Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS UW KRANT „De Echo van het Zuiden. „OE ECHO VAN HET ZUIDEN" DE ERKENNING VAN HET IXALlAANSCHE IMPERIUM. In antwoord op een in het Engel- sche Lagerhuis gestelde vraag over het Nederlandsche voorstel inzake de erkenning van de verovering van Abes- synië door Italië, zeide Eden, dat hij tegen het einde van het vorig jaar ver nomen had, dat de Nederlandsche re geering in overleg was getreden met de regeeringen der andere staten, die toe traden tot de overeenkomst van Oslo, over de mogelijkheid overeenstemming te bereiken inzake de voorwaarden, waarop zij hun vertegenwoordigers te Rome zouden kunnen benoemen. Aleer definitieve stappen te onder nemen was de Nederlandsche regeering voornemens overleg te plegen met de regeeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk. Het initiatief in deze aangelegenheid berustte uitsluitend bij de Nederland sche regeering, aldus Eden. Op een vraag of de Nederlandsche regeering met de goedkeuring en het gezag der Britsche regeering was op getreden, antwoordde Eden ontken nend, hieraan toevoegende, dat de Ne derlandsche regeering onlangs wel de Britsche regeering officieel in kennis heeft gesteld van haar initiatief in deze aangelegenheid. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Een Japansche colonne, die door het Zuidelijk deel van de provincie Hopei naar den Loenghaispoorweg oprukt, meldt, dat zij sinds den 7en Februari j.l., het tijdstip waarop de opmarsch naar het Zuiden begon, zeven en twin tig mijlen gevorderd is. Zij beweert, dat zij Tsing-Fang heeft ingenomen en thans nog vijf en zeventig mijlen van haar doel verwijderd is. Volgens Chineesche berichten is de ze colonne tien duizend man sterk. Men hecht groote beteekenis aan haar ope raties, omdat zij, als zij erin slaagt den Loenghai-spoorweg te bereiken, den Chineeschen troepen, die bij Hsu-Tsjau geconcentreerd zijn, den terugtocht zou kunnen afsnijden. De Japanners ontkennen, dat de Chi- neezen Woe-Hoe zouden hebben ver overd. Wel geven zij toe, dat de Chi neesche troepen op den Jang-Tse-oever tegenover Woe-Hoe zijn aangekomen. Bevestigd wordt, dat vijf Chineesche vliegtuigen Woe-Hoe hebben gebom bardeerd. De Japansche woordvoerder te Shanghai heeft verklaard, da*t het Ja pansche leger thans weer geheel ver zameld is en gereorganiseerd en gereed staat voor een verderen opmarsch in China. DE SPAANSCHE BURGER OORLOG. Terwijl de ten noorden van Teruel opereerende regeeringstroepen er in slaagden den opmarsch der opstande lingen in de buurt van Montalban tot staan te brengen, hebben andere een heden ten westen van Teruel tegenaan vallen ondernomen. Gisteren hebben zij heuvel 1325 ten oosten van Valdecuen- ta en ten zuiden van Bezas bezet. Valdecuenta bevindt zich aan den voet van een berghelling. Het front der opstandelingen is ver breed, doch zij hebben het voornaam ste doel van hun offensief niet bereikt. Het ging er om in het noorden den weg van Caminreal naar Montalban af te snijden. Deze weg beheerscht de ver- Zaken, Hirota, aan het kabinet voor gelegd en dienzelfden dag zijn ze ook aan de ambassadeurs overhandigd. Te gelijk heeft de Japansche regeering een mededeeling gepubliceerd ter verduide lijking van Japans opvattingen over het vlootvraagstuk. ITALIAANSCHE ONTHULLINGEN. Het Italiaansche blad, de „Giornale d' Italia'' zet zijn onthullingen over buitenlandsche interventie ten gunste van Barcelona voort. Vandaag wijdt het blad een met vele details opgestelde beschouwing aan de hulp, die Barcelona geboden wordt door