Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. Witter dan wit PRINS BERNHARD OPENT DE NIEUWE JAARBEURSHAL. Naar wij vernemen, zal Z.K.H. Prins Bernhard zich Dinsdag a.s., op den ope ningsdag der Jaarbeurs, naar Utrecht begeven, 's Middags om half drie zal de Prins, die, zooals men weet, Konink lijk commissaris van de Jaarbeurs is, de nieuwe uitbreiding der Jaarbeursgebou wen officieel openen. Z.K.H. zal met 't Jaarbeursbestuur aan een lunch deelne men. WAAROM GEEN BOTER IN HET LEGER? T.N.Z. en C.L.O. hebben zich op nieuw bij den minister van defensie be klaagd over het niet verstrekken van boter aan de weermacht. Zelfs voor de luchtmacht, waarbij vaak zooveel af hangt van physieke en psychische ge steldheid, aldus wordt gezegd, wordt ten onzent gêen uitzondering gemaakt. In dit opzicht neemt onze vliegdienst een uitzonderingspositie in, daar in de omringende landen aan het personeel van de luchtmacht wèl boter verstrekt wordt. Het departement van defensie heeft nooit betwist, aldus wordt verder ge zegd,dat aan boter de voorkeur dient te worden gegeven, maar altijd gewezen op de hoogere kosten. Wij moeten ech ter nog steeds Nederlandsche boter op geforceerde wijze naar Engeland ex porteeren voor ruim 0.80 per K.G. De meerdere kosten zouden bovendien ge heel het eigen volk ten goede komen. Velen, die thuis gewend zijn boter te eten, worden gedwongen in de kazerne margarine te eten, terwijl het een alge meen Nederlandsch belang is om pro paganda te maken voor het boterver- bruik, óók bij de jeugd. De landbouw organisaties dringen daarom nogmaals aan op het verstrekken van boter aan de Nederlandsche weermacht. ECON. SAMENWERKING MET INDIE. De ,,Msb." verneemt, dat de minis ters Weiter en Steenberghe voor het onderzoek van Nederlandsche zijde naar mogelijkheden voor nauwere eco nomische samenwerking met Ned. Indië hebben aangewezen de heeren J. de Waard, hoofdambtenaar dep. v. Econ. Zaken. mr. G. C. Hart, hoofdambte naar dep. van Koloniën, alsmede pro fessor H. A. Kaag, lid van den Econo- mischen Raad en hoogleeraar aan de Katholieke Econ. Hoogeschool te Til burg. Mogelijk is, dat ook nog in deze de legatie een plaats zal worden aangebo den aan den heer Soejono, oud-regent op Java, oud-lid van den Volksraad, die hier te lande verblijft en lid is van het Int. Comité belast met regeling van de rubberproductie. De bedoeling is, dat de delegatie half Juni naar Indië vertrekt en daar Java en een deel van de Buitengewesten be zoekt. Daarna zou dan het bezoek vol gen van de Indische zijde aan Neder land. BELASTINGVERHOOGING VOOR DEFENSIE-UITGAVEN. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de op brengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantième-belasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie. Aan de toelichting op het ontwerp wordt het volgende ontleend: Het voorstel bepaalt er zich toe de opcenten op de hoofdsom der inkom stenbelasting met 10 te verhoogen. Aan gezien de wet van 8 December 1933 vóór 1 Mei 1939 zal moeten worden herzien, is het voorstel beperkt tot het belastingjaar 1938-1939. Wordt het voorstel wet, dan zullen dus in totaal 80 opcenten ten behoeve van het rijk worden geheven, benevens de progressieve opcenten, stijgende van 0.3 bij een belastbare som van 71.000 tot 18 bij een belastbare som van 130.000. De opbrengst van de voorgestelde verhooging van de opcenten kan wor den gesteld op 4.700.000. Voorts wordt voorgesteld een maat regel te treffen tot versterking van de opbrengst der dividend- en tantièmebe lasting. Voorgesteld wordt 40 opcen ten meer te heffen, waardoor het tarief der belasting wordt gebracht op 12.05 procent. Dit geldt voorloopig voor het tijdvak 1 Mei 1938 tot 1 Mei 1939. De opbrengst van de verhooging van de opcenten op de dividend- en tan tième-belasting kan worden geraamd op 5.500.000. GROOTE TENTOONSTELLING TE HELMOND. In zijn nieuwjaarsrede heeft Hel- mond's burgemeester, de heer Moons, aangekondigd, dat door hem het initia tief genomen was tot het houden van een groote tentoonstelling voor indus trie, handel, middenstand, kunst en folklore en land- en tuinbouw, bij gele genheid van