De Middenstand in nood. Buitenlandsch Nieuws. Wreef in één dag RHEUMATIEK weg KLOOSTERBALSEM Zaterdag 26 Februari 1938 No. 17 De Echo van het Zuiden Tweede Blad met den Kloosterbalsem Hoe wij aan onze tijdrekening zijn gekomen. Ja, de middenslandskwestie is een urgente kwestie, die zoo maar niet met een handomdraaien ge regeld is. Toch is hij zelf mede de oorzaak van zijn achteruitgang. Dr. v. Beurden heeft in Aug. '18 reeds gewezen op't dreigend gevaar op de nalatigheid van den middenstand zelf om zich te organiseeren en zich krachtig te maken tegen de aanvallen van het groot-kapitaal en de coöperaties. In 1918 zijn de richtlijnen in het praeadvies van Dr. van Beurden duidelijk uitge stippeld, al betreuren wij het altijd nog, dat het als een Advies is ge accepteerd het had veeleer een geschrtven wet moeten zijn en er had toen aangepakt dienen te wor den Wie toen zijn oogen en ooren den kost gaf, moest erkennen, dat de indivudualistische klassieke en de neo kiassiekeeconomische theorie en politiek ons onvermijdelijk tot een catastrophe voerde. Jammer dat de afgunst, de jaloeischheid bij den middenstand en het zgn. almeten van eikaars welstand ondeugden, die hem min der simpathiek maken, terwijl de oorzaken hiervan gezocht moeten worden, niet alleen by den midden, stand. Politiek genomen is de midden stand steeds verwaarloosd, erger nogin den steek gelaten, her inneren wij ons nog de debacles der middenstandsbanken. Wel zijn er toen enkelen geweest, die pro beerden destijds een overtuiging te brengen, dat m het belang van den middenstand en ook in 's lands belang nuttig en noodzakelijk was om van de regeering hulp verschaft te krijgen, want slechts 4 millioen gulden, zou destijds de situatie en de vele spaarcentjes hebben gered en vooral het moeizame werk der organisatie niet hebben afge broken. Maar het waren toen juist de vogels van diverse pluimage in de Tweede Kamer, die den genade slag gaven, maar die wel grootere banken (gewoon uitgedrukt) aan een slordige 60 millioen hielpen en ook een groote coöperatieve ver eeniging met enkele millioenen weer opnieuw op de been hielpen. Ze konden dato zoo gemakkelijk doen, zij vooral die als kamerlid ook heftige coöperatie mannen waren. Wat een groote opoffering en Een jaar is 31.558.149 seconden. Het behoorde reeds tot de wensen van keizer Karei V om alle klokken precies gelijk te laten lopen, zodat de ene niet een groot tijdsverschil met de andere aanwees. Maar alles wat hij daarvoor liet doen had geen succes. Ongeveer 100 jaren later werd in ons land voor het eerst een torenklok ge bouwd met een slinger. Die slinger was zeven meter lang en er hing een gewicht van vijftig pond aan. Huy* gens maakte die klok, in Schevenin- gen. Maar ook die ging onnauwkeu rig net als alle klokken van Karei V. En nu nog, honderden jaren later, is het niet veranderd. Ook de allerfijn ste zuiverste uurwerken gaan niet helemaal goed, al is de afwijking soms ook maar een honderdste deel van 'n seconde. En dat wil wat zeggen in deze wereld, waarin met uiterst grote nauwkeurigheid de kringloop van een jaar berekend kan worden. Niet zo moeilijk is het om uit te rekenen, dat een jaar van 365 dagen, zes uren, 9 minuten en 9.35 seconden in het ge heel 31.558.149 seconden telt. In schrikkeljaren komen daar nog 86.400 seconden bij. Reeds in de allervroegste tijden rekende men het jaar op 365£ dag, wat jullie misschien zal verbazen. Even wonderlijk is het, dat ze in die tijden moeite is het toen geweest, om ondanks groote teleurstelling en tegenwerking de gebroken stukken bijeen te rapen, wij denken hier in onze omgeving aan onzen vriend Röhling, die pionierswerk heef gedaan, hoe dikwijls zijn we met hem op stap geweest hoeveel teleurstellingen ondervond hij en hoe was de waardeering. Hij is begraven en bedankt. Jammer, dat een man als Prof. Veraart heen ging, deze had blijken genoeg gegeven, dat hij het midden- standsvraagstuk meer in de diepte, dan in de breedte wilde zien, het solidariteitsbeginsel, wat geen mid- denstandsvraagstuk alleen is. Het is met