Plaatselijke Berichten WAALWrjKS BELANG. Woensdag 16 Maart 1938 No. 22 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad ALGEMEENE JAARVERGADERING. De vereeniging »Waalwijks Be lang», hield Maandagavond in de achterzaal van Hotel Verwiel hare algemeene jaarvergadering. ,0 De vice-voorzitter, de heer H. Hoffmans, leidde, bij uitstedigheid van den voorzitter, den heer Jud. Timmermans Phzn., de vergadering en heette allen hartelijk welkom. De secretaris, de heer J. Tielen, las vervolgens de notulen der vorige vergadering, welkeonveranderd wer den goedgekeurd. Vervolgens bracht hij het jaarver slag uit over 1937. De secretaris memoreert hierin de enthousiaste herdenking van 't 30 jarig bestaan, zoowel in de ver eeniging als daarbuiten met een tweedaagsch volksfeest, het geschenk aan 't gemeentehuis en de actie daarvoor, de uitloving van prijzen, de huldiging van vereenigingen, een eventueele gemeentesubsidie, de actie tegen het onbewaakt maken van de overwegen te Drunen en Raamsdonk, de huldiging van Frans Slaats, de St. Nicolaas—collecte, een stichting van een comité van Ontspanning van ouden van dagen, de algemeene en bestuursvergade ringen, de diensten van het secre tariaat en doet tenslotte een beroep op aller steun om Waalwijk het middelpunt te doen blijven van handel en industrie niet alleen, maar ook op cultureel en amuse mentsterrein. Dit jaarverslag werd eveneens onder dankzegging goedgekeurd. Dan kwam aan de orde bestuurs verkiezing, wegens periodieke af treding van de heeren H. Hoffmans, G. Pullens en C. Raming. De aftredende leden werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Stichting Comité Uitspanning Ouden van Dagen. De voorzitter zegt dat het bestuur pogingen in het werk zijn gesteld om te komen tot een comité voor 4 ontspanning van ouden van dagen. De heeren A. v. Gent, C. Kila, M. v. Loon, C. Eibers Jr. en H. Driessen, die door het bestuur waren uitge- noodigd om in dit comité zitting te nemen, hebben dit aangenomen, terwijl dit nog zal worden aange vuld met de heeren A. Meijs cn C. Pullens, bestuursleden van W. B. De bedoeling van het bestuur is, dat bet comité zelfstandig zal wer ken. Binnenkort zal er door het bestuur van W. B. een vergadering worden belegd, waar de comitéleden zullen worden geïnstalleerd en waar. na dan verdere plannen uitgewerkt zullen worden. De heer Bossaerts vraagt of de gelden die aan deze ontspanning worden besteed, door de vereeni ging zelf gedragen worden. De voorzitter zegt dat dit niet de bedoeling is, maar dat getracht zal worden vrijwillige bijdragen te krij gen om de voornaamste kosten, zooals een tractatie te bestrijden. De secretaris zegt dat het mogelijk is dat W. B. een kleine bijdrage verleent. Hij stelt zich voor dat de auto's, voor een uitstapje benoodigd, wel gratis beschikbaar zullen wor den gesteld. Er zullen best menschen te vinden zijn, die er iets voor over hebben, en de groote taak van het comité is dan ook, de menschen daartoe te bewegen. De heer Bossaerts wijst op den slechten tijd en de vele collecten. De heer Pullens vindt het een sympathiek doel, dat wel medewer king bij het publiek zal vinden. De heer Meijs is van meening dat men niet pessimistisch gestemd behoeft te zijn. Mocht het comité falen, dan kan men het volgend jaar nog eens probeeren. Op andere plaatsen zijn soortgelijke plannen ook uitnemend geslaagd. De secretaris zegt dat het niet de bedoeling is, dat de kas van W. B. financieel verantwoordelijk is. Het initiatief gaat van W. B. uit, de oprichting enz,, maar het comité tot ontspanning van ouden van dagen is verder zelfstandig, evenals destijds door W. B. zijn tot stand gekomen een IJsclub, Zwemvereeniging enz. Ookdaarvoorheeft