WEK DE GAL IN UW LEVER OP Buitenlandsch Nieuws. KANTONGERECHT. GEMENGD NIEUWS HET PROCES TE MOSKOU. Reeds bij den aanvang van het te Moskou begonnen proces tegen het z.g. blok van rechtschen en Trotskisten, deed zich een sensationeel feit voor. Na lezing der acte van beschuldiging vroeg president Ulrich aan de 21 beklaagden of ze hun schuld bekenden. Boecharin, Rykow en Jagoda antwoordden achter eenvolgens bevestigend. Krestinski, de vroegere onder-commissaris van bui- tenlandsche zaken, sprong hierna op van zijn stoel en riep krachtig: Neen, ik ben geen Trotskist, ik ben geen spion, ik heb geen besprekingen met Sedow, Trotski's zoon, gevoerd! De president onderbrak Krestinski en herinnerde hem aan zijn bekentenissen tijdens het voorloopige onderzoek. Nogmaals her haalde Krestinski: neen, ik ben on schuldig. De andere beschuldigden er kenden wel hun schuld. Hierna werd de zitting onderbroken. Krestinski bekent. Betreffende dit nieuwe monster proces wordt nader nog medegedeeld dat Krestinski de groote gerechts zaal te Moskou andermaal in opschud ding heeft gebracht, thans door een sensationeele herroeping van zijn af gelegde verklaringen als zijnde on schuldig. De beschuldigde, die den openbaren aanklager te trotseeren dorst en een driewerf „neen, ik ben niet schuldig" door de rechtszaal daveren deed, was thans even mak en gedwee als de 20 andere beklaagden. Hij herriep zijn betuigingen van on schuld. „De desbetreffende verklarin gen had hij afgelegd in een toestand van ziekte en omdat hij geen uitweg meer wist". Maar nu zag hij in, ver keerd te hebben gehandeld en erkende hij, dat tegen hem ingebrachte be- scliuldingen juist zijn. HET BRITSCHE BEWAPENINGS PROGRAMMA. Woensdagavond is te Londen het aangekondigde witboek over de defen sie gepubliceerd, waarin melding wordt gemaakt van de vorderingen in het ver dedigingsprogramma. Er hebben zich, aldus het witboek, moeilijkheden voor gedaan, die echter overwonnen zijn. De defensieramingen voor het loopende financieele jaar voorzagen in uitgaven door de drie defensiedepartementen tot een bedrag van 278.250.000 pond ster ling, waarvan 80 millioen gevonden móest worden uit het „consolidated fund". Verder was een bedrag van 5.250.000 uitgetrokken voor de lucht beschermingsplannen. Voor het jaar 1938 zijn voorzieningen getroffen voor een totale uitgave van 343.250.000 pond sterling, waarvan men zich voor stelt een bedrag van 90 millioen in het Consolidated fund te vinden. Verder wordt bijna &]/2 millioen voor den lucht beschermingsdienst uitgetrokken. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Aanzienlijke Chineesche versterkin gen worden in allerijl naar de Gele Ri vier gezonden om de Japanners te be letten, dat zij de rivier overtrekken. De Japansche troepen zijn samengetrokken aan den Noordelijken over tegenover Kaifeng, de hoofdstad van Honan. Een afdeeling, die langs den noordelijken oever naar het Westen oprukt, heeft Joeantsjoe bezet en trekt verder naar Joentsjen in Sjansi. Aan het zuidelijke gedeelte van den spoorweg Tientsin-Poekau zijn de ver sterkte Japansche troepen er in ge slaagd, de Hwai-rivier over te steken. Zij rukken naar het Noorden op. Ten Noorden van Pegoe wordt hevig ge vochten: Chineesche troepen onder be vel van den Mantsjoerijschen comman dant Joeh-Su-tsjoeng verdedigen zich daar met succes tegen de Japansche aanvallen. Vertrek van Amerikaansche troepen uit Tientsin. Gisterochtend is het 15e regiment der Amerikaansche garnizoentroepen, 800 