SPORT, RECHTZAKEN. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS, BINNENLAND. NIEIMUIJK. RAAMSDONK. GEERTRUIDENBEKG. WASPIK. Burgerlijke Stand De Steegerf. Nadat de weg op de Steegerf flink is opgehoogd is men thans begonnen met het inwalsen van de steen en keien om zoodoende een hard weg dek te krijgen. Binnen afzienbaren lijd zal daar mede ook deze weg voor Drunen gereed zijn. Brandweer. Dinsdagavond wordt in de zaal der Meisjes-Congregatie een lezing gehouden over Brandweer aange legenheden. ELSHOUT. - Paard op hol. Nabij het v.m. fort werd het paard van landbouwer Muskens alhier schichtig en ging voor den voerman het kon verhinderen op den hol. Na een. telefoonpaal te hebben aangereden kwam het geval na ongeveer 'n km rennen tot stilstand. De kar bleek flink averij te hebben opgeloopen, terwijl voerman en paard er zonder eenig letsel af kwamen. ^Stamboek. „Hu'', de stier der Fokver. »De Vooruitgang» alhier, is bij de laatste keuring definitief ingeschreven in het stamboek der N. K. S. Bond voor groote gezinnen. Woensdagavond kwamen de toe getreden leden van den Bond voor groote gezinnen, afd. Elshout onder presidium van Pastoor Willems in algemeene vergadering bijeen in de zaal der meisjes congregatie. Pastoor Willems ging nog eens na wat rector »Daendels» op de vorige vergadering had gezegd. Daarna werd een definitief bestuur gekozen met als voorz. M. Muskens, seer. A. Wtllems en ponningm. W. Wolfe. De contributie werd geregeld, terwijl besloten werd een aanvrage in te dienen voor de aanwijzing van een Geest, adviseur voor de afd. Voor de Ned. Herv. Kerk hoopt Zondag a.s. des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. W. F. ten Bruggenkate. Het onderhoud van gemeente- gebouwen en werken voor het jaar 1938 is door het gemeentebestuur opgedragen aan C. Krols, aannemer aihier voor de somma van 1'717,—. Dinsdagavond hield in café Brok de paardenverzekering haar alge meene jaarvergadering. Door den Secretaris, den heer M. van Engelen werd een uitge. breid verslag gegeven van het afge- loopen boekjaar. De totale inkomsten bedroegen f 281.6272- De uitgaven f32,54. Batig saldo f 199,287a. Vorig jaar bedroeg het totaal bezit 153,19, terwijl een totaal bezit van f 252,2772 aangeeft. De vereeniging heeft 89 paarden verzekerd waarvan de premie f 2,85 per paard bedraagt. De uitkeering bedraagt 90 pCt. van de geschatte waarde. Het aftredend bestuurslid Jan van Kuijk werd herkozen, terwijl in de vacature A. v Eggelen werd gekozen Bart van BuuJ. RAAMSDONKSVEER. De afdeeling »de Jonge Werkman« hield een propagandavergadering in het St. Henricusgebouw, die bij zonder geslaagd mag heeten. Als spreker trad op de heer Nic. Schuurmans, die de noodzakelijk heid besprak van het bestaan der afdeelingen »de Jonge Werkman». Door spreker werd ook uiteengezet het doel en streven dezer mooie afdeeling. Na zijn rede mocht spr. een daverend applaus in ontvangst nemen. Daarna richtte de geweste lijke Directeur nog een woord tot de ouders, die hen aanspoorde hun zoons lid te doen worden van deze afdeeling. De avond werd verder afgewisseld met voordrachten en zang, bovendien werd nog een klei ne tractatieaangeboden. Een achttal nieuwe leden gaven zich bij het einde der vergadering op als lid. De avond was druk bezet. En nu jongens aan den slag met den voor vorming cursus »Groen front«. Het aantal werkloozen, inge schreven bij de plaatselijke arbeids beurs bedraagt in deze gemeente 365, en hef aantal steuntrekkers van de gemeente bedraagt 180 Bij de werkverschaffing zijn te werk gesteld 73 werkloozen, gesplitst als- volgt: 50 bij de werkverschaffing in het Waterschap »de Emiliapolder« en 23 bij de rijkswerkverschaffine te Dorst. 