de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. Thans kan gemeld worden, dat een voldoende basis voor het welslagen de zer tentoonstelling in Peelland's hoofd stad is gelegd en de voorbereidende werkzaamheden in vollen gang zijn. De opzet der tentoonstelling is zeer grootsch en het comité heeft op een ui termate gunstig terrein beslag weten te leggen, n.l. het fabrieksgebouw, de groote villa en open terreinen van de voormalige N.V. Swinkels' Weverijen langs den Kanaaldijk, vlak bij het cen trum der stad. Reeds zegden nagenoeg alle Helmondsche industrieën toe aan de expositie te zullen deelnemen, terwijl ook industrieën uit de naaste omgeving vertegenwoordigd zullen zijn. Ook' voor de overige onderdeelen der ten toonstelling, welke zal staan in het tee- ken „Helmond herleeft'' is reeds ruime medewerking door diverse instanties toegezegd. De juiste data voor deze expositie, welke eind Augustusbegin September zal worden worden gehou den, worden binnenkort vastgesteld. EXTRA CONTINGENT VAN LICHTING 1938. De regeeringspersdienst deelt het volgende mede: Bij de wet van 21 Februari 1938, tot wijziging van de dienstplichtwet, is on der meer bepaald, dat de verhooging van de sterkte van de jaarlijksche lich ting zal aanvangen met de lichting 1938, die reeds voor een groot gedeelte is ingelijfd en waarvoor de inlijving van andere gedeelten nog moet plaats hebben. Bij K.B. zijn thans regelen vastge steld omtrent de wijze, waarop de ver sterking van de lichting 1938 zal wor den verkregen. Hierbij vallen drie groe pen te onderscheiden: 1. De vrijgestelden en de vrijgelo- ten, die zonder voorbehoud en met in stemming van hun wettelijken verte genwoordiger schriftelijk hebben ver klaard liever te willen dienen; 2. zij, die vrijgeloot zijn; 3. een gedeelte van hen, die de voorkeur hebben gegeven aan behoud van vrijstelling of die aan hun voorkeur omtrent dienen eenig voorbehoud heb ben verbonden. Wie tot de derde groep zullen komen te behooren, wordt uitgemaakt met de lotingsnummers, wat ook in de lijn ligt van de aanvankelijke samenstelling van het contingent. Het gedeelte, dat van laatstgedoelde groep alsnog tot gewone dienstplichtigen zal worden bestemd, bedraagt ongeveer van de geheele sterkte van deze groep. Voor deze groep van personen wordt in elke gemeente of groep van gemeen ten begonnen bij het laagste lotings nummer. Voor de lichting 1938 werd indertijd uitgeloot de naam Carel Fre- derik Brandse, geboren 14 Januari. Bij dezen naam of bij den naam, die alpha- betisch op dezen volgt, wordt dus in elke gemeente of groep van gemeenten, begonnen en hierbij worden uit den aard der zaak overgeslagen de namen van hen. die reeds tot gewoon dienst plichtige bestemd zijn of om de een of andere reden, zooals afkeuring, niet voor bestemming tot gewoon dienst plichtige in aanmerking komen. Tot welken naam het extra-contin gent van deze lichting zal loopen, valt niet nauwkeurig te voorspellen. Het zal ook eenigermate verschillen tusschen de onderscheidene gemeenten of groe pen. Wel echter bestaat de verwach ting, dat dit contingent voor de meeste gemeenten niet verder zal reiken dan tot de geslachtsnamen, die beginnen met een G of H. In dat geval zullen de genen, wier geslachtnamen beginnen met een I, een J enz. en ook met een A of een B voor zoover de naam alphabetisch voorafgaat aan Brandse, hiervoor genoemd buiten aanwijzing tot gewoon dienstplichtige blijven en dus de hun indertijd verleende vrijstel ling wegens broederdienst behouden. Volksstemming in Oostenrijk. Morgen zal in geheel Oostenrijk een volksstemming worden gehou den over de vraag of Oostenrijk een vrij en onafhankelijk Duitsch land moet zijn. Schuschnigg heeft in verband daarmede voor deTirolers een groote rede gehouden. Wat wij willen zoo zeide dr. Schuschnigg o.m. is spoedig gezegd; wij willen, dat in de allernaaste toekomst duizenden jeugdige werk- loozen in industrie en nijverheid te werk worden gesteldwij willen dat de arbeidsdienst nog meer bataljons werkwillige jeugd aan den arbeid doet gewend rakenwij willen het arbeidsprogram van het afgeloopen tijdvak niet alleen voort zetten, maar nog