man sterk, uit de stad vertrokken. Het regiment zal zich naar de Vereenigde Staten inschepen. Slechts 500 Ameri kaansche soldaten liggen thans nog te Tientsin in garnizoen. JAPANSCHE SOLDATEN BEGAAN GRUWELEN OP RELIGIEUSEN. Volgens te Londen ontvangen be richten hebben de Japansche troepen in Noord-China zich aan tal van wanda den tegenover de katholieke missie schuldig gemaakt. In de missie van Kianging is Pater Euthyvmius met bajonetten doorstoken terwijl een Chineesche leekebroeder is onthoofd, omdat zij trachtten te verhin deren, dat Chineesche religieusen door Japansche soldaten zouden ontvoerd worden. In Tsangkiang is Pater Joachim Kien neergeschoten, omdat hij een misdadige aanranding op een Chineesche onder wijzeres wilde beletten. In diezelfde plaats hadden 2000 Chi- neezen in de kerk een toevluchtsoord gevonden. Hiervan werden er 500 ver moord, terwijl alle missiegebouwen werden platgebrand. Naar aanleiding van de bezetting van een katholiek ziekenhuis in Nanking, weet een katholiek geneesheer te be richten, dat het hospitaal door de Ja pansche troepen stormenderhand werd ingenomen en dat de religieuse zusters en de leekenverpleegsters de meest smadelijke behandeling moesten verdu ren. ACCOORD MET DE NAZI'S IN STIERMARKEN. Nadat in de conferenties, die hij eerst met de door de regeering benoemde of- ficieele bemiddelaars binnen het Vader- landsche front en daarna met de natio- naal-socialistische leiders uit geheel Stiermarken gehouden had, bereikt werd, dat „de weg voor de naaste toe komst duidelijk en op bevredigende wij ze kon worden vastgelegd",-zooals het officieele communiqué zegt, heeft minis ter Seyss Inquart den nationaal-socia- listen in Stiermarken toegestaan, in het particulier leven 't hakenhruis-insigne te dragen en elkaar met „Heil Hitier" te begroeten. In de scholen en in de re- geeringsbureaux blijft het verbod nog gelden. Maar de postbeambte, die bin nen zijn kantooruren geen hakenkruis insigne dragen mag en niet met „Heil Hitier" mag groeten, kan dat zonder bezwaar op straat wel doen. Daarente gen blijven de hakenkruisvlaggen nog verboden, behalve dan zooals ook vroe ger, voor de hotels, die tevens een rood- wit-roode Oostenrijksche vlag uitste ken. EEN FELLE REDE VAN GOERING. Ter gelegenheid van den „dag der luchtvaart" op Dinsdag j.l., vóór de plechtigheden te Berlijn een aanvang namen, heeft de Fuehrer in de rijkskan selarij aan den nieuwen, onlangs be noemden veldmaarschalk, Goering, den veldmaarschalksstaf overhandigd. In de eerezaal van het rijkslucht- vaartministerie vond vervolgens de feestvergadering plaats; daar heeft de nieuwe veldmaarschalk zijn felle rede voering gehouden over de macht en de taak van de Duitsche luchtvloot. Hij verklaarde, dat de nieuwe Duit sche weermacht slechts mogelijk is ge worden door de hakenkruisvlag. We citeeren vervolgens nog: Toen de Fuehrer in zijn rijksdagrede die fiere afrekening hield en het gewel dige woord uitsprak, dat wij niet langer zouden dulden, dat een millioen Duit sche volksgenooten aan gene zijde van de grenzen onderdrukt worden, toen wist gij, mannen van het luchtwapen, dat gij, indien noodig, de taak hebt voor dat woord van 3en Fuehrer in te staan. „Ons wapen is nog jong", aldus Goe ring, „de hoop, dat het altijd jong blijft. Het is mijn wensch, dat er een aller nauwste band zal blijven bestaan tus- schen luchtmacht en volk en een voor beeldige kameraadschap gehandhaafd zal blijven, opdat ons luchtwapen een waarborg zal zijn van