5 Zondagmorgen om half tien treedt Ds. Oost op in de Veersche Hervormde Kerk en om half drie in de Kerk op 't Dorp. De noodbrug bij de Wil lemsbrug, weg Raamsdonksveer Oosterhout werd Woensdagnamid dag in gebruik genomen. Woensdagavond jl. hield de Chr. Schoolver. alhier haar Ouderavond in de »Oude School*. In tegenstelling met vorige jaren, droeg deze avond een bijzonder karak:er, daar na de opening van den voorzitter, de heer A. P. Ver hoeven, aan den heer Bokhorst, on derwijzer te Voorburg, gelegenheid gegeven werd, doel en werkwijze uiteen te zetten van het Prot Chr, Doofstom men-Instituut te zijner plaatse- Met groote aandacht wera de boeiende, soms humoristische voordracht van den spreker gevolgd. Heel duidelük kwam naar voren hoe moeilijk, maar tevens hoe zegenrijk dit soort van onderwijs taak is- Met eenige lantaarnplaatjes van genoemde stichting weid de interessante lezing besloten. Na afloop gaven zich verscheidene aanwezigen als donateurs op- Mej. Ossen, onderwijzeres alhier, nam het correspondentschap voor haar rekening. Vervolgens las het hoofd der school zijn verslag voor over het cursusjaar 1937;'38, waaruit we slechts aanstippen dat het leerlingenaantal ongeveer con stant bleef. Na den heer Bokhorst bedankt te hebben, sloot de heer Dubbelman den zeer geslaagden avond met gebed en gaf daarna nog gelegenheid in de Chr. School het werk der kinderen te be zichtigen. - Predikbeurten Zondag 13 Maart 1938 Ned. Herv. Kerk, alleen voorm. half tien Ds. G. Lans Jr. 's Middags vacature-dienst te Capelie. - Naar we vernemen zal he zevende jaarfeest der Chr. Gem Zang vereniging O K.K. alhier, gehouden worden op Zaterdag 19 Maart a.s. in de »Oude School* Aanvang 7 uur. Naast een aantal mooie liederen zullen ook een paar leuke samenspraken ge speeld worden. Woensdag werd in het patronaa ts gebouw de algemeene jaarvergade- ring gehouden van de vereeniging «Het Wit Gele Kruis». De voorzitter de heer A. F. Maas, opende de vergadering met den christelijken groet gaf vervolgens een kort over zicht van de werkzaamheden over het afgelopen jaar. Het deed spreker genoegen te kunnnen mededeelen, dat van het Rijk het maximale subsidie is ontvangen, wijl het door de wijkverpleegster in haar bezit zijnde diploma gelijkgesteld is met het nederlandsche diploma. Door den secretaris—penning meester der vereeniging, den heer A de Groot werd een keurig ver zorgd jaarverslag uitgebracht, waar uit hleek, dat de vereeniging in deze gemeente nog steeds bloeiende is De rekening over het afgeloopen jaar werd vastgesteld met een batig slot van I 155,05; de begrooting voor het loopende dienstjaar werd vast gesteld, zooals deze door het bestuur is aangeboden. De aftredende bestuursleden de Ileeren G. van Son en A. Rollenbergh werden bij acclamatie herkozen. Vervolgens werd overgegaan tot het vertoonen der film «Waar een wil is is een weg», uitgegeven vanwege de vereeniging tot bestrijding van de tuberculose. Deze film werd met de grootste aandacht gevolgd. Met een wensch van den voorzitter om ieders moreelen en finantieelen steun aan de vereeniging, werd de vergadering met den christelijken groet gesloten. 20 JAAR LANG HEVIGE RHEU- MATISCHE PIJNEN IN HAAR VOETEN. Nu den gehcelen dag zonder pijn. Mevr. E. A. schry^t: ,,Ik gebruik Kruschen Salts nu gedurende vier jaar. Daarvoor had ik gedurende 20 jaar verschrikkelijk geleden aan mijn voe ten; soms verwisselde ik wel vijf keer per dag van schoenen. Nu kan ik het zelfde paar schoenen gemakkelijk den heelen dag aanhouden. Ik kan Kru schen Salts niet hoog genoeg roemen". De oorzaak van die kwellende rheu- matische pijnen is meestal een ophoo ping van giftige afvalstoffen in Uw lichaam. Kruschen Salts spoort Uw af- voerorganen aan tot krachtiger wer king. waardoor alle afvalstoffen spoe dig verwijderd worden en geen kans meer krijgen zich op te hoopen. Uw bloed wordt gezuiverd en tegelijkertijd zullen Uw rheumatische pijnen vermin deren om tenslotte geheel te verdwij nen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40. 