W.B.het initiatief genomen. Verschillende menschen hebben ook nu weer hunne medewerking toegezegd. Zoo was o. m. de fa. MuldersSars reeds genegen gratis zelfs 'n autobus ter beschikking te stellen. De plannen van het bestuur om tot oprichting over te gaan worden stemmen hierna met algemeene goedgekeurd. Feestelijkheden a. s. Zomer. De Voorzitter zegt dat het wederom de bedoeling van het bestuur is om a.s. zooveel mogelijk concerten te geven. Dtt zal afhangen van den toestand der vereenigingskas. Het zal U ook wel bekend zijn, zegt spr., dat het gilde St. Crispijn en Cripinianus in Augustus a.s. 100 jaar bestaat Daar ook W. B.dien datum juist een volksfeest geeft is gedacht dit te doen in combinatie met het gildefeest en de Veteranen Gymnastiekvereeniging, die in Aug Athletiekwedstrijden wil houden. Met deze vereenigingen is reeds vergaderd en is men tot een voor- loopig accoord gekomen om geza menlijk de feesten te geven. Dus deels door het gilde St. Crispijn en Grispinianus, deels door W. B. en deels door de turnvereeniging. Hiervan is reeds een voorloopig programma samengesteld met de volgende indeeling. 14 Augustus Officieele Ontvangst, Vendelzwaaien, Tromroffelen,Folk- lorische Optocht, Schietwedstrijden en Vlaamsche Kermis. Tweede dag, 15 Augustus. Schiet wedstrijden, Athletiekwedstrijden, Concert, Bal Ghampêtre en Vlaam sche Kermis. Het kunnen dus voor Waalwijk een tweetal mooie dagen worden. De secretaris zegt dat er een vergadering gehouden is met de besturen waarbij een voorloopig program is samengesteld. De verschillende besturen moeten dit evenwel nog in de vereeniging bespreken. Het is dus nog niet definitief, maar men mag hopen dat het programma zooals het is samengesteld doorgaat. De heer Bossaerts zegt dat er voor een combinatie van de festi viteiten veel te zeggen valt, maar in de kern vindt spr. het toch niet juist, dat drie vereenigingen met verschillend streven een gecombi neerd feest geven. De secretaris zegt dat alle drie de vereenigingen bij de organisatie van hun feest tot doel hebben zoo veel mogelijk menschen naar Waalwijk te trekken. Wanneer alle drie gezamenlijk een groot feest organiseeren, zal men het gestelde doel beter bereiken, dan wanneer iedere vereeniging op zich een klein feest geeft. Nu kan men ook gezamenlijk reclame maken enz. De heer Bossaerts zegt het prin cipieel toch onjuist is. Iedere ver eeniging moet op zich zelf feest vieren. De secretaris zegt dat dit feitelijk ook het geval is. De eerste dag is alleen voor St. Cr. en Cr. De tweede dag zijn er gewone schietwedstrijden die vrij eentoonig zijn en dus weinig publiek zouden trekken. De menschen kunnen nu evenwel in Waalwijk gaan kijken naar de athletiekwedstrijden, concert, bal- champetre, enz. Het is enkel de bedoeling om het een met het andere aan te vullen. De vergadering kan zich dan met de voorgestelde punten ver eenigen. Luchtbescherming Het woord is vervolgens aan den heer Ir. C. v. d. Hoeven, die een en ander wil zeggen over lucht bescherming. Spr. begint met op de eerste plaats dank te brengen aan het bestuur van W. B. dat hem in de gelegenheid gesteld heeft iets mede te deelen over de luchtbescherming. Hij doet dat des te gemakkelijker, omdat hij weet dat W. B. sympathiek staat tegenover het doel der lucht bescherming en die sympathie ook daadwerkelijk heeft getoond toen vorig jaar haar steun verzocht werd bij de propaganda-actie voor oprichting van een afdeeling Waal wijk.