Plaatselijke Berichten H.deBont-v.Hulten Zorgt, dat de natuur haar werk kan doenl! lEN" Heerenkleediog naar maat Zaterdag 26 Februari 1938 No. 17 De Echo van het Zuiden Derde Blad Wij leveren U de GereedschappenIS Fa. ANTON HOLTGREFE Verhooging schoolgeld Teekenschool. Garantie Gildefeesten. R.K. Vrouwenbond. Voor zeer geringe belangstelling hield Woensdagavond in de zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging de ZeerEerw, Heer L. Willenborg, pastoor te Bloemendaal een lezing over het Ziekeuapostolaat. Op verzoek van den Adviseur van den R.K. Vrouwenbond, den Z.Eerw. .heer H. Heezemans, die niet aan- /^wezig kon zijn, werd de vergadering v geopend door den Eerw. Heer Kap. Allard, die de aanwezigen, speciaal den spreker, hartelijk welkom heette. Hierna was het woord aan pastoor Willenborg, bij velelezers welbekend als de verzorger van het zieken- halfuurtje voor de R. K. die in den breede doel en streven van het Zieken-apostolaat uiteenzette en dat op een wijze die alle aanwezigen boeide. Voor een aangename afwisseling zorgde het dameskoer van de Maria Congregatie uit vm. Baardwijk, dat onder de uitstekende leiding van den heer W. Ligtvoet een aantal Volksliederen uit de Nieuwe Lie derenbundel van de Jonge Wacht ten gehoore bracht, terwijl ook een tweetal fijnbesnaarde Maleische liedjes zeer in den smaak vielen. Het was daarom dubbel jammer dat niet meer dames waren opge komen. Jubileum W. v. d. Mee. Donderdag j 1. herdacht de heer W. v. d. Mee alhier den dag waarop hij vóór 25 jaar op het hooldkan- tuor der Levensverz. Mij. »Noord Braband« in dienst trad. Op het kantoor werd de jubilaris toegesproken door den directeur, den heer W. Timmermans, die in hartelijke en van veel waardeering getuigende woorden hem namens de directie complimenteerde en hem een geschenk onder couvert aan bood. Hierna was het woord aan den bureauchef den heer v. Zeist die in een keurige speech de gelukwen schen van het personeel overbracht en zijn nauwgezette plichtsvervul ling en prettigen collegialen omgang in het licht stelde. Tevens bood hij den jubilaris een fraaie haard, als geschenk van zijn collega's aan. GetrotFen door deze blijken van waardeering en hartelijk medeleven drukte de jubilaris in gevoelvolle woorden zijn groote dankbaarheid hiervoor uit. Nadat nog een heildronk op den jubilaris was ingesteld werd het geheele personeel voor diennamid. dag vrijaf gegeven. Op de receptie ten zijnen huize had de jubilaris, die zich ook voor de gemeenschap in tal van functies zeer geacht en verdienstelijk heeft gemaakt, nog heel veel felicitaties in ontvangst te nemen o.a. vaneen deputatie van het bestuur der Lie dertafel Tot Bloei der Toonkunst, waarvan de jubdaris voorzitter is en waarbij hij door den vice-voor- zitter, den heer Jac. v. Mierlo. werd toegesproken. Ook de eerw. heeren parochie-geestelijken en tal van vooraanstaande ingezetenen kwa men hem complimenteeren. Een 20 tal bloemstukken, o.a. van de directie van »Noord-Braband« en van de Liedertafel »Tot Bloei der ToonkunsU, werden aangeboden, terwijl een stroom van telegrammen en schriftelijke felicitaties hem bereikte. Het is voor den heer v. d. Mee een onvergetelijke feestdag gewor den en de talrijke blijken van wei- Verdiende waardeering en achting die hij mocht ontvangen zullen hem ongetwijteld groote voldoening heb- >,ben geschonken. Wij mogen hier nog wel even vermelden dat »Noord Braband« op 8 Maart a.s. den dag herdenkt, waarop de huidige levensverzeke- 'ing-maatschappij vóór 95 jaar werd gesticht (8 Maart 1848). Mid dsn stand sborgstellingsfonds. H jt Middenstandsborgstellings ónds voor de Langstraat (M.B.L.) i- op Donderdag 24 Maart a.s. ne vergadering houden van het .ilgemeen Bestuur, waarop de jaar overzichten van secretaris en pen ningmeester zullen worden be handeld en verschillende andere zaken ter tafel komen. Zooals bekend vergadert het dagelijksch bestuur elke maand ter behandeling der