De Middenstand in nood. esi tveg. ts die ^na^ende Aiespi^n Id Zaterdag 12 Maart 1938 No. 21 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Waarom men in Moskou bekent* De brug over de Niagara-waterval IV. Zooals wij reeds zagen in onze voorgaande artikelen is de toestand van den middenstand in zijn geheel verre van rooskleurig Naast de algemeene economische depressie heeft hij ook nog met speciaal voor hem gevaarlijke tegenstanders te kampen. Als men nu echter ander zijds meent, dat het goed is om zich tot pessimistische beschouwingen te bepalen dan is dit minstens scha delijk. Ook een afwachtende houding is hier niet het juiste remedie voor de kwaal, evenmin dus als een over dreven pessimisme of optimisme. Op zijn plaats is een gezonde be schouwing van de huidige toestan den, de mogelijkheden die daarin aanwezig zijn, om te komen tot betere toestanden en verhoudingen. De loop der geschiedenis wijst ons verschillende ups en downs aan in het cultureele en ook in het sociaal economisch leven, in scherpe mate voelde de middenstand deze dadelijk aan, en reacties bleven met grootere of Kleinere snelheid niet uit. De tegenwoordige toestanden en ver houdingen hebben den middenstand speciaal een vervaarlijke tegenstan der gegevenhet warenhuis en eenheidsprijsding. In het boek van den grooten Duitschen econoom prof. Sombart »das Warenhaus« aarzelt deze niet het Warenhuis een door en door kapitalistische instelling te noemen, een echt kind van het groot-kapi- talisme, dat op het eind der vorige eeuw opkwam. En al moge de schijn anders zijn,hetvalt niet te ontkennen dat deze instellingen een verderfe- lijken invloed uitoefenen op hel gehetle sociaal economische leven. Immers zij hebben het lot in handen van groote en kleine fabrikanten wien zij door hun macht de prijzen kunnen afdwingen, die zij wenschen. Wie b.v. onder middelmatige fabri kanten met hen kennis heeft gemaakt en zich heeft laten verleiden om uitgeknepen orders uit te voeren, die zal tevens door een gemakkelijke redeneering weten dat deze uitknij- perij gegaan is ten koste van den fabrikant zelf en niet minder ten koste van den arbeider die in de productie werkzaam was en daar- door weer ten koste van de heele gemeenschap, immers de verhouding tusschen de daling van den kostprijs en de daling in den verkoopsprijs is verre van gelijk. Helaas is er in politieke en eco. nomischekringen lang niet voldoende aandacht geschonken aan dit ramp zalig gebeuren, wat eeuwenoude verhoudingen in de war bracht. Zelfs nu nog worden in bepaalde kringen, ook hier in Nederland, nog gunstige stellingen verdedigd voor deze inrichtingen. Het mag toch algemeen bekend worden geacht van hoe groote ver derfelijkheid de reclame en zoo- grenzen van onzen opzet verre overschrijden. Hier ligt nog een arbeidsveld braak voor menige promovendus, die hierover een in teressante dissertatie zou kunnen schrijven. Wat kan nu de middenstand ter verdediging doen tegen dit kwaad, dat hem speciaal en op de meest directe wijze bedreigt? Deze vraag opwerpen beteekent tevens een zeer groot en ingewikkeld probleem aan snijden, dat door de uitgestrektheid van het arbeidsterrein van den middenstand een groot zakelijk in zicht vereischt, gepaard gaat met een scherpe intuïtie voor de »speciale« psychologie van den middenstander in het algemeen en iedere tak van bedrijf in het bizonder. Al de ver weermiddelen, die aangewend kun nen worden, opsommen, gaat buiten wij er maar blijven» of om een kleinere broeder, die er bij is, ach teloos te verwaarluozen en te ver werpen in de geest van het woord dat al zooveel maatschappelijkkwaad stichtte »ben ik dan mijn broeders hoeder«, mits dus dit alles wordt uitgesloten en eenieder een plaatsje onder de zon wordt gegund kunnen door het combineeren van orders door de leden betereen voordeeligere condities bedongen