DRUKWERK KAATSHEUVEL. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tuba 60 an 40 ct. Doos 20 ct. tVOBOL tie-beweging en het ontwerp 1937. Nog pas in het begin van 1938, kunnen we toch reeds zeggen dat dit jaar voor het kerkelijk leven een jaar van bijzondere beteekenis zal zijn. Immers, de Synode nam in een buitengewone vergadering de door de reorganisatie-commissie in gediende voorstellen tot reorganisatie aan. Een gevolg van dit belangrijke be sluit is, dat de classis uitgenoodigd zijn hun adviezen bij de Synode over het ontwerp in te dienen. 't Is daarom noodig deze voorstellen in allen ernst met elkaar te bespreken en te bezien welke belangen er voor de kerk op het spel staan, 't Is moeilijk zich daarover een oordeel te vormen, zegt Ds. Rijnsburger, als we deze voor stellen niet zien in het raam van de kerkelijke omstandigheden. Dat er veel belangstelling was voor wat er ten de zen reeds is te doen geweest, is niet te verwonderen, al ging dat buiten de gemeenten om. Om den desolaten toe stand waarin de kerk verkeert, verblij den wij ons over deze pogingen, want dan legt men zich niet neer bij den toe stand, maar dan worstelt men er mede om de Ned. Herv. Kerk weer uit haar diepen val op te richten. Dit wordt door de leden der gemeenten veelal te weinig verstaan; als men maar kan op gaan naar den Dienst des Woords en kan gebruik maken van de Sacramen ten, zegt spr., acht men dit veelal al voldoende. En als zij meenen steenen voor brood te ontvangen, zoeken zij een eigen toevlucht of voegen zich bij gescheiden kerken. Hieruit blijkt dat men voor de kerk als instituut niet voelt. De huidige toestand is, dat er ver schillende richtingen in de Ned. Herv. Kerk een plaats hebben gekregen zoo dat op verschillende plaatsen een strijd is ontstaan tusschen die groepen. Er worden talloozen gevonden, d;e van de belijdenis der kerk niets meer willen weten en die reeds lang met den Bijbel hebben afgerekend. En daartusschen bevinden zich nog verscheidene rich tingen, zoodat het een staalkaart van richtingen is in het midden der kerk, waarvoor spr. als een der oorzaken noemt de oplegging der kerkelijke reglementen. Het droeve gevolg daarvan was, dat waarheid en leugen practisch gelijke rechten hebben verkregen. Onder den druk dezer kerkelijke om standigheden zijn al verschillende po gingen aangewend om tot verbetering te komen. Spr. noemt de afscheiding en doleantie, waardoor een groot deel uit de kerk is getreden, maar de kerk bleef in het moeras. Ook werden vereenigingen opge richt, n.l. de Confessioneele Vereeni- ging en de Geref. Bond, maar tot eenig practisch resultaat voor de oplossing van het kerkelijk vraagstuk heeft dit niet geleid. Men is zelfs niet gekomen tot indiening van voorstellen. Daarom werden andere vereenigin gen opgericht, die zich uitsluitend be moeiden met hetgeen noodig was om den toestand te verbeteren, n.l. die de reorganisatie der kerk voorstaan waardoor zij zich weer als kerk kon aandienen, en door hen die voorop stellen het aanvaarden der belijdenis. De Eerw. spreker gaat dan in den breede na de bedoeling van de ver- eeniging Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel, die 10 Juni 1930 werd op gericht. Deze vereeniging werd opge richt nadat de Synode in Jan. 1930 de voorstellen tot reorganisatie der Ned. Herv. Kerk had verworpen. Het doel was; voor te staan en te bevorderen een reorganisatie der Ned. Herv. Kerk in den geest en volgens de grondsla gen van 't reorganisatie-rapport 1929. In