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij., A:dam, voorkomt. Directeur der Boterfabriek te Vlijmen staat terecht wegens - verduistering van f 1100,— a f 1200,-. Voor de rechtbank te Den Bosch verscheen de gewezen directeur der Goöperatieue Boterfabriek »De Voor uitgang» te Vlijmen ter zake van verduistering van f 1100 f 1200 van gelden welke hij als directeur der Fabriek onder zich had, ge pleegd te Vlijmen in de jaren 1932 tot 1937, in telkens kleine bedragen. erdachle die het ten laste ge legde bekende, gaf te kennen, dat hij dag en nacht werkte en dat zijn miniem salaris niet met zijn werk in overeenstemming was terwijl hij tevens voor de zorg van een groot gezin stond. De president, die uit de stukken las hoe groot de tevredenheid was o ver verdachte's werk als directeur verwonderde er zich over, dat hier voor hem geen aanleiding in had gelegen, te ageeren voor salarisver- hooging in plaats van op deze on geoorloofde wijze zijn salaris te corrigeeren. Als getuige werd gehoord de directeur der melkfabriek «Nooit Gedacht« te Den Bosch, wiens fa briek in de jaren '32 tot'35 geregeld karnemelk van de Coöperatieve te Vlijmen betrok, waarvoor de gelden steeds aan verdachte als directeur in handen werden gesteld. Nooit had getuige reden gehad, aan te nemen dat het niet goed met die gelden ging want verdachte werkte voor zijn fabriek op ee.i dusdanige voortreffelijke wijze, dat men hem aan andere directeuren als voorbeeld kon stellen. Op dien zelfden loon van waardeering uitte zich de voor zitter der Coöp. Stoomzui velfabriek »De Vooruitgang« te Vlijmen, G. van der Ven, die o.m. ook verklaarde dat verdachte vroeger meer salaris had genoten, doch dat dit later verlaagd was in verband met de slechte tijdsomstandigheden. Ver dachte had ook wel eens om sala risverhooging verzocht, maar het was er niet van gekomen. Daar het geld aangezuiverd is lijdt de Coö peratie geen schade Verdachte is thans ontslagen en zonder betrek- king. De officier van Justitie Mr. van de Burg zeide in zijn requisitoir o.m. dat het geringe salaris van verdachte geen reden voor hem mocht zijn om dergelijke ongeoor loofde dingen te doen en eischle zes maanden gevangenisstraf. Verdediger Mr. Kruse, Den Bosch, was zeer teleurgesteld door dit zware requisitoir. Verdachte, die zulk een sterke houding wist aan te nemen ten opzichte van zijn werkvolk, had de groote fout ge maakt, te timide te zijn geweest tegenover het bestuur der Coöpe ratie, hetwelk hij erop bad kunnen wijzen, wat anderen vérdienen in soortgelijke posities. Was het hem om het verduisteren te doen ge weest dan had nij het nog hiel wat erger kunnen maken, terwijl het merkwaardig was in dit geval, dat door verdachte gelden waren aan- gezuiverd die door insolvabele de biteuren niet werden voldaan. Spr. laakte scherp de onbehoorlijke wijze waai op verdachte in Vlijmen wordt uitgejouwd. Het rumoeren gepraat, ''at in Vlijmen is ontstaan rond deze zaak is meer een kwestie van laffe wraakneming dan van rechts gevoel onder het publiek. Men gaat daarbij zelfs zoover allerlei versjes op verdachte te maken. Hier is sprake van wraakneming door per soneel, dat meent zich over den strengen directeur te beklagen te hebben. Gezien verdachte's uitstekend ge drag in het verleden, gezien het feit dat de schade is hersteld en daar het te voorzien is dat de man volledig broodeloos zal worden, als hij voor enkele maanden de ge vangenis in zou moeten, vroeg spr. voor hem een voorwaardelijke straf. De rechtbank zal over i4 dagen vonnis wijzen. loste twee schoten uit een revolver, die echter gelukkig hun doel misten. De heer Stribos is beambte bij de registratie te Weerten vervuil tevens de funclie van kassier van de Boerenleen bank, voor welke instelling hij in de avonduren kantoor houdt in een pand aan de Boermansstraat. Deze straat is aan een zijde bebouwd en is slecht verlicht. De kassier, aie omstreeks 7 uur het kantoor sluit, bergt het geld dan op in een brandkast, welke in een aangrenzend lokaal is geplaatst. De