ingekomen steun en saneerings-aanvragen. Verkennersavond. De verkenners en welpen der Andeas-Zijlmansgroep gaven Don ^derdagavond in de groote zaal der R. K. Werkliedenvereeniging een goed geslaagden Verkenners-avond. De avond werd geopend met een begroetingswoord door den Aal moezenier kapelaan L. van Lierop, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, speciaal den Edelachtb. heer [E. Moonen, burgemeester en den 'eereerw. heer pastoor H. Heeze- Inans. Spr. wees er op dat deze avond [langzamerhand een goede traditie |begint te worden. Op symbolische wijze werd o.m. Itot uiting gebracht hoe het spel van verkennen iets anders is dan louter ontspanning en kampeeren Iin een tent. Een verkenner is n.l. op de eerste zijn leeft s, de n op plaats gehoorzaamheid verschuldigd hetgeen goed tot uiting kwam in de scène, waarin de hopman gebood de reeds geplaatste tent op een geschikter terrein neer te zetlen. Ook de scène hoe een welp zich behoort te gedragen, was aller aardigst. Voorts werd vertoond de offici eele jamboree-film, die een goed beeld gaf van de geweldige organi satie en het vroolijke kampleven gedurende dien tijd. Aan deze film ging nog vooraf een eigen gemaakt filmpje van de Waalwijksche deelnemers aan de jamboree, hetgeen begrijpelijk vele oude herinneringen wakker riep. Tot slot werd een groot kamp- vuur genouden, waaraan alle ver kenners en welpen deelnamen, hetgeen met de fraaie belichting zeer romantisch aandeed. Het was voor de Waalwijksche verkennerij een zeer geslaagde avond, die getuigde van 'n bloeiend vereenigingsleven en die zeker een mooie propagandistische waarde had. Redt een T B.C-patiënt 1 Zeker, waarom zouden wij de lijdende menschheid niet de hel pende hand bieden. Wie is bet? Een Kind (als een bloempje in den knop gebroken) misschien een jonge Moeder of een zorgende Vader? Er zijn er zoo velen die zelfs het allei noodigste missen en wier op name en verpleging eigenlijk geen uur meer wachten kan. Waarom zoudt gij weigeren als gij weet dat er geholpen kan wor den en dat U dit niet meer kost dan 10 cent. Zondag is het Speldjesdag voor Santos. Koopt een speldje. Maakt het de dames die zich voor dit doel belangeloos beschikbaar stellen ge makkelijk, laat haar niet bedelen. Vraagt er om en Santos is U dankbaar. Bouwmeestersgilde »Waalwijk«. Gisteren hield de R.K. Bouw meestersgilde »Waalwijk« onder leiding van den heer Ed. Bossaerts zijne jaarvergadering in onze ge meente. Ten half tien werd voor deleden in de parochiekerk van St. Jan een H. Mis opgedragen door den eerw adviseur kapelaan Völker. Ten 11 uur nam in hotel »de Twee Kolommen« de iaarvergade ring een aanvang, waarna deleden aldaar aanzaten aan een Brabant- sche Koffietafel. In den namiddag werd een bezoek gebracht aan 't Raadhuis, waarna men zich naar Hotel Verwiel begaf voor gezamenlijken borrelen diner. Na afloop wérd gedanst, met mu ziek van »The Darling Band«. Het was voor de leden en hun dames een prettige dag, dank zij de goede organisatie van 't geheel. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden a angep ast. Excursie. Donderdag hebben een 50-tal technische studenten van de Uni versiteit te Delft een excursie ge maakt naar verschillende industri eele bedrijven in Noordbrabant. Daarbij is o.m. ook een bezoek gebracht aan de Timtur-schoenfa- brieken alhier, waar dit gezelschap verschillende uren vertoefde en werd rondgeleid door de heeren Raming, Klinkhamer en Treffers. Ook de Centrale te G'berg werd met een bezoek vereerd. Een tweetal professoren, t w. de heeren Westendorp en Muysken leidden deze excursie. In de »Kolommen« werd de lunch gebruikt. Vrijdagmiddag maakten nog een viertal officieren, onder leiding van professor Werter van de Hoogere Krijgsschool, een excursie naar de Rijksvakschool alhier, waarna zij nog een bezoek brachten aan de N. V. Stoomschoenfabriek A. H. v. Schijndel. NED. R.K. BOND VAN HANDELS KANTOOR EN WINKEL BEDIENDEN. Woensdagavond 