den Duitschen vrede. Doch wanneer eenmaal het sein tot het inzetten der luchtmacht zal worden gegeven, dan zal niets ter wereld in staat zijn, ons te weerhouden, er zon der eenig voorbehoud op los te slaan. Onze luchtmacht moet de schrik der vijanden worden. Hinderpalen zullen overwonnen worden". NIEMOELLER GEVONNIST. Het bijzondere gerechtshof heeft het vonnis tegen ds. Martin Niemöller ge veld. De beklaagde werd wegens voortge zet vergrijp jegens paragraaf 130 a ar tikel 1 van het wetboek van strafrecht veroordeeld tot zeven maanden vesting straf. Paragraaf 130 a artikel 1 van het wetboek van strafrecht is de z.g.n. kan selparagraaf. De tekst hiervan luidt als volgt: „Een geestelijke of ander bedienaar des Woords, die in de uitoefening of naar aanleiding van de uitoefening van zijn beroep in het openbaar voor een menschenmenigte, in ee kerk of op een andere voor religieuze bijeenkomsten bestemde plaats voor verscheidene toe hoorders aangelegenheden van den staat op een den openbaren vrede in ge vaar brengende wijze tot onderwerp maakt van een proclamatie of bespre king, wordt bestraft met gevangenis- of vestingstraf tot ten hoogste twee ja ren". Voorts werd hij wegens vergrijp te gen de verordening van 28 Februari 1933 veroordeeld tot een geldboete van 500 R.M. en wegens een verder gelijk vergrijp tot 'n geldboete van 1500 R.M. De vestingstraf en de 500 R.M. geld boete worden geacht door het voorar rest te zijn voldaan. In plaats van de boete van 1500 R.M. komt, in geval van niet-betaling, een gevangenisstraf van 3 maanden. Alhoewel volgens de uitspraak Niemoeller in vriiheid zou moeten wor den gesteld, is hij terstond na het ver laten van het gerechtsgebouw weder om gearresteerd. Vermoedelijk zal hij naar een con centratiekamp worden overgebracht. LAND- EN TUINBOUW. LANDBOUWERS, KOOPT GEEN SAMENGESTELDE- OF MENGMESTSTOFFEN. Er wordt weer veel reclame ge maakt voor verschillende soorten mengmeststoffen. Zelfs door de radio hoorden wij kortgeleden een voor dracht waarbij propaganda hiervoor er dik oplag. Wij hebben reeds vroeger voor deze mengmeststoffen gewaarschuwd, het is noodig hierop nogmaals terug te ko men, de voornaamste bezwaren nog eens weer naar voren te brengen. Bij het gebruik van samengestelde meststoffen heeft de landbouwer de juiste bemestingwijze niet in de hand. Iedere grondsoort, ieder gewas vraagt zijn eigen bemesting, de goede. Deze kan men in vele gevallen bij gebruik van mengmeststoffen niet geven. Men is gehouden aan een bepaalde samen stelling der voedingsstoffen. Nu wor den enkele dezer mestmengsels wel in verschillende verhoudingen geleverd, doch dit ondervangt bovenstaand be zwaar slechts gedeeltelijk. Bovendien geven de verschillende samenstel- lingscijfers dikwijs aanleiding tot ver warring. Dan is men niet in staat de ver schillende plantenvoedingsstoffen op de juiste tijd te geven, wat een groot nadeel is. Het zou te ver voeren, maar wij zouden dit met een reeks voor beelden kunnen staven. Er is meer gelegenheid tot knoeierij. Er zijn bij den verkoop van meststof fen blijkbaar niet enkel eerlijke men- schen. Het onderzoek op gehalte is duurder. Onderzoek van kleine par tijen heeft bijna nimmer plaats. Dit wil niet zeggen dat er geen samenge stelde meststoffen in den handel zijn, welke in dit opzicht betrouwbaar zijn. In bijna alle gemengde of samen gestelde meststoffen mist men de stof fen welke dikwijls een gunstigen in vloed op het gedijen der gewassen uit oefenen. De werking dezer