* De reden dal spr. vraagt hier iets te mogen zeggen, is dat hij van het hoofdbestuur een schrijven gekregen heeft, om bij de uitvoering van de opgelegde taak, zooveel mogelijk contact te zoeken met plaatselijke vereenigingen, die het algemeen belaug behartigen. Ook ons land kan betrokken worden in een conflict, waarmede spreker wil zeggen, dat zooals de situatie nu is, wij niet klaar zijn, zoover betreft de bescherming van de bevolking tegen luchtgevaar. Spreker wil in 't midden brengen 1 dat de afdeeling Waalwijk thans de eerste stappen gaat ondernemen, inzake voorlichting van de bevol king Het is dringend noodig dat de menschen voorgelicht worden. Hiervoor zijn thans twee cursussen voorbereid. De eerste cursus begint over 8 dagen en wordt gegeven in de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers. In dezen cursus worden de alge meene beginselen van luchtbescher ming aan de bevolking bijgebracht, zoodat hij ook vooriederen belang stellende toegankelijk is, doeh vooral de vrouwen moeten er aan deel nemen, waar de mannen juist in die tijden veelal afwezig zijn. De organisatie van den eersten cursus, die 4 5 avonden zal duren .heeft spr zelf in handen, terwijl de tweede cursus, waarvan de aanvang nog niet is vastgesteld, geleid wordt door den heer Blokzijl en die zal een paar avonden in beslag nemen. Het doel dat spreker dit hier in het midden heeft willen brengen is geweest om zoo veel mogelijk belangstelling voor deze cursussen op te wekken in het algemeen belang. De secretaris deelt vervolgens mede, dat er verschillende vergade ringen zijn gehouden van vereeni gingen voor bevordering van het vreemdelingen-verkeer om te komen tot oprichting van een Federatie voor Vreemdelingen—verkeer in Noord-brabant. In den Bosch zijn tot dat doel twee vergaderingen gehouden, die door den voorzitter en secretaris van W. B, werden bijgewoond en beide zijn mislukt. De eerste vergadering liep op niets uit en de tweede ook. Het bestuur van W. B is nu evenwel door Bosch' Belang weer uitgenoodigd om op 28 April een vergadering bij te wonen in Tilburg, waar tevens ook tegenwoordig zullen zijn Tilburg, Breda en Eindhoven, om daar dan te komen tot 'n vriend schappelijke samenwerking, waaruit dan een eigen Federatie moet groeien. De voorzitter zegt dat het bij wonen van deze vergadering reeds door W. B is toegezegd, hetgeen werd goedgekeurd. Daar verder niemand meer het woord verlangt cn van de rond vraag geen gebruik werd gemaakt, sluit de voorzitter hierna de ver gadering. »Motordienst« B.V.L. haar jaarlijksche Ouderavond voor donateurs en ouders in de zaal der Gymn.ver. in de Stationsstraat. Om 8 uur opende de 2e Voorz. met een kort openingswoord, daarna gaf hij de leiding over aan den heer Chr. Treffers. Er werd een pro gramma afgewerkt van vrije oefenin gen en toestelturnen. De avond is schitterend geslaagd en er is een groote vooruitgang te constateeren, vooral in het brugturnen der dames en toestelturnen der heeren. Ook de vrije oefeningen der asp jongens en meisjes zijn schitterend geslaagd. Het asp. J. Muis hield nog een voordracht die geheel sloeg op het werk der Gym. Ver. »Kr en VI.» Na een vlot afgewerkt programma bedankte de 2e Voorzitter de aan wezigen voor hun belangstellingen ook de leden voor hun werk,in het bijzonder den heer Chr. Treffers voor zijn leiding. De Gymn.ver. »Kr. en VI.» mag met genoegen terugzien op zoo'n geslaagden avond. Kath. Arb. Vrouwen organisatie. In de gehouden bestuursvergade ring van de K. A. V. werden de verschillende bestuursfuncties on. derling als volgt verdeeld Voorzitster inej. M. van Seters v. d. Velden, secretaresse mej. Hamers—Leijtens, penningmees— teresse mej. Smolders—v. d. Leur. Leden mej. van Es van Dalen, mej. v. d. Avoirdt—Rollenberg, mej Strijk Slrikkers en mej Thomas—Toonen. Besloten werd op 26 Mei a.s. deel te nemen aan den bondsdag in Tilburg. Maandagavond had in de zaal Thalia van den heer v. Boxtel, een korte, maar hartelijke