Binnenlandsch Nieuws. RECHTZAKEN slaagd Teruel geheel te omsingelen. Zij zijn de buitenwijken der stad binnengedrongen. De laatste sprong der rechtschen naar Teruel heeft tot verbitterde ge vechten inet de blanke wapens aan leiding gegeven. De verdedigers van Teruel lieten zich ter plaatste dooden. De troepen van Franco zijn vanuit het Noorden en Noord-Oosten meer dan tien kilometer de stad binnenge drongen. De rechtsche troepen, die gistermor gen Teruel geheel omsingeld hadden, hebben des middags hun opmarsch in Oostelijke richting voortgezet. Een legerafdeeling daalt af naar het dorp Puebla de Val Verde door de Sierra de Camperena, met als as van den opmarsch den weg van Teruel naar Valencia. DE MANNEN OP DE IJSSCHOTS GERED. Papanin en de zijnen de „mannen op de ijsschots" zijn gered. De vier Russische poolonderzoe- kers Papanin, Krenkel, en Federof hebben met hun geheele uitrusting de ijsschots verlaten en hebben zich aan boord van de ijsbrekers „Moerman" en Taimyr" begeven. Omtrent de redding van Papanin en zijn metgezellen wordt vernomen, dal te half zes begonnen werd met het ma teriaal aan boord van de ijsbrekers te brengen. De beide schepen zijn ver volgens onmiddellijk naar Moermansk teruggekeerd. Door het lot werd beslist, dat Pa panin en Krenkel zich aan boord van den ijsbreker „Moerman" zouden be geven, terwijl de beide andere leden van de expeditie zich op de „Taiinyr" inscheepten. Men weet niet op welk schip zich de hond van de expeditie, Vessely, bevindt. Het geheele ma teriaal is aan boord van de „Taimyr" gebracht. In Mei van het vorig jaar waren Papanin Sjorsjof, Fedorof en Krenkel per vliegtuig naar hun „Eenzaam heidseiland" gebracht om wetenschap pelijke waarnemingen te doen. Zij sloegen er een tentenkamp op temid den van de eeuwige ijs en sneeuw. Gedurende al die maanden bleven zij in radio-contact met de buitenwe reld. In Juli was het zoo warm, «lat zij vreesden dat hun drijvend grondge bied zou smelten, maar hun schots houdt stand. Dan wordt het met den dag kou der, en donkerder. De poolnacht treedt in, de 3 meter dikke schots, waarop de vier mannen verblijven, be gint te splijten. In Februari komen door den aether alarmeerende berichten. De storm teistert de ijsschots, die steeds meer afdrijft in de richting van Groen land. Van het drijvende „Eenzaam heidseiland" is nog slechts een schots van 50 bij 30 meter over. Daarop le ven de vier mannen. Reddingsexpe- dities worden op touw gezel. IJsbre kers met vliegtuigen aan boord zijn naar de Groenlandzee vertrokken. De vlieger Wlassof daalt met zijn toe stel bij de mannen op de ijsschots. En tenslotte worden de overwin teraars gered; zij gaan naar Rusland terug als beroemde mannen, die met hun modernen avonturenroman de ge heele wereld in spanning hebben ge houden. EEN RADIO-REDE VAN TSJIANG KAI-SJEK. Naar aanleiding van het vierjarig bestaan van de „Nieuw leven-bewe ging" door Tsjiang Kai-sjek gesticht, heeft deze een radio-rede gehouden te Hankou. Hij zeide te vertrouwen, dat China zegevierend uit den strijd zal komen. De maarschalk wees in dit verband op de uitgestrektheid van het grond gebied van China, op zijn talrijke be volking en op zijn overvloedige natio nale hulpbronnen. Ofschoon zoo zeide Tsjiang Japan de hoofdstad van de provin cies Hopei, Tsjahar, Soeijoean, Sjansi, Sjantoeng, Kiangsoe en Tsjekiang heeft bezet, blijft het feit bestaan, dat Japan slechts controle kan uitoefenen over enkele tientallen districten, teza men een zevende van de totale opper