Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DRUNEN. OUSSEN. DUSSEN. GEEBTRUIDENBERG. HEUSDEN. NIEUWKUIJK. NIEUWKUIJK. SPRANGGflPELLE. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Drunen, te houden op Woensdag 16 Maart 1938, des namid dags te 7 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken, w.o.: a. dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de gelukwen- schen bij gelegenheid van de ge boorte van Prinses Beatrix; b. mededeeling van Gedept. Staten dat het raadsbesluit d.d. 28 Oc tober 1937 tot wijziging van de verordening op de hondenbelas ting Koninklijk goedgekeurd is; c. mededeeling van Am. Brok, dat hij zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aan neemt; d. mededeelingen van A. Ph. van Huiten en van Ant. Obbens, dat zij hun benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het Nijverheidsonderwijs aanne men. 2. Benoeming controleur voor de werkverschaffing en steunverlee- ning. De aanbeveling luidt: 1. F. H. Franken, Bergen-op-Z. 2. H. J. C. M. Temming, Voorburg (Z.H.). 3. Nota van aanmerkingen van Ge deputeerde Staten op de gemeente- begrooting 1938. 4. Gunning verkoop van het onlangs aangekocht woonhuis van wijlen L. van Herpt. 5. Vaststelling van verordeningen op de bad- en zweminrichting, t.w.: a. verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening; b. verordening op het gebruik van de bad- en zweminrichting; c. verordening regelende de hef fing en invordering van rechten voor het gebruik van de bad- en zweminrichting; d. verordening houdende instructie voor den badmeester Begin van brand! Zaterdagavond ontstond brand in de woonkamer der Wed, P. L. in de To renstraat. Met behulp der buren en een straal op de waterleiding wist men het vuur spoedig te blusschen, waardoor de aangerichte schade beperkt bleef. Geestelijk Adviseur. Tot geestelijk adviseur van den Kring van Handboogschutterijen in de Lang straat „Gezellig Samenzijn" is gekozen Kapelaan Vogels te Drunen, welke zijn benoeming heeft aanvaard. Pikenhoek—Goudmijn 4—3. Twee buurtschappen uit Drunen, Pi kenhoek en Goudmijn, hadden elk een elftal geformeerd uit leden van Spor ters en V.J.C. en speelden Zondagmid dag een interessante wedstrijd in fleu rig costuum gestoken, op het Sporters- terrein. Met rust had Goudmijn de leiding met 32. Na rust bleek de Pikenhoek meer ausdauer te bezitten en zegevier de tenslotte met 4—3. Schouderfractuur. Tijdes de voetbalmatch Nieuwkuijk 2V.J.C. 2. liep de V.J.C.-speler Cruij- se een zoodanige schouderblessure op, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Brandweer. Dinsdag werd in de groote zaal der meisjescongregatie een brandweer avond georganiseerd vanwege den Prov. Noord-Brab. Brandweerbond, die onder leiding stond van Wethouder van Halder. Ambtsbezigheden nood zaakten Burgemeester Mr. v. d. Heij den elders tegenwoordig te zijn. De opkomst was goed en wij merk ten o.m. op Burgemeester Verheugt uit Mierlo als voorzitter van den Bond en opperbrandmeesters en brandweerman nen uit de gemeenten Tilburg, Kaats heuvel, Dongen, Waalwijk en 'sBosch. Het brandweercorps van Drunen was voltallig aanwezig. De heer Hazelhorst uit Tilburg, oud- opperbrandmeester dier stad en be stuurslid van den Brab. en Kon. Bond, hield een vlotte en interessante cause rie over brandweermateriaal, waarvan in t bijzonder het slangenmateriaal. Als man van rijke ervaring op brand- weergebied gaf spreker zeer nuttige aanwijzingen aangaande de behande ling der slangen. Spr. wees daarbij op de fabricage enz. Zeer practisch en nuttig was de demonstratie, die verge zeld ging van even nuttige als practi- sche wenken dienaangaande. Er was veel te leeren voor de aan wezigen en deze avond heeft zijn doel niet gemist. Een leerzaam debat besloot dezen brandweeravond. Wethouder v. Halder opende en sloot in goed gekozen woorden onder dank deze vruchtbare bijeenkomst. Schaken. In de zaal der Jongenscongregatie werd de derde ronde van de competitie door de schaakclub S.D.J.C. gespeeld. Th. CouwenbergFr. Boelen 10 M. v. Huiten—Piet Elshout afgebr. Th. v. Delft^L. v. Huiten 10 H. Couwenberg—A. Smits 1—0 Door de schaakclub S.D.J.C. werd op Zondag 13 Maart de laatste partij gespeeld tegen de schaakclub „Schaakmat" in het Jonge Wacht-lo- kaal, om een zilveren medaille. S.D.J.C.