22 Februari werd (le aangekondigde jaarvergadering voor de leden van bovengenoemden Bond gehouden. Oe heer v. d. Ven sprak het ope ningswoord waarin hij o.a. zeide dat 't hem genoegen deed, dat er zoovelen naar de vergadering waren opgeko men. Ook de Eerw. Geest. Adviseur werd door hem hartelijk welkom ge- heeten. Door de kascontrole-commissie werd verslag uitgebracht over de laatst gehouden kascontrole. Onder dank werd de penningmeester voor een en ander gedéchargeerd. DURFDE NIET ETEN DOOR INDIGESTIE. Nu geen oogenblik meer ziek. „Jarenlang leed ik aan indigestie en bij tijden durfde ik zelfs niets eten. Ik probeerde verschillende middelen, doch geen van alle hielp mij, tot ik een flacon Kruschen Salts kocht. Ik nam de ,,da- gelijksche dosis als voorgeschreven. Na twee of drie dagen voelde ik mij reeds veel beter worden en vanaf dien tijd ben ik geen moment meer ziek ge weest. Hoewel ik reeds ruim 75 jaar ben, voel ik mij steeds zoo opgewekt en actief, als ieder ander die 25 of 30 jaar jonger is". H. A. L. Wordt ook Uw leven vergald door indigestie? Probeer dan direct Kruschen Salts. U zult weer kunnen eten wat U wilt, zonder onaangename gevolgen. Kruschen Salts bevordert Uw spijsver tering en spoort de afvoerorganen aan tot actievere werking. U zult zich zoo goed voelen, dat U, gelijk vele ande ren, met plezier Uw dagelijksche dosis neemt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogis ten a 0.40, 0.75 en 1.60 per fla con. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king, de naam Rowntree Handels Mij.. A dam, voorkomt. Aangezien de leden dezer commis sie slechts gekozen worden voor den tijd van één jaar moesten hiervoor drie anderen in de plaats komen. Hier toe werden benoemd: de heeren A. Vermeeren, de Vaan en H. Pulles, ter wijl plaatsvervangende leden werden de heeren A. v. Hooren en v. Ertrijk. „METAMORPHOSE". De R.K. Tooneelvereeniging ,,D. V. S. V.' onderafdeeling van de R. K. Werkliedenvereeniging, zal Dinsdag avond in de groote zaal van den R. K. Gildenbond voor het voetlicht komen met een vroolijk spel in drie bedrijven van Jan Verhoeven, getiteld Meta morphose". Dit tooneelstuk, dat met de meeste zorg is ingestudeerd onder de bekwame leiding van den regisseur Jac. M. Did- den, werd met steeds grooter succes vele malen opgevoerd door het be kende gezelschap .,De Propyleeën" uit Tilburg. Wij twijfelen er niet aan of ook ..D. V. S. V." zal met dit stuk groot succes boeken, temeer daar het zoo precies past in het kader van de vroolijke Car navalsdagen. De grime is in handen van den heer J. Hombergen. GEVONDEN VOORWERPEN. Op hetpolitie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: Twee sleuteltjes, tweewielige hand wagen, een paar zwarte regenpijpen, een leeren etui met inh., een bruine dameshandschoen, een bruine wollen handschoen. Cabaret avonden in de City. Dat de Waalwijkers met de Vaslenavond.dagen voor een goed stuk cabaret muziek niet buiten Waalwijk behoeven, daarvoor heeft café City H. de Ruyter gezorgd. Zondag, Maandag en Dinsdag, avond en Zondagmiddag van 12 tot half drie treden hier op dbekende RUPSENSCHAFEN in verschillende uitvoeringen mei of zondei stok. SN0EISCHAREN van de goedkoopste tot de fijnste, voor lief hebber en vakman. BOOMBEITELS. BOOMBIJLEN, GRASKANTSTEKERS, PLAGGENHAKKEN, TUINSCHOPPEN, ZANDSCHOPPEN, STALEN KLEISPADEN. TUIN0ERSCH0PPEN. SCHAREN VOOR HEGGEN EN SCHAREN VOOR PALMRANDEN. TUINSPUITEN, SNOEIMESSEN, VERSTUIVER-ONDEROEELEN, THERMOMETERS. H.H. TUINDERS EN KWEEKERS. Wij leveren U alle bekende HOLDER-SPUITEN EN 0NDER0EELEN TEGEN SPECIALE PRIJZEN Extra kwaliteit VRUCHTB00MCARB0LINEUM en BÜRDEAIXSCHE PAP. „DE GROOTE IJZERHANDEL" v h. Bierlaagh-v. d. Heijden WAALWIJK, HOEK RAADHUISPLEIN TELEFOON 72 Het tweede hoofdnummer is van het meer sensationeele genre en getiteld: „Pioniers van het Westen". Deze spannende cowboy film, waar in Dick Foran den hoofdrol vervult is er een van de beste