andere landen dan Frankrijk en Rus land. Achtereenvolgens behandelt het blad Oostenrijk, Zwitserland, Zuid- Slavië en Noorwegen, instellingen voor hulpverleening te Londen en Parijs, België, Tsjecho Slowakije, Grieken land, Roemenië, Zweden en Mexico. Het blad besluit met de conclusie, dat het roode Spanje den oorlog kan voe ren, dank zij de hulp van verscheidene landen in Europa en Amerika. HET PROCES TEGEN Ds. NIEMöller. Het proces tegen dr. Niemöller, dat in het geheim in de Moabit-gevangenis werd gehouden, is voor onbepaalden tijd verdaagd. Het O. M. had in het begin niet al leen geëischt dat het proces in het ge heim gehouden zou worden, maar ook, dat iedereen die er bij betrokken was, de plicht van geheimhouding opgelegd zou worden. De rechtbank weigerde eerst in het tweede gedeelte van dien eisch te treden. Zij verzocht dr. Nie möller een verklaring af te leggen in antwoord op de hem ten laste gelegde beschuldigingen, dus voornamelijk, dat hij misbruik gemaakt zou hebben van den kansel voor politieke doeleinden en tegen den staat en tegen de wet opge zet zou hebben. Dr. Niemöller legde een lange ver klaring af, welke zonder onderbreking door de rechtbank werd aangehoord. Dr. Niemöller gaf 'n overzicht van zijn leven, hoe hij in den oorlog Duitsch- land als marine-officier had gediend, hoe hij officier werd van het Freikorps, hoe hij predikant werd en hij herinner de de rechtbank er aan, dat hij in 1924 voor de nationaal-socialisten had ge stemd en in 1933 een preek had gehou den ten gunste van de beweging. De Duitsche pers publiceert geen woord over dit proces, maar de menig te, die Maandag que stond om tot de rechtszaal toegelaten te worden en de gesprekken in kerkelijke milieu s wijzen er op met hoeveel bezorgdheid het pro ces wordt gevolgd. Voor het publiek staat hier meer op het spel dan een ge schil tusschen kerk en staat. Het gaat hier om een principieele beslissing. DE VERKIEZINGEN IN NOORD-IERLAND. PRINSES EN PRINS NAAR INDIë? Reeds meer dan een jaar geleden is het vermoeden geopperd, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard na hun huwelijk een reis zouden ondernemen naar Nederlandsch-Indië. Sedertdien hebben meermalen nog geruchten hieromtrent de ronde gedaan, doch positief waren zij veelal geenszins. Thans weet het Alg. Indisch Dag blad te melden, dat de reis doorgaat. Hel Prinselijk Paar zou in April van het volgend jaar scheep gaan naar de Oost, terwijl het niet onmogelijk is, dat de terugreis wordt gemaakt via Amerika. MINISTER DE WILDE VERDEDIGT ZIJN BELEID. Zoowel te Belfast als in de provin cie hebben de kiezers zich uitgesproken tegen vereeniging met Zuid-Ierland. Hoewel de resultaten nog niet alle bekend zijn, bestaat over den einduit slag geen twijfel. De verkiezingen zijn vrijwel overal rustig verloopen. Hier en daar kwam het tot opstootjes, waarbij de politie moest ingrijpen. Te Belfast werd een menigte, die zich voor het stembureau verzameld had, verspreid. De politie In de Eerste Kamer heeft de Chr.- Hist. afgevaardigde Pollema het ge laakt, dat de beheerders van het ega lisatiefonds den gulden op een volgens hem kunstmatig te laag gehouden peil hebben gestabiliseerd. Hij had het een consequentie dier politiek genoemd, dat de overheid op royalere wijze zou moeten gaan huishouden om dit lage guldenpeil te handhaven. De heer de Zeeuw begroette de rede van den lieer Pollema met instem ming. Niet aldus de katholieke sena tor Blomjous, die integendeel op be perking der uitgaven aandrong. Directe belastingen hebben hun grens en nieuwe uitgaven