BUITENLAND BINNENLAND. SPORT WASPIK. RAAMSDONK. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" den, zoodat het voor den man een be langrijke schadepost is. CAPELLE. Onze vroegere dorpsgenoot de heer S. Kuijpers Wzn. is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Voorscho ten. De Coöp. Aankoopvereeniging Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang w.a., houdt Maandag 21 dezer des avonds 7 uur bij den heer Ant. v. Dijk aan het Bruggetje een algemeene leden vergadering. De agenda vermeldt o.a.: Aanschaffing veevoeder, kunstmest, enz. Aan de retraite in 't retraitehuis ..Loyola'" te Vucht, welke werd gehou den van j.l. Donderdag t.m. Zondag, werd door 12 mannen uit onze gemeen te deelgenomen. Een flink aantal „Gilde-meisjes" uit onze parochie nam deel aan een ééndaagschen cursus voor verloofden, welke cursus in „Het Cenakel" te Til burg werd gegeven. Zondagavond te half acht keerden allen zeer voldaan per bus huiswaarts. Opgepast! Onze dorpsgenoot, de heer B. werd door de marechaussee be keurd wegens het niet voeren van een brandend achterlicht op zijn rijwiel. Het lampje was tijdens het rijden defect geraakt, en men zal dus goed doen nu en dan eens zelf te controleeren. Maandagavond had in de Har moniezaal 'n waschdemonstratie plaats van de Persil-maatschappij. De groote zaal was nagenoeg geheel gevuld met belangstellende dames. Een gratis loterij en consumptie ver hoogden de gezelligheid. RAAMSDONKSVEER. Naar we vernemen zal de Zang- vereeniging »Amicitia« van het Veer dezen zomerdeelnemen aan het Concours te Nieuwendijk. De datum van het concours is op 2en Pinksterdag. Dit is de eerste maal dat de Zangvereeniging op concours gaat; de vereeniging zal uitkomen in de vierde afdeeling. Het vliegseizoen voor de com binatie van PostduLenvereenigingen G.E. O. zal aanvangen op Zondag 27 Maart a.s., op welken datum de eerste proef vlucht zal worden gehouden. De eerste bondsvlucht zal piaats hebben op Zondag 17 April a.s. vanuit België. HITLER'S BEZOEK AAN ROME VERVROEGD. Naar wij vernemen, wordt de reis van Hitier naar Italië, in verband met de jongste gebeurtenissen in Oosten rijk vervroegd. Waarschijnlijk arriveert de Fuehrer reeds op 3 Mei in plaats van den 12den van deze maand in de Italiaansche hopfdstad. DE JODEN UITGESLOTEN VAN DE VOLKSSTEMMING. Ten aanzien van de volksstemming, welke op bevel van Hitier den 12den April in het voormalige Oostenrijk zal plaats hebben, om den Anschluss te sanctionneeren, wordt gemeld, dat de Joden van dit plebisciet zijn uitgeslo ten. DUITSCHE WENSCHEN INZAKE CECHHSLOVAKIJE. Terwijl de juichkreten over den „An schluss" van Oostenrijk nog de lucht vervullen, vergt Duitschland de aan dacht van de wereld al weer voor een ander probleem, hetwelk om zoo te zeggen automatisch door de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland actueel is geworden: Cechoslovakije. Nog is de Führer niet van zijn zege tocht door Oostenrijk in de hoofdstad teruggekeerd, of de Duitsche bladen wijden reeds lange beschouwingen aan dit vraagstuk, waarbij twee eischen op den voorgrond worden gesteld: 1. Autonomie voor de Sudeten- Duitsche minderheid, de Duitsche volksgroep, die langs de Noordoost grens van het aan drie zijden door Duitsch gebied ingesloten Bohemen woont. 