HTXV°"gcheo1 VERVOLG NIEUWS UIT OE LANGSTRAAT EN OMGEVING SPORT. BINNENLAND. SPRANG—CAPELLE. Persil blijft steeds Persil! De prijs kan nimmer zakken De prijs staat in verband Met den inhoud van de pakken De reeds eerder hier uitgesproken verwachting schijnt dus te worden bevestigd, dat, wanneer de Quai d'Orsay onder leiding van een nieuwen chef zal komen te staan, dit niet zal geschieden door een simpele mutatie in den boezem van het ministerie, maar alleen na een aftreden van het geheele kabinet. De voornaamste reden waarom dit nog niet gebeurd is, zou gelegen zijn in den wensch niet den indruk te wekken van een overdreven volg zaamheid ten opzichte van Engeland en vooral niet van »een nieuwe capitulatiea voor Berlijn en Rome. Desniettegenstaande blijft een moge lijke en nabije demissie van het kabinet het onderwerp van alle ge. sprekken in politieke kringen uit maken. DE REDE VAN Dr. SCHUSCHNIGG. Clinge Doorenbos. In zijn met bijzondere belangstelling tegemoet geziene rede voor den bonds dag heeft de Oostenrijksche bonds kanselier, dr. Schuschnigg, den wil tot handhaving van Oostenrijks vrij heid en onafhankelijkheid bevestigd. Hij betoogde, dat voor Oostenrijk „buitenlandsche voorbeelden" niet in aanmerking komen: geen volksfront en geen dictatuur en verklaarde voorts, dat Hitier te Berchtesgaden de volle souvereiniteit van Oostenrijk heeft erkend en de binnenlandsche politieke ontwikkeling van Oostenrijk en de kwestie van het Oostenrijksche nationaal-socialisme als een zuiver Oostenrijksche kwestie beschouwt, waarop Duitschland noch direct, noch indirect invloed beoogt uit te oefenen. De hoofdpunten. In Schuschnigg's rede hebben in het bijzonder de volgende punten indruk gemaakt: 1. de vaststelling, dat de Juli- overeenkomst voor beide verdrags partijen toonaangevend blijft; 2. dat Hitier dit formeel bevestigd heeft en zich tegenover Schuschnigg heeft verplicht iedere poging van de nat.-socialistische partij 0111 in Oosten rijk in te grijpen, algeheel te onder drukken; 3. dat Oostenrijk lot aan de uiter ste grens van zijn tegemoetkoming aan Duitschlands verlangen gegaan is, dat het echter nimmer verder zal gaan; 4. dat Mussolini nimmer een po ging ondernomen heeft zich in de Oostenrijksche aangelegenheden te mengen 5. dat Oostenrijk slechts gelijk gerechtigde staatsburgers kent en tenslotte duidde Schuschnigg de mo gelijkheid van de vrije verkiezing aan, doordat hij zeide, dat op het juiste oogenblik der ontwikkeling de drie millioen volwassen leden van het Va- derlandsche front zouden opgeroepen worden om hun meening te kennen te geven. TERUEL EEN GROOTE RUÏNE. De verliezen van de rooden bedroegen van 5 tot 22 Februari 9750 dooden en 16.298 krijgsgevangenen. De troepen van Franco rukken ten Zuiden van Teruel verder op. In de stad zelf hebben de nationalisten aan zienlijke hoeveelheden wapenen en munitie gevonden. Zij maakten o.a. negen batterijen en twaalf pantser auto's buit, terwijl vier-en-twintig vliegtuigen van de rooden werden neergeschoten. Sedert 5 Februari heb ben zij elf honderd vierkante K.M. terrein veroverd. De verliezen van de roode troepen in en om Teruel bedroegen van 5 tot 22 Februari 9750 dooden en 16.298 krijgsgevangenen. De grootste verlie zen leden de volksfronters op 6, 7 en 22 Februari. ROEMENEN