Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. VIRGINIA'S KEUZE. „nOORD 8RAB A81D" AKKERTJES FEUILLETON Hebt Gij Lendenpijn? Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD NUMMER 16. WOENSDAG 23 FEBRUARI 1938. 61e JAARGANG r Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ei Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. HITLER'S RIJKSDAGREDE. In een rede, welke drie uur duurde een prestatie op zich zelf van den op.per-nat.-socialist heeft Hitier Zondagmiddag tegenover de halve we reld, welke luisterde, rekening en verantwoording afgelegd van hetgeen de nat. socialisten in de vijf jaar, ge durende welken tijd zij het Derde Rijk beheerschen, hebben tot stand ge bracht énvan hetgeen ze in de naaste toekomst denken te verwezen lijken. Uitvoerig cijfermateriaal weer gevende aan den eerbiedig gezeten zijnden Rijksdag heeft de Fuehrer den inderdaad geweldigen economischen uithouw van het land aangetoond. Het bolsjewisme en de Inter nationale pers Is, volgens Hitler, in Duitschland thans alles prima in orde, heerscht daar rust en welvaart, is er een alge- meene herbloei, van de rest dei- wereld deugt niets. Uitgezonderd dan de staten, welke zich bij het anti- Kominternpact hebben aangesloten. De pest der wereld is het bolsjewis me en de internationale journalistiek, welke de samenleving der volkeren heet te vergiftigen door een „boos aardige ophitsing". Maar aan de Duitsche grens is een doelmatige bar rière tegen den invloed der interna tionale pers opgericht Zoolang die pers nog zoo verdorven is, ziet de Fuehrer geen enkel nut in internationale samensprekingen en -samenkomsten. Duitschland keert in geen geval te rug tot den Volkenbond, aldus Hitier. Het ziet heil in internationalen strijd tegen het bolsjewisme. Daarom blijft het nauw verbonden met Italië en Ja pan. Duitschland erkent den Japan- schen vazalstaat Mandsjoekwo en keurt het Japansche optreden in China goed, want zelfstandig Blijkt China het bolsjewisme niet aan te kunnen. Het leger verpolitiekt. De Fuehrer heeft er voorts prijs op gesteld om met nadruk te verklaren, dat Duitschland tot in al zijn geledin gen nationaal-socialistisch is. Er is geen instelling in het Derde Rijk, welke niet ondergeschikt is aan de politieke instanties. Onmiddellijk noemde hij daarop het leger! Hij bracht dank aan von Blomberg en von Fritsch voor alles, wat dezen voor de weermacht hadden gedaan, maar hij roemde ze, tegelijk met anderen, omdat zij „vrijwillig" plaats hadden gemaakt voor jongere, „politieke en militaire krachten"] Duitschland werd „oprecht vredelie vend" geheeten, maar wie het mocht willen aanvallen, behoorde te weten, dat land en volk thans „met staal en ijzer beschermd" zijn. „Min of meer vriendschappelijk". Ten aanzien van de internationale betrekkingen van Duitschland gaf Hit- Ier, zooals reeds gezegd, vooral lucht aan zijn anti-bolsjewisme. Van jaar tot jaar aldus klonk het onheilspellend zal Duitschland met grooter nadruk zijn eisch tot teruggave der koloniën stellen, maar overigens heeft het geen territoriale aspiraties, óók niet in Spanje. Maar daar zal Duitschland geen Bolsjewiseering dul den; deze immers zou het Europeesche evenwicht verstoren. Duitschland heeft met zijn nabuur- staten vrij normale betrekkingen te on derhouden; met sommige zelfs zijn de ze betrekkingen van „min of meer vriendschappelijken aard". Maar zoo ging de Fuehrer voort in twee aangrenzende landen wonen ruim 10 millioen Duitschers en voor dezen eischt Duitschland het zelfbe schikkingsrecht op. „Volkspolitieke rechten". „Volkspolitieke rechten" noemde Hitier woordelijk wat hij voor die ruim 10 millioen Duitschers in den vreemde verlangde. Hij dacht hier in de eerste plaats aan de Sudeten-Duitschers in Tsjecho-Slowakije, voor wie Duitsch land een bestuurlijke zelfstandigheid schijnt te verlangen als die, welke de Duitschers in Zwitserland genieten. DuitschlandOostenrijk. Terwijl de heele wereld nieuwsgie rig was naar hetgeen Hitier zou zeggen over de ontwikkeling der Duitsch-Oos- tenrijksche betrekkingen, is hij in zijn <U mededeelingen daarover juist zeer so ber geweest. Blijkbaar is deze zaak nog niet geheel in kannen en kruiken. Hij constateerde slechts, dat de betrekkin gen juist op tijd verbeterd waren anders