in zijn soort. Overrompelingen, schietpartijen, achtervolgingen. liefde. hartstocht, moord, bravour en last not least de gouden stem van Dick Foran in zijn be roemde zang ,,My little Bucharoo" Een programma Carnaval waardig. Winando Ook den tweeden avond van het optreden van Winando was de belangstelling weer grootMusis was ook toen vol en met groote interesse werden de experimenten van Winando door t publiek ge volgd. Winando zal dus wel tevreden zijn over de belangstelling dezer streek het komt hier niet veel voor dat eenig optreden twee avonden een volle zaal trekt BOERENLEENBANK. De Boerenleenbank hield gisteren avond in het Patronaatsgebouw te v.m. Baardwijk een goed bezochte al- gemeene vergadering. De directeur, dhr. Adr. van den Broek opende de vergadering met den Christ, groet, waarna hij alle aanwezi gen welkom heette. Tot secretaris van de vergadering werd benoemd de kassier, de lieer W. v. d. Mee. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De rekening en balans over 1937 werden goedgekeurd. De tekening wees in inkomsten en uitgaven een bedrag aan van 44802,10. De Balans sloot debet en credit op ƒ73204,09, met een winstsaldo van 106,90. De winst van 1930, zijnde 104,53 werd bij het reservefonds gevoegd. Uit bet jaarverslag der secretaresse bleek, dat 14 nieuwe leden tot onze afdeeling zijn toegetreden, zoodat bet ledental momenteel 69 bedraagt. Door den penningmeester werd even eens een verslag uitgebracht. Beiden werden door de voorzitter gedankt. Bij acclamatie werden Mej. Anny Heymans en de lieer A. Brekclmans resp. als 1ste secretaresse en 2de pen ningmeester die beiden aan de beurt van aftreden waren, herkozen. De Eerw. Geest. Adviseur hierna bel woord verkrijgend duidde nog eens met nadruk op de plicht, het nut en de noodzakelijkheid van organisatie. Spreker hoopte dat ieder voor zich een Werkelijk propagandist zal zijn tot grooter bloei van de afdeeling. De heer v. d. Ven had van ZijnEerw. nog een keurig compliment in ont vangst te nemen. Ook den heer van Du ijl dankte de Voorzitter nog. In zijn sluitingswoord deed de voorzitter nog een beroep op de leden om door trouw vergaderingbezoek hun medeleven met de afdeeling le toonen, waarna hij sloot met den Chr. gi*>et. Daarna ging anon over lol „ge zellig samenzijn". WERKGELEGENHEID IN DUITSCHLAND. De rijksconsulent voor Sociale Zaken tevens Directeur van de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen Rhld. vestigt er de aandacht op, dat er weder groote vraag is in Duitschland naar ongehuwde melkers, paardenknechts en interne knechten voor allerlei land- bouwwerkzaamheden. L,oon 25 tot 50 per mnd. met vrije kost en huis vesting. Ook gehuwde melkers kunnen er geplaatst worden, mits er meer le den van het gezin kunnen melken. Verder is er niet slechts gelegenheid voor plaatsing in Rijnland en Westfa- len. maar ook in groote mate in de Nordmark, Nieder-Sacksen en in Mid- den-Duitschland. Verder bestaat er gelegenheid tot plaatsing van een groot aantal seizoen arbeiders in den landbouw. Dit werk zal waarschijnlijk in den loop der maand Maart beginnen. Goede werk krachten, die voldoende op de hoogte zijn met de landbouwwerkzaamheden, zullen behalve kost en inwoning een gemiddeld loon kunnen verdienen van 20 tot 30 Mark per week. Gegadigden kunnen zich melden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling alhier. zoodat dit thans ƒ0449,49 bedraagt. Het periodiek aftredend lid van den Raad van Toezicht, dhr. Corn. Ant. Baijens, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Na eenige toelichting door den kas sier werd de rentestandaard als volgt vastgesteld Direct opvorderbaar spaargeld le den en huisgenooten 2.04%. Direct opvorderbaar spaargeld niet- leden 2.50%. Deposito met een jaar opzegging 2.88%. Voorschotten 3.75%. oorschotten aan vereenigingen 4.25%. Loopende rekening Debet 4% Crediet 2.64%. Aan art. 10 van het Huishoudelijk Reglement werd de volgende bepa