aanzienlijk uit breiden. Wij willen b.v. voor Tirol alleen in dit jaar 9 millioen Schilling aan den aanleg van wegen besteden. Wij willen in één woord, dat er in dit land gewerkt wordt. Daarom stel ik u de vraag: Wat wilt ge nu: werken of poliliseeren Om dit arbeidsparool te kunnen doorzetten moet ik weten of het Oostenrijksche volk mij volgen wil op den weg die lk wil gaan. Spoedig zal het vier jaar geledeu zijn, dat Dollfuss werd vermoord. Het was op den morgen van 26 Juli. Toen hebben de Tiroler Kaizerschütze de de wacnt bij hem gehouden. Zulk een oogenbiik vergeet men niet. Toen ik destijds de regeerings - verantwoordelijkheid opmijnam,was het mij van het begin afaanduide. lijk, dat erin dezen moeilijken iijd na de troebelen der laatste jaren, iets gevonden moest worden om eenheid en vrede te brengen. "Wij willen, zoo riep dr. Schusch nigg nogmaals met klem uit, een vrij en Duitsch Oostenrijk, brood en vrede in het land, gelijke rechten voor allen, die loyaal tegenover het volk en het vaderland staan. Regeeringscrisis in Frankrijk. Frankrijk wordt momenteel weer bedreigd door een ernstige regee ringscrisis, welke wordt veroorzaakt door de loopende droiging van 't al dan niet aftreden van Chautemps. Verwacht werd dat reeds Woens dagavond Chautemps met zijn ka binet zou aftreden, doch toen is nog geen beslissing gevallen. Desniettegenstaande blijft mende politieke situatie als uitermate deli caat beschouwen en houdt men rekening met een crisis ap korten termijn. De directe oorzaak van de drei- hende crisis was de afwijzende hou ding der socialisten en de commu nisten aan de regeering de »pleins pouvoirs» te verleenen, waarom zij vroeg. Be:de groepen staan, naar men weet, vijandig tegenover de door Chautemps met zooveel woor den aangekondigde verschuiving tot later datum van de invoering der ouderdomsrente en de in het voor uitzicht gestelde wijziging in de sociale wetgeving met name wat betreft de veertigurige werkweek. Voorde socialisten komt daar nog bij, dat zij alleen volmachten willen verleenen aan een gouvernement, waarvan zijzelf deel uitmaken, om zoodoende het gebruik daarvan te controleeren. CHAUTEMPS AFGETREDEN. Om 10 minuten vóór half elf Donder dagmorgen heeft minister-president Chautemps, na een werkelijk indruk wekkende rede, de kamer in gezel schap van de overige ministers veria- schap van de overige ministers verlaten, zonder zelfs het debat of te wachten en heeft hij zich naar hetElyséé begeven, om den president van de republiek het ontslag van het ministerie aan te bie den. Ingevolge de weigering van de so cialisten, de volmachten te verleenen voor de uitvoering van het saneerings- plan, heeft de heer Chautemps de so cialisten gedwongen de verantwoorde lijkheid te dragen voor de breuk in de meerderheid, die naar alle waarschijn lijkheid tevens de breuk van het volks front zal beteekenen. De Hongaarsche regeering afgetreden. Gedurende den gehouden minister raad te Boedapest heeft minister president Darauyi verklaard dat de regeering moest aftreden aleer zij wetsontwerpen, inzake een program der regeering, waarmede een mil liard pengö gemoeid is, aan het parlement zou kunnen voorleggen. Daranyi heeft zich naar den rijks bestuurder begeven, die het ontslag van de regeering aanvaardde en den minister verzocht de loopende zaken te willen afwikkeien- De rijksbestuurder heeft voorts Daranyi opdracht gegeven een nieuwe regeering te vormen. De Spaansche Burgeroorlog. Over een afstand van nietjminder dan 90 kilometer vrijwel het ge heele front bestaande tusschen de Ebro en Alfambra, de rivier die met een grooten boog ten Noorden van Teruel stroomt zijn de na tionalisten Woensdagmorgen tot 't offensief overgegaan. De United Pressreporter bij de troepen van Franco, DeSand, seint, dat de rechtschen de republikein- sche linies op verschillende punten doorbroken hebben. Vooral in de sectoren ten Westen van Belchite hadden zij succes. Hiea rukten zij zestien kilometer op en bezetten verschillende plaatsen, o.a Aguilon en Puebla de Albarton. De natio nalisten trekken op zoowel ten Noorkwesten als ten Zuidwesten van Belchitte. Stefani meldt, dat de