worden en kun nen ze zeker beter en voordeelig zijn voor den consument als het warenhuis, filiaalbedrijven enz.enz. In de praktijk is helaas af en toe gebleken dat er inkoopcombinaties zijn, waarin onder de leden ook een kapitalistische geest heeft kunnen post vatten, terwijl hun optreden tegenover vakgenooten en tegenover de buitenwereld dikwijls kapitalis tisch gekleurd was. moet de hoop en energie schenkende kracht blijven van het geloof in den mensch, die juist door zijn rede de koning der stoffelijke wereld is en zich vernederend verlaagt zoo hij de menschen en de menschelijke belangen, dus ook die van honderd duizenden middenstandsgeziimen ten offer brengt aan de stof, die meedoogenloos wreed is als zij den mensch eenmaal gevangen heeft in haar klamme greep. W. S. Geertruidenberg, Maart 1938. HF* Zij die zich thans voor het volgende kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. MIJNHARDTJE" genaamde voor half geld-methodes dezer instellingen zijn. Hoe deze door een nauwkeurig berekende massa psychologie het volk weten aan te zetten tot het aanschaffen van groote quantiteiten artikelen, waaronder veel minderwaardige prullen, valt iedere waarnemer, die slechts even het gedoe in en rond een warenhuis en eenheidsprijsding observeert, onmiddellijk op. Daarnaast bestaat een groot gevaar voor de gemeenschap in den mono poliegeest waarmede zij bezeten schijnen te zijn en waardoor zij in te groote mate prijsvormend en regelend op kunnen treden, waarbij natuurlijk in eerste instantie het belang van het kapitaal gediend wordt in stede van dat van de ge meenschap. Het is daarom geen overhaaste conclusie te noemen, wanneer men zegt dat deze instellingen een groot gevaar vormen opzuiver economisch gebied voor een gezond maatschap, pelijk leven, terwijl daarnaast nog verschillende gevaren van juridi- schen, socialen, moreelen en publiek- financieelen aard kunnen worden aangevoerd. Dit zou echter de het bestek van deze artikelen. Wij meenen echter als tijdelijk middel o.a. te moeten aanbevelen, dat men zich in bepaalde branches combi neert met het doel zoodoende de inkoopsprijs te kunnen verlagen, zonder echter in de fout van de overzijde te vervallen en andere maatschappelijke belangen daardoor te schaden. Wanneer zij het doel niet hebben zwakkere broeders uit te schakelen kunnen inkoopscom binaties een machtige dam vormen egen de voortdurende dreiging van de meedoogenlooze concurrentie der warenhuizen, filiaalbedrijven, een heidsprijswinkels en coöperatieve verbruiksvereenigingen. Men kan niet ontkennen dat ver schillende middenstanders, die dit tijdig inzagen en den moed hadden de bakens te verzetten, een groot deel van het verloren terrein konden heroveren, althans zich staande houden door een niet versagende hardnekkigheid en energieke durf. JVIits er dus geen mentaliteit heerscht die liberaal riekt, om name lijk alles maar uit te schakelen »als Inkoopcombinalies zijn dus een krachtigmiddel om staande te blijven hoewel wij het natuurlijk niet als het eenige en bij uitstek geschikte middel willen aangeven. Als straks al wat nu leeft hegraven is bestaat de mogelijkheid, dat de ordenings gedachte is doorgewerkt en wanneer deze is uitgevoerd in een christelij- ken zin, dan zal men zich niet druk behoeven te maken voor veledingen, waartegen men zich nu zoo schrap moet stellen, omdat de waarheid ook op economisch gebied door eigen kracht zal zegevieren en op de puinen van de oude kapitalis tische wereldorde het zegerijk van onderlinge verdraagzaamheid en liefde zal worden opgetrokken, die voor het instandhoudenvandegroote wereldorde evenzeer noodzakelijk is, als in het huisgezin of welk ge meenschappelijk verband ook. Even min als kanonnenkoningen zal men dan nog warenhuisbaronnen kennen maar wel menschen die door bun eigen kortzichtigheid met een zware les