—Schaakmat. M. v. Huiten—Ed. IJsseldijk afgebr. Th. Couwenberg—W. Brok 1—0 H. CouwenbergA. IJsseldijk 1<0 A. Smits—M. v. d. Wiel 1—0 L. v. HuitenJ. Verdiesen 01 Th. v. DelftJ. Merks 10 Uitslag 4—1 Totale uitslag 20—9 plus één afgebr. partij. ELSHOUT. Kermisterrein. Naar wij vernemen heeft de ver pachting van staanplaatsen voor de a.s. kermis alhier ruim 300 meer op gebracht dan vorig jaar. De aankoop van het nieuwe kermis terrein en de daarmede verband hou dende betere accomodatie zal hier niet vreemd aan zijn. Opbrengst. De opbrengst (behoudens gunning) van de door de gemeente geveilde boerderij is 2850. Door de Gew. Landstormcom missie „Dordrecht" was reeds herhaal delijk getracht in onze plaats een af- deeling op te richten, evenals steeds zonder resultaat. Na de vestiging van den heer J. van Voorthuizen te dezer plaatse, die in zijn vorige woonplaats leider van den Bijzonder Vrij willigen Landstorm was geweest, hebben deze plannen vaste- ren vorm aangenomen en eindelijk is op zijn initiatief een plaatselijke com missie samengesteld, waarmede de op richting van een afdeeling „Dussen" een feit was geworden. Deze commissie werd als volgt sa mengesteld: J. J. H. Snijders, burgemeester, eere voorzitter; Ds. J. Hendriks, voorzitter; Pastoor E. J. M. Janssens de Horion, 2de voorzitter; O. A. Groeneveld, se cretaris; A. L. Becker, penningmeester en leden dr. T. W. van Vuuren en B. G. Koekkoek, 2de wethouder. Vrijdagavond had ten gemeentehuize alhier de eerste vergadering plaats, waarop alle verlofgangers, ongeveer 140, waren uitgenoodigd. Door de groote opkomst bleek de zaal te klein te zijn, waardoor de vergadering in hotel Heessels werd gehouden. Als spreker trad op It. Groenedijk, die 't doel en streven van den Bijz. Vrijw. Landstorm uiteenzette. Door eenige personen uit Hank werd een levendige discussie gehouden over t feit dat geen enkele inwoner uit Hank in de commissie zitting had. Hierop werd medegedeeld dat 't in de bedoeling ligt ook te Hank een af deeling op te richten. Hiertoe zal aldaar een vergadering worden belegd. Voor de afdeeling Dussen gaven zich ongeveer 20 aanwezigen als lid op, terwijl de heer van Voorthuizen als plaatselijk leider werd benoemd. Voorloopig zal als oefenterrein een weiland aan de Kornsche Sluis in ge bruik worden genomen. De heer C. Rijken had het onge luk op de papierfabriek met zijn froofd op een ton te vallen. Onder hevige pijnen werd het slacht offer naar zijn woning vervoerd. Ingeroepen geneeskundige hulp con stateerde lichte hersensschudding. Nadat aan de papierfabriek al hier gedurende eenigen tijd slechts vier dagen in de week werd gewerkt, blijkt er thans wederom eenige opleving te komen. Met ingang van heden zal er thans weer een volle week worden ge werkt. Dit beteekent voor onze plaats een heele opluchting, daar aanvankelijk ge vreesd werd, dat tot algeheele stopzet ting der fabriek zou worden overge gaan. Terwijl de heer L. Lensvelt met een autogenisch laschapparaat een rij wiel aan het lasschen was vloog plot seling het geheele rijwiel in vlammen, doordat de jasbeschermer vlam vatte. De heer L. kon zich voor de vlammen vrijwaren, en zoo liep dit ongeval met materieele schade af. Zondag j.I. hield de R.K. Werk lieden vereeniging St. Wernerus in het Patronaat alhier een algemeene