2. Wijziging der Cechoslovaaksche buitenlandsche politiek in dien zin, dat het bondgenootschap met de Sovjet- Unie buiten werking gesteld wordt. SUDETEN-PARTIJ KONDIGT FELLEN STRIJD AAN. Groote opwinding werd in het Ce choslovaaksche parlement verwekt door de verklaring, die de afgevaar digde Karl Herman Frank namens de W partij der Sudeten-Duitschers heeft af gelegd. Wij verklaren plechtig, aldus Frank, dat wij het niet alleen niet eens zijn met den nationalen staat Cechoslova kije, maar ook, dat wij ons niet tevre den stellen met het schijn-accoord van 18 Februari 1937. Wij zijn gedwongen en vastbesloten, op nog uitgebreider schaal te strijden voor onze politieke rechten, voor onze cultureele vrijheid en voor onze sociale en economische waarborgen. De Spaansche Burgeroorlog. Vandaag is ook de laatste plaats van den republikeinsctaen verdedi gingsdriehoek in Aragon Mon talban-Belchite-Alcaniz in handen van de troepen van generaal Franco gevalleu. De rechtsche troepen hebben Alcaniz bezet op 30 K. M. van de grens van Catalonië en naderen, daar inmiddels ook de plaats Caspe aan de Ebro bereikt is, thans op voor de republikeinen bedenkelijke wijze de Catalaansche kust. Hedenmorgen om tien uur drong het middelste van de drie leger korpsen, die in Aragon oprukken, Alcaniz binnen. De soldaten waren den geheelen nacht op marsch ge weest en hadden bij het aanbreken van den dag het dorp Galanda bezet, dat aan den grooten weg van Mon- talban naar Alcaniz gelegen is. Zij zetten den opmarsch onmiddellijk voort en zonder veel tegenstand te ondervinden veroverden zij tenslotte Alcaniz, het voornaamste militaire centrum der regeeringstroepen in deze streek. Er werden talrijke ge vangenen gemaakt en een aanzien lijke hoeveelheid oorlogsmaterieel viel den rechtschen in handen. Om twaalf uur vandaag bereikten rechtsche strijd krach ten,onder bevel van generaal Yague, den buitenkant van het stadje Caspe. Caspe ligt op den rechteroever van de Ebro, die ter plaatse ongeveer 200 meter breed is. Ongerustheid over de nationalis tische successen in Spanje. Nu de nationalisten op bedenke lijke wijze de kust naderen, schijnt de ongerustheid onder de aanhan gers van Barcelona met het uur toe te nemen. Volgens een Havas- bericht uit Perpignan verwachtte men in den loop van den nacht te Fort Vendres, een Franschen tor- pedojager en een torpedoboot, die ongeveer 500 vluchtelingen uit Bar celona en Valencia, o.w. een aantal politieke persoonlijkheden, zouden aanvoeren. De Spaansche kwestie gaat eens klaps weder een internationaal ka. rakter aannemen. De Engelsche bladen, tot dusverre te zeer in be slag genomen door het nieuws uit Oostenrijk om aan de overige in ternationale problemen bijzondere aandacht te besteden, brengen eens klaps de Spaansche situatie weer op de voorpagina onder vetgedrukte opschriften, waaruit blijkt dat men den toestand in Spanje kritiek acht. «Barcelona hoort de kanonnen bul deren^ «Vluchtelingen nemen de wijk naar Frankrijk«, «Sensationeele wending in den Spaanschen burger- oorlogee dat zijn de koppen der bladen, die gistermiddag te Londen gretig lezers vonden. Uit betrouwbare bron verneemt men, dat Negrin, de ministerpresi dent der Barcelona-regeering te Parijs een laatste poging doet, om Blum en Boncour te bewegen tot een directe interventie in Spanje. Negrin zal er de Fransche re geering zeer ernstig op wijzen, dat tengevolge van de laatste successen der nationalisten de toestand in Barcelona verergerd is. Er zouden reeds onlusten hebben plaats gehad, de extremisten zouden het hoofd weer hebben opgestoken en trach ten de