Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Oostenrijk bij Duitschland ingelijfd. Oostenrijk heeft opgehouden te bestaan Buitenlandsch Nieuws. „NOORD BRABAMD" Virginia's Keuze. FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JAAR NUMMER 22. WOENSDAG 16 MAART 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs; per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE* WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Tele gr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ef Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Er is in de paar dagen sedert ons laatste j nummer verscheen veel gebeurd. Toen wij onder »Laatste Berichten« ^schreven dat kanselier Schuschnigg tot aftreden gedwongen was, dat Seys Inquart zelfs om Duitsche troepen gevraagd had, toen zal men biet vermoed hebben, dat Zaterdag Hitier reeds in Oos tenrijk was binnengetrokken, te Linz een rede hield en Dinsdag zijn triomfantelijke intocht in Wee- nen. Voorts dat Schuschnigg ergens is opgesloten, dat president Miklas tenslotte gedwongen werd ontslag te nemen, dat Inquart president geworden is, dat het Duitsche leger geheel Oostenrijk overstroomd heeft en het Oostenrijksche bij het Duit sche is ingelijfd enz., in 't kort dat Oostenrijk in een paar dagen, zon der dat iemand noch in 't binnen-, noch in 't buitenland zich verzet heeft, is gelijkgeschakeld en heeft opgehouden te bestaan. Het brute geweld, het verscheuren der afspraken en verdragen geeft wel een ontzettenden kijk op de mentaliteit van vele regeerders en hun helpers, anderzijds heeft Hitier weer eens getoond, niet te houden van praten en overwegen maar van doen en dat met een, natuurlijk vooropgezette, perfecte organisatie, die den binnen- maar ook den buitenlander met verbazing moet treffen. De nieuwe regeering heeft, nadat alle oude machthebbers verdwenen de »Anschluss« direct officieel af gekondigd. Hitler is 't hoofd van den staat en van 't leger, verschil lende vereenigingen zijn ontbonden, couranten verboden, gebouwen in beslaggenomen. Baldur von Schirach is overgekomen om de jeugd op het goede spoor te brengenBückler zal de volksstemming van 5 April organiseeren in de plaats van die welke Schuschnigg had uitgeschre ven en die de naaste aanleiding was tot het ingrijpen van Hitier, omdat hij hierdoor zichzelf en de Duitsch Oostenrijkers verraden achtte. Nu krijgt men tenminste een duidelijke en eerlijke uitspraak I Als men de Duitsche berichten leest, is er geen sprake geweest van een ultimatum, is alleen ingegrepen omdat er een chaos dreigde en de Oostenrijkers hulp aan Duitschland vroegen, maar juist Schuschnigg laatste woord was dat hij wijken moest voor geweld. Intusschen de feiten zijn er en na een paar dagen is 't alweer bijna of 't nooit anders geweest is, vooral waar Engeland en Frankrijk ook den toestand aanvaarden en Italië geheel berust, zelfs gelukstelegram men zendt 1 Chamberlain heeft zich in 't Lagerhuis in krachtige termen geuit, maar daar blijft het bij en hiermede zijn ook de waarborgen en afspraken over Oostenrijks onaf- hankelijkheid in de scheurmand terecht gekomen, als zooveletevoren. Wel is er veel veranderd sinds de Julidagen van 1934, toen de ver ontwaardiging van Mussolini zich verhief en de schaduw van het fas cistische zwaard liet spelen over de dreigende omwenteling inOostenrijk. Onmiddellijk was die toen bedaard. Doch thans aanvaardt Mussolini het Derde Rijk als buurman, nadat Hitier plechtig bezworen heeft, dat de Brennergrens onaantastbaar voor hem zal zijn. Daarmee sluit hij de zwaar onderdrukte volksgenooten van Zuid-Tirol voor goed buiten zijn actieve belangstelling. Italië kan rustig voortgaan met hun ontrech- ting. Een dier inconsequenties die de »hoogere politiek« hem oplegt. Mussolini vertrouwt blijkbaar op deze belofte. Het zal hem wèl zwaren strijd gekost hebben. De Protocollen van Rome, waarop hij zoo trotsch was, laat hij aldus ook stuk breken. De as Rome—Berlijn is hem ont zaglijk veel waard En het hartelijke telegram van Hitier, dat hij de daad van Mussolini nooit zal vergeten, is wel heel be grijpelijk, die houding komt hem goed te pas. Zonder Italië's steun zou hij dezen stap nooit gewaagd hebben Intusschen zijn ook de geldmid delen, de deviezen-regeling gelijk geschakeld en worden overal de noodige maatregelen getroffen, ook natuurlijk tegen de joden, die bij duizenden vertrekken of moeten vertrekken, terwijl geld en goederen geconfisceerd worden. Voor hen wordt de toekomst wel zeer somber. Wat de katholieken betreft