ledenvergadering. Er werd een con trole commissie benoemd bestaande uit de heeren Joh. Schelle, Joh. Heimans, W. Verhoeven en A.v.d. Broek Besloten werd aan den Bondsdag, op 27 Mei a.s. te Tilburg te houden, deel te nemen, waarbij de fanfare Wilhelmina heeft toege zegd deze reis mede te maken en zoo dezen dag mede op te luisteren. De eenigen tijd geleden in ons blad gepubliceerde nieuwe voor waarden der werknemers, inzake het collectief arbeidscontract, die inhielden loonsverhooging, zijn in een vergadering te Hank gehouden, door de werknemers verworpen. Hierdoor zal deze aangelegenheid aan arbitrage worden onderworpen. HANK. In de Bondszaal hield de R.K. VVerkliedenvereeniging haar jaar vergadering. Het finantieel verslag gaf een kassaldo van ruim f 30, Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. van Dortmont, C. de Wit en H. van Balkom. Op de papierfabriek geraakte den heer M. Prinsen met zijn hand tusschen een der kalanders bekneld, waardoor deze deerlijk werd ver minkt. Per auto werd de getroffene naar dr. van Vuuren overgebracht die de zwaar gekwetste hand ver bond en met groot aantal krammen heeft gehecht. Vrijdagavond werd door de Oranje Vereeniging «Geertruidenberg« in de zaal van hotel Centraal alhier de jaar vergadering gehouden. De punten welke op de convocatie voorkwamen die in in deze vergadering behandeld zouden worden bleken voor de meesten niet belangrijk genoeg op de vergadering te verschijnen want de vergadering was zeer slecht bezet. De voorzitter, de heer Waalwijk opende de vergadering en gaf een over zicht over het afgeloopen jaar waarna het jaarverslag van den secretaris en penningmeester volgde. Het batig saldo bedroeg f 99,34. De voorzitter en de heer Verhagen die aan de beurt van aftreden waren stelden zich niet meer herkiesbaar. In hun plaats werden resp. gekozen den heer N Raaijmakers en mej. E. Mijers welke beiden hun benoeming aannamen. Uit verdere besprekingen bleek dat het ledenaantal momenteel 88 bedraagt ter wijl 33 personen voor het lidmaatschap hebben bedankt. Getracht zal worden deze alsnog op hun genomen besluit te doen terugkomen. De heer Allard dankte aan het slot van de vergadering den scheidenden voorzitter voor de wijze waarop hij de oranje-vereeniging het afgeloopen jaar heeft bestuurd. In een gedeelte van de voormalige suikerfabriek Statendam zal een fabriek voor de vervaardiging van stalen meu belen worden gevestigd, welke voorloopig aan een 30-tal arbeiders werk zal verschaffen. Voor Geertruidenberg be teekent dit weer een mooie aanwinst, waardoor zeer zeker het aantal werk- loozen zal worden verminderd. Door de vestiging van deze fabriek zvllen tevens weer een aantal gezinnen zich te Geer truidenberg vestigen hetgeen niets anders dan een voordeel voor deplaatsbeteekent. In deze gemeente bestaan plannen tot oprichting van een rijvereeniging. Reeds is met verschillende personen hierover overleg gepleegd. Het is te verwachten dat binnenkort de definitieve oprichting zal plaats hebben. De uitslag van de onderlinge com petitiewedstrijd der damvereeniging V. D. is als volgt: Groep I: D. VerhagenJ. Deurloo 2—-0 F. v. MunsterC. Bax 2—0 B. Klerks—C. Schaap 2—0 G. Jonker—J. Timmermans 1 1 Groep II: D. Baak—A. Fitters 1 1 H. Brouwers—P. Kuijpers 2-0 B. Aarts—H. Heuveling 0—2 De stand bij de damvereeniging V. D. in de eerste afdeeling is thans: gesp. gew. rem. verl. p. D. Verhagen 3 3 6 J. Deurloo 4 3 1*6 B. Klerks 3 2 14 F. v. Munster 4 2—24 C. Schaap 4 2—24 C. Bax 3 1—22 J. Timmermans 3—121 G. Jonker 4 13 1 Uitslag aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis te Hedik- huizen, voor rekening van den heer G. v. Ooijen aldaar, onder architectuur van den heer Hub. Baaijens te Heus- den. W. Eikhout, Dussen 3475 M. Hegers, Haarsteeg 3348 L. Kooien, Waalwijk 3299 