H.deBont-v.Hulten Plaatselijke Berichten NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Heerenkleediog naar maat Zaterdag 12 Maart 1938 No. 21 De Echo van het Zuiden. Derde Blad Mooie gave handen DRUNEN. I JOS GROENEN JUBILEERT! Zooals wij in ons nummer van 1.1. Zaterdag aankondigden, heeft Jos Groenen 8 Maart 1.1. te Hamburg het feit herdacht dat hij vóór 25 jaren zijn zangersloopbaan begon en gelijk wij in dit bericht voorspelden is dit gebeurd onder zeer groote belangstelling van z n collega's, de kunstwereld en z'n vele "kennissen in Hamburg, maar niet min der van z'n tallooze vrienden en ver eerders in Holland, speciaal in Waal wijk en Brabant. De heer Jos Groenen, geboortig uit Waalwijk maar destijds wonende te Be- soijen, was aanvankelijk bestemd voor en werkzaam in de schoenfabriek van z'n vader wijlen den heer Sjef Groe nen, maar als jeugdig zanger en solist der liedertafel „Oefening en Vermaak voelde hij zich hoe langer hoe meer ge trokken tot speciale beoefening der vocale kunst. Nadat veel moeilijkheden en voor- oordeelen overwonnen waren, begon hij zijn lessen bij Hendrik van Oordt en Jos. Tijssen en in 1913 reeds toog hij den vreemde in en kreeg z'n eerste engagement aan de opera te Mainz. In 1914 kwam hij aan de opera in Hamburg en gedurende 1915 en 1916 was hij verbonden aan de staatsopera te Weenen. Hier sloot hij een contract met de Metropolitain-opera te New- York, maar door de oorlogsverklaring van Amerika moest dit worden geanu- leerd. Toen keerde onze helden-bariton te rug naar de opera te Hamburg en is daar sedert dien, dus 20 jaar, werk zaam gebleven, terwijl hem Dinsdag op zijn jubileumdag een nieuw contract aldaar voor de resteerende 5 jaar plechtig is aangeboden. Dit wil niet zeggen dat de heer Groenen steeds in Hamburg bleef, neen hij heeft vanuit deze stad als stand plaats over geheel Europa gastrollen vervuld, o.m. zong hij acht jaar aaneen 4 a 6 weken te Barcelona, voorts in Covent-garden in Londen, Brussel, Praag, Berlijn, Kopenhagen, Weenen, Antwerpen, Amsterdam enz., maar ver gat daarbij ook niet z'n geboorteplaats, waaraan hij steeds zoo gehecht is ge bleven en trad meermalen hier in Musis en elders op. We willen ons niet verstouten te vermelden in welke opera's hij is opge treden. alle had hij zoowat op z'n re- portoire en hoe z'n optreden als hel den-bariton over de geheele wereld is gewaardeerd, dat behoeven we hier niet te herhalen; de recensies die wij onzen lezers daarvan geregeld hebben voorgezet, spreken voor zichzelf zoowel als z'n officieele benoeming tot „Kam- mersanger" en de voortdurende ver nieuwing zijner contracten als Neder lander in Duitschland, waar hij in zeer hoog aanzien staat. Ook als liederen- zanger heeft hij een groote beroemd heid, waarvan we hier herhaaldelijk genoten hebben. Waalwijk mag wel groot gaan op dezen, één harer grootste zonen op het gebied der vocale kunst, die de naam van ons land en onze gemeente op zoo excelleerende wijze steeds heeft hooggehouden. Hoe hij gezien is, hoe hoog zijn talent wordt aangeslagen is opnieuw gebleken uit de enorme belangstelling bij z'n zil veren zangersjubileum, 't Was een dag, zooals hij ons zelf schreef, dien hij nooit vergeten zal! De waardeerende gelukwenschen in de Hamburgsche pers, waaraan we hieronder enkele passages ontleenen, de massa's telegrammen en brieven, waarvan vele uit Waalwijk (ook van oude arbeiders.en stiksters van de fa briek), de schat van bloemen, de over vloed van cadeaux in eiken vorm, de vele persoonlijke felicitaties enz. dat al les waren de tastbare bewijzen van