ling toegevoegd: „8e. Het Bestuur is nochtans in het belang der boerenleenbank bevoegd te bepalen, boven welke bedragen (geval voor geval door het Bestuur te bepalen) lagere renten over inleggel- den worden vergoed dan hierboven in dit artikel zijn vastgesteld". De kassier, dhr. W. v. d. Mee, deelt dan mede dat de ZeerEerw. Adviseur, Pastoor van Erp niet aanwezig heeft kunnen zijn. Namens hem wil spreker evenwel zijn dank betuigen voor de goede verstandhouding die in deze vergadering wederom aan den dag ge treden is. Spreker wees dan nog eens op de plicht van alle leden om de bank zooveel mogelijk te steunen. Ook brengt hij dank voor de vele blijken van belangstelling, die hij, ook van leden van de Boerenleenbank heeft mogen ontvangen bij zijn 25- jarig kantoorjubieum, waarna spreker besloot met de beste wenschen aan te bicden voor 1938. De directeur, de heer A. v. d. Broek, sprak nog een kort dankwoord, waar na hij de vergadering met den Christ, groet sloot. Amsterdamsche Jordaau Volendam- meis, accordeon virtuosen met zang Dit trio trekt overal volle zalen met uitbundig succes. De buitenlui kunnen dus hier hun Vasteuavond dagen gezellig dooi brengen. THEATER MUSIS SACRUM. Een prima Carnavals programma. De directie van het theater Musis- Sacrum is er in geslaagd de bioscoop- liefhebbers een carnavalsschotel voor te zetten om van te watertanden. Niet minder dan een drietal alom bekende en gerenommeerde films sie ren het programma. Zaterdag en Zondag draait de over weldigende millioenenfilm met in den hoofdrol s werelds grootste karakter- speler Paul Muni: „De Goede Aarde". Niemand minder dan de wereldver maarde ontdekkingsreiziger Sven Lld- din schreef over dit filmwerk o.m.: ,,De Goede Aarde" is een van de allerbeste films, die ik ooit gezien heb. De film blinkt zoozeer uit door waarachtigheid, dat zelfs een kenner van het Chinee- sche leven, die vele jaren in dat we relddeel geleefd heeft, geen vlek kan vinden in de waarheidsgetrouwe en op rechte schildering van het Chineesche leven. Kan men een beter aanbeveling ver langen? Ook de pers is in al haar gele dingen vol bewondering over dit film werk. Het is dan ook een film, die zelfs door iemand, die nooit een bioscoop bezocht heeft moet gezien worden. Maandag en Dinsdag draait even eens een programma dat af is, met twee geheel verschillende karakters van films. Het eerste hoofdnummer is er een van humor en amusement, getiteld: „Jac Brown als kampioen". Deze meester van de lach, zal er wel voor zorg dragen, dat de geheele zaal zit te gieren en te brullen door zijn dwa ze stuipen. Jac Brown is in deze film een dood gewone winkelbediende met een hob- bie voor planten, die zijn hart verliest aan een schoonheidskoningin. Door haar wordt hij gedwongen aan een wedloop deel te nemen en na de meest komische verwikkelingen, waar voor alleen Jac Brown zorg kan dragen, wordt hij winnaar. De schoonheidskoningin bestaat dan niet meer voor hem en hij verlooft zich met een eenvoudig studentje. De raad dezer gemeente kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer burgemeester E. C. J. Moonen Secretaris de heer J. v. Mierlo. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige worden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken, a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Ontvangstbericht der hij raadsbesluit van 26 Novem ber 1937 vastgestelde veror dening tot wijziging der po litieverordening. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 28 Jan. 1938 tot wijzi ging der begrooting 1937. 1». Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten. 's-Gra- venhage. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den ontvanger, gehou den 21 Januari 1938. c. Van den Directeur der R.K. Hoogere Burgerschool A alhier. Verslag over 1937. Van den Directeur van den R.K. Middelbaren Handelsavondcur sus alhier. Verslag over 1937. c. Van de Commissie van Toezicht op hel Nijverheidsonderwijs al hier. Verslag van haar bezoek aan de gemeentel. avond teekenschool. f. Van A. de Graaff alhier. Mededeeling aanneming zijner benoeming tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur van Waal wijk. De heer v. d. Waerden zegt dat hij in het verslag van de Commissie van Toezicht op hel Nijverheids onderwijs wederom de opmerking be;ft aangetroffen, betrelfende de veiligheid op de bovenlokalen. Bij brandgevaar zouden de per sonen die zich op deze verdieping bevinden afgesloten kannen worden, Spr. meent dat veiligheid voor alles moet gaan en zou verbetering voor alles wenschen. De Voorzitter gelooft niet dat het gesignaleerde gevaar zoo groot is. Ér zou zich al een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden moeten voordoen eer de toestand gevaarlijk zou kunnen worden ge- oemd. B en W. willen zich wel lolden Inspecteur wenden en indien deze zulks noodig vindt een noodtrap aan den huitenkantdoenaanbrengen. Alle ingekomen stukken worden hierna voor kennisgeving aange nomen. 2. Benoeming wegens periodieke aftreding van de leden der com missie tot wering van school verzuim. De vijf aftredende leden, de heeren Froklage, Broos, Wilzing, Vermeer en Thijssen worden met algemeene stemmen hei kozen, terwijl in de vacature van den heer Schaap, die niet meer herbenoembaar is, wijl hij geen kinderen meer cp de Openbare Lagere School heeft, de heer van Willigen wordt gekozen met 10 stemmen tegen 3 op den heer C. v. d. Hoeven. 3. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening op de hef fing van schoolgeld voor lager nijverheidsonderwijs (teeken- onderwijs). Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag 1.1. De heer van der Waerden vindt het oogenblik al zeer ongelukkig gekozen om tot verhooging van schoolgeld voor de Teekenschool over te gaan. In dezen tijd nu velen toch al zoo moeilijk rond kunnen komen, zou dit kunnen leiden tot een leeg pompen van de school. Daaraan mag de raad niet medewerken. Spr. zou gaarne zien dat de raad besloot om de oude schoolgeld- regeling aan te houden of een nieuw tarief zal voorstellen dat lager is dan door B. en W. wordt voor gesteld. De Voorzitter merkt op dat B. en W. zich ook tegen deze school- geldregeling hebben verzet. Zij hadden aanvankelijk een regeling ontworpen die overeen kwam met die van de Rijksvakschool, maar de Inspecteur heeft er geen genoegen mee genomen. Ook hebben zij zich tweemaal tevergeefs tot het departement ge wend. Spr. vreest dus dat de raad er niets mee zal opschieten om de voorgestelde regeling af te wijzen. Spr. weet nog niet of een leegpom pen van de school er het gevolg yan zal zijn, doch het is z.i, een feit dat juist door de zeer lage schoolgeldheffing veel leerlingen naar de school gaan die het met de studie niet zoo ernstig nemen en ook door vele ouders wordt er blijkbaar weinig toezicht op uitge- oeiend, juist omdat het toch haast niets kost. Dat dergelijke leerlingen die het Onderwijs toch maar be lemmeren door deze verhooging zouden wegblijven, zou spr., nog niet zoo erg vinden. De heer v. d. Waerden merkt op dat ook uit de minder gegoede ge zinnen wel ijverige leerlingen de school zullen bezoeken. De opbrengst van het schoolgeld is slechts zeer mjpiem tegenover de kosten die de school meebrengt. Door de verhooging zullen er veel reclames loskomen die heel wat werk zullen bezorgen, terwijl het aantal leerlingen dat dit jaar toch al zoo teruggeloopen is, nog beduidend verder achteruit zal gaan. De voorz. zegt dat indien zou blijken dat het aantal leerlingen tengevolge van de verhooging sterk terugliep men een goed motief zou hebben om later deze verhooging weer ingetrokken te krijgen. Z.i. is de nieuwe schoolgeldregeling niet zoo buitengewoon hoog. Menschen met een inkomen van f 20 f 25 vallen nog in de laagste klas en betalen f 2.40 voor 6 maanden,dus slechts 10 cents lesgeld per week. emeenteraad i

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9