beteekenen thans practisch nieuwe indirecte be lastingen, dat zijn dus lasten, die juist op de volksklassen het meest druk ken. De partijgenooten van den heer Pollema, de heeren ter Haar en de Savornin Lobman achten het noodig uitdrukkelijk hun instemming te be tuigen met het streven der Regeering naar een sluitende begrooting. In een gloedvol betoog verdedigde minister de Wilde zijn beleid. Herzie ning van het belastingstelsel noemde hij thans onmogelijk. Herziening van de vermogensbelasting met het oog op landgoederen wilde hij overwegen. Het doel van het egalisatiefonds: schommelingen der waarde van den gulden te voorkomen, is volledig be reikt. Het egalisatiefonds wil den gul den zijn natuurlijke waarde, welke door betalingsbalans en prijspeil wordt bepaald, doen zoeken. Dit peil is bi reikt. Om het te houden moet op het oogenblik aan tijdelijke invloeden, welke den gulden op onnatuurlijke wijze willen doen stijgen, weerstand worden geboden. Dit alles geschiedt in het belang van nijverheid, handel, scheepvaart en landbouw. Voorshands is uitputting van het egalisatiefonds niet te vreezen, doch als de Regeering den raad van den heer Pollema zou opvolgen, zou het staatscrediet voor een acute crisis worden geplaatst. NEDERLAND ERKENT ITALIë'S KONING ALS KEIZER VAN ABESSINIë. verbindingsbaan worden verkort tol "58 min., waardoor men Alkmaar kan bereiken in één uur 21 min. Van den Haag en Rotterdam tot Utrecht zullen loopen; een starre uur- dienst van de electrische treinen (thans de D-E-lreinen), daartusschen de D-E-treinen voor het Noorden en Oosten en ten slotte de stoomtreinen voor het buitenland. De snelste rijtijd van Rotterdam M. naar Utrecht 40 min., die van den Haag 48 min. De electrische treinen, die in Woerden stoppen, rijden iets langer dan de D.-E-treinen, die daar niet stoppen. HET PRINSES BEATRIXFONDS. Aan het Prinses Beatrix-fonds ligt een sympathieke gedachte ten grond slag. Nu H.K.H. Prinses Juliana ter ge legenheid van de geboorte van haar kind voor zich zelf geen geschenken wenscht, biedt dit fonds aan degenen, die door een feestgave uiting willen geven aan hun vreugde over de ge boorte van een Oranje-telg, de gele genheid dit te doen ten bate van kin deren, die door bijzondere omstandig heden hulp en steun behoeven. Aangaande doel en werkwijze van het Prinses Beatrix-fonds deelde de voorzitter van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, mr. A. J. A. A. baron Van Heemstra, mede, dat in Nederland het Prinses Beatrix-fonds steun zal verleenen in individueele gevallen ten behoeve van kinderen, wanneer plaatselijk niet voldoende daarin kan worden voorzien. Zulke gevallen kunnen zich voordoen, wan neer bij ziekte van kinderen zieken- huisverpleging, en operatie noodig is, als door kinderrijkheid van een ge zin bijzondere behoefte is ontstaan, voorts bij de opvoeding van zwakzin nigen en ook om voortzetting van een reeds begonnen studie mogelijk te ma ken, als onverwachte financieele moeilijkheden de ouders of opvoe ders zulks beletten. Het fonds treedt aanvullend op, wanneer plaatselijke hulp tekort schiet. In totaal is reeds 3000 bijeengebracht. U twee paar kousen van dezelfde soort en kleur tegelijk koopt; de eene kous is wel eens wat gauwer op dan de andere en in dit geval kunt U de overblijvende weer samen dragen. Hebt U al deze wenken ter harte ge nomen, vergeet U dan het allerbelang rijkste met. n.l. het wasschen. Daar het huidvocht de zijde aantast, moeten kou sen, wilt U er lang plezier van hebben, steeds, nadat ze zijn gedragen, in een koud