vriendschap en waardeering, waarvoor de jubilaris ons verzocht namens hem hartelijk dank te zeggen. Tenslotte brengt onze redactie hem nogmaals hare beste gelukwenschen op dezen bijzonderen herinneringsdag. Moge de resteerende jaren van zijn muzikale loopbaan hem even schitte rende successen, even groote voldoe ning schenkenen dan tot later in Waalwijk. Hier nog eenige uittreksels uit de Hamburgsche pers: Zoo schrijft het „Hamburger Frem- denblatt", d.d. 9-3-'38, ter gelegenheid van de „Meistersinger"-opvoering op den jubileumdag, na een inleidende be schouwing gewijd aan het jubileum zelve: „In een bijzonder mooi en dankbaar programma kon hij op den dag van zijn jubileum, voor het publiek optreden. Hij zong in „Meistersinger' Hans Sachs, een partij, waarbij hij voor alles in de gelegenheid was de wezenlijke zijde van zijn kunstenaarschap, de die pe menschelijkheid, indrukwekkend naar voren te brengen. Over dezelfde uitvoering schrijft de Hamburger Nachrichten' o.m.: „In Hamburg zijn zijn Rigoletto, Ger- mont, Luna, Renee, Amonasro, Jago en Simone Boccanegra onvergetelijk Later heeft hij zich meer met goed gevolg op de zwaardere en de helden rollen toegelegd en alle groote Wag- ner-partijen in zijn programma opgeno men. Daardoor is hij meer en meer een karakterzanger geworden en het is be wonderenswaardig hoe zich in Groe nen niet alleen een uiterlijke, maar ook een innerlijke vervolmaking voltrok ken heeft De „Hamburger Anzeiger schrijft: Vanaf de lyrische karakter rollen tot de groote helden-bariton partijen, reikt zijn kunnen, dat hij steeds met menschelijk aanvoelen en een ster ke bezieling weet tot uitdrukking te brengen Betreffende de huldiging in de Hanv burgsche Staatsopera, op de jubileum- uitvoering van Jos Groenen, schrijft de „Hamb. Nachrichten" o.m. nog: „De talrijke luisteraars, het gebouw was nagenoeg geheel bezet, rekenden tot slot zelf met den kunstenaar af, door hem uit steeds luider huldigingsbetui gingen te laten blijven wat hij voor hen in meer dan twintig jaar, beteekend had. Deze teekenen van dankbaarheid spraken eene duidelijke taal, en toen Generaal-Intendant Strohm, Staats raad Dr. Becker en vele anderen, hun ne gelukwenschen aan Groenen aanbo den en den jubilaris hunne gevoelens kenbaar maakten, toen gaven zij daar mede gelijktijdig een indruk van de al- gemeene publieke opinie Verder schrijft het blad: „De sterk vertegenwoordigde Hol- landsche kolonie, wilde daarbij zeker niet achterblijven, om door een spre ker aan Jos Groenen hunne vereering te betuigen, en misschien had de land genoot van den zanger met de woor den „Du bist zu beneiden", den diep- sten zin van dit kunstenaarsleven ge raakt." ABONNEERT U OP DIT BLAD. Jos Groenen als „Hans Sachs" in „die Meistersinger von Nürnberg". „WAALWIJKS BELANG". De vereeniging „Waalwijks Belang houdt a.s. Maandagavond haar jaar vergadering in hotel Verwiel. In ons vorig nummer hebben wij de agenda opgenomen en daaruit blijkt dat verschillende belangrijke zaken aan de orde komen. O.m. het stichten van een comité, „Ontspanning Ouden van dagen", bespreking eventueele feestelijkheden in 't a.s. seizoen, be stuursverkiezing, jaarverslag enz. Zeer zeker punten van voldoende be lang om ter vergadering te verschij nen, maar niet 't minst moet belang stelling in de vereeniging en in 't. werk van het bestuur de leden daar toe aanzetten. Wij hopen dat vele getrouwen aan den oproep gevolg zullen geven. „STILLE OMGANG". De afdeeling Waalwijk en Omstre ken van „de Stille Omgang" zal in den nacht van Zondag 13 Maart deel nemen aan den Bedetocht naar en