nevenstof- fen is wel als zeker vastgesteld, maar nog niet volkomen verklaard. Zou het b.v. niet jammer zijn als door de sa mengestelde meststoffen het gebruik van palentkali met 9% kali- magne sium, slakkenmeel met 50% prima kalk en 3% magnesium, achterwege zou blijven? Het magnesium en de kalk uit deze meststoffen krijgt men geheel gratis. En dan de prijs. Indien wij eens een vergelijking maken met de prijs der verschillende voedingsstoffen uit sa mengestelde meststoffen met die uit de algemeen bekende enkelvoudige, dan komen wij altijd tot de slotsom dat de eerste veel te duur zijn. In de eerste plaats wordt een dure reclame ervoor gemaakt, terwijl de tusschenhandelaar ook een goede ver dienste verzekerd wordt. Dit alles moet uiteindelijk uit de zakken der ge bruikers, de landbouwers, komen. Deze nadeelen wegen in de verte niet op tegen de voordeelen welke de fa brikanten aangeven als éénmaal trans port en éénmaal uitzaaien. De voor deelen en denkbeeldige voordeelen worden opgeschroefd, de nadeelen verbloemd. Het is wel eigenaardig dat men ge rust aan kan nemen dat de landbouw het achterlijkste is in streken waar de meeste samengestelde meststoffen ge bruikt worden. Men zou nog verder kunnen gaan en zeggen dat landbou wers welke eenig verstand van bemes ting hebben er geen enkele baal van koopen. Het lijkt ons in dit verband ge- wenscht er nog eens de aandacht op te vestigen op de groote beteekenis van de kennis der bemestingsleer dat de land- en tuinbouwer met zooveel moeite en kosten op cursussen en scholen wordt bijeengebracht. Het ge bruik van mengmeststoffen voert den land- en tuinbouwer tot gemakzucht, de belangstelling voor het onderwijs in de bemestingsleer komt daardoor in gevaar. Waar men dit tijdig inziet verdwij nen de samengestelde meststoffen dan ook weer als sneeuw voor de zon, in den regel echter niet voor dat velen door schande wijzer geworden zijn. Alles samenvattend kunnen wij de land- en tuinbouwers dan ook niet als den goeden raad geven, blijft bij de van ouds bekende en beproefde kunst meststoffen; de kali, fosforzuur en stikstofmeststoffen. Mishandeling te Haarsteeg. Behandeld werd voor den politie rechter te Den Bosch de uitgestelde strafzaak tegen den landbouwer A. v. O. uit Vlijmen, die op 17 Oct. j.l. M. v. d. Linden, arbeider te Vlijmen, ge schopt zou hebben te Haarsteeg. Ver dachte gaf toe, den schop te hebben gegeven, maar alleen omdat v. d. Lin- den het hem zoo lastig maakte, dat ver dachte dit het eenige afdoende middel vond, om daar een einde aan te maken en hem van zich af te houden. Getuigen 5 decharge kwamen dit bevestigen. Zoo vertelde de landbouwer A. van Bokhoven uit Haarsteeg, dat v. d. Lin den verdachte hinderlijk volgde met de fiets en alsmaar poogde ruzie met hem te krijgen. Verdachte zei: ik wil niets met je te maken hebben, en dat vond ik heel flink, aldus getuige. Even later waren de twee toch handgemeen ge worden en er zat voor verdachte niets op dan zich teweer te stellen. De Officier van Justitie eischte 5.