dit Verbond zijn in hoofdzaak ver- eenigd de Confessioneelen, maar ook Etischen en van den Geref. Bond. In Kerkopbouw zijn in hoofdzaak ver- eenigd Etischen, doch ook wel vrijzin nigen. Omdat in deze vereenigingen ver schillende richtingen vereenigd zijn en zij dus groote macht kunnen ontwikke len, acht de eerw. spreker het ge- wenscht zich op die richtingen te be zinnen en te zien uit welke beginselen zij zich bewegen. Hoe staat het nu met de belijdenis in deze beide vereenigingen, vraagt Ds. Runsburger. Onder ,,de belijdenis" verstaan wij de belijdenis uit de drie formulieren van eenheid met de liturgische formu lieren. Spr. wil nu uit de geschriften der vereenigingen duidelijk maken, hoe zij tegenover die belijdenis staan. Voor Kerkherstel was het reorgani satie-rapport 1929 van bijzondere be teekenis, omdat dit voor hen de rich ting aangaf der reorganisatie. Uit een enkelen zin uit haar reglement kan men opmaken dat ieder die tot de Ned. Herv. Kerk behoort lid kan worden van het Verbond, terwijl over het be ginsel zoo goed als niets gezegd wordt, dus gaat men daar niet uit van de be lijdenis en Gods Woord. De geschiedenis heeft wel geleerd, aldus Ds. Rijnsburger, dat het werke lijk noodzakelijk is, zich nader uit te spreken. Al belijdt het Geref. protes tantisme de waarheid volgens vraag 54 van den Catechismus, betwijfelt spr. of dit door alle leden van Kerkherstel wordt gedaan, waarvoor spr. wijst op de oorzaken die tot de oprichting heb ben geleid. Men wil slechts als belijde nis het belangrijkste, het centrale punt. uit Gods Woord nemen. Wanneer zij spreekt van de handha ving der leer, kan de vraag rijzen, wat onder die leer verstaan moet worden en waaromen die leer vinden kan., maar men laat dit na, zegt de eerw. spreker. In dit licht bezien, is het wel duide lijk dat de Geref. belijdenis bij zulk streven de deur wordt gewezen. Is de bedoeling niet duidelijk, vraagt spr.: leve de vrijheid, weg met de belijdenis: onze vaderen dachten er anders over. Vervolgens bespreekt Ds. Rijnsbur ger met een enkel woord het ontwerp uit den kring der Etischen (ontwerp Kerkopbouw). Hieruit blijkt dat deze veel verder van ons afstaan, zegt spr., daar zij alleen historische waarde aan de belijdenis toekennen. De normatieve kracht der Geref. belijdenis is hieruit verdwenen. Beide vereenigingen zijn nu samen in bond opgetrokken, Kerkherstel en Kerkopbouw. Men heeft elkander ge vonden in een compromis, naar welk accoord de laatste reorganisatie-com missie in opdracht der Synode moest werken. In de reorganisatie-voorstellen van thans vinden we dus beide ver eenigingen terug, uit welk nieuw ont werp Ds. Rijnsburger enkele punten nader bespreekt. Velen hebben, meent spr., den indruk gekregen, dat nu de belijdenis weer ge handhaafd zal worden en de reglemen ten zullen worden afgeschaft voor de Dordtsche Kerkenorde. Dezulken, als die hier zijn. moet spr. echter teleur stellen. Zijn in dit nieuw ontwerp werkelijk waarborgen te vinden, dat de belijde nis zal gehandhaafd worden? vraagt de eerw. spreker. Met beslistheid moet spr. dit ontkennen. Dit ontwerp laat voor spr. niets aan duidelijkheid te wenschen over, waar de belijdenis zich hierin immers altijd moet „aanpassen" aan den geest des tijds. Wil men de belijdenis hervormen, dan moet men eerlijk en ronduit zeg gen op welke punten de belijdenis van Gods Woord afwijkt. Spr. voorziet niets anders dan het scheppen van moeilijkheden. De kern van dit ontwerp is artikel 8. Er is geen enkele waarborg