door Ainstedam, ter vereering van het Hoogheilig Sacrament van Mirakel onder de algemeene intentie: Behoud en vermeerdering van christelijken levensernst in de huisgezinnen, j 's Avonds om kwart over acht wordt in de parochiekerk van den H. An- tonius een Lof gehouden, waaronder het reisgebed gebeden wordt. De extra-trein vertrekt om 21.03 van Geertruidenberg, van Raamsdonks- veer-Keizersdijk 21.07 uur, van Waal wijk 21,28 uur, van Drunen 21,37 uur. Aankomst te 's-Bosch 21,48 uur. Ver trek van 's-Bosch 21,56 uur. Aan komst te Amsterdam C.S. 23,21 uur. Vertrek van den extra-trein op Zon dagmorgen 13 Maart 1938: uit Amster dam C.S. 6,44 uur; aankomst te 's-Bosch 8,12 uur, vertrek 's-Bosch 8,50 uur, aankomst te Waalwijk 9,12 uur, te Raamsdonk 9,39 uur en te Geertruidenberg 9,43 uur. Om kwart voor twaalf trekken de deelnemers naar de kerk der paters Capucijnen, waar Lof met toespraak wordt gehouden, waarna de H. Mis wordt bijgewoond. Na de H. Mis gaan de deelnemers onder leiding van een gids naar 't Spui om den „Stillen Omgang" te vol brengen. Uitvoerige programma's met alle bijzonderheden, liedjes, gebeden, in tenties enz. worden verstrekt. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast R.K. VEREENIGING VAN LEDER FABRIKANTEN. De R.K. Vereeniging van Lederfa brikanten hield Maandag te Tilburg haar jaarvergadering. Het aftredend bestuurslid de heer L. Jansen uit Waalwijk, werd herkozen. Tot afge vaardigden in het bestuur der Federa tie van Lederfabrikanten werden her kozen de heeren L. Uytendaal uit Rijen, Chr. v. d. Aa uit Oisterwijk, H. v. d. Assum uit Dongen, J. Theeuwes uit Rijen en A. Vos uit Tilburg. In de vacature-Rompa werd geko zen dhr. Verster uit Gilze. Na afhandeling van de huishoude lijke agenda hield kapelaan Arn. van Lierop, chef-redacteur van de K.W.P. te Breda, een rede over de gevaren van het communisme. PASTOOR BIJNEN. Onze oud-kapelaan de weleerw. heer Lambert Bijnen is benoemd tot pastoor te Reusel. Kapelaan Bijnen werd geboren in 1893, priestergewijd in 1918, kape laan te Waalwijk van 1919 tot 1926 en daarna kapelaan, in de St. Anto- nius-parochie Villapark Eindhoven. Kapelaan Bijnen was in onze ge meente zeer gezien en wij feliciteeren hem gaarne met deze benoeming. EEN BIJZONDERE RECLAME! Wij vragen de speciale aandacht on zer lezers voor de in dit nummer voorkomende advertentie van de fir ma Van Loon' Schildersbedrijf alhier, waarin een bijzondere reclame gepu bliceerd is en orize lezers 'n mooie kans wordt geboden hun kamer gratis be hangen te krijgen. Voorts zond de firma ons een smaakvolle R. en I).-Portefeuille voor 1938, waarin wordt beschreven „dat gevoel van bevrijding", „de ware schoonheid voor huis en haard", verder een verhandeling over behang sels met mooie foto's en verders eenige specimen' daarvan. Zeer zeker een kunstvolle reclame waarmee wij de actieve firma veel succes wenschen. NICHT DAGEWESEN Uitverkoopen kunnen aanleiding zijn tot groote drukte, want uitver koopen speciaal „finale uitverkoopen" blijven voor velen, speciaal voor de vrouwen steeds een groote attractie. Maar zooals we dat deze week in onze gemeente meemaakten, was nog „nie dagewesen". Haweko houdt uitverkoop en heeft daarvan met groote letters voor den gevel en op de ramen kond gedaan; zij verbond daaraan de bijzonder heid, dat de goederen in de etalage zeer laag geprijsd werden maar ook dat de winkel gesloten bleef tot 'n be paalden dag en bepaald uur, zoodat er van al dat begeerenswaarige niets verkocht werd dagen lang. En juist dit prikkelde blijkbaar de nieuwsgierigheid, de belangstelling, naast