plechtigheid plaats, wegens het bedanken voor de afdeeling door Dr. Kolster, daar deze benoemd is tot kapitein leider van het Roode Kruis afd. Waalwijk, in de vacature Dr. Akkermans. Bij deze gelegenheid werd Dr. Kolster toegesproken door den sec tie.commandant, adjudant Thiery en den groepscommandant den heer Jos Eibers, die in wel geko zen woorden den dank van de af deeling aan Dr. Kolster overbrach ten, voor alles wat deze in het belang van de afdeeling heeft ge daan. Dr. Kolster sprak een kort dank woord, speciaal voor de aardige attentie, die hij in den vorm van een bloemenmand bij zijn benoe ming lot kapitein van het Roode Kruis van de afdeeling mocht ont vangen. K. J. V. Zondagmiddag heeftin een plechtig Lof de aanneming plaatsgehad van een aantal nieuwe leden van de K. J. V. Als voorbereiding voor dit feit is Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, in de kapel van de Eerw. Zusters alhier een triduum gehouden, dat geleid werd door den Eerw. Pater van IJssel uit Kaatsheuvel en waaraan alle K. J. V.- leden deelnamen. Tot sluiting van het triduum werd Zondagmorgen een H. Mis opge dragen met algemeene H. Communie der leden. Des middags om 4 uur had de aanneming plaats in een plechtig Lof, opgedragen door den ZeerEerw. Heer Pastoor H. Heezemans, waarbij Pater van IJssel de feestpredicatie hield. EnkelelK. J. V -leden voerden onder leiding van den heer Duijvelaar de gezangen uit. In het K. J.V, huis kwamen allen om half zeven weer bijeen waar de avond toen verder gezellig onderling werd doorgebracht. „Kracht en Vlugheid". De Chr. Gymn. Ver. «Kracht en Vlugheid» hield Maandag 14 Maar Straten aanleg. Naar aanleiding van een mede- deeling van den burgemeester in de laatste vergadering van den ge meenteraad, mogen wij het voorste betreffende uitvoering van een ge deelte van 't uitbreidingsplan in de a.s. gemeenteraadsvergadering, die gehouden wordt Vrijdag 25 Maart a.s. tegemoet zien. De tram. Naar wij vernemen zal a.s. Maan dag begonnen worden met het op treken der tramrails in de kom der gemeente Waalwijk (Centrum) waar de toestand van rails en bestrating het slechtst is. Het vervoer van biels en rail naar de haven zal dan voor taan per tractor geschieden. Patroonsfeest. A.s. Zondag zal de R.K. Werk- liedenvereeniging 't St Josephsfeest vieren. Des morgens ten kwart voor zeven H. Mis met gezamenlijke H. Com munie en des avonds groote feest- vergadering, waaraan medewerken harmonie, liedertafel, K. A. J. V Jonge Werkman enz. Het belooft weer een mooi jaar feest te worden. Postduiven vereeniging »De Eendracht« In de Zaterdagavond gehouden bestuursvergadering van de Post duivenvereniging »De Eendracht«, gevestigd in het cafe van den heer D. van den Boomgaard, zijn de bestuursfuncties verdeeld als volgt: A. Stokwielder, voorzitter, P. Schoemans, vice-voorzitter, Ant. v. Eijck, le secretaris, J. Verhagen, 2e secretaris, K. Broumels, penning meester, D. v. d. Boomgaard en M. Leijtens, leden. De algemeene jaarvergadering wordt Zaterdag 26 Maart a.s. ge houden waar o m. vliegreglement en 'n -programma voor kampioen, schappen wordt behandeld. Op het nippertje gered Het drie jarig zoontje van den heer P. B. in de Kerkstraat alhier, had Zondagmiddag het ongeluk spelenderwijs in een kelder van een in aanbouw zijnd huis te vallen die voor een groot gedeelte gevuld was met water. Een broertje van het ventje, dat het ongeval zag gebeuren, waar schuwde terstond zijn vader, die naar de plaats van het onheil snelde en er in slaagde den reeds bewusteloozen kleine, op het droge te brengen. Daarbij geassisteerd door den buurman, den heer B. poogde de vader door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken waarin men evenwel