Plaatselijke Berichten H.deBont-v.Hulten Heerenkleeding naar maat Zaterdag 5 Maart 1938 No. 19 De Echo van het Zuiden Derde Blad "llnriB i '"V 'X LUCHTBESCHERMING. De opbouw van de organisatie der zelfbescherming tegen luchtaanvallen in onze gemeente maakt goede vorde ringen; het fundament is er thans. Het Bestuur van de Afdeeling Waal wijk der N.V.L. is nu n.l. in zooverre geslaagd, dat in elk der zeven wijken een wijkleider en plaatsvervangend wijkleider zijn aangesteld l Hier volgen de namen van hen die *f bereid werden gevonden deze functies te aanvaarden Wijk I (v. Coothstraat, Grootestr., Kerkstraat) C. J. van Roy en P. Bie- kart; Wijk II (Centrum) J. van Gijsel en N. G. Scholten Wijk III (Grootestraat, Putstraat, Parallelweg) A. Dumoulin en J. van Hees wijk Wijk IV (St. Antoniusparochie) J. Hempenius; Wijk V (Besoijen) M. Wijnants en G. M. van Zeist; Wijk VI (Baardwijk-West) G. Ben- chuysen en H. Versteeg; Wijk VII (Baardwijk-Oost) W. Ligt voet en Joh. Greve. f Op de voor 10 Maart a.s. uitge schreven Bestuursvergadering met de wijkleiders en plaatsvervangende wijkleiders zal dus nu met de daad werkelijke uitvoering van het werk plan begonnen kunnen worden. Allereerst zal noodig zijn dat een cursus wordt gehouden. oor l geven van dezen eersten curs,us in Luchtbe scherming in onze gemeente hebben zich alreeds beschikbaar gesteld: de heeren P. G. van Vliet (Algem. Lucht bescherming en organisatie der zelf bescherming in de wijken), H. de Hoop (Schuilplaatsen en brandbe- scherming) en C. van der Hoeven (Luchtstrijdmiddelen)hij zal gehou den worden in het leslokaal der Rijks school voor Leerlooiers en Schoen makers, door den Directeur dezer school welwillend ter beschikking ge steld. De cursus zal behalve voor de wijkleiders, ook gaarne, voor zoover mogelijk, voor andere geïnteresseer den toegankelijk zijn; eventueele aan meldingen kunnen bij het bestuur der Afdeeling geschieden. Datum en ,uren zullen nog nader be- J ,c kend worden gemaakt. OUDERAVOND CHRISTELIJKE SCHOOL, WAALWIJK. Woensdagavond hield bovengenoem de school haar jaarlijksche ouder avond. Hoewel de opkomst zeer goed genoemd mag worden, hadden er nog wel meer ouders kunnen zitten. Omstreeks half acht opent de voor zitter Ds. Hoffman deze vergadering met psalmgezang en gebed waarna hij voorleest psalm 98. Vervolgens heet hij alle aanwezigen hartelijk welkom en hoopt dat het een gezegende avond mag worden. Als we zien wat over onze grenzen geschiedt, moeten onze oogen steeds meer opengaan voor het groote goed dat ons land nog gelaten is, ook in het bijzonder onderwijs, waarbij de ouders zelf kunnen bepalen, welke school zij, overeenkomstig hun huis gezin, voor hun kinderen verkiezen. Hierna geeft hij het woord aan het Hoofd der school tot behandeling van zijn onderwerp: „Gehoorzaamheid Het hoofd der school dhr. Wilzing hoopt, dat de behandeling van zijn onderwerp aanleiding zal geven tot het stellen van vragen en zoodoende tot een vruchtbare bespreking leiden. Spreker begint met „gehoorzaam heid" het voornaamste element in de opvoeding te noemen, daar zonder ge hoorzaamheid noch in het gezin, noch op school iets te bereiken is. Vervol gens zet hij uiteen, wat het woord ge hoorzaamheid inhoudt. Wij mogen niet in de eerste plaats denken aan dwang, al kunnen we in de opvoe ding de dwang niet uitschakelen. Gehoorzamen is afgeleid van hooren en beteekent: geneigd zijn tot hooren, dus graag en gewillig doen wat ge boden wordt. De gang van zaken wordt in de opvoeding