zou een „catastrophe, gewild of ongewild" niet zijn uitgebleven. Bevat ten deze woorden niet een herhaling van de bedreiging, welke tegenover Schuschnigg te Berchtesgaden heeten te zijn geuit? ?Enfin, de Fuehrer bracht dank aan Schuschnigg voor de wijze, waarop deze met hem samenwerkte om de samenwerking van Oostenrijk en Duitschland te verzekeren waardoor zij een bijdrage leveren in het belang van den Europeeschen vrede Wat niet werd gezegd. Was de rede van Hitler in menig op zicht belangrijk om den inhoud, veel zeggend was ze ook 0111 hetgeen niet werd gezegd. Er werden b.v. geen Duit sche concessies jegens Oostenrijk ge noemd en geen concessies aan de ker ken. Uit Weenen wordt bericht, dat men daar zeer teleurgesteld is over het weinig-positieve in Hitler's rede. Men merkt op, dat de garantie van onaf hankelijkheid voor Oostenrijk en niet- inmenging in Oostenrijksche aange legenheden zooveel meer waarde zou hebben gehad, als ze in Hitler's rede was uitgesproken. Duitschland zal zijn onverzoenlijke politiek jegens de niet-autoritair be stuurde volkeren voortzetten, zijn onverzoenlijke politiek ook naar bin nen jegens allen en alles, wat in eeni- gerlei opzicht, godsdienst of cultu reel, internationaal is georiënteerd, want over den kerkstrijd werd met geen enkel woord gerept. Van vreemde regeeringen wordt „vrijheid" geeischt voor alle Duit schers, maar den Duitschers die bin nen de grenzen van het Derde Rijk wonen, blijft de vrijheid onthouden. Het proces tegen ds. Niemöller duurt voort. Mgr. von Preysing, de katholieke bisschop van Berlijn, heeft in zijn Het ongemak van velen, die een littend leven leiden. Verrast zult Ge zijn na één of twee Vastenbrief, op Zondag j.l. in alle Ber- lijnsche Katholieke kerken voorgele zen, nog weer eens nadrukkelijk ge protesteerd tegen de valsche beschul diging, dat de Jkerk aan politiek zou doen. Er zullen nog moeilijker dagen aanbreken, voorspelde de bisschop. BRITSCHE REGEERINGSCRISIS. Lord Eden afgetreden. In de Britsche regeering doet zich een crisis voor, welke de geheele in ternationale politiek zal schokken en of deze schokken ons tot het even wicht nader zullen brengen? De be faamde Lord Eden is afgetreden als minister van Buitenlandschc Zaken Pb- waren meeningsverschillen tus- schen hem en den premier Chamber lain. Chamberlain en de meeste ka binetsleden wenschten aan te sturen op een snel accoord met Italië. Eden daarentegen wilde eerst eens daden zien van Italië, blijken van zin tot sa menwerking. 's Avonds deelde Eden mede, defi nitief lot aftreden te zijn besloten. De regeeringscrisis, welke aldus te Lon den is ontstaan, wordt de ernstigste geheeten sedert 1931. Lord Halifax, die als Duitschgezind bekend staat, is als Eden's opvolger benoemd. In het Lagerhuis hebben Eden en Chamberlain hun standpun ten uiteengezet. TERUEL IN HANDEN DER RECHTSCHEN. Naar vernomen wordt, zijn de troe pen van generaal Franco er in ge- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 26) Michael was daar niet zoo heel zeker van. Rickey kon wel uren praten over de wijze, waarop een boek geschreven moest worden, maar daaruit volgde nog niet dat hij het zelf kon. In ieder geval zou hij zijn best doen, alleen al om Virginia. Zij was zoo hulpeloos en rekende zoo op hem. Op dat oogenblik besloot hij tenminste zoo goed hij kon haar vriend te zijn en niet meer te verlangen dan vriendschap. Den volgenden morgen ontving Ric key het telefoontje. Hij kwam met een stralend gezicht van het toestel van daan. Het was Mc Millan. Hij vroeg mij of hij even kon aankomen, hij moet een verhaal hebben 'én moet nu het mijn inzien. Laat je het hem zien? Waarom niet? Ik heb hem ge zegd, dat jij ons vanmiddag wel thee zou willen geven en dan kunnen wij erover praten. Goed, dan ga ik na de thee naar boven, dan kunnen jullie heelemaal ongestoord praten. Kleine Roger is niet erg goed en zijn moeder is uit, dan kan ik hem meteen een beetje gezelschap houden. Rickey was zóó in de wolken, dat hij haar uitzond 0111 de goudkanten jurk te gaan koopen. Zij stribbelde tegen, maar hij hield vol. De wereld ligt voor ons open, Jinny. Toen zij de stad inreed, voelde Vir ginia plotseling een panischen angst. Wat zou er gebeuren, als Rickey eens niet naar raad wilde luisteren? Wat, als