Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Plaatselijke Berichten v Derde Blad. Katholiek Jeugdwerk NUMMER 13. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TEBLEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag efl Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Een nieuw K. J. C -Gebouw. Reeds lang bestond er in de parocdie St. Jan behoefte aan een degelijk gebouw, waarin het centrale punt kon worden gevestigd van het Katholiekejeugdwerk. Het was echter niet makkelijk een passende gelegenheid te vinden, daar 'n dergelijke inrichting begrijpelijk moet voldoen aan velerlei eischen. De voornaamste is wel dat een K. J. C.-gebouw aantrekkingskracht moet uitoefenen op de katholieke mannelijke jeugd van 12 17 jaar. Het moet een inrichting zijn waar zij zich thuis voelen. Daarentegen moet het, zooals boven reeds gezegd, jjjü,het centrum vormen van de geheele katholieke jeugdbeweging, van waar uit de jeugd leiding en vorming ontvangt. Een onverwachte, uitstekende ge legenheid voor de inrichting van een K. J. C.-gebouw deed zich voor bij het vrijkomen van het pa.id aan de Stationsstraat waarin de kousen fabriek »Seta« is gevestigd geweest. Dit gebouw bleek als het ware geknipt voor het gestelde doel, zoo wel wat betreft, ligging, inrichting als omvang. Een flink, ruim en solied ge bouw, zoowel onder, als boven een overvloed van ruimte biedend was juist wat men noodig had. Bovendien was het met enkele veranderingen geheel aan het gestelde doel dienst- baar te maken. Spoedig werd dan ook met de werkzaamheden een aanvang ge maakt, met het gevolg dat nu waar schijnlijk Zondag 20 Februari op eenigszins ofFicieele wijze de opening zal plaats vinden. Dezer dagen hebben wij eens een kijkje genomen en het moet gezegd worden dat hier iets verrezen is wat er wezen mag. Beneden bevindt zich een groote zaal, de toekomstige patronaatszaal, groot ongeveer 9 x 26 meter. Door inschuifbare deuren kan deze ruimte in drie gelijke deelen gescheiden worden. De eerste afdee- ling is voor de jongens van 12-14 jaar; de tweede aidecling voor jon gens van 15 17 jaar; de derde afdeeling blijft voorloopig gereser veerd. Het geheel heeft een vriendelijk lichtgroen kleurtje gekregen, een zestal flinke groote openslaande ramen zorgen voor voldoende licht, terwijl het geheele gebouw voorzien is van centrale verwarming. Boven zal de Jonge Wacht geves tigd worden, die voorheen een onderkomen vond in een oud, leeg staand pakhuis van de fa. Hoffmans Zn. aan het Hoekeinde. Boven, langs de straatzijde bevindt zich een ruime bestuurderskamer, voorts is voorzien in een leiders-* kamer en drie groepskamers. Alles soliede en practiscn van uitvoering. Reeds zijn twee leiders benoemd, t.w. de heeren N. de Graaff enJac. v. d. Graaf. Voor het gebouw zal een vrien delijk tuintje aangelegd worden, terwijl er tevens een fietsenloods zal worden geplaatst. Het dient vermelding dat de Ver kenners gevestigd zullen blijven in het bovenlokaal der Eerw. Broeders Wij zijn van meening dat met het totstandkomen van dit K. J. C.- gebouw, dat voorloopig alleen op, Zondagen zal worden opengesteld in een zeer dringende behoefte is voorzien en dat het jeugdwerk in onze gemeente, waaraan gelukkig hier allerzijds zooveel zorg wordt besteed, hiermee ten zeerste zal zijn gebaat. Jongelui, ouders, maar ook gees telijke en wereldlijke autoriteiten en alle ingezetenen mogen deze nieuwe stichting met vreugde en dankbaar heid begroeten en door hun belang stelling op verschillend gebied daar van doen blijken. Het Kerkbestuur, de geestelijke adviseurs e.a. hebben hier weer een werk verricht van groote beteekenis voor de Waalwijksche jeugd, dus voor