infanterie van Franco in beweging kwam, nadat de regeeringsstellingen twee uur lang aan een hevig artillerie vuur hadden blootgestaan. Daarop trokken de soldalen ten aanval, daarbij gesteund door de luchtmacht Üp het oogenbiik is de slag nog in vollen gang. Uit Londen meldt Reuter, dat in het Lagerhuis is verklaard, dat de Baitsche regeering ernslig nota heeft genomen van de luchtaanvallen op de oorlogshodems «Blanche» en «Brillant.» Men was van oordeel dat deze aanvallen ondernomen werden door regeeringsvliegers derhalve werd bij de republikeinsche regeeaing een protest ingediend. NIEUWE SUCCESSEN VOOR FRANCO'S TROEPEN. De nationalistische troepen, die op het oogenbiik aan het Aragonfront over een frontlengte van bijna 150 K.M. voorwaarts treggen, mebben, naar of ficieel uit Burgos gemeld wordt, de stad Belchite bezet. Ook op andere punten van dit front, dat loopt tot aan het ten Noorden van Teruel gelegen Montalban, hebben de witte troepen nieuwe successen be haald. Verscheidene dorpen hebben de republikeinen, naar zij zelf toegeven, voor hun tegenstanders moeten ont ruimen. Ongeveer 200 nationalistische bombardementsvliegtuigen, aldus meldt Barcelona, vliegen over de republi keinsche stellingen en werpen er tal van bommen uit, alvorens de witte troe pen me hun talrijke tanks ten aanval trekken. De republikeinen verdedigen zich hardnekkig en zouden volgens een be richt uit Madrid bij een tegenaanval ten Zuiden van Belchite eenige heuvels heroverd hebben. De witten daarente gen meldden dat zij in dezen sector in totaal achttien dorpen veroverd heby ben? De strijd in het Oosten. De Japansche troepen zijn er in geslaagd, onder dekking van zwaar artillerievuur, te Sze Sjoei de Gele Rivier over te steken. Sze Sjoei ligt aan den Loenghai- spoorweg, 40 kilometer ten Noord westen van Tsjen Tsjau, dat het voornaamste doel is van den Japan- schen opmarsch aan gene zijde van de Gele Rivier De Japanners, die nabij Sze Sjoei de Gele Rivier zijn overgestoken, waren 900 man sterk en werden door twintig tanks gesteund. De Chineesche strijdkrachten op den Zuidelijken oever, lieten de dijken in de lucht vliegen, waardoor het gebied, waar de Japanners aan land gingen, onder water werd geaet. Naar van Chineesche zijde mede gedeeld wordt, konden de tanks dientengevolge niets uitrichten, ter wijl vele Japanners verdronken. De overlevenden werden omsingeld. Maarschalk Tsang Kai Sjek heeft in 'n interview zijn volle vertrouwen uitgesproken in de uiteindelijke overwinning der Chineezen. Het verklaarde o.a., dat de sterkte van het Chineesche leger vergeleken met die bij het begin van den oorlog binnen twee maanden zal zijn ver dubbeld. Op de vraag, waarheen hij zich in de naaste toekomst zal begeven, antwoordde Tsang KaiSjck, dat het niet te verwonderen zou zijn, «wan neer wij elkander weer in Hankau ontmoeten» en dat het zelfs moge lijk zou zijn, dat dit in Nanking geschieden zou. JOEGOSLAVIE'S BUITENLAND- SCHE POLITIEK. Verklaring van Stojadinowitsj. Minister-president Stojadinowitsj heeft in de Kamer een uiteenzetting gegeven van de buitenlandsche politiek en verklaard, dat één der belangrijkste fundamenten hiervan de vriendschap en samenwerking met Frankrijk is. Stojadinowitsj noemde de drie begin selen van de buitenlandsche politiek zij ner regeering: deelneming aan iedere internationale actie, die op samenwer king en vrede gericht is; handhaving en ontwikkeling van de traditioneele vriendschappen en bondgenootschap pen en verwerving van nieuwe vriend schappen, overal waar het belang van Joego-Slavië dit eischt. Spr. betuigde de trouw van zijn land aan de vriend- en bondgenootschappen met Frankrijk, Engeland, de kleine En tente en de Balkan-entente. Hij besprak de nieuwe vriendschaps betrekkingen, die met Duitschland, Ita lië en Burgarije aangeknoopt zijn en stelde vooral de waarde in het licht van het Italiaansch-Joegoslavische accoord van Maart 1937, als de liquidatie van het verleden en als het begin van een economische en politieke samenwer king, niet alleen nuttig voor beide par tijen, doch ook voor den Europeeschen vrede. CHAMBERLAIN OVER HET PRO CES TE MOSKOU. In het