centrale regeering de macht uit handen te nemen. RADIOREDE VAN DEN MINISTER-PRESIDENT. Lichting 1938 blijft onder de wapenen. Minister Colijn heeft zich gister avond voor de radio, met de volgen de rede tot het Nederlandsche volk gericht „De gebeurtenissen van de laatste dagen in het buitenland hebben ook op het Nederlandsche volk een die pen indruk gemaakt. Ook onze zorgen en moeiten zijn er door vermeerderd. Want al is het nu zoo, dat geen onmiddellijk oorlogsgevaar dreigt, al mag men er voor danken, dat ook deze wolk voorbijdreef zonder ravage over ons werelddeel aan te richten, het is niettemin juist wat de Engelsche mi nister-president gisteren in het Lager huis getuigde, dat de jongste gebeur tenissen een effect moeten hebben, dat men thans nog wel niet met nauw keurigheid bepalen kan, maar dat toch hierop neerkomt, dat het gevoel van onzekerheid en onveiligheid in Europa in sterke mate verhoogd is. Juist is ook wat de heer Chamber lain opmerkte, dat men zich wel is waar behoort te onthouden van al te haastige besluiten en van achtelooze woorden, maar dat zulks niet mag leiden tot veronachtzaming van de noodzakelijke voorzorgen. Het is niet nu voor het eerst, dat ook de Nederlandsche regeering zich verplicht achtte om rekening te hou den met de politieke spanningen om ons heen en om de voorzorgen te tref fen, die noodig werden geacht. Het feit, dat wij niet het geheele jaar door de beschikking hebben over ge oefende militairen, noopte reeds een maal nu twee jaren geleden tot een buitengewone voorziening van tijdelijken aard. Daarna heeft de re geering een wijziging van ons leger- stelsel in overweging genomen, dat er op gericht was deze zwakke stee in ons defensiestelsel te doen verdwij nen en in gemeen overleg met de Sta- ten-Generaal is de wet van 21 Fe bruari 1938 tot stand gekomen, waar bij de duur van de eerste oefening voor de infanterie van b]/2 maand tot 11 maanden werd verlengd. De aldus gewijzigde Dienstplichtwet is 5 Maart j.l. in werking getreden en daardoor is de weg gebaand om het geheele jaar te kunnen beschikken over eene, zij liet niet zeer sterke, voldoend ge oefende troepenmacht, die in staat is het eerste verzet te bieden tegen aan tasting van ons grondgebied. Tot nu toe waren er vele maanden in het jaar, dat geen enkel verzet tegen plotselinge verrassingen mogelijk was. In het licht van het zeer snelle ver loop van militaire acties als thans mogelijk bleek, mag zulk een toestand onder de huidige omstandigheden geen dag langer bestendigd worden. Het is daarom, dat de regeering be sloten heeft gebruik te maken van de bevoegdheid, die zij krachtens de gewijzigde Dienstplichtwet bezit, om den verlengden eersten oefentijd reeds te doen gelden voor de lichting 1938, dus ook voor dat deel er van, dat in het begin van October 1937 voor eerste oefening onder de wapenen is geko men. Het gevolg hiervan is derhalve, dat dat deel der licljtingrl938, dat 25 Maart a.s. met groQt verlof naar huis zou zijn teruggekeerd, na dien datum onder de wapenen zal blijven. Aanvankelijk was dit de bedoeling der regeering niet. Zij hoopte, om al lerlei redenen, dat zij de verlenging van den eersten oefentijd eerst zou behoeven toe te passen op de lichting 1939, waarvan het eerste deel in Oc tober a.s. onder de wapenen moet ko men. De omstandigheden dwingen ons thans, dat voornemen prijs te geven. De hoogste belangen van het land no pen daartoe. Voor sommigen zal dit