in het ont werp, dat de belijdenis, die geschreven is met het bloed der martelaren, ge handhaafd zal worden. Op deze wijze is de kerk niet te redden. Dit kan alleen, wanneer de kerk Gods Woord weer spreekt, zon der menschelijke bijvoeging. De vraag of er dan nog toekomst voor de kerk te verwachten is, of de zaak dan niet hopeloos staat, beant woordt Ds. Rijnsburger met enkele voorbeelden uit vroeger eeuwen, toen het naar menschelijke berekening voor de kerk ook hopeloos scheen, maar God zal al Zijn welbehagen doen. Met een krachtige opwekking be sloot de eerw. spreker zijn duidelijke uiteenzetting, die door de aanwezigen met zeer veel belangstelling werd ge volgd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een viertal aan wezigen gebruik gemaakt. De vragen werden door Ds. Rijnsburger naar ge noegen beantwoord, waarbij Z.E. nog breedvoerig op onderdeelen van zijn rede inging. Ds. Bousema sprak een dankwoord en beval een te houden deurcollecte ter bestrijding der kosten aan de winter- lezingen verbonden hartelijk in de mild dadigheid der aanwezigen aan. Na het zingen van Psalm 89 1 ging Ds. Rijnsburger in dankgebed voor. VRIJHOEVE-CAPELLE. Vrijdagavond kwam de A. R. Kiesvereeniging „Neerland en Oranje" in het gebouw voor Chr. Belangen in jaarvergadering bijeen, onder leiding van dhr. K. Alblas. Na opening sprak de voorzitter in zijn openingswoord den wensch uit om moedig voorwaarts gaande, trouw aan de belijdenis te zijn, ook in onze roeping op politiek terrein. Spr. richt een woord van dank aan den afgevaardigde der kiesvereeniging in den gemeenteraad, dhr. H. Kerst, voor al den arbeid die hij in dezen kring heeft mogen verrichten. Vervolgens memoreert spr. de verschillende ge beurtenissen die in ons land plaats von den en ziende op het buitenland is er reden tot dankbaarheid voor hetgeen God aan ons land nog schonk. Na het lezen der notulen werden en kele ingekomen stukken behandeld. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren Ant. Hommel, Ant. Metske en R. van Dalen herkozen, ter wijl in de vacature Korteweg, die we gens vertrek naar elders moest bedan ken, gekozen werd dhr. L. v. Wijlen. De heer H. Kerst gaf hierna een overzicht van den arbeid van den Ge meenteraad in het afgeloopen jaar, het welk een mooie causerie was, waarop eenige bespreking volgde. De jaarver slagen werden tot de volgende verga dering uitgesteld. Na de rondvraag werd deze goed geslaagde vergade ring met een woord van dank en dank gebed door den voorzitter gesloten. Woensdagavond 7 uur werd de door het fanfare-corps „Sirena" alhier georganiseerde bazar in het lokaal van dhr. A. Vos in de Heistraat, hetwelk hiertoe geheel versierd was, officieel geopend. De voorbereidingen van deze fancy fair waren getroffen door een comité bestaande uit de heeren Jhr. Mr. B. de Roy van Zuidewijn, voorzitter, T. M. Pronk, secretaris, G. Kruidbos, penningmeester, L. Oerlemans, A. van Oosterhout en C. L. de Rooij, hierin trouw bijgestaan door een damesco mité bestaande uit mevr. de Roy van Zuidewijn, mevr. L. Rijken, mevr. L. Oerlemans, mej. H. Gouda en mej. J. Oerlemans. De voorzitter opende de bazar met een korte toespraak, waarin hij allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder burgemeester A. Smit, die met de organiseering van deze bazar zoo sympathiseerde. Spr. is dankbaar voor de groote belangstelling en betuigt zijn erkentelijk voor de vele bijdragen die men mocht ontvangen. Spr. dankt den secretaris van het comité voor het