Opening K. J. C.-g e b o u w. Gemeenteraad Drunen. Woensdag 23 Februari 1938 No. 16 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Kou gevat en rillerig, Massa!© belangstelling. Onder overgroote belangstelling heeft Zondagmiddag de plechtige inzegening en ingebruikneming plaats gehad van het K.J C.-gebouw aan de Stationsstraat. Onder de talrijke genoodigden bemerk - ten wij het college van B. en W., Kerk bestuur, het K J.C.- besluur, deputaties van de R.K. Mid- denstandsvereen R. K. Werkliedenver., Waal wij ks Belang, Fabrikantenbond, Jonge Werkman, Jonge Middenstand, K.J.V., H. Maria Congregatie, H. Familie St. Vin- centiusvereen., St. Elisabethvereen., Boerenbond, Verkenners, W.G.V HEC, R.K. Vrouwenbond, School voor B.L.O. De heer Drs. G. J. de Vries, di recteur van de R.K. H.B.S. A, had bericht van verhindering gezonden. Toen alle aanwezigen in deluch. tige, ruime benedenzaal een plaatsje hadden gevonden, nam de voorzit ter van het K.J C.-bestuur, de Zeer- eerw. Heer Pastoor H. Heezemans het woord. Deze sprak als volgt: Edelachtb. Heer burgemeester, heeren van het Dagelijksch Bestuur, heeren van het K.J.C.-bestuur, da- nies en heeren die hier aanwezig zijn als vertegenwoordigers van, naar wij meenen alle organisaties in de parochie, ik heet U van harte welkom, niet alleen namens mijzelf, maar ook namens het Kerk- en K.J.C.-bestuur. Het verheugt ons, en wij zeggen U daarvoor hartelijk dank, dat gij in zoo'n grooten getale hier hebt willen tegenwoordig zijn en van Uw belangstelling wilt getuigen bij deze plechtige inzegening en opening van een nieuw gebouw voor onze K .J.C.-beweging. Ik meen dat ik daarin zien mag, dat U ook mijne meening deelt, dat er hier op dit oogenblik niet plaats heeft heeft een gebeurtenis van wereldschokkende beteekenis, maar toch wel een gebeurtenis van groote beteekenis voor onze parochie en onze gemeente en daarom stel. len wij Uwe aanwezigheid op hoo- gen prijs. Dames en heeren, aanstonds zult U in de gelegenheid gesteld worden dit gebouw te bezichtigen. U zult dan zien, dat het eigenlijk nog niet af is en dat er nog veel ontbreekt aan de verfraaiing en installatie. Ik meen evenwel te mogen zeggen dat ons K.J.C.-huis er zijn mag en dat wij onze jongens iets aanbieden wat werkelijk geen 2de of3derangs is en voor welks totstandkoming wij vooral den dekenalen inspecteur, den heer Lambrechts, dank ver schuldigd zijn, zooals aan allen die hieraan werkzaam waren. Degenen die aanwezig waren, zijn vanmorgen bij mijne predikatie in de Kerk reeds in de gelegenheid geweest te hooren hoe ik mijne op vatting van dit jeugdwerk heb uit eengezet. De bedoeling is niet louter een huis te geven van ontspanning, want dan zou het niet beantwoor den aan onze opvatting van jeugd werk. Hiermede is niet gezegd dat er geen ontspanning zal te vinden zijn; hoe meer ontspanning, hoe liever. Ons doel ligt evenwel hooger, wij hopen dan ook meer te geven dan ontspanning. Wij moeten menschen vormen die er zijn mogen in de maatschap pij en de jeugd daarom een vor ming geven, die ze maakt tot man nen van karakter; dat is voor mij het groote d oelvan het jeugdwerk. Alleen zoo gezien is het reeds waard dat er voor dit werk gelde lijke offers gebracht worden, maar ook persoonlijke offers moeten en zullen gebracht worden. Mannen die niet alleen uitmunten in hun vak, maar ook in hun persoon, waardoor zij door de industrie te eerder zullen worden gezocht en gevraagd. Dames en heeren, wil deze opzei slagen dan zijn er twee dingen noodzakelijk. Ten eerste de gelde lijke steun van de Waalwijksche bevolkingen mijne parochie. Want het is niet onze, maar Uwe zaak De zaak van de jeugd onzer pa rochie, dus van de vaders en moe ders. In de loop van volgende week zal een inteekening worden open gesteld en ik hoop dat onze ver wachtingen in deze niet teleurgesteld zullen worden. Maar de steun mag ook niet louter geldelijk zijn, ook de mo reele steun van de vaders en moe ders is noodzakelijk. Zij moeten het waardeeren als wij ook buitens huis nog toezicht en controle willen houden op hun jongens. Ook anderen kunnen moreelen steun geven. Uit die kringen die niet rechtstreeks belang stellen in hel jeugdwerk. Wij hebben noodig den moreelen steun van werkgevers, die werk krachten voor hun