F. Fressen, Drunen 3220 J. v. Wijk, Heusden 3120 Th. v. Horen, Herpt 3098 C. Nieuwkoop, Heesbeen 3098 A. Smits, Heusden 3074 H. Brok, Oudheusden 2995 A. v. Bergeijk, Aalburg 2939 J v. Siempde, Nieuwkuijk 2874 A. P. Kramer, Heusden 2870 P. A. Kramer, Genderen 2773 Begrooting 2900. Het werk is aan den laagsten in schrijver opgedragen. Zondag had in café Th. van der Geld een onderlinge solisten-, duo's-, trio's en kwartetten-wedstrijd plaats. Dit concours werd georganiseerd door den bond van harmoniën en fan fare gezelschappen „De Langstraat". Bovengenoemden bond gaat van de overtuiging uit dat een dergelijk con cours de muzikale kunst in hooge mate dient en de inspanning de deelnemers op hooger peil brengt. Derde afdeeling. H. Boom Vlijmen met „La Pluie d'or" si b clar. 2e prijs met 70 punten; W. van der Steen Drunen si b tromb. met „Morceau de Salon" le prijs met 83 punten; H. Bataille Drunen mi b clar. met „La Tirollienne" le prijs met 75]/2 punt. Tweede afdeeling. B. Oremans Haarsteeg, piston, met „Der Alpenrit" le prijs met 77]/2 punt; L. van Gestel Haarsteeg, Bariton, met „Air Varië" le prijs met 75]/^ punt; L. van den Berk Haarsteeg, ten. sax. met „4e Fantasie" 2e prijs met 72 x/2 punt; A. van den Oord Nieuwkuijk, 2e clar. met „La Somnambule" le prijs 75 punten. Eerste afdeeling. Herman Boom Vlijmen, si b clar. met „L'Avalanche" le prijs 77\/2 punt; Th. van den Broek Herpt, Alt, met „Fan- taisie de Concert" le prijs 87J/£ punt, M. de Vaan, Haarsteeg, B. Clar., met „le Air Varie" 7\]/2 punt 2e prijs.. Groep 2. Derde afdeeling. Duo Vlijmen, met „Duet", 2e prijs met 70 punten. Tweede afdeeling. Duo Vlijmen met „Duo de Concert" le prijs met 76 punten. Eerste afdeeling. Duo Drunen, met „Duo Concertant" le prijs met 84^ punt. Duo Haarsteeg, met „Die beiden kleine Finken", le prijs 77 punten. Duo Drunen, met „Duo de Concert op 8", 2e prijs met 7V/2 punt. Duo Haarsteeg met „Duo de Con cert", le prijs met 75 punten. Hierna trad op W. van Wijk uit Nieuwkuijk in de le afdeeling groep 1, solisten. Hij behaalde in deze afdeeling met „Edelweis von Semmering" den len prijs met 96y2 punt en lof der Ju ry. Dit was ook het hoogste aantal punten op dit concert behaald. Afdeeling Uitmuntendheid. Jo Elshout, Drunen, bariton, met „Concert pour bariton", 2e prijs 72]/^ punt. A. Kuijs, Haarsteeg, M. b. Clar., le prijs met 76J/£ punt. Eere-afdeeling. A. van der Heijden, Haarsteeg, M. b. Clar., met „Concertino" le prijs met 77 punten. Kwartet Haarsteeg, met „Der Calif von Bagdad" le prijs met 81 x/2 punt. Superieure afdeeling. M. van Stiphout, Drunen, Tromb. si b met „Concert no. 1 in b dur", le prijs met 82^ punt. De leden der Jury waren de heeren H. van Abeelen, toonkunstenaar Til burg en J. van Leeuwen, Kapelmeester le Regt. Inf. Assen. De begeleiding der solisten op de piano was bij den pianist M. van Hei voort in goede handen. Hij had hier voor een extra compliment te incassee- ren. Om ongeveer 10 uur kwam het ein de. De Bondsvoorzitter bracht dank aan Jury, Eere-Comité, Bestuur en Uit voerend Comité voor de algeheele me dewerking tot het welslagen van dit concours. Spr. hoopt dat het navolging zal vinden met hetzelfde succes. Op Zondag 24 April (beloken Paschen) zal onze dorpsgenoot de Wel- eerw. Pater Antonius (Gijsbei thus Pullen) in de parochiekerk alhier zijn eerste H. Mis opdragen. Z.E. ontving j.I. Zaterdag te Versailles (Frankrijk) de H. Priester wijding en behoort tot de Orde der Cisterciënsers. SPRANG. De Ring 's-Grevelduin-Capelle en Omstreken van Ned. Herv. Jonge- lingsvereenigingen op Geref. Grond slag hield j.I. Maandagavond in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier eene ledenvergadering, onder leiding van den 2en voorzitter, de heer A. Goedhart. De bijeenkomst werd door den voor zitter geopend, die