lagerhuis zijn Woensdag vra gen gesteld betreffende de beschuldi ging tegen Groot-Brittannië, die uitge sproken zijn in de getuigen verklarin gen tijdens het proces, dat thans te Moskou behandeld wordt. Chamberlain antwoordde hierop, dat hij zich er van bewust is, dat waar schijnlijk een nadeelige invloed zal wor den uitgeoefend in het binnenland van de Sovjet-Unie op de Britsch-Russische betrekkingen door de getuigenverkla ringen in dit proces. De premier zeide echter te betwijfe len oi aan deze beweringen, die volko men onwaar zijn, eenig geloof geslagen zal worden in Engeland, of in feite er gens anders, waar ook, buiten de Sov jet-Unie. De premier had den indruk, dat het nauwelijks noodig is. dat hij 't huis de verzekering geeft, dat de Brit- sche regeering niet schuldig is geweest aan eenige inbreuk op de overeenkomst met de Sovjetregeering en dat zij geen gebruik heeft gemaakt van de diensten van wie ook dergenen, welker namen genoemd zijn als van mannen die werk ten voor den Britschen Inlichtingen dienst of verwikkeld waren in eeniger- lei ondermijnende aétiviteit tegen de Sovjetregeering. LANDBOUWER GEDOOD. De op zijn akker werkende 28-jari- ge landbouwer N. Bollen uit Maas tricht is door een tractor gegrepen en gedood. B. bewerkte met een tractor een deel van zijn akker. Een \an zijn knechts was een eind verder op het terrein bezig. Terwijl de trac tor nog liep moet B. er afgesprongen zijn. Ongelukkigerwijs struikelde hij en kwam onder den tractor terecht. Hij werd als het ware door de zware machine vermorzeld. De tractor bleef op het slachtoffer stilstaan. Hel on geluk werd te laat bemerkt dooi- zijn knecht. Eerst toen deze al eenigen tijd den tractor niet meer vooruit zag gaan en zijn haas niet bemerkte, is hij naderbij gekomen. Hij ontstelde hevig van het schouwspel en begaf zich ge heel overstuur naar een der dichtst bijzijnde woningen. De plek waar het ongeluk plaats greep ligt echter ge heel aan den buitenkant der stad, zoo- dat het nogal eenigen tijd duurde, eer hij hulp gevonden had. Een dokter kon niet anders dan den dood con- stateeren. VERDUISTERING VAN ƒ9000. De Eindhovensche recherche heeft voor den officier van justitie te Den Bosch geleid den 35-jarige boekhou der A. J. C. v. D. uit Veldhoven, die verdacht wordt van verduistering van ƒ9000 te Eindhoven in de jaren 19,34 tot 19.38 gepleegd. Hij is in het huis van bewaring opgesloten. VEERTIG STUKS VEE VERBRAND. oensdagavond is brand uitgebro ken in de kapitale boerderij, bewoond door tien veehouder Dijkstra te Op penhuizen. Na ongeveer tien minuten sloegen de vlammen naar huiten; aan blusschen viel niet te denken, daar de boerderij midden in het land ligt en onmogelijk met een spuit is te herei ken. Het grootste deel van het op stal staande vee verbrandde jammerlijk. De brand was ontstaan door kort sluiting in een eigen electrisclie in stallatie, waaraan twee monteurs be zig waren. Het vuur breidde zich met razende snelheid uit, zoodat men zich haastte het vee in veiligheid te bren gen. Dit mocht echter slechts gedeel telijk gelukken. Geholpen door de knechts, de dienstbode en de monteurs wist de hoer 23 dieren te redden, veertig die ren kwamen evenwel in de vlammen om, waaronder twee paarden, enkele varkens en de rest prachtig hoorn vee. De hoer zelf liep hij de pogingen het vee te redden zware brandwonden aan de handen op. Al het hooi, ma chinerieën, gereedschap en meubilair is verloren gegaan. De vrouw en vijf kinderen, die zich in het woonhuis bevonden, konden zich tijdig in veilig heid stellen. Verzekering dekt te aanzienlijke schade. FIETSER DOOR AUTO GEDOOD. De 26-jarige kruidenier G. Oskamp, die van de Kloosterstraat te Haar lem naar den Schoterweg fietste is op het kruispunt gegrepen door een vischauto, bestuurd door den 43- jarigen vischliandelaar S. uit Haar lem, die op weg was naar IJmuiden en geen voorrang verleende. De wielrijder werd eenige meters meegesleurd en vrijwel op slag ge dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Tegen den vischhandelaar is pro ces-verbaal opgemaakt; de auto is in beslag genomen. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8