regeeringsbesluit ongetwijfeld een te leurstelling zijn, maar ook zij zullen begrijpen, dat de algemeene politieke toestand niet toelaat om op-zien-ko- inen te spelen. Ook zij zullen inzien, dat het treffen van voorzorgen in de zen tijd niet mag worden nagelaten. En voor het overige ligt het in het voornemen van den minister van De fensie om met ernstige persoonlijke belangen, met inbegrip van die van verwanten, zooveel als 's lands be lang toelaat, terdege rekening te hou den. Ten slotte doe ik een beroep op het geheele vaderland om kracht te too- nen door rustige aanvaarding van wat noodzakelijk is. En ik besluit met de bede, dat de Almachtige God ons we relddeel en daardoor ook ons vader land behoede voor een nieuw Ar mageddon." HONDERDJARIG BESTAAN VAN DEN HOOGEN RAAD DER NEDERLANDEN. Op 1 Juni a.s. zal de Hooge Raad der Nederlanden, kortweg Hooge Raad genoemd, honderd jaren bestaan. Zooals men weet is de Hooge Raad ons hoogste rechtscollege, dat zich bijna in hoofdzaak met de cassatie rechtspraak bezig houdt. Een vorm van cassatie wordt voor het eerst ge vonden in de staatsregeling van 1801, die in art. 93 bepaalt, dat het „na tionaal gerechtshof" speciaal toezicht heeft over de gerechtshoven, en rechtbanken. Het kan, zoo gaat het ar tikel voort, derhalve vonnissen en handelingen, voor zoover deze met de wetten aangaande de administratie van de justitie en den vorm van rechtspleging strijdig zijn, schorsen en vernietigen. Hier had men dus een beperkten vorm van cassatie. De cassatie, zooals die nu wordt toegepast, is pas neerge legd in de Grondwet van 1815. Op 10 April 1838 verscheen een besluit van Koning Willem I, houdende bepaling van het tijdstip, waarop de invoering der nieuwe Nederlandsche wetgeving en de instelling van den Hoogen Raad der Nederlanden zou plaats hebben. Dit tijdstip was, „met den klokslag van middernacht tusschen 30 Septem ber en 1 October van dit jaar", (1838). Het College was echter op 1 Juni reeds in lunctie getreden. In dat tus- schentijdvak hielü het zich echter uit sluitend bezig met het ontwerpen van verordeningen, reglementen e.d. De minister van Justitie, Mr. C. F. van Maanen, heeft den Raad geïnstalleerd. Het college was allerongelukkigst gehuisvest en wel in een hoek van het uinnenhol'. Na jarenlange hardnek kige klachten, kwam in 1801 het ge bouw op het plein tot stand, dat pas in 1804 in gebruik kon worden geno men. Men was met dit gebouw al da delijk niet ingenomen. Op dezelfde plaats wordt thans een zoo goed als nieuw gebouw opgetrok ken. in afwachting daarvan is liet col lege thans gehuisvest in een gehouw op het Plein 1813. Zooals reeds gezegd, houdt de Hooge Raad zich in hooidzaak bezig met de cassatierechtspraak. Er gaat bijna geen dag voorhij, of er valt een ol andere beslissing, die principieel voor de jurisprudentie van belang is. De taak van het Opennaar Mini sterie bij den Hoogen Raad is totaal verschillend van die, lnj de lagere rechtscolleges. De procureur-generaal is namelijk in het algemeen niet be last met de vervolging van strafbare feiten en de ten uitvoerlegging van vonnissen, maar alleen met de hand having der wetten. Zijn taak is; voor lichting, wettelijk van den Hoogen Raad, terwijl hij practisch medewerkt aan de rechtsvorming. Slechts in enkele gevallen treedt het parket zelfstandig op, zooals bij cas satie in het belang der wet, herzienin gen van hooge ambtenaren. Ten slotte heeft de procureur-generaal het