bedrijf zullen vragen, die hier hun vorming tot mensch kregen. Meer zullen wij evenwel nog moeten steunen op de hulp van God. Vóór de openstelling van dit ge bouw voor het publiek, willen wij, dit daarom eerst onder den zegen en bescherming stellen van God, door middel van de officieele litur gische plechtigheden bij de opening van een gebouw gebruiKelijk, waar bij U dan Zijn steun en zegen moet vragen voor het werk dat wij gaan beginnen. De inzegening. Hierna had de officieele plechtige inzegening van het nieuwe gebouw plaats door pastoor H. Heezemans, waarna deze boven den ingang het kruisbeeld bevestigde. Alvorens tot de bezichtiging van het gebouw over te gaan, sprak de eere-voorzitter van het K J C.-be stuur, de Edelachtb. heer burge meester E. C. J. Moonen nog een kort woord tot de aanwezigen. Mijnheer Pastoor, Voorzitter van het Kerkbestuur, Dames en Heeren. Het Gemeentebestuur heeft zich gaarne bereid verklaard hier tegen woordig te zijn bij de in gebruik neming van deze Jeugd Centrale, omdat de taak van dit jeugdwerk, de jongeren goed op te voeden,ook door het openbaar gezag zeer wordt gewaardeerd. Jongelui waarin een stevigen godsdienstigen grondslag is gelegd, zijn bestand tegen de nadeelige in vloeden van radio, lilm en reclame van allerlei aard. Het zich op zoo'n wijze onledig houden met opbou wend werk is een doelstelling die zoowel in staatkundig als sociaal opzicht leidt tot een constructieve vorming van de jeugd. Mijnheer Pastoor, het gemeente bestuur wenscht U geluk met de ingebruikstelling van dit nieuwe product van Uwe geestelijke activi teit en ondernemingslust en ik kan U de verzekeiing geven dat het ge meentebestuur van harte met de ingebruikneming van dit gebopw instemt. Ik hoop dat de resultaten van deze Jeugd Centrale U voldoening mogen schenken en dat de jongelui die hier geherbergd zullen worden tot het bewustzijn zullen komen van de groote waarde die de geestelijke leiuing in deze ruwe tijden in deze Centrale hebben kan. Tot slot sprak Pastoor H. Heeze mans nog een dankwoord, waarbij hij nog eens op het doel van deze Jeugd-Centrale wees en in het kort de inrichting er van schetste, waar van wij in een onzer vorige num mers reeds een overzicht gaven. Hierna werd het gebouw door de aanwezigen in oogenschouw geno men cn daarna ter bezichtiging van het publiek opengesteld, waarvan een z~o druk gebruik gemaakt werd, dat gedurenden dca ganschen mid dag het gebouw met kijklustigen gevuld was. Des avonds kwamen de eerste leden van het patronaat opdagen om hun nieuw gebouw in gebruik te nemen en het feit dat hun getal reeds aangroeide tot 40 kan de besie verwachtingen doen koesteien. Wij wezen er reeds vroeger op dat wij de stichting van de Katholieke Jeugd-Centrale van groot gewicht achten speciaal voor de toekomst onzer plaats, niet het minst om het groote perspectief, dat de Z Eerw. heer Pastoor ons Zondag ochtend schetste. Verkoop van sterken drank ten Zuiden van het Afwate •ringskanaal. De raad dezer gemeente kwam Maandagavond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den EdelAchtb. Heer burgemeester van der Heijden. Secretaris de heer Velt man. De heer Vugts is wegens ziekte af wezig. De notulen der vorige vergadering worden behoudens enkele wijzigingen vastgesteld. De voorzitter deelt dan mede, dat tot benoeming van een tijdelijk con troleur voor de steun-verleening moet worden overgegaan. In Juni 1937 is reeds een controleur benoemd. In de notulen van de desbetreffende raads vergadering stond, dat B. en W. dezen controleur moesten benoemen. De no tulen waren, zooals thans gebleken is, in dit opzicht niet volledig. De benoeming moet n.l. door B. en W. geschieden op verzoek van den minister. B. en W. stellen voor dit p.unt nu opnieuw aan de orde te stellen en de benoeming, op verzoek van den mi nister aan B. en W. over te laten. De heer v. d. Wiel zegt dal het hier gaal over het recht en de be voegdheid van den raad om een per soon voor een of andere functie te benoemen. In de vergadering van Juni 1937, is aan den raad geen mededeeling van de benoeming gedaan, hetgeen de no tulen hebben uitgewezen. Met deze tij delijke benoeming (wegens dienst plicht van den huidigen controleur) schieten wij niets op. De vorige keer hebben B. en W. zoo