eerst slaagde toen Dr. Kolster, die zeer spoedig telefonisch verwittigd was, de pogingen overnam. Ten huize van z'n ouders w*r< de kleine toen verder behandeld. Wij vernemen nog, dat het kinc geen verdere nadeelige gevolgen van het onverwachte bad zal onder vinden. Ongevallen. De heer J. Vr. eigenaar van café »Veldzicht» alhier had, nadat hij z'n café gesloten had, het ongeluk te vallen en z'n been te breken. Hij is gisteren naar het St Nico- aas-Ziekenhuis overgebracht. De heer M. Tr. uit de Puislraat had in Sprang het ongeluk met z'n motor een hond aan te rijden. Hij kwam daardoor te vallen en hoewel het in den aanvang scheen dat hij niets mankeerde, zakte hij plotseling ineen Na bijgebracht te zijn, werd hij per auto huiswaarts gebracht. Pazo-Schoenfabrieken. Naar wij vernemen heeft de stoomschoenfabiiek »Pazo« der fir ma Paaymans Zonen te Oister- wijk bij de rechtbank te Breda surséance van betaling aangevraagd. Het betieft hier een der grootste schoenfabrieken van Noordbrabant met ongeveer 25ü man personeel, dat tegen a.s. Zaterdag ontslag is aangezegd. Mgr. P. Goorts. t Op 60 jarigen leeftijd is te's-Bosch overleden de rector der Bisschop pelijke kweekschool Mgr. P. Goorts. De ontslapene was Hoofd.inspec teur van het R.K, Lager Onderwijs, tevens belast met het toezicht op de R.K. Kweek- en Normaalscholen. Hij heeft zeer veel in het belang van het R.K. Onderwijs gedaan. In 1932 vierde hij zijn 25 jarig priesterfeest en schonk de regeering hem het officierskruis der Oranje Nassau-orde. In 1934 benoemde Mgr. Diepen hem als Eere-Kanunnik in het Kathedraal kapittel. Mgr. Goorls heeft zich ook bij zonder geinteresseeid vooi de stich ting der school voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Waalwijk. Hij heeft de verschillende voorbespre kingen voor de totstandkoming meegemaakt en steeds zijn volle steun aan de plannen verleend. Jubileum De heer Chr. Visser, Besoijensche straat alhier, herdacht 15 Maart den dag dat hij vóór 25 jaar in dienst trad als arbeider bij de Ned. Spoorwegen. Bij deze gelegenheid werd de jubilaris als blijk van waardeering bevorderd tot ploegbaas. Vechtpartij. De drie gebroeders Sch„ uit Kaatsheuvel kregen Zondagavond nadat zij een bioscoop hadden be zocht ruzie met een tweetal Vlijme- naren en een zekeren v. d. G. uit Waalwijk. Reeds in de bioscoop was een woordenwisseling tusschen dit zestal ontstaan, die naderhand in de Sta- tionsstrrat moest worden uitge vochten. Een der gebr. Sch. liep daarbij een flinke klap op, die hem een bloedende hoofdwonde veroorzaakte De politie maakte proces-verbaal op. Stille Omgang. De afdeeling Waalwijk en Om streken van de Stille Omgang, heeft zooals wij reeds uitvoerig aankon digden in ons vorige nummer, met een vierhonderd tal deelnemers den Stille Omgang van Zaterdag op Zondag in Amsterdam meege maakt. Alles liep geheel in overeenstem ming met het vastgestelde pro gramma, terwijl de reis werd gemaakt met een extra-trein. R.K. Kantoorbedienden. Gisteravond hield in de achter zaal van Hotel Verwiel, de afd. Waalwijk van den Ned. R.K. Bond van Handels Kantoor- en Winkel bedienden St. Franciscus, een alge meene vergadering. De Weleerw. Heer kapelaan van Rooy behandelde hierbij »de ver houding tusschen Kerk en Staat«. Spr. zette daarbij uitvoerig uiteen welke plaats de kerk en welke plaats den staat toekomt en behandelde de groote vraag: Waarin moet de mensch gehoorzamen aan den staat en waarin aan de kerk, speciaal als er tegenstrijdigheid is in beider voorschriften. Een en ander werd uitvoerig be handeld en zal den aanwezigen ongetwijfeld een beter begrip van dit actueele onderwerp hebben bij gebracht.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5