- boete, waarop de politierechter ver dachte veroordeelde tot 3.boete. Ernstige aanrijding te Raamsdonksveer. P. A. W., chauffeur te Utrecht, was door de rechtbank te Breda veroor deeld tot een maand gevangenisstraf met een jaar ontzegging van rijbewijs ter zake dat hij op 9 Februari 1937 te Raamsdonksveer met een door hem be stuurd tweewielig motorrijtuig door zijn schuld op den weg Breda-Gorin- chem met groote snelheid tegen een takelwagen was gereden, tengevolge van welke botsing A. Verwolf, die op de duo zat, daarvan af geslingerd werd en zwaar lichamelijk letsel bekwam. Van dit vonnis was hij in hooger be roep gekomen, daar hem gezegd was dat de takelwagen niet verlicht was zelf herinnerde hij zich daar niets meer van, want hij had zes dagen lang be wusteloos gelegen in het ziekenhuis en was daarbij geheel zijn heugenis om trent de laatste oogenblikken voor het ongeluk nagenoeg kwijtgeraakt. Nadien had hij- nog vier maanden in het zie kenhuis gelegen. De president wees er op, dat ver dachte geen rijbewijs en geen brandend achterlicht had gehad en dat hij hoogstwaarschijnlijk daarom meer gas had gegeven, toen hij van de politie, die langs den weg controleerde, met een seinlampje het stopteeken kreeg. Juist dit harde doorrijden was hem noodlottig geworden, want terstond daarop was hij tegen den takelwagen gereden .Hij wist wel, dat hij een stop teeken gekregen had, want zijn metge zel had hem nog gewaarschuwd, maar daar had hij om gelachen. Blijkens getuigenis van veldwachter Karl reed verdachte vlak voor het on geval 100 Kilometer of meer. Getuige Verwolf, die met verdachte slachtoffer geworden was, beweerde dat het 60 a 70 kilometer was. Ver dachte reed met stadslichten. Getuige had voor zich een lichtsein gezien en vlak daarop was het ongeluk gebeurd, waarvan hij zich niets meer herinner de. Hij had 11 weken in het ziekenhuis moeten blijven.* De advocaat-generaal eischte beves tiging van het vonnis. Het gerechtshof zal over 14 dagen vonnis wijzen. Heling te Raamsdonksveer. L. J. van S., rijwielhersteller te Raamsdonksveer, door den politierech ter te Breda veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf ter zake dat hij in begin November 1937 onder een aantal van diefstal afkomstige verstelbare sleutels en bougies van P. van Iersel had gekocht of als ge schenk aangenomen, welke van dief stal afkomstig waren, was van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Hij beweerde niet geweten te hebben, dat het gestolen goed was. Tegen hem werd als getuige gehoord P. van Ier sel, arbeider te Raamsdonksveer, die verklaarde, dat hij verdachte had doen weten dat die dingen gestolen waren. Volgens de verklaringen van dezen ge tuige voor de rechtbank afgelegd bij de behandeling in eerste instantie, had verdachte daarop gezegd: Dat hindert niet. Thans wist getuige zich deze woorden echter niet meer te herinne ren. Het was hem erg tegengevallen dat hij niets van verdachte had ge kregen, want daar had hij toch wel op gerekend. Nu had hij aan deze dief stal niets gehad, dan dat hij gestraft was met twee maanden gevangenis straf, evenals verdachte. De advocaat-generaal eischte beves tiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. ADVERTEERT IN DIT BLAD. MOTORONGELUK ZONDER EEN ENKELEN GETUIGE. In den afgeloopen nacht is de heer Kemperink uit Tubbergen het slacht offer geworden van een motorongeval. Hedenmorgen vond een voorbijganger zijn levenloos lichaam op enkele me ters van zijn motorrijwiel aan den kant van den weg van Geesteren naar Tubbergen. Vermoedelijk heeft dhr. K., die terugkeerde van Almelo, waar hij vastenavond gevierd had, te snel de bocht willen nemen, waarbij hij te gen een langs den weg staanden boom is gereden met bovenvermeld nood lottig gevolg. NED. AUTOMOBILIST IN FRANKRIJK ERNSTIG GEWOND. De heer H. Royaards, die een villa bewoont te Roquebrune-Cap-Martin, is Dinsdagnacht op weg van Monaco naar zijn villa, met zijn auto in bot sing