Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m VIRGINIA'S KEUZE D 1 „HOQRD BRABOHD FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Prinses Beatrix* k Ook de socialisten* Senatoren of kwajongens Erg verkouden! ampo deer lucht Je ven op I NUMMER 11. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adrea: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag efl Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Waarlijk, we raken uitgepraat en uitgelezen over de «blijde gebeurte nis®, welke zich aan vorstenhuis en volk heeft voltrokken, maar wit bleef en tot in lengte van dagen moge blijven: dat is het innige ge voel van voldoening en vrede, dat de geboorte van een Oranjetelg ons heeft geschonken. We mogen thans gelooven, dat Oranje en Nederland ook in de toekomst aan elkaar ver bonden zullen blijven. Prinses Beatrix. Wat zoete naam 1 Dat het jonge prinselijk paar heeft willen breken met sleur en traditie om in de benaming van hun kindje bovenal tot uitdrukking te brengen, hoe gelukkig de vader en de moeder zijn, in en door elkaar, het zegt ons duidelijker dan iets anders het zou vermogen te doen, hoe inder daad echte menschenliefde twee jongemenschen met elkaar bond en vereenigd houdt, wieri we, elk voor zich, om hun persoonlijke kwali teiten zoo gaarne alle heil, dat ter wereld mogelijk is, zien toebedeeld. In deze dagen hebben de echte familiezin en de eenvoud, het Vor stenhuis nóg weer inniger met het volk vereend. De grootmoeders, die bij de verlossing waren en bij de verpleging hielpen, de prins-gemaal, die zijn echtgenoote in haar «moei lijke uren« zooals de prins ze aanduidde terzijde heeft gestaan, de trots van den jongen vader over de blauwe oogen, de lengte en het gewicht van zijn kleine meisje, de eenvoud, waarmee hij 't wichtje aan den ambtenaar van den Burg. Stand en de getuigen vertoonde, al die dingen tesamen, hebben de fijnste snaren van het gemoed aller Nederlanders doen trillen en hun jubel op den geboortedag en den daarop volgenden nationalen feest dag als hartekreten bestempeld. De storm heeft de versieringen en onze vlaggen gedeeltelijk ver nield, maar intenser dan ooit gloeit op het oogenblik onze liefde voor Oranje. Het is niet doenlijk om van alle gebeurtenissen ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix verslag te geven, heel 'n wereld heeft in blijdschap met ons meege leefd. De kanonnen hebben gebul derd, de vreugdevuren laaiden fel en kleurig, de beschuiten met muisjes zijn gesmuld, de menigten hebben gehost en gezongen. Met ontroering hebben we geluis terd naar de indrukwekkende ra diorede van minister Colijn, mits gaders voor zoo ver we daartoe in staat waren naar alle andere uitgesproken herdenkings-redevoe- ringen. Gemeenteraden zijn in plech tige zitting bijeengeweest en een speciale bijeenkomst van ons def tigste bestuursorgaau, de Eerste Kamer, is zelfs per radio uitgezon den. Tal van vorsten en regeeringen hebben telegrafisch van hun be langstelling doen blijken de Neder- landsche kolonies in den vreemde hebben gezwommen in een Oranje- bad van vreugde; tienduizenden in den lande hebben gelukstelegram men gezonden aan de koninklijke familie. De instelling van een Prinses Beatrix-fonds is aan een mooie gedachte ontsproten. Terechtzullen vele landgenooten in deze dagen de behoefte gevoelen aan het brengen van een dankoffer voor al het goe de, dat aan Vorstenhuis en volk werd voltrokken Wel nu dan, men doe zulks door een gift over te maken voor het Beatrix fonds (post. rek. 75000, Den Haag), waaruit dan voor individueelen steun kan wor' den geput ingeval door ziekte van kinderen of door kinderrijkheid bijzondere behoefte is ontstaan. De 31e Januari zal worden toe gevoegd aan de kleine serie feest* dagen, welke we mét en door het Oranjehuis vieren. Het is merk waardig, dat ook weer de geboorte van Prinses Beatrix op den laatsten dag van een maand viel, zooals dat mede het geval was met den ge boortedag van H, M. de Koningin en met dien van Prinses Juliana. VERZEKER U BIJ DE De Vara had Maandagmorgen de beschikking over de lange golf van den omroep, waarop zij de blijde tijding prompt doorgaf niet alleen, maar ook het «Wilhelmus» liet spe len. De wethouder van Amsterdam, de heer Boekman S.D.A P.'er, hield daarna een rede, waarin hij de volgende merkwaardige woorden sprak «Ik wensch mij te onthouden van elke persoonsvereering, maar ik aar zel niet als mijn overtuiging uit te spreken, dal de republikeinsche staatsvorm op dit oogenblik voor ons land een achteruitgang zou be- teekenen Gelukkig dit hernieuwd blijk van kentering, dat nog met vele andere zou zijn aan te vullen. Vele