onbekende dader heeft dat waarschijnlijk geweten, want op dat uur drong hij het kantoor binnen. Hij hield den kassier die juist uit dit lokaal het kantoor wilde binnenstappen een geladen revolver voor. Deze had tóen echter de tegenwoordig heid van geest de deur dicht te gooien, een der ramen aan de straatzijde open te schuiven en om hulp te schreeuwen De roover loste een tweetal schoten, waarbij een der kogels door het deur paneel heendrong, zonder gelukkig dhr. Stribos te raken. Daarna vluchtte hij de straat op Passeerende soldaten, die gisteravond te Weert waren ingekwartierd, zetten den dader achterna, maar waren weldra het spoor bijster. In de duisternis wist de dader over de akkers te ontkomen. De maréchaussee, die het onderzoek in handen heeft, is er reeds in geslaagd hem op het spoor te komen. Veertienjarige jongen door onbezonnenheid gedood Maandag in den vooravond waren te Giethoorn in het Noordeinde eenige jongens aan het spelen. In een oogen- blik van overmoed aldus de tijd wou een 14 Jarige zoon van de fam. K. eens »demonstreeren», hoe iemand zich ophing. Hij nam daartoe het touw dat hij bij zich had en deed dit om zijn hals, oond het vast aan een paal trok zijn beenen van den grond. Het touw trok natuurlijk aan, met het gevolg echter dat den jongen de adem haling afgesneden werd. Hij overleed bijna onmiddellijk. den geheelen middag in beslag, omdat de behandeling van de details met eer,ige amendementen nu en dan wat ingewikkeld werd. Elke spreker ving zijn rede aan met een betuiging van instemming over de indiening^yan de wet. Men vermeldde daarbij, dat er in ons land nog 500.000 ''tfëcfaren voor een betere verdeeling in aan merking komen. Zou dat werkelijk voor de volle 100 pet. geschieden, dan zju de landbouwopbrengst met twintig procent worden vermeerderd. De oude wet heefi wel tot tevredenheid der be trokkenen gewerkt, doch heeft slechts een beperkt resultaat gehad. De land- bauwspec.alisten der verschillende frac ies verheugden zich er over, dat vele belemmeringen der oude wet in het nieuwe ontwerp waren weggenomen. Zij vreesden echter bijna allen, dat, Joude bezwaar, dat de grondeigenaren een nauwkeurig inzicht in de kosten willen hebben alvorens hun toestemming te geven, zal blijven bestaan en men drong dan ook aan op een garan'ie floor het rijk van de kosten, die de eerste raming zouden overschrijden. De heer Steen- berghe, minister van Economische Zaken wees dit denkbeeld echter af. Overval op kassier. Gisteravond omstreeks 7 uur is een overval gepleegd op den kassier van de Boerenleenbank te Weert, den 42- jarigen heer E. Stribos. De indringer Blum met de vorming van een nieuw kabinet belast. Aangezien het de weigering van de socialistische kamerfractie is geweest, om den heer Chautemps de volmachten te geven, welke hij voor zijn beleid noodig achtle, zijn het ook de socialisten, die verantwoordelijk moeten worden gesteld voor de crisis en die dus ge roepen kunnen w Tdén, óm haar op te lossen. Aldus wil het 'f parlementaire spel, nadatfChautemps zich heeft te ruggetrokken en zich ook heeft ont trokken aan het verzoek van den pre sident der republiek, Lebrun, zich met de kabinetsformatie Ie belasten, welk verzoek overigens slechts een formaliteit is Over het algemeen worden dan ook aan Blum weinig kansen van slagen gegeven. Nieuwe spanning en Duitschland-Oostenrijk. Het besluit van Schuschnigg om het Oostenrijksche volk morgen in een plebisciet te laten beslissen dat het al dan niet verlangt naar Oosten rijksche zelfstandigheid, heeft in Nazi-kringen, vooral in Duitschland heftige verontwaardiging gewekt Alle nationaal-socialistische gouw leiders, zoo seint lïnited Press, hebben dan ook aan hun volgelin gen het parool gegeven, zich Zondag van stemming te ontfiouden. Zij moliveereii hun houding met de weinig vleiende opmerking, welke ook te Berlijn gemaakt werd, nl. dat ,.de stem bepalingen de deur wijd