geleerd, beseffen dat de menschen elkaar zoo broodnoodig hebben. Dit moet niet aan gezien worden als illusionistisch gefrazel, maar Alja Rachmanowa heeft een boek geschreven «Fabriek van nieuwe menschen«; daaraan ontleent een der bladen een passage die in onze dagen van Russische processen wel actueel is. In deze passage schildert de schrijfster een proces tegen een dokter, die van samenzwering tegen de macht der Sovjets wordt be schuldigd. Als de beklaagde ontkent, dat er 'n samenzwering heeft plaatsgehad en hij ook geen namen van mede plichtigen kan noemen, klinkt het bevel van den rechter van instruc tie: «Naar den natten kelder«. Men bracht den dokter naar een hoog, klein hokje onder in den kelder. Er was geen venster, zoodat het pikdonker was, toen de deur in het slot viel. De voeten van den dokter sopten in ijskoud water. Een koude rili ng liep hem over het heele lichaam. Daar ging de deur weer open. »Heidaar!« riep de soldaat. «Dat l)e wind kwam ij.it, het Zuidwesten, dus moest de vlieger van de Canadese oever opgelaten worden. De volgende dag ging een hele mensenmenigte mee met den jongen Walsh. De vlieger steeg op, vloog over het water en zweefde hoog boven de andere oever. Als bij zonsondergang de wind ging liggen, zoals meestal, dan zou de vlieger wel naar beneden komen. Daai wachtten ze nu op. Maar het werd donker voor de vlieger daalde en nie mand kon hem meer zien. Men zocht en zocht, waar hij was terechtgekomen en eindelijk hoorde men op de Cana dese oever een geschreeuw van de overkant, dat boven het geluid van de waterval uitklonk. De vlieger was ge vonden. Nu begon Homan heel voorzichtig de lijn wat te laten vieren. Maar plot seling werd het touw hem met een krachtige ruk uit de hand getrokken. Het was achter een ijsschol blijven ste ken en werd meegevoerd. Een paar dagen later werd het nog eens gepro beerd en ditmaal ging alles goed, de vlieger landde op de juiste plaats en het touw bleef heel. Aan het dunne touw bond men eerst een dikker touw en daaraan weer een stalen kabel, zo dat de eerste verbinding tussen beide oevers was gelegd en het werk kon worden begonnen. 1 2 3 9 11 8 7, stap, tred. 0 4 13, gat in het ijs gehakt. 5 10 7 13 10 12, gering. HOE MOEST HET BEGIN GE MAAKT WORDEN. De vlieger bracht de oplossing. Een paar weken geleden lazen we in de krant, dal de beroemde brug over de Niagara-waterval door de kracht van de ijsschotsen geheel is vernield. Duizenden menschen hebben in de loop der jaren op die brug gestaan, die over het bruisende kokende water heen was geslagen en hebben gekeken naar de schitterende waterval, die door schijnwerpers met telkens wisse lende kleuren wordt belicht. Maar heel weinigen hebben vermoed, dat ze daar slechts konden staan door toe doen van een kleinen jongen met zijn vlieger. In 1850 was Niagara een onbekend stadje met een paar duizend inwoners. Toen werd het plan geopperd om een brug te bouwen, niet ver van de wa terval. De nodige gelden werden er voor gekregen, plannen en ontwerpen getekend en ingenieurs kwamen uit de groote steden om de plaats te be kijken en met het voorbereidende werk te beginnen. Maar toen ze de ge weldige watermassa's zagen, toen ze het donderend geluid hoorden, waar mee de schuimende stroom tegen de rotsen sloeg, toen begrepen ze dat hier grote moeilijkheden zouden zijn te overwinnen. Allereerst moest er een verbinding van de ene oever naar de andere tot stand worden gebracht, maar hoe moest dat gebeuren? Geen boot kon over dat bruisende water heen varen. Eindelijk dacht men de oplossing te hebben gevondeneen raket zou wor den afgeschoten naar de andere oever en daar zou een lijn aan vast worden gebonden. Maar de raket kwam niet aan de andere oever en het plan mis lukte. Toen dachten ze er over om het touw op een rustige plek over het wa ter te spannen en dan met de beide uiteinden net zo lang langs de oevers te lopen, tot het boven de waterval 13. Spreekwoord van 5 woorden of 25 letters. 