Persil-sop worden gewasschen. Persil is bij uitstek geschikt voor fijne weefsels, daar het deze snel reinigt en zij er 'niets van hebben te lijden, want wrijven en trekken is overbodig. Het is voldoende, de kousen luchtig in het koude Persil-sop heen en weer te slaan. t uitwringen, maar aan den teen eginnend oprollen en tusschen de han en uitdrukken; vervolgens aan de tee- nen ophangen om te drogen (niet in de zon of bij een kachel). Voorkom een volle stopmand - wasch Uw kousen met Persil! bindingen van het aan de kust operee- moest tot een charge overgaan, waarbij rende leger en dat in Aragon. Sierra Palomera moest worden op geofferd, doch de regeeringstroepen hebben zich thans geïnstalleerd achter de rivier Alfambra. Zij zijn er genes teld op hoogten, welke den rechter oever van de rivier beheerschen en zul len er de vijandelijke aanvallen kunnen weerstaan. Volgens berekening hebben de opstandelingen voor den aanval 80.000 man in het vuur gebracht. In militaire kringen der regeering wijst men er op, dat de opstandelingen zware verliezen hebben geleden. Staking der bombardementen op open steden verzocht. Door leidende figuren uit de kerke lijke wereld, geleerden, dokters en bur gerlijke waardigheids-bekleeders, be nevens door vele notabelen uit alle kringen der maatschappij, is een docu ment onderteekend, waarin een beroep vijf menschen gewond werden. HET ENGELSCHE KONINGS PAAR NAAR PARIJS. Naar vernomen wordt hebben de Koning en Koningin van Engeland be sloten in Juni a.s. een bezoek te bren gen aan Frankrijk. Dit bericht heeft in Londen evenals in Parijs groote voldoening gewekt. Het feit, dat de Koning en Koningin hun eerste officieele reis juist naar Frank rijk zullen maken, legt men uit als een geste van onbetwistbare politieke draagwijdte. Men ziet hierin een wel sprekende bevestiging van de trouw van beide landen aan de vredespoli tiek, die beide regeeringen volgen. Daar deze reis, tot op 't moment van de publicatie van het officieele com muniqué, zorgvuldig geheimgehouden werd, was het bericht voor alle krin gen te Londen een groote verrassing, Naar uit welingelichte bron verno men wordt, heeft de Belgische regee ring thans besloten, in de geloofsbrie ven van haren gezant te Rome tevens rekening te houden met de feitelijke heerschappij van Italië over Abes- sinië. In aansluiting hieraan kan worden medegedeeld, dat ook de Nederland sche regeering eenzelfde besluit heeft genomen, zoodat binnenkort weder een Nederlandsche gezant te Rome zal zijn geaccrediteerd, thans echter bij den koning van Italië, tevens keizer van Abessinië. Reeds eenigen tijd geleden is tot op volger van mr. J. A. N. Patijn als Ne derlandsche gezant te Rome benoemd dr. J. B. Hubrecht, tot dien H.M.'s ge zant te Boekarest, tevens geaccredi teerd bij het hof te Belgrado. In af wachting van de oplossing der han gende titulatuurkwestie .vertoeft dr. Hubrecht reeds geru imen tijd te 's-Gravenhage. Sinds het vertrek van mr. Patijn van Rome naar Brussel zijn de belangen van Nederlands ge zantschap in Italië waargenomen door den gezantschapssecretaris jhr. mr. W. E. van Panhuys. TOEKOMSTIGE SNELHEDEN SPOORWEGEN. BIJ gedaan wordt op de beide in Spanje in wandelgangen van 't parle ment, waar men het plan onmiddellijk algemeen toejuichte. Sommige afge vaardigden merkten op, dat dit besluit van den koning er op wijst, dat men vertrouwen heeft in een gunstige ont wikkeling van den internationalen toe stand in de komende maanden. strijdende partijen tot staking van bom bardementen uit de lucht, gericht op de