maar een persoon benoemd, (zon der aan diens capaciteiten iets te wil len te kort te doen), terwijl er sollici tanten, die werkloos zijn, bijwaren en een gezin hebben te onderhouden. Het belang van de gemeente had gevor derd dat een van hen zou worden be noemd. De voorzitter zegt dat de benoeming door B. en W. geschied is op arbeids contract, dus met een opzeggingster mijn van een week. Wil de raad nu de bevoegdheid opzeggen, dan kan zij het contract beëindigen. De heer van Drunen voelt er niet veel voor de benoeming aan B. en W. over te laten. Hij heeft al zoo dikwijls gezien, bij benoeming van de brand weer en de commissie tot steun aan kleine boeren, dat er door B. en W. personen voor benoemd worden die in zoo'n commissie niet op hun plaats zijn. De voorzitter zegt dat het geen doel heeft deze dingen op te rakelen. Er is hem van verschillende zijden dank gebracht voor de juiste keuze, terwijl hem ook door den inspecteur gezegd is. dat de keuze zeer goed geweest is. Het is gemakkelijker wanneer de benoeming door B. en W. geschiedt, omdat de minister de benoeming toch moet goedkeuren, terwijl de helft van zwaar in hoofd en ledematen, grieperig? ,,MiJnbardtie»" herstellen U hiervan snel en goed. (Het zijn hartvormige cachets). 12 stuks 50 ct.proefdoosje 2 stuks 10 ct. hel salaris van den controleur en het grootste deel van den steun en werk verschaffing door het rijk betaald worden. De minister heeft practisch de eind beslissing. In feite is de benoeming hier niets anders dan een formaliteit. De hee- v. d. Wiel zegt dat het niet opgaat, wanneer deze tijdelijke amb tenaar goed voldaan heeft, hem dan weg te sturen. Hij protesteert tegen de wijze waarop B. en W. vorig jaar ge handeld hebben. Ook de heer v. Drunen kan de han delwijze van B. cn W. niet goedkeuren. Hierna wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met 3 tegen 5 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren v. d. Wiel, Velt man, v. Drunen, de Wijs cn v. Oers. Vóór: de heeren de Baay, Vrijhoeven en Klijn. De heeren Muskens cn v. Halder bleven buiten stemming. Aan de orde 1. Ingekomen stukken w.o. a. dankbetuiging van H.K.H. prin ses Juliana en Prins Bernhard voor de ontvangen gelukwen- schen ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix; b. besluit van Ged. Staten, lot ver daging van hun beslissing op de gemeentebegrooting 1938; c. besluit van Ged. Staten, houden de machtiging tot het doen van uitgaven op de gemeentebegroo ting 1938; d. besluit van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 21 December 1937 lot het aangaan van een onderhandsche kasgeld leening groot 25000.met de N.V. Amsterdamsche Bank te Tiel: e. besluiten van Ged. Stalen, hou dende goedkeuring van hel raadsbesluit d.d. 21 December 1937 tot wijziging van de be- van inkomsten en het dienstjaar grooting voor uitgaven 1937; mededeeling van Ged. Staten ciat de verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeente-fondsbelasting, Koninklijke goedkeuring heeft verkregen. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Schrijven van Ged. Staten be treffende dekking van het op de begrooting 1937 geraamde te kort over vorige dienstjaren. B. en W. waren van meening dat 'l tekort groot 7664.gedekt kon worden door bijdragen uit het werk loosheids-subsidiefonds. Ged. Staten deelen evenwel mede dat slechts 3044.uit bijdragen van het werkloosheids-subsidiefonds kan verkregen worden, zoodat de res- teerende 4620.zullen moeten worden geput uit een bijdrage van den kapitaaldienst naar den gewonen dienst. Word voor kennisgeving aangeno men. 3. a. Mededeeling van J. Pulles dat hij zijn benoeming tot lid van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur niet aanneemt wegens vergevorderden leeftijd Wordt voor kennisgeving aange men. b. benoeming van een nieuw lid van het Algemeen Burgerlijk Armbesuur. Voorgedragen Arn. Brok, 2 P. Boom. De heer Brok wordt benoemd met acht stemmen, tegen één op den heer Boom en één blanco. 