vlakte dezer zeven provincies. Spreker zeide van oordeel te zijn, dat het Japansche avontuur in China in den grond is mislukt. Ofschoon Japan meer dan een millioen soldaten op de been heeft gebracht en verschei dene milliarden jen voor zijn militaire doeleinden heeft uitgegeven, blijft de Japansche invloed tot de bezette ste den beperkt. De Japansche troepen durven zich niet buiten de verbin dingslinies te begeven. Tsjiang besloot met het Chineesche volk aan te sporen tot eenheid en vol harding. Ter uitsluitende publicatie in ue pers, werd door Je Ko:ri:.klijl;e familie bovenstaande schillero.de foto afgestaan. Het beste onderschrift zou luiden »OudergeJukc<, nu we het prinselijke paar hier zien stralend van oudergeluk gebogen over hun kleine »Beatrix« hun eerste lieveling. Wij mogen ons gelukkig prijzen dat wij deze foto kunnen brengen onder de oogen van onze lezers, een foto° zooals wij ons prinselijk p .ar zoo gaarne zien, eenvoudig, ongekunsteld, zooals men een foto van eigen familie bekijkt en zuinig bewaart. lot bij legging van hun geschillen bren gen, dan hebben wij den vrede van Europa voor een generatie gered. De Britsche premier noemde de be sprekingen tusschen Engeland en Italië, «lie weldra te Rome zullen be ginnen, een belangrijke stap naar de verwezenlijking van dit doel. De rege ling der Spaansche kwestie zal een hoofdbestanddeel van het te Rome te bereiken accoord moet zijn en voor elke Britsch-Italiaansche overeen komst zal de toestemming van den Volkenbond moeten worden verkre gen. Chamberlain zeide voorts, dat de Italiaansche ambassadeur Grandi hem had medegedeeld, dat Italië de Brit sche formule over het terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje aan vaardt. In zijn afscheidsrede gaf Eden als zijn meening te kennen, dat met de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje een aanvang had moeten wor den gemaakt, alvorens de Britsch- Italiaansche besprekingen te Rome zouden kunnen beginnen. Eden zin- speekle ook op een ander groot mee- ningsverschil tusschen Chamberlain en hem, en wel over een zaak, waarbij Italië niet betrokken was. Hij zeide ten slotte, dat de rust in Europa niet kan worden verkregen, als Engeland in het buitenland de meening post laat vat ten, dat het zwicht voor druk. ROFMENIë EEN CORPORATIEVE STAAT. Gisteren heeft de Roemeensche Staatscourant de nieuw Roemeen sche grondwet gepubliceerd. De belangrijkste punten daarvan zijn: Er wordt een eind gemaakt aan het optreden der politieke partijen. Het parlementarisme in zijn huidigen vorm wordt opgeheven en een corpo ratieve vertegenwoordiging wordt ge organiseerd. Het jonge Prinsesje een volkomen gezonde baby. Dr. J. de Groot heelt Maandag middag hst volgende communiqué verstrekt De gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana is volkomen normaal. Het kraambed heeft ook verder een geheel ongestoord ver loop gehad. Hare Koninklijke Hoog heid voelt zich zeer goed en heeft heden reeds eenigen tijd in de buiten lucht vertoefd. CHAMBERLAIN EN DE WERELDVREDE. De vrede in Europa is afhankelijk van vier groote mogendheden: Duitschland, Italië, Frankrijk en Enge land zoo verklaarde de Britsche premier Neville Chamberlain in het Lagerhuis. Als wij die vier landen tot vriendschappelijke besprekingen en Hiermede is het laatste medische bulletin over H. K. H. Prinses Juliana verschenen. De medische zorg voor H. K. H. Prinses Beatrix is verder opgedragen aan dr. Carstens, kinderarts te Utrecht. Deze heeft na onderzoek kunnen