burgerbevolking. Afschriften van dit beroep zijn aangeboden aan Chamber lain, aan de Spaansche ambassade en aan den hertog van Alba. JAPAN GEEFT GEEN INLICHTINGEN OVER ZIJN VLOOTBOUW. Na een bespreking tusschen den Ja- panschen minister van Marine Jonai en den premier prins Konoye, is officieus medegedeeld, dat Japan definitief be sloten heeft, niet te voldoen aan het verzoek om inlichtingen van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten met betrekking tot den Japanschen vloot- bouw. Donderdag zijn de antwoord-nota's Wilt (je op de hoogte zijn en blijven van 't geen erleefl en te koop is in Waalwijk, de La lastraat en Omgeving, abonneert U dan op Zooals men weet, zet over enkele maanden de groote omwenteling in bij de Ned. Spoorwegen. Electrische trein en Diessel zullen op menig traject de stoomlocomotief verdringen en daar mee zal tevens de snelheid worden op gevoerd. Het zal velen, die van de spoorwe gen gebruik maken, interesseeren te vernemen, hoe snel men thans zal gaan reizen. Van Utrecht kan men naar alle kan ten, dank zij haar bevoorrechte lig ging, (behalve naar Hilversum), van Electrische- of Dieseltreinen gebruik maken. Amsterdam kan bereikt wor den in 21 min., Rotterdam in 41 min., den Haag in 48-50 min., Arnhem in 36 min., Eindhoven in rond uur, Maastricht in 2 uur 16 min., Den Bosch in 36 min. en Breda in één uur, 23 min. Naar Zwolle in 55 min. en naar Groningen in 2 uur 5 min. EEN GELUKTE PROEF MET GOEDKOOPE TREINEN. Zooals bekend is, zijn door de Ned. Spoorwegen 14-daagsche goedkoopc treinen ingelegd. Zij loopen om den anderen naar Amsterdam en Den Haag-Rotterdam uit het Noorden en Oosten, en van Limburg en Zeeland. Het lag in de bedoeling deze treinen zoo lang te laten rijden, tot de behoefte daaraan vanzelf ophield. Doch wat is het geval, men bleef, tegen de ver wachting in, deze treinen den gehee- len winter door op prijs stellen, zoodal zij heden ten dage nog loopen. De bezetting is over bet algemeen in den winter ruim 4UÜ personen, doch ook weieens wordt de 500 gehaald. Alleen die uit het Oosten (de Twen tenaar genaamd) zakt wel eens tol 2UÜ, hetgeen zijn bestaan in gevaar zou kunnen brengen. Dus hiermede is de proef om ook des winters goed- koope treinen te laten rijden, als ge slaagd te beschouwen. VERKOOP VAN WAALHAVEN AAN HET RIJK? Naar de „Tel." verneemt zijn de on derhandelingen over den verkoop van het vliegveld Waalhaven aan de re geering, thans in een beslissend sta dium gekomen. Daar het vliegveld eigendom is dei- gemeente Rotterdam, zal de verkoop in elk geval eerst in den Rotterdam- schen raad in behandeling moeten komen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de plannen tot het aanleggen vau een nieuw vliegveld onder Overschie daardoor weer actueel zuilen worden, want het staat wel vast, dat wanneer Waalhaven eenmaal in handen der re geering zal zijn overgegaan, het ter rein voor de burgelijke luchtvaart zal worden gesloten. Dit houdt dus in, dat ook het bedrijf der K.L.M., wan neer de verkoop inderdaad tot stand komt, naar het nieuwe vliegveld zal moeten worden verplaatst. VOORKOM EEN VOLLE STOP- MAND.... Wanneer U nieuwe kousen koopt, dan zijn er zoo van die kleinigheden, waarop speciaal moet worden gelet. Vooral tegenwoordig, nu het weefsel van kousen en vooral van de duur dere steeds fijner wordt. Hier vol gen enkele tips. Kijkt U vooral naar de versterkin gen van teen, hiel en bovenstuk; laat deze bij voorkeur van garen zijn en niet van zijde. Neem kousen vooral op de juiste maat en overtuig U van de elasticiteit; U kunt dit