vele werk dat hij heeft verricht. Het doel van de bazar zal allen wel bekend zijn, aldus spr. Zooals het vele ver eenigingen vergaat, zoo is het ook met „Sirena"; de vereeniging verkeert in minder gunstige finantieele omstandig heden en indien mogelijk moet hierin verbetering worden gebracht. Moge daarom deze bazar slagen. Bij afwezigheid van den voorzitter dankt de secretaris Jhr. de Roy van Zuidewijn hartelijk voor zijn bereid willigheid om als voorzitter van het comité te willen optreden en dezen avond van Den Bosch naar hier te wil len komen om de officieele opening der bazar te verrichten; dat gij Uw naam voor dit werk wilde geven, verheugde ons allen. De lof hem toegezwaaid wijst hij af en brengt deze over aan de vele heeren en vooral de dames, die zich met de voorbereiding zoo verdienstelijk maakten en nu deze avonden druk in touw zijn om de goederen aan den man te brengen. Spr. besluit met allen een prettigen avond toe te wenschen. waar na de vele aanwezigen een kijkje na men in de verschillende stands, welke alle prachtig waren ingericht en waar voor veel belangstelling was. Ook de verschillende spelen, als rad van avon tuur, schieten, grabbelton enz. mochten zich in een drukke belangstelling ver heugen, terwijl er voorts een thee- en koffieschenkerij van Van Nelle was om de dorstige kelen te lesschen, waarvan de baten eveneens ten goede van de bazar komen. Ook Donderdagmiddag en vooral des avonds was er weer veel belangstelling. In de Geref. Kerk aan het Brug getje zal a.s. Zondag leesdienst worden gehouden. In het lokaal der Geref. ge meente aan de Hoogevaart eveneens leesdienst. Door bemiddeling van de plaat selijke arbeidsbeurs werden verschil lende steuntrekkers, van beroep grond werker, tewerk gesteld te Goirle bij Tilburg.. Naar we vernemen is de schoen fabriek van de fa. Kerst Oerlemans, die vele maanden gedeeltelijk werkte, thans weer met volle weken gaan draaien, terwijl bij de fa. Moonen ver schillende ontslagen arbeiders weer werden aangenomen. Vergadering en beëediging dei- Burgerwacht. De jaarvergadering met de prysuit- deeling van de in het schietseizoen gewonnen prijzen wordt zachtjesaan een attractieve propagandaavond voor onze burgerwacht. De attractie wordt niet weinig verhoogd door de belang stelling, welke burgemeester Mallens bij herhaling voor het instituut be toond, en waarvan hij ook nu weer blijken gaf door aanwezigheid en volle medewerking en medeleven in de werkzaamheden van het instituut. Na opening werd een bespreking gehouden over 't kleedingsfonds en wees de burgemeester op het nut der vooroefening. Hij sprak de hoop uit dat de deelname hieraan zoo alge meen mogelijk zou zijn. Na beëediging der leden, werd de deelneming aan den Burgerwachtdag in den Haag besproken, waarvoor 22 leden zich opgaven. Met een kort woord van felicitatie reikt de burgemeester de aangekochte wisselprijzen uit aan de winnaars van klasse A en B zijnde twee bekers. De heer S. Pepping wordt winnaar van klasse A met 526 punten en de heer H. Molenschot in klasse B met 467 pun ten. Na een kort resume in het café doen de burgerwachters de Brabantsche koffietafel, die inmiddels weer in de eetzaal gedekt is alle eer aan. Alvorens over te gaan tot de uit reiking van de prijzen dankt de voor zitter den burgemeester voor zijn sympathieke medewerking, waarvan hij hoopt dat het instituut blijvend zal mogen genieten. Bij de uitreiking der prijzen dankt de voorzitter de milde gevers uit de burgerij van Kaats heuvel, die