is 't af wachten. In kerkelijke kringen is men bevreesd voor de toekomst, de arrestatie van den bisschop van Salzburg is geen goed voorteeken. Kardinaal Innitzer in Weenen heeft den steun aan de regeering, die het wettig bewind geworden is toegezegd, maar van het «christelijk Oostenrijk« van Seys Inquart van voor enkele dagen hoort men niet veel meer. Wat gaat er nu gebeuren. D .gen en weken van regelen en consoli- deeren en dan.... zal Tsjecho- Slowakije, waar een 3 b 4 millioen Sudeten.Duitschers wonen, en die zich nu aardig beginnen te roeren, aan debeurt ko nen om de verdrukte minderheid te redden naar't woord van Hitier dat het Duitsche rijk alle Duitschers ter wereld omvat, waar ze ook wonen. In Parijs en Londen worden zoogenaamd maatregelen genomen om overweldigingen in de toekomst te voorkomen, maar wat zeggen tegenwoordig beloften en verdragen Ondertusschen is Hitler met enorm enthousiasme in Weenen begroet. Wij hebben hierboven in kalei- doscoop-vorm de voornaamste feiten gegeven, waar het niet mogelijk was den vloed van berichten alle te geven, maar men heeft zoo tenminste een indruk van deze belangrijke gebeur tenissen. De laatste berichten volgen elders -» 95 Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. HITLER TE WEENEN. Om kwart voor zes (Duitschen tijd) is rijkskanselier Hitier Maandag te Weenen aangekomen en de bevolking van de hoofdstad heeft hem met onbe schrijfelijke geestdrift ontvangen. De tocht ging via het slot Schönbrunn naar de stad. langs een juichende haag van menschen. De klokken beierden hoog boven het gejubel uit. Voor het hotel Imperial, waar de rijkskanselier zijn intrek heeft genomen, bereikte de ovatie haar hoogtepunt. Het gejuich wilde geen einde nemen duizenden kelen vormden spreekkoren en zonder ophouden weerklonk het: ,,Wir wollen unsren Führer schen. wir wollen unsren Führer hören!" Een orkaan van enthousiasme stak op, toen de Führer ten slotte, na ander half uur gehoor gevend aan dezen vu- rigen aandrang, op het balkon van zijn hotel verscheen. Handen gingen ten groet omhoog; overal juichten menschen den Führer toe; geen venster in den omtrek of er verdrongen zich Weeners voor, die deelnamen aan de onvergete lijke hulde. Hitier heeft daarop, van het balcon, een kort woord gesproken. Onverwachts overvallen U de venijnige steken. Wrijf dadelijk met Kloos terbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. onmiddellijk verdwijnen de pijnen omdat de sloffen die de pijnen ver oorzaken er door wordén verdreven. met AKKER's KL00STER8ALSEM Doosje 35 ct. Potten 62'/2 ct. en f. 1.04 „Niet alleen de twee millioen men schen in deze stad," zoo zeide hij, maar ook de 75 millioen van ons volk in één rijk zijn diep bewogen door dit keerpunt in de geschiedenis. En zij al len leven in een gelofte: Wat er ook gebeuren moge, het Duitsche rijk, zoo-1 als het thans bestaat, zal door niemand verbroken, door niemand meer ver scheurd kunnen worden. Geen bedrei ging, geen nood en geen geweld kan dezen eed breken. Die eed wordt thans geloovend afgelegd door Duitschers van Koningsbergen tot Keulen, van Hamburg tot Weenen." van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 32) Ik kom weer heel gauw terug hoor en moeder heeft een kerstboom pje voor je. En je mag je kous bij de kachel hangen van avond. Daarna trok Teny haar mee naar de auto. Zij zat naast hem voor in. Ric key achterin bij de koffers. Lieve hemel, zei Tony, ik ben blij, dat ik je uit dat huis heb gehaald. Je hoort niet bij zulke menschen. Toen zij in Derekdale aankwamen was mrs. Bleecker er niet om hen te verwelkomen. Een bediende wees haar een kamer, die heelemaal in lila en ivoorkleur was gehouden. De groote, opslaande ramen gaven uitzicht op den terrastuin en het besneeuwde park. Er was een kamenier om Vir ginia behulpzaam te zijn bij het uit pakken en verkleeden, maar Virginia wees haar diensten af. Ik ben altijd gewend geweest om voor mijzelf te zorgen, verklaarde zij glimlachend en het meisje glimlachte terug tegen haar. Vier bedienden in livrei serveerden bij de lunch. Over de heele tafel lag een goudkleurige satijnen looper en onder ieder bord een dito kleedje. Er was van allerlei rijks en heerlijks om te eten als in een sprookje van een koningsmaal, dacht Virginia. Mrs. Bleecker, die een hoed droeg en een sportcostuuin, had haar vóór de lunch begroet en haar aan één of twee van de andere dames voorge steld. Daarna had zij haar absoluut genegeerd. Virginia's wangen brand den. Een oogenblik verwensclite zij zichzelf