toezicht op de rechterlijke macht in hei algemeen. De herdenking. Hoewel het, zooals uil het boven staande blijkt, op 1 Juni a.s. honderd jaar geleden zal zijn, dat de tegen woordige Hooge Raad geinslalleerd werd, zal, zooals eveneens gebleken is, de cassatie in den huidigen vorm pas op 1 October van dit jaar een eeuw bestaan. De Hooge Raad zal dan ook aan den datum van 1 Juni geen bij zondere aandacht schenken, maar de herdenking concentreeren op 30 Sep tember en 1 October. Ei* doet zich na melijk de gelukkige omstandigheid voor, dat vermoedelijk het gereed ko men van het nieuwe gebouw op het Plein samenvalt niet het Eeuwfeest der cassatierechtspraak. Het ligt in de bedoeling, wanneer zich geen bijzon dere omstandigheden voordoen, de overdracht van het nieuwe gebouw op 30 September op plechtige wijze te doen plaats hebben. I)e herdenkings plechtigheid van 1 October zal dan gewijd zijn aan de inwerkingtreding der nieuwe Nederlandsche wetgeving. De Jaarbeurs te Utrecnt. Gistermiddag is te Utrecht de 38e Nederlandsche Jaarbeurs olficieel ge opend. Geschiedde de opening der Jaarbeurs zelf, zooals de laatste jaren gebruikelijk, zonder eenig ceremonieel, de nieuwste uitbreiding der gebouwen, de pas ge bouwde machinehal, was aanleiding tot een plechtigheid. Gistermiddag te half drie opende de koninklijke commissaris der Jaarbeurs, Prins Bernhard, officieel dit nieuwe ged°elte. Eerst evenwel werd nog gesproken door den Voorzitter van het Jaarbeurs bestuur,dr. F U. Fentener van Vlissingen, die aan de nieuwe machinehal den naam van »Beatrix hal* gaf. Hierna sprak Z.K.H. Prins Bernhard de openingsrede uit, die daarbij mede uit naam van H. K. H. Prinses Juliana toestemming gaf den voorgestelden nieuwen naam te gebruiken. De Prins begaf zich vervolgens, ver gezeld door dr. Fentener van Vlicsingen, door de parterre-afdeelingen der drie gebouwen en de verbindingshal naar den ingang van de nieuwe jaarbeurshal, waar een met bloemen versierde afslui ting door Z. K. H. werd doorgesneden. Z. K. H. maakte daarop een rondgang door de nieuwe machinehal en bezocht enkele stands. Hiermede was het bezoek geëindigd Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen erleefl en te koop is in Waalwijk, de La iqstraat en Omgeving, abonneert U dan op R.K.V.V. HEC De laatste competitiewedstrijd op het SVD-terrein heeft verre van bevrediging geschonken. I)at HEC met 30 verloor is op zichzelf zoo erg niet, want de kan sen waren niet zoo groot meer, maar db incidenten welke zich daarbij voorge. daan hebben, zullen nog lang naklinken. Eerlijk gezegd was het een vertooning die met sport maar bitter weinig gemeen had, wat in hoofdzaak aan de leiding te danken was. Niet dat we ons daarachter willen verschuilen, SVD speelde inderdaad beter. Dat de wedstrijd zoo'n rommelig karakter droeg was ontegenzeggelijk den scheidsrechter zijn schuld, en daarbij niet te vergeten het brute optreden der Bossche achter hoede. Nu wordt in sommige verslagen wel voorgesteld alsof de HEC'ers de in uit zicht zijnde nederlaag niet konden ver- kroppen; bij allen echter die ons elftal beter kennen klinkt een dergelijke be wering bespottelijk. En wat dan nog *e zeggen van het feit dat onze centervoor reeds bij de eerste aanval zoodanig op zettelijk werd gekraakt, dat deze nog wel meedeed, maar geen rol meer speelde, wat nog niet genoeg was, want ook de linksbuiten werd buiten gevecht gesteld. Genoemde personen moesten zich