16 11 9 17 20 1, autostalling. 11 17 6 25 2 12 4 21 3, gedachtenis. 19 2 9 4 24 14 21 13 8 3, ambachts volk. 22 18 23 9 10 17 11 9 7, stookin richting. 20 5 15 15 2 12, doet missen. 14. Spreekwoord van 5 woorden of 23 letters. 21 14 23 4 22 5, netelachtig. 3 17 13 15, geen tweemaal. 16 2 12 18, niet gezond. 7 8 9 10 19 1, voetbedekking. 20 6 13 11 3, interest. VERBORGEN PLAATSNAMEN. 3 Er is aan dit huis (of gebouw) nogal veel hout en steen verwerkt 4 Ja, zei de koopman, dat benne broeken die kun je zoolang dra gen totdat ze versleten zijn. 5 Hij heeft de nacht op het politie bureau doorgebracht. 6 Zou de fruithandelaar seloenen hebben? Ga eens even hooreu, Annie. w is was gekomen. Maar de oevers waren te rotsig en te veel vol diepe kloven en afgronden om dat uit te voeren. Rade loos stonden de knappe ingenieurs aan de kant. Eén keek toevallig naar boven en zag daar een zwart figuurtje in de lucht. Wat was dat? Een vlieger! „Nou heb ik het! Zien jullie hel zwar te ding daar in de lucht?" riep hij en meteen keerde hij zich naar een troep je dorpsjongens, die stonden te kijken. „Weten jullie van wie die vlieger daar is?" „O, ja, meneer, die is van Homan Walsh. Die heeft zijn vliegers altijd zo hoog." „Ga dien jongen dan eens zoeken en breng hem hier, je krijgt er twee dollar voor!" Dat was de moei te waard en een poosje later stond Homan voor de heren en men vertel de hem, wat hij moest doen. TEKENOEFENING. Hier hebben we het cijfer zes, een kromme en een rechte zes. De krom me wordt een rat, die recht overeind zit, een grote met een lange staart. En ook een grappige clown met een paar haren boven op zijn hoofd. Van de zes met de rechte steel kun je een para- pluie maken in de regen en een onge- rold stuk papier of karton. Dat is mis schien nog niet zo gemakkelijk, maar met het voorbeeld erbij gaat het na tuurlijk wel. Beroemde mannen leven langer. Door middel van statistieken heeft men vastgesteld, dat gemiddeld vrou wen een hogere leeftijd bereiken dan mannen maar dat beroemde man nen daarentegen weer ouder worden dan beroemde vrouwen. De gemiddel de leeftijdsgrens voor beroemde vrou wen is op 60 jaar berekend, die van beroemde mannen op 67 jaar. OPLOSSINGEN. De schoorsteenmantel. Dat ze gesloten is. De trom. Raadsels. 11. Spreekwoord van 7 woorden of 31 letters. 22 3 24 12 26, beslist waar. 8 16 23 13, landbouwer. 27 2 31 7 29, geen verlies. 24 5 11 13 20 31, omdraaien. 1 4 31 18 9 26, jaargetijde. 31 16 14 25 23 13 28 31, poschrijven. 19 3 26 21, vlug rendier. 15 30 6 17 31, maat nemen. 12. Spreekwoord van 2 woorden of 13 letters. PROBEER HET EENS! Kun je over een lucifershoutje springen? Daar moet je zeker om la chen, want dat kun je natuurlijk. Wie kan dat nou niet! Maar kun je het ook zonder je knieën te buigen? Dat lijkt ook niet zo moeilijk, hè? Een lucifer is zo klein, dat zal nog wel gaan, denk je zeker. En toch valt dat niet mee, je zult zien dat je het niet kunt. Probeer het maar eens! Op sommige Engelse scholen zal 't worden ingevoerd, dat er tijdens ver- koudheids-epidemiën in alle klassen gratis papieren zakdoeken zullen worden uitgedeeld, om tegen te gaan dat de kinderen elkaar telkens weer aansteken door steeds dezelfde zak doek te gebruiken. Waarom kalkoen met Kerstmis Vroeger was het algemeen gebruik in Engeland om met Kerstmis een fling stuk varkensvlees te eten. Ko ning Jacobus I echter hield helemaal niet van varkensvlees en liet zich voor het eerst een kalkoen op tafel bren gen, als Kerstmaal. Sindsdien eet heel Engeland met Kerstmis kalkoen en heeft die gewoonte zich ook over an dere landen verspreid. 12 cachets 50 ct. P roef doosje 2 cachels 10 cf. Bij Apoth.en Drog. NOVISSIM

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5