overste naar voren en leest de officieele berichtgeving voor. Een korte pittige toespraak volgt. Roerloos staat alles en luistert tot aan het einde het driewerf hoera voor de Prinses losbarste uit al die kelen. Losbarsten kan want het is voor allen een veradening zoo algemeen en zoo persoonlijk tevens zich te kunnen uiten. Als het regiment met de Stand aard en de muziek voorop nog voor zijn Commandant gedefileerd heeft, treedt de Standaard uit en kunnen de Compagnieën inrukken. Een ieder ga en sta alwaar hij wil en besteede den dag naar eigen goeddunken. Maar voor mij en voor de meesten naar ik vermoed is het mooiste gedeelte van deze feestweek voorbij. J. H. Maandagavond kwam de gemeente raad in spoedeischende buitengewone vergadering bijeen onder presidium van burgemeester Mr. R. Th. v. d. Heijden. Afwezig waren de heeren H. de Wijs en J. Vughts. Wethouder van Halder deelde mede dat 't lid de Wijs in verband met zijn zakenreis zeker niet tijdig ter vergade ring zou kunnen zijn. Secretaris dhr. M. Veltman. Na de opening der vergadering is dhr. v. d. Wiel aan 't woord. Zeer breedvoerig zet hij uiteen dat de agenda hem pas hedenmiddag even voor de vergadering bereikte. Hij was de meening toegedaan, dat dit in strijd was met de gemeentewet. Verder sprak hij zijn verontwaardi ging uit over het voorkomen van een tweetal punten op de agenda, die niets te maken hadden met de plechtige her denking van de geboorte van een prin ses in 't Koninklijk Huis. De Voorzitter zegt, dat door de ge meente-bode zoo spoedig mogelijk de agenda's zijn bezorgd. Hij kan zich dan ook niet indenken, dat een der leden deze te laat in den namiddag heeft ont vangen. v. d. Wiel blijft echter de meening toegedaan, dat dit wel 't geval is en dient vervolgens een voorstel in om de punten 1 en 3 van de agenda af te voe ren. 't Voorstel vindt geen ondersteuning en kan alzoo niet in stemming gebracht worden. De Voorzitter zegt het jammer te vinden, dat deze raadsvergadering op een dergelijke onaangename wijze moet aanvangen. Aan de orde is: Onderzoek geloofsbrieven en instal latie van het benoemde raadslid M. Vrijhoeven. >*- r iXk-/*i«pws-v Jfe 4*1. /Cef- 9 rrt+*X&Z »-/ vy-,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6