dan zóó: van gedwongen gehoorzaamheid tot vrij willige gehoorzaamheid. Gehoorzamen moet dus geleerd worden. Zoo gaat het immers ook in onze verhouding tot God: een groeien in gehoorzaamheid van een moeten naar een graag willen, wat spreker duide lijk maakt naar aanleiding van het gedicht: „overgave" van Willem de Mérode. Spreker deed daarna enkele grepen uit de geschiedenis der opvoeding waarbij hij stelling neemt tegenover de uitspraak van Rousseau e.a. die be weerden dat gewenning aan gehoor zaamheid de wil van het kind ver- y» slapt, opvoedt tot slappelingen. Hij toont aan dat gehoorzamen strijd vraag en dat juist deze strijd de wil staalt. Vrijheid zonder gehoorzaamheid geeft wanorde. Een kind doen op groeien zonder gehoorzaamheid betee kent het geestelijk te vondeling leg gen: de straat neemt de taak van het huisgezin over. Voor twee dingen moeten we ons echter wachten: voor hardvochtige strengheid en voor wer kelijke zoetsappigheid. Het gebod zij kort, beslist, rustig, maarniet bits of onvriendelijk. Vervolgens staat spreker tamelijk uit voerig stil bij verkeerde maatregelen bij de opvoeding, die leiden tot onge hoorzaamheid: verwennen van kinde ren, niet consequent zijn, geen sa menwerking tusschen de ouders on derling en tusschen school en gezin, enz. Ouders en onderwijzers moeten el- kaars gezag steunen zooveel ze kun nen, om zoo, onder Gods zegen samen op te voeden tot ware gehoorzaam heid. Er staan hooge belangen op het spel, want een kind dat heeft leeren gehoorzamen zal later beter in staat zijn te gehoorzamen aan het gezag van Gods Woord. Laten we echter, zegt spreker, niet vergeten bij al ons pogen dat de op voeding en dus ook het brengen tot gehoorzaamheid een werk is dat bid dend moet worden gedaan en waar voor wij alleen kracht kunnen ont vangen bij Hem, die zelf gehoorzaam is geweest tot in den dood. Van de geboden gelegenheid tot het stellen van vragen werd spaarzamelijk gebruik gemaakt. Gevraagd werd, indien in deze tij den de school met den Bijbel ook in ons land behouden zal blijven, we in het christelijk gezinsleven niet meer moeten uitzien naar een gehoorzaam heid die gepaard gaat met een ver deeldheid, zooals op den Pinksterdag te Jeruzalem gezien werd, n.l. in ver deelde tongen als van vuur en dat zat op een iegelijk van hen. Gehoorzaamheid in algemeene zin voert naar een verwaterd christen dom en kan leiden tot een staatsbestel waarin o.a. ook voor een school met den Bijbel geplaatste is. Gevraagd werd eigenlijk: Mikt de geachte in leider in zijn onderwerp „Gehoor zaamheid" vanuit het standpunt van een school met den Bijbel wel hoog genoeg? De heer Wilzing zou deze vraag liever beschouwen als een aan vulling op zijn onderwerp. Gehoor zaamheid moeten de kinderen leeren ook uit het voorbeeld van de ouders. Men kan al heel moeilijk van kinde ren verlangen zegt spreker als ouders b.v. zelf niet naar de kerk gaan de kin deren het wel doen zullen. Ook de Voorzitter zou deze vraag als aanvul ling willen beschouwen. Het goede voorbeeld geven is waar het op aan komt. Daar de beschikbare tijd reeds voor bij was werd deze bespreking geslo ten en dhr. Wilzing dank gebracht voor zijn geleverde arbeid. In de pauze die nu volgde werd het werk der leerlingen bezichtigd. Na heropening der vergadering geeft mej. Koppers, kw. met acte aan de school een stukje proza getiteld: „De eene en de andere", dat met stille aandacht van het begin tot het einde gevolgd werd. De Voorzitter brengt hierna allen dank die aan 't welslagen van dezen ouderavond medegewerkt hebben en spreekt de hoop uit dat alles van dezen avond een gezegende nawerking mag hebben. Na het zingen van psalm 139:14 sluit dhr. Wilzing deze goedgeslaagde ouderavond met dankgebed. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aanga past. VROEGER ATHLEET BIJNA HUL PELOOS DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Nu weer zoo lenig als een kat. Hij schrijft ons o.a.: „Mijn knieën waren door een rheumatische aandoe ning zoo stijf, dat ik slechts met veel pijn en moeite uit een stoel kon op staan. In mijn jonge jaren had ik nog wel in twee elftallen gevoetbald en hield ik het schoolrecord op de 100 en 200 meter. Nadat ik zonder resultaat verschillende wrijfmiddelen had ge probeerd, nam ik een proef met Kru- schen Salts en om kort te gaan, ik ben nu weer zoo lenig als een kat". W. S. F. Kruschen Salts spoart Uw afvoeror- ganen aan tot actieve geregelde wer king, waardoor Uw lichaam gezuiverd wordt van alle schadelijke stoffen, o.a. het gevaarlijk urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van Uw rheumatische pijnen. Geleidelijk maar zeker zullen de pijnen ophouden en U zult zich zoo goed voelen als in de beste dagen Uwer jeugd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten a 0.40, ƒ0,75 en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voor komt. R. K. KLEERMAKERSPATROONS BOND. Voor de leden van den R.K. Kleer makerspatroonsbond afd. Waalwijk en voor hen die zich alsnog als lid wen- schen op te geven, zal Maandagavond om 7 uur in Hotel „de Twee Kolom men" een technischen avond worden gegeven. Deze avond zal worden verzorgd door den heer Peereboom, leeraar aan de Coupeurschool te Amsterdam, die zal behandelen het onderwerp: „Het colbert van vroeger en het moderne colbert". Het belooft zeer zeker een leerzame avond te worden, die aller belangstel ling waard is. 38,85 45.— 30,— 20,Samen 5,— 90,- 65,65 35.50 400,— 61,- 70,- 15,— 40,8 meter 60,12 meter 20,- 9,- 10,— 91,— JOS. GROENEN. 8 Maart a.s. zal de heer Jos. Groe nen, helden-bariton aan de opera te Hamburg met den persoonlijken titel van „Kammersanger" 't feit herdenken, dat hij vóór 25 jaren zijn zangers-loop baan begon. Het zal voor velen een gereede gele genheid zijn den beroemden kunstenaar, den sympathieken, jovialen, oud-Waal- wijker van hun warme sympathie en groote waardeering te doen blijken. Zijn adres is: Jos. Groenen, Opitz- Strasse 2, Hamburg 39. BUURTVEREENIGING „DE STICHT". De actieve buurtvereeniging in de Stationsstraat hield gisteravond een vergadering om te komen tot stichting van een permanente buurtvereeniging. Deze kwam met algemeene instemming tot stand en kreeg den naam van: Buurtvereeniging „De Sticht' opge richt 3 Maart 1938. Het doel der stichting is: het organi- seeren van feestelijkheden bij bijzonde re gelegenheden en in 't algemeen de behartiging van de belangen in de Sta tionsstraat. Het bestuur werd samengesteld als volgt: N. G. Scholten, Voorzitter; H. van Engelen, Vice-voorzitter; A. J. Mahieu, Secretaris; B. Hendriks, L. van Adel- berg, K. van der Schans, P. de Haan, Mej. A. Jonkers, Mej. C. Jansen, Mej. Jo Wilmont. NEDERLANDSCHE R. K. BOND VAN MIDDENSTANDS SCHOENFABRIKANTEN. De eerste algemeene vergadering van bovengenoemden bond zal gehouden worden op Zaterdagmiddag 12 Maart a.s. in „De Looiersbeurs" te Tilburg om drie uur. Op deze vergadering zul len de statuten en reglementen ter goedkeuring worden voorgelegd en te vens zeer belangrijke en urgente kwes ties op het terrein van middenstands schoenfabrikanten worden behandeld. De bond telt reeds meer dan zestig leden, een bewijs, dat in breeden kring de noodzakelijkheid van organisatie reeds wordt aangevoeld en een zeker heid tevens, dat er werkelijk resultaten zullen bereikt worden. VERKEERSST AGN ATIE. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is een zware truck met aanhang wagen van de „Friesland-Brabant Ex pres" van de fa. v. Slooten, uit Leeu warden, welke den dienst Leeuwarden Eindhoven onderhoudt, in den Over laat van den weg geraakt. De oorzaak hiervan was te vinden in het feit dat het gevaarte, dat zwaar ge laden was, den oprit over den overweg van Drunen niet kon nemen en daar door plotseling terugreed om in het lager gelegen land naast den weg te recht te komen, waar het half op den kant bleef hangen. De twee inzittenden kwamen met den schrik vrij. Eerst 's morgens 6 uur kon men po gingen aanwenden om den wagen we derom op den weg te krijgen, doch dit bleek eerder gezegd dan gedaan. Den geheelen dag is verder een kraanwagen van de N.V. „Waveem" met takels en lieren aan het werk ge weest en eerst om ongeveer 5.30 uur n.m. slaagde men erin het vehikel op te takelen. Toen de wagen weer dwars op den weg stond moest 't verkeer van weers zijden geheel stopgezet worden, zoodat een lang file auto's en rijwielen werd INSCHRIJVING KERMIS 1938 TE WAALWIJK. Heden, Vrijdagmiddag had ten raadhuize de inschrijving plaats voor de standplaatsen der Kermis 1938. Ingeschreven werd als volgt: A. Janvier, Bergen op Zoom, Lunapark 120, A. v. Helvert. Tilburg, Suikerkraam 17,95 J. Akkerman, Apeldoorn, Golfbaantje 80,00 J. v. Gastel, Terheijden, Suikerkraam 165, A. Hendriks, Schiedam, Zweefmolen 130, B. J. de Kok, Tilburg, Suikerkraam N. v. Hest, Tilburg, manden paling J. Visser, Amsterdam, Suikerkraam Brunselaar, Enschedé, Schiettent dubbele slagmaker A. J. de Beer, Tilburg, manden paling J. Graaf mans, Tilburg, manden paling D. Stolk, Delft, Aulo-scoter J. L. Ham, Delft, Werptent Leon van Bever, Breda, Kijktent J. A. Dauphin, Haarlem, open hengelsp. Pleune Kooistra, R'dam platte werp- en lijntrektent D. User, A'dam Dierenkijktent H. A. Lijnen, Tilburg, Byoutriekraam M. Woude, Wormerveer, ezel en ponny A. de Vroom, Gouda, Zweefmolen Wed. Sipkema Zn., Groningen Stoomcarousel 450, Jac. Wenens, Eindhoven Spiegeldancing 410, J. v. Zwietering, Sprang, 2 ijswagens 7,50 op Markt Lucas Bakker, Apeldoorn U-boot G. Piesaar, Zaandam, Speelgoedkr. H. Robbe, Breda, Rupscarousel L. Janvier, Bergen op Zoom Stoomcarousel 235, A. Krook, Dubbeldam Werptent 70, J. Wanningen, Amsterdam Werptent 256, Vogelpiek C. v. d. Wijngaard, Breda Bumpen en knikkerspelen 185, W. Schreuder-Dauphin, Haarlem Hengelsport 30, A. de Boek, Breda Wielerbaantje 50, Wed. A. C. Leander, Breda Luchtschommel 52, C. Vermolen, Den Bosch Auto-scoter 507, J. Groveneijer, Breda Variété 40, C. G. v. Delft, Waalwijk, Fruitkraam 8, R. v. Lint, Venlo, Speelgoedkraam 7,50 J. Bolbens, Breda, Varieté-theater 50, Joh. Sipkema, Groningen Autocarousel 300, Gez. J. W. Vogel, Amsterdam Galanteriekraam H. Korinke, Ginneken Globe-Stijlewand E. Buntheim, Assen, warme knakworst Ver. Banketbakkers, Tilburg IJstent en wagen P. J. Vaale, Bergen op Zoom Vogelpiek 285, R. Dirks, Deventer Miekie-Mouscarousel 160, Auto-carousel 919, Th. Dame, Tilburg, Fruitkraam 55, J. Dame, Tilburg manden paling 75, F. v. Brunschot, Tilburg, palingkraain 225, plus twee manden E. v. Helvert, Tilburg, Zuurkraam 