hij Michael de schuld gaf, zooals zijn gewoonte was, als iemand hem niet waardeerde? Maar neen, dat kon hij niet doen. Michael was toch uit gever, die had er toch zeker verstand van. Hij zou zijn goeden raad dank baar aannemen. Zij trachtte zichzelf met die gedachte gerust te stellen. Tony Bleecker was er juist dien middag, toen de avondjurk gebracht werd en hij stond er op, dat Virginia haar zou aantrekken. Nu niet, later zul je me er wel in zien. Maar toen Rickey zijn smeekbeden met die van Tony vereenigde, ging zij in zijn kamertje, om zich te verklee- den. Doe alle lampen maar aan, avondjurken zijn afschuwelijk bij daglicht, riep ze hun over haar schou der nog toe. Toen zij eindelijk verscheen, staar den de beide mannen haar sprake loos aan. Zij was als een teer beeldje van ivoor en goud. Anthony sprong van zijn stoel op en ging in de hou ding staan. Uw onderdanige dienaar, prinses. Rickey nam het prozaïscher op. Je bent waarachtig een schoon heid in die jurk, Jinny. Zoo zie je, geld doet alles. Geld plus je zuster's schoon heid Rickey keek Anthony even onder zoekend aan. Even later stond hij op. Jullie nemen me het zeker wel niet kwalijk, als ik ga werken. Ik moet het geld verdienen 0111 al deze over daad te betalen en ik heb sinds giste ren nog geen woord geschreven. Toen hij de kamer uit was, zei An thony met vaste overtuiging:* - Later koop ik je jurken voor je. Ben je daar zoo zeker van? O ja, ik zal alle mooie dingen voor je koopen. Want je trouwt met me, Virginia, daar kun je niet aan ontkomen. Zij had een gevoel alsof er een net 0111 haar heen werd gesponnen. Ik ben niet van plan 0111 met iemand te trouwen. Hij lachte. Dat zeg je nu wel, ipaar ik zal je bewijzen, dat het niet waar is. Hij was voor haar komen staan en tilde nu met zijn vinger haar kin op 0111 haar te dwingen hem aan te kij ken. Hou je niet een heel klein beet je van me? Neen. Zij sloeg haar heldere oogen niet neer. Ik geloof het niet. Je bloost Vir ginia. Dat weet ik, maar hel komt niet, door wat jij denkt. Het komt omdat... dit is mijn eerste huwelijksaanzoek. Hij lachte. Ik heb respect voor je oprecht heid. Alleen een mooie vrouw zou die bekentenis durven doen. Waarom zou ik het niet zeggen als het waar is? Des te beter dan, voor mij Zij wendde zich van hem af. Laten we er niet meer over pra ten. Waarom niet? Ik ben van mezelf en niet van jou. Maar toen ze dat gezegd had, wist zij, dat ze niet meer van zichzelf was. Want haar hart behoorde. Michael. Dien avond zei ze tegen Rickey: Anthony heeft me vanmiddag gevraagd of ik met hem wilde trou wen. Als ik naar Derekdale ga zal hij blijven aandringen. Heb je hem geweigerd? vroeg hij, met een ongeloovige stem. Ja. Doodsche stilte, waarna Rickey ein delijk uitriep: Jinny, begrijp je dan niet wat je versmaadt? Hij is een gentleman en een nobele kerel. Alle meisjes zijn gek op hem! Ik kan toch niet met hem trou wen omdat andere vrouwen dol op hem zijn? Trouw hem dan 0111 wat hij jo geven kan0111 wat hij ons geven kan. Bedenk wat het voor ons alle maal zou beteekenenvoor vader en moeder.en voor mijn toekomst. Virginia was heel bleek geworden. Praat zoo niet, Rickey. Je weet niet wat je zegt. Ik zal meegaan naar Derekdale, als jij erop staat, dat ik het doe. Maar het moet me tot niets binden. Begrijp dat goed, Rickey. Ik wil niet gebonden worden. XI. MICHAEL SCHOPT DEN BOEL IN DE WAR. Het viel Virginia niet gemakkelijk 0111 Michael na de thee met Rickey alleen te laten. Zij had dolgraag wil len blijven, maar Rickey zat op heete kolen. Jinny speelt voor de goede too- verl'ee, was zijn tactvolle wenk al gauw na Michael's komst. Zij zorgt voor een ziek jongetje op de bovenste verdieping. Zijn moeder moet uit wer ken. Hij is gewoon gek op Jinny. Wie zou dat niet zijn? dacht Mi chael bij zichzelf. Zij droeg weer het blauwe jurkje met het randje goud en tegen haar blanke hals lag een toefje van de vi ooltjes, die hij voor haar had meege* bracht. (Wordt vervolgd). 3 het Zuiden, Waalwykselie en Langstraatsebe Courant, Zich verzekeren bij een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DM ESN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde in 1937 circa f 1.500 OOO uit aan hare verzekerden Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1