dat zij gekomen was. Toen liet zij zich als wraak Tony's opval lende attenties onder het oog van zijn moeder welgevallen. Zij wist dat het harer niet waardig was, maar zij was menschelijk. En Tony, die naast haar zat, hielp haar nog: Midget is woedend, zei hij ten slotte. Maar zij verdient het. Ik had niet moeten komen. Onzin. Maar je moet niet den ken, dat Midget jou veel slechter be handelt dan de anderen. Zij vindt het heerlijk om ongemanierd te zijn. Zij zegt, dat het een kenteeken is vqn aristocratisch bloed, dat bijna alle oude aristocraten onuitstaanbaar en ongemanierd waren en dat het bur gerlijk is om tegen iedereen vriendelijk te zijn. Na de lunch nam Tony Virginia mee naar boven op een zeer hoogen berg om haar met zijn rijkdommen te bekoren. Hij toonde haar het groote huis, den prachtigen tuin, het park, de akkers en het vee in de modelboer derijen eromheen. Dit alles zal mij eens toebehoor ren, zei hij. Toen zij weer in het huis waren te ruggekeerd, zaten zij een tijdje in de schilderijen-galerij in den linkervleu gel. Dat is vader, zei Tony, wijzend naar een geschilderd portret van een knappen man van middelharen leef tijd in rijcostuum. Wat lijk jij sprekend op hem, Tony. Vind je? Ja, dat zegt iedereen. Maar wat karakter betreft lijken we niet op elkaar. Hij is een despoot, en ik niet. Daarom kan ik ook zoo goed met Midget opschieten. Ik geef haai den vrije teugel, het kan me gewoon- lek ook niet veel schelen wat zij doet. Maar van jou hou ik, Virginia, en daarom kan het mij wel schelen wat jij doet. Je moet mijn vrouw worden. Virginia gaf daar geen antwoord op. Zij keek nog naar het portret. Zal ik je vader ook zien, dezer dagen? Hij zou vanavond voor het bal komen. Maar je kunt nooit van hem op aan, hij heeft het land aan zulke dingen en blijft gewoonlijk weg. Dus dit huis is eigenlijk geen thuis? vroeg Virginia peinzend. Wij zouden er een thuis van kun nen maken, Virginia, antwoordde hij gretig. Ik krijg Derekdale als ik trouw, dat heeft Vader altijd gezegd. Hij en moeder houden dan het huis in de stad en dat op Long Island. Derekdale zou dan van mij. en van jou zijn. Hij nam haar handen in de zijne. Maar ik verlang er niet naar, Tony. Toch wel, maar je weet het zelf niet. Ik zal het je wel leeren inzien. Je denkt toch niet, dat ik van je zal gaan houden, omdat je me een groot huis kunt geven, terwijl ik niets meer verlang dan een dak hoven mijn hoofd en een vuurtje en een poesje ervoor? Hij lachte. Maar je zult ook naar een man verlangen, die van je houdt. Dan moet het de ware zijn, Tony. Waarom denk je toch, dat ik niet de ware zou zijn? Vertel me dat eens. O, zij trok haar handen los uit de zijne. Ik geloof dat je over een tijd je precies zoo zult worden als je va der. Wat bedoel je? Een despoot. Je zult mij willen regeeren. Hoe weet je dat? Uit allerlei kleine dingen, die je nu al hebt. Zij zweeg even en ging toen door Maar het is niet daarom, dat ik niet met je wil trouwen. Ik hou niet van je. Maar dat zul je wel leeren. Ik vrees van niet. Hij was geduldig. In ieder geval heb ik nu drie da gen, Virginia, en ik zal er zooveel van maken als ik kan. Weer greep hij haar handen en keek haar diep in de oogen. Je ziilt de meesteres van Derekdale worden, onthoud dat, liefste. Toen liet hij haar los en zij stonden op. Toen zij de galerij wilden verlaten kwam Marty van Duyne hen tegemoet. Je moeder moet je hebben, zei zij tegen Tony. Zij heeft je overal ge zocht. Het spijt mij wel. Ik heb Virginia het huis laten zien. Hij liep door met Virginia. Marty volgde hen niet. Zij stond midden in de kamer stil en keek hen na. Tony had het heel erg te pakken en Jane scheen niet in staat hem tegen te hou den. Marty vroeg zich af, wat zij kon doen om Jane te helpen. Zij liep verder de galerij door en bleef voor een schilderij stilstaan. Zij droeg een grijze crêpe-de-chine japon, door geen enkele andere kleur onder broken. Maar zij droeg zilveren ges pen op haar grijze schoentjes en een zilveren band in haar zilverig haar. De winterzon scheen pal op haar door het matglas in het plafond, zoodat zij scheen te schitteren en te glanzen. Zij deed Rickey, die juist binnen kwam, denken aan een zilveren berk in de lente. Hij zei haar dat, en voegde eraan toe U bent een zilveren toeverfee en ik zal u in één van mijn boeken laten optreden. En als ik dat nu eens niet zou willen hebben? vroeg zij, glimlachend. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langstraatsche Courant,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1