de ongekend lage prijzen als een koffergrainofoon voor 9 cent, een step voor 5 cent enz. enz. Den geheelen dag verdrongen zich kijkers voor en om 't magazijn en naarmate de dag aanbrakDon derdag 3 uur steeg de publieke belang stelling, want er bleken heel wat lief hebbers voor die vele mooie, goed- koope koopjes. Donderdag-ochtend posteerde zich reeds vroeg in 't portiek van bedoeld magazijn, een jongmensch van buiten, gewapend met brood en koffie en een stok en pakte de deurknop stevig vast, want hij wou en zou de eerste zijn; hij moest en zou de koffergra- mofoon in z'n bezit krijgen. En steeds groeide 't aantal kooplus tigen aan en toen het namiddag tegen 2, 3 uur liep, was het portiek, mitsga ders het geheele trottoir, het grootste gedeelte van dén rijweg, het tegenover liggende trottoir tot aan de Markt, ge heel bezet en verdrongen zich honder den en honderden, schouder aan schou der uren lang om het begeerde wal halla binnen te gaan. De politie moest er aan te pas ko men om de Groote Straat vrij te hou den, om ongelukken te voorkomen en om een beetje ordening te krijgen in den chaos en 't bezoek aan 't Hawe- k o-magazijn. Dit werd bereikt, door de deur te sluiten, de koopers twee aan twee binnen te laten en langs de achterzij de te laten verdwijnen. En zoo duurde het tot laat in den avond. En triomfantelijk heeft onze vriend met brood, koffie en stok z'n begeer de grainofoonkoffer van 9 cent mee naar z'n woonstede vervoerd. Père Angelus. Onze stadgenoot de Eerw. Hepr Père Angelus (J. Broumels), die heden in het Groot-Seminarie te Versailles in Frankrijk de H. Pries terwijding ontvangt. Wij bieden den neomist alsmede zijne ouders en verdere bloedver wanten, onze welgemeende geluk, wenschen. Zooals bekend zal de jonge priester 24 April a.s. zijne plechtige Eerste H. Mis alhier opdragen in de parochiekerk van St. Jan. BEGIN VAN BRAND. Woensdagavond omstreeks 10,05 uur ontstond een begin van brand in de woning van J. v. G. aan het Laag einde te v.m. Baardwijk. De heer Nijssen, agent van politie, alhier, die spoedig ter plaatse was, constateerde dat de brandweer niet behoefde uit te rukken, daar het vuur zich niet ernstig liet aanzien en reeds bestreden werd met een brandblusch- apparaat, terwijl het tenslotte met een slang op de waterleiding bedwongen werd. De brand is vermoedelijk ontstaan door een fout in de rookkanalen van den schoorsteen. De woning bekwam veel waterscha de, welke door verzekering wordt ge dekt. THEATER MUSIS SACRUM. „KöNINGSMARK". Deze schitterende Fransche film, boeiend van inhoud en onberispelijk van regie en bezetting, is een van de weinig werkelijk groote films der laatste jaren. Alles wat de meest verwende bios coopbezoeker maar kan verlangen wordt hem in dezen film geboden. Ontroerend mooi spel, schitterende costuums, de weelde der oude Duit- sche Vorstenhuizen, huwelijken uit staatsbelang, wreedheden van den oorlog, moorden uit eigen belang, kortom alles wat door de film reeds op verschillend gebied ter productie werd gebracht is in dit meesterlijke filmwerk vereenigd. Het is- een verhaal van huivering wekkende spanning, teedere roman tiek en ontroerende weemoed; een verhaal van twee mensehenharten, waarin liefde en plicht een felle strijd voeren en een film die men moet ge zien hebben om te weten wat de film industrie kan bereiken. Het tweede hoofnunmier draagt tot titel „Het corps der waaghalzen". Deze film is er een van het sensa- tioneele genre, waarin de wereldver maarde bravouracteur Jack Holt de hoofdrol vervult. In dit filmwerk ziet men hoe de Ame- rikaansche „highway Patrol", het mo torcorps der federale recherche, tegen het banditisme ten strijde trekken. Tevens ziet men dan de kunstige waaghalzerijen van de leden van het corps der waaghalzen die op hunne motors de verbluffendste stunts uitha len, zonder vrees voor den dood of anderszins. Dit filmwerk alleen is reeds een be zoek aan „Musis Sacrum" waard. LUXOR-BIOSCOOP. Bulldog Drummond overwint. De Luxor-Bioscoop brengt deze week een programma van een bij zondere sensalioneele bekoring. Bulldog Drummond, raakt in de Londensche mist verdwaald en loopt een schijnbaar leegstaand huis bin nen, waar hij een lijk vindt. Hij gaat de politie waarschuwen en als hij te rugkeert blijkt het huis bewoond te zijn door een rijken Indiër, prins Achmed en zijn dochter Jane; het lijk is dan evenwel verdwenen. Wanneer Drummond thuis komt stelt hij zich met Nielson van Scot land Yard in verbinding, die niets van zijn verhaal gelooft en rustig gaat sla pen. Drummond besluit dan met zijn vriend Algy een onderzoek naar al deze geheimzinnige gebeurtenissen in te stellen. Nu gebeuren er nog veel meer ge heimzinnigheden, zoodat de zaak hoe langer hoe ingewikkelder wordt, te meer als er een meisje, Lola op het tooneel verschijnt, dat ook wat met prins Achmed schijnt te maken te hebben, daar haar oom, een lading bont, waar het geheele vermogen van prins Achmed in belegd was, van Bombay naar Londen had verscheept. Na een diepgaand en sensationeel onderzoek blijkt nu, dat Olga's oom in Port Said een zieken, aan cholera, lijdenden matroos had achtergelaten, zoodat, men het bont niet in Londen <1 ruide ontschepen, uit vrees voor be smetting. Het is nu duidelijk, dat prins Ach med, die zijn geheele vermogen gesto ken had in de lading bontwerk, vreesde, dat de besmette lading ver nietigd zou worden en daarom den dood van den matroos geheim wilde houden. Den oom van Lola heeft hij gedood, omdat deze weigerde het feit voor de autoriteiten te verbergen. Prins Achmed wordt dan gearres teerd en Drummond besluit met Lola te trouwen. Een aanbevelenswaardig filmwerk, met een prima verzorgd bij program ma. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kindertaschje, een rozenkrans in etui, een reflector van rijwiel, een bruin lederen portemonnaie met in houd, een zilveren armbandje, een wit bontje, een paar handschoenen met kap. Opbrengst Kermisterrein. Naar wij vernemen is de totaal opbrengst der staanplaatsen voorde kermis in Drunen en Elshout, ruim f2000.— Harmonie J. C. De leden der harmonie der Jongens Congregatie kwamen in algemeene vergadering bijeen. Naast de bespreking der huishou delijke aangelegenheden werden bij de bestuurs verkiezing in t bestuur gekozen de heeren J.Thijssen, J. v. d. Bosch en J. Klerks. Den heer Thijssen is de functie van ver. secr. opgedragen. Werkeloosheid. Bij het agentschap der arbeids - bemiddeling dezer gemeentestonden op den laatsten Zaterdag der maand Februari 137 werkzoekenden inge schreven, waarvan 112 geheel werk loos. Steun kleine boeren. Naar wij vernemen wordt een aanvang gemaakt met de verstrek king van steun aan de kleine grond gebruikers vallende ondergroep »C.» Hun wordt een bon gegeven ter waarde van het voor de geheele periode toegezegde bedrag. Deze bon is dienende als aan schaffingsmiddel van bedrijfsmidde len. je!.'JU.L I- zijn een sieraad voor dames en meisjes. Ook bij allerlei huishoudelijke arbeid blij ven zij altijd gaaf, zacht en blank indien deze verzorgd worden met witte Purol. Doos 30 en 60 ct. Tube 45 cl. Bij Apoth. en Drog.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9