AANVAARDEN NIEUWE GRONDWET. De Roemenen zijn Donderdag naai de stembus getrokken om zich uit te spreken over den tekst van de nieuwe grondwet, welke de invoering van een corporatie! bewind in Roemenië za sanctionneeren. Alhoewel op het oogenblik het tel len van de stemmen nog niet geëin digd is, blij kt toch uit de partieele uitslagen reeds, aldus Havas, dat de regeering een overweldigdend succes heeft behaald. Alleen te Boekarest hebben van de 97.000 kiezers zich slechts 145 legen de grondwet uitge sproken; alle anderen stemden voor. Daar het totaal aantal kiezers in de hoofdstad 106,000 bedraagt, blijkt, dat slechts 9000 kiezers niet naar de stem bus togen. In de stembureau's werd als volt te werk gegaan. Elke kiezer meldde zich bij een commissie, bestaande uit twee functionarissen en twee bijzitters, gaf zijn naam op en zei met „ja" of „neen" of hij de nieuwe grondwet goedkeurde al dan niet. Stemde hij tegen, dan moest hij zijn adres opge ven en een speciale verklaring onder teekenen. Van vrije stemming gespro ken ADVERTEERT IN DIT BLAD. Stamboom noodig voor een Duitschen pas. Het rijksministerie van Binnen landsche Zaken heeft nieuwe be palingen uitgevaardigd voor het verleenen van paspoorten. Iedere aanvrager van een paspoort is ver plicht, een schriftelijk bewijs te overhandigen van zijn afstamming. Aan Joden wordt blijkbaar alleen een paspoort ter hand gesteld, in dien zij van plan zijn, Duitschland te verlaten en nooit meer terug te keeren. Het paspoort, dal zij in zulk een geval ontvangen, geldt dan ook uitsluitend voor het passeeren der grens van Duitsch land naar het buitenland, doch niet voor de terugreis. Slechts Duitschers, die met hun stamboom kunnen aantoonen, dat zij vol bloed Ariër« zijn, krijgen zander meer een paspoort. België's buitenlandsche politiek De algemeene raad van de socia listische partij heeft een vergadering gehouden, om den internationalen politieken toestand te bespreken, vooral naar aanleiding van het verlangen der liberale en katholieke ministers in de Belgische regeering om het Italiaansche gezag in Aoes- synië te erkennen, door 't zenden van een ambassadeur naar den koning van Italië, tevens keizer van Abessynië. Een naar Frankrijk georiënteerd Waaisch lid maakt de regeering erop opmerkzaam, dat zijn onalhankelijkheidspo'itiek voert waarbij België wordt geisoleerd in plaats van weer bij Frankrijk aan te leunen. De socialistische minister van buitenlandsche zaken, Spaak, zeide o.m. dat men in het algemeen van den volkenbond niet mag vragen, wat hij niet kan verwezenlijken, want dan zou men zijn discrediet nog vergroolen. Spaak verdedigde verder de huidige onafhankelijk- heidspolitiek van België en zeide nog, hiermede op zijn eigen partij- geoooten doelende: »Men zou ons een solidariteitspolitiek willen doen voeren met democratische tegen fascistische staten. Ik weiger abso luut hieraan gevolg te geven, want dat zou spoedig tot een oorlog leiden. Het socialisme zou daar overigens allesbehalve als over winnaar uit te voorschijn komena. De strijd in het Oosten Chineesche vliegtuigen hebben een tiental bommen laten vallen op Taihokoe, de hoofdstad van Formosa en op Sjintsjikoe. Ver scheidene menschen werden gedood. Er is geen ernstige schade aange richt. Dit bericht is uit Tokio. Uit Sjanghai wordt