opnieuw getoond hebben groote waardeering te gevoelen voor de burgerwacht ter plaatse. De vol gende prijzen werden gewonnen: Klasse A: 1 S. Pepping 526 p.; 2 Chr. Voogd 507 p.; 3 G. v. d. Hoven 506 p.; 4 P. v. Nieuwstadt 502 p.; 5 Fr. Kolsteren 490 p.; 6 J. Tuerlings 467 p.; 7 G. Beulen 467 p.; 8 L. van Cromvoirt 466 p.; 9 J. v. Boxtel 360 punten. Klasse B: 1 H. Molenschot 467 p.; 2 A. P. Schoenmakers 445 p.; 3 Jac. v. Riel 430 p.; 4 C. v. Mierlo 416 p.; 5 G. v. d. Velden 412 p.; 6 A. J. Braat 403 p.; 7 W. Smit 394 p.; 8 A Zwaans 356 p.; 9 A. Maas 348 p.; 10 A. v. Riel 344 p.; 11 H. Dirks 320 p.; 12 H. van Dun 302 punten. Klasse C. met K.S.O.: 1 C. v. Rooij 133 p.; 2 A. v. Boxtel 124 p.; 3 G. van Rooij 123 p.; 4 J. v. Wezenbeek 102 p.; 5 H. IJpelaar 57 p.: 6 Kees Raaij- makers 31 punten. FIRMA TONNEMA Cie. SNEEK Geslaagd. Voor het diploma costumiere van de R.K. Ver. tot Bevordering van In dustrie en Huishoudonderwijs voor Meisjes „St. Anna" slaagden o.m. de dames: Fr. v. Woensel, C. v. Helsland, H. Damen, .1. de Kort, B. Heuer en Zus v. Gorkum, die hare opleiding ontvin gen van de Eerw. Zuster Asteria al hier. Festival Bel Canto. In de bestuursvergadering van Bel Canto is dezer dagen in principe besloten tot het houden van een festi val ter viering van het 10-jarig be staan der vereeniging. Als vermoede lijke data zijn vastgesteld op 26, 28 en 29 Mei a.s. De komende week zullen de eerste comité-vergaderingen gehouden wor den. K. J. M. V. De K.J.M.V. alhier hield Dinsdag in de zaal van dhr. .1. Smit een pro paganda- en aanneming-avond. De voorzitter sprak een propagan distisch woord en de secretaris bracht een verslag uit vanaf de oprichting September 1936. De moderator, kape laan v. d. Wiel hield een korte toe spraak waarna 7 nieuwe leden wer den aangenomen. Na de pauze sprak de heer P. Raaij- makers uit Tilburg over: „De K.J.M.V. in de branding". Hij deelde mee dat er 5000 leden zijn, maar dat de mede werking nog niet alzijdig is .Vooral met het oog op de vestigingswet, zal er gewerkt moeten worden. De heer J. Frederiks sprak nog een opwekkend woord. Propaganda-avond K. A. V. In den Gildenbond hield de Katho lieke Arbeidersvrouwenver. een pro- paganda-vergadering, die geleid werd door dhr. J. Beerens, voorzitter der R.K. Werkliedenvereeniging. Na zang en declamatie, was het woord aan Mej. Reijntjes, die een woord sprak tot de vrouw en over hare positie, over de godsdienstige en zedelijke verheffing, gedachtig het woord van paus Pius X „Geef mij goede moeders en ik zal de wereld redden". In 10 maanden tijd zijn reeds 1000 vrouwen in de K.A.V. georganiseerd. Na verschillende voordrachten sprak pastoor de Klein een hartelijk woord en noemde de vrouwen-orga nisatie de kroon op het werk dei- mannen, die al dertig jaar hebben gewerkt aan de grootmaking van hun stand en organisatie. Een vergelijking. In „de Echo" van 19 Febr. j.l. is o.m. de agenda opgenomen voor een ver gadering van den raad der gemeente Waalwijk, welke bijeenkomst bij het schrijven dezer regelen nog niet heeft plaats gehad. Wij troffen op de agenda o.i. een zeer belangrijk punt aan, t.w. het voor stel om exploitatie-voorschriften voor bouwterrein vast te stellen. Voor de financiën van de gemeente Waalwijk hopen wij dat de raad het voorstel ac cepteert. Wij hebben de tekst van 't Waalwijk- sche ontwerp niet ter onzer beschik king, doch wij meenen uit het voorstel voldoende te kunnen putten om een kleine vergelijking te maken met de voorschriften welke de raad