onder dokters behandeling stellen, zoodat hel nog al aan is gekomen. Het eerste doelpunt dat SVD scoorde was zoo zuiver buitenspel dat de SVD' ers er zelf om lachten. Ook aan het twee de doelpunt was een luchtje, en wanneer de scheidsrechter even later een geheide penalty voor HEC over het hoofd ziet wordt het wel een beetje al te bar. Nog voor de rust maakt SVD haar eenigst echte doelpunt. Na de rust ver schijnen de HEC'ers met een gehavend elftal. Af en toe wordt het zeer rumoerig, met SVI) regelmatig in de meerderheid. Onze achterhoede geeft geen pardon meer en wordt alles onschadelijk ge maakt. Met ongewijzigde stand komt het einde. De B-junioren deden voortreffelijk werk in Besoijen. Het werd 60 voor de kleine HEC'ers. R.K.J.C. WAALWIJK e.o. Uitslagen van 12 Maarl 1938: DESK cHercules b 31 WVBHÈC b 0—6 Programma voor 19 Maart 1938: Hercules bWVB HEC b—DESK c Gezien de uitslagen van 12 dezer, die geheel in de lijn der verwachtingen wa ren, zou het Zaterdag wel eens een of meer gelijke spelen kunnen opleveren. Programma voor 20 Maart (voorloopig). DESK aHEC a Brekelmans DESK bHercules a v. d. Broek Een gelijk spel hij DESK aHEC a en een overwinning van Hercules zou ons hier niet verwonderen. R.K.V.V. W. V. B. Zaterdagmiddag moesten de junioren de vlag strijken voor de meer gerouti neerde HEC-spelertjes. Als de jongelui echter zoo doorgaan en wat beter aan el kaar gewend zijn dan wordt er nog wel eens gewonnen hoor. A.s. Zaterdag tegen Hercules. Doe je best, dan kan een gelijk spel uit het vuur worden gesleept. Om kwart over twee aan het clublokaal zijn, dan vertrekken we gezamenlijk. Woensdagavond 8 uur clubavond. Al ler opkomst gewenscht. Donderdagavond bestuursvergadering. Er wordt op tijd begonnen. Vrijdagavond 6 uur vergadering met de junioren. Zorg er tijdig te zijn. Zaterdagmiddag tot 3 uur gelegenheid voor de senioren om te oefenen. Zondag speelt het eerste elftal tegen Roda en het tweede tegen 't Heike. We hopen hier Zaterdag op terug te kunnen komen. R.K. VOETBALBOND DEN BOSCH. District Den Bosch. Uitslagen van Zondag 1.1. Eerste klasse. ODC2—Avanti 3—2 Tweede klasse. EW—MSV 0—4 Derde klasse. VJC—Heracles 2—6 Nieuwkuijk 2—VJC 2 10—1 OVERZICHT. Zooals te verwachten was heeft ODC 2 revanche genomen van de 72 nederlaag hij Avanti. Daarmede worden de kansen om op de onderste plaats te eindigen voor Avan ti steeds grooter. De stand is. N. Gedacht 12 10 0 2 44—17 20 Schijndel 2 13 9 2 2 4510 20 ODI 2 13 7 2 4 38—21 16 J. v. Arkel 15 7 1 7 27—33 15 Juliana 14 7 0 7 28—52 14 VFC 13 4 3 6 35—30 11 Zwaluw 2 12 3 3 6 18—34 Avanti 13 2 4 7 27—32 8 ODC 2 13 2 1 10 16—48 5 Tweede klasse. Het zal Nieuwkuijk wel tegen zijn ge vallen, dat MSV ook hij EVV de punten heeft meegenomen. MSV is haar daar mede op één punt genaderd, wat a.s. Zondag in den wedstrijd Nieuwkuijk-— MSV wel eens een eigenaardige beslis sing zou kunnen brengen. De stand is thans: Nieuwkuijk 9 7 0 2 33—10 14 Concordia 10 5 4 1 3220 14 MSV 8 5 1 2 30—12 11 EVV 10 4 2 4 30—22 10 Sporters 2 10 3 1 6 2349 7 SVD 2 9 1 0 8 1^—46 2 Hierin is niet opgenomen de gestaakte wedstrijd SVI) 2—MSV. die eindigde met een 20 stand voor MSV. Derde klasse. Hier waren het de beide Drunensche ploegen die het loodje moesten leggen. VJC verloor zooals te verwachten was van Heracles, terwijl Nieuwkuijk 2 schit terend revanche nam van een eertijds in Drunen geleden nederlaag.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7