gemeld: Aan den luchtaanval op Taihokoe, den eersten Ghineeschen luchtaanval op Japansch gebied, werd door zeven vliegtuigen deelgenomen. Volgens de Japansche berichten werd het vliegveld zonder resultaat gebombardeerd. Valencia gebombardeerd Een deel van Spanje's Oostkust heeft blootgestaan aan een hevig bombardement, waaraan zoowel door vliegtuigen als oorlogsschepen werd deelgenomen. De aanval der nationalisten concentreerde zich ditmaal op Valencia, dat zich ge heel onverwachts bestookt zag door vliegers, die een regen van bommen boven de stad lieten neerdalen, terwyl tegelijkertijd vanuit zee het geschut (ier oorlogsschepen op Valencia werd gericht en even latei een heftige beschieting volgde. van Economische Zaken thans een tijdelijk vestigingsverbod uitgevaar digd voor den kantoorboekhandel. Het is van vandaag af verboden zonder vergunning van den minister een inrichting te vestigen waarin de kantoorboekhandel wordt uitgeoefend. DE ACHTTIEN VLIEGBOOTEN VOOR DE INDISCHE DEFENSIE. De minister van defencie heeft thans aan de combinatie N.V. Aviolanda en de Koninklijke maatschappij De Schelde opdracht gegeven voor den bouw van achttien vliegbooten, type DO. 24 K. Wij hebben over deze be stelling reeds eenigen tijd geleden be licht. Dit type is door de Dornier-fabrie- ken speciaal voor de Nederlandsche regeering ten behoeve van de Indische defensie ontworpen. Te Friedrichsha- fen zijn er indertijd 24 stuks besteld, waarvan er reeds vier zijn afgeleverd. De DO. 24 K. is een driemotorige, vliegboot, bestemd om als groote ver kenner, tevens bommenwerper, te worden gebruikt. JAARBEURS DE PRIMEUR VAN TELEVISIE. Naar de „Tel." verneemt wordt overwogen de eerste experimenteele televisie-uitzending te verzorgen door Philips tijdens de a.s. Jaarbeurs te Utrecht te doen plaats vinden. De zen der zal dan op het terrein van de Jaarbeurs opgesteld worden. Uitoefening van de geneeskunst Ingediend is een ontwerp tot wij ziging van de wet op de uitoefening van de Geneeskunst. Daarbij worden de grenzen van het wettelijk-onge. oorloofde op dit gebied metgrooter nauwkeurigheid afgepaald en voor opticiens, masseurs en heilgym- nasten een terrein aangegeven, waar op zij zich ongestraft kunnen be wegen. Prins Bernhard naar Londen? Naar de »Daily Telegraph Mor ning Post» verneemt, zou Z. K. H. Prins Bernhard voornemens zijn in het midden van de volgende maand een particulier bezoek aan Londen te brengen, Z, K. H. hoopt ver scheidene dagen in Engeland door te brengen, in gezelschap van zijn broeder Prins Aschwin. H. M. de Koningin heeft Woensdag komende van Soestdijk, een dag op Het Loo vertoeft in verband met toebereidselen voor het a.s zomer verblijf van H.M. de Koningin aldaar. Wat betreft 't peisbericht omtrent het bewonen van het Loo door de Prinses en den Prins in de maanc April zoo kan uit beste bron worden verzekerd dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen. K.C. van oordeel is dat deze niet in de „provincie" te vinden zyn, kan zy ze in net Westen toch ook maar niet vinden. Maar men heeft het nog eens met de hÏ LShTi"jtelling willen probeeren en of dè k-Pn Van unioI'gen zal uitwfjzen of de keuze gerechtvaardigd is geweest aandacht zal worden tegemoet gezien Wy voor ons houden er de meening od na dat de Nederlanders het heel