onzer ge meente begin 1936 vaststelde. Wijl beide verordeningen uitgaan van de eenig juiste premisse „dat de kosten van het bouwrijp maken van gronden moeten worden gedragen door diegenen die er de baten van verwer ven", kan de regeling slechts op onder deden verschillen. Beide verordeningen eischen de me dewerking van de gemeente bij het in exploitatie brengen van gronden. In Waalwijk is blijkens de toelichting de werking beperkt tot de in een uitbrei dingsplan gelegen gronden, de onze is (o.i. juister) voor de geheele gemeente van kracht. Voor beide gemeenten geldt het be ginsel dat gronden voor openbare doel einden bestemd aan de gemeente moe ten worden overgedragen. Die over dracht geschiedt om niet, dus gratis. Hier echter met deze uitzondering, die wij voor Waalwijk niet vinden ver meld, dat van gronden die boven een bepaalde grens moeten worden over gedragen, de geschatte waarde (als ak ker- of weidegrond) wordt vergoed. Het tot stand brengen der werken, een zeer voornaam punt, houden allebei de gemeenten in eigen hand. Dit is de eenige zekere weg om later niet bedro gen uit te komen. Dat toekomstige ex ploitanten geen kat in den zak behoe ven te koopen, zal duidelijk zijn. In bei de gemeenten wordt dan ook uitdruk kelijk de bevoegdheid van belangheb benden erkend om van alle bescheiden op de exploratie van een complex be trekking hebbend, inzage te vergen. Tot slot stippen wij nog even de kos tenverdeling aan tusschen de belang hebbenden. In Waalwijk wordt voor gesteld deze te doen geschieden naar verhouding van de in het betrokken complex gelegen gronden. In onze ge meente vindt deze verdeeling plaats naar gelang de oppervlakte van het ter beschikking komende bouwterrein. Bij deze laatste methode heeft vergelijking plaats t.a.v. die eigenaren die door den eisch van gratis grondafstand in een minder gunstige positie geraakten. Voor wat de overige bepalingen be treft, kunnen wij vergelijking achterwe ge laten. Wij hebben die bepalingen niet bij de hand, hetzij zij betreffen slechts de administratieve uitvoering. Waarom trokken wij nu bovenstaan de vergelijking? Wel het onderwerp is, hier zoowel als elders van veel belang voor de toekomst. We vonden het in teressant onze lezers de gelegenheid te geven, om te zien hoe voor zoodanige kwestie in een naburige gemeente on der misschien afwijkende omstandig heden toch nagenoeg een zelfde rege ling tot stand komt. Het vaststellen dier regeling is slechts de eerste stap. De uitvoering komt straks. En dan zijn we benieuwd of de raad van Waalwijk in hetzelfde spoor zal treden dat onze raad in zijn laatste vergadering is gegaan. Burgerlijke Stand. Geboorten: Johanna dv. J. de Vries en van Ja. Brekelmans Waltherus zv. J. v. d. Put en van Ma. v. Esch Cornelis zv. F. Toorians en van Aa. Pulles Henrica dv. A. van Dongen en van Ja. Schapendonk Louisa dv. A. J. Kleijberg en van Ma. de Klijn Johannes zv. A. J. de Kok en van Ja. Groenendaal Hendrikus zv. C. van Os en van Ma. Snijders Petronella dv. J. de Brouwer en van Pa. v. d. Mortel Gertruda dv. A. van Riel en van Aa. Kooien. Overlijden: Johanna Dekkers, echtg. van A. Nieuwenhuijzcn 55 jaar Martinus Broeders, echtg. van Pa. Dingemans 79 jaar. Ingekomen: Aa. van Mosselveld van Tilburg. Vertrokken: Ja. Jansen naar Til burg L. de Man naar Ned.-Indië L. van Dainine naar Ned.-Indië E. van Mosselveld naar Tilburg Ja. Meeren naar Tilburg. OP ELK GEBIED DE DRUKKERIJ VOOR HET BETERE WERK.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7