socialisten voelen met ons, dat't huidig staats bestel krachtig verankerd ligt in onze monarchie, waartegen de stormen van dezen tijd niets vermogen. Laat dan ook dat deel van ons volk eerlijk en spontaan juichen bij deze en zoovele andere gelegenhe den, die de eenheid en gebonden heid aan Oranje demonstreeren. Wij weten niet of U in Uwe prille jeugdjaren wel eens getuige bent ge weest van een vechtpartijtje onder schooljongens. Waarschijnlijk wel. Dan zult U daarbij ook wel opgemerkt hebben, wat voor zoete woordjes er in zoo'n geval over de lippen der jeug dige deugnieten plegen te komen, waarvan een opstopper dan gewoon lijk het gevolg is. Dikwijls is een dergelijk tafereeltje vermakelijk en men moedigt aan: „Vooruit Piet, sla d'r op, niet bang zijn!" en men denkt daarbij: het zijn van „De Echo van het Zuiden' Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 21) Toen zij Washington-Square hereik- ten, liet Mary Lee haar auto stoppen voor een kaal, groot huis. In vroeger tijden was het de woning van rijke menschen geweest, nu diende het een heterogene massa van huurders tot tehuis. De hal werd slechts schaars verlicht door de electrische toorts van een bronzen ridder op den stijl van de trap. Daarachter zette de trap zich schijnbaar eindeloos in den schemer voort. Virginia huiverde even toen zij om zich heen keek. De hospita, die gebro ken Engelsch sprak, kwam hun den sleutel van hun kamer brengen. De dame heeft een vuur laten aanleggen, deelde ze hun mee. Welke dame? vroeg Virginia. O, ik, verklaarde Mary Lee. Het leek me anders zoo'n ongezellige aan komst voor jullie. Dat is erg lief van je, zei Virgi nia dankbaar. De kamers waren niet kwaad, een groote, ouderwetsche voorkamer en een kleinere er achter, beiden gedeel telijk gemeubileerd en heel helder. Een paar kamerschutten maakten het mogelijk de groote kamer onder te verdeelen. Het zal huiskamer en keuken tegelijk moeten zijn, verklaarde Vir ginia. Rickey krijgt de kleine kamer heelemaal voor zijn gebruik, hij moet rustig kunnen werken. Toen de hospita hen verlaten had, zette Virginia hel kleine mandje, dat zij droeg, op den grond en tilde het deksel op. Het goudkleurige poesje kwam er klagelijk miauwend uitge stapt. Heb je het meegebracht? riep Mary Lee uit. Het is zoo'n schatje, ik kon er niet van scheiden, zei Virginia. Mary Lee nam hem mee uit eten, naar een restaurant op den hoek. Er is een erg leuke sfeer en er komen veel jonge artiesten. Je zult 't aardig vinden, Rickey. Zij had gelijk. Rickey was betoo- verd: de rookende dames en fantas tisch gekleede mannen aan de kleine tafeltjes, het vreemde voedsel en de koffie in glazen, dit was het Leven, zooals hij 't zich altijd had gedroomd. Virginia daarentegen voelde zich niet op haar gemak. De groote menig te, de dikke rook en de goedkoope ar tistiek doenerij boezemden haar weer zin in. Hoe verschillend was dit van de kamer, waar zij den vorigen avond met Anthony gedineerd hadden, het glanzende tafelzilver, het kristal en het degelijke, goed toebereide voedsel. Zij vroeg zich af of Michael dikwijls zulke gelegenheden bezocht, en of hij ervan hield. Hoe zou zijn dagelijksch leven zijn? Zou hij haar komen op zoeken? Maar waarom zou zij hem verwachten? Zij had zijn brief over den zonnewijzer beantwoord en zijn dankwoord ontvangen. Sindsdien niets meer. Het inrichten van hun nieuwe te huis gaf haar nog heel wat hoofd brekens. Langzamerhand echter was het voorvertrek geworden tot een smaakvolle en vroolijke woonkamer. Er hingen honingkleurige gordijnen voor de ramen en de stoelen en de di van waren bekleed met een zacht-lila stof met een geel bloemmotief erin. 's-Nachts maakte Virginia een bed van den divan en trok de schermen er omheen tot een klein vertrekje. Zij miste de ruimte van het oude huis in het begin heel erg, maar er zat niets anders op dan zich blijmoedig aan de nieuwe omstandigheden aan te pas sen. „Het is net eèn boek van Balzac", schreef zij aan haar moeder, „wel vaart op de benedenverdiepingen, en armoede daarboven. Rickey en ik zijn rijk in de oogen van de andere huur ders. Op de bovenste verdieping woont een klein jongetje, dat dikwijls de trap afkomt, om te kijken of onze deur open staat. Ik laat hem wel eens voor het vuur met het poesje spelen, dat vindt hij heerlijk. Onze kamer is een sprookjespaleis voor hem. Zijn moeder is weduwe en gaat overdag uit werken. Er zijn hier allerlei soorten van menschen, maar over het algemeen heel fatsoenlijk, daar zorgt onze hos pita wel voor. Zij is een Italiaansche en heel vriendelijk. Gisteren kwam zij ons verrassen met een schotel stoo- mende spaghetti met knoflock. Ric