hard t«* verantwoorden zullen krijgen en alleen het feit dat met van Male in doel, nog geen enkele wedstrijd door de Oranje hemden verloren werd; doet ons hopen op een gunstigen uitslag. De opstelling der beide elftallen is als volgt: België. Doel: Braet (C.S. Brugge). Achter: Paverick (Antw. F.C.) en Smel- linckx (Un. St. Gilloise). Midden: Dalem (Standard C. L.), Maer- tens (Gantoise) en de Winter (Beerschot) Voor: Voorhoof (Liersche S.C.), Braine (Beerschot), Capelle (Standard C.L.), Ceu- leers (Beerschot) en VanderEvnde (Beer- schot). Scheidsrechter Thompson (Eng.). Nederland Doel: Van Male (Feijenoord). (DWS)terWCber (AG0VV) en Caldehoye Midden: Paauwe (Feijenoord), Ande- nesen (Ajax) en van Heel (Feijenoord) aanvoerder. V<T: Wels (Unitas), van Spaendonck (Neptunes), Vente (Feijenoord). Smit (Haarlem) en Mijnders (DFC). WAALWIJK. JULIANA Zondag a.s. speelt een versterkt tweede elftal van Juliana een vriendschappelii- fec^eodstrÜd teSen WSC 2 Waalwijk. Daar \\SG2 een goede plaats inneemt in de Hes. 2e klasse K.N.V.B. belooft dit een mooie wedstrijd te worden en zyn wij benieuwd wat onze geel-zwarten hier tegenover zullen prestoeren. Zeer zeker zullen vele sportliefhebbers dezen wed strijd komen hijwonen op het Juliana- terrein. Met het oog op den wedstrijd NederlandBelgië zal deze wedstrijd om 12 uur aanvangen. SPRANG. N. E. O. A.s. Zaterdagmiddag 3 uur zal op het^ terrein van de voetbalvereeniging N E.O., aan het Oosteinde alhier, een wedstrijd worden gespeeld tusschen de eerste elftallen van de beide plaatse lijke clubs, N.E.O. en S.D.O., voor het door eerstgenoemde vereeniging uitge schreven nederlaag-tournooi. Voor deze ontmoeting bestaat veel belangstelling. Beide ploegen zijn aan elkaar gewaagd, zoodat het een span nende match beloofd te worden. I. V. C. B. Programma voor Zondag a.s.: Eerste klas. KolpingWilhelminn SchijndelEendrach' SVBMulo DongenTreffers Tweede klas. ZwaluwODI SDOESt. Michielsgestel BW HerculesTubantia Derde klas D. RKTVV 2Uno Animo v. d. Oudenhoven BerkdijkWaspik Ariens GoirleRoda Derde klas E. SVDHVC HECHercules de Regt Sporters—SWV Soethoudt Derde klas De match \JGHeracles is in verhand met Kerk-redenen uitgesteld Verder verwachten wy in'deze klasse morgen de kampioen. De Boys-reserves uit Vlijmen gaan met nog twee-te spelen wedstrijden aan den kop met 19 punten, terwijl haar opvolger de Boys uit Herpt 14 punten hebben met nog drie wedstrijden. Als gasten in Nieuwkuyk, en na al haar successen verwachten wij ook nu een mooie overwinning. De vreugde zal weer ,e" 'op stijgen in de Boysgemoederen. Toen de Helvoirt-reserves in Drunen speelden kende Sporters 3 de weelde om nun met 4—2 te verslaan. Het zal nu wel anders gaan. Helvoirt 2 zal de punten ohe1 Z1Ch h°U(!en als leeken van revan- o,iJe,B°yS jn, ^erPt hebben eens met 3—1 het we Mie f VrGoncordia 3. In Herpt zal wlnnTnl elf?e lied en oen over winning voor de thuisclub De stand is: 10 9 1 o 9 6 2 1 10 4 1 5 8 3 2 3 10 1 3 6 6 2 0 4 9 117 Vlijm. Boys Herpt. Boys VJC 2 Concordia Sporters 3 Nieuwkuyk 2 Helvoirt 2 54— 5 20— 9 26—27 20—16 9—30 8—12 18—56 19 14 9 8 5 4 3 R.K. Juniorenkring D.E.O. In den wedstrijd te Nieuwkuijk zullen de Boys wel het loodje leggen. SPORTERS. Na de 2—1 overwinning in Veghel zal de returnmatch in Drunen niet minder spannend