geweest met een autobus, die naar Monte Carlo reed. Beide wagens wer den ernstig beschadigd. De heer Royaards werd door een passeerend automobilist naar het ziekenhuis te Monaco gebracht. Zijn toestand was aanvankelijk zeer ernstig, doch thans is er een lichte verbetering ingetreden, zoodat de doktoren hopen hem in le ven te kunnen houden. OUDE CARNAVALVIERDER OVER REDEN EN GEDOOD. Op den weg van Schijndel naar St. Oedenrode is Zondagnacht een be jaarde carnavalvierder om het leven gekomen. Omstreeks 1 uur keerde de 70-jarige J. v. d. Boogaart uit St. Oedenrode, die carnaval had gevierd en eenige café's had bezocht, te voet huiswaarts. Onderweg kwam hem een autobus uit Eerde, die carnaval- gangers had weggebracht en thans leeg was, hem achterop. De chauffeur schijnt den ouden man, die niet be schonken was en rechtsch van den weg liep, niet te hebben opgemerkt, met het gevolg dat deze man werd ge grepen. Hij werd tegen den weg ge- slinerd en met het hoofd met zulk een kracht tegen het wegdek geworpen, dat hij op slag werd gedood. VLIEGTUIG IN AMERIKA VERMIST. Het passagiersvliegtuig van de Transcontinental Western Airlines, dat vliegt op de lijn San Francisco Los Angeles, heeft, met negen perso nen aan boord, Woensdagnacht een noodlanding moeten maken. Men vreest, dat het neergestort is, aange zien de piloot voor de laatste maal om middernacht geseind heeft, dat hij wegens ijsvorming op de vleugels niet kon doorvliegen. Er is reeds een aan vang gemaakt met het opsporings werk. Bedelares bezat een teiltje met rijksdaalders. De politie te Kuilenburg heeft gisteren een verrassende ontdekking gedaan in de woning van een tach tigjarig vrouwtje, dat met bedelen door het dorp in haar onderhoud voorzag. Het had echter de aandacht van vele bewoners getrokken, dat het vrouwtje een kleine teil met rijksdaalders, guldens en kleingeld onder den arm droeg. Ook de po iitie vond dit zonderling en besloot een onderzoek in te stellen. Zij trof de vrouw, die op een hofje woont aan in haar huisje, waar zij haar schat weer had opgeborgen. Om haar niet onnoodig te verontrusten liet de politie dien avond verdere nasporingen achterwege. Zij liet evenwel een dokter komen, die vaststelde, dat het moedertje, dat juist droog brood met water zat te eten, hoog noodig naar een inrich ting moest worden vervoerd. Dit is gisterenmiddag geschied, waarna in samenwerking met den dienst van Maatschappelijken Steun, een onderzoek in het huisje werd ingesteld. Er werd een spaarbank, boekje met 611 gulden gevonden, verder het bewuste teiltje, dat totaal 453 gulden bleek te bevatten, en in een paar zakjes op andere plaatsen nog 38 gulden. Het vrouwtje had altijd met be delarij haar kostje opgehaald en bovendien geregeld geld van Maat schappelijken Steun ontvangen. On danks dit alles leefde zij in de grootste armoede. Ongelukkig gevolg van een jongenstwist. De dertienjarige S. en de twaalf jarige D., beide leerlingen der chris telijke school te Dedemsvaart, kre gen woorden met elkaar. Het kwam tot handtastelijkheden en laatstge noemde trok zijn riem los en sloeg zijn kameraadje daarop zoo onge lukkig, dat deze met een zeer ern stig gewond oog diiect naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Er bestaat weinig hoop, dat het oog behouden blijft. en U zult '8 morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal In de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er v.ormen zich gassen in Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8