Waalwijks toekomst. R.K. HOOGERE BURGERSCHOOL A. In Sts.crt. no. 29 is opgenomen een ministerieele beschikking waarin de be voegde Bijzondere Hoogere Burger scholen worden aangewezen, met recht om na afgelegd examen getuigschrift uit te reiken bedoeld in artikel 50 der middelbare-onderwijswet, op dezelfde wijze als de openbare hoogere burger scholen met vijfjarigen cursus. Hieronder komt o.m. voor de R. K. Hoogere Burgerschool A te Waalwijk, waardoor deze dus officieel is erkend. Moge spoedig de H.B.S. B kunnen volgen. R.K. HOGERE BURGERSCHOOL A MET 5-JARIGE CURSUS TE WAALWIJK. Aan hel .verslag over het kalender jaar 1937 der R.K.H.B.S. alhier, ont- leenen wij 't volgende: Onderwijs. De wijziging van de wet op het M.O. van 22 April 1937 is van groot belang voor onze school: de bestaande Hoge re Burgerschool met 3-jarige cursus en tweejarige Hogere Handelsschool als bovenbouw, werd op 1 September 1937 omgezet tot een Hogere Burger school A, overeenkomstig de wette lijke voorschriften georganiseerd. Het leerplan behoefde slechts weinig ver anderd te worden: het onderwijs in Aardrijkskunde en Geschiedenis in de hoogste twee klassen moest wat wor den uitgebreid, dat van Tekenen wor den ingekrompen, terwijl de Kunstge schiedenis en de schrijfvakken van het programma werden afgevoerd. Voor sommige vakken moesten de uren enigszins anders over de klassen worden verdeeld. Over het geheel ge nomen bracht de nieuwe wettelijke organisatie weinig moeilijkheden mede, wel aanzienlijke verbeteringen van de positie der school en de toe komstmogelijkheden van de leerlin gen. Het totaal aantal lesuren van de school is iets minder geworden: van 183j/2 t°t 177 (zonder parallelklas), eveneens een verbetering. Ondergeteekende juicht het toe, dat ZEx. de Minister van O. K. en W. in de nieuwe 'organisatie een gemeen schappelijke 3-jarige onderbouw voor H.B.S. A en H.B.S. B heeft vastgelegd: In drie jaren is het mogelijk een goed wiskundig fundament te leggen voor hen, die econ. maatschappelijk verder studeren, maar ook voor de genen, die, om welke reden ook, een andere studie richting kiezen, waar voor wiskundige vooropleiding wordt geëist. In de tweejarige bovenbouw kan nu het eigenlijke karakter der H.B.S. A sterk naar voren komen: aan talen, handels- en staatswetenschap pen, aardrijkskunde en geschiedenis voldoende tijd worden gewijd. Het eind-examenprogramma, in Staats blad no. 376 van 22 Dec. 1937, gepu bliceerd, is daarmede volkomen in overeenstemming en zal slechts in het eerste overgangsjaar voor sommige vakken enig bezwaar kunnen opleve ren. Het aantal klassen was wederom zes; dit jaar was de derde klas ge splitst. Leerlingen. Hel aantal leerlingen, dat dit jaar voor de nieuwe cursus werd aange geven, bedroeg 47, d.i. 15 meer dan het vorig jaar. Een leerling kon we gens te late aangifte en plaatsgebrek niet tot het examen worden toegela ten. Er slaagden 33 leerlingen voor de le klas, 1 voor de 2de klas, 3 voor de 3de klas, 1 voor de 4de klas en 2 voor de 5e klas. Ook nu kon hel examen van bijna 90% van de candidaten voor de 1ste klas met een voldoend of nog beter cijfer worden gewaardeerd. Alleen zou ondergetekende de wens naar vo ren willen brengen, dat meer dan tot heden zorg worde besteed aan de ken nis van de aardrijkskunde en de ge schiedenis van eigen omgeving. Van de hoofden van lagere scholen werd ook dit jaar alle medewerking onder vonden. Van de 38 nieuwe leerlingen voor de 1ste klas waren 29 afkomstig van de zesde klas ener lagere school en 6 van de zevende klas; 1 van een 1ste klas U.L.O. en 2 van andere onder wijsinrichtingen; 20 hadden minstens een jaar les gehad in de Franse taal. De aangenomen