zyn. \V ij gelooven, dat Sporters een zwaren wedstryd wacht, waarin zy zich geheel zullen moeten geven om haar eer een andermaal hoog te houden De wedstrijd begint om 2 uur. De „Vroolüke Sporters" zullen na hun 4—2 zege in Drunen bij Helvoirt 2 wel een gelijke nederlaag oploopen. V. J. C. Het eerste elftal van VJC heeft vrijaf m verband met het aflassen van den wed strijd VJC—Heracles om kerkelijke rede nen, terwijl voor het tweede elftal nog geen match is vastgesteld. WIELRENNEN. De Zesdaagsche van Antwerpen. Voor den Antwerpschen zesdaagschen wielerwedstrijd, weike gisteravond een aanvang genomen heeft zyn niet minder dan 5 Nederlandsche koppels gecontrac teerd. Dit feit wijst erop, dat onze land- genooten op het gebied van koppelkoer sen en sixciays wel een bijzondere plaats innemen. Behalve de gerenommeerde combinaties SlaatsPeLenaars, Pijnen burgWals en van Schijndeivan den Broek, zullen de coming-men Bakker hremers en liet uitstekend Limburgsch tweetal Ernst MiillerJoep Savelberg van de partij zijn. By een normaal verloop kan zeer zeker op een Nedenandsch succes gerekend worden. Wij voorzien dan ook de derde zesda- gen-viciorie in successie van Kees Pelie- naars en Frans Slaats, terwijl Pijnenburg Wals env an Schyndelv. d. Broek eveneens in de voorste gelederen zullen eindigen. District Den Bosch. Weinig spanning. Eerste klasse. HOLLAND—BELGIE. Een wedstrijd met gelijke kansen. Morgen zal de geheele EEN SPERTIJD VOOR DEN KANTOORBOEKHANDEL INGESTELD. Nadat achtereenvolgens voor het slagersbedrijf, het broodbakkers- en broodverkoopersbedrijf, het schoen- herstellersbedrijf, het schoenmakers bedrijf, het schoenverkoopersbedrijf en het bedrijf van orthopaedisch schoenmaker een tijdelijk vestigings verbod is ingevoerd, heeft de minister zal de geheele K.N.V.B.-com- petitie wederom voor een dag stilgelegd worden en zal de aandacht van tiendui zenden voetbal-enthousiasten uitgaan naar het sportieve gebeuren in het Feye- noord-stadion, waar de twee oude riva len België en Nederland zullen trachten elkander de loef af te steken. Een wedstryd tegen België is voor ons land steeds een groote gebeurtenis, niet zoozeer om het feit dat het een interna tionale wedstrijd is, maar meer omdat als tegenstanders onze Zuiderburen fungee- ren, waardoor een dergelijke wedstryd het beste te vergelijken is met een plaat selijke ontmoeting in de gewone compe titie. Een wedstryd HollandBelgië draagt dan ook alle kenteekenen van een plaat selijke ontmoeting. Hoogspanning, angst, zenuwachtigheid enz. Wy zyn er dan ook van overtuigd dat morgen de echte typi sche internationale sfeer in de Maasstad niet ontbreken zal. Wat de kansen betreft is het zeer moei. lijk zich een juist beeld van de krachts verhoudingen te denken. Zeker is dat het Belgische elftal zoo sterk mogelyk is samengesteld en heeft dan ook de volle goedkeuring van zyn supporters. Met Nederland staan we er eenigszins anders voor. Men heeft zich nog maar weer eens willen houden aan de oude geroutineerde krachten. Wegens gebrek aan beter? Nee, dat wil er bij ons niet in. O.i. is een flink doorgevoerde verjon ging hard noodzakelijk, maar alhoewel de Na een zeer spannenden dag, is het ditmaal minder. De Schyndel-reserves wonnen thuis met 62 van Juliana. In den match bij Ju liana, achten wy de