verzocht te zingen Psalm 119 17, waarna hij las Johannes 21 en voorging in gebed. De voorzitter heette de leden vervolgens hartelijk welkom, alsmede de aanwezige belang stellenden. Na het lezen der notulen die werden goedgekeurd, werd door dhrStef. Kuisten, van de J. V. te Sprang, een onderwerp ingeleid over Johannes 21. Naar aanleiding van dit keurig onder werp ontspon zich een leerzame be spreking. In de pauze die hierna volgde werd thee rondgediend; de vergadering werd heropend met het zingen van het eerste couplet van het Bondslied. Door den heer H. Maijers, van de J. V. te Loonschendijk, werd dan een onderwerp behandeld, getiteld: „On wil—Onmacht Ook op deze inleiding volgde een aangename gedachtenwis- seling. Enkele ingekomen stukken en huis houdelijke aangelegenheden werden be handeld, waarna de voorzitter dank bracht aan de inleiders voor hun werk en aan degenen die aan de bespreking hadden deelgenomen; tevens dankte hij de aanwezigen voor hunne belangstel ling. Gezongen werd Ps. 130 2, waar na met dankgebed werd gesloten. De heer T. uit Waalwijk reed j.I. Dinsdagavond op zijn motorfiets door onze gemeente, toen ter hoogte van de Molensteeg plotseling een hond vlak voor zijn motor de straat overstak, waardoor T. de macht over zijn stuur verloor en kwam te vallen. Met een smak kwam hij op de straat terecht; hij werd opgenomen en bij den land bouwer K. binnengedragen. Dr. Win kelman werd gewaarschuwd, die spoe dig ter plaatse was en de eerste hulp verleende. T. had een vrij ernstige hoofdwond opgeloopen, terwijl Dr. W. een hersenschudding constateerde. Na verbonden te zijn werd T. naar zijn woning vervoerd. De Burger-Afdeeling Sprang-Ca- peelle van de Nationale Vereeniging „Pro Rege" houdt Donderdag 17 dezer des avonds half negen in de Consisto riekamer der Geref. Kerk alhier haar voorjaarsvergadering, onder leiding van haar voorzitter Ds. W. Bousema. De agenda vermeldt: Opening, No tulen, Verslagen, Ingekomen stukken, Bestuursverkiezing, Verkiezing afge vaardigde Verbondsvergadering, Be spreking „Pro Rege"-arbeid en afdee- lingsaangelegenheden, Rondvraag en Sluiting. VRIJHOEVE-CAPELLE. In het gebouw voor Chr. Be langen hield de Geref. Zendingsver. „Uw Koninkrijk Kome" Vrijdagavond j.I. haar jaarvergadering, waarbij tevens de collectanten waren uitgenoodigd. Deze samenkomst stond onder leiding van den voorzitter, den heer K. Alblas, welke op gebruikelijke wijze opende. Na een kort openingswoord bracht de secretaris de heer W. Mandemakers een uitvoerig jaarverslag uit, waaruit we aanstippen dat het Zendingsblad 68 lezers telt, terwijl 30 Zendingskalen ders werden verspreid. De toestand der vereeniging mag gunstig genoemd worden. Uit het finantieel overzicht bleek dat de opbrengst der collecte busjes in 1937 ruim 67 bedroeg. Een commissie bestaande uit M. Vos en J. de Rooij heeft boeken en bescheiden van den penningmeester nagezien en in orde bevonden. De voorzitter dankte de verschillende functionarissen voor ïun arbeid voor de vereeniging ver richt. De goed geslaagde vergadering werd met dankgebed door dhr. W. Vïandemakers gesloten. Naar we vernemen zal men deze week beginnen met de voorbereidin gen van het werk voor de Levensverz.- Vlij. Utrecht, dat in werkverschaffing uitgevoerd zal worden, n.l. het ontgin nen van ongeveer 100 H.A. woesten grond onder deze gemeente. Er zouden op 21 Maart a.s. op dit werk ongeveer 200 man uit verschillende gemeenten te werk gesteld worden. Zaterdagmiddag had de winkelier Vos het ongeluk dat op de Hooge- vaart een wiel van zijn bakfiets ineen zakte, waardoor de fiets kantelde en een aantal galanterieën in de vaart angs den weg terecht kwamen. Pak- ken zeep, zeeppoeder, closetpapier enz. moesten uit het water opgevischt wor-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6