den middenstand een gesukkel geweest al moeten wij erkennen, dat ondanks de ongun stige en allerlei bijkomstige om standigheden, vooral de laatste paar jaren de middenstands voor mannen belangstelling hebben ge wekt ook in 's lands vergaderzaal, ze zijn meer tot het offensief over gegaan. Of de middenstand in zijn huidigen vorm zal blijven is een vraag! Hierover worden andere meeningen verkondigd I Dat de standenkwestie zoo zal blijven, zooals deze thans is is mede een vraag als men rekening wil houden met de beroeps standen-ordening. Deze geeft een betere oplossing aan de hand het zal nuttiger en voornamer zijn de gemeenschap in te deelen naar de beroepen om ook de zoo zeer ge stoorden socialen vrede te her stellen. (Tot ons genoegen lezen we zoo juist dat aan het Angelicum te Rome is gepromoveerd tot doctor in de philosophic, sociaal-ethische richting de Weleerw. heer Jansens uit Tilburg op proefschrift «Klasse en standa) Wij willen hiermede betoogen, dat er in deze, al zal het nog wel wat duren iets gebeuren gaat. Zoo kan het niet blijven hier helpt geen vestigingswet alleen, wanneer de sociale vrede niet zal worden bereikt. In het beginsel en werkprogram van Dr. van Beurden van 1933 schrijft hij hierover onder meer, dat het economisch leven in de burgerlijke maatschappij zich moet houden aan en regelen naar het natuurlijk doel, dat aan de burger lijke gemeenschap is gesteld. Noch de economische dictatuur, noch de ook al van de sterrenkunde zoveel af wisten. Zowel de theoretische geleerd heid als de practische ervaringen wa ren verrassend groot. Hoe kwamen ze aan die wetenschap van de verwijder de sterren, van de geheimzinninge hemellichamen? De oude Grieken bouwden voort op de wetenschap der Chaldeeën en der Egyptenaren, die reeds in het jaar 4241 voor Christus de eerste kalender uitdachten. Vond sten, die men heeft gedaan in Baby- Ion, in Egypte en in China laten zien, dat men daar duizenden jaren geleden de tijd al in bepaalde tijdruimten, zoals jaren en maanden had vastge legd. Maar hoe zijn dan die Chaldee ën, die Egyptenaren en die Chinezen aan zoveel wijsheid gekomen? Dat zullen wij wel nooit helemaal na kun nen gaan. Reeds van de alleroudste tijden af, moet de wereld van zon, maan en sterren de aandacht der mensen hebben getrokken. Zij wilden er graag meer van weten en gingen de wereld in haar verschillende ge daanten bestuderen. Zo zijn ze dan ge komen tot berekeningen, van de zon nestanden en de volle- en nieuwe maannachten en daaruit is langzamer hand de kalender ontstaan. De Romeinen verdeelden eerst een jaar in tien maanden, totdat eindelijk koning Numa Pompilius het jaar met 365 dagen en twaalf ongelijke maan den invoerde. Maar omdat er toen z<, vaak schrikkeljaren nodig waren, maakte Gajus en Julius Caesar daar weer een eind aan en stelde in het jaar 46 voor Christus de Juliaanse kalender in. Volgens die kalender had het jaar al 365 dagen en om de vier jaar een schrikkeljaar.Dat was dus al bijna net zo als wij het hebben. Maar in 1582 zolang heeft die Juliaanse tijdrekening bestaan was het jaar tien dagen achter bij de loop van de zon en daar heeft de Gregoriaanse ka lender toen weer verbetering in ge bracht. Want volgens die regeling is er aan het eind van iedere eeuw en het bqgin van de volgende (dus in 1800, 1900) geen schrikkeljaar, behalve als de eerste twee cijfers van de oude eeuw door vier deelbaar zijn. In 1700 was er dus wel een schrikkeldag, om dat de vorige eeuw 16 als eerste cij fers had, wat door vier gedeeld kan worden. Men heeft er ook al over gedacht om een jaar in 13 gelijke maanden te verdelen en dan zou men ook het Paasfeest op een bepaalde datum willen stellen, net als Kerstmis, maar tot nog toe is dat niet ingevoerd. Wel spreekt men over de mogelijkheid om overal op de hele wereld dezelfde tijd in te voeren, zodat je niet meer je horloge gelijk hoeft te zetten, als je naar België of Zwitserland of een an der land gaat. Want over de hele aar de scheelt dat nogal wat. Als we hier in Midden-Europa aan het middag eten zijn. dan