doen, door de naden .van hiel en voet eenigszins uit te rekken. Geven deze voldoende mee, dan kunt U er zeker van zijn, dat de hiel van de kous bij het dragen op zijn plaats blijft en niet onder den voet Wielrijder door vrachtauto aangereden Woensdagavond is te Apeldoorn op den Zutphenscheweg de 28 jarige wielrijder C, H. aldaar, door een hem ttgenkomende zes wielige vrachtauto aangereden. Hij werd van zijn fiets geworpen en daarbij ernstig aan het hoofd gewond. Per ziekenauto is hij naar het Juliana- Ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand was zorgwekkend, de patiënt had veel bloedverlies geleden. üe bestuurder van de vrachtauto bleef onbekend, doordat hij is doorgereden. Ernstig vliegongeluk Onmiddellijk na den start op het Meer van Berre is een watervlieg tuig van den dienst Marseille Ajaccio Tunis verongeluKt en ge zonken. Van de 14 personen, die zich in het toestel bevonden, kon den er 6 worden gered. De andere 8 kwamen om het leven. Valsche rijwielplaatjes De politie te Bussum heeft den 30 jarigen monteur N., die pas kort aldaar woonde, aangehouden. De man wordt er van verdacht valsche belastingplaatjes in omloop te heb ben gebracht. Het blijkt dat hij te Blaricum een werkplaats had waar de plaatjes werden geslagen. Vechtpartij te Brussel Volgens de Soir heeft Woensdag een groep rondtrekkende zigeuners toen de politie hen verzocht van de groentenmarkt te Brussel te ver trekken, geweigerd hieraan gevolg te geven'. Een dezer zigeuners, die zijn domicilie heeft ,te Maastricht, verzette zich tegen de agenten, die hem wilden arresteeren. Plotseling kwamen toen uit de woonwagens mannen en vrouwen hun makker te hulp. De politie moest een beroep doen op de gendarmerie en deze zag zich gedwongen met de blanke wapens op te treden Een ernstige vechtpartij volgde, waarbij ongeveer 10 z geuners werden gewond. De zigeuner, die de aanleiding tot de vechtpartij gevormd had, is ge arresteerd. Paard op hol Woensdagmiddag sloeg een paard van den veehouder J. Berga te I jallebert (Fr.) dat voor een wagen was gespannen, op hol. De zoon van den heer Berga werd van den wagen geslingerd en bleef bewuste loos op den weg liggen. Hij kreeg een hersenschudding, eenige hoofd wonden en had een sleutelbeen gebroken. Hij is naar 't ziekenhuis ie Heerenveen gebracht. Massamoordenaar te Antwerpen gearresteerd De Antwerpenaar Eduard Bru, die eenige dagen geleden in de Schelde-stad werd gearresteerd in verband met den mooid op de '21 jarige dienstbode Julia de Kem peneer, heeft tijdens bet verhoor, dat hem werd afgenomen, bekend nog twee andere moorden op zijn geweien te hebben, één op Bertha Petit te Gent, bij wie zijn moeder schoonmaakster was en één te Brussel, eveneens op een vrouw, in een hotelkamer in de Emile Jacqmainlaan. Zijn schuld aan een moord te Luik, waarvan de om standigheden ongeveer gelijk zijn aan die welke bij de gevallen te Gent en te Brussel zijn geconsta teerd, wordt nog onderzocht. Een vijfde misdaad wtlke hier mede ook veel gelijkenis vertoond werd voor enkele maanden te Straatsburg gepleegd. Ook daar kon de dader niet worden ontdekt. Bru reisde veel en begaf zich vaak naar Frankrijk, zoodat het niet onmoge lijk dient geacht dat hij eveneens dien moord heeft gepleegd. Een ambtenaar van de recherche is in dit verband naar Straatsburg ver. trokken. MOET Z IJ N Waalwijksche en Lancstraatsche Couran rlonr 4©n mintcfor xr->*i RnltonlTn^oclio r>n -rjUiirlon nn d© Am«5tf»rHf»irwrhp Urm'Ti* T-Tot ;©nf anr»k«»Tr©lir«n rlat i

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8