open zetten vooi zwendelarij". Bovendien zijn zij van meening, dat die hepaitngen niet in overeenstem ming zijn met de grondwet. Inmiddels beleeft Oostenrijk dagen van intense spanning. De korte tijd welke de Oostenrijkers nog scheidt van de stemmingsdatum, wordt ter dege uitgebuit voor propagandisti sche doeleinden. Vooral de straat wordt gebruikt om dit plebisciet voor te bereiden, hetgeen o.a. in de Weensche binnenstad het verkeer hopeloos in de war heeft gestuurd. De Bedrijfsvergunningenwet aangenomen De bedrijfsvergunningenwet is met aanzienlijk stemmenverschil (71 tegen 10) in de Tweede Kamer aangenomen. Me! de liberalen,staatkundig gereformeerden en nationaal-s cialisten hebben twee christelijk historische!, (mevr. Mackay Katz en den heer Weitkamp) tegenge stemd. Ruilverkaveling De Tweede Kamer heeft zooals ge meld de nieuwe wet op de ruilverkave ling aangenomen. De beraadslaging nam ^AALWIJK. Van 4 tot en met 11 MSart'19:481' Geboren: i oCt[?nf1,a Johanna CathaHiia, dv. P. J. Hobbelen-Wfinands Jóhtfnnes Jaco bus Maria, zv. P. A. Zwaahs-Maas Mannus, zv. J. van Drongelenwvan Dron- gelen Andreas Petrus, zv. J Biekens- Damen Willem Teunis, zv. \V. Vos- oocl hart Petrus Lambertus, zv. M. van Iersel-Jonker. - f.. Overleden Johannes van Herwijneu^pud,^ jaren, echtgenoot van Elth. Span Huw. aangiften: Geene. Gehuwd: Geene. Ingekomen: M. Verdonk en gezin, van Leeuwarden K. de Hoop, van Heerenveen N. B. van Mierlo, van Gilze en Rijen Ha. J. van de Wiel, Van Vlijmen Aa. J. M. van Lang, van Raamsdonk A'a. H. H. van Huiten, van Engelen H. detfiruine' van s-Gravenhage C. Laros en gezin van Loonopzand. Vertrokken: M. J. Gevers naar Schfindel*-I. A. C. Backer naar Woensdrecht Elth W Ruftten naar Tjimahi (N.I.). DRUNEN. "Ni x\ Geboren: n rr,»' i Johanna de Goiiw-v. d. Hoven. Overleden Anna v. Broekhoven, wed. van J. v. d Wiel, oud 81 jïiaK—i With. Klerks. Wed. v. Aug. Versteynen, oud 71 jaar Kind van Joh. Junggebiirth-v. Knik. S PR AN G-C A PELL E. Over de maandFebruari 1938. Geboren: .i>. ii Maurits Antonie, zv. A. C. de Jong en I). W. Koenen Ammerentia Luciav dv A. Hoefnagel en E. H. de Roon- ^(1^ dv. M. Wervers en C. Boeser -^-Willem Hendrik, zv. N. van Ommeren én* C. B. Timmermans Adriana Elizabqtl>, dv. C. Verduijn en A. P. Verhagen Marius, zv. J. van der Schans en M. Butters Lornelis Johannes Franciscus, z.v. L. E Moonen en C. E. Passier Leendert Arie, zv. P. Snijders en D. M. van Pelt. Gehuwd J. Verhagen, oud 27 jaren en 1). van Oversteeg, oud 29 jaren. Overleden: ,,rBk(?aayo' oud 91 iare!h AWJL.van H. Ockers A. Verhagen, oud 49 jaren, dv. D. Verhagen en I). v. d. Schans J. Zwart, oud 82 jaren, wedn. van J, JV1. van de Xieuwegiessen K. Janson, oud '8 jaren, echtgenoot van J. de Bie. - MARKTBERICHTE n. Waalwijk, 11 Maart 1938. Biggen 1824 gulden.' oag zi Ji Eieren 3}/24 cent. •ntnc K.N.V.B. WAALWIJK. W. S. C. Het eerste elftal der Zwarthemden gaat morgen den strijd aanbinden tegen den degradatie-candidaat Heusden. Reeds op eigen terrein behaalde WSC destijds een royale 61 overwinning, zoodat de verwachting gewettigd is dat ook morgen WSC wel met don geheelen buit zal gaan strijken. Met deze verwachtingen moet men evenwel toch nog voorzichtig zijn want clubs als Heusden zijn door hun fanatis me in eigen huis uitermate lastig te be strijden, waarbij nog komt dat Heusden al het mogelijke in het werk zal stellen om zich nog in de resteerendc wedstrij den wat op te werken. Toch meenen wij de beste kansen aan WSC te moeten toekennen, omdat wij de meening zijn toegedaan dat zij haarWafn- pioenskansen niet zoo maar to.;grabbel' zal gooien. bfucfoi! oh i WSC 2 gaat de onderste vana-hét ranglystje harer afdeeling, ZaltbomtóèJ 2 bezoeken. ?3ntv.- Wij hebben voldoende vertrouwen"; in de reserves om hen kans op een overwin, ning te geven. lO'i t>l> I tl v II V/Ti V gK> JlIfiW 9l 1-ii> 'KKi

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 10