bevestigen, dat de jeugdige Prinses een volkomen gezonde baby is. De voeding, welke een geheel natuurlijke is, gaat volkomen naar wensch. Prinses Beatrix heeft aan het einde der eerste week het geboortegewicht. schreden, terwijl de wekelijksche toeneming in gewicht boven bet gemiddelde is gebleven, Prinses Be atrix weegt thans 3930 gram. Soestdijk, 21 Februari 1938. Dr. J. DE GROOT. Tien nieuwe kazernes in het Zuiden. Nog in den loop van dit jaar zal, naar de Telegraaf meldt, in het Zuiden des lands worden begonnen met den bouw van tien nieuwe kazernes. Van aeze tien nieuwe ka zernes komen er twee te Breda de andere komen in Roosendaal, Vught, Den Bosch, Weert, Eindho ven, Grave, Roermond en Tilburg Het ligt in het voornemen, het daarheen te leiden, dat de tien nieuwe kazernes zooveel mogelijk op 1 Maart 1929 in gebruik kunnen worden genomen. Voorts weet de «Maandagmorgen» nog te melden, dat er over gedacht wordt ook Hensden garnizoen te geven OOK LOCKHEED-VLIEGTUIGEN OP HET EUROPEESCHE NET VAN DE K.L.M. In aansluiting aan hetgeen dezer da gen is bericht omtrent de drie Lock- hee<ls-super-electra-toestellen, welke de K.L.M. voor haar luchtnet in West- Indië heeft besteld en, waarvan het eerste toestel met als bestuurder Geyssendorffer, thans op weg is naar Curasao, ligt het nog in de bedoeling dezen zomer drie vliegtuigen van het zelfde type op het Europeesche net van de K.L.M. in bedrijf te stellen. De namen van «leze toestellen zijn: PH—APL (Lepelaar), PH—APM (Meeuw) en PHAPE EKster. Deze vliegtuigen zullen in gebruik worden genomen op de korte trajec ten van het Europeesche luchtnet. Zij bieden plaats aan 11 passagiers; de kruissnelheid bedraagt 350 k.m. per uur. DE UITVOER VAN EIEREN NAAR ENGELAND. Het heeft de aandacht van onze re geering getrokken, dat Denemarken veel meer eieren naar Engeland ex porteert dan ons land. In 1937 was de Deensche export bijna het drievoudi ge, terwijl het verloop van dien export ook veel regelmatiger was. Ook kon den niet steeds de prijzen worden be dongen, «lie Denemarken maakte. De minister van Economische Za ken vindt het voor «le pluimveehou- «lers van belang de oorzaak hiervan na te gaan en te trachten tot verbetering te komen. Gezien de ingewikkeldheid van deze materie, heeft de minister het advies gevraagd van zes exportorganisaties en dezen verzocht via de Nederland- sche Centrale voor eieren en pluim vee een gedocumenteerd rapport over deze aangelegenheid te willen samen stellen. De minister zou dit rapport graag vóór 1 April ontvangen. POSTBESTELLING TEN PLATTELANDE. De centrale landbouworganisaties hadden zich tot den minister van bin- nenlandsche zeken gewen«l naar aan leiding van hetgeen in de Tweede Ka ler was gezegd over de ochtendbe stelling ten plattelande en de avond bestelling buiten de kom van het dorp, omdat juist in deze laatste de provin ciale en plaatselijke bladen zitten. De minister heeft daarop thans ge antwoord, dat tie late uitreiking van poststukken verband houdt met "de uitgestrektheid der bestelroutes, waar door zij, die aan het eind van de route wonen, eerst laat kunnen worden be diend. Ter bevordering van een vroege uit reiking wordt de uitvoering van uit gestrekte besteldiensten reeds zooveel mogelijk gesplitst. De avondbestelling wordt slechts uitgevoerd in buitenwijken voor zoo ver per werkdag een aantal stukken ter uitreiking aanwezig is, waarvan de frankeerkosten in een redelijke ver houding staan tot de aan de bestelling verbonden kosten, terwijl ook reke