Schijndel-lui even eens in staat om de punten mee te nemen en daarmede nummer één van de lijst te blijven. Avanti en ODC 2 mogen we beschou wen als hekkensluiters. Avanti hield er ODC 2 eens met 7—2 onder. Thans ver wachten wy, dat de rollen omgekeerd zullen worden en ODC 2 zal zegevieren met kleinere cijfers. Met een heel klein verschil kon ODI 2 er voor kort geleden J. v. Arkel onder houden. In den return-wedstrijd hebben wij zoo het idee, dat J. v. Arkel op re vanche zint en daarmede ODI 2 met een nederlaag naar huis te sturen om nog verder af te zakken op den standenlyst. N. Gedacht behaalde eenmaal een 31 overwining op VFC. By VFC thans ach ten wy N. Gedacht andermaal in staat om te zegevieren, hoewel gelijk spel een heel normaal geval zyn zou. Het zou echtei een achteruitgang van kansen beteeke- nen voor Nooit Gedacht. De stand is: Schijndel 2 N. Gedacht ODI 2 Juliana J. v. Arkel VFC Zwaluw 2 Avanti ODC 2 1 40— 9 18 2 38—13 16 37—18 16 28—47 14 25—32 12 30—24 10 6 18—34 8 6 24—29 7 11 8 10 8 12 7 13 7 13 6 0 114 2 11 3 2 11 2 3 12 1 1 10 13—46 Tweede klas Terwijl het kampioenschap ook in de zen match EVV—MSV niet beslist kan worden is hy toch belangrijk. Een neder laag is voor een der beide partijen nood lottig voor het kampioenschap De ploeg die wint blijft nog even meespreken in de kansen. De stand is: Nieuwkuijk 9 7 0 2 3310 14 Concordia 10 5 3 2 29—20 13 EVV 8 4 2 2 30—12 10 MSV 6 3 1 2 23—12 7 Sporters 2 10 3 0 7 2146 SVD 2 9 1 0 8 11—46 SPRANG. Predikbeurten Zondag 27 Febr.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk. v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging „Troffel en Zwaard" hield j.l. Maandagavond in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk eene vergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Nieuwenhuizen. Na opening met Schriftlezing en gebed, en het lezen der notulen, werd door den heer Jan Vos-Spuijbroek naar aanleiding van Lukas 10 120 een onderwerp inge leid, waarin hij op duidelijke wijze het zendingsbevel uiteenzette en den leden wees op de roeping der gemeente in deze. Op dit onderwerp volgde een goede en leerzame bespreking, waar aan algemeen werd deelgenomen. De vergadering werd met dankgebed be ëindigd. Ds. Rijnsburger van Oud-Beierland over de reorganisatie-beweging in de Ned. Herv. Kerk. Op uitnoodiging van het Comité'voor Winterlezingen uit de Ned. Herv. Ver- eenigingen te Sprang, trad j.l. Donder dagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier op den WelEerw. Heer Ds. Rijnsburger van Oud-Beier land, met het onderwerp „Kerkherstel en Kerkopbouw", zulks in verband met heb ontwerp 1937 reorganisatie-voor stellen in de Ned. Herv. Kerk. De vergadering stond onder leiding van den WelEerw. Heer Ds. W. Bou sema, voorzitter van genoemd Comité, die de goed bezochte bijeenkomst open de en verzocht te zingen Ps. 147 1, waarna Z.E. voorlas Daniël 9 en voor ging in gebed. Nadat Ds. Bousema in een kort ope ningswoord de aanwezigen en in 't bij zonder Ds. Rijnsburger, had welkom geheeten, verkreeg laatstgenoemde het woord. De Eerw. spreker begint zijn rede met er zijn genoegen over uit te spre ken dat hij voor de gemeente van Sprang mag spreken over een zeer be langrijk onderwerp als de reorganisa-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6