leerling voor de 2e klas was afkomstig van de 2e klas van een Lyceum; van die voor de 3de klas was 1 afkomstig van de 3e klas van een H.B.S., 1 van de 3e klas van een Lyceum en 1 was in het bezit van Mulo-diploma A. De leerling voor de 4de klas was afkomstig van een Ly ceum en van de 2 leerlingen voor de 5e klas was 1 afkomstig van de 5e klas van een Gymnasium en 1 van een college in Engeland. Tussentijds werden drie leerlin gen aangenomen: 1 voor de le klas af komstig van de le klas van een H.B. S.; 1 voor de 2e klas, afkomstig van een Klein Seminarie en 1 voor de 3e klas, afkomstig van een college. 14 Leerlingen hebben in de loop van het jaar de school verlaten: 6 wegens onvoldoende studie-resultaten; 1 ging naar een Klein Seminarie; 1 ging over naar de H.B.S. te Rolduc; 3 wegens aannemen van een betrekking; 1 ging naar een ambachtschool; 1 ging naar de Rijksvakschool te Waalwijk en 1 vertrok met onbekende bestem ming. Nu het aantal leerlingen groter is dan ooit te voren, komt meer en meer het nadeel van de beperkte afmetin gen der lokalen naar voren. In de les lokalen I en II, met maximum 30 plaatsen, zitten resp. 3 en 2 leerlin gen aan tafeltjes voor de klas, wat vooral bij het maken van schriftelijk werk grote moeilijkheden oplevert. Overzicht van het aantal leerlin gen gedurende het kalenderjaar 1937. Aantal leerlingen op 1 Jan. 1937 120. Totaal aantal leerlingen op 31 Dec. 1937 130. Van de 130 leerlingen waren 67 uit Waalwijk, 63 uit andere gemeenten. 114 waren Katholiek en 16 Protes tant. Overgangsexamens. De uitslag van de overgangsexa mens, welke in de eerste week van Juli werden gehouden was als volgt: Van I naar II bevorderd: 24 onvoor waardelijk; 4 voorw.; afgewezen 4. Van II naar III bevorderd: 29 on voorwaardelijk; 3 voorw., afgewezen 7. A an IV naar V bevorderd: 6 onvoor waardelijk. Eindexamens. le H.B.S. 3. Ook dit jaar werd de al- of niet toekenning van het einddiplo ma H.B.S. 3 afhankelijk gesteld van school- en examencijfers. Het gemid delde hiervan gold als eindcijfer voor de puntenlijst. Van de 33 candidaten kon aan 26 het einddiploma worden gegeven. Vijf candidaten werden afgewezen. Eén maakte het examen als toehoorder voor bepaalde vakken mee en 1 kon wegens langdurige ziekte niet aan het examen deelnemen, maar werd op grond van zijn jaarcijfers in de 4de klas geplaatst. 2e. Het eindexamen H.H.S. 5 werd afgenomen overeenkomstig de bepa lingen van het ministerieel vastge steld eindexamen-programma voor de handelsscholen met O-jarigen cursus, onder toezicht van Gecommitteer den. Het mondeling examen op 21 en 22 Juni liep over de vakken: de vier genoemde talen, handelsweten schappen, handelsrecht, aardryks- kunoe, geschiedenis, scheiKunde- warenkennis, kunstgeschiedenis en voor de Kath. leerlingen godsdienst. Het cijfer 7 voor het schriltelyk werk voor deze vakken gaf vrijstelling van mondeling examen.) De Directeur der R.K.H.B.S. A Waalwijk, Drs. G. J. DE VRlES. R. K. MIDDELBARE HANDELS AVONDCURSUS TE WAALWIJK. Aan het verslag over het kalender jaar 1937 ontleenen wij 't volgende: Doordat de uren voor Nederlandse taal verminderd zijn, werd aan den heer M. v. d. Griendt, leraar Neder lands M.O., met ingang van het cur susjaar 1937/ 38 eervol ontslag ver leend. Op eigen verzoek werd op dezelfde datum eervol ontslag verleend aan den heer N. Zijlmans, leraar Boekhouden M.O. In zijn plaats werd benoemd de heer A. v. d. Aa, leraar Boekhouden M.O. Wegens benoeming elders vroeg de heer A. v. Liempt met ingang van 1 November ontslag. Dit werd hem eer vol verleend en in zijn plaats werd be noemd de heer J. Wijnant, leraar Boek houden M.O. Onderwijs: Gedurende het gehele jaar werd onderwijs