komen in New York de mensen uit hun bed en in San Fran- sisco is het op datzelfde uur nog mid den in de nacht, terwijl tegelijk op Ja va het net een beetje licht begint te worden. Aan dat verschil van licht en donker kan natuurlijk niets veran derd worden, maar wel aan het ver schil in de uren misschien. W ETENS W A A R DIG H EI) EN Sterven dieren in de vrijheid eerder'! Eenige zooiogen in Zuid-Afrika be weren, dal dieren in de vrije natuur gemiddeld niet zo oud worden, als die ren die in een dierentuin leven. Mis schien komt het, dat ze aan meer ge varen zijn blootgesteld, maar ze ster ven haast allen vroeger. Vliegtuig-modellen voor kinde ren en volwassenen. Het Wetenschappelijk Museum te New York geeft speciale cursussen, waar kinderen en volwassen mensen kosteloos onderricht kunnen Krijgen in het bouwen van vliegtuigmodellen. Drie duizend jaar geleden ook al stakingen. Uit Egyptische grafinscripties kan men lezen dat reeds in 1179 voor Chr. bij het bouwen van een koningsgraf de arbeiders een staking begonnen en pas weer doorgingen met het werk, toen hun vragen ingewilligd waren. Zilvervossen in Nooru>cgen. Toen er onlangs een overzicht werd gemaakt van het kweken van pels- dieren in Noorwegen, bleek het dat in dat land ongeveer 17000 zilvervossen fokkeryen zijn en dat daar jaarlijks niet minder dan 390.000 zilvervossen worden geteeld. 5. Rendier, Gekregen, Heft, Ge breken, Dijk, Zeker. Iedere gek heeft zijn gebrek. 6. Onderwijzer, September, Weg nemen, Aas, Koningin, Spin. Spreken is goed, maar zwijgen is beter. 7. Eenzaam, Rome, Beginnen, Dinsdag, Koningin, Roer. Er is niemand zonder gebreken. 8. Rat, Harder, Heldhaftig, Dien der, Beletten, Belangen, Hengel. Die het breed heeft, laat het breed hangen. Verborgen plaatsnamen. 1 Wageningen. 2 Ameide. 9. Spreekwoord-raadsel. 9 11 42 30 26 37, in z'n geheel. 27 29 3 17 33 6 28 10 21 1 45, ver bonden. 25 19 32 2 32 4 23 7 20 17, be kendmaking. 5 24 36 38 26 34 39, prov. in Nederl. 13 6 41 12 14 18 31, getal. 8 15 16 27 30 38, timmer-gereed- schap. 35 22 40 44 38 21 10 43 41 9 4 37, vliegmachine. 10. Spreekwoord-raadsel. 15 35 28 9 36 21 19, wielrijder. 16 18 17 19 10 5 22 19 11 26, op prijs stellen. 188 2 29 13 30 2 32, modern ver voermiddel. 36 33 34 3 7 20 8 14, wit paard. 25 6 27 31 2 10 5 26, strak trekken. 1 17 6 36 12 31 19 32 29, harle- kein, pias. 24 10 28 4 23 11 3 10, verwaand, trots. algeheele opheffing daarvan, door naasting en overdracht van alle productiemiddelen aan de gemeen schap, kunnen tot het natuurlijke sociaal-economische doel der bur gerlijke samenleving leiden. Om daar toe te komen, moet de maat schappij sociaal en juridisch worden geordend op den grondslag der verscheidenheid van sociale functies, welke de diverse groepen van burgers uitoefenen met het doel, om, door voorziening ieder voor zich in een bepaald onderdeel van de totaal behoeften der samen leving, tevens zich het eigen onder houd te verzekeren. De voren bedoelde onderscheidene groepen van burgers behooren zich te constitueeren, evenzoo de vele bedrijfschappen (beroepsschappen), waarin vertegenwoordigd zijn allen arbeiders zoowel als patroons die op eenigerlei wijze werkzaam zijn in eenzelfden tak van bedrijf of dienst en welke bedrijfschappen de bevoegdheid moeten bezitten, om de gemeenschappelijke aange legenheden van het betrokken bedrijlschap zelfstandig en bindend te regelen onder direct of indirect toezicht van de overheid als be waakster van de rechtmatige be langen der minderheden en van bet algemeen welzijn des volks. Het is dus zaak ook voer den middenstand om op te staan uit de holen en gaten en zijn defensieve houding danig te wijzigen. G'berg, Febr. 1938. W. S. Genève biedt geen garantie voor collectieve veiligheid. Dinsdagavond is in het Engelsche Lagerhuis een door de Labourpariij iogediende motie van wantrouwen iu Caamberlain's beleid in stemming gebracht. De motie werd verworpen met drie honderd dertig tegen hon. derd acht en zestig stemmen. Aan de siemming ging een vrij bewogen debat vooraf. Munster-president Neville