key vond liet heerlijk. Hij went ge makkelijker aan nieuwigheden dan ik. U moest hem eens kunnen zien! Hij draagt een blauwe blouse en rookt si garetten in een heel lang pijpje. Hij vindt mij hopeloos ouderwetsch, om dat ik mijn haar niet wil afknippen en rooken Maar maakt u er niet bezorgd over, moeder, het is maar een bevlieging van hem, en hij gaat bijna uitsluitend om met Mary Lee Logan, die heel goed voor hem is. Zij doet net, alsof zij hem altijd toegeeft, en toch is het niet zoo. En u kent Rickey. Heusch, zij springt beter met hem om, dan ik ooit zou kunnen. Zij is vreeselijk m odern, koopt plaatsen voor concerten en too- neelstukken en neemt Rickey met zich mee. In het begin wilde hij niet. Hij zei, dat hij voor zichzelf zou betalen of heelemaal niet gaan. Dat beteekent dus dat je niet gaat, is 't niet? vroeg ze hem en toen hij dat toegaf zei ze: O, doe toch niet zoo dwaas, je doet er mij een veel grooter plezier mee dan ik jou. Als je wist wat het voor mij beteekent jou en Virginia tot vrienden te hebben en hier zoo veel te mogen komen als ik wil. Zij meende dat, dat weet ik. Rickey behandelt haar net als een jongen, en zooals ik al heb gezegd, ik geloof dat zij hem veel goed doet. Hij is ook de beste vrienden met luitenant Bleecker, die af en toe uit Annapolis over komt. Dan gaan we met z'n vieren uit en aniuseeren ons uitstekend. We zijn al naar verschil lende mooie concerten en tooneelstuk- ken geweest. U ziet dus moedertje, dat immers nog maar kwajongens die ,uit zoo'n verzetje leering kunnen trekken, althans wanneer de gevolgen dusda nig zijn dat de sporen van den slag op neus of oog achterblijven. Bovenstaande kwam ons in herin nering toen wij vorige week in de pers de berichten lazen over inciden ten in de Belgische Kamer. Die plaats moet toen te vergelijken zijn geweest met een schoollokaal, waar de meester even weg moest, waarna de jeugd in dachtig het spreekwoord, „Als de kat van honk is. met alles gaat smijten wat onder haar bereik komt. Die schoolkinderen is het dan nog te vergeven, maar wat ervan te denken als edelachtbare Senatoren elkaar in de haren gaan vliegen, met inktpotten gaan smijten en weten wij wat al niet meer liefs. Wij weten niet welke en hoevele oorlogen er door een simpel scheld woord ontstaan zijn, maar de veldslag die Donderdag in de Belgische Kamer woedde zal in het boek der geschiede nis worden opgeteekend als zijnde een gevolg van het feit dat de eene sena tor den andere voor een „canaille" hield. Dat zoo'n fraai woord, dat als het ware als honing over je lippen vloeit, het sein voor een formeelen veldslag is geworden, is ongelooflijk, maai waar. De laatste lettergreep echode nog na en reeds alles was in rep en roer, waarbij het leek of de aanvals- en ver dedigingsplannen door de beste mili tairen van den Generalen Staf waren uitgewerkt. Sluipende senatoren, verdeeld in een uw kinderen het heel goed hebben en dat u zich geen zorg over hen hoeft te maken." Virginia repte niet van Michael Mc. Millan in haar brief. Er was ook geen reden om haar moeder van hem te vertellen. Hij was een oogenblik in haar leven gekomen en er weer uit getreden. Zij waren nu al een maand in New York en hij was nog niet ge komen. In haar hart voelde zij daai een diepe schrijnende pijn over. Hoe had hij haar na die scène in den tuin zoo geheel kunnen loslaten? Maar hoe kon Virginia ook weten, dat Michael zich geweld moest aan doen om niet naar haar toe te gaan? Sinds hij uit Annapolis weg was, dacht hij onophoudelijk aan haar. Hij had zich dien nacht in den tuin te ver laten drijven door zijn emotie. Zou hij bij een nieuwe ontmoeting zichzelf kunnen meester blijven? Alleen reeds de gedachte aan haar ontroerde hem tot in het diepst van zijn ziel. Hij wist nu, dat hij haar liefhad. Maar wie was hij, dat zij zijn liefde zou beantwoor den? En hij vreesde voor een tweede teleurstelling, nogmaals dat te moeten ondervinden, wat hij in zijn huwelijk met Helen had ondervonden. Dat kón hij geen tweede maal doormaken. Maar toch was de drang in hem sterker dan zijn angst. Op een goeden dag helde hij Virginia op en vroeg of hij haar een hoek mocht komen bren gen. Zijn hart bonsde, toen hij haar stem door de telefoon hoorde en hij wist niet dat zij even ontroerd was, toen zij, schijnbaar onverschillig „ja" zei. (Wordt vervolgd). het Zuiden, Waalwijbschc en Langstraatsehe Courant^ NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN IV CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIQE VOORWAARDEN D*n Dampo inwrijven en inademen. Poi 10. Dooi }0 et. Bij Apotb. eo Drogiften.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1