gegeven in de 3- klassige cursus. In de 4e en 5e klas werd les gegeven in Godsdienst, Boek houden, Duits, Engels, Machineschrij- ven en Stenografie. Frans en Neder lands konden wegens te geringe deel name in de 4e en 5e klas niet worden onderwezen. Het leerplan van de drie laagste klassen werd in verband met de vesti gingseisen voor de Middenstand enigs zins gewijzigd. Dit leerplan werd zo in gericht, dat op het einde van de 3e klas de leerlingen examen zullen kunnen doen voor het Middenstandsdiploma, terwijl daarnaast voldoende grondslag aanwezig blijft om de studie in handels wetenschappen en de talen in de 4e klas voort te zetten. Zodoende was het mogelijk een combinatie van Midden stands- en kantooropleiding tot stand te brengen. Door sterke toename van het aantal leerlingen in de 4e en 5e klas was het niet meer nodig de lessen in Duits en Engels in deze klassen te combineren. Examens: Voor het eindexamen van de 3-jarige cursus slaagden 13 can didaten: 3 werden afgewezen. Van de vervolgcursussen deden voor het practijkdiploma Machineschrijven 8 leerlingen examen: 7 slaagden, 1 werd afgewezen. Vier leerlingen slaagden voor het practijkdiploma van de Ver. van Leraren in de Handelswetenschap pen en 1 voor Duits en 1 voor Engels voor het diploma van dezelfde vereni ging. Van klas I naar II werden bevorderd 28 leerlingen; niet bevorderd 7 leerl. Van klas II naar III werden bevor derd 15 leerlingen: niet bevorderd 2 leerl. Leerlingen: Aantal leerlingen op 31 Dec. 1936 110 Stand op 31 Dec. 1937 140. Wegens te weinig vlijt en vorderin gen verlieten 11 leerlingen de school: 11 wegens beëindiging van studie: 1 wegens aanvaarden van een betrek king: 1 wegens overgaan naar andere studie: 1 wegens huiselijke omstandig heden: 1 wegens overlijden en 10 om andere of onbekende redenen. Op 31 Dec. 1937 bedroeg het aantal leerlingen in: Klas I 8 meisjes, 40 jon gens: klas II 7 meisjes, 18 jongens; klas III 6 meisjes, 10 jongens; Klas IV 5 meisjes, 18 jongens: klas V 9 meisjes, 19 jongens. Gedrag en vlijt gaven over 't alge meen reden tot tevredenheid. De lessen werden gegeven in het ge bouw van de R. K. Hogere Burger school. De Directeur v. d. R.K.M.H.A.S Waalwijk. H. VAN WELL. ZILVEREN DIENSTJUBILé. Het hoofdkantoor der Levensverze kering Maatschappij „Noord-Braband" alhier, telt binnenkort weer een nieuwen zilveren jubilaris. Op Donderdag 24 dezer zal de heer AA', van der Mee alhier, den dag her denken waarop hij vóór 25 jaar bij deze Maatschappij in dienst trad. Van de zijde van directie, collega's en ook van buiten zijn werkkring zal het dezen algemeen geachten jubilaris niet aan blijken van belangstelling ontbreken. OUDERSAVOND „KUNST EN KRACHT De R. K. Gymn. Vereen, „Kunst en Kracht" heeft reeds enkele jaren ach tereen de goede gewoonte gehad om in het winterseizoen de ouders hunner leden en aspirantleden en andere be langstellenden een avond in hun oefen lokaal te ontvangen. Deze avonden, die zich steeds heb ben gekenmerkt door een zeer sportief en gezellig verloop, hebben er veel toe bijgedragen het medeleven van de in woners met deze gymnastiek-vereeni- ging te bevorderen. Het aantal bezoekers dezer ouders- avonden, waarop ook de onderlinge turn-wedstrijden voor de aspiranten worden gehouden, wordt jaarlijks groo- ter en vooral dit jaar wordt, gezien de groote toename van het aantal aspi rantleden, heel veel belangstelling van de zijde der ouders verwacht. De avond van a.s. Woensdag zal bovendien nog een bijzonder karakter dragen door het feit dat de leider van „Kunst Kracht, de heer L. van Dru- i et Zuiden, Wuiwjjksefte ei Uigstrulscht ('oirant.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9