Cham berlain heeft uitvoerig zijnstandpunt ten opzichte van den volkenbond uiteengezet. De volkenbond, zoo betoogde de premier, is niet in staat de collectieve veiligheid te verschaf fen. Niettemin moet Engeland lid blijven van den bond, omdat hij vertrouwen heeft, dat de bond zal worden hervormd. Men moet niet trachten, zei Cham berlain, zichzelf en anderen een rad voor de oogen te draaien of kleine mogendheden te doen denken dat zij door den bond beschermd zullen worden tegen een aanval, wanneer men weet, dat iets dergelijKS niet kan worden verwacht. Indien de bond zijn vermomming af wilde werpen, welke een ieder kan zien en duidelijk uiteen zou zetten, waartoe hij bereid is,dan zou zijn moreele kracht als samenvatting van de openbare meening sterk toenemen. Na den minister-president sprak Churchill, die Eden in verdediging nam en een aanval richtte op Duitschland en Italië. De Duitsche dictator heeft zijn zware hand gelegd op een klein doch historisch land en de Italiaan- sche dictator heett zijn vendetta tegen Eden lot een goed einde ge voerd. Mussolini heeft gewonnen. Ten aanzien van de Britsch lta. liaansche besprekingen zeide Chur chill, dat Engeland veel zal moeten geven en er kan weinig ontvangen worden, behalve dan het staken van een langdurig onuitgelokte actie van Italië tegen Engelaud. Indien het mogelijk zou zijn, dat Italië tezamen met Engeland en Frankrijk de on- alhankelykheid en onaantastbaar heid van Oostenrijk zou verdedigen dan zou spreker zoo ver willen gaan in het doen van concessies als wie dan ook. „Engeland gaat geen laffe onderhandeling aan". Sir Samuel Hoare heeft aan het noenmaal der nationale kamer van koophandel gesproken over de vraag stukken, waarvoor de regeering zich in het afgeloopen weekeinde heeft geplaatst gezien. Maandenlang scheen Europa zich onherroepelijk te splitsen in twee vijandelijke kampen, die zich beide op koortsachtige wijze wapenen. Bij beiden zijn gevaarlijke geruchten in omloop over een onvermijdelijke botsing. Hoare voegde hier aantoe, dat de regeering voor de keuze geplaatst stond de fatalistische opvatting.dat een oorlog onvermijdelijk was te aanvaarden of haar uiterste best te doen de wereld te onttrekken aan den vicieuzen cirkel, welke tot een ramp leidt. Had een pijn in z'n schouder om tureluursch van te worden AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed De Engelsche regeering koos het laatste. Neemt Delbos ontslag? Naar een deel van de Fransche pers beweert, zou de heer Delbos in den ministerraad zijn ontslag hebben aangeboden. Na de jongste ont wikkeling van den internationalen politieken toestand te hebben uit eengezet, zou de Minister van Bui- tenlandsche Zaken er op gewezen hebben, dat het heengaan van Eden als chef van het Foreign Olfiice het einde beteekent van een politiek, waaraan hij (Delbos) van harte had medegewerkt en dat bij dus zijn porteleuille ter beschikking van Chautemps stelde. De minister-president zou daarop echter, volgens dezelfde inföi malies, den minister van Buitenlandsche Zaken verklaard hebben, dat bij het vertrouwen van al zijn collega's behield en dat er dus geen aanleiding bestond zijn aanbod in overweging te nemen. Mede in vei band met wat reeds over de huidige politieke situatie in Frankrijk gemeld is, beeft men redenen aan te nemen, dat de hierboven weergegeven lezing van het verloop van den ministerraad juist is. ,En zoo in eenst Ik kon niet meer heen of weer. Ik houd niet van tabletfe» en liet mijn vrouw mij wrijven met Kloosterbalsem. Niet te hard, zeg tk, want alles, ook de geheele omgeving, deed me zeer. Zij wreef mij zachtjes om te beginnennaderhand wat harder en het was of er een wonder gebeurde. Omler 't wrijven verminderde de pijn al en toen het 's avonds herhaald was, stond ik den volgenden morgen weer even frlsch op als altijd." Fr. D. te O. Onovertroffen bij brand-en snfiwonden Ook ongeëvenaard als wrfjftmudel bfj Rheumatiek, spit en pfinlfjke spioren Schroefdoos 35 ct Potten: 627e ct en f 1.04

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5