4. Voordracht tot benoeming van twee nieuwe leden van de com missie van toezicht op het Nij verheidsonderwijs ter voorzie ning in de vacatures A. Ph. van Huiten, wegens periodieke aftre ding, en Nic. Smits, wegens ver trek uit de gemeente. In de vacature van Huiten worden voorgedragen: 1 A. Ph. v. Huiten; 2 J. H. Pulles Czn. A. v. Huiten wordt herbenoemd met 6 stemmen, tegen 3 op J. H. Pul les en een op P. Boom. In de vacature N. Smits worden aanbevolen 1 J. H. Spee; 2 J. de Munnik. De heer J. Spee behaalde geen enke le stem, J. de Munnik 2, A. Obbens 6 L. v. Drunen 1 en 1 blanco, zoodat A. Obbens benoemd is. 5. Verzoek van de Wed. W. Bo- gaarts om gedeeltelijke restitu tie van het betaalde vergunnings recht voor den verkoop van ster ken drank in het klein. De voorzitter zegt dat voor het ver strijken van den derden termijn aan B. en W. is medegedeeld dat afstand wordt gedaan van het vergunnings recht. Voor de teveel betaalde maanden zal 10.worden teruggegeven. Goedgekeurd. 6. a. Verzoek van J. v. d. Me ij den te Giersbergen om intrekking van het raadsbesluit van 25 April 1919, waarbij het aan. Burge meesters en Wethouders verbo den is, vergunningen te verlee- ncn voor den verkoop van ster ken drank in het klein in de gehuchten piersbergen, Felle- noord en Pessaart; De voorzitter zegt dat bij het inko men van dit verzoek is nagegaan de beslissing van den raad in 1919. Daar bij is gebleken dat die beslissing juist was. Door de wijziging van de drank wet in 1937 i> deze verordening even wel automatisch vervallen, zoodat het verzoek van v. d. Meijden geen zin meer heeft. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. voorstelling tot vaststelling van een verordening ex art. 10, le lid, sub 1 .waarbij het gedeelte der gemeente gelegen ten Zui den van het afwateringskanaal 's-BoschDrongelen wordt aan gewezen als plaatsen, waar Bur gemeester cn Wethouders geen vergunningen mogen verleenen voor den verkoop van sterken drank in het klein. De raad gaat eerst in geheime zit ting; Na heropening wordt het voorstel van B. cn W. in stemming gebracht en met 3 tegen 5 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren v. d. Wiel, Veltman, v. Drunen, de Wijs en v. Oers. De wethouders v. Halder en Mus kens bleven buiten stemming. Vóór stemden de heeren de Baay, Vrijhoeven en Klijn. Den voorzitter spijt het dat de raad het belang van een dergelijke bepaling niet in ziet. 7. a. Vaststelling jaarlijksche voor schotten te verleenen aan de Be sturen der Bijzondere Scholen te Drunen en te Elshout op de kosten van instandhouding van de onder hun beheer staande bijzondere scholen; De voorschotten worden als volgt vastgesteld Voor de Jongensschool te Drunen 1650.—r. Voor de Jongensschool te Elshout 564.Voor de Meisjes school te Drunen 1662.Voor de Meisjesschool te Elshout 528. Zijnde een bedrag van 6.per leerling. b. vaststelling van de vergoeding van de onder a bedoelde kosten over 1936. Daar hiervoor alleen de gegevens van de jongensschool te Drunen bin nen zijn wordt de vergoeding hiervoor vastgesteld op 1632. c. driejaarlijksche afrekening van de onder a en b bedoelde ver goedingen voor de Bijz. Meis jesschool te Drunen en de Bijz. Jongensschool te Elshout. Hier zijn alleen de gegevens voor de Meisjesschool te Drunen binnen. Deze school had over drie jaar recht op 5734,34; de uitgaven bedroegen even maal maar 5480.29; aan voor schotten was reeds ontvangen 5315.20, zoodat nog verschuldigd is een bedrag van 165,09. Goedgekeurd. 8. Voorstel tot het verleenen van machtiging aan Burgemeester en Wethouders voor het houden dei- gewone jaarlijksche verhuring gen en verkoopingen. Wordt goedgekeurd met aanteeke- ning dat de heeren v. Drunen en v. d. Wiel tegen zijn. 9. Bespreking verpachting lande rijen op de Eindsche Gemeenten. Deze landerijen zijn verdeeld in vijf perceelen. De commissie voor de Nasi- stelling van de pachten heeft de prij zen als volgt samengesteld Perceel I groot 0.90.71 A. 22.50 Perceel II groot 0.91.56 A. 22.75 Perceel III groot 0.86.85 A. 21.50 Perceel IV groot 0.80.56 A. f 16.00 Perceel V groot 0.78.01 A. 11.70 De verpachtingen gaan over drie jaar. Het eerste perceel is reeds ver pacht aan M. v. Noort. Goedgekeurd. Bij de rondvraag zegt de heer v. Drunen dat in de vergadering van .11 December l.ï. gevraagd is of er met den nationalen feestdag iets bijzon ders te doen zou zijn. Toen is daarop door den voorzitter ontkennend ge antwoord. Een uur na de vergadering zei men hem evenwel dat er een f. 1

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5