73, D. Boersma, Dordrecht Rijwielbaantje 61, D. Brunselaar, Zwolle Schiettent 100, Jac. v. d. Leeuw, Vugt Suikerkraam 175, K. Mulder, A'dam, Miniatuur racebaan 150, Corn. Peeters, Bergen op Zoom Lunapark 201, 55, 65,— 60,— 100,— 50,— 70,- 17,26 35,— opgehouden. De aanhangwagen was slechts licht beschadigd en is in de werkplaatsen van de N.V. Waveem hersteld, waar na de kolos zijn weg kon vervolgen. f D. SCHRIJNEN, f Te Venlo werd gisteren in den ouder dom van 71 jaren onder groote belang stelling ter aarde besteld, de heer Denis Schrijnen, apotheker en oud-wethou der, aldaar. De heer D. Schrijnen was een broer van wijlen mgr. bisschop Schrijnen en prof. Dr. Jos. Schrijnen en was destijds verschillende jaren provisor in de apo theek van den heer Herman Zeegers (fa. P. J. van Gils) te Waalwijk. Hij is gehuwd geweest met wijlen mevr. Therese van Gils, een der doch ters van wijlen Dr. A. van Gils, alhier. Dr. Jos. van Gils celebreerde aan een der zij-altaren een H. Mis. De restauratie van de Ned. Herv. Kerk. Menigeen zal zich wellicht reeds verschillende keeren met verwonde ring afgevraagd hebben, waarom de restauratie van de kerk der Ned. Herv. gemeente aan de haven zoo lang op zich laat wachten. Het geheele gebouw is nu toch reeds geruimen tijd geleden geheel vrijgekomen van de belendende perceelen, waardoor het voor een groot gedeelte aan 't oog ontrokken was, zoodat met de eigenlijke restau ratie zou kunnen worden begonnen. Er is echter een groote factor die de werkzaamheden tegen houdt en dat is gebrek aan geld. Nog steeds mankeert er een be drag, van naar wij van bevoegde zijde vernemen, f 4000.— Het lijkt slechts een kleinigheid, maar de praktijk heeft uitgewezen dat het zeer moeilijk is om op een of andere wijze dit ontbrekende bedrag bijeen te krijgen. De oorzaak van dit te kort is te vinden in het feit dat de provincie geen subsidie mag geven voor de ontmanteling van het kerkgebouw. Wel is, zooals bekend mag worden geacht door de provincie subsidie verleend voor de restauratie zelve. De eenvoudigste oplossing zou zijn, waoneer de een of andere Kunstbeschermer het ontbrekende gedeelte kwam aanbieden, maar dat zal wel eene scboone illussie blijven! Wij hopen evenwel dat er spoedig een weg mag gevonden worden, waarop op de een of andere manier het tekort zal worden aangevuld, zoodat Waalwijk en daarmede de geheele streek 'n waardig document uit de historie rijker zal worden en dat daarmee het havelooze gezicht, dat thans dit deel der gemeente biedt, meteen zal verdwijnen! Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Waalwijk en het daaronder behoorende ambts gebied werd gedurende de maand Februari ingelegd f85,756,79 en terugbetaald f 54.525,15. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt hel num mer 212D0. Geslaagd. Bij het op Zaterdag 26 Februari gehouden examen vanwege den Bond van Nederl. Stenografie Lee raren systeem »I. Pitman« slaagden voor Diploma Machineschiijven de dames A. H. H. Huysmamen C. A. G. Huysmans te Waalwijk. Diploma Stenografie A:dedames A. Huysmans en C. Huysmans te Waalwijk- R.K. STUDIE- EN PROPAGANDA- CLUB. De Studie- en Propagandaclub van de R.K. Staatspartij hield gisteren avond een goed bezochte vergadering in den R.K. Gildenbond. Na opening door den Voorzitter, den heer H. v. Well, hield de heer de Bruin een goed gedocumenteerde inleiding over het onderwerp „Processie-vrij heid". Spr. ging een uitvoerig betoog de

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9