ning wordt gehouden met den toe stand en de verlichting der wegen, waarlangs de bestelling moet plaats hebben. In verband met plaatselijke xsm- standigheden en het aantal poststuk ken worden de grenzen der kringen voor de avondbestelling geregeld her zien. Naar bezwaren in bepaalde gemeen ten, die ter zijner kennis gebracht worden, zal «le minister van geval voor geval een onderzoek doen in stellen. VLIEGRAMP IN INDIë. Vijf inzittenden omgekomen Wederom is de Indische militaire luchtvaart door een ramp getroffen: tijdens luchtbeschermingsoefeningen, welke Maandagavond te Batavia wer den gehouden, is naar Aneta meldt -- een Glenn Martin-bommenwerper door nog onbekende oorzaak in een vrille geaakt en brandend neergestort op enkele kilometers van het vliegveld Tjililitan. In het toestel bevonden zich vijf personen: <le bestuurder onder-luite nant Vermeulen, de marconist Van Riel, het hoofd van «len foto-techni- schen dienst van de K.N.I.L.M. Her man ides, de bekende Chineesche vlie ger Khouw Khe Hien, die eenige jaren geleden een vliegtocht naar Neder land en terug maakte, en de redac teur van Aneta De Hondt. Omtrent hun lot heeft men nog geen zekerheid. In de vlammen Van het wrak vond men de verkoolde lij-1 ken van twee der inzittenden, die nog niet geïdcntificeérd konden worden. De overige inzittenden zijn nog niet gevonden, doch «le commandant der Luchtvaartafdeeling achtte het uitge sloten, dat een van hen de ramp over leefd heeft. LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. Een dezer dagen werd op Ypenbürg een vierde groep van 10 personen in opleiding genomen voor het vliegbre vet M. Sinds 1 October is het totaal reeds gestegen tot 40. Zooals men weet, hebben de bezit ters van het genoemde brevet zich verbonden om in tijd van nood, na een korte militaire oplejdfing, onzef luchtstrijdkrachten te versterken. Momenteel vindt de opleiding reeds plaats op bijna alle vliegvelden, n.l. Eelde, Schiphol, Teuge, Twenthe, Ypenburg, Vlissingen en Welschap. De eerste 40 aspiranten zijn afkom stig uit alle deelen van het land. Krachtige argumenten. L. S., mandenmaker te Den Bosch, gedetineerd, had zich te verantwoor den ter zake van mishandeling en vernieling te Vlijmen, op 7 September j.l. in de herberg van Boom. Hij had het meisje dat daar diende met een stoel geworpen en een paar ruiten in geslagen. Verdachte gaf toe dermate dronken te zijn geweest dat hij er niet veel meer van weten kon. Ook dat je een paar ruiten in geslagen, weet je niet meer? vroeg de Politierechter. Volgens mijn handen weet ik 't welwas het ietwat duistere ant woord van verdachte. Hij verklaarde dat nader: toen hij weer nuchter was had hij geconstateerd, dat op zijn han den bloedige snijwonden zaten, zoodat de conclusie gewettigd was, dat die handen ruiten stuk getimmerd had den. Het meisje dat een gevaarlijk oogenblik had meegemaakt toen de stoel op haar af kwam gevlogen, ver klaarde als getuige, dat verdachte haar gevraagd had of zij nog eens wil de inschenken. Zij deed dat liever niet, omdat hij al ver genoeg weg was. Daarover werd hij kwaad, en hij on derstreepte zijn verontwaardiging door het meisje met de stoel te be kogelen, en zette zijn woordelooze wel sprekendheid voort door het inslaan van een viertal ruiten. De Officier van Justitie achtte het feit bewezen